برگزاری دوجلسه در هفته با سرمایه گذاران به منظور رفع مشکلات

استاندار خراسان شمالی از تصویب برگزاری دو جلسه در هفته با سرمایه گذاران خبرداد وگفت: مقرر شد  دو جلسه در هرهفته با سرمایه گذاران ، یکی به منظور رفع مشکلات سرمایه گذاران با حضور مدیر دستگاه و دیگری اتاق فکر به منظور بررسی و ارائه راهکارهای توسعه ای  برگزار شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی،دکتر شجاعی در نشست با فعالین اقتصادی استان که درمحل سالن اجتماعات استانداری برگزار شد از تدوین و اجرای  طرحی به نام طرح توسعه هشت گام خراسان شمالی خبرداد وگفت: منظور از هشت گام، هشت شهرستان خراسان شمالی است  و در این طرح جایگاه فعالیت های بخش خصوصی و دولتی در استان مشخص شده است تا اسباب توسعه استان فراهم شود.

وی با اعلام این که  مجوزهای بی نام باید برای پروژه های شناسایی شده در استان صادر شوند، تاکید کرد: دفتر سرمایه گذاری اداره کل اقتصاد و دارایی استان یک ماه فرصت دارد تا سایت سرمایه گذاری استان به منظور معرفی این فرصت ها به سرمایه گذاران را طراحی و راه اندازی کند.

وی افزود: برای پروژه های سرمایه گذاری استان که در لیست مجوزهای بی نام جای گرفته اند باید در اسرع وقت مجوزها از سوی ادارات صادر شوند.

استاندار خراسان شمالی همچنین از برنامه ریزی برای برگزاری  همایش بزرگ سرمایه گذاری دراستان خبرداد واظهار داشت:  در حال حاضر در حال گفت و گو با سفرا و کشورهای خارجی هستیم.

وی افزود: دراین خصوص نیز مقرر شد  دو جلسه در هرهفته با سرمایه گذاران ، یکی به منظور رفع مشکلات سرمایه گذاران با حضور مدیر دستگاه و دیگری اتاق فکر به منظور بررسی و ارائه راهکارهای توسعه ای و هر دو به ریاست استاندار برگزار شود.

شجاعی  همچنین در بخش دیگری از سخن خود به تجارت بین الملل اشاره کرد و گفت: خراسان شمالی در این زمینه ضعیف است.

وی اظهارکرد:  هر فرد یا افرادی از بخش خصوصی استان در زمینه تجارت بین المللی و انجام صادرات و واردات فعالیت داشته است و تجربه دارد خود را به استانداری معرفی کند تا در کنار ما قرار بگیرد زیرا به تجربه و اطلاعات این اشخاص نیاز داریم.

استاندار خراسان شمالی درادامه از سفر وزیر نیرو به استان در روز دو شنبه جاری خبر داد و گفت: برق رسانی به 26 روستای استان انجام شده و به پایان رسیده است و وزیر نیرو از انجام آنها بازدید خواهد کرد.

وی درباره سند توسعه استان نیز گفت:  سند توسعه تدوین شده است که البته هنوز می تواند اصلاح شود که در همین زمینه از صاحب نظران، مدیران و فرمانداران می خواهم آن را مطالعه و نقطه نظرات خود را درباره اصلاح آن عنوان کنند.

وی در پایان گفت: بخش خصوصی در زمینه توسعه و اضافه کردن آثار جدید به مجموعه تاریخی عمارت و آیینه خانه مفخم البته با حفظ همان ماهیت معماری تاریخی اش ورود و مشارکت کنند.

گفتنی است : دراین نشست اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز حضور داشتند و به بیان ارائه راهکارها و پیشنهادات در راستای توسعه استان پرداختند.

 

ادامه مطلببیانیه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن خراسان شمالی جهت دعوت از مردم برای شرکت در راهپیمایی روز قدس

اتاق بازرگانی خراسان شمالی به مناسبت گرامیداشت روز جهانی قدس با انتشار بیانیه ای از مردم ایران به ویژه مردم سرافراز خراسان شمالی جهت شرکت در راهپیمایی روز قدس دعوت کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی ، متن بیانیه به شرح ذیل آمده است:

حملات و هجوم وحشیانه رژیم اشغالگر اسرائیل در نوار غزه که منجر به شهادت مظلومانه روزه داران فلسطینی میگردد، نشان دهندۀ قساوت و بی رحمی رژیم صهیونستی است که با بی حرمتی و تجاوز به حریم ملت مظلوم فلسطین قلب ،همه ملل جهان بخصوص ملت های مسلمان را جریحه دار ساخته است .روز قدس یکى از مهمترین روزها در جهان اسلام است. شرکت فعالانه مسلمانان در مراسم روز جهانى قدس سبب قدرت و قوت مبارزین فلسطینی خواهد شد.دراین راستا هیأت رئیسه، هیأت نمایندگان و اعضای اتاق بازرگانی و تشکلهای صادراتی وکارکنان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن خراسان شمالی /بجنورد دوشادوش مردم غیور خراسان شمالی در راهپیمایی باشکوه روز قدس شرکت می نمایند.

لهذا اتاق بازرگانی و صنایع و معادن خراسان شمالی/بجنورد از تمامی آحاد مردم  و اعضای اتاق بازرگانی و اتاق تعاون و اتاق اصناف دعوت  می نماید که در یوم ا...روز قدس با  حضور باشکوه و دشمن شکن خود در راهپیمایی بزرگ روز قدس یکباردیگر  انسجام و یکپارچگی خود را اعلام فرمایند.

ادامه مطلبارائه پیشنهادات و راهکارهای لازم در پیشبرد اهداف برنامه ها اتاق موثر است

 رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی اظهار داشت : ارائه پیشنهادات و وراهکارهای لازم در پیشبرد اهداف برنامه های  اتاق از سوی اعضا موثر است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی ، رئیس اتاق بازرگانی بجنورد  در اولین جلسه کمیسیون صنایع ، احداث و خدمات فنی و مهندسی ، انرژی ، صنایع پالایشی و پتروشیمی در رابطه با بررسی نحوه تشکیل کمیته رسیدگی به واحدهای تولیدی و صنعتی خراسان شمالی به بحث و بررسی پرداخت و خواستار ارائه  گزارش مستندات و راهکاری های لازم به منظور پیشبرد اهداف و برنامه های اتاق  شد.

علی محمد جاجرمی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی استان نیز بر اهمیت تاثیرگذاری کمیسیون ها در بخش خصوصی تاکید کرد و مهم ترین هدف از تشکیل این جلسات را ایجاد همبستگی اعلام کرد چراکه  هر رویکردی با برگزاری جلسات پی در پی و با حضور کارشناسان و اعضا امکان پذیر است.

وی  خواستار تشکیل کمیته ای به نام کمیته رفع موانع تولید در بخش خصوصی شد  واظهارکرد: باید برای عملکرد بهتر درکمیته ها از خبره ترین کارشناسان ، مشاوران حقوقی ، بانکی و مالیاتی بهره برد .

هاتفی، مدیر عامل کشت و صنعت مزرعه سبز خرم فاروج نیز  افزود: تغییر قانون از سوی دولت مثل بانک ها ، گمرک و سازمان صنعت و معدن مهم ترین مسئله چند سال اخیر ما بوده است.

وی ادامه داد: علاوه بر این خواستار تشکیل دفاتر فروش صادراتی برای بازاریابی ، تبلیغات محصول و... با حمایت اتاق بازرگانی و با هزینه خود تولید کنندگان شد.

وی  مشکلات مالیاتی را جز اصلی ترین مشکلات این حوزه ذکر کرد و درخواست پیگیری های لازم از سوی اتاق شد.

هاتفی  اظهارداشت: بازدید میدانی از واحدهای تولیدی کمک شایانی به حل مشکلات خواهد کرد .

عبدالله  خدابنده عضو کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی استان نیز  درخواست اطلاع رسانی دقیق تر در رابطه با بخشنامه های واحد تولیدی و صنعتی در تمامی شهرستان های خراسان شمالی  از سوی اتاق بازرگانی  کرد.

ادامه مطلب

 

نقش آموزش در حوزه کشاورزی بسیار تاثیرگذار است

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  بر تاثیر گذاری نقش آموزش در حوزه کشاورزی تاکید کرد و گفت: امروزه استفاده از شیوه های نوین کشاورزی برای فعالین این بخش یک نیاز مبرم است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در اولین نشست ماهانه کمیسیون کشاورزی (آب ، محیط زیست و اقتصاد سبز ) خراسان شمالی با اعلام این مطلب  گفت:اتاق بازرگانی  به عنوان نماینده بخش خصوصی در اقتصاد کلان کشور به عنوان مشاور قوای سه گانه مملکت بوده و دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی می باشد .

وی در رابطه با بحث بازاریابی محصولات کشاورزی اظهارکرد: اتاق بازرگانی فاقد قوه اجرایی بوده و در این خصوص بودجه ای به این اتاق تخصیص نیافته است ولی به هرحال با برگزاری جلسات متعدد و ارائه طریق و پیگیری قضایی و انعکاس خروجی حاصل از این جلسات و ارائه پیشنهادات به مقامات چه در سطح استان وی کشوری تلاش و پیگیری های لازم را انجام می دهد .

 وی افزود: همچنین در بحث بازاریابی کالاها و محصولات به دیگر کشورها ، اتاق بازرگانی استان در غالب اعزام و پذیرش هیئت ، برگزاری نمایشگاه ها ، عرضه مشترک  محصولات و معرفی کالا و تجار وبازرگانان فعال می باشد .

وی از برگزاری نمایشگاه تخصصی و بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در کشور ترکمنستان به نمایندگی استان خراسان شمالی در مردادماه سال جاری خبر داد .

 اشکان  کاویانی، رئیس  کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی استان ضمن معرفی کمیسیون کشاورزی به شرح اهم وظایف و اهداف و برنامه های کمیسیون کشاورزی استان پرداخت و بیا کرد: تولیدات کشاورزی در کشور تابعی از شرایط حاکم بر کشور بوده و دچار فراز و فرود ها و تغییرات بیشماری قرار گرفته است.

وی کشاورزی پایدار را مدیریت صحیح منابع اطلاق کرد و افزود: در طول سالیان ،کشاورزان با توجه به تقاضای بازار نوع کشت خود را تغییر داده و مدیریت تولید را بر اساس آزمون و خطا انجام داده اند .

وی ادامه داد: این در صورتی است که هیچ گاه سند آمایش سرزمین تهیه نشده  تا بر اساس داشته ها بهترین انتخاب را در نوع محصول و روش های کشت و مدیریت صحیح منابع طبیعی انجام دهد.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی  بر اصل بهره وری در برابر مصرف منابع تاکید کرد و متولی امر را موظف و مکلف به امر آموزش به فعالین بخش کشاورزی دانست .

کاویانی مهمترین موانع توسعه بخش کشاورزی استان را شامل نبود سند آمایش سرزمین و الگوی کشت،عدم ارائه آموزش های لازم به فعالین مربوطه،عدم ثبات در بازار فروش ،عدم تامین مالی متناسب با میزان سود آوری بخش کشاورزی،عدم تشکیل تشکلهای مردم نهاد به جهت اختیار گرفتن تصدی گری بخش،تغییر باور جامعه از فرهنگ کار به سمت کارهای کاذب و غیر مولد و بی توجهی به منابع طبیعی ، محیط زیست و زیست بوم عنوان کرد.

وی همچنین راهکارهای برون رفت از موانع و مشکلات این بخش را تعیین اهداف در کوتاه مدت و بلند مدت ،ترسیم نقشه راه جهت رسیدن به اهداف،امر آموزش فعالین حوزه کشاورزی،امر شایسته سالاری در انتخاب مدیران مربوطه،حمایتهای مالی متناسب با سود آوری بخش کشاورزی ذکر کرد.

کاویانی  برنامه های پیشنهادی کمیسیون کشاورزی (آب ، محیط زیست و اقتصاد سبز )خراسان شمالی در سال جاری را شامل تهیه و  نصب ابزار دقیق در تمام مناطق استان جهت سنجش شاخصهای مورد نیاز برای تهیه نقشه آمایش سرزمین دراستان و تعیین الگوی کشت بر مبنای نقشه آمایش سرزمین،ترسیم نقشه راه به منظور استففاده بهینه از کلیه ظرفیتها و مزیتهای استان با نگرش حفظ منابع طبیعی و محیط زیست استان اعلام کرد.

وی دیگر برنامه های پیشنهادی کمیسیون کشاورزی را  توجه ویژه به اهمیت امر شایسته سالاری در مدیریت کلان استان و استفاده بهینه از منابع آب،توجه با احداث آبخیزها جهت تامین نیاز آبی آبخوانها و احیاء جنگلها و مراتع با عنلیات بذر پاشی و نهال کاری در مراتع و اراضی شیب دار و جلوگیری از اثرات مخرب جنگل زدایی بر منابع طبیعی و تغییر جهت گیری برنامه های توسعه ای از شکل فعلی (دولتی ) و حرکت به سمت تعیین جایگاه و نقش جامعه های محلی (تشکلها)در برنامه های توسعه ای عنوان کرد.

مهندس اکبری نماینده مردم شهرستان بجنورد و مانه سملقان ، گرمه و جاجرم و راز و جرگلان در مجلس شورای اسلامی نیز برگزاری جلسات در کمیسیون کشاورزی را متفاوت از مجلس شورای اسلامی دانست .

 وی دراین زمینه افزود: نمایندگان در مجلس شورای اسلامی به عنوان قانون گذار و مجلس شورای اسلامی به عنوان قوه قانون گذار ودر سطحی فراتر و با ویژگیهای متفاوت عمل می می کند.

وی با اشاره به عدم رعایت الگوی کشت در کشور و موانعی که در این مسیر وجود دارد بیان داشت: مادامی که به این مهم به صورت سلیقه ای برخورد گردد راه به جای نخواهیم برد .

مهندس اکبری اظهارکرد:  اساساً کار کشاورزی در کشور غالبا به صورت سنتی است و سنت نیز در مقابل تغییر مقاوم است .

وی افزود:  در این راستا ایجاد آگاهی در کشاورزی که به علت عدم نبوغ و خلاقیت اصرار بر ماندن در شیوه های گذشته و سنتی را در پیش گرفته و به علت عدم اعتماد پذیرای تصمیم  گیری ها در کل کشور نمی باشد می توان با ارائه الگوهای موفق از افراد خلاق و معرفی به عنوان فردی که در این زمینه به موفقیت نائل گشته راه گشای حل این معضل شود.

مهندس اکبری با بیان این که  پیوستن به اقتصاد بین المللی نیازمند  بازاریابی قوی است یاد آور شد:  این مهم نیازمند تولید منسجم و کارآمد است و آگاهی و همراهی با تولید کننده در امر بازاریابی مفید و موثر خواهد بود .

وی متذکر شد: کشاورزی در ایران با وجود اقلیم 4 گانه هوای سرد ، گرم و معتدل در نقاط مختلف کشور امکانپذیر بوده  ، مشروط بر اینکه به صورت علمی ، فنی و همراه با بازاریابی قوی و صحیح  انجام گیرد .

مهندس اکبری لازمه نجات کشاورزی کشور را خروج از شیوه سنتی دانست و گفت:در این مسیر می بایست تکنیکی حرکت نماییم و به بازارهای هدف ورود پیدا کنیم .

وی در درباره تولیدات دامی ( گوشت ) متذکر شد: با توجه به اینکه بر اساس برآوردهای  روزهای عادی تولیدات دامی سه برابر مصرف در سطح استان می باشد باید از مرزهای استان خارج شود بنابراین باید تمهیداتی صورت گیرد تا تولید کننده به منظور مقرراتی که در یک برهه از زمان وضع متضرر نشود.

الهامی از فعالین بخش کشاورزی در استان نیز  توجه به امر متخصصین خبره و کارآمد در بحث آموزش و استفاده از تخصص این افراد برای ورود به کشاورزی به شیوه علمی و دقیق و خروج از شیوه سنتی کشاورزی را بسیار مهم ارزیابی کرد.

وی همچنین میزان تخصیصات و اعتبارات بانک ها و بازپرداخت این تسهیلات برای تولید کنندگان بخش های مختلف از جمله صنایع تولیدی و غذایی را بسیار سنگین و گزاف توصیف کرد وگفت: نتیجه ای  و ثمره آن چیزی جز متضرر شدن و بی حرکت شدن و از کار افتادن چرخ تولید و ورشکستگی کارخانجات نخواهد بود .

ژاله یکی از اعضای کمیسیون کشاورزی و تولید کننده شیرینی ، کیک و بستنی در منطقه فاروج روستای مایوان نیز  در خصوص عدم تخصیص سهمیه شکر برای واحدهای تولیدی ابراز ناخرسندی کرد و خواستار ارائه ابزارهای لازم برای تخصیص سهمیه شکر به این صنف شد.

وی  همچنین از عدم دریافت به موقع کود اوره سهام داران شرکت تعاونی روستایی کوشش از سوی شرکت حمایتی خراسان شمالی با وجود واریز مبلغ دویست میلیون تومان به حساب شرکت مذکور ابراز گله مندی و ناخرسندی کرد و گفت: این کود می بایست در موعد مقرر تحویل شود که متاسفانه تا به حال موفق به دریافت آن نگردیده ایم .

مهندس محمود آبادی ریاست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بجنورد نیز  گفت: نقش فرد و تغییر نگرش فردی در ادامه سیاست گذاریها و برنامه های مدون و مستمر سبب ایجاد خلل و چالش برای ادامه کار خواهد شد.

وی در بحث اقتصادی کردن تولید و خروج از وضعیت کشاورزی معیشتی نقش خرده مالکی را بسیار مهم و تاثیرگذار ارزیابی کرد وافزود: در بحث واگذاری امور بخش کشاورزی، تصدی گری  ، مشارکت  و به کارگیری بهره برداران بخش کشاورزی دراین امر را مفید و موثر بیان داشت.

محمود آبادی  در ادامه نقش آموزش و ترویج را به ویژه برای کشاورزان بسیار حیاتی و مبرم دانست وگفت:در عین حال وظیفه مروجین بخش کشاورزی را مسئله یابی کردن و پیدا کردن مشکلات و معزلات این بخش  در روستاها عنوان کرد.

پرهامی یکی دیگر از اعضای کمیسیون کشاورزی و فعالین این عرصه بحث ارزش افزوده را در تولیدات کشاورزی بسیار مهم دانست و گفت: ارزش افزوده در واقع باید از مصرف کننده دریافت شود.

ادامه مطلباستاندار خراسان شمالی:پیوند تجاری با تركمنستان اولویت خراسان شمالی است

 

استاندار خراسان شمالی گفت: ایجاد روابط موثر تجاری و بازرگانی با همه كشورهای همسایه در برنامه این استان است اما تركمنستان به علت نزدیكی و پیوندهای فرهنگی بسیار، در اولویت قرار دارد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی به نقل خبرگزاری ایرنا ، محمدعلی شجاعی در نشستی با سركنسول تركمنستان در مشهد، افزود: البته اكنون نیز ما با كشور دوست و همسایه پیوند داریم اما می توان آن را گسترش داد.

وی اظهار كرد: خراسان شمالی این آمادگی را دارد كه در حوزه های مختلف، به ویژه كشاورزی، گردشگری و صادرات خدمات فنی و مهندسی با این كشور مراوده داشته باشد.

وی افزود: در حوزه كشاورزی مزیت های زیادی داریم و مباحث گردشگری بین این استان و تركمنستان را هم می توان گسترش داد.

شجاعی با بیان اینكه در حوزه های ورزشی و علمی نیز برای پذیرایی از اردوهای ورزشی و دانشجویان تركمنستان آمادگی داریم، گفت: در حوزه ای چون گردشگری سلامت هم از صفر تا صد ورود گردشگر سلامت را با بهای كارشناسی تضمین می كنیم.

وی با تاكید بر ضرورت توسعه گردشگری بین دو منطقه، افزود: در این زمینه تا كنون گامی برداشته نشده اما این آمادگی را داریم كه در این مسیر خط پروازی برقرار كنیم.

نماینده عالی دولت در خراسان شمالی گفت: برای بازگشایی معبر مرزی و بازارچه مشترك خود را متعهد می دانیم كه آنچه را كه می توانیم در خاك خود انجام دهیم.

شجاعی افزود: بسته برنامه ها و پیشنهادهای خراسان شمالی برای بهبود و بهتر شدن مراودات با تركمنستان ارائه می شود و انتظار داریم در مدت معلومی، به این بسته پاسخ داده شود.

 

2 منطقه اشتراكات بسیاری دارند

سركنسول تركمنستان در مشهد هدف از این دیدار را رفع برخی موانع و مشكلات موجود در زمینه مراودات تجاری و فرهنگی بین دو طرف دانست و گفت: تركمنستان و خراسان شمالی دارای مشتركات فرهنگی، قومی و تاریخی بسیاری هستند كه می تواند به تبادلات اقتصادی و فرهنگی بین دو منطقه كمك كند.

«الیاس غایپ اف» افزود: درخواست دارم پیشنهادهای خراسان شمالی به صورت مكتوب ارائه شود تا آن را با مقامات مرتبط مطرح كرده و پس از حدود یك ماه پاسخ آن را اعلام كنیم.

وی افزود: به صفر رساندن زندانیان از اقداماتی بود كه انجام شد اما به مرزنشینان اجرای مقررات و ضوابط تبیین و تفهیم شود تا با نادیده گرفتن قوانین مرزی، مشكل جدیدی به وجود نیاید.

وی در ادامه به افزایش پوشش گیاهی در منطقه مرزی نیز اشاره كرد و افزود: با گرم شدن هوا و خشك شدن این علف ها احتمال آتش سوزی افزایش می یابد كه لازم است برای این مشكل و جلوگیری از خسارات آن، تدابیر و راهكارهای لازم بین 2 منطقه اندیشیده شود.

غایپ اف به مذاكرات خود با استاندار آخال تركمنستان اشاره كرد و افزود: استاندار آخال اعلام آمادگی كرد تا در مباحث فرهنگی با خراسان شمالی، به عنوان استان همسایه، همكاری كند.

 

ادامه مطلبمعرفی توانمندی ها ونیازمندی های دو کشور توسعه اقتصادی و تجاری به دنبال دارد

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی خواستار اعلام نیازمندی ها ومعرفی  توانمندی های کشور ترکمنستان در زمینه های مختلف صنعتی، گردشگری ، کشاورزی و... شد وگفت: این مهم توسعه اقتصادی وتجاری  برای طرفین به دنبال خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ، صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی ، محمد صمدی در جلسه هم اندیشی با سرکنسول ترکمنستان در مشهد و اعضای هیات رئیسه اتاق بازرگانی که درمحل اتاق بجنورد برگزار شد از جمله اهداف این جلسه را گسترش توسعه روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور، صادرات و واردات ، اعزام و پذیرش هیات های تجاری ، بازاریابی و برگزاری نمایشگاه های مشترک عنوان کرد.

وی تسهیل در صدور ویزا و روادید، پیگیری مطالبات تجار و بازرگانان، سرمایه گذاری های مشترک بین دوکشور در زمینه های مختلف کشاورزی ، گردشگری ، صنعت و ... را ازدیگر اهداف این جلسه ذکر کرد.

صمدی به سابقه طولانی روابط تجاری خراسان شمالی با کشور ترکمنستان اشاره کرد و گفت: استان خراسان شمالی تنها استان هم مرز با کشور ترکمنستان است که حدود 311 کیلومتر مرز مشترک با ترکمنستان دارد.

وی با اشاره به آداب ، سنت ،فرهنگ و قومیت های نزدیک و مشترک استان خراسان شمالی با کشور همسایه ترکمنستان ، اظهار کرد: در تلاشیم با تقویت اعزام و پذیرش هیات های تجاری طرفین این روابط را بیش از پیش بهبود ببخشیم.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در رابطه با درخواست استان و بخش خصوصی در خصوص تسریع در بازگشایی مرز پروسه سو نیز اظهارداشت: بازگشایی این مرز توسعه اقتصادی بین دو کشور، سرمایه گذاری مشترک، توسعه بازاریابی و افزایش اشتغالزایی به دنبال خواهد داشت.

وی همچنین به پتانسیل ها و ظرفیت های بالقوه استان خراسان شمالی اشاره کرد وگفت: استان خراسان شمالی قطب کشاورزی در کشور است و دارای ذخایر معدنی ، صنایع دستی و آثار باستانی و تاریخی باارزشی است که می توانیم از این ظرفیت ها برای توسعه روابط با کشور ترکمنستان استفاده کرد.

صمدی خواستار اعلام نیازمندی ها ومعرفی  توانمندی های کشور ترکمنستان در زمینه های مختلف صنعتی، گردشگری ، کشاورزی و... شد و افزود: محصولات سیمان و گیاهان دارویی خراسان شمالی یک ظرفیت بالقوه برای بهره مندی تجار ترکمنستانی برای شرکت ها و داروخانه ها  است.

وی با اعلام این که کشور ترکمنستان دومین کشور هدف صادراتی استان خراسان شمالی است، از برنامه ریزی برای پذیرش هیات تجاری از ترکمنستان به استان در سال جاری خبرداد.

وی همچنین خواستار افزایش واگن های ترکمنستان برای انتقال کالای تجار ایرانی ومشکل انتقال پول از ترکمنستان و کاهش تعرفه ها برای کالاهای صادراتی ایران را از دیگر مشکلات تجار ایرانی برشمرد.

رییس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در ادامه به اخذ مجوز برگزاری نمایشگاه تخصصی بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان توسط اتاق بازرگانی خراسان شمالی اشاره کرد وگفت: این نمایشگاه امسال 21 مرداد ماه در منطقه آوازه ترکمنستان برگزار می شود.

حیدر حیدریان، مدیرعامل شرکت بجنورد پلاستیک و یکی از اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز بیشترین صادرات شرکت خود را به کشور ترکمنستان اعلام کرد و به شرایط سخت اخذ ویزا تجار ایرانی از ترکمنستان اشاره کرد و تقاضای تسهیل در صدور ویزا و روادید برای تجار و بازرگانان شد.

اشکان کاویانی ، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز  بر ضرورت معرفی توانمندی ها  و پتانسیل های دو کشور با یکدیگر تاکید کردو افزود: استان خراسان شمالی علاقمند به روابط تجاری در بخش کشاورزی با کشور ترکمنستان است.

سعید پورآبادی، رئیس کمیسیون گردشگری استان خراسان شمالی باتاکید بر  ظرفیت نقاط بالقوه و بکر مناطق گردشگری استان برای سرمایه گذاری ، گفت: حمل و نقل مسافر ، کالا ازاستان به راحتی انجام می شود و از لحاظ گردشگری اعزام و پذیرش هیات های تجاری برای توسعه اقتصاد طرفین بسیار موثر خواهد بود براین اساس  خواستار گسترش در صدور ویزا و روادید در حوزه گردشگری  شد.

شنوایی ، سرپرست نمایندگی وزارت امور خارجه خراسان شمالی نیز اشتراکات قومی ، زبانی ، فرهنگی استان خراسان شمالی با کشور ترکمنستان اشاره کرد وگفت: از حساس ترین نقاط استراتژیک دو کشور مسئله آب است.

وی برگسترش تعاملات ، روابط تجاری و اقتصادی بین دو کشور تاکید کرد و به آزادی زندانیان ایرانی در ترکمنستان و انعقاد 13 تفاهم نامه مشترک در زمینه های مختلف فرهنگی، اقتصادی و ورزشی طی سال گذشته اشاره کرد.

شنوایی طولانی شدن روند صدور روادید برای بازرگانان را از مهمترین مشکلات تجار ایرانی در ترکمنستان اعلام کرد .

الیاس غایب اوف ، سرکنسول ترکمنستان درمشهد با ابراز علاقمندی به همکاری مشترک بااستان خراسان شمالی، گفت: برای توسعه حوزه کشاورزی علاقمند به استفاده از تجربیات کارشناسان و کشاورزان این استان هستیم.

وی درباره بازگشایی مرز پروسه سو استان خراسان شمالی با کشور ترکمنستان ، گفت: بازگشایی این مرز از قبیل  جاده سازی و مسائل دیگر نیز در دستور کار دو کشور است و جز برنامه های در دست اجرا و پیگیری می باشد.

وی در رابطه با مطالبات تجار ایرانی از ترکمنستان، اظهار داشت : در زمینه داد وستد و مطالبات نیازمند اطلاعات کامل هستیم که آیا مشکل بانکی دارند و یا براساس چه قراردادهایی این مطالبات ایجاد شده است.

سرکنسول ترکمنستان در مشهد در باره مشکل ویزا و روادید تجار ایرانی از کشور ترکمنستان ،گفت: تجاری که قرارداد همکاری از سال های گذشته داشتن براساس قرارداد همکاری تا 6 ماه ویزا برای آنها صادر می شود و تجاری که سابقه همکاری نداشته و جدیدا وارد همکاری می شوند می توانند با ارائه معرفی نامه از اتاق بازرگانی و نمایندگی وزارت امور خارجه از  ویزاهای یک بار ورود استفاده کنند.

وی بر الزام معرفی نیازمندی ها و پتانسیل های طرفین تاکید کرد و افزود: ترکمنستان علاقمند به برگزای نمایشگاه ساخت و ساز ، نساجی و محصولات پتروشیمی در خراسان شمالی است.

گفتنی است : دیدار با استاندار خراسان شمالی ، بازدید از مناطق باستانی و گردشگری استان از دیگر برنامه های سفر هیات همراه  سرکنسول ترکمنستان بود.

ادامه مطلببرگزاری جلسه ماهانه کارکنان با حضور اعضای هیات رئیسه اتاق بازرگانی بجنورد

 

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی گفت: اولین جلسه ماهانه کارکنان با هدف ارتقای عملکرد کارکنان با حضور اعضای هیات رئیسه اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در اولین جلسه ماهانه کارکنان اتاق که باحضور اعضای هیات رئیسه اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد، گفت: امیدواریم در سال جدید  با  تلاش ، همدلي و همفكري و ارائه مطلوب خدمات بتوانیم در جهت اهداف وبرنامه های اتاق و کاهش مشکلات اقتصادی استان قدم های مثبتی برداریم.

وی کارکنان را جزی از اعضای خانواده اتاق بازرگانی دانست و گفت: از آنجایی که ما یک خانواده هستیم باید در جهت بهبود شرایط کاری، معیشتی و انجام وظایف به نحو احسن تلاش کنیم.

وی متذکر شد: جلسات منظم با کارکنان موضوعی است که می بایست در فرآیند سازماندهی و مدیریت سیستم دیده شود.

صمدی در رابطه با الزامات کاری کارکنان خطاب به کارکنان، گفت: در انجام وظایف محوله دلسوز و خودجوش باشید و به موقع در سرکار حاضر شوید و قوانین اداری را رعایت کنید .

وی ادامه داد: همچنین از وارد شدن به حاشیه های کاری پرهیز کنید و وظایف خود را با امید و نشاط انجام دهید زیرا در صورت رعایت قوانین مطمئنا آینده خوبی در انتظار خواهید داشت.

در پایان جلسه هرکدام از همکاران در راستای بهبود فعالیت ها و عملکرد اتاق به ارائه پیشنهادات و راهکاری های لازم  پرداختند.

ادامه مطلببرگزاری پانزدهمین نمایشگاه جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان 21 مرداد ماه

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از برگزاری پانزدهمین  نمایشگاه اختصاصی صنعتی و بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان در 21 مرداد ماه امسال با محوریت استان خراسان شمالی خبرداد .

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در سومین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بجنورد با اعلام این خبر گفت: نمایشگاه جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان مقرر شده بود 13 الی 15 اسفند ماه سال گذشته برگزار شود که به واسطه تقارن با نمایشگاه های دیگر  با تاخیر مواجه شد .

وی افزود: اکنون این نمایشگاه با حضور مقامات و مسئولین ، تجار و بازرگانان ، تولید کنندگان و صادرکنندگان با محوریت استان خراسان شمالی  در منطقه آوازه  شهر عشق آباد پایتخت کشور ترکمنستان در 21 تا 22مرداد ماه سال جاری  برگزار خواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی همچنین از برگزاری همایش و نمایشگاه در مسکو  و آسترخان روسیه در سال جاری خبرداد وگفت: این نمایشگاه از 27 خرداد امسال آغاز و تا 2 تیر ادامه خواهد داشت دراین خصوص علاقمندان می توانند جهت شرکت دراین نمایشگاه هم اکنون  اقدام به ثبت نام کنند.

وی  به فعال سازی کمیسیون های تخصصی اتاق بازرگانی استان در سال جاری اشاره کرد واین کمیسیون ها را شامل صنعت، صنایع غذایی ، بازارهای پولی و مالی،سرمایه گذاری خارجی و داخلی ،توسعه صادرات و واردات ، مالیات ،کار و تامین اجتماعی،حمایت قضایی گردشگری ، حمل و نقل و لجستیک ،کمیسیون کشاورزی  عنوان کرد.

دکتر علی اکبری،  نماینده مردم شهرستان بجنورد، مانه وسملقان، گرمه  وجاجرم و راز وجرگلان در مجلس شورای اسلامی نیز دراین جلسه با ابراز خرسندی از حضور در جمع فعالان بخش خصوصی استان با طرح این سوال که اساسا کشاورزی در کشور ما تولید اقتصادی دارد یانه آغاز کرد.

وی وضعیت کشاورزی در کشور را رضایت بخش ندانست و اظهار داشت: نمایندگان مجلس دراین خصوص و موضوعات دیگر نهایت تلاش را جهت بهبود وضعیت کشور انجام خواهند داد.

اکبری از فعالان بخش خصوصی استان خواست به دنبال راهکار جهت برون رفت وضعیت اقتصادی کشور باشند و به کمک دولت بیایند چراکه معتقدیم بخش خصوصی می تواند وضعیت اقتصادی کشور را رونق بدهد.

وی در رابطه با حوزه معدن در استان گفت: حوزه معدن از جمله پتانسیل های بالقوه استان خراسان شمالی است که  باید دراین زمینه  اطلاع رسانی وسیع انجام شود تا ازظرفیت سرمایه گذاران دراین حوزه استفاده کنیم.

علی محمد جاجرمی، رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی استان نیز سه چالش مهم در حوزه صنعت کشور را عدم اخذ استرداد ارزش افزوده، افزایش سطح حسابرسی واحدهای صنعتی و تعهدات ارزی عنوان کرد.

وی افزود: با جلوگیری از استرداد ارزش افزوده واحدهای صادرات محور دچار مشکل شده اند.

وی ادامه داد : همچنین  افزایش سطح حسابرسی واحدهای صنعتی نیز مشکلاتی را واحدهای صنعتی ایجاد کرده است اینگونه که  واحدهای صنعتی زیر 5 میلیارد حسابرسی ندارند و بالای 5 میلیارد درآمد آنها حسابرسی می شود براین اساس پیشنهاد می گردد بر مبنای تورم سالیانه مبلغ حسابرسی نیز تغییر یابد.

اشکان کاویانی، منشی هیات رئیسه اتاق بازرگانی استان نیز سند ماموریت و اهداف راهبردی اتاق بازرگانی را از اولویت های اصلی برنامه های قابل پیگیری  اتاق بجنورد بیان کرد.

وی  تلاش و پیگیری برای مطالبات و خواسته های بخش خصوصی از حاکمیت ، تقویت کمیت و کیفیت ارائه خدمات متنوع ، توسعه پایدار اقتصادی ، رشد و بالندگی فعالان کسب و کار و ... از دیگر اولویت های اصلی برنامه های اتاق بازرگانی بجنورد  ذکر کرد.

وی از دیگر اهداف اتاق بازرگانی را بهبود و ارتباط با فعالان بخش خصوصی و توانمند سازی  فعالان اقتصادی با بهره مندی از مشاورین قوی و ایفای نقش مسئولیت های اجتماعی بیان کرد.

کاویانی به  خلاصه ای از گزارش مصوبات جلسات  هیات رئیسه در سال جاری پرداخت و از جمله  این مصوبات را کمک به سیل زدگان استان و سایر کشور، رعایت نظم و انضباط کاری کارکنان، برگزاری دوره های آموزشی مورد نیاز برای فعالان اقتصادی و واحدهای تولیدی، اعزام و پذیرش هیات های تجاری، برگزاری نمایشگاه جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان ، توسعه صادرات و واردات و ارز آوری عنوان کرد.

وی توسعه مشارکت در نمایشگاه های استان ، ایجاد همکاری با دانشگاه ها  و عقد قرار داد ، تقویت بخش خصوصی اتاق و ... را ازدیگر مصوبات جلسات هیات رئیسه اتاق بجنورد در سال جاری ذکر کرد.

ادامه مطلبرئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی: حمایت از حوزه صنعت و تولید،تولید ملی را رونق می بخشد

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع،معادن وکشاورزی خراسان شمالی گفت:  حمایت از حوزه صنعت وتولید با تکیه بر توان سرمایه‌گذاران توسعه صادرات و  ارزش افزوده،  تولید ملی را رونق می‌بخشد .

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی ، محمد صمدی در حاشیه بازدید از واحدهای صنعتی اسفراین

بر حمایت واحدهای صنعتی و تولیدی از سوی مسئولان تاکید کرد .

وی یکی از سیاست های دولت در بخش های صنعتی و معدنی را فعال کردن واحدهای غیر فعال، نیمه فعال و افزایش ظرفیت تولید ذکر کرد  و افزود : حمایت از حوزه صنعت وتولید با تکیه بر توان سرمایه‌گذاران و توسعه صادرات و  ارزش افزوده  تولید ملی را رونق می‌بخشد .

صمدی  به بازدید واحدهای تولیدی و صنعتی شهرک بیدک بجنورد طی هفته گذشته امسال ازسوی هیات رئیسه اتاق بازرگانی  اشاره کرد  افزود: اتاق بازرگانی در نظر دارد در سال جاری  از واحدهای تولیدی و صنعتی استان به اتفاق مدیران ذیربط بازدید به عمل آورد تا به جمع بندی و پیگیری مشکلات آنها بپردازد.

وی از اهداف اصلی این بازدید ها را  احصاء مشکلات ، بررسی و کاهش چالش های موجود واحدهای صنعتی وتولیدی استان عنوان کرد و افزود: در این بازدید ها سعی بر آن است  با واحدهای تولیدی ارتباط و تعامل نزدیک برقرار شود تا از نزدیک با شرایط و مشکلات موجود واحدهای تولیدی و صنعتی آشنا شویم.

وی کمبود سرمایه درگردش، کمبود نقدینگی، تمدید وام های سررسیدی از بانک ، تسهیلات بانکی، تامین اجتماعی، کمبود مواد اولیه ، مشکلات زیرساختی نبود برق و هزینه های مصرفی آب و... را از جمله مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی اسفراین اعلام کرد.

گفتنی است اعضای هیات رئیسه اتاق بازرگانی خراسان شمالی به همراه رییس سازمان صمت، مدیرکل امور مالیاتی ، مدیرکل تامین اجتماعی و شهرک های صنعتی استان  از واحدهای تولیدی اسفراین بازدید کردند.

 

ادامه مطلب