بیانیه اتاق بازرگانی خراسان شمالی  در حمایت از کالای ایرانی و تولید ملی

اتاق بازرگانی خراسان شمالی در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری درسال جدید مبنی بر حمایت از "کالای ایرانی و تولید ملی" بیانیه ای صادر کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، متن بیانیه به شرح ذیل آمده است.

بسم الله الرحمن الرحیم

با عنایت به شعار امسال رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران با عنوان «حمایت از کالای ایرانی» ضرورت حمایت از کالای باکیفیت داخلی در راستای کمک به افزایش توانمندی تولیدات ایرانی و حمایت از تولید کنندگان داخلی کشورمان و  با بکارگیری ابزارهای فناوری اطلاعات به روز بیش از پیش احساس می‌شود و این نامگذاری از سوی مقام معظم رهبری نشان از توجه ویژه رهبری به پیشرفت اقتصادی کشور است.

دراین راستا اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی کشور به منظور اجرایی نمودن  بیانات مقام معظم رهبری در سال جاری مبنی بر ضرورت پشتیبانی از فعالان اقتصادی کشورمان با برنامه ریزی منسجم تر از گذشته وارد عرصه های اقتصادی کشور می شوند.

چراکه حمایت از تولیدی ملی و خرید کالای داخلی مقدمه‌ای است بر اشتغال زایی و کارآفرینی و افزایش بهره وری و بکارگیری جوانان متعهد ایران در تمامی عرصه ها و بهبود اثرات اجتماعی در زندگی مردم و ایجاد قدرت سیاسی در جهان از لحاظ تولید و همچنین باعث کاهش نرخ تورم و اثرات مثبت در اقتصاد و رشد و ترقی کشورمان خواهد شد.استفاده از کالاهای تولید داخل نقش  مهمی در رشد همه‌جانبه عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی به همراه خواهد داشت.

در حقیقت هرچه به سوی تقویت تولید داخلی حرکت کنیم، حضور و جایگاه بالاتری در عرصه بین‌المللی خواهیم داشت و در آن صورت تولید داخلی ما در جهان شناخته خواهد شد و در رقابت با کالاهای وارداتی سهم بسزایی خواهیم داشت.

به همین منظور هیات رئیسه،هیات نمایندگان و اعضای  اتاق بازرگانی خراسان شمالی در راستای حمایت از تولید ملی و کالای داخلی با دعوت از همه دستگاه‌های اجرایی  در سطح کشور و استان به اتحاد و همکاری منسجم، رفع موانع جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی و افزایش صادرات و... آمادگی خود را برای حمایت از فعالان اقتصادی ، تولید کنندگان، تجار و بازرگانان در سطح کشور اعلام می‌کنند.ادامه مطلبسفر رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان به همراه هیات ریاست جمهوری اسلامی ایران به ترکمنستان در  فرودین ماه امسال

رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان به انعقاد تفاهم نامه اتاق مشترک ایران و ترکمنستان و شورای مشترک ترکمنستان و ایران  از سوی هیات تجاری و مذاکره کننده ایران در سفر به ترکمنستان در پایان سال 96 اشاره کرد و از سفر رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان به اتفاق هیات ریاست جمهوری اسلامی ایران به ترکمنستان هفتم و هشتم فرودین ماه امسال خبرداد.

به گزا رش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی، رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان از سفر ریاست محترم  جمهوری ایران به ترکمنستان در هفتم وهشتم فروردین 97 خبرداد وگفت: دراین راستا رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به عنوان رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان به همراه هیات تجاری و مذاکره کننده ایرانی متشکل از کارشناسان  ارشد وزارتخانه ها به منظور بررسی اسناد همکاری دوجانبه با ترکمنستان در تاریخ 25 الی 28 اسفند 96 عازم شهر عشق آباد ترکمنستان شدند.

وی افزود:  همچنین این سفر به منظور بحث و بررسی پیرامون تفاهم نامه های قبلی و برای نهایی و اجرایی کردن آن در سفر ریاست جمهوری اسلامی ایران به ترکمنستان در 7 و 8 فرودین ماه امسال انجام می شود.

صمدی اظهارداشت: اینجانب  نیز ضمن مشارکت فعال در اجلاس های مختلف هیات طرفین به عنوان نماینده اتاق بازرگانی ایران و اتاق مشترک دو کشور با موضوع همکاری های تجاری میان اتاق مشترک ایران و ترکمنستان و شورای مشترک ترکمنستان و ایران و نشست های مختلف با طرف های ترکمنی به خصوص اتاق بازرگانی در سفر ریاست جمهور ایران  شرکت خواهم داشت.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  انعقاد تفاهم نامه مشترک ایران و ترکمنستان و شورای مشترک ترکمنستان و ایران در زمینه های مختلف اقتصادی ، برگزرای سمینارها، همایش ها ، اعزام و پذیرش هیات های تجاری وبازاریابی ، برگزاری نمایشگاه های مشترک و بازاریابی و سرمایه گذاری های مشترک در زمینه های مختلف تولیدی و... را از جمله اقدامات سفر به ترکمنستان در پایان سال 96 اعلام کرد.

صمدی افزود: امیدواریم با انعقاد این تفاهم نامه  در آینده برای اجرایی کردن آن از طریق اتاق های بازرگانی پیگیری های لازم انجام شود. وی در پایان از سفر خود به ترکمنستان به عنوان رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان به همراه  هیات اعزامی ریاست جمهوری اسلامی ایران برای به قطعیت رساندن تفاهم نامه های طرفین ریاست جمهوری در ششم فروردین سال جاری  خبرداد.

ادامه مطلبحمایت از تولید داخلی راهکار اساسی در حل مشکلات اقتصادی کشور است

 

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی حمایت از تولید داخلی را در به حرکت درآوردن چرخه اقتصادی کشور بسیار موثر دانست ویکی از راهکارهای  اساسی در حل مشکلات اقتصادی کشور را در حمایت از تولید و خرید کالاهای  داخلی بیان کرد .

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ،صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی با بیان این که حمایت از تولید کنندگان داخلی کمک قابل توجهی به چرخه اقتصادی  وتوسعه کشور می کند، گفت: این مهم عزم ملی و همگانی همه اقشار جامعه و مسئولان را می طلبد.وی به شعار امسال مقام معظم رهبری تحت عنوان حمایت از تولید داخلی خرید کالای ایرانی اشاره کرد واظهارداشت: افزایش ارتقای  کیفیت مطلوب تولید داخلی راهکار اساسی در راستای تحقق شعار سال است.

صمدی افزود: براین اساس باید همه مردم به ویژه صنایع، واحدهای تولیدی در راستای تحقق شعار سال زمینه ارتقای اقتصاد مقاومتی و کاهش وابستگی به کشورهای بیگانه را فراهم کنند.وی یکی از راهکاری های اساسی در حل مشکلات اقتصادی کشور را حمایت از تولید ملی دانست وگفت: حمایت از تولید ملی باعث  جلوگیری از واردات بی رویه، قاچاق کالا و... می شود.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی حمایت دولت را در بالا بردن توان رقابتی تولید کنندگان بسیار موثر بیان کرد  و قانونمند کردن واردات و حذف واردات بی رویه و صادرات را از دیگر اولویت های بالا بردن توان رقابتی تولید کنندگان کشور برشمرد.وی به تشکیل کارگروه های حمایت از تولید داخلی و رفع موانع تولید در استان  اشاره کرد وافزود: تسهیلات بانکی با سود کم، اصلاح نظام مالیاتی، افزایش مشوق های صادراتی و تسهیلات نمایشگاهی از جمله اقدامات موثر در راستای حمایت از تولید داخلی است.

صمدی همچنین بر ضرورت فرهنگ سازی حمایت از تولید داخلی از طریق صداوسیما و رسانه ها تاکید کرد واظهارداشت: در حمایت ازتولید داخلی علاوه بر کنترل و بازرسی های گمرک در بازار غیر رسمی باید موانع مالیات، بیمه برداشته شود و تولید کننده داخلی بایستی با شرایط برابر با تولید کنندگان خارجی رقابت کنند.

وی از جمله اقدامات موثر اتاق بازرگانی خراسان شمالی در راستای حمایت از واحدهای تولیدی را برگزاری جلسات کمیته های قضایی در راستای حل مشکلات واحدهای تولیدی، برگزاری جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی، برگزاری کمیسیون های صنعت، حمل ونقل ، گردشگری ، مالیات، بیمه و تامین اجتماعی و...عنوان کرد.

صمدی افزود: دراین زمینه اتاق بازرگانی به عنوان تنها پارلمان بخش خصوصی در کشور همواره حمایت از واحدهای تولیدی و کالای ایرانی را اولویت اصلی در برنامه های کاری خود قرار داده است.

ادامه مطلبپیام تبریک حلول سال 1397 ریاست محترم اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان خراسان شمالی

به نام ایزد یکتا

 

برآمد باد صبح و بوی نوروز                                                                                        به کام دوستان و بخت پیروز

مبارک بادت این سال و همه سال                                                                    همایون بادت این روز و همه روز


سال نو   و فصل بهار همراه با دگرگونی و خرمی طبیعت، آدمی را به عنوان اشرف مخلوقات به همگنی و هماهنگی با نظام آفرینش و حرکت درمسیر تحول و تکامل فرا می خواند و آیات الهی را در جای جای دفتر معرفت به درستی و زیبایی می نشاند . با چنین دستمایه ای است که با توکل به خداوند متعال امور دنیوی سامان و امر آخرت نیز به خیر پایان می یابد.

بی گمان تمسک به معارف قرآن کریم و توسل به تعالیم اهل بیت(ع) و اقتدا به راهبردهای محوری مقام معظم رهبری(مدظله العالی) که در آغاز هر سال نقشه راه جامعه اسلامی را تبیین می نماید، نویدبخش نیل به آینده ای روشن و فردایی بهتر است.

اکنون مفتخریم که نمایندگان بخش خصوصی استان خراسان شمالی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بجنورد در سالی که گذشت کارنامه بسیار موفقی داشتند. اميدواریم تلاش و  فعالیت های خالصانه شما سخت كوشان نجيب و متدين مورد رضای خداوند قادر متعال قرار گرفته باشد. این آمادگی را داریم در سال جدید در جهت رونق اقتصادی و برون رفت از رکود و به مانند سال گذشته و بلکه دو چندان، همت کرده و شرایط را برای شکوفایی اقتصادی استان درحمایت از بخش خصوصی فراهم آوریم.

بدین وسیله آغاز سال جدید را به تمامی اعضای محترم هیات رئیسه ، هیات نمایندگان، اعضای  اتاق بازرگانی، اصناف و تعاون و کارکنان اتاق بازرگانی بجنورد بزرگترین پارلمان بخش خصوصی و اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور، صنعتگران و تولید کنندگان استان خراسان شمالی  تبریک و تهینت عرض نموده امیدوارم در سایه توجهات ایزد منان، تفضلات حضرت ولی عصر(عج)، در راستای اهداف والای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران همواره موفق و موید باشید.

محمد صمدی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان خراسان شمالی

ادامه مطلبپیگیری بازگشایی مرز پرسه سو در سفر رئیس جمهور به ترکمنستان

 

رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان به سفر رئیس جمهور به ترکمنستان در هفتم فروردین ماه 97 اشاره کرد وگفت: دراین راستا رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به عنوان رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان به منظور پیگیری مسائل ومشکلات موجود بین دو کشور در راستای توافق همکاری دوجانبه به ترکمنستان سفر می کند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع،معادن وکشاورزی خراسان شمالی محمد صمدی در نشست خبری با خبرنگاران استان به سفر ریاست جمهوری به کشور ترکمستان در هفتم فروردین ماه  سال جاری اشاره کرد و گفت: این سفر با هدف توسعه اقتصادی بین دو کشور، پیگیری مطالبات تجار و بازرگانی، ایجاد نمایشگاه و دبیرخانه مشترک، رونق سرمایه گذاری و برطرف کردن مشکلات انجام می شود.

وی افزود:دراین راستا رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به عنوان رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان طی روزهای  25 الی 28 اسفند ماه  امسال به منظور پیگیری مسائل و مشکلات موجود بین دوکشور در راستای توافق همکاری دوجانبه به ترکمنستان سفر می کند.وی با بیان این که  خراسان شمالی با کشور ترکمنستان 312 کیلومتر مرز مشترک دارد، اظهار کرد: ایجاد بازارچه مرزی در منطقه پرسه سو که قبلا به تصویب رسیده بود نیز در این سفر پیگیری خواهد شد که امید وار هستیم دو رئیس جمهوری در این خصوص موافقت داشته باشند و به امضا برسانند، این مهم به توسعه اقتصادی استان کمک زیادی خواهد کرد.

رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمستان بر اهمیت راه اندازی بازارچه مرزی پرسه سو نیز تاکید کرد و گفت: در این راستا نیز اقداماتی انجام شده است چرا که قبلا کشور ترکمنستان این موضوع را تایید کرده بود و هم اکنون اقداماتی در راستای علاقه مند کردن کشور همسایه برای این امر انجام داده ایم.وی افزود: راه اندازی این بازارچه باعث رونق اقتصادی بین دو کشور بخصوص این استان خواهد شد و اگر در این مرز تردد برقرار شود کمک بزرگی به توسعه اقتصادی استان خواهد شد.صمدی اظهار داشت: درحال حاضر  خراسان شمالی تنها استان کشور است که بازارچه مرزی ندارد در صورتی که این منطقه مرزی آرام، مقرون به صرفه و توجیه اقتصادی دارد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان‌شمالی همچنین به مطالبه حدود 5 میلیون دلاری تجار خراسان شمالی از کشورهای خارجی اشاره کرد وبیشترین مشکل تجار گشایش اعتبار اعلام کرد.   صمدی از دیگر مشکلات عمده بازرگانان را وصول پول، مطالبات و نقدینگی عنوان کرد و اظهارداشت: تلاش خواهیم کرد تا در راستای گسترش مبادلات تجاری این مشکلات را حل و فصل کنیم.وی با بیان اینکه خراسان شمالی در سال جاری به هشت کشور جدید کالا صادر کرده است گفت: هم اکنون این استان با 30 کشور جهان رفت و آمد تجاری دارد، ایتالیا، سنگاپور، قزاقستان، میانمار، پرتغال و آفریقای جنوبی از جمله مقصد جدید صادراتی هستند.

وی اظهار کرد: باید زمینه های ارتباط با سایر کشور ها را نیز فراهم کنیم که در این راستا برنامه ریزی شده است تا در سال آینده به برخی از کشور ها تیم تجاری اعزام کنیم و همچنین هیات تجاری نیز پذیرش داشته باشیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی در ادامه از افزایش حدود 98 درصدی صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبرداد وگفت: طی 11 ماهه امسال از نظر ارزشی 126 میلیون دلار و از نظر وزنی 520 هزار تن صادرات انجام شده که 74 درصد برنامه سال 96 محقق شده است. وی همچنین به مهمترین اقدامات اتاق بازرگانی خراسان شمالی در سال جاری اشاره کرد و از جمله این اقدامات را برگزاری بیش از 45 دوره آموزشی و کسب رتبه اول حوزه آموزش اتاق بازرگانی بجنورد در بین اتاق های سراسر کشور، حل مشکلات واحدهای تولیدی در کمیته قضایی اتاق بازرگانی، کسب رتبه پنجم شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در بین اتاق های سراسر کشور ، تشکیل اتاق مشترک ایران و ترکمنستان و... عنوان کرد. 

ادامه مطلببرگزاری آخرین جلسه اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی در سال96

 

 جلسه پایانی اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی در سال 96 با حضوررئیس،اعضای هیات رئیسه و اعضای هیات نمایندگان در محل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی استان در سی وششمین و آخرین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی از همراهی، همکاری و فعالیت های خوب اعضای هیات رئیسه و هیات نمایندگان  طی سال 96 قدردانی کرد.وی بر اجرای فعالیت های اتاق بازرگانی در سال آینده براساس برنامه ریزی دقیق تر در راستای بهبود بیشتر فعالیت ها، رونق و توسعه استان تاکید کرد.

صمدی به برگزاری آزمون تشریح الزامات استاندارد ISO 9001-2015 وممیزی داخلی کارکنان در راستای آگاه ساختن کارکنان از نحوه فعالیت ها ، انجام دادن وظایف و مسئولیت ها به نحو احسن و اصولی اشاره کرد وگفت: دراین آزمون کارکنان اتاق بازرگانی بجنورد موفق به اخذ گواهینامه   ISO 9001-2015 شد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی همچنین ازسفر رئیس جمهور به ترکمنستان در فروردین ماه سال آینده  خبرداد وگفت: در همین راستا از سوی اتاق ایران ، اتاق بازرگانی خراسان شمالی به عنوان اتاق مشترک ایران و ترکمنستان مقرر شده طی روزهای 25 الی 28 اسفندماه امسال طی سفر سه روزه  به آن کشور سفر کند تا جمع بندی نهایی در باب مسائل و مشکلات موجود بین دو کشور در راستای همکاری های دوجانبه صورت گیرد.

صمدی پیگیری طلب تجار ایرانی ازتجار ترکمنستان، اشتغال زایی، بازگشایی بازارچه مرزی پروسه سو ایران و ترکمنستان، تسهیل و روان سازی در اخذ ویزا و روادید برای تجار، اعزم و پذیرش هیات های تجاری، توسعه صادرات و واردات، برپایی نمایشگاه و... راازجمله مسائل قابل پیگیری دراین سفر اعلام کرد.وی در رابطه با برگزاری جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی گفت: براساس هماهنگی صورت گرفته با معاونت جدید هماهنگی امور اقتصادی وتوسعه منابع استانداری خراسان شمالی مقرر شد از سال آینده تمامی این جلسات درمحل اتاق بازرگانی بجنورد با برنامه ریزی دقیق تر برگزار شود.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در ادامه گفت: فعالیت های خارج  از وظیفه اتاق بازرگانی باعث شده برای برخی توقعات زیاد از این مجموعه ایجاد شود.وی افزود: درحالی که براساس ماده 5 قانون اتاق های بازرگانی که در مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان به تصویب رسیده اتاق بازرگانی در اقتصاد کلان کشور مشاور قوای  سه گانه مملکت  و دارای شخصیت حقیقی،حقوقی و استقلال مالی واداری است.

صمدی برگزاری دوره های آموزش،صدور کارت بازرگانی،آشنایی قوانین بازاریابی، پذیرش واعزام هیات تجاری، برپایی نمایشگاه ها و... براساس چارچوب قانون اتاق های بازرگانی را ازجمله وظایف اصلی اتاق های بازرگانی عنوان کرد.همچنین دراین جلسه دیگر اعضای هیات رئیسه و هیات نمایندگان اتاق بازرگانی  از زحمات شبانه روزی  رئیس اتاق بازرگانی بجنورد در راستای بهبود فعالیت های اتاق بازرگانی در سطح استان وکشور طی سال 96 قدردانی کردند و هریک از اعضا در باب مسائل و مشکلات موجود اقتصادی ازجمله صادرات واردات ،واحدهای تولیدی و بازرگانی استان پرداختند و ارائه پیشنهاد کردند.

ادامه مطلبپیام تبریک ریاست اتاق بازرگانی خراسان شمالی به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  با انتشار پیامی ولادت حضرت فاطمه (س) و گرامیداشت روز زن را به تمامی بانوان و کارمندان اتاق بازرگانی استان  تبریک گفت.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، متن پیام محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی بجنورد  به این شرح است:

سالروز ولادت فرخنده و باسعادت حضرت فاطمه زهرا (س)، فخر زنان عالم، که به عنوان روز پاسداشت مقام شامخ مادر و روز زن نامیده شده است را به تمامی همکاران محترم به ویژه بانوان گرامی شاغل اتاق بازرگانی بجنورد تبریک و تهنیت عرض می نمائیم.

دخت بزرگوار پیامبر رحمت حضرت محمدمصطفی (ص) که به حق ام‌ابیها نام گرفته‌اند، الگویی تمام عیار، شایسته و کامل برای زن مسلمان در تمامی دوران هستند و بانوان ایرانی با پیروی از شخصیت معظم آن بانوی مکرمه ثابت کرده‌اند که الگوی کاملی را برای همه عرصه‌های زندگی خود انتخاب کرده‌اند.

این روز فرخنده را به تمامی بانوان و کارمندان شاغل دراتاق بازرگانی بجنورد و اعضای اتاق بازرگانی تبریک و شادباش عرض نموده و توفیقات روزافزون را  از خداوند متعال خواستاریم.

 

ادامه مطلباتاق بازرگانی خرسان شمالی موفق به اخذ گواهینامه ISO9001-2015 شد

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی خراسان شمالی ، محمد صمدی به برگزاری آزمون تشریح الزامات استاندارد ISO9001-2015 و ممیزی داخلی  کارکنان اتاق بازرگانی خراسان شمالی / بجنورد اشاره کرد وگفت: دراین آزمون کارکنان اتاق بازرگانی خراسان شمالی موفق به اخذ گواهینامه ISO9001-2015 شد.

وی به تشکیل اتاق بازرگانی استان از سال 86 اشاره کرد وگفت: مجموعه کارکنان اتاق بازرگانی بجنورد برخوردار از توانمندی و تخصص های لازم در بخش های مختلف است که نیازمند آگاهی بیشتر کارکنان از دانش و تکنولوژی روز است. وی براهمیت برگزاری آزمون ممیزی داخلی تاکید کرد و از جمله اهداف برگزاری این آزمون را افزایش دانش، آگاهی کارکنان و دستیابی به نیاز های آموزشی روز اعلام کرد.

صمدی اولين و مهمترين هدف از آموزش ممیزی را  آگاه ساختن كاركنان از نحوه كار كردن ‘ انجام دادن وظايف و مسئوليتها و عنوان کرد وگفت:  آشنایی و تسلط کارکنان اتاق های بازرگانی بر الزامات استاندارد ایزو 2015-9001 و فرایند های روش های اجرایی و سیستمی منشور اتاق ازدیگر اهداف این آزمون است.

شهرام کارگر، سرممیزISO9001-2015 نیز  از همکاری خوب کارکنان اتاق بازرگانی خراسان شمالی با مشاورین اجرای  الزامات استاندارد ایزو قدردانی کرد و اخذ این گواهینامه توسط کارکنان اتاق بازرگانی بجنورد را تبریک گفت. وی افزود: این آزمون در راستای آگاهی بخشی کارکنان با فرایندهای  ISO9001-2015 وسیستم مدیریت کیفیت انجام می شود. وی در پایان به تشریح فرایند آزمون تشریح الزامات استاندارد ISO9001-2015 و ممیزی داخلی در بهبود کیفیت فعالیت های کارکنان پرداخت.

لازم به ذکر است  اتاق بازرگانی خراسان شمالی اولین استان در بین اتاق های سراسر کشور در برگزاری آزمون ممیزی داخلی ISO9001-2015 است. اجرای ممیزی صدور گواهینامه نیز توسط موسسه گواهی دهنده(( MTC اجرا شد.

ادامه مطلبموضوع واقعی سازی نرخ ارز در سطح ملی تعیین تکلیف شود

  

دبیر و سخنگوی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان شمالی با اشاره به مشکلات واحدهای تولیدی در رابطه با افزایش قیمت بالای مواد اولیه پتروشیمی، گفت: پیشنهاد می شود باتوجه به افزایش نوسانات قیمت دلار و تاثیر برقیمت جهانی  موضوع واقعی سازی نرخ ارز در سطح ملی تعیین تکلیف ونهایی شود.

 به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان به گلایه واحدهای تولیدی  در رابطه با افزایش قیمت مواد اولیه پتروشیمی اشاره کرد و گفت: این مهم باعث  مشکلات فراوان برای واحدهای تولیدی شده است.وی افزود: دراین راستا پیشنهاد می شود باتوجه به افزایش نوسانات قیمت دلار و تاثیر برقیمت جهانی  موضوع واقعی سازی نرخ ارز در سطح ملی تعیین تکلیف ونهایی شود.

صمدی اظهارکرد: همچنین در راستای حفظ واحدهای تولیدی موجود و احیای واحدهای تولیدی راکد پیشنهاد می شود تسهیلات در نظرگرفته شده در زمان خشکسالی، سیل و بلاهای طبیعی برای بخش کشاورزی و صنعت به صورت زنجیره تولید تعریف شود.وی افزود: برای محصولاتی که زنجیره تولید محصول آنها کامل است طرح های تشویقی و تسهیلاتی برای محصولات نهایی صادراتی  و تعرفه های بالا برای جلوگیری صادرات محصولات به صورت خام و کامل نشده تعیین و مصوب شد.

محمود دلپسند، معاون امور هماهنگی و اقتصادی استانداری خراسان شمالی نیزدرخصوص بررسی مشکلات ناشی از صدور مجوزهای بی رویه واحدهای تولیدی، گفت: جلوگیری از صدور مجوزهای جدید به لحاظ مبادی قانونی و مبادی تجارت و بازرگانی بر مبنای اقتصاد آزاد است که عرضه و تقاضا را مشخص می کند.وی افزود: براین اساس هیچ محدودیتی در ارتباط با درخواست های جدید برای راه اندازی کسب و کارهای جدید و یا واحدهای تولیدی نمی توانیم ایجاد کنیم.

دلپسند با بیان این که باید به کسانی مجوز واحد تولید داده شود که فرایند های لازم را طی کرده باشند و  برنظارت کامل برنحوه فعالیت های واحدهای تولیدی برای جلوگیری از تخلفات احتمالی تاکید کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی  با بیان این که در اولویت اول  باید نیاز بازار شناسایی شود، اظهارداشت: باید هرکسی که در عرصه تولید قرار می گیرد مطالعات لازم را داشته باشد و از تکنولوژی روز برخوردار باشد.دلپسند در رابطه با افزایش نرخ محصولات پتروشیمی نیز گفت: باید بپذیریم مواد اولیه در بورس خرید و فروش می شود.

وی افزود:  برخلاف برخی می گویند بورس فساد ایجاد می کند اینگونه نیست چراکه بورس یک روش رقابتی ،آزاد وشفاف است.

تورج قزوینی، مدیربازرگانی شرکت پتروشیمی خراسان نیز گفت: پتروشیمی هیچ دخل و تصرفی در تعیین قیمت محصولات ندارد.وی افزود: هر آنچه به عنوان محصولات پتروشیمی در کشور توزیع می شود باید از کانال سازمان بورس انجام شود.

مدیربازرگانی شرکت پتروشیمی خراسان با تاکید براین که قیمت و نحوه توزیع محصولات پتروشیمی مدیریت شده است، اظهار داشت: سازمان بورس با ساز وکاری  برابر تصمیم شورای تنظیم بازار قیمت ها را تعیین می کند. قزوینی دو عامل تاثیرگذار درتغییرات محصولات پتروشیمی را قیمت های جهانی براساس عرضه  و تقاضا در بازارو تغییر قیمت ارز عنوان کرد.

رضا بهمن پور، مدیرکل اقتصاد و دارایی خراسان شمالی نیز درباره گزارشات محیط کسب و کار باتوجه به پایین بودن رتبه استان گفت: این رتبه خراسان شمالی نیست رتبه ای است که فعالین اقتصادی نسبت به محیط اقتصادی خود اظهار نظر کرده اند.وی افزود: این مهم هیچ رابطی بین دولت ویا رتبه ای که شاخص های اقتصادی استان را تحت ثاثیر گذاشته باشد ندارد.

بهمن پوراظهارکرد:  دراین رابطه پیشنهاد می شود از ابتدای سال آتی در جلسات شورای گفتگو  با فعالین اقتصادی در چارچوب 28 شاخص اقتصادی در نظر گرفته شود تاهم مشکلات بهتر بررسی شود وهم شاخص های اقتصادی استان بهبود یابد.

سید هادی حسینی، معاون طرح و برنامه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز به بررسی مشکلات ناشی از صدور مجوزهای بی رویه واحدهای تولیدی استان اشاره کرد وگفت: درکل کشور ضریب تحویل جواز تاسیس پروانه بهره برداری کمتر از 10 درصد است.وی افزود: درحالی که در استان خراسان شمالی بعداز روند کاهشی جواز تاسیس ضریب تحویل جواز تاسیس پروانه بهره برداری به 20 درصد رسید این بدان معناست که از 100 جواز صادرشده  10 درصد از پروانه بهره برداری برخوردارند.

 

ادامه مطلببررسی وضعیت شاخص های اقتصادی در توسعه فضای کسب وکار تاثیرگذار است

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی گفت: بررسی وضعیت شاخص های اقتصادی در ایجاد و توسعه فضای کسب و کار کشور تاثیرگذار است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی ،محمد صمدی در جلسه کمیته بررسی قوانین مرتبط با حوزه بازرگانی از شاخص‌های تعیین‌کننده وضعیت اقتصادی هر کشور را  فضای کسب و کار عنوان کرد.وی افزود: براین اساس  بررسی وضعیت شاخص های  اقتصادی  در ایجاد و توسعه فضای کسب و کار کشور تاثیرگذار است.

صمدی از جمله شاخص های تاثیرگذار برفضای کسب وکار را  افزایش جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، ایجاد اشتغال و رشد تولید ناخالص داخلی ذکرکرد واظهارکرد: بهبود شرایط و شاخص های فضای کسب و کار از جمله توسعه نظام بانکی و کاهش زمان لازم برای اخذ مجوز، زمینه ساز رشد و پویایی در هر کشوری را فراهم می آورد.

معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان شمالی نیز دراین جلسه به آخرین آمار وضعیت کسب و کار در سطح کشور و استان اشاره کرد و گفت: سال گذشته خراسان شمالی در فضای کسب و کار در جایگاه ۲۶ استان ها قرار گرفت ولی امسال در ردیف ۳۱ استان های کشور معرفی شد که  نیازمند تمهیدات ویژه است.مجید درخشان با اشاره به 80 شاخص مورد نیاز در فضای کسب وکارمطلوب، گفت: از این تعداد 28 شاخص مربوط به بخش های اقتصادی است که از سه بخش عمده اعضای  اتاق بازرگانی، اتاق اصناف و اتاق تعاون تشکیل می شود.وی از جمله شاخص های مورد نیاز در فضای کسب و کار در هراستانی را زیرساخت های مناسب، ضریب نفوذ اینترنت، حمل و نقل و وضعیت راه ها عنوان کرد.

معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان شمالی عمده مشکلات در محیط کسب و کار برای اخذ مجوز سرمایه گذاری را واگذاری زمین، ثبت شرکت ها و تخصیص آب اعلام کرد.رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز دراین جلسه بر حمایت دولت در مرحله عمل از واحدهای تولیدی و صنعتی در فضای کسب و کار تاکید کرد و دراین زمینه نقش بخش خصوصی در به حرکت درآوردن چرخه اقتصادی کشور بسیار موثر دانست.

محمدعلی جاجرمی  جایگاه نقش، سیاست ها و برنامه ریزی دولت، نهادهای اقتصادی، نظام حقوقی و قضایی را سه عامل مؤثر بر فضای کسب وکار ذکرکرد و برشناسایی دقیق و برنامه ریزی شده شاخص های مورد نیاز در فضای کسب و کار تاکید کرد.وی افزود: زمانی یک شاخص دچار مشکل شود به طبع تمامی شاخص های مورد نظر را تحت شعاع قرار می دهد. وی اظهارکرد: همچنین  به منظور بهبود عملکرد فضای کسب و کار باید به بررسی قوانین کسب و کار و عوامل موثر بر نحوه اجرایی شدن این قوانین پرداخت.

حضرت قلی حیدری، مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز به وضعیت نامطلوب فضای کسب و کار استان در بازار اشاره کرد وعامل تاثیرگذار دراین قضیه را سنگ اندازی از سوی برخی بانک ها در اخذ تسهیلات دانست.وی به محرومیت استان خراسان شمالی در بخش زیرساخت ها اشاره کرد و اظهارداشت: با همکاری، هماهنگی واتحاد تمام دستگاه ها و مسئولین دولتی و خصوصی مشکلات و چالش های استان مرتفع خواهد شد و روبه توسعه پیش خواهد رفت.

سیدهادی حسینی، معاون طرح و برنامه صنعت، معدن و تجارت استان نیز به روند کاهشی آمار صدور مجوز واحدهای تولیدی در سطح استان از سال 91 اشاره کرد وگفت:براساس الزامات قانونی این جوازها برای واحدهای تولیدی وصنعتی صادر می شود. وی خاطرنشان کرد: در اوایل سال 95 از هزار و 300 جواز تاسیس هزار و 100 جواز دراستان باطل شده است.

حسینی با طرح این سوال که آیا تمام تعطیلی واحدهای تولیدی به دلیل نبود بازار است؟ این فریضه را رد کرد چرا که تنها عامل تعطیلی واحد تولیدی نبودبازارنیست بلکه باید واحدهای تولیدی برای جلوگیری از تعطیلی به دنبال ایده های نو و راهکارهای مناسب برای خروج از بحران باشند.

نماینده شرکت پتروشیمی خراسان نیز با بیان این که شرکت پتروشیمی نقشی در قیمت گذاری ها ندارد، اظهارداشت: تمام قیمت ها از سوی سازمان بورس و به صورت کارشناسی مشخص می شود.وی  با تاکید براین که واحدهای تولیدی برای اخذ تسهیلات با بانک های پیشرو وارد عمل شوند، اظهارکرد:برای بهبود فضای کسب و کار واحدهای تولیدی پیشنهاد می کنیم قراردادها به صورت دلار بسته شود و به دلار خرید و فروش انجام گیرد.

ادامه مطلب