الزام تشکیل اتاق فکر و استفاده از خرد جمعی در برنامه های اتاق بجنورد

 

 رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی بر الزام تشکیل اتاق فکر و بهره مندی از خرد جمعی در راستای بهبود برنامه ها و فعالیت های اتاق بجنورد تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در چهارمین جلسه اعضای هیات نمایندگان بر اهمیت  تشکیل اتاق فکر و بهره مندی از خرد جمعی در برنامه های اتاق تاکید کرد  وگفت: تشکیل اتاق فکر و ایده های جدید یکی از ابزارهای توسعه خلاقیت در هرسازمانی است.

 و ی افزود: دراین راستا اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی برای تشکیل اتاق فکر آمادگی همکاری خود را  همکاری با سایر دستگاه ها اجرایی استان اعلام می دارد.

صمدی در ادامه  از  برنامه ریزی اعزام هیات تجاری از استان به کشور ازبکستان در سال جاری خبرداد وافزود: همچنین اعزام هیات تجاری از استان به ترکمنستان همزمان با برگزاری نمایشگاه جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان در روزهای  20 مرداد تا 24 مرداد خواهیم داشت.

در ادامه این جلسه موضوعاتی از جمله ؛- انتخاب و بهره مندی  از مشاورین کارا و باتجربه دربخش های مختلف برنامه های اتاق بازرگانی همچون صنعت، معدن، کشاورزی ، گردشگری ، صادرات و واردات

  • فعال کردن کمیسیون های اتاق بازرگانی به منظور تسهیل و تسریع در رسیدگی مشکلات واحدهای صنعتی  تولیدی در بخش های صنایع، معادن، گردشگری ، کشاورزی و...
  • اهمیت جذب سرمایه گذار و دعوت از سرمایه گذاران واقعی برای استان
  • پالایش واحدهای صنعتی و تولیدی فعال، نیمه فعال و راکد به منظور تسهیل در رسیدگی به مشکلات آنها
  • برقراری تعامل و همکاری بیشتر اتاق بازرگانی با اتاق اصناف، تعاون ، خانه صنعت معدن وبالعکس
  • اولویت رسیدگی به مشکلات استانی واحدهای تولیدی و صنعتی در جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی
  • فعال کردن تشکل ها و انجمن های صنفی استان به منظور همراهی و همکاری بیشتر با اتاق بازرگانی
  • برقراری روابط و تعاملات بیشتر بخش خصوصی با دستگاه های دولتی استان به ویژه استانداری

در پایان جلسه مقرر شد جلسات هیات نمایندگان پایان سه شنبه های هرماه برگزار گردد.

ادامه مطلب



اعلام آمادگی شورای شهر بجنورد به منظور حمایت از طرح های آبخیزداری استان

 

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی  خراسان شمالی از اعلام آمادگی شورای اسلامی شهر بجنورد به منظور حمایت و تعامل سازنده برای اجرای طرح های آبخیزداری و قول مساعدت و همکاری  با اتاق بازرگانی واداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان  خبرداد .

 به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، اشکان  کاویانی در جلسه کمیته راهبردی آب استان اظهار کرد: در راستای تعامل و همکاری سازنده  فی ما بین در جهت تحقق اهداف کمیته راهبردی استانی آب  از  نقش اتاق بازرگانی استان به عنوان دبیر این کارگروه در جهت پیشبرد اهداف مورد نظر ابراز امیدواری کرد.

وی افزود:  با اجرایی شدن طرحهای این حوزه  بخشی از مسائل و مشکلات استان به ویژه در بحث آبخیزداری حل و فصل خواهد شد.

کاویانی توجه به احداث آبخیزها  به ویژه مطالعه حوزه ارکان و جنوب شهر به جهت سیلاب های اخیر و خسارات وارده به اراضی کشاورزی را جزء اولویتهای این طرح عنوان کرد وگفت:  تامین معیشت و تولید ثروت برای مردم و ایجاد مسیرهای انحرافی به منظور مقابله با خسارات  وارده از ناحیه سیل بویژه در بخش کشاورزی با اجرای طرحهای آبخیزداری مفید و موثر است.

وی اظهار داشت: بنابراین نظام نامه عملیاتی مشارکت بخش خصوصی در طرحهای آبی به جهت رفع موانع در اجرای طرحهای آبی و کاهش هدرروی  منابع آبی و تولید ثروت از مدیریت منابع توسط بخش خصوصی هدف گذاری شده است

وی افزود: بدین منظور کلیه اعضای کمیته راهبردی آب و همچنین اتاق بازرگانی استان امر مطالعات و پژوهش را دراولویت دستور کار قرار داده و اعتبارت تخصیص یافته را در این امر مهم هزینه می کنند.

  وی ادامه داد:  در این مسیر نیز از طریق مکاتبات با مرکز و طرح موضوع و ارائه آن و همچنین بیان آن در جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و حتی مقامات کشوری به جهت افزایش تخصیص اعتبارات دستگاههای دولتی  پیگیری ها و اقدامات لازم  انجام خواهد گرفت .

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی خراسان شمالی در ادامه از اعلام آمادگی شورای اسلامی شهر بجنورد به جهت حمایت و تعامل سازنده برای اجرای طرح های آبخیزداری و قول مساعدت و همکاری  با اتاق بازرگانی واداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان  خبرداد .

وی  همچنین برگزاری نشست مشترک  و اعلام همکاری با امور آب منطقه ای  در خصوص روند پیگیری از بروز خسارات سیل بویژه در بخش کشاورزی و جنوب شهر بجنورد را جزء اولویتهای  کاری هفته آتی اعلام کرد.

وی افزود: همچنین به منظور آشنایی روند مطالعاتی و اجرایی طرح های آبخیزداری اعضاء کمیته راهبردی آب  بازدیدی از حوزه های ( مهنان و کال پسته و...) با حضور  شورای اسلامی شهر بعمل آیدتا در نهایت مستندات تهیه شده (عکس و فیلم و...) به  منظور اطلاع رسانی از روند کار به کمیته راهبردی آب کشور ارسال شود .

کاویانی در ادامه تصریح کرد : مادامی که زیر ساختهای لازم برای برای ورود بخش خصوصی از سوی نهاد دولتی ایجاد نگردد بخش خصوصی توان ورود به این عرصه را نخواهد داشت .

وی  در بحث بازاریابی و فروش محصولات بویژه در بخش نیز اظهار کرد: افزایش راندمان و کاهش هزینه ها باعث افزایش توان رقابتی در بازارهای بین المللی  می شود و عدم ثبات قوانین ،  باعث خروج  محصولات تولیدی کشور از بازارهای جهانی خواهد شد.
کاویانی  همچنین به بحث آموزش به فعالین کشاورزی اشاره کرد و تاکید داشت: متولیان امر می بایست توجه بیشتری را به این مهم اختصاص دهند .

مهندس وحید ، مدیر کل محترم منابع طبیعی و آبخیزداری استان ضمن تشکر از برپایی این نشست و تقدیر از اعلام آمادگی اتاق بازرگانی استان به منظور همکاری و هم افزایی در انجام  طرح های مطالعاتی و  پروژه های آبخیزداری  بیان کرد.

وی اظهار کرد:  اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استان نیز پذیرای همکاری با سایر نهادها و دستگاههای متولی امر در این راستا می باشد .

وحید ضمن ابراز تاسف از عدم توجه به بحث آبخیزداری در سالهای گذشته و بروز مسائل و مشکلات از این ناحیه اظهار داشتند خوشبختانه در سالهای اخیر این امر شتاب گرفته و مورد توجه و اهمیت قرار گرفته است . .

وی اظهارکرد:  مطالعه یک حوزه آبخیز را  نیازمند ارائه 10 کتابچه در زمینه های هواشناسی ، خاکشناسی ، هیدرولوژی ، زمین شناسی و .. است که در نهایت منجر به ایجاد یک طرح پژوهشی می شود.

مدیرکل منابع طبیعی استان در ادامه خواهان برپایی نشست مشترک با شورای اسلامی شهر با هدف ارائه و بازگو نمودن تهدیدات مخرب از ناحیه سیلاب برای شهرستان بجنورد شد.

وی همچنین از اجرای طرح توانمند سازی محلی توسط این اداره کل خبر داد و افزود: این طرح با دارا بودن صندوق ویژه ، گروههای توسعه ای و منشور وظایف ، تمامی زمینه های کاری از بهداشت خانواده ، صنایع دستی ، اصلاح نژاد (چند قلوزایی) را شامل می شود و به عنوان یک تشکل فعالیت دارد.

وی ادامه داد: در این راستا خواستار بازاریابی  و فروش محصولات دوره های آموزشی از طرف اتاق بازرگانی استان به ارائه دهندگان  و تولید کنندگان این محصولات اختصاص یابد  و در این جهت آمادگی همکاری همه جانبه را با اتاق بازرگانی استان شد .

دکتر فرامرز معاونت محترم آبخیزداری و مسئول طرح بین المللی منارید اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان نیز در این نشست به اتمام طرحهای آبخیزداری اکثر مناطق حوزه شهری بجنورد اشاره کرد و گفت: دو حوزه برای اجرا در حوزه شهری باقی مانده و ظرف یکسال آینده عملا حوزه ای برای اجرا در شهرستان بجنورد نخواهیم داشت .

وی در ادامه به بخشی از شمال بجنورد که شهرک گلستان را شامل می شود اشاره کرد  که از معضل سیلاب رنج می برد و متاسفانه در هنگام احداث این شهرک به مطالعات سیل خیزی و هیدرولوژی آن توجهی صورت نگرفته است .

مهندس هوشمند رییس اداره مهندسی و مطالعات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان نیز  در این نشست در بحث احداث آبخیز بیان کرد:  توپوگرافی منطقه ، سازند آهکی و شیب آن همچنین تراکم دام به ویژه در مرتع و... می بایست  مورد توجه قرار گرفته که از اینرو مشارکت دامداران و مرتع داران را در جهت تعادل تراکم دام می طلبد.

وی وظایف و اجرای عملیات آبخیزداری را ایجاد انواع سازه ها مانند گابیوم بندی ، سنگی ملاتی ، ایجاد بند خاکی ، بذر پاشی ، کپه کاری ، یونجه کاری ، احیاء مراتع و تعدیل دام  و مدیریت چرا و.. بر شمردند و در این خصوص احداث آبشخور را موجب تعدیل دام و موجب پراکنش دام در سطح مرتع عنوان داشتند ،که در نتیجه این امر موجب کاهش فشار بر یک نقطه از مرتع می گردد .

در پایان مصوبات نشست شامل موارد :

 1-برگزاری نشست مشترک کمیته راهبردی آب ، شورای اسلامی شهر بجنورد و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در خصوص همکاری در امر تامین اعتبار برای اجرای طرح های مطالعاتی آبخیزداری

2- برگزاری نشست مشترک دو جانبه اتاق بازرگانی استان و امور آب منطقه ای در راستای روند پیشگیری از بروز خسارت سیلاب به اراضی کشاورزی و همکاری دو جانبه در این امر

3-برگزاری نشست دو جانبه اتاق بازرگانی استان و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در خصوص طرح توانمندسازی محلی به منظور ارائه محصولات تولیدی در چارچوب مدیریت جامع منارید و ترسیب کربن

4-بازدید از حوزه های مطالعاتی و عملیاتی مهنان و کال پسته با حضور کمیته راهبردی آب استان ، شورای اسلامی شهر ، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان به منظور چگونگی روند اجرای عملیات آبخیزداری این طرحها

ادامه مطلب



برگزاری نخستین سمینار تخصصی استراتژی های کارآفرینانه در شرایط تحریم از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی

 

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از برگزاری نخستین سمینار تخصصی استراتژی های کارآفرینانه در شرایط تحریم از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی  30 خرداد ماه امسال در محل سالن گلشن بجنورد  خبرداد.

 به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسانش مالی، محمد صمدی با اعلام این خبر گفت: این سمینار  با همکاری اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، سازمان برنامه و بودجه ، شرکت شهرک های صنعتی استان، بیمه پاسارگاد، پارک علم و فناوری ، مرکز جامع مدیریت آموزشی سانی یار،مجتمع آموزشی آزاد پویش بجنورد برگزار می شود.

وی تحلیل محیط کلان کسب و کار کشور، تولید و تجارت در شرایط تحریم، روش های جایگزین برای انجام تبادلات مالی در شرایط تحریم را از جمله محورهای این سمینار عنوان کرد.

وی زمان برگزاری این سمینار را روز پنج شنبه 30 خرداد ماه امسال عنوان کرد و گفت: سمینار ساعت 8:28 تا 14 در محل سالن گلشن بجنورد برگزار خواهد شد.

صمدی افزود: این سمینار با حضور دکتر مجتبی خالصی، مشاور مرکز پزوهش های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه کشورو بهروز فروتن کارآفرین بنیان گذار صنایع غذایی بهروز برگزار خواهد شد .

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی اعلام کرد: ثبت نام از طریق سایت imsins.ir  و یا با مراجعه حضوری دبیرخانه سیمنار واقع در اتاق بازرگانی بجنورد انجام می گیرد.

گفتنی است نخستین سمینار تخصصی استراتژی های کارآفرینانه در شرایط تحریم همراه با پنل پرسش و پاسخ و ارائه گواهینامه معتبربه شرکت کنندگان اعطاء خواهد شد.

قابل ذکر است علاقمندان جهت هماهنگی بیشتر می توانند به دبیرخانه سمینار با شماره ( داخلی 15)  39-32728273 – 09919857823 تماس حاصل فرمایند.

ادامه مطلب



نداشته های استان با توان سرمایه گذاری بخش خصوصی مرتفع شود

 

استاندار خراسان شمالی با بیان این که استان با نداشته های بسیاری به ویژه در حوزه  اقتصادی مواجه است، گفت:  این نداشته ها را باید با توان سرمایه گذاری بخش خصوصی مرتفع کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی دکتر محمد علی شجاعی درنشست با فعالان اقتصادی استان  با بیان این که استان با نداشته های بسیاری به ویژه در حوزه  اقتصادی مواجه است، گفت:  این نداشته ها را باید با توان سرمایه گذاری بخش خصوصی مرتفع کرد.

وی افزود: در همین زمینه از سرمایه گذاران بخش خصوصی دعوت می کنم با توانمندی هایی که دارند قدم جلو بگذارند و دغدغه سیستم دولتی و بانکی را نداشته باشند .

شجاعی  نبود صرافی را در استان  از آن دست نداشته های استان برشمرد واظهارداشت: بنابراین  باید بدون اینکه جایی این موضوع را بگوییم، نسبت به راه اندازی  آن اقدام کنیم.

وی افزود: دراین زمینه باید بخش خصوصی تلاش کند و صرافی دراستان ایجاد کند .

استاندار خراسان شمالی اظهارکرد: استان از وجود صنایع مادر برخوردار است در حالیکه هنوز صنایع پایین دستی در استان راه اندازی نشده اند بنابراین، دعوت می کنم که سرمایه گذاران در این زمینه وارد عرصه عمل شوند.

شجاعی  خطاب به فعالین اقتصادی متذکر شد:  تکیه ۱۰۰ درصدی به اعتبارات بانکی، آن هم در این وضعیت بانکی، خروجی مناسبی نخواهد داشت.

استاندار خراسان شمالی با تاکید براین که  ما وظیفه داریم در کنار تولیدکنندگان باشیم و سرمایه گذار را حمایت کنیم، گفت:  اما سرمایه گذار هم باید در مسیر درست حرکت کند.

استاندار خراسان شمالی در بخش دیگر سخنان خود بر ایجاد و فعال شدن منطقه آزاد تجاری و منطقه ویژه اقتصادی در استان با تلاش  بخش خصوصی تاکید کرد .

وی اظهارداشت: مکان منطقه ویژه اقتصادی استان جانمایی شده و معافیت های سرمایه گذاری در این منطقه نیز تعریف شده اند، با این وجود، هنوز فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران بخش خصوصی برای راه اندازی واحدهای تولیدی در این منطقه وارد نشده اند.

وی اعلام کرد: از تمامی سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای فعالیت در این منطقه حمایت خواهیم کرد.

سرپرست معاونت امور اقتصادی استاندار خراسان شمالی نیز  در این نشست به  اجرایی نشدن مصوبات مربوط به رفع موانع تولید استان اشاره کرد وگفت: این کارگروه، ۲۸۶ مصوبه داشت که ۵۰ مصوبه از این تعداد، اجرایی نشده است.

محمود قنبری اظهار داشت: به گروهی را مکلف کرده‌ایم تا در یک ماه، مشکلات و علت اجرایی نشدن این مصوبه‌ها را شناسایی و گزارش کنند و با مسئولان که علت اجرای این موارد نبوده‌اند، برخورد می‌شود.

سیدعلی میرکریمی، مدیرکل جذب و حمایت سرمایه گذاری استانداری خراسان شمالی نیز  با بیان اینکه برخی قوانین مخل تولید و صادرات است گفت: ۳۰، ۴۰ مورد قانون مخل در این باره شناساسی شده است که باید برای کمک به رونق تولید، اصلاح شود.

ادامه مطلب



حل مشکلات واحدهای تولیدی وصنعتی راهگشای توسعه و رونق تولید ملی کشور است

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با تاکید براین که حل مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی راهگشای توسعه و رونق تولیدی ملی کشور را  به دنبال دارد، گفت: این مهم با هم افزایی و همراهی دستگاه های دولتی با بخش خصوصی انجام می شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی ، محمد صمدی در نشست با فعالان اقتصادی استان اظهارکرد: حل مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی، رونق تولید ملی و توسعه کشور را به دنبال دارد.

وی افزود: بنابراین ضروری است دستگاه های دولتی با اتحاد، هماهنگی  و هم افزایی لازم با مدیران واحد‌های تولیدی و صنعتی رونق تولید را به معنای واقعی اجرایی و عملی کنند.

صمدی به برخی از مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی استان اشاره کرد و عدم پرداخت سرمایه درگردش را  یکی از نیازمندی های ضروری واحدهای تولیدی استان برشمرد که در قالب وام های کم بهره و مدت دار در قبال تضمین های مناسب به وسیله بانک های استان قابل پرداخت است.

وی عدم توجه به قوانین معافیت های مالیاتی برای صادر کنندگان و کشاورزان و صنایع دستی، بالا بودن سود تسهیلات بانکی، وجود مشکلات مالیاتی به خصوص مالیات بر ارزش افزوده و افزایش نرخ سالیانه آن ، افزایش هزینه های انرژی را ازجمله مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی استان عنوان کرد.

صمدی  از دیگر مشکلات واحدهای تولیدی وصنعتی استان را افزایش هزینه های سوخت و حمل مواد اولیه ، عدم حمایت بانک ها از واحدهای تولیدی ،طولانی شدن مراحل اخذ وام برای واحدهای تولیدی  ذکرکرد.

وی افزود: دراین زمینه کلیه صادرکنندگان و تجار و بازرگانان استان به سرمایه درگردش و نقدیندگی جهت خرید و ارسال کالا به بازارهای هدف اشخاص حقیقی یا حقوقی نیاز ضروری دارند.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در رابطه با گمرکات مرزی و ترانزیتی اظهارکرد:   در استان خراسان شمالی گمرکات مرزی و ترانزیتی وجود ندارد بنابراین برای نگهداری و کنترل محموله های صادراتی و وارداتی انبارهای بزرگ مورد نیاز در مرکز استان ضروری می باشد.

ادامه مطلب



اهدای لوح تقدیر از سوی سرپرست بنیاد شهید و امور ایثارگران بجنورد به ریاست اتاق بازرگانی خراسان شمالی

 

 از سوی سرپرست بنیاد شهید و امور ایثارگران بجنورد به پاس همکاری و مساعدت اتاق بازرگانی در برگزاری هرچه باشکوه تر مراسم  جشن روز جانباز طی مراسمی  لوح تقدیر اهدا شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، متن لوح به شرح ذیل آمده است:

ادامه مطلب



برگزاری اولین جلسه کمیسیون صنایع غذایی اتاق بازرگانی در سال جاری

 

 اولین جلسه کمیسیون صنایع غذایی  اتاق بازرگانی خراسان شمالی  باحضور اعضا در محل سالن اجتماعات اتاق بجنورد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی،محمد صمدی، رئیس اتاق بجنورد به  موضوع رسیدگی مشکلات صنایع غذایی استان  اشاره کرد و  خواستار ارائه  نقطه نظرات اعضا جهت پیشبرد در این بخش شد.

سید علی شریعت، رئیس کمیسیون صنایع غذایی اتاق بازرگانی نیز از اعضای واحدهای تولیدی درخواست مطرح کردن مشکلات در این حوزه  را کرد و افزود: تا با پیگیری های لازم از سوی این کمیسیون  مشکلات مرتفع شود.

یوسفی،مدیر عامل کارخانه آرد بیژن بجنورد نیز با انتقاد از عملکرد ضعیف برخی بانک ها درخصوص تخصیص ندادن تسهیلات به واحدهای تولیدی از رئیس بانک ملت  درخواست حضور در جلسات کمیسیون کرد.

وی همچنین به مشکلات موجود اداره غله اشاره کرد و اظهار داشت: نبود گندم مرغوب سبب شده  تولید کمی داشته باشیم  .

گلمکانی یکی از تولید کنندگان استان نیز بر ضرورت  افزایش دانش و یادگیری قوانین در به  حداقل رساندن خسارات تاکید کرد و گفت: این مهم با شرکت در همایش ها ، سینمارهای مرتبط  میسر می شود.

وی بهره مندی از کارشناس متخصص و  مشاور برای حل مسائل هر بخش رامهم برشمرد .

شریف یکی دیگر از تولید کنندگان بسته بندی سبزی و صیفی جات بجنورد نیز مهمترین مسئله را آلودگی و غیربهداشتی بودن بازار سنتی سبزی  دانست که هیچ کدام دارای بسته بندی نمی باشند و درخواست کرد این مسائل از طریق مراجع قضایی پیگیری شود.

 اشکان کاویانی عضو کمیسیون صنایع غذایی بازرگانی استان نیز بر ایجاد دانش نوین و تحول در تولید سبزی آماده تاکید کرد وگفت: این مسئله باعث می شود  تا میل به خریدن سبزی ارگانیک در بازار بیشتر شود.

ادامه مطلب