اعلام آمادگی شورای شهر بجنورد به منظور حمایت از طرح های آبخیزداری استان

 

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی  خراسان شمالی از اعلام آمادگی شورای اسلامی شهر بجنورد به منظور حمایت و تعامل سازنده برای اجرای طرح های آبخیزداری و قول مساعدت و همکاری  با اتاق بازرگانی واداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان  خبرداد .

 به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، اشکان  کاویانی در جلسه کمیته راهبردی آب استان اظهار کرد: در راستای تعامل و همکاری سازنده  فی ما بین در جهت تحقق اهداف کمیته راهبردی استانی آب  از  نقش اتاق بازرگانی استان به عنوان دبیر این کارگروه در جهت پیشبرد اهداف مورد نظر ابراز امیدواری کرد.

وی افزود:  با اجرایی شدن طرحهای این حوزه  بخشی از مسائل و مشکلات استان به ویژه در بحث آبخیزداری حل و فصل خواهد شد.

کاویانی توجه به احداث آبخیزها  به ویژه مطالعه حوزه ارکان و جنوب شهر به جهت سیلاب های اخیر و خسارات وارده به اراضی کشاورزی را جزء اولویتهای این طرح عنوان کرد وگفت:  تامین معیشت و تولید ثروت برای مردم و ایجاد مسیرهای انحرافی به منظور مقابله با خسارات  وارده از ناحیه سیل بویژه در بخش کشاورزی با اجرای طرحهای آبخیزداری مفید و موثر است.

وی اظهار داشت: بنابراین نظام نامه عملیاتی مشارکت بخش خصوصی در طرحهای آبی به جهت رفع موانع در اجرای طرحهای آبی و کاهش هدرروی  منابع آبی و تولید ثروت از مدیریت منابع توسط بخش خصوصی هدف گذاری شده است

وی افزود: بدین منظور کلیه اعضای کمیته راهبردی آب و همچنین اتاق بازرگانی استان امر مطالعات و پژوهش را دراولویت دستور کار قرار داده و اعتبارت تخصیص یافته را در این امر مهم هزینه می کنند.

  وی ادامه داد:  در این مسیر نیز از طریق مکاتبات با مرکز و طرح موضوع و ارائه آن و همچنین بیان آن در جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و حتی مقامات کشوری به جهت افزایش تخصیص اعتبارات دستگاههای دولتی  پیگیری ها و اقدامات لازم  انجام خواهد گرفت .

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی خراسان شمالی در ادامه از اعلام آمادگی شورای اسلامی شهر بجنورد به جهت حمایت و تعامل سازنده برای اجرای طرح های آبخیزداری و قول مساعدت و همکاری  با اتاق بازرگانی واداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان  خبرداد .

وی  همچنین برگزاری نشست مشترک  و اعلام همکاری با امور آب منطقه ای  در خصوص روند پیگیری از بروز خسارات سیل بویژه در بخش کشاورزی و جنوب شهر بجنورد را جزء اولویتهای  کاری هفته آتی اعلام کرد.

وی افزود: همچنین به منظور آشنایی روند مطالعاتی و اجرایی طرح های آبخیزداری اعضاء کمیته راهبردی آب  بازدیدی از حوزه های ( مهنان و کال پسته و...) با حضور  شورای اسلامی شهر بعمل آیدتا در نهایت مستندات تهیه شده (عکس و فیلم و...) به  منظور اطلاع رسانی از روند کار به کمیته راهبردی آب کشور ارسال شود .

کاویانی در ادامه تصریح کرد : مادامی که زیر ساختهای لازم برای برای ورود بخش خصوصی از سوی نهاد دولتی ایجاد نگردد بخش خصوصی توان ورود به این عرصه را نخواهد داشت .

وی  در بحث بازاریابی و فروش محصولات بویژه در بخش نیز اظهار کرد: افزایش راندمان و کاهش هزینه ها باعث افزایش توان رقابتی در بازارهای بین المللی  می شود و عدم ثبات قوانین ،  باعث خروج  محصولات تولیدی کشور از بازارهای جهانی خواهد شد.
کاویانی  همچنین به بحث آموزش به فعالین کشاورزی اشاره کرد و تاکید داشت: متولیان امر می بایست توجه بیشتری را به این مهم اختصاص دهند .

مهندس وحید ، مدیر کل محترم منابع طبیعی و آبخیزداری استان ضمن تشکر از برپایی این نشست و تقدیر از اعلام آمادگی اتاق بازرگانی استان به منظور همکاری و هم افزایی در انجام  طرح های مطالعاتی و  پروژه های آبخیزداری  بیان کرد.

وی اظهار کرد:  اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استان نیز پذیرای همکاری با سایر نهادها و دستگاههای متولی امر در این راستا می باشد .

وحید ضمن ابراز تاسف از عدم توجه به بحث آبخیزداری در سالهای گذشته و بروز مسائل و مشکلات از این ناحیه اظهار داشتند خوشبختانه در سالهای اخیر این امر شتاب گرفته و مورد توجه و اهمیت قرار گرفته است . .

وی اظهارکرد:  مطالعه یک حوزه آبخیز را  نیازمند ارائه 10 کتابچه در زمینه های هواشناسی ، خاکشناسی ، هیدرولوژی ، زمین شناسی و .. است که در نهایت منجر به ایجاد یک طرح پژوهشی می شود.

مدیرکل منابع طبیعی استان در ادامه خواهان برپایی نشست مشترک با شورای اسلامی شهر با هدف ارائه و بازگو نمودن تهدیدات مخرب از ناحیه سیلاب برای شهرستان بجنورد شد.

وی همچنین از اجرای طرح توانمند سازی محلی توسط این اداره کل خبر داد و افزود: این طرح با دارا بودن صندوق ویژه ، گروههای توسعه ای و منشور وظایف ، تمامی زمینه های کاری از بهداشت خانواده ، صنایع دستی ، اصلاح نژاد (چند قلوزایی) را شامل می شود و به عنوان یک تشکل فعالیت دارد.

وی ادامه داد: در این راستا خواستار بازاریابی  و فروش محصولات دوره های آموزشی از طرف اتاق بازرگانی استان به ارائه دهندگان  و تولید کنندگان این محصولات اختصاص یابد  و در این جهت آمادگی همکاری همه جانبه را با اتاق بازرگانی استان شد .

دکتر فرامرز معاونت محترم آبخیزداری و مسئول طرح بین المللی منارید اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان نیز در این نشست به اتمام طرحهای آبخیزداری اکثر مناطق حوزه شهری بجنورد اشاره کرد و گفت: دو حوزه برای اجرا در حوزه شهری باقی مانده و ظرف یکسال آینده عملا حوزه ای برای اجرا در شهرستان بجنورد نخواهیم داشت .

وی در ادامه به بخشی از شمال بجنورد که شهرک گلستان را شامل می شود اشاره کرد  که از معضل سیلاب رنج می برد و متاسفانه در هنگام احداث این شهرک به مطالعات سیل خیزی و هیدرولوژی آن توجهی صورت نگرفته است .

مهندس هوشمند رییس اداره مهندسی و مطالعات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان نیز  در این نشست در بحث احداث آبخیز بیان کرد:  توپوگرافی منطقه ، سازند آهکی و شیب آن همچنین تراکم دام به ویژه در مرتع و... می بایست  مورد توجه قرار گرفته که از اینرو مشارکت دامداران و مرتع داران را در جهت تعادل تراکم دام می طلبد.

وی وظایف و اجرای عملیات آبخیزداری را ایجاد انواع سازه ها مانند گابیوم بندی ، سنگی ملاتی ، ایجاد بند خاکی ، بذر پاشی ، کپه کاری ، یونجه کاری ، احیاء مراتع و تعدیل دام  و مدیریت چرا و.. بر شمردند و در این خصوص احداث آبشخور را موجب تعدیل دام و موجب پراکنش دام در سطح مرتع عنوان داشتند ،که در نتیجه این امر موجب کاهش فشار بر یک نقطه از مرتع می گردد .

در پایان مصوبات نشست شامل موارد :

 1-برگزاری نشست مشترک کمیته راهبردی آب ، شورای اسلامی شهر بجنورد و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در خصوص همکاری در امر تامین اعتبار برای اجرای طرح های مطالعاتی آبخیزداری

2- برگزاری نشست مشترک دو جانبه اتاق بازرگانی استان و امور آب منطقه ای در راستای روند پیشگیری از بروز خسارت سیلاب به اراضی کشاورزی و همکاری دو جانبه در این امر

3-برگزاری نشست دو جانبه اتاق بازرگانی استان و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در خصوص طرح توانمندسازی محلی به منظور ارائه محصولات تولیدی در چارچوب مدیریت جامع منارید و ترسیب کربن

4-بازدید از حوزه های مطالعاتی و عملیاتی مهنان و کال پسته با حضور کمیته راهبردی آب استان ، شورای اسلامی شهر ، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان به منظور چگونگی روند اجرای عملیات آبخیزداری این طرحها

ادامه مطلببرگزاری نخستین سمینار تخصصی استراتژی های کارآفرینانه در شرایط تحریم از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی

 

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از برگزاری نخستین سمینار تخصصی استراتژی های کارآفرینانه در شرایط تحریم از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی  30 خرداد ماه امسال در محل سالن گلشن بجنورد  خبرداد.

 به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسانش مالی، محمد صمدی با اعلام این خبر گفت: این سمینار  با همکاری اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، سازمان برنامه و بودجه ، شرکت شهرک های صنعتی استان، بیمه پاسارگاد، پارک علم و فناوری ، مرکز جامع مدیریت آموزشی سانی یار،مجتمع آموزشی آزاد پویش بجنورد برگزار می شود.

وی تحلیل محیط کلان کسب و کار کشور، تولید و تجارت در شرایط تحریم، روش های جایگزین برای انجام تبادلات مالی در شرایط تحریم را از جمله محورهای این سمینار عنوان کرد.

وی زمان برگزاری این سمینار را روز پنج شنبه 30 خرداد ماه امسال عنوان کرد و گفت: سمینار ساعت 8:28 تا 14 در محل سالن گلشن بجنورد برگزار خواهد شد.

صمدی افزود: این سمینار با حضور دکتر مجتبی خالصی، مشاور مرکز پزوهش های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه کشورو بهروز فروتن کارآفرین بنیان گذار صنایع غذایی بهروز برگزار خواهد شد .

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی اعلام کرد: ثبت نام از طریق سایت imsins.ir  و یا با مراجعه حضوری دبیرخانه سیمنار واقع در اتاق بازرگانی بجنورد انجام می گیرد.

گفتنی است نخستین سمینار تخصصی استراتژی های کارآفرینانه در شرایط تحریم همراه با پنل پرسش و پاسخ و ارائه گواهینامه معتبربه شرکت کنندگان اعطاء خواهد شد.

قابل ذکر است علاقمندان جهت هماهنگی بیشتر می توانند به دبیرخانه سمینار با شماره ( داخلی 15)  39-32728273 – 09919857823 تماس حاصل فرمایند.

ادامه مطلب