ضرورت بهره مندی از پتانسیل دوره های آموزشی اتاق بازرگانی برای اصناف و تعاونی ها

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی بهره مندی از پتانسیل قوی  دوره های آموزشی اتاق بازرگانی برای اصناف و تعاونی ها درراستای آگاهی از قوانین و مقررات حاکم در کشور را  یک ضرورت دانست.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی دردومین جلسه دبیرخانه مشترک اتاق های سه گانه بازرگانی، تعاون و اصناف که درمحل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد برالزام  هماهنگی، تعامل و روابط کاری بیشتر بین اتاق های مشترک سه گانه بایکدیگر تاکید کرد.

وی رفع مشکلات حوزه کسب و کار را از جمله دغدغه های اصلی این سه اتاق دانست  ومتذکر شد: استفاده از ظرفیت  اتاق بازرگانی به منظور برگزاری دوره های آموزشی در راستای آَشنایی با قوانین و مقررات  برای مجموعه اصناف و تعاونی و بازرگانان یک ضرورت است.

صمدی به برگزاری بیش از 15 دوره آموزشی طی سال جاری از سوی اتاق بازرگانی بجنورد برای تجار، بازرگانان و علاقمندان درحوزه های مختلف با حضور اساتید مجرب از سوی اتاق ایران اشاره کرد وگفت: اتاق بازرگانی بجنورد طی سال گذشته موفق به کسب رتبه اول در برگزاری دوره های آموزشی در بین اتاق های سراسر کشور شد.

وی حضور اتاق‌های سه‌گانه به شکل قانونی در مجامع تصمیم‌گیری اقتصاد کشوریک اصل مهم دانست واظهارداشت: تشکیل اتاق های سه گانه در رفع معضلات و مشکلات اقتصادی نقطه عطف مثبتی در راستای توسعه استان ها خواهد بود.

صمدی در ادامه به تاثیرگذاری نقش بخش خصوصی در رشد و شکوفایی اقتصاد کشور اشاره کرد  و خواستار جدی گرفتن این بخش از سوی دستگاه های دولتی در بخش های مختلف شد.

امیدوار، رییس اتاق اصناف بجنورد  نیز  بر برنامه ریزی پنجره واحد در سازمان مدیریت ، رفع مشکل کسب و کار در ثبت اسناد ، جلوگیری از پروسه طولانی ثبت تعاونی ها و... را از جمله مشکلات حوزه اصناف و برنامه های قابل پیگیری در این حوزه ذکر کرد.

وی همچنین  ارتقای بهبود فضای کسب و کار و ارتقاء رتبه استان در شاخص های اقتصادی ، برگزاری دوره های آموزشی برای اصناف و بازاریان و.... ازبرنامه های پیشنهادی برای ارتقای دانش و بهبود روند کاری بازاریان، تولید کنندگان اعلام کرد.

اعتمادی رییس اتاق تعاون بجنورد نیز بر نقش موثر اتاق های سه گانه در فعالیت های اقتصادی کشور تاکید کرد و خواستار عملیاتی کردن برنامه های این سه اتاق در راستای کمک به تولید و اقتصاد استان شد. 7

 

ادامه مطلببرگزاری نمایشگاه بین المللی ایران در ترکمنستان به میزبانی اتاق بازرگانی خراسان شمالی دراسفندماه امسال

 

خراسان شمالی اسفند ماه امسال، نمایشگاه بین المللی جمهوری اسلامی ایران را در ترکمنستان برگزار می کند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی ، محمد صمدی ، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با بیان این مطلب گفت: طی مذاکرات، توافق های انجام شده و امضای 17 سند همکاری همه جانبه به منظور گسترش همکاری های همه جانبه، افزایش حجم مبادلات تجاری و همکاری های اقتصادی دو کشور، مجوز برگزاری نمایشگاه اختصاصی بین المللی ایران در ترکمنستان به میزبانی اتاق بازرگانی خراسان شمالی صادر شد.

«وی افزود:از آن جایی که در نشست مشترک هیئت های عالی رتبه دو کشور بر افزایش حجم مبادلات تجاری و همکاری های اقتصادی دو کشور تا 10 سال آینده به 60 میلیارد دلار تأکید شد بر همین اساس رئیس جمهور ترکمنستان برای واگذاری امور جاری کشور به جوانان و متخصصان ترکمن دستوراتی را صادر کرد که موجب کم رنگ شدن حضور رقبا در بازار ترکمنستان و جایگزینی ایران برای تهیه اقلام مورد نیاز فعالان اقتصادی، تجار و بازرگانان ترکمن شد.

وی خاطرنشان کرد: اکنون شرایط ویژه ای پیش روی تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی برای تأمین نیازهای کشور ترکمنستان قرار گرفته است.

وی افزود: اتاق بازرگانی خراسان شمالی در نظر دارد پانزدهمین نمایشگاه اختصاصی ایران را با هدف توسعه و افزایش حجم صادرات غیر نفتی و به منظور برقراری امکان مراودات و مبادلات تجاری بین تجار و بازرگانان ایران و ترکمنستان در محل نمایشگاه های بین المللی عشق آباد برگزار کند.

وی صنعت، ساختمان، تجهیزات صنعت نفت و گاز، سازه های مهندسی، پروژه های فنی و مهندسی و توسعه شهری، صدور خدمات فنی و مهندسی در زمینه های راه سازی و پل سازی و آسفالت  را از جمله کالاهای قابل صدور ایران ذکر کرد.

وی با اشاره به اهداف برگزاری این نمایشگاه گفت: از آن جایی که اتاق بازرگانی خراسان شمالی فعالیت اقتصادی زیادی در ترکمنستان دارد، این استان به عنوان برگزار کننده نمایشگاه بین المللی ایران در ترکمنستان انتخاب شد.

وی ادامه داد: محوریت خراسان شمالی در برگزاری این نمایشگاه می تواند علاوه بر افزایش عملکرد اتاق، توسعه اقتصادی، صادرات، واردات، اعزام، پذیرش و سرمایه گذاری مشترک بین دو کشور را افزایش دهد.

وی خاطرنشان کرد: با برگزاری این نمایشگاه از سوی خراسان شمالی مشارکت در بخش های سرمایه گذاری، صادرات، واردات و توسعه اقتصادی استان بیشتر می شود.

ادامه مطلب

 

صدور حکم مجوز برگزاری نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد- ترکمنستان به نام اتاق بازرگانی خراسان شمالی

 از سوی معاون وزیر در امور صادرات و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران مجوز برگزاری نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد به نام اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی  صادر شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی از سوی مجتبی خسروتاج معاون وزیر در امور صادرات و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران مجوز برگزاری نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد به نام اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی/ بجنورد در آبان ماه سال جاری  صادر شد.

متن حکم به شرح ذیل آمده است:

به استناد بند 31 ماده 5  اساسنامه سازمان توسعه تجارت ایران بدینوسیله موافقت سازمان توسعه تجارت ایران با برگزاری نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد- ترکمنستان به نام اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی اجرا  توسط شرکت پارس پگاه تجارت در تاریخ 13 لغایت 15 اسفند ماه 1397 و با رعایت ضوابط برگزاری نمایشگاه ها مندرج در ظهر این مجوز اعلام می گردد.

ادامه مطلببرگزاری جلسه هم اندیشی هیات رئیسه اتاق بازرگانی خراسان شمالی با حوزه مقاومت بسیج اصناف، بازاریان و تجار

اولین جلسه هیات رئیسه اتاق بازرگانی خراسان شمالی با مسئولین بسیح حوزه مقاومت بسیج اصناف ، بازاریان و تجار استان  در راستای استفاده از ظرفیت تجار در برنامه های بسیج ، کمک به توانمند سازی تجار و بازاریان در امر صادرات و واردات و...درمحل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع،معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی بجنورد درجلسه هم اندیشی با مسئولین بسیج اصناف، بازاریان و تجار استان  نقش بسیج را در تمام فعالیت های کشور بسیار موثر دانست .

وی به افتتاح دفتر رابط بسیج اتاق بازرگانی بجنورد طی سال جاری  اشاره کرد ویادآورشد: این دفتر با حضور مسئول بسیج اتاق ایران ، رئیس بسیج اصناف،بازاریان تجار خراسان شمالی و... به منظور همکاری و تعامل بیش از پیش در فعالیت های فرهنگی و اقتصادی استان افتتاح و راه اندازی شد.

سرهنگ محرابی نژاد ، رئیس بسیج اصناف ، بازاریان و تجار استان نیز دراین جلسه استفاده از ظرفیت اتاق بازرگانی در برنامه های بسیج ، کمک به توانمند سازی تجار و بازاریان در امر صادرات و واردات، آموزش و فرهنگ سازی فقه اسلامی در بین اصناف و تجار و... را از اهداف تشکیل بسیج اصناف، بازاریان و تجار  عنوان کرد.

 وی همچنین ظرفیت سازی جهت جذب حداکثری و سازماندهی و هماهنگ سازی همه ی تجار و بازرگانان متعهد و مشخص ازاولویت های اصلی بسیج تجار برشمرد.

گفتنی است دراین جلسه هیات رئیسه اتاق بجنورد نیز آمادگی خود را به منظور همکاری و همراهی در زمینه های مختلف توسعه اقتصادی استان در قالب بسیج فعالان اقتصادی اعلام کردند.

ادامه مطلببیانیه اتاق بازرگانی خراسان شمالی به مناسبت فرارسیدن 13 آبان

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی  با انتشار بیانه ای فرا رسیدن یوم الله 13 آبان را گرامی داشت.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، دراین بیانیه آمده است:

13 آبان نماد استکبار ستیزی ملت بزرگ ایران درمبارزه علیه قدرت های شیطانی واستکباری است.

دراین راستا ملت استکبار ستیز و قدرشناس ایران اسلامی به ویژه تجار و بازرگانان و فعالان اقتصادی و صاحبان مشاغل استان خراسان شمالی به حضور پرشور و گسترده، فعال و آگاهی بخش در تظاهرات ضداستکباری یوم‌ا... 13آبان دعوت شده اند.

براین اساس  هیات رئیسه، هیات نمایندگان، اعضا  و کارکنان اتاق بازرگانی خراسان شمالی ضمن دعوت از آحاد مردم ولایتمدار استان بار دیگر آمادگی خود را برای شرکت باشکوه در راهپیمایی 13 آبان اعلام می دارند.

ادامه مطلبافزایش تعاملات بخش خصوصی و دولتی رونق و توسعه استان را به دنبال دارد

استاندار خراسان شمالی بر الزام تعاملات بیشتر بخش خصوصی و دولتی تاکید کرد و گفت: هرچه روابط کاری و تعاملات این دو بخش افزایش یابد آثار و برکات آن به استان بر می گردد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد رضا خباز، استاندار خراسان شمالی درهشتمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی باقدردانی از اتاق بازرگانی بجنورد به منظور برگزاری منظم و به  موقع جلسات این شورا گفت: خوشبختانه تمام دستور جلسات شوار در دبیرخانه کمیته های ذیل شورا  به موقع و کارشناسی شده برگزار می شود تا پیشنهادات و نتایج جمع بندی شده در جلسات شورای گفتگوی استانی عنوان وپیگیری گردد.

وی به جلسه قبلی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی درمحل اتاق بازرگانی بجنورد اشاره کرد و از سه دستو رکار هشتمین جلسه شورای استانی طی این جلسه خبرداد.

رئیس شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان شمالی  خطاب به مدیران دستگاه های اجرایی استان بر ضرورت پاسخگو بودن به مکاتبات جلسات این شورا تاکید کرد گفت: بی جواب گذاشتن مکاتبات جلسات شورای استانی (بخش خصوصی ) از سوی دستگاه های اجرایی  بی اطلاعی آن دستگاه را نشان می دهد  براین اساس  حتی اگر دستگاهی پاسخی ندارد اعلام کند.

خباز یکی از بحث های مهم این جلسه را علاوه بر دستورات جلسات این شورا  را موضوع استفاده از ظرفیت جدید قانونگذار تحت عنوان اوراق تسویه اعلام کرد .

وی افزود: اوراق تسویه بدین معناست که پیمانکارانی که از دولت طلب دارند و نتوانسته اند طلب خود را از دولت وصول کنند  می توانند با مراجعه به سازمان امور مالیاتی از طریق اوراق تسویه که قانونگذار تعیین کرده از محل اسناد خزانه اقدام به تهاتر کنند.

وی با بیان این که تاکنون از ظرفیت اسناد خزانه بسیار محدود استفاده شده است ، اظهارداشت : دراین خصوص دستگاه ها جدی وارد کار شوند زیرا باید پیمانکاران تقویت شوند تا بتوانند پروژه های جدید برای خود تعریف کنند.

استاندار خراسان شمالی بیان کرد: درهمین راستا دراین جلسه مصوب شده کمیته ای به دبیرخانه ای سازمان برنامه و بودجه استان با همراهی 7 دستگاه متشکل از استانداری، تامین اجتماعی، امور مالیاتی، اقتصاد و دارایی ، انجمن پیمانکاران و بانک  تشکیل گردد تامباحث ،مشکلات به ویژه مطالبات پیمانکاران بررسی و پیگیری شود.

وی مجموع بدهی پیمانکاران استان از دولت را براساس آمار سازمان برنامه و بودجه حدود 180 میلیارد تومان اعلام کرد وافزود: از این میزان  حدود 80 میلیارد تومان استانی و 100 میلیارد آن ملی است.

خباز ازدیگر مصوبات این جلسه را مربوط به اداره تغزیزات حکومتی استان اعلام کرد که نیازمند کار کارشناسی بیشتر است برهمین اساس مقرر شد درجلسه آینده اعلام نظر قطعی  شود.

استاندار خراسان شمالی بر الزام تعاملات بیشتر بخش خصوصی و دولتی بایکدگیر تاکید کرد و گفت: هرچه روابط کاری و تعاملات این دو بخش افزایش یابد آثار و برکات آن به استان بر می گردد.

محمد صمدی، دبیر وسخنگوی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان نیز دراین جلسه به جلسه اخیر کمیته بررسی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی   که با حضور انجمن پیمانکاران درمحل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد اشاره کرد وافزود: تمامی جلسات کمیته بررسی ذیل شورای استانی در محل اتاق بازرگانی به طور منظم و کارشناسی شده برگزار می گردد .

وی سه دستور کار هشتمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی را شامل پیگیری مصوبات جلسه قبل، گزارش کمیته در خصوص بررسی آِیین نامه اجرایی بند (ه) تبصره (5) قانون بودجه سال 1397 و بند (ب) ماده 12 قانون احکام دائمی برنامه ششم و گزارش کمیته بررسی و ارائه راهکار مناسب در جهت اصلاح قانون پرونده های دارای مشکل فنی واحدهای تولیدی اعلام کرد.

وی از سازمان جهاد کشاورزی استان به عنوان تنها دستگاه پاسخگو به مکاتبات جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان قدردانی کرد و گفت: متاسفانه دیگر دستگاه های استان به مکاتبات این جلسات پاسخگو نبوده اند.

صمدی با اشاره به مصوبات جلسه قبل کمیته ذیل شورا،گفت: در این کمیته پیشنهاد گردید با عنایت به عدم تطابق حفظ قدرت خرید با نرخ تنزیل اوراق در فرا بورسی پیشنهاد می شود  در آیین نامه اجرایی میزان حفظ قدرت خرید برابر با نرخ تسهیلات سالیانه بانکی پیش بینی گردد.

وی افزود: همچنین در بند ب ماده یک آیین نامه اجرایی سال 96 مبلغ حفظ قدرت خرید با 8 درصد ذکر شده  به همین منظور باعث سلیقه ای عمل کردن دستگاه ها شده ، بنابراین پیشنهاد می گردد حفظ قدرت خرید به صورت قطعی و بدون عبارت تا در آیین نامه قید شود.

وی ادامه داد: همچنین در مورد اوراق هم پیشنهاد می شود حفظ قدرت خرید برابر با سپرده بانکی تعیین گردد.

گفتنی است هشتمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان با حضور مدیران کل استان و اعضای بخش خصوصی درمحل استانداری خراسان شمالی برگزار شد.

ادامه مطلبنمایشگاه بین المللی ایران در ترکمنستان اسفندماه امسال برگزار می شود

رئیس مشترک بازرگانی ایران و ترکمنستان  از اخذ مجوز برگزاری نمایشگاه ایران در ترکمنستان را در اسفند ماه خبرداد و گفت: درهمین راستا اعزام هیات تجاری از استان خواهیم داشت.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در جمع خبرنگاران استان با اعلام این خبر گفت: طی پیگیری های فراوان از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی این نمایشگاه اسفندماه در ترکمنستان برگزار خواهد شد.

وی درادامه  بر لزوم راه اندازی بازارچه مرزی خراسان شمالی در منطقه پرسه سو تاکید کرد وگفت: در دو سوی این منطقه در خاک ایران و ترکمنستان تعداد زیادی روستا وجواد دارد که این امر باعث اشتغالزایی برای آنان خواهدشد.

صمدی  با بیان این که این بازارچه توجیه اقتصادی دارد، افزود: باتوجه به این که خراسان شمالی از گذرگاه مرزی ، منطقه ویژه اقتصادی ، راه آهن، فرودگاه بین المللی ، بنادر و دریا بی بهره است ایجاد این بازارچه می تواند رونق بخش اقتصاد استان شود.

وی اظهار داشت" برای اینکه بازارهای بین المللی را ازدست ندهیم در روزهای جمعه هم در دفتر کار خود حضور داریم چراکه چون بازگشایی آن باعث توسعه و اشتغال زایی در استان می شود.

 

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی همچنین  میزان مطالبات تجار خراسان شمالی از کشور ترکمنستان را حدود 15 میلیون دلار ذکر کرد  وی در پایان متذکر شد:  تاکنون حدود 300 کارت بازرگانی دراین استان صادر شده که از این تعداد تنها 120 کارت فعال است.

ادامه مطلبپیام تبریک ریاست اتاق بازرگانی خراسان شمالی به مناسبت روز ملی صادرات

 

روز ملی صادرات فرصت ارزشمندی برای پرداختن به صادرات غیر نفتی و نقطه عطفی دراین مسیر است. باتوجه به نامگذاری سال جاری به نام  حمایت از  کالای ایرانی و همچنین باتوجه به شرایط کنونی در حوزه تجارت خارجی لزوم تاکید بر توسعه صادرات بیش از پیش آشکار است. نهادها و بخش های مختلفی در تحقق هدف گذاری صادرات سهیم هستند و مدیریت کننده فرایند توسعه صادرات محسوب می شوند که لازم است این بخش ها حامی و پیشتیبان صادرات باشند. صادرات و مقوله تجارت خارجی امری فرابخشی است که منحصر به یک سازمان نیست و نیازمند مشارکت بخش های مختلف است. امروزه سیاستمداران و دولت مداران هر کشوری می کوشند تا با افزایش قدرت اقتصادی ، علاوه بر افزایش رفاه و قدرت خرید در جامعه خود، قدرت بین المللی خود را در عرصه مبادلات  و تعاملات جهانی افزایش داده  و بسیاری از اقدامات سیاسی امروزی ریشه درموضوعات اقتصادی دارد. یکی از مهمترین مسایل اقتصادی درکشورها قدرت صادراتی آنها می باشد. صادرات هر کشور آیینه ای از قدرت اقتصادی آن کشور است. از آنجایی که توسعه صادرات هر کشور منشا اشتغال زایی ، کسب درآمد ارزی بیشتر و تعامل مثبت تجاری با دیگر کشورهای جهان است لذا کشورهای مختلف برای برخورداری از ثمرات آن نسبت به حمایت ازصادرات اقدام می کنند. حمایت از صادرات در واقع هر گونه برنامه ای است که به طور مستقیم یا غیر مستقیم نسبت به تشویق و حمایت از صادرات و صادرکنندگان اقدام می کند. اصولا برنامه های حمایت از صادرات به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شوند. حمایت مستقیم از صادرات شامل آن دسته حمایت هایی است که دولت به طور مستقیم و نقدی نسبت به پرداخت مشوق های مالی به صادرکنندگان اقدام می کند و ازآن جمله می توان به جوایز و یارانه های صادراتی اشاره نمود . در سوی دیگر حمایت های غیر مستقیم قرار دارند که شامل حمایت های اعطا شده از سوی دولت به فعالیت های تحقیق و توسعه ، حمل و نقل، بسته بندی ، نمایشگای و... می باشد. در دنیای کنونی نقش صادرات تنها به افزایش درآمد ارزی از طریق صادرات کالا و خدمات محدود نمی شود، بلکه نقش مهمتری را به عنوان یک راهبرد رشد و حتی توسعه اقتصادی در جهان برعهده دارد.   

به همین مناسبت درآستانه روز ملی صادرات 29 مهرماه از طرف هیات رئیسه، هیات نمایندگان، اعضا و کارکنان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی / بجنورد این روز به تمام فعالان عرصه تولید کشور تبریک و تهنیت عرض می نمایم ، امیدواریم همیشه در تمام عرصه های جهانی کشور شاهد رشد و پیشرفت اقتصاد  باشیم.

محمد صمدی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی / بجنورد

ادامه مطلببرگزاری همایش روز ملی صادرات اواخر آبان ماه امسال /اعزام هیات تجاری به قرقیزستان در سال جاری

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از روز ملی صادرات به عنوان  فرصت ارزشمندی برای پرداختن به صادرات غیر نفتی یاد کرد و  از برگزاری همایش روز ملی صادرات در استان در اواخر آبان ماه امسال  خبرداد .

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی  ، محمد صمدی در نشست خبری با خبرنگاران استان به مناسبت 29 مهرماه روز ملی صادرات، ضمن تبریک این روز به تمامی فعالان عرصه تولید و اقتصاد کشور از برگزاری همایش روز ملی صادرات به منظور تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان در اواخرآبان ماه امسال خبرداد.

وی افزود: این همایش به مانند سال های گذشته با حضور صنعتگران، صادرکنندگان ، تولید کنندگان و فعالان اقتصادی ، مدیران دستگاه های اجرایی و مقامات ارشد استانی برگزار خواهد شد.

صمدی روز ملی صادرات را فرصت ارزشمندی برای پرداختن به صادرات غیر نفتی عنوان کرد وافزود:برهمین اساس   باتوجه به نامگذاری سال جاری به نام  حمایت از  کالای ایرانی و همچنین باتوجه به شرایط کنونی در حوزه تجارت خارجی لزوم تاکید بر توسعه صادرات بیش از پیش آشکار است.

وی یکی از مهمترین مسایل اقتصادی درکشورها را قدرت صادراتی ذکر کرد و از صادرات هر کشور به عنوان آیینه ای از قدرت اقتصادی آن کشور یاد کرد .

 وی افزود:  توسعه صادرات هر کشور منشا اشتغال زایی ، کسب درآمد ارزی بیشتر و تعامل مثبت تجاری با دیگر کشورهای جهان به دنبال دارد.

صادرات 60.5 میلیون دلاری از استان طی 6 ماه امسال

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به رشد 82 درصدی صادرات استان به 32 کشور دنیا طی سال گذشته اشاره کرد وگفت: در 6 ماهه نخست سال جاری 60.5 میلیون دلار صادرات از لحاظ ارزشی و از لحاظ وزنی 237.8  هزار تن صادرات از استان انجام شده است.

وی واردات استان را طی 6 ماه امسال به ارزش 10.77 میلیون دلار و از لحاظ وزنی 3.078 هزار تن اعلام کرد و عمده ترین کالاهای صادراتی استان را محصولات پلاستیکی، سیمان، محصولات کشاورزی و... ذکر کرد که بیشترین این کالاها به کشورهای افغانستان، ترکمنستان، تاجیکستان، قزاقستان، ترکیه، هند ، امارات، بلغارستان ، ایتالیا، آلمان ، ازبکستان و... صادرات می شود.

اعزام هیات تجاری و بازاریابی به بیشکک پایتخت قرقیزستان اواخر آبان ماه

صمدی در ادامه از اعزام هیات تجاری ، بازاریابی به بیشکک پایتخت کشور قرقیزستان در سالجاری خبرداد وگفت: این اعزام اواخر آبان ماه از استان خراسان شمالی انجام خواهد شد.

وی مهمترین برنامه های این اعزام را نشست وملاقات هیات تجاری با اتاق بازرگانی و تجارت بیشکک ، نشست و ملاقات هیات تجاری با سفارت جمهوری اسلامی ایران – بیشکک ، ملاقات با مقامات و مسئولین محلی و بازدید هیات تجاری از بازار محلی ومراکز تجاری بیشکک اعلام  کرد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  مهمترین اقدامات اتاق بازرگانی در 6 ماهه سال سالجاری را  برگزاری جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی ،برگزاری جلسات کمیسیون های صنعت، گردشگری ، کشاورزی ، برگزاری جلسات هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ، برگزاری بیش از  25دوره آموزشی در محل اتاق بازرگانی طی 6 ماه اخیر امسال و... عنوان کرد.

وی  دیدار  رایزن اقتصادی ایران در آلمان با تجار و بازرگانان خراسان شمالی  ،انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک اتاق بازرگانی خراسان شمالی با سرمایه گذاران پنج کشور چین، یونان، ایتالیا، قطر، قرقیزستان، پذیرش هیات تجاری قرقیزستان به استان از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی و اعلام آمادگی قرقیزستان برای  سرمایه گذاری در ایجاد کارخانجات خوراک دام، اصلاح نژاد دام،حوزه پرورش آبزیان، کشتارگاه صنعتی و واحدهای فرآوری تولیدات کشاورزی عنوان کرد.

ادامه مطلب