الزام حمایت مسئولان برای تبدیل آبنبات بجنورد به عنوان کالای صادراتی

 

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی متذکر شد: آبنبات بجنورد برای تجاری شدن و تبدیل به یک کالای صادراتی نیازمند حمایت بیشتر متولیان امر و  مسئولان  است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی دراولین جلسه کمیسیون گردشگری استان با موضوع برند سازی آبنبات بجنورد ازآبنبات بجنورد به‌عنوان یکی از سوغات معروف استان یاد کرد که زمینه تبدیل به یک کالای صادراتی را دارد .

وی با اشاره به سال رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری، برضرورت حمایت مسئولان از محصولات  وتولیدات محلی استان تاکید کرد  .

وی بر ارتقای جایگاه صادراتی بیش از پیش این محصول در سطح استان ها و کشور تاکید کرد  واظهارداشت:آبنبات بجنورد برای تجاری شدن و تبدیل به یک کالای صادراتی نیازمند حمایت از سوی مسئولان  است.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز یکی از عوامل موثر در حوزه تولید، تجارت و اقتصاد را برند و برندینگ ذکر کرد.

 سعید پور آبادی افزود: دراین زمینه توجه به موضوع بسته بندی مناسب و شکیل  ازجمله موارد مهم در صادرات آبنبات بجنورد و دیگر محصولات استانی است.

وی از بین بردن موانع تولید با ارائه تسهیلات مناسب را از دیگر موارد مهم در تولید  این محصول برای آبنبات سازان و دیگر محصولات استان ذکر کرد .

عدم برند سازی محصولات از مشکلات اصلی حوزه صادرات کالاهای استان

کاظمی ، کارشناس حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نیز عدم برند سازی محصولات را از مشکلات اصلی در حوزه صادرات کالاهای استان برشمرد وگفت: حوزه برند حوزه پیچیده ای است ضمن تولید محصول باید رقبا آن را در نظر بگیرند.

وی با تاکید بر ضرورت حمایت بیشتر مسئولان برای صادرات  محصولات و صنایع دستی استان به دیگر استان ها،  گفت: حمایت از تولید کنندگان و محصولات محلی  استان ابتدا باید  فرهنگ سازی و ترویج آن  از  دستگاه ها و مردم استان آغاز شود.  

وی قرارداد با دانشگاه ها و مراکز علمی با( ارائه مقاله ها و کارهای علمی و پژوهشی) ، شناسایی  مزایای رقابتی این محصول با استان های دیگر ، عرضه  شیوه و دانش تولید محصول وشناسایی بازارها هدف با برگزاری جشنواره های سالیانه در استان  را ازجمله راهکارهای موثر در تولید و حمایت این محصول ذکرکرد.

کاظمی بهره مندی از مشاورین خبره دراین حوزه را از دیگر الزامات مهم برای  این صنف برشمرد و اظهارکرد: مراکز تولید آبنبات به عنوان مراکز گردشگری مطرح و مورد توجه قرار گیرد.

تجار استان صادرات انجام می دهند ولی ثبت برند ندارند

علیرضا زمانی، کارشناس سازمان صمت استان نیز با اذعان براین که متاسفانه تاکنون صادرات آبنبات از استان نداشتیم ، افزود:  این مهم یک ضعف است زیرا دراین زمینه صادرات از استان های دیگر داشته ایم.

وی افزود: تجار استان صادرات را انجام می دهند ولی ثبت برند ندارند.

زمانی  اظهارکرد: همچنین درسال 96 دستوالعملی مبنی بر حمایت از برندهای بین المللی صادر شد  که شرکت هایی که 30 درصد مالیات را پرداخت کنند از یارانه برخوردار می شوند .

برند سازی یکی از مهم ترین ابعاد هرکسب وکار کوچک و بزرگ است

محسن عظیمی ، دبیر جلسات دوشنبه های توسعه استان نیز برند سازی را  یکی از مهم‌ترین ابعاد هر کسب‌ کار کوچک  یا بزرگ  دانست که در بازار رقابتی امروز، استراتژی برند قوی و مؤثر، مزیت عمده‌ای به شمار می‌رود.

 

وی افزود: امروزه با پیشرفت تکنولوژی و شبکه های اجتماعی و فعالیت های تبلیغاتی و برندسازی به یکی از موضوعات مهم توسعه اقتصادی بدل شده است.

عظیمی معتقد است : برای برند شدن محصول قسمت های زیادی از هزینه ها باید به سمت بسته بندی برود تا قابلیت حمل به تمام نقاط کشور داشته باشد.

وی همچنین  مزه شناسی را از مهمترین ارکان برای برند شدن آبنبات بجنورد در نقاط مختلف کشور ذکر کرد.

نرخ گذاری دست و پای تولیدکننده را گرفته است

یکی از آبنبات سازان استان درادامه به مشکلات پیش رو این صنف اشاره کرد واظهارداشت: در حال حاضر  نرخ گذاری دست و پای تولیدکننده را گرفته است  چراکه قیمت گذاری ها براساس اولویت انجام نمی شود حال این که شکر امروز کیلویی 8 هزار تومان به فروش می رسد ولی آبنبات همچنان باقیمت 5 هزار تومان است !

یکی دیگر از آبنبات سازان مرکز استان نیز  عدم اخذ هزینه بسته بندی  از مشتری را از دیگر مشکلات این صنف ذکر کرد .

وی کمبود مواد اولیه در تولید آبنبات  را از دیگر دغدغه های آبنبات سازان بجنورد برشمرد  وگفت: این مهم سبب شده  طرحی ها و بسته بندی های مناسب برای صادرات نداشته باشیم   و از کیفیت مواد اولیه مناسب هم برخوردار نباشیم.

 

ادامه مطلب

  

اولین جلسه کمیته راهبردی مشارکت بخش خصوصی در طرح های آبی

برگزاری اولین جلسه کمیته راهبردی مشارکت بخش خصوصی در طرح های آبی از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی

 

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی ، رئیس اتاق بازرگانی بجنورد دراولین جلسه کمیته راهبردی استانی در چارچوب نظام نامه ای عملیاتی مشارکت بخش خصوصی در طرح های آبی بر ضرورت استفاده از تمام ظرفیت‌ها برای توسعه استان  تاکید کرد و گفت: مشارکت بخش خصوصی در طرح های آبی باید از سوی مسئولان مورد توجه جدی قرار گیرد.

اشکان کاویانی، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی استان نیز دراین جلسه به گزارش مختصری از مصوبات جلسات گذشته پرداخت  و  بر الزام  ورود بخش خصوصی در شناسایی فرصت ها، تهدیدهای موجود اقلیمی کشور واستان تاکید کرد.

وی افزود: این مهم با تشکیل کمیته ای تخصصی و کارشناسی میسر می شودتا فرصت ها، پتانسیل ها و تهدیدهای شرایط اقلیمی کشور و استان شناسایی شود و راهکارهای مناسب ارائه شود.

وی یکی از  مصوبات قابل پیگیری دراین جلسه را دعوت از سازمان صدا و سیما و فرهنگ و ارشاد اسلامی ،  نمایندگان  محترم مجلس شورای اسلامی و خبرگان و کارشناسان مربوطه در سطح استان برای بهره گیری از نظرات ایشان در تشکیل کمیته راهبردی استانی عنوان کرد.

کاویانی همچنین   تشکیل کمیته کارشناسی تخصصی با حضور دائم کارشناس ارشد  به عنوان نماینده هریک از اعضاء به منظور بررسی طرح ها و پروژه ها ، برگزاری کارگاه های آموزشی با موضوعات مرتبط با اهداف کمیته به منظورآگاهی بخشی و شناخت فعالین بخش خصوصی به منظور ورود و سرمایه گذاری در این طرحها و  برگزاری نشست مشترک در خصوص تخصیص بودجه به امر مهم آموزش فعالین کشاورزی ، با حضور اتاق بازرگانی استان به عنوان دبیر این کمیته با سازمان برنامه و بودجه استان به عنوان ریاست ین کارگروه را ازدیگر مصوبات قابل پیگیری دراین جلسه ذکر کرد.

دراین جلسه هر یک از اعضا به ارائه پیشنهاداتی از جمله پیگیری و شناسایی طرح های موجود استان براساس فرایند کاری هر دستگاه ، الزام تشکیل کمیته تخصصی و کارشناسی برای شناسایی فرصت ها و پتانسیل های استان ، ورود سرمایه گذاران برای ارائه طرح های آبی و.... پرداختند.

 

 

ادامه مطلبدیدار تاجر ترکمنستانی با رییس اتاق بازرگانی خراسان شمالی

 

 سردار آنا قلیچف تاجر ترکمنستانی با رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به منظور گسترش روابط تجاری و توسعه صادرات  سیمان بین دوطرف دیدار کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، سردار آنا قلیچف تاجر ترکمنستانی با محمد صمدی رئیس اتاق بازرگانی بجنورد درمحل اتاق بازرگانی دیدار کرد.

براساس این گزارش این دیدار با هدف گسترش روابط تجاری، افزایش مبالات تجاری، سرمایه گذاری مشترک  و توسعه صادرات سیمان بین دوطرف انجام شد.

گفتنی است این دیدار بعداز دیدار تاجر بین المللی عراق دومین دیدار طی سال جاری با رئیس اتاق بازرگانی بجنورد بود.

 

 

ادامه مطلبافزایش کمیسیون های تخصصی اتاق بازرگانی خراسان شمالی به 8 کمیسیون

کمیسیون های تخصصی اتاق بازرگانی خراسان شمالی از 5 کمیسیون  به 8 کمیسیون در سال جاری افزایش یافت.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، کمیسیون های تخصصی اتاق بازرگانی خراسان شمالی از 5 کمیسیون  به 8 کمیسیون در سال جاری افزایش یافت.

اسامی کمیسیون به شرح ذیل اعلام آمده است:

1 - کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی آب ،محیط زیست و اقتصاد سبز

2- کمیسیون بازارهای پولی و مالی ،سرمایه گذاری خارجی  و داخلی،توسعه صادرات و واردات،حمل و نقل و لجستیک        

3- کمیسیون توسعه صادرات ،مدیریت واردات

4- کمیسیون صنایع غذایی

5- کمیسیون گردشگری ،اقتصاد ورزش و تفریحات و اقتصاد هنرجوانان ،کارآفرینی و کسب و کارهای نوین و دانش بنیان،فناوری اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد رسانه:

6- کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی ،حمایت قضایی و مالکیت فکری،حاکمیت شرکتی و مسولیت اجتماعی بنگاه ها

7- کمیسیون معادن،صنایع معدنی ،احداث

8- کمیسیون صنایع و انرژی ،پالایشی و پتروشیمی و خدمات مهندسی

 

ادامه مطلببرگزاری دوره آموزشی بهره مندی مودیان از انواع معافیت های مالیاتی توسط اتاق بازرگانی خراسان شمالی

دوره آموزشی بهره مندی مودیان از انواع معافیت های مالیاتی ، بالاخص معافیت های موضوع ماده 132 قانون مالیات های مستقیم در روز چهارشنبه 11 اردیبهشت ماه در محل سالن آموزش اتاق بازرگانی بجنورد برگزار می شود.

 به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی ، دوره آموزشی بهره مندی مودیان از انواع معافیت های مالیاتی ، بالاخص معافیت های موضوع ماده 132 قانون مالیات های مستقیم از سوی اتاق بازرگانی بجنورد و باهمکاری اداره کل امور مالیاتی استان با حضور اعضای بخش خصوصی و تمامی واحدهای تولیدی و علاقمندان  برگزار می شود.

این گزارش حاکی از این است که این دوره آموزشی چهارشنبه 11 اردیبهشت ماه ساعت 10 صبح  درمحل سالن آموزش اتاق بازرگانی بجنورد برگزار می شود و شرکت دراین دوره آموزشی رایگان می باشد.

براساس این گزارش ، این دوره آموزشی توسط  همتی، رئیس اداره کل امور مالیاتی استان خراسان شمالی  برگزار خواهد شد.

در پایان این دوره آموزشی به تمامی شرکت کنندگان از سوی اتاق بازرگانی و اداره کل امور مالیاتی استان  گواهینامه معتبر اعطا خواهد شد.

لازم به ذکر است علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره 39-05832728237 داخلی 15 واحد آموزش تماس حاصل نمایند.

 

 

ادامه مطلباعلام برنامه های اتاق بازرگانی خراسان شمالی در سال 1398

اعلام برنامه های اتاق بازرگانی خراسان شمالی در سال 1398 برنامه های اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی در سال جاری اعلام شد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازر گانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی برنامه های سال 1398 اتاق بجنورد به شرح ذیل اعلام شد؛ 1- برگزاری 34 دوره آموزشی مورد نیاز با کمک و همکاری موسسه آموزشی عالی اتاق ایران برای آموزش کارشناسان و فعالان اقتصادی و واحدهای تولیدی و صادرکنندگان 2- اعزام و پذیرش هیات های تجاری و بازاریابی به کشورهای ترکمنستان، سوریه ،عراق در فصل بهار وتابستان سال جاری و سایر کشورها باعنایت به بهبود روابط سیاسی و اقتصادی 3- برگزاری نمایشگاه جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان در خردادماه سال جاری و مشارکت در نمایمشگاه های دیگر 4- توسعه صادرات و واردات و ارز آوری به کشور با همکاری سازمان توسعه و تجارت ایران و گمرکات کشور 5- توسعه مشارکت در برگزاری نمایشگاه های استانی و نمایشگاه های استان ها در خارج از کشور با هدف توسعه صادرات 6- همکاری موثر با اتاق های دیگر استان ها در زمینه های مختلف توسعه اقتصادی 7- برنامه ریزی برای توسعه تجارت الکترونیک 8- ایجاد همکاری بین دانشگاه وبنگاه ها و عقد قرارداد همکاری با آنها 9- کمک به حل مشکلات وارائه مشاوره به بنگاه داران در زمینه های مالیاتی ، تامین اجتماعی ، گمرک ، کار ، برق ، آب ، انرژی و محیط زیست 10 – تشویق به سرمایه گذاری در زمینه های مختلف اقتصادی مشارکت بخش خصوصی 11- تقویت بخش حقوقی اتاق برای ارائه رایگان مشاوره حقوقی به اعضاء

ادامه مطلبرئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی راهکار تحقق رونق تولید را در چرخه اقتصاد بخش خصوصی دانست

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی ، محمد صمدی با اعلام این خبر گفت: دولت بایستی کمک کند بخش اعظمی از امور اقتصادی کشور را بخش خصوصی برعهده بگیرد تا در رفع موانع و مشکلات اقتصادی کشور با سرعت بیشتری حرکت کنیم. وی با بیان این که باید شرایطی ایجاد شود تا تقاضا در بازار از عرضه بیشتر شود، اظهارکرد: برای این منظور تغییرات بنیادی در شاخص های اقتصادی کلان کشور الزامی است و نیازمند تدابیر ویژه از سوی مسولان استانی و کشوری است. وی افزود: همچنین برای ایجاد اشتغال ، حمایت و رونق تولید در سطح خانوارها، بنگاه های اقتصادی و دولتی باید مورد توجه جدی قرار گیرد. صمدی اظهارداشت: همچنین در بحث آسیب شناسی باید نگاه ویژه ای به اشتغال و بیکاری شود و موضوع جایگزینی تولید داخل به جای قاچاق و واردات مورد توجه باشد. رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی اصلاح قواعد زائد را از جمله اقدامات ضروری برای رونق تولید در بهبود تولید کسب و کار عنوان کرد و افزود: این مهم با تعامل ، تخصص گرایی ، توجه به شرکت های دانش بنیان و بهبود شاخص های محیط کسب و کار در بخش های مالیات، بیمه ، سرمایه گذاری و حمایت قضایی از فعالان اقتصادی انجام می شود. وی با تاکید براینکه رفع مشکلات زیر ساختی برای رونق تولید و توسعه کشور باید مدنظر مسولان قرار گیرد، گفت: مهمترین راهکار برای ایجاد اشتغال درایران توجه به تولید است. رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: طی سال های اخیر دولت و مجلس اقدامات خوبی برای تسهیل تولید و کسب و کار انجام دادند و قانون رفع موانع تولید وقانون حداکثر اسفتاده از تولید دخلی و حمایت از کالای ا یرانی در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید که امیدواریم در سال رونق تولید به نحو مطلوب پیگیری و اقدام شود.

ادامه مطلببرنامه ریزی اعزام هیات تجاری از استان به کشورهای آسیایی

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از  برنامه ریزی برای اعزام هیات های تجاری و بازاریابی استان به کشورهای عراق، ازبکستان، سوریه و ترکمنستان در سال جاری خبرداد و گفت: این اعزام ها به منظور گسترش روابط تجاری و  بهبود روابط سیاسی و اقتصادی بین دوکشور انجام می شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در دومین جلسه هیات نمایندگان اتاق بجنورد به تشریح گزارشی از کمک های اتاق بازرگانی به سیل زدگان استان وسایر استان های کشور طی سال جاری پرداخت وگفت: این کمک در ر استای ابراز همدردی با سیل زدگان طی بازدید میدانی به همراه مقامات ارشد استانی و همچنین طی فراخوان از سوی نماینده بخش خصوصی (اتاق بازرگانی ) به واحدهای تولیدی و صنعتی استان به منظور جمع آوری کمک های نقدی انجام شد.  

وی در ادامه  به برنامه ها و فعالیت های  اتاق بازرگانی در سال جاری اشاره کرد و از جمله این برنامه ها راشامل برگزاری 34 دوره آموزشی مورد نیاز برای آموزش کارشناسان و فعالان اقتصادی و واحدهای تولیدی و صادرکنندگان، برگزاری نمایشگاه جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان درسال جاری و  مشارکت در نمایشگاه های دیگر عنوان کرد.

وی توسعه مشارکت در برگزاری نمایشگاه های استانی و نمایشگاه های استان ها در خارج از کشور با هدف توسعه صادرات را ازدیگر برنامه های  اتاق بازرگانی در سال جاری ذکر کرد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی همچنین از  برنامه ریزی برای اعزام هیات های تجاری و بازاریابی به کشورهای عراق، ازبکستان، سوریه و ترکمنستان در سال جاری خبرداد و گفت: این اعزام ها به منظور گسترش روابط تجاری و  بهبود روابط سیاسی و اقتصادی بین دوکشور انجام می شود.

صمدی بر فعالیت  بیش از پیش برگزاری جلسات اعضای کمیسیون های اتاق بازرگانی در سال جاری تاکید کرد و گفت: اتاق بازرگانی خراسان شمالی دارای پنج کمیسیون شامل کمیسیون صنعت ،گردشگری، کشاورزی،حمل و نقل و معادن است.

گفتنی است در پایان جلسه هریک اعضا به بحث و بررسی در خصوص برنامه های و فعالیت های اتاق بازرگانی در راستای کمک به توسعه اقتصادی استان به ارائه برنامه و راهکارهای پرداختند. 

ادامه مطلب