کسب رتبه ششم شورای گفت و گوی استان در بین استان های کشور

رئیس اتای بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی از کسب رتبه ششم شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان در بین استان های کشور خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی خراسان شمالی، محمد صمدی در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان که با حضور استاندار برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به برگزاری مطلوب جلسات شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی و همراهی و همکاری مدیران استان و نیز پیگیری مصوبات، شورای استان در بین استان های کشور موفق به کسب رتبه ششم کشوری شد.
وی افزود: همان گونه که استاندار نیز تاکید داشتند تلاش داریم تا ضمن حفظ این رتبه، شرایط استان را به شکل بهتری ارتقا دهیم و به رتبه های بالاتر دست یابیم.صمدی یادآور شد: از ابتدای تشکیل شورای گفت و گو در استان تا کنون ۳۷ جلسه شورا برگزار شده به طوری که ۸ جلسه آن در سال جاری بوده است.وی متذکر شد: در حال حاضر کمیته شورای گفت و گو نیز به منظور طرح مشکلات واحدهای تولیدی در محل اتاق بازرگانی در حال برگزاری است که در صورت نیاز مشکلات این واحدها در جلسات شورای گفت و گو مطرح می شود و باز هم در صورت نیاز به مصوبه ملی به شورای گفت و گوی مرکز نیز ارجاع داده می شود تا در صورت امکان به صورت مصوبه در آید.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی در ادامه با اشاره به پیگیری مصوبات جلسات قبل در این جلسه، خاطرنشان کرد: در این رابطه بحث پیشنهادات کشورهای CIS  مورد بررسی قرار گرفت که طی آن ۱۵ مورد در بخش ملی و فراگیر و ۴ مورد در بخش استان احصا شد.وی استفاده صادرکنندگان از خدمات گمرک به صورت سیار و نیز موظف بودن مدیران دستگاه ها برای خرید نیازمندی های دستگاه ها از طریق سامانه ستاد و  پیگیری افزایش سهمیه واگن برای صادرکنندگان را از دیگر مصوبات این جلسه ذکر کرد.

ادامه مطلب

 

نماینده 5 شهر مردم خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی: حمایت بخش خصوصی تنها راه نجات اقتصادی کشور است

نماینده مردم بجنورد، مانه وسملقان، گرمه وجاجرم و راز وجرگلان تنها راه نجات اقتصادی کشور را حمایت از بخش خصوصی و سرمایه گذاری اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، دکتر علی قربانی در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی از اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی یاد کرد که می تواند نقش موثری در توسعه اقتصادی  و اجتماعی کشور ایفا کند. وی با تاکید بر اهمیت بخش خصوصی، تنها راه نجات اقتصادی کشور را حمایت از بخش خصوصی و سرمایه گذاری دانست که بخش عمده ای از آن از داخل و بخشی از خارج تامین می شود.

قربانی با تاکید بر برقراری ارتباط نزدیک تر با اتاق بازرگانی خاطرنشان کرد: از این نهاد انتظار می رود پیشنهادات لازم در راستای اصلاح قوانین و مقررات را به منظور بهبود وضعیت اقتصادی دریافت و ارائه دهد تا در صورت لزوم به مرحله عمل درآید. وی با بیان این که صرف برگزاری جلسات خروجی خاصی ندارد، اظهار داشت: باید دو طرف تولید کننده و مصرف کننده با هم دیده شوند چراکه متصل به هم هستند. وی با اشاره به عدم فراهم سازی زیر ساخت ها اقتصاد کشور، متذکر شد: اصلاحات مورد نیاز باید در دراز مدت در جهت توسعه کشور صورت گیرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به عدم شناخت مدیران از اهمیت اجرایی شدن برنامه های اقتصاد مقاومتی اشاره کرد وگفت:اهمیت اقتصاد مقاومتی را به غیر از  رهبری  کسی درک نکرده به طوری که پروژه ها با این عنوان انجام می شود ولی نتیجه ای در بر ندارد. قربانی با بیان این که اقتصاد مقاومتی دارای 24 بند است که هریک به طور واضح مشخص است، باید خوراک و اطلاعات لازم به بخش خصوصی داده شود تا دچار روزمرگی نشود.

وی به عدم اجرایی شدن پروژه جی تی پی پی پتروشیمی اشاره کرد وگفت: قرار براین بود که درصورت عدم موافقت شرکت پترو فرهنگ نسبت به تهاتر اقدام شود ولی با گذشت یک ماه هنوز اقدامی انجام نشده است. قربانی یاد آورشد: اجرای این پروژه خواسته مهم مردم و تعهدی است که به آنها داده شده و باید عملی شود بنابراین سعی می کنیم تا جای ممکن مشکلات موجود مرتفع شود.

ادامه مطلباستاندار خراسان شمالی: دستگاه های اجرایی سکوت قانون را به نفع بخش خصوصی تمام کنند

استاندار خراسان شمالی بر رونق کسب و کار و ایجاد اشتغال در استان تاکید کرد و گفت: در جایی که قانون در باره نحوه حمایت از بخش خصوصی سکوت دارد باید از این بخش حمایت شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی خراسان شمالی، محمدرضا صالحی در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان از دستگاه های دولتی و عمومی غیر دولتی خواست در مواقع حکمیت، تا جایی که قانون اجازه می دهد، منافع بخش خصوصی را بردولتی ترجیح بدهند. وی افزود: در جایی که قانون وجود دارد باید به قانون احترام گذاشت و به آن عمل کرد اما در برخی موارد قانون سکوت دارد که در این زمان باید به بخش خصوصی کمک کرد تا با ایجاد اشتغال و رونق کسب و کار مشکل بیکاری رفع شود.

وی بر ایجاد اشتغال در جامعه تاکید کرد و افزود: در برنامه چهار ساله باید صادرات غیر نقتی را 15 درصد افزایش دهیم که باید سهم خود را در این استان محقق کنیم.وی اظهار کرد: حتی اگر محصولات تولیدی صادر نیز نشوند باید نگاه صادرات نگر داشته باشیم.

استاندار خراسان شمالی بهترین بخش برای تصمیم گیری در بخش اقتصادی را شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی دانست و گفت: گروه های تصمیم گیر در این شورا در راستای حل مشکلات بخش خصوصی تلاش کنند و نقشه هایی که دولت در این زمینه ترسیم کرده است را دنبال کنند. وی افزود: در این شورا مسائل و مشکلاتی که در زمینه اقتصاد وجود دارد باید احصا شود و اگر نیاز به اصلاح بخشنامه ها، اصلاح مربوط به قوانین و یا تغییر آن باشد پیگیری خواهد شد.

ادامه مطلبقدردانی معاون امور اقتصادی استاندار از عملکرد مطلوب اتاق بازرگانی خراسان شمالی دربرگزاری جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی درسطح کشور

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان شمالی  از عملکرد مطلوب اتاق بازرگانی خراسان شمالی در برگزاری منظم جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی درسطح کشور قدردانی کرد و ابراز امیدواری کرد این روند تداوم واستمرار یابد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمود دلپسند، معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان شمالی در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی  به مشکلات بخش خصوصی در نحوه فرایند قانون برگزاری مناقصات اشاره کرد وگفت: این مشکلات در کمیته شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان بررسی و نکاتی مورد اصلاح قرار گرفت .

وی بر مشارکت بیشتر بخش خصوصی تاکید کرد واظهارداشت:طی جمع بندی وارزیابی وزارت کشور و ریاست جمهوری از عملکرد استان ها در برگزاری جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی  استان خراسان شمالی جز استان های است به لحاظ برگزاری تعداد جلسات، مصوبات ، تعداد مصوبات اجرایی و پیشنهادی دارای عملکرد مطلوب است.دلپسند با قدردانی از عملکرد مطلوب اتاق بازرگانی خراسان شمالی در برگزاری منظم جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در سطح کشور، اظهارداشت: امیدواریم این روند تداوم واستمرار یابد و با مشارکت بخش خصوصی بتوانیم زمینه های فعالیت های بهتر بخش خصوصی در بخش های تولیدی ، خدماتی و... بهره مند شویم.

دلپسند عمده مباحث جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی امروز را اصلاح آیین نامه اجرایی مرتبط با برگزاری مناقصات  اعلام کرد .وی افزود: دراین زمینه درصدد هستیم  فرایند فراخوان های برگزاری مناقصات را کوتاه کنیم تا در مراحل کوتاه تری بتوانیم مناقصات را به سرانجام برسانیم.وی موضوع بعدی این جلسه شورا  را در رابطه با افرادی که دارای تجربه کمتر و جدیدا به حرفه پیمانکاری وارد شده اند اعلام کرد تا  بتوانیم ضریب سابقه این افراد  را کمتر در نظر بگیریم تا شرایط کار و رقابت با شرکت های پیمانکاری بزرگ تر را داشته باشند. وی فرایند مرتبط با سقف معاملات و همچنین اعتبارات و اختیارات دستگاه های اجرایی را از موضوعات دیگر این جلسه برشمرد.

ادامه مطلبعملکرد مطلوب استان خراسان شمالی در برگزاری جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در سطح کشور

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی گفت: طی ارزیابی انجام شده  استان خراسان شمالی به لحاظ برگزاری جلسات،مصوبات درچارچوب شرح وظایف،مصوبات اقدام شده  در ردیف 5 استان برتر دارای عملکرد مطلوب نسبت به دیگر استان ها درسطح کشور انتخاب شده است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی به جمع بندی ارزیابی گزارش وزارت کشور در رابطه با عملکرد شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان ها پرداخت .وی افزود: دراین راستا طی ارزیابی انجام شده  استان خراسان شمالی به لحاظ برگزاری جلسات،مصوبات درچارچوب شرح وظایف،مصوبات اقدام شده  در ردیف 5 استان برتر دارای عملکرد مطلوب نسبت به دیگر استان ها درسطح کشور انتخاب شد.

صمدی  ابراز امیدواری کرد تا این روند دراستان حفظ و استمرار یابد تا منشا آبادانی کشور و نظام و گره گشایی مشکلات بخش خصوصی شود.وی به برگزاری 221 جلسه و هزار و 302 مصوبه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در کل کشور اشاره کرد وگفت: از این تعداد 395 مصوبه برابر 30 درصد ملی و 907 مصوبه برابر با 70 درصد استانی بوده است.وی تعداد 885 مصوبه  شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در کشور برابر با 68 درصد را منطبق به شرح وظایف شورای گفتگوی دولت و بخشی خصوصی اعلام کرد وافزود:درحالی که 417 مصوبه  برابر 32 درصد از وظایف این شورا خارج بوده است.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی اظهار کرد:  به لحاظ چگونگی اقدام مصوبات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی درکشور 602 مصوبه برابر با 46 درصد عملیاتی و اقدام و 700 مصوبه برابر با 54 درصد در دست پیگیری است.صمدی به ارائه گزارشی از روند اجرای جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان خراسان شمالی پرداخت و گفت: دراین راستا از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی طی سال گذشته 12 جلسه با 75 مصوبه برگزار شده است.

وی افزود: از 75 مصوبه جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان 44 درصد مصوبه آن مربوط به موضوعات ملی و 31 درصد مربوط به موضوعات استانی بوده است.وی ادامه داد: همچنین به لحاظ تقسیم بندی چارچوب وظایف 40 مصوبه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان شمالی منطبق به شرح وظایف شورا بوده و 35 مصوبه هم از خارج شرح وظایف شورا بوده است.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی 24 مصوبه مربوط به اصلاح یا حذف و وضع مقررات ، 8 مصوبه نظرات پیشنهادی، 2 مصوبه ارتقای فرهنگ اسلامی ، اخلاق کسب وکار و کارآفرینی و 5 مصوبه زمینه سازی برای  شناسایی واحدهای تولیدی درحوزه مسائل مالیاتی را تفکیک بندی موضوعات مصوبات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان اعلام کرد.وی همچنین یک مصوبه در رابطه با درخواست های موردی و 35 مورد مربوط به سایر مصوبات شورا ذکر کرد وگفت: به لحاظ تقسیم بندی از نظر تمهیدات شورای مصوبات 22 مصوبه اجرا و 53 مصوبه درحال اجرا است.

ادامه مطلببرگزاری کمیته شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با محوریت بررسی اشکالات بند (ج) ماده 12 قانون برگزاری مناقصات

کمیته شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با محوریت بررسی اشکالات بند (ج) ماده 12 قانون برگزاری مناقصات از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی / بجنورد با حضور  فعالان اقتصادی استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در جلسه کمیته شورای گفتگوی بخش خصوصی  که با محوریت بررسی اشکالات بند (ج) ماده 12 قانون برگزاری مناقصات از سوی اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد، گفت: قانون مزبور و آیین نامه های اجرایی آن دارای ابهامات ،نارسایی و اشکالات متعددی است که رسیدگی به آنها نیازمند ایجاد کمیته های تخصصی حقوقی متعددی است و به بحث و گفتگو و تبادل نیاز دارد.

وی هدف اصلی از درخواست تدوین قانون برگزاری مناقصات را سامان بخشی به روند مشارکت در مناقصه های بخش دولتی و عمومی توسط بخش خصوصی و جلوگیری از تبانی ،سوء استفاده و تبعیض در واگذاری این قبیل مناقصه ها به شخصیتهای حقیقی یا حقوقی که از لحاظ دارای صلاحیت و حائز شراط بوده اند عنوان کرد.وی افزود:  در حالی که قانون مزبور نه تنها هدف مزبور را برآورده نکرده است بلکه ابهامات و پیچیدگی های متعددی برآن افزوده است.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی اظهار داشت: در این راستا حتی تعریفی که در ماده 2 قانون از مناقصه ارائه داده و آن را فرآیندی رقابتی برای تأمین کیفیت مورد نظر با کمترین قیمت تلقی کرده است،تا کالای مورد نظر را با کیفیت مطلوب ارائه دهد همواره در ادعای خود صادق نیست .وی افزود: بنا به تعاریف بین المللی مناقصه فرایندی است که به موجب آن دولتها یا بنگاهها و نهادهای مالی و تجاری برای اجرای پروژه های بزرگ یا انجام خرید از افراد حائز شرایط دعوت می کند تا پیشنهادهای خود را ظرف مدت معینی ارائه نمایند تا مناسب ترین آنها برای اجرا انتخاب شود.

صمدی اظهار داشت: در ماده یک آیین نامه اجرایی بند (ج)ماده 13هدف آیین نامه را تحقق اهداف شامل  افزایش کارایی مناقصات،تضمین کیفیت خدمات و کالاها،به کارگیری مناقصه گران توانمند و با سابقه وایجاد محیط رقابتی کیفی برای توسعه فعالیتهای اقتصادی است.وی بیان داشت: درحالی که عملاً اهداف مزبور در تعدادی از مناقصه هایی که ظرف دهه اخیر برگزار شده اند به گونه مورد نظر تحقق نیافته است و از توان مناقصه گران توانمند بخش خصوصی استفاده نشده است.وی افزود: حتی در مواردی سازمانهای انجام دهنده پروژه های بزرگ ،این پروژه را به طرح های کوچک تقسیم کرده و از شمول مناقصه خارج کرده اند.

 رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی گفت: پیچیدگی قانون و آیین نامه های اجرایی آن از جمله بند ج ماده 12 و بند الف ماده 26 به گونه ای است که  وقتی ترجمه قانون و آیین نامه های آن برای شرکتهای خارجی ارسال می شود از مشارکت در مناقصه ها خودداری می کنند تا در پیچ و خم مواد آن گرفتار نشوند.وی اظهارکرد: دراین راستا شرکتهای منظم و توانمند خارجی که به حسن عمل و صحت تعهدات خود اعتقاد راسخ دارند هرگز حاضر نمی شوند که 5% ارزش مورد معامله را به عنوان تضمین مناقصه نزد سازمان یا نهادی تودیع کنند که شناختی از عملکرد آن ندارند.

صمدی متذکر شد: حتی  فرآیند ارزیابی بی کیفیتی مناقصه گران ،فرآیندهای طولانی است و در مواردی به از دست رفتن فرصتها منجر می شود.وی به موجب ماده 16 آیین نامه ، معیارهای ارزیابی را شامل داشتن تجربه(سوابق کار اجرایی)،حسن سابقه در کارهای قبلی، دارا بودن توان مالی،داشتن توان تجهیزاتی وبرخورداری از توان برنامه ریزی عنوان کرد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی بیان کرد: معیارها فوق به گونه ای تعیین شده اند که همواره شرکت های بزرگ و دارای سرمایه کلان و امکانات گسترده تجهیزاتی قادرند در مناقصه های دولتی مشارکت و برنده شوند و این امر بی توجهی به شرکت های کوچک و متوسطی است.وی افزود: اگر چه خودشان توان تجهیزاتی کافی ندارند اما به سبب برخورداری از مدیریت قابل اعتماد توانایی آن را دارند که تجهیزات شرکت های دیگر را به کار گیرند و از آن به عنوان CO-CONTRACTOR استفاده کنند.

گفتنی است دراین جلسه پیشنهاداتی در رابطه با رعایت معیارهای ارزیابی درمناقصات شامل توان فنی، مالی ، تجهیزاتی و...،قانون برگزاری مناقصات خارج از منابع داخلی دستگاه ها با مناسبت ترین قیمت درنظر گرفته شود، ضرورت توانمندسازی افراد در زمینه های مختلف و... مطرح شد.  

ادامه مطلببرگزاری اولین جلسه شورای گفتگوی دولت وبخش خصوصی در سال 96

 

اولین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در سال 96 با حضور استاندار، معاونین استاندار و مدیران کل استان و فعالان بخش خصوصی  از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی در محل استانداری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی استان در اولین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی تشریح گزارش مختصری از دبیرخانه شورای گفتگوی دولت وبخش خصوصی در سال 95 پرداخت.وی به  برگزاری 12 جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در سال 95 اشاره کرد و این تعداد جلسه 32 دستور جلسه داشت.

صمدی تعداد کل مصوبات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در سال 95 را 75 مورد اعلام کرد که 22 مورد از این مصوبات اجرایی شده که 53 مصوب آن درحال پیگیری است.صمدی مصوبات فراگیر ملی 44 مورد و تعداد مصوبات استانی را 31 مورد برشمرد که رشد قابل توجهی را نشان می دهد. رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  مهمترین مصوبات سال گذشته شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در سال گذشته  را افزایش سقف وام های مسکن تعاونی،افزایش سقف اقساط بلند مدت در مالیات عملکرد واحدهای تولیدی از 15 ماه به 24 ماه، مصوبات امور بانکی ، تفویض اختیار واگذاری اراضی در مرکز استان تا 10 هکتارعنوان کرد.

وی تفویض اختیار اراضی ملی و دولتی (در بخش مرتع) به کمیته واگذار شود، ایجاد بولتن از توانمندی های استان در بخش های مختلف توسط اتاق بازرگانی، کاهش ضرایب مالیاتی (ارزش افزوده)، کاهش ضرایب مالیاتی تمام واحدهای تولیدی فعلی استان از سال 96 به مدت 10 سال به مدت 5 درصد کاهش یابد و تعیین مشوق ها جهت تمایز بیمه گذاران خوش حساب 3 تا 5درصد پرداخت حق بیمه و... را ازدیگر مصوبات سال گذشته شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی اعلام کرد.

وی همچنین تشکیل ساماندهی مراجعه نمایندگان دستگاه های اجرایی به واحدهای تولیدی برابر آیین نامه اجرایی، برنامه ریزی به منظور تدوین دستورالعمل جهت حمایت دستگاه های اجرایی از تولیدات داخل استان، در ماده 133 قانون مالیات مستقیم عنوان تعاونی های مرزنشینان قید شود تا مشمول معافیت شود و... را ازدیگر مصوبات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در سال گذشته برشمرد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در رابطه با بررسی ماده 80 قانون بخشودگی جرایم بیمه تامین اجتماعی واحدهای تولیدی نیز گفت:دراین راستا در جلسات شورای گفتگو پیشنهاد شد به مدت یک سال بخشودگی جرایم بیمه ای برای واحدهای تولیدی در راستای حمایت از بخش تولید تمدید شود.وی افزود: همچنین در راستای حمایت از واحدهای تولیدی استان پیشنهاد شده ماده 140 درآمدهای قانون تامین اجتماعی اصلاح شود تا تعداد افراد تحت پوشش افزایش یابد.وی در باره ثبت شرکت های بزرگ توسط اتاق بازرگانی نیز گفت: تمامی  ثبت شرکت های بزرگ در استان بایستی از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی انجام شود که دراین راستا تاکنون اتاق بازرگانی اقدامات مناسبی انجام داده است.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در بخش دیگر سخنانش از پذیرش هیات تجاری  از کشور ارمنستان در دهم اردیبهشت امسال به استان خبرداد.صمدی در پایان از برگزاری سمینار تخصصی آموزشی فرصت های تجاری و سرمایه گذاری در هفتم و هشتم اردیبهشت ماه امسال به مدت دو روز در مرکز استان بجنورد خبرداد وگفت این سمینار در راستای  آشنایی با قوانین و مقررات صادرات و واردات جمهوری اسلامی ایران، آشنایی با چگونگی ثبت سفارش کالا وچشم انداز آینده صنعت و تجارت استان درمبادلات تجارتی با کشورهای هدف انجام می شود.

ادامه مطلب