انتصاب رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به عنوان مشاور استاندار در بهبود و رونق کسب کار

طی حکمی از سوی استاندار  رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به عنوان مشاور استاندار در بهبود و رونق کسب و کار استان منصوب شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، براساس حکمی از  سوی محمد رضا خباز،  استاندار خراسان شمالی محمد صمدی ، رئیس اتاق بازرگانی استان به عنوان مشاور استاندار در بهبود و رونق کسب و کار استان منصوب شد.

متن حکم استاندار به شرح ذیل آمده است.

با دورد به ارواح طیبه شهدای اسلام و بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) با عنایت به مراتب تعهد، شایستگی و تجربیات ارزنده ، جنابعالی را به عنوان مشاور استاندار در بهبود و رونق کسب و کار منصوب می نمایم.

امید است با اتکال به خداوند متعال و در سایه رهنمودهای حکمیانه مقام معظم رهبری در پیشبرد اهداف و سیاست های دولت تدبیر و امید در جهت ارائه مشاوره های دقیق ، کارشناسی و واقع بینانه در حیطه وظایف محوله و قانونی برای خدمت رسانی هر چه بیشتر به مردم شریف استان موفق باشید.

ادامه مطلبپیام تبریک رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس با انتشار پیامی این ایام را به دلاور مردان غیور ملت سرافراز ایران اسلامی تبریک گفت.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی ، رئیس اتاق بازرگانی استان با انتشار پیامی آغاز هفته دفاع مقدس را به ملت سرافراز ایران اسلامی به ویژه مردم شهید پرور و ولایت مدار خراسان شمالی تبریک و تهنیت گفت.

متن پیام به شرح ذیل آمده است.

دفاع مقدس نمادی از ایثار و شهادت و مقاومت است . گرامیداشت و یادآوری این ایام موجب حفظ و زنده نگهداشتن پویایی انقلاب و قدرت دفاعی دینی و نظامی ملت ایران است.

 تقارن هفته دفاع مقدس با ماه مهر، ماه بهار تعلیم و تربیت فرصت ارزشمندی است برای گرامیداشت مجاهدت، سخت کوشی وایثار کسانی که دانش آموختگان مکتب آزادگی بودند.

به همین مناسبت اینجانب  به نمایندگی از هیات رئیسه ، هیات نمایندگان اعضا  و کارکنان اتاق بازرگانی بجنورد ضمن گرامیداشت یاد و خاطره و رشادت ها ودلاورمردی های همه شهیدان والامقام، رزمندگان وایثارگران، مراتب تهنیت و تبریک اعلام کرده و سربلندی ایران اسلامی از خداوند منان مسئلت می نمایم.

 

ادامه مطلباستاندار خراسان شمالی: کشور با اقتصاد دولتی به جایی نمی رسد

استاندار خراسان شمالی با تاکید براین که  امروز کشور  ما با اقتصاد دولتی به جایی نمی رسد به اهمیت وجایگاه اتاق های بازرگانی درکشور اشاره کرد وگفت:اتاق بازرگانی محل فعالیت نخبگان و فعالان اقتصادی بخش خصوصی است وباید دولت از این مزیت به بهره گیرد.

 به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد رضا خباز، استاندار خراسان شمالی در پنجمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان به اهمیت توجه برخی کشورها به جایگاه اتاق های بازرگانی و فعالان بخش خصوصی در اقتصاد کشور اشاره کرد وگفت: اتاق بازرگانی ایران تنها پارلمان بخش خصوصی کشور است ولی متاسفانه هنوز در کشور ما به این جایگاه توجه ویژه از سوی دولتی ها نمی شود.

محمد رضا خباز خطاب به مدیران دستگاه های اجرایی استان گفت:برگزاری جلسات شورای گفتگوی دولت با بخش خصوصی یک امر قانونی است چرا به آن از سوی دولتی ها بی توجهی می شود.

وی افزود: علت آن این است که متاسفانه هنوز هم اقتصاد بخش خصوصی را دولتی ها در کشور ما قبول ندارند و مشکل امروز اقتصاد کشور ما همین امر است.

وی با بیان این که باید کم توجهی  دستگاه های دولتی استان را در کتاب گینس ثبت کرد ، اظهارکرد: جای تاسف دارد که ٣ دستگاه دولتی در کشوری که در معضل جنگ اقتصادی قرار دارد، در مدت یک ماه نتوانستند و فرصت نکردند که دو ساعت برای انجام یک کار مهم دور هم جمع شوند. 

رئیس شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان با بیان این که کشور دارای دو بخش دولتی و بخش خصوصی است، اظهار داشت: متاسفانه هنوز هم در کشور ما برخی جایگاه اتاق  بازرگانی را در سطح کشور نمی شناسند و قبول ندارند.

خباز  با تاکید براین که  امروز کشور ما  با اقتصاد دولتی به جایی نمی رسد  افزود: اتاق بازرگانی محل فعالیت نخبگان و فعالان اقتصادی بخش خصوصی است که مثل مجلس انتخابات ، هیات مجلس و نماینده دارد.

وی ادامه داد: وگرنه معنا ندارد وقتی اتاق بازرگانی مصوبه ای برای پیگیری به مدیران دولتی ارسال کرد به آن کم توجهی شود اینها نشان دهنده این است که هنوز درکشور ما دولتی ها  بخش خصوصی را قبول ندارند.

استاندار خراسان شمالی با تاکید بر فعال تر شدن فعالیت های اتاق بازرگانی استان  و حضور پررنگ آنها در اقتصاد استان ، گفت: به فرموده مقام معظم رهبری بخش خصوصی باید میدان دار اقتصاد کشور با شد این بدان معناست همه مدیران دستگاه های دولتی باید با بخش خصوصی همکاری داشته باشند تا رونق و توسعه برای استان و کشور  به همراه آوریم.

وی با بیان این که با اقتصاد بخش دولتی کشور قابل اداره شدن  نیست،افزود: چراکه همه درآمد کشور ما یا از محل فروش نفت ، مالیات و سایر است که این مهم جوابگو اقتصاد کشور نیست.

 

استاندار خراسان شمالی اظهارکرد: براین اساس همه ما می دانیم 40 سال کشور را جوری اداره کردیم که الان به این نقطه رسیدیم معلوم بود ایراد درکارمان بوده است چراکه ما از ابتدا جایگاه واقعی بخش خصوصی سالم را نشناخته ایم.

وی افزود: بخش خصوصی سالم را باید حرمت گذاشت به ویژه در شرایط امروز که در جنگ اقتصادی کشور قرار دارد زیرا تنها راه نجات کشور به دست بخش خصوصی است باتوجه به این که بخش دولتی مورد تحریم قرار می گیرد ولی بخش خصوصی این گونه نیست.

خباز به اعلام آمادگی بخش خصوصی به ایفاد نقش دولت در  اقتصاد کشور اشاره کرد وگفت: با حمایت بیشتر از بخش خصوصی می توانیم اقتصاد کشور به پیش ببریم.

وی به اعضای حاضر شورای گفتگوی دولت وبخش خصوصی تذکر داد حداقل اعضا برای مصوبات جلسات حرمت قائل بشوند و در اجرای مصوبات کوتاهی و بی توجهی نکنند.

وی افزود: بعداز مصوبه جلسات اگر کسی در اجرا کوتاهی کند هم از لحاظ قانونی قابل تعقیب است و هم از لحاظ حرمت و وجدانی شایسته نیست .

20/06/97

ادامه مطلباخذ امتیاز 70 درصد دبیرخانه شورای گفتگوی دولت وبخش خصوصی استان از سوی شورای گفتگوی مرکز

دبیر شورای گفتگوی دولت  بخش خصوصی خراسان شمالی از اخذ امتیاز 70 درصد دبیرخانه شورای گفتگوی دولت وبخش خصوصی استان در تمام زمینه ها از سوی شورای گفتگوی مرکز درسالجاری خبرداد .

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمای محمد صمدی، باعرض تسلیت فرار رسیدن ایام ماه محرم و قدردانی از همکاری و حمایت های استاندار محترم از فعالان بخش خصوصی استان گفت: از سوی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مرکز به دبیرخانه شورای گفتگوی اتاق های بازرگانی سراسر کشور امتیازاتی در زمینه های مختلف اتخاذ شده است که  دبیرخانه شورای گفتگوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی از 80 درصد امتیاز موفق به اخذ امتیاز 70 درصد شد.

وی همچنین به  کسب رتبه پنجم شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان در بین اتاق های  بازرگانی  سراسر کشور در سال 96 اشاره کرد وافزود: این مهم باهمکاری و حمایت های استانداری، پیگیری های اتاق بازرگانی و دستگاه های اجرایی استان با فعالان بخش خصوصی میسر شده است.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  با اشاره به بحران های اقتصادی اخیر کشور، تنها راه حل مشکلات اقتصادی کشور راحمایت دولت از فعالان بخش خصوصی دانست چراکه امروز چرخه اقتصادی کشور  به دست بخش خصوصی می چرخد.

قابل ذکراست دستور جلسه شورای گفتگوی دولت با بخش خصوصی شامل بررسی بخشنامه اصلاح برخی از مقررات بازرسی از دفاتر قانونی سازمان تامین اجتماعی –پیشنهاد آیین نامه اجرایی ستادتسهیل رفع موانع تولید باموضوع ماده 61 قانون الحاق موادی به قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، پیشنهاد بررسی مشکلات موجود در بخش نامه ماده 147 مالیات های مستقیم، پیشنهاد بررسی پرونده های دارای مشکل فنی واحدهای تولیدی بود.

ادامه مطلبدیدار رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با تجار ترکمنستانی، ازبکستانی و روسیه ای

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با تجار و بازرگانان کشور ترکمنستان، ازبکستان و روسیه دیدار کردند و در رابطه با گسترش روابط و مراودات تجاری در زمینه صادرات و واردات محصولات فی مابین  به بحث گفتگو پرداختند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، هیاتی همراه متشکل از تجار و بازرگانان کشور ترکمنستان، ازبکستان و روسیه با محمد صمدی ، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی درمحل اتاق بازرگانی بجنورد دیدار کردند و درباره مباحث گسترش روابط تجاری صادرات و واردات محصولات به گفتگو پرداختند.

براساس این گزارش دراین دیدار در رابطه صادرات انواع واقسام کالاهای استان خراسان شمالی از قبیل سیمان، محصولات کشاورزی شامل انگور و میوه جات و بررسی نحوه حمل و نقل به وسیله واگن یا کشتی گفت وگو و مورد بررسی قرار دادند.

گفتنی است درادامه این دیدار هیات ترکمنستانی، ازبکستانی و روسیه ای نیز از  کارخانه سیمان بجنورد بازدید کردند و با مسئولین مربوطه در رابطه با روابط تجاری مذاکره کردند  و درصدد انعقاد تفاهم نامه وقراردادی  برای خریداری محصولات استان شدند که اقدامات لازم دراین زمینه بزودی انجام خواهد شد.

ادامه مطلببرگزاری میز کشوری انگور باهمکاری اتاق بازرگانی خراسان شمالی در شهریورماه امسال

 

رییس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از برگزاری میز کشوری انگور در شهریورماه امسال در استان خبرداد وگفت: برنامه ریزی شده میز کشوری انگور با همکاری اتاق بازرگانی، سازمان صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی، گمرک و سایر دستگاه های متولی  دربجنورد  مرکز استان برگزار شود.

به گزارش خبرنگار عصر اترک، محمد صمدی در پنجمین جلسه هیات نمایندگان به تشریح اقدامات و فعالیت های اتاق بازرگانی و ارائه مصوبات جلسه قبل پرداخت وبه مشکلات  اقتصادی کشور ازجمله گرانی، تورم، نوسانات ارزی و.... اشاره کرد.

وی افزود: امروز برای عبور از مشکلات اقتصادی موجود کشور بایستی تمام دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی همراهی و همکاری های لازم را بایکدیگر داشته باشند و از بخش خصوصی به عنوان بازوی توانمند و موتور اقتصادی در برنامه های اقتصادی کشور بهره گیرند.

صمدی  درادامه به برگزاری  میز کشوری انگور هر ساله در سطح استان اشاره کرد و گفت:

امسال نیز از سوی سازمان توسعه تجارت اعلام شده میز کشوری انگور در شهریورماه (25 الی 27 ) با همکاری اتاق بازرگانی، سازمان صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی، گمرگ و سایر دستگاه های متولی استان به صورت استانی در بجنورد مرکز استان خراسان شمالی برگزار شود.وی ادامه داد: برنامه ریزی شده میز کشوری انگور با حضور کارشناسان و متخصصین این حرفه همچنین باغداران و کشاورزان در سطح استان  برگزار شود.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در بخش دیگر سخنان خود  به اعزام و پذیرش هیات های تجاری از کشورهای همسایه دراستان اشاره کرد وگفت: برنامه ریزی شده امسال نیز اعزام هیات تجاری از استان به ترکیه یا عمان داشته باشیم که پیگیر هماهنگی ها و اقدامات لازم دراین زمینه هستیم.

گفتنی است اعضای حاضر درجلسه نیز به ارائه مسائل و مشکلات اقتصادی کشور وبیان راهکارها و تبادل نظر دراین زمینه پرداختند.

 

ادامه مطلببرگزاری هفتمین جلسه کمیته ذیل شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی توسط اتاق بازرگانی خراسان شمالی

 

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ،صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی ،محمد صمدی، در هفتمین جلسه کمیته ذیل شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی بر اهمیت روند همگرایی و همکاری بخش های دولتی و خصوصی بایکدیگر در راستای تسهیل روند رفع موانع و مشکلات موجود کشور تاکید کرد.

وی  در رابطه با اهداف تشکیل شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی اشاره کرد واظهار کرد : این شورا به منظور تعامل بیشتر  دولت  با بخش خصوصی تشکیل شده است تا  بتوانند ، نسبت به رفع موانع کسب و کار و تسهیل فعالیت اقتصادی و مشارکت بخش خصوصی در فعالیت های اقتصادی کشور نقش بیشتری ایفاد کنند.

وی افزود: به همین منظور دراین جلسات بخشنامه ها، دستورالعمل ها و قوانینی که برای واحدهای تولیدی مشکلاتی را ایجاد کردند دراستان ها  با حضور مدیران واحدهای تولیدی و بخش دولتی مورد بررسی قرارمی گیرد تا اگر نیاز به اصلاح داشت  با ارائه پیشنهادات و راهکارهای کارشناسی نتایج جمع بندی و به  مرکز ارسال و به عنوان طرح در مجلس مطرح شود.

صمدی در ادامه  یکی از عمده ترین مشکلات واحدهای تولیدی استان را مالیات ذکر کرد و دراین زمینه خواستار همراهی و تعامل بیشتر مسئولان مربوطه به منظور کاهش رفع مشکلات بخش خصوصی شد.

امید حیدریان، یکی از فعالان اقتصادی استان  نیز در خصوص مشکلات مالیاتی درماده 147 تبصره ،3 گفت: براساس این ماده مودیان مالیاتی مکلف هستند خریدهای بالای 5 میلیون تومان را از سیستم بانکی یا تهاتر اعمال کنند .

وی افزود: دراین باره براساس بخشنامه دی ماه 96 امور مالیاتی اعلام شده هزینه های بالای 5 میلیون تومان از حساب شرکت باید برداشت شود وبه حساب فروشنده واریز شود که به واسطه این قانون مشکلاتی برای واحدهای تولیدی در پی داشته و مورد اعتراض اکثر صنعتگران و واحدهای تولیدی شده است.

نوبخت، معاون ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی خراسان شمالی نیز  اظهارداشت: براساس قانون سازمان امور مالیاتی مکلف به اجرا است در صورت اصلاح قانون می توانیم تغییرات لازم را اعمال کنیم و این سازمان نیز پذیرا پشنهادات و راهکارهای اساسی در راستای تسهیل و رونق بیشتر فعالیت های اقتصادی کشور است.

وی درباره ماده 147  خریدهای بالای 5 میلیون تومان ازحساب شرکت ها نیزافزود: ایجاد شفافیت اقتصادی از رویکرد اصلی ما دراعمال این موضوع است.

دراین جلسه دیگر اعضای حاضر در جلسه با بیان این که امروز به دلیل مشکلات و وضعیت اقتصادی نامطلوب کشور اکثر واحدهای تولیدی با مشکلات عدیده مالی مواجه شده اند خواستار همراهی، همکاری و همگرایی بیشتربخش دولتی با بخش خصوصی (واحدهای تولیدی) شدند.

دراین خصوص پیشنهاد شد در راستای تسهیل و تسریع در روند حل این مسئله ، این موضوع در حوزه اختیارات استانی مورد بررسی قرار گیرد.

براساس این گزارش در رابطه با عنوان تخلف برخی کالای های غیر استاندارد واحدهای تولیدی از سوی تعزیزات حکومتی ،  درخواست شد واحدهای تولیدی از ظرفیت دادگاه های عمومی در راستای رفع مشکلات خود هم بهره مند شوند.

ادامه مطلب

 

پیام تبریک رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به مناسبت هفته دولت

پیام تبریک رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به مناسبت هفته دولت

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی سالروز شهادت شهیدان رجایی و باهنر و فرارسیدن هفته دولت را تبریک گفت. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی ، پیام تبریک رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به مناسبت هفته دولت به شرح ذیل امده است: «بسم الله الرحمن الرحیم» هفته دولت نمادی از وحدت مردم و دولت اسلامی و یادآور فداکاری‏های فرزندان پاک نهاد و گرانقدر انقلاب اسلامی ،شهیدان رجایی و باهنر و فرصتی جهت تجدید میثاق با این شهیدان والا مقام است. اینجانب از طرف هیات رئیسه، هیات نمایندگان ، اعضا و کارکنان اتاق بازرگانی بجنورد ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای والامقام دولت و بویژه شهیدان رجایی و باهنر ، هفته دولت را به همه دولت مردان و کارمندان خدوم و متعهد کشور به ویژه استان خراسان شمالی تبریک عرض نموده و موفقیت همگان را در راستای تحقق آرمانهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از درگاه خداوند متعال مسئلت می نمایم. محمدصمدی رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی - بجنورد

ادامه مطلببررسی مشکلات کارفرمایان و پیمانکاران در رابطه با تامین اجتماعی از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی

بررسی مشکلات کارفرمایان و پیمانکاران در رابطه با تامین اجتماعی از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی
رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از بررسی مشکلات کارفرمایان و پیمانکاران در رابطه با تامین اجتماعی در ششمین جلسه کمیته بررسی قوانین مرتبط با حوزه بازرگانی ، صنعت معدن و کشاورزی درمحل اتاق بازرگانی بجنورد خبرداد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در ششمین جلسه کمیته بررسی قوانین مرتبط با حوزه بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی استان ، یکی از دستور کار این جلسه را بررسی بخشنامه اصلاح برخی از مقررات بازرسی از دفاتر قانونی سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد. وی افزود: امروزه برخی از پیمانکاران و کارفرمایان در رابطه با نحوه بازرسی دفاتر اسناد مالی کارگاه ها و واحدهای تولیدی از سوی تامین اجتماعی گلایمند و معترض هستند. صمدی اظهارداشت: درحالی که رونق بخش تولید اصلی‎ترین راهکار برون‎رفت از مشکلات اقتصادی موجود کشور است بنابراین همه دستگاه ها برای تسهیل در رفع مشکلات واحدهای تولیدی باید همکاری و هماهنگی لازم را داشته باشند. وی یکی از مشکلات عمده واحدهای تولیدی را در حوزه تأمین اجتماعی دانست و افزود: به دلیل مشکلات موجود کشور کمبود نقدیندگی ، نوسانات نرخ ارز و... باعث شده واحدهای تولیدی به دلیل عدم پرداخت به موقع لیست حق بیمه به سازمان تأمین اجتماعی مشمول جرایم بیمه ای شوند. رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی همچنین بحث رسیدگی دفاتر مالی واحدهای تولیدی توسط تامین اجتماعی را از دیگر مشکلات بخش تولید با این سازمان ذکر کرد و افزود: در برخی مواقع اعلام می شود حسابرسی دفاتر مالی شرکت‎ها با تأخیر انجام می‏شود، برای مثال کارشناس سازمان تأمین اجتماعی برای بررسی دفاتری به واحدهای تولیدی مراجعه می‏کنند که مربوط به سال‎های قبل است در حالی که ممکن است ظرف این سال‎‏ها تغییراتی در این واحد تولیدی ایجاد شده باشد به همین منظور سازمان تأمین اجتماعی باید برای مشخص شدن این حساب‎ها مراجعه سالانه داشته باشد. صمدی دستور دوم جلسه را در رابطه با بررسی پیشنهاد آیین نامه اجگرایی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کسب و کار عنوان کرد و خواستار همکاری و هماهنگی بیشتر مدیران و دستگاه های اجرایی در راستای رفع سریعتر مشکلات واحدهای تولیدی استان شد. براساس این گزارش برخی کارفرمایان حاضر درجلسه به مشکلاتی از جمله مدت زمان بازرسی از دفاتر کارفرمایان از سوی تامین اجتماعی، نحوه رسیدگی ابلاغ های الکترونیکی تامین اجتماعی، عنوان سرپرست در زمان رسیدگی صدور مفاد حساب کارگاه ها و... پرداختند. و در ادامه این جلسه رضایی، رئیس و کارشناس ارشد درآمد اداره کل تامین اجتماعی خراسان شمالی نیز در رابطه با نحوه بازرسی سازمان تامین اجتماعی از واحدهای تولیدی گفت: اگر واحدهای تولیدی و کارفرمایان به موقع نسبت به ارسال لیست حق بیمه برابرمقررات تامین اجتماعی اقدام و در دفاترحسابرسی خود ثبت کنند دیگر مشمول جرایم نخواهند شد. وی با بیان این که رسیدگی و بازرسی از دفاتر و مدارک کارفرمایان صرفا محدود به آن بخش از دفاتر است که مرتبط با حقوق و مزایای کارکنان و پیمان‌ها است، تصریح کرد: سازمان تامین اجتماعی مکلف است فهرست حقوق و دستمزد ارسالی کارفرمایان را حداکثر ظرف مدت شش ماه از تاریخ دریافت، مورد رسیدگی قرار داده و در صورتی که از لحاظ تعداد بیمه‌شدگان یا میزان دستمزد یا حقوق یا کار (مدت اشتغال) نقص یا اختلافی مشاهده کند، مراتب را به کارفرما ابلاغ و مابه‌‎التفاوت را وصول نماید. وی افزود: همچنین کارگاه های تولیدی هر زمانی که بازرسان سازمان تامین اجتماعی مراجعه کردند حتما بایستی دفاتر حسابرسی را دراختیار بازرسان قرار دهند تا حسابرسی به موقع انجام شود . وی به مدت زمان رسیدگی دفاتر حسابرسی کارفرمایان طی مدت 10 ساله و یکساله اشاره کرد وگفت: درمواردی امکان دارد برخی کارگاه ها آمادگی انجام بازرسی دفاتر قانونی را نداشته باشند دراین مواقع تامین اجتماعی با اخذ تعهد در زمان مقرر نسبت به بازرسی دفاتر حسابرسی کارفرمایان اقدام می کنند. رضایی در خصوص ابلاغ های الکترونیکی کارگاه های تولیدی از سوی تامین اجتماعی گفت: بیش از 90 درصد ابلاغ های الکترونیکی سازمان توسط مامورین پست و کارگزاری ها انجام می شود . وی افزود: همچنین بیش از 70 درصد ابلاغ هایی که کارفرمایان اعلام کردند به دست ما نرسیده به دلیل کوتاهی خود کارفرمایان بوده که تغییرات نقل و انتقال شرکت را به تامین اجتماعی اعلام نکرده اند. رئیس و کارشناس ارشد درآمد تامین اجتماعی در باره زمان صدور مفاد حساب واحدهای تولیدی به تامین اجتماعی اظهارداشت: براساس تفاهم نامه ای که بین تامین اجتماعی و انجمن صنفی پیمانکاران ایران صورت گرفته اعلام شده به محض انعقاد قرارداد هر فردی که به عنوان سرپرست کارگاه منصوب می شد باید درزمان صدور مفاد حساب سرپرست کارگاه از ابتدای کار به تامین اجتماعی معرفی شود. دراین خصوص کارفرمایان حاضر درجلسه پیشنهاد دادند اعضای هیات مدیره درهر کارگاهی با هر سمتی مشغول به کار است مورد قبول تامین اجتماعی باشد نه اینکه سمت آن صرفا سرپرست باشد .رضایی در ادامه به قانون بخشودگی جرایم بیمه ای تامین جتماعی از سال 95 اشاره کرد کارفرمایان از سالی که کارگاه و یا واحد تولیدی دچار بحران شدند به مدت 3 ماه وقت دارند میزان خسارت را به تامین اجتماعی اعلام کنند تامشمول بخشودگی جرایم بیمه ای شوند. وی متذکر شد: کارگاه های غیر فعال مشمول جرایم بیمه ای نمی شوند. دراین زمینه پیشنهاد شد بازرسی ها بهتر است با هماهنگی واحدهای تولیدی انجام شود تا واحدهای تولیدی مشمول جرایم بیمه ای نشوند.

ادامه مطلب