ضرورت ارائه برنامه های راهبردی عملی پیشگیری از فاجعه محیط زیست و کم آبی

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی برضرورت ارائه  برنامه های راهبردی عملی پیشگیری از فاجعه محیط زیست و کم آبی  دراستان تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در اولین جلسه کمیسیون کشاورزی، صنایع غذایی، آب، محیط زیست و اقتصاد سبز  در سال جاری در رابطه با اهمیت آب در کشور گفت: بحث منابع آبی کشور طی هزاران سال همیشه مورد توجه ملت ایران بوده است.وی افزود: برهمین اساس مردم ایران همیشه خواستار این بودند تا با بهترین مدیریت از کمترین میزان آب ، بیشترین بهره را ببرند.

صمدی اظهارداشت: این درحالی است که در شرایط کنونی امروز با توجه به بحران های پیش آمده ضروری است تمهیدات لازم  جهت ارائه راهبردهای عملی پیشگیری از فاجعه محیط زیست و کم آبی اندیشیده شود.وی افزود: برهمین اساس  از سوی اتاق بازرگانی ایران این کمیسیون تشکیل شد و  مقرر شد کمیته راهبردی استانی در چارچوب نظامنامه عملیاتی مشارکت بخش خصوصی در طرح های آبی  با محوریت و دبیری ریاست اتاق استان ها تشکیل شود.صمدی اعضای کمیته های راهبردی این کمیسیون را متشکل از سازمان برنامه بودجه، سازمان جهاد کشاورزی، وزارت نیرو، اتاق بازرگانی ایران، فدراسیون صنعت آب و خانه کشاورز عنوان کرد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی همچنین به سفر اخیر خود در دیدار با رئیس جمهور درسالن اجلاس سران کشور اشاره کرد و اظهارداشت: دراین اجلاس مسائل ومشکلات کلی کشور، نوسانات ارزی ،صادرات، واردات،  جلب وجذب سرمایه گذار خارجی و... بحث و بررسی و ارائه پیشنهاد و راهکار شد.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی خراسان شمالی گفت:در شرایط بحرانی امروز کشور،  استفاده از ظرفیت و مشارکت بخش خصوصی در سرمایه گذاری و مدیریت آب به عنوان یک سیاست محوری می تواند موجب ارتقای نظام مدیریت آب کشور شود.وی افزود: به همین منظور رفع موانع و مشکلات، ایجاد فرصت ها وظرفیت های جدید برای حضور بخش خصوصی در فعالیت های آب کشور همراه با ارائه راهکارهای مناسب می تواند به بهبود فضای کسب و کار و رونق اقتصادی منجر شود.

کاویانی تلاش برای بهبود و توسعه فضای کسب و کار درحوزه اب،ظرفیت سازی در بخش های مرتبط با صنعت آب در سمت وسوی مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی، شناسایی فرصت ها و زمینه های سرمایه گذاری در بخش آب، تامین مالی و ارتقا جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی در صنعت آب و.... را از جمله اهداف نظامنامه  عملیاتی مشارکت بخش خصوصی در فعالیت های آب عنوان کرد.

سید ابراهیم علوی، مدیرعامل آب منطقه ای خراسان شمالی نیز دراین جلسه گفت: امروز در برنامه ها نباید به  دنبال ارائه راهبرد باشیم بلکه باید عملیاتی کردن برنامه های راهبردی را در دستور کار قرار دهیم . وی افزود: متاسفانه تا به امروز  درحوزه آب صبحت های فراوان شده است ولی در عمل کمتر به توفیق دست یافتیم.

علوی آب در دسترس و میزان جمعیت را دو عامل موثر در سرانه آب کشور عنوان کرد وگفت: این درحالی است که امروز جمعیت روز به روز در حال افزایش است و از طرف دیگر نزولات آسمانی درکشور با کاهش مواجه شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی در رابطه با اهمیت حمایت و حضور بخش خصوصی در کاهش منابع آبی کشور گفت: زمانی بخش خصوصی می تواند مفید وموثر و حضورش استمرار داشته باشد که منافع اقتصادی بخش خصوصی را بتوانیم تامین و تضمین کنیم و این مهم میسر نمی شود مگر تعرفه های آب درست شود.

بهروز عربی نماینده جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز براهمیت حضور بخش خصوصی در رابطه با وضعیت بحرانی آب درکشور تاکید کرد وگفت: بخش زیادی از آب کشور درحوزه کشاورزی صرف می شود چراکه چرخه تامین غذا، تولید به آب بستگی دارد و این مهم نیاز به تمهیدات اساسی در مدیریت مصرف درست آب دارد.

احمد  پورکاظم نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز آغاز برنامه مطالعاتی طرح مبارزه خشکسالی دراین سازمان اشاره کرد وگفت: هم اکنون پیرامون همین موضوع درحوزه صنعت جلسات اولیه در استان برگزار شده است.وی همچنین بر شناسایی میزان مصارف آب درحوزه صنعت تاکید کرد وافزود: درحوزه جهاد کشاورزی نیز باید درمسیر الگوی صحیح مصرف آب حرکت کنیم تا بتوانیم  وضعیت بحرانی آب درکشور را مدیریت کنیم.

غلامرضا شیرزاد عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز با بیان این که بحران آب در کشور چند سالی است آغاز شده است بر توجه و اهمیت بیش از پیش مسئولین و مردم در امر مصرف بهینه آب تاکید کرد.وی همچنین خواستار حمایت  از طرح های کشاورزی از سوی متولیان امر و مسئولان شد. گفتنی است  دراین جلسه مقرر شد در جلسات بعدی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان دعوت به عمل آید.

ادامه مطلبایجاد ثبات اقتصادی مهمترین عامل در بهبود فضای کسب و کار

دبیر و سخنگوی شورای گفتگوی دولت با بخش خصوصی خراسان شمالی مهم ترین و اولین گام برای بهبود محیط كسب وكار، ایجاد ثبات اقتصادی اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی محمد صمدی در دومین جلسه شورای گفتگوی دولت با بخش خصوص به برخی از مصوبات جلسه قبل اشاره کرد و تشکیل کمیته صادرات و واردات،استفاده از سامانه تدارکات الکترونیکی دولت ، برنامه ریزی و هدف گذاری اعزام و پذیرش هیات های تجاری به 15 کشور همسایه را از جمله مصوبات جلسه قبل عنوان کرد.

وی  در ادامه بر توانمند سازی بخش خصوصی در محیط کسب و کار تاکید کرد وافزود:بهبود و رونق فضای تولیدی ودرنتیجه رشد اقتصادی را به دنبال دارد. وی ازجمله راهکاری پیشنهادی در راستای بهبود فضای کسب کار را شامل رقابت پذیری تولید، بهره وری، حمایت از صادرات، پیاده سازی اقتصاد دانش بنیان و... عنوان کرد.

صمدی با بیان این که فعالیت اقتصادی بیشتر موجب رشد سرمایه گذاری، ایجاد اشتغال و افزایش درآمد ورفاه اجتماعی مردم می شود، گفت: بهبود محیط کسب و کار شکوفایی بیشتر اقتصاد کشور را به همراه دارد.وی افزود: همچنین بهبود محیط کسب و کار در توانمند سازی مردم در برابر فقر، بیکاری نقش موثری دارد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی مهم ترین و اولین گام برای بهبود محیط كسب وكار، ایجاد ثبات اقتصادی عنوان کرد.وی اظهار داشت : دراین زمینه انتظار می رود حل مشكل اشتغال را با بهبود محیط كسب وكار به فعالان اقتصادی سپرده شود تا در جهت تسهیل تولید و رشد واحدهای تولیدی گام بردارند.صمدی  ادامه داد: زیرا اگر محیط كسب وكار بهبود یابد و بخش خصوصی برای سرمایه گذاری مولد و اشتغال زا انگیزه پیدا كند، هم مشكل اشتغال را حل خواهد كرد.

یکی از صادرکنندگان استان نیز  با بیان این که 85 درصد اشتغال کشور در بخش خصوصی و تعاونی ها خلاصه می شود، اظهارداشت: بنابراین  اشتغال بخش خصوصی نقش تاثیر بسرایی در کشور دارد. امرالله فیاض با بیان این که  نرخ ارز برای صادرات باید با کشورهای دیگر رقابتی باشد افزود: با تحکیم روابط اقتصادی با کشورهای همسایه باید بتوانیم حداقل 50 درصد صادرات به کشورهای همسایه را داشته باشیم و جلوی قاچاق کالا گرفته شود.

حسن زاده دیگر صنعتگر استان نیز به بخشی ازمشکلات صادرکنندگان و صنعتگران استان اشاره کرد وگفت: جایگاه کارفرما  و کارگر برای مسئولین، نهاد و بانک ها باید مورد احترام وکرامت قرار گیرد و نباید مورد بی مهری قرار گیرد. وی بر طبقه بندی فعالان بخش صنعت، کشاورزی به عنوان محور اصلی اقتصاد و توسعه کشور تاکید کرد واظهارداشت: باید سرمایه گذاری در بخش صنعت و کشاورزی با مابقی افراد مجزا باشد.

ادامه مطلبتوانمند سازی بخش خصوصی رشد اقتصادی را به دنبال دارد

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی بر اهمیت توانمند سازی بخش خصوصی در بهبود محیط کسب و کار تاکید کرد وگفت: توانمند سازی بخش خصوصی بهبود و رونق فضای تولیدی ودرنتیجه رشد اقتصادی را به دنبال دارد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع،معادن وکشاورزی خراسان شمالی ، محمد صمدی در سومین جلسه کمیته بررسی قوانین مرتبط با حوزه بازرگانی، صنعت،معدن و کشاورزی استان  به موانع و مشکلات موجود در فضای کسب و کار تولید کنندگان استان اشاره کرد . وی به بیان راهکار و پیشنهاداتی در راستای رفع موانع تولید کنندگان استان در فضای کسب و کار پرداخت و رقابت پذیری تولید، بهره وری، حمایت از صادرات، پیاده سازی اقتصاد دانش بنیان و... را ازجمله راهکارهای پیشنهادی در راستای بهبود فضای کسب و کار استان عنوان کرد.

صمدی با بیان این که فعالیت اقتصادی بیشتر موجب رشد سرمایه گذاری، ایجاد اشتغال و افزایش درآمد ورفاه اجتماعی مردم می شود، گفت: بهبود محیط کسب و کار شکوفایی بیشتر اقتصاد کشور را به همراه دارد. وی افزود: همچنین بهبود محیط کسب و کار در توانمند سازی مردم در برابر فقر، بیکاری نقش موثری دارد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی درباره اهمیت توانمند سازی بخش خصوصی در بهبود محیط کسب و کار ، گفت: توانمند سازی بخش خصوصی بهبود و رونق فضای تولیدی ودرنتیجه  رشد اقتصادی را به دنبال دارد.

معاون تعاون اداره تعاون، کار ورفاه اجتماعی استان یکی از مشکلات موجود در بخش تعاون را موازی کاری سازمان تعاون روستایی در ثبت و تشکیل تعاونی ها عنوان کرد. هاشم حیدریان افزود: این درحالی است که براساس ماده 2 قانون در بخش تعاون آمده است شرکت هایی که براساس مقررات قانون مذکور تشکیل می شوند تعاونی شناخته می شود. وی بر شفاف سازی واصلاح قوانین ومقرارت بخش تعاون در  تشکیل و ثبت تعاونی ها تاکید کرد.

حیدریان همچنین  به عدم عضویت در تعاونی های مشابه در بند5 ماده 9 بخش تعاونی ها  اشاره کرد واظهارداشت: دراین بند پیشنهاد می شود گرایش ها را بر مبنای موضوع فعالیت قرار دهیم تا این که کلیات موضوعات را،مثلاتعاونی ارائه خدمات حمل ونقل با گرایش تاکسیرانی دراین رابطه فرد نمی توانند در دو تعاونی با گرایش (مشابه) تاکسیرانی باشد .

جلال گلمکانی فعال صنعتی استان نیز بیان داشت: درعصر امروز  نیازها در سطح جامعه بشدت در حال تغییر است ولی متاسفانه قوانین به کندی حرکت می کنند و این مسئله مشکلات عدیده ای برای فعالان اقتصادی و مردم به همراه داشته است. وی افزود: چراکه قوانین موجود سرعت رشد و نوآوری را بشدت پایین آورده است  بنابراین این نیاز احساس می شود تا قانون در سطح وسیع پایش شود.

دراین جلسه همچنین به تقسیم بندی شاخص های کسب و کار دراستان پرداخته شد و از جمله شاخص های کسب وکار در حوزه اقتصادی را  عدم استقبال مشتریان از نوآوری، ابتکار در ارائه خدمات و محصولات، تمایل شهروندان به خرید کالای خارجی و بی رغبتی به خرید کالای ایرانی، رقابت غیر منصفانه شرکت ها و موسسات دولتی یا شبه دولتی در بازار، کمبود نیری ماهر و... عنوان شد.

لازم به ذکر است این کمیته با دو دستور جلسه شامل بررسی مشکلات قوانین و مقرارت بخش تعاون ماده 8، ماده 2، ماده 9 بند 5 و بررسی شاخص های فضای کسب و کار جهت پایش در حوزه اقتصادی به پایان رسید.

ادامه مطلببرگزاری دومین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی در سال جاری


دومین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی با حضور تمام اعضا در محل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در دومین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بجنورد پیشاپیش فرار رسیدن حلول ماه مبارک رمضان را به اعضای حاضر درجلسه تبریک گفت  و ابراز امیدواری کرد تا همه بتوانیم از فضلیت های این ماه به نحوه احسن بهره ببریم. وی  با اشاره به  نشست تخصصی سالیانه روسا و دبیران کمیسیون کشاورزی و آب اتاق های سراسر کشور در اتاق بازرگانی شیراز اظهار داشت:  دراین نشست به تدوین برنامه منطقه بندی اتاق های بازرگانی با نگاه اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی پرداخته شد.وی افزود: همچنین اعلام شد به دنبال منطقه بندی کشور، بر اساس تجارت کشورهای مختلف در بحث ایجاد صندوق توسعه منطقه ای هستیم و به زودی این طرح به وزارت کشور ارائه خواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی همچنین به سفر اخیر خود   در سی و ششمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به میزبانی مشهد اشاره کرد و در ارائه گزارش مختصری ازاین سفر خطاب به هیات نمایندگان بجنورد گفت: دراین جلسه مشکلات فعالان اقتصادی  ونوسانات ارزی درکشور پرداخته شد.وی افزود: دراین جلسه روسای اتاق های استانی به بیان دغدغه فعالان اقتصادی در بخش‌های مختلف صنعت، کشاورزی و خدمات پرداختند .

صمدی  همچنین از اعزام هیات تجاری از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی به کشورتاجیکستان اواخر خردادماه امسال خبرداد ومتذکر شد:  استان خراسان شمالی به عنوان اتاق معین تاجیکستان انتخاب شده است و دربحث مراودات تجاری می توانیم روابط تجاری خوبی داشته باشیم. وی سفر به ترکمنستان، عراق ، روسیه و... سفر های بعدی هیات تجاری استان در سال جاری عنوان کرد. گفتنی است دراین جلسه موضوعاتی ازجمله اتخاذ تدابیر ویژه از سوی دولت در راستای رفع مشکلات واحدهای تولیدی و دعوت وزیر صنعت معدن و تجارت به استان خراسان شمالی به منظور بیان مشکلات اقتصادی موجود فعالان اقتصادی وبخش خصوصی مطرح شد. 

ادامه مطلبضرورت نقش بانک ها درتامین مالی صادرات و کمک به صادرکنندگان  

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی نقش بانک ها درتامین مالی صادرات کشور  و کمک به صادرکنندگان و تولید کنندگان را ضروری و موثر  دانست .به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع ،معادن وکشاورزی خراسان شمالی ، محمد صمدی در نشست تخصصی آشنایی با خدمات بانک توسعه صادرات که باحضور فعالان اقتصادی استان در محل هتل داریوش بجنورد برگزار شد، با بیان این که نقش بانک ها درتامین مالی صادرات و کمک به تولید کنندگان کشور ضروری است، گفت: فعالیت های بانک ها باید برای صادرکنندگان شفاف باشد تا تولید کنندگان آگاه باشند با چه بانک‌ها در دنیا و به چه میزان مبادلات داشته باشند.

وی  با بیان این که رشد اقتصادی نیازمند توسعه تولیدات صادراتی و هدایت سرمایه‌گذاری‌ها به بخش تولید است اظهارداشت:  برای جذب سرمایه مورد نیاز تولید و توسعه بازار تولید‌کنندگان داخلی و حضور شایسته آن‌ها در بازارهای جهانی، توسعه تعاملات با کشورهای هدف از ملزومات اساسی به شمار می‌رود.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با بیان این که  تعیین نرخ ارز نقش موثری در صادرات و واردات کشور دارد، اظهارکرد:  چرا که این عامل مهم در تعیین قدرت رقابتی تولید کنندگان داخلی در برابر رقبای خارجی در بازارهای داخلی و خارجی نقش موثری دارد.صمدی  کم‌توجهی به قوانین و معافیت‌های مالیاتی برای صادرکنندگان،  بالا بودن سود تسهیلات بانکی،کمبود نقدینگی ناشی از افزایش قیمت ارز، حمایت کم رنگ بانک‌ها از واحدهای تولیدی ،  عدم امکان نقل و انتقالات پول و... را ازجمله مشکلات صادرکنندگان و واحدهای تولیدی استان اعلام کرد.

صمدی پرداخت تسهیلات با نرخ سود پایین تر به صادر کنندگان با معرفی اتاق بازرگانی استان،استمهال و تجدید تقسیط دیون معوقه صادرکنندگان ،جلوگیری از اجرائیات بانک ها علیه واحدهای تولیدی و... را ازجمله پیشنهادات برای تسهیل در روند فعالیت های صادرکنندگان و واردکنندگان ذکر کرد.

محمد رضا حمزه  ای ، رئیس بانک توسعه صادرات استان خراسان شمالی نیز  به برخی اقدامات بانک توسعه صادرات در راستای حمایت از تولید کنندگان اشاره کرد وگفت: بانک توسعه صادرات ایران به منظور توسعه اقتصادی، جهش صادراتی و ایجاد اشتغال در کشور تسهیلات به صورت ریالی به متقاضی که به منظور تأمین سرمایه در گردش برای تهیه یا تولید کالا و صدور آن نیاز مالی دارند، در قالب یکی از عقود اسلامیپرداخت میکند.

ادامه مطلبراهکار اصلی سیاست های ارزی بازگشت ارزحاصل از صادرات به چرخه اقتصادی است


رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  یكی از اصلی ترين اولويت ها در سياست های ارزی را  بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد كشور عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در جلسه رسیدگی با مشکلات صادرکنندگان و وارد کنندگان استان یكی از اصلی ترين اولويت ها در سياست های ارزی را  بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد كشور عنوان کرد.وی بر ايجاد بستر مناسب برای افزايش صادرات به بازارهای هدف تاکید کرد وگفت: حمايت از صادر كنندگان بايد با نهايت سرعت و دقت انجام شود تا بتوانیم از منابع ارزی حاصل از صادرات به بهترين نحو در مديريت منابع ارزی كشور استفاده کنیم.صمدی افزود: برهمین اساس دولت باید به دنبال ايجاد فضای آرام و امن به منظور تسهيل در فعاليت صادر كنندگان و وارد كنندگان باشد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی ازجمله مشکلات  صادرکنندگان را کم‌توجهی به قوانین و معافیت‌های مالیاتی برای صادرکنندگان، بالا بودن سود تسهیلات بانکی، وجود مشکلات مالیاتی به خصوص مالیات بر ارزش افزوده و افزایش نرخ سالیانه آن عنوان کرد .صمدی افزایش هزینه‌های سوخت و حمل مواد اولیه و صدور پروانه‌های مازاد در استان، کمبود نقدینگی ناشی از افزایش قیمت ارز، نوسانات بازار ،عدم حمایت بانک‌ها از واحدهای تولیدی را ازدیگر مشکلات واحدهای تولیدی و صادرکنندگان استان بیان کرد.

رئیس اتاق بازرگانی در رابطه با صدور کارت بازرگانی گفت: صدور کارت بازرگانی به تولید کنندگان براساس شرایط قانونی انجام می شود ودارندگان کارت حقوقی وکارخانه ها اعتبار صدور کارت بازرگانی آنها 5 ساله است.وی افزود: همچنین اشخاص حقیقی صدور کارت بازرگانی آنها یکساله است بنابراین بازرگانی که 2 سال از اعتبار کارت بازرگانی آنها بگذرد به منزله نداشتن کارت بازرگانی تلقی می شود.وی متذکر شد: اتاق بازرگانی در راستای حل مشکلات واحدهای تولیدی و صادرکنندگان استان همواره همراه و حامی تولید کنندگان است.

یکی از صادرکنندگان استان نیز  به مشکلات صادرکنندگان استان اشاره کرد وگفت: باتوجه به این که صادرات از مالیات معاف است ولی متاسفانه این قانون برای صادرکنندگان به درستی اعمال نمی شود.

امرالله فیاض افزود : این درحالی است که تمام کالاهای ما از مجاری قانونی و از گمرک جهموری اسلامی ایران انجام می شود و ارزش گذاری و ارزیابی لازم انجام و اظهارنامه الکترونیکی آن ثبت واز مرزهای قانونی خارج می شود ولی بازهم شاهد جرایم بالا از سوی اداره مالیات هستیم.

حسن عطایی یکی دیگر از صادرکنندگان استان نیز گفت: صادرات در استان زمانی رونق می یابد که افراد خبره و کارشناس در حوزه صادرات وارد شود.وی افزود:دراین زمینه صادرکنندگان استان ما نیازمند مدیریت قوی در حوزه صادرات هستند  تا مشکلات تولید کنندگان رفع شود.

عبدالحسین گلکار مدیرعامل شرکت امین آوا پلاست بجنورد نیز گفت: متاسفانه روز به روز شاهد افزایش مشکلات صادرکنندگان درکشور هستیم.وی افزود: امروزمتاسفانه صادرات انجام شده به منزله ضرر برای تولید کننده است.گلکار خواستار حمایت بیشتر دولت از تولید کنندگان و بازرگان شد و اظهارداشت: این درحالی است که اگر تولیدکنندی نباشد توسعه، آبادانی واشتغال در کشورنخواهیم داشت.

امین قربانی  رئیس اداره بازرگانی سازمان صنعت و معدن و تجارت خراسان شمالی نیز با بیان این که نوسانات ارزی تولید کنندگان را با مشکل مواجه کرده است، گفت: برهمین اساس  تثبیت نرخ ارز از مطالبات فعالان اقتصادی است.وی با اذعان براین که امروز تولید کنندگان بیشتر مشکلات را در بخش مالیات اعلام می دارند اظهارداشت: دراین خصوص عدم آگاهی لازم از قوانین و مقررات صادرات و واردات و مالیات و... باعث شده بر مشکلات این اقشار افزوده شود.وی ارائه مدارک مستند از فاکتورها و اظهارنامه های مالیاتی برای تولید کنندگان در امر صادرات واردات  را ضروری دانست.

ادامه مطلب

 

برگزاری دوره آموزش اعتبارات اسنادی (LC) و مقررات حاکم برآن از سوی اتاق بازرگانی بجنورد

 

برگزاری دوره آموزش اعتبارات اسنادی (LC) و مقررات حاکم برآن از سوی اتاق بازرگانی بجنورد

اولین دوره آموزشی اتاق بازرگانی بجنورد در سال جاری تحت عنوان اعتبارات اسنادی (LC) و مقررات حاکم برآن 19 اردیبهشت ماه درمحل  اتاق بازرگانی بجنورد برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی ، اولین دوره آموزشی اتاق بازرگانی بجنورد تحت عنوان  اعتبارات اسنادی (LC) و مقررات حاکم برآن از سوی اتاق بازرگانی بجنورد برگزار می شود. محورهای این دوره آموزشی شامل ریسک های موجود در تجارت بین المللی ، روش های پرداخت درتجارت بین الملل ، اعتبارات اسنادی، طرفین درگیر در اعتبارات اسنادی، اینکوترمز 2010 و فرایند اعتبار از قرارداد تا رفع تعهد گمرکی است.

براساس این گزارش دوره آموزش اعتبارات اسنادی (LC) و مقررات حاکم برآن توسط دکتر اسماعیل محققی از اساتید برجسته اتاق ایران، مدرس دوره های روش های کلاسیک و نوین پرداخت در تجارت بین الملل برگزار می شود.دوره آموزشی اعتبارات اسنادی (LC ) و مقررات حاکم برآن  در روز  چهارشنبه 19 اردیبهشت ماه امسال راس ساعت 8 صبح  برای تجار و بازرگانان درمحل  اتاق بازرگانی بجنورد برگزار خواهد شد.همچنین در روز پنج شنبه 20 اردیبهشت ماه همین دوره آموزشی برای کارمندان بانک کشاورزی در محل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار می شود.

 شایان ذکر است در پایان این دوره آموزشی به تمامی شرکت کنندگان از سوی اتاق ایران گواهینامه معتبر اعطا خواهد شد. 

ادامه مطلبپیام تسلیت رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  به مناسبت درگذشت آیت الله مهمان نواز

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در پیامی در گذشت آیت الله مهمان نواز نماینده مردم خراسان شمالی در مجلس  خبرگان رهبری را تسلیت گفت.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، متن پیام به شرح ذیل آمده است:

إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَیْهِ رَاجِعونَ

بانهایت تاسف و تاثر رحلت عالم زاهد و مجتهد والاقدر وانقلابی حضرت آیت الله حبیب ا... مهمان نواز رضوان الله علیه ، نماینده مردم خراسان شمالی درمجلس خبرگان رهبری  را به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی ، حوزه های علمیه ، همه ارادتمندان ، دوستداران آن فقید سعید و بیت شریف و بستگان و فرزندان محترمشان از صمیم قلب تسلیت عرض می نماییم .

آیت‌الله مهمان‌نواز روحاني مبارز دوران انقلاب اسلامي كه با حکم حضرت امام خمینی(ره) از سال ١٣٥٩ تا ١٣٩١به عنوان امام جمعه بجنورد و بعد از آن تاکنون به عنوان نماینده مردم خراسان شمالی در مجلس خبرگان رهبری به هدايت ديني و اسلامي مردم اين ديار همت ورزيدند  ودر طول حیات با برکت خویش منشاء خدمات ارزشمندی برای نظام جمهوری اسلامی ایران و همیشه در دفاع از آرمانهای اصیل انقلاب اسلامی و حمایت و پشتیبانی از ولایت فقیه ثابت قدم بودند.

براین اساس هیات رئیسه ، هیات نمایندگان ،اعضای و کارکنان اتاق بازرگانی  ضمن عرض تسلیت ارتحال این عالم بزرگوار به محضر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و مردم متدین استان خراسان شمالی ، از خداوند متعال علوّ درجات برای آن مرحوم و صبر جمیل و اجر جزیل برای بیت شریف ایشان مسألت می نمائیم.

ادامه مطلبافزایش خرید کالای ایرانی، تولید کنندگان را به سمت ارتقای کیفیت سوق می دهد

دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان شمالی :

دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی درخراسان شمالی برتاثیرگذاری حمایت از تولیدات داخلی در عرصه بین المللی تاکید کرد وگفت:با خرید کالای ایرانی تولید کننده داخلی به سمت ارتقای کیفیت تولید و اجرای طرحهای توسعه ای تشویق می شوند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی  محمد صمدی در اولین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان با بیان این که خرید و حمایت از تولیدات و محصولات ساخت داخل در عرصه بین المللی نقش تاثیرگذار دارد، گفت: براین اساس   تولید کنندگان داخلی باید نسبت به کیفیت و مرغوبیت کالاها دقت بیشتری داشته باشند.وی  به نامگذاری شعار سال رهبری تحت عنوان حمایت از کالای ایرانی  اشاره کرد وگفت: در این راستا تجار و بازرگانان را تشویق و ترغیب می کنیم تا از کالاها و تولیدات داخلی مصرف کنند و تولید کنندگان نیز باید نسبت به کیفیت و مرغوبیت کالاها دقت بیشتری داشته باشند.

صمدی  استفاده از کالای ایرانی را عامل مهم در ایجاد اشتغال و رفاه عمومی در جامعه دانست و افزود: باید با خرید کالاهای ایرانی از تولیدکنندگان داخلی در راستای افزایش و حفظ اشتغال و اقتصاد جامعه حمایت کرد.رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به افزایش 98 درصدی صادرات استان طی سال گذشته اشاره کرد وگفت: این درحالی است که باوجود تحریم ها خراسان شمالی با 30 کشور دنیا مراودات تجاری داشته است.

وی به تشریح گزارش مختصری ازعملکرد شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان طی سال گذشته پرداخت و عملکرد شورای گفتگوی استان را مطلوب ارزیابی کرد و گفت:در سال گذشته  اتاق بازرگانی خراسان شمالی ازلحاظ عملکرد شورای گفتگو در بین اتاق های بازرگانی سطح کشور توانست رتبه پنجم را کسب کند.صمدی از اعزام و پذیرش هیات تجاری و بازاریابی از استان خراسان شمالی به 15کشور همسایه طی سال جاری خبرداد و از جمله این کشورها را تاجیکستان، ترکمنستان، عراق، روسیه ، عمان و... اعلام کرد.

دکتر هادی قوامی، نماینده مردم اسفراین درمجلس شورای اسلامی نیز  از تولید به عنوان پرزحمت ترین کارها در کشور یاد کرد و افزود: حمایت ازکالای ایرانی به این معنا نیست که فقط به مصرف داخلی آن توجه کنیم بلکه حمایت ازکالای ایرانی بدین معناست کالا به خارج از مرزهای کشور ببریم و در بخش های صنعت، معدن و کشاورزی ارز آور باشیم.و ی با بیان این که  نرخ 42 هزار ریالی برای ارز، نرخ ثابت نیست، گفت: دراین خصوص  دولت و بانک مرکزی اعلام کردند نرخ شناور است و تغییر می کند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تغییر نرخ ارز، بودجه را تحت تاثیر قرار می دهد، افزود: نرخ ارز در بودجه، 35 هزار ریال دیده شده است اما اکنون دولت ارز را 42 هزار ریال می فروشد و در این وضعیت هفت هزار ریال بابت هر دلار، بیشتر وارد خزانه می شود.وی افزود: براین اساس امروز بیشتر به مشارکت صادرکنندگان و وارد کنندگان نیاز داریم.

قوامی برضرورت استفاده از توان کارشناسی بخش خصوصی در تصمیم گیری درست تاکید کرد و گفت: قانون فضای کسب و کار برای این است که صدای بخش خصوصی شنیده شود و نظرات این بخش با ملاحظه های کارشناسی در تصمیم گیری ها و برنامه ریزی ها بازتاب داشته باشد.قوامی با اشاره به این که طرحی در کمیسیون اقتصادی مجلس درباره ارز در حال طراحی است گفت: هفته آتی نیز سه قوه در نشستی در مجلس، در باره حل مسائل کشور و توجه به شوک ارزی بررسی های لازم را انجام می دهند.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اتاق بازرگانی و شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خراسان شمالی، پیشنهادها را ارائه دهند زیرا اگر نظرهای کارشناسی مطرح شود راه حل ها راحت تر بررسی می شود.

دادستان عمومی و انقلاب بجنورد نیز دراین جلسه گفت: با تمام توان از تولید کنندگان حمایت کرده و اجازه تعطیلی واحدهای تولیدی خراسان شمالی را به بهانه بدهکاری بانکی نمی‌دهیم.مسلم محمد یاران متذکر شد: اجازه نخواهیم داد تا کارگاهی بخاطر بدهی بانکی یا به دلیل مشکل با شخص حقیقی تعطیل شود.وی افزود: در سه شهرستان بجنورد،‌ شیروان و اسفراین قاضی‌های متخصص در حوزه اقتصادی در نظر گرفته‌ایم که با آگاهی بیشتر در حوزه کسب و کار و اقتصاد٬ حلال مشکلات تولید کنندگان باشند.

ادامه مطلب