سفر سفیر ایران در ترکمنستان به استان خراسان شمالی

 رییس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از سفر سفیر ایران در ترکمنستان در اوایل اسفندماه( یکم تا دوم )به بجنورد مرکز استان خراسان شمالی خبر داد و ارزش گذاری کالا،مطالبات،تشریفات گمرکی ،حمل ونقل کالا ،بیمه را از جمله مشکلات صادرکنندگان استان با کشور ترکمنستان اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی،محمد صمدی در جلسه رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدی و فعالان اقتصادی که باحضور مدیران دستگاه های اجرایی،صادرکنندگان و فعالان اقتصادی استان در محل اتاق بجنورد برگزار شد بر همگرایی،همکاری و همراهی تمام دستگاه های دولتی با بخش خصوصی در راستای کاهش مشکلات اقتصادی استان تاکید کرد.

وی به برگزاری نمایشگاه ایران در تر کمنستان 13 الی 15 اسفندماه امسال در عشق آباد پایتخت کشور ترکمنستان اشاره کرد و گفت تاکنون حدود 400 نفر تقاضای ثبت نام در نمایشگاه ترکمنستان کرده اند.

وی زمینه شرکت در نمایشگاه را در بخش های مختلف  صنعت،بازرگانی،کشاورزی،صنایع ساختمانی و....عنوان کرد.

صمدی همچنین از سفر دکتر احمدی سفیر ایران در ترکمنستان یکم اسفندماه سال جاری به استان خراسان شمالی خبر داد وگفت:این سفر به منظور بحث تبادل و نظر در زمینه مسائل و مشکلات مختلف استان با کشور ترکمنستان انجام می شود.

قنبری،مدیرکل اقتصاد و دارایی خراسان شمالی نیز در این جلسه لازمه داشتن بخش خصوصی قوی در استان را همراهی دستگاه های دولتی با تولیدکنندگان ،صادرکنندگان دانست.

وی چهار رکن اساسی در بخش اقتصاد را شامل صادرات،واردات، بازارچه مرزی و نمایشگاه ذکر کرد.

قنبری ازجمله مشکلات بخش صادرات استان را نبود قیمت ثابت در ارزش گذاری کالا،حمل و نقل کالا،بیمه کالا،انتقال مبادلات مالی، کاهش تشریفات گمرکی عنوان کرد.

وی انتقال وجه،ثبت سفارش،حمل ونقل،مالیات،تشریفات گمرکی ،ویزا و نداشتن بازارچه مرزی را از مشکلات واردات کنندگان خراسان شمالی برشمرد.

مدیرکل اقتصاد و دارایی استان در رابطه بازارچه مرزی ایران و ترکمنستان اظهارکرد:حدود 100هزار نفر در استان خراسان شمالی به طول310 کیلومتر ساکن مرز ترکمنستان هستند که این افراد پاسداران مرزند ویکی از عوامل ماندگاری این افراد ایجاد اشتغال است.

وی افزود:بنابراین بازگشایی مرز خراسان شمالی با کشور ترکمنستان رونق اقتصادی،امنیت،اشتغال به همراه می آورد.

امید حیدریان،رییس خانه صنعت خراسان شمالی نیز در این جلسه با تاکید بر تسریع و تسهیل در ارزش گذاری قیمت کالا گمرکی،گفت:متاسفانه صادرکنندگان استان با چالش صادرات مواجه شده اند بنابراین ضرورت دارد قیمت کالا ها هر چه زودتر ارزش گذاری شود و روندبازگشت ارز نهادینه شود.

وی افزود:یکی دیگر از مشکلات این است که طرف دیگر صادرکنندگان در کشور ترکمنستان اظهارنامه های مالیاتی را بایک عدد پایین و غیر واقعی تکمیل می کنند و این امر موجب عودت ارز تاجر ایرانی می شود.

نیستانی از صادر کنندگان استان نیز از جمله دغدغه ها و نگرانی های صادرکنندگان و فعالان اقتصادی را مشکل نقل وانتقال ارز عنوان کرد ونوسات قیمت ارز و نوسانات قیمت های متغیر مواد اولیه را از دیگر مشکلات این قشر بیان کرد.

وحیدی از دیگر صادرکنندگان استان نیز یاد آور شد:کشور ترکمنستان تا دی ماه سال 96 به کشورهای ازبکستان،تاجیکستان و افغانستان اجازه بارگیری از طریق واگن می داد ولی بعداز آن زمان اجازه بارگیری به واحدهای تولیدی ترکمن نمی دهد که خواستار رفع هرچه سریعتر این مشکل هستیم.

عبدالحسین گلکار از دیگر صادرکنندگان خراسان شمالی نیز بابیان این که یک ریال پول از این کشوربه ایران از طریق نقل و انتقالات بانکی انجام نمی شود،گفت:حتی اگر کالای ایرانی بخواهد با ماشین ایرانی به ترکمنستان صادر شود پول صادرکنندگان باز نخواهد گشت.

27/11/97

ادامه مطلببیانیه اتاق بازرگانی خراسان شمالی به مناسبت یوم الله 22 بهمن

اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی  با انتشار بیانیه ای به مناسبت 22 بهمن از آحاد مردم انقلابی ایران به ویژه مردم ولایتمدار خراسان شمالی  برای حضور آگاهانه و پرشور در راهپیمایی این روزبرزگ دعوت کرد.

به گزارش اتاق بازرگانی،صنایع،معادن وکشاورزی خراسان شمالی متن بیانیه به شرح ذیل آمده است؛

اتاق بازرگانی بجنورد  ضمن عرض تبریک  به مناسبت ایام ا... 22 بهمن دوشادوش مردم غیور خراسان شمالی در راهپیمایی باشکوه چهلمین  سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شرکت می نمایند تا برگ زرینی در تاریخ کشور عزیزمان ایران رقم زنند.

براساس این گزارش اعضای هیأت رئیسه و هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان شمالی/بجنورد از تمامی آحاد مردم  و اعضای اتاق بازرگانی،واحدهای تولیدی و فعالان و تشکل های اقتصادی استان دعوت  می نماید تا  در یوم ا... 22 بهمن با  حضور باشکوه و دشمن شکن خود در راهپیمایی بزرگ 22 بهمن بار دیگر  انسجام و یکپارچگی خود را اعلام نمایند.

 

 

ادامه مطلببرگزاری کارگاه آموزشی دستاوردهای تجارت و بازرگانی اتاق بازرگانی خراسان شمالی با حضور اعضای انجمن گردشگران سرزمین آفتاب بجنورد

 

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از برگزاری کارگاه آموزشی دستاوردهای تجارت و بازرگانی توسط اتاق بازرگانی بجنورد در سال جاری  خبرداد و گفت: این کارگاه آموزشی صبح امروز 17 بهمن ماه  با حضور اعضای انجمن گردشگران سرزمین آفتاب بجنورد درمحل سالن آموزش اتاق بازرگانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی با اعلام این خبر گفت: این کارگاه آموزشی باهدف  آشنایی بیشتر جوانان  با اقدامات وفعالیت های اتاق بازرگانی درحوزه بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی برگزار شد.

وی به تاسیس  اتاق بازرگانی خراسان شمالی در سال 86 اشاره کرد و افزود: این اتاق در مرداد ماه 87 عملاً فعالیت خود را با همكاری ، همراهي وهمدلي هيأت نمايندگان وهيأت رئيسه اتاق بازرگانی بجنورد آغاز کرد.

وی  ادامه داد: اتاق بازرگانی خراسان شمالی در حال حاضر يكي از اتـاق هاي فعال وصاحب نظر در بين اتاقهاي تازه تأسيس وحتي بين بعضي از اتاق هاي قديمي از لحاظ عملكرد و نقطه نظرات و پيشنهادات و حضور فعال در مجـامع بين المللي و داخلي به شمار مي آيد.

صمدی به برخی از فعالیت ها و موفقیت های اتاق بازرگانی خراسان شمالی اشاره کرد و این فعالیت ها را شامل کسب رتبه پنجم شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان خراسان شمالی در بین اتاق های بازرگانی سراسر کشور در سال 96، برگزاری جلسات کمیسیون های صنعت، گردشگری ، کشاورزی و... با هدف رفع مشکلات وموانع  موجود، برنامه ریزی اعزام و پذیرش هیات های تجاری استان به کشورهای همسایه، برگزاری جلسات اتاق های مشترک سه گانه بازرگانی، اصناف و تعاون با هدف تعامل و همگرایی در روابط کاری برشمرد.

وی از دیگر فعالیت ها و موفقیت های اتاق بازرگانی را  کسب رتبه اول برگزاری دوره های آموزشی اتاق بازرگانی خراسان شمالی در بین اتاق های بازرگانی سراسر کشورطی سه سال متوالی ،  برپایی نمایشگاه ها ، سمینارها و همایش ها،انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک  اتاق بازرگانی با کشورهای مختلف  ، برگزاری همایش روز ملی صنعت ومعدن و تجلیل از 7تن از صنعتگران و معدن کاران، افتتاح دفتر رابط بسیج ،اخذ گواهینامه ایزو 2015-9001 96 و تمدید گواهینامه ایزو 9001- 2015 درسال 97 و .... اعلام کرد.

در پایان اعضای انجمن گردشگران سرزمین آفتاب بجنورد به طرح سوال در خصوص نحوه چگونگی مراودات تجاری  با کشورهای همسایه، بازاریابی و نحوه فروش بهتر کالا در بخش های مختلف کشاورزی، صنایع دستی ، صنعتی و شرکت در نمایشگاه ها، صدور کارت بازرگانی پرداختند.

و اعضای انجمن تاسیس اتاق بازرگانی دراستان خراسان شمالی یک امتیاز بسیار خوب در راستای توسعه اقتصاد استان برشمردند و اقدامات اتاق بازرگانی را به عنوان یک حامی قوی از واحدهای تولیدی، صنعتی مثبت ارزیابی کردند.

لازم به ذکر است انجمن گردشگران سرزمین آفتاب دومین تشکل مردم نهاد در حوزه گردشگران استان خراسان شمالی است که با تلاش فارغ التحصیلان و علاقمندان حوزه گردشگری ، صنایع دستی و میراث فرهنگی در استان خراسان شمالی تشکیل شده است.

 

ادامه مطلب

 

ثبت نام 300 نفر از  فعالان اقتصادی  برای حضور در نمایشگاه ترکمنستان/ تشریح دستاوردهای اتاق بازرگانی خراسان شمالی  

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی،  از ثبت نام حدود 300 نفر از  فعال اقتصادی  از سراسر استان های کشور  برای شرکت در پانزدهمین نمایشگاه اختصاصی صنعتی، بازرگانی  جمهوری اسلامی ایران درعشق آباد پایتخت ترکمنستان خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی  درنشست خبری با خبرنگاران استان به مناسبت ایام دهه مبارک فجر با اعلام این خبر گفت: پانزدهمین نمایشگاه بازرگانی ایران، از 13 تا 15 اسفندماه امسال با محوریت استان خراسان شمالی درترکمنستان برگزار می شود..

وی تجهیزات نفت و گاز، تجهیزات راه سازی و ساختمان و مصالح ساختمانی، شیشه سازی ، تجهیزات غذایی و نوشیدنی، نان، شیرینی و شکلات، روغن های پایه، رنگ، دستکش های صنعتی، شیمیایی، نگهداری غذاهای سرد و غذای دریایی، آهن، چوب و مبلمان و صنایع پلاستیکی را از جمله زمینه های فعالیت این نمایشگاه   اعلام کرد.

وی  از دیگر زمینه فعالیت های نمایشگاه اختصاصی، صنعتی ، بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان را  صنایع کاغذ و پالپ، حمل و نقل جاده ای، کشتیرانی، ریلی و هوایی، معدنی، خودروسازی، لاستیک سازی، رایانه، ماشین آلات و خطوط تولید و خدمات فنی، مهندسی و کارگاهی و تجهیزات ایمنی و بهداشت  ذکر کرد.

صمدی خاطرنشان کرد:  استان خراسان شمالی با ترکمنستان 300 کیلومتر مرز دارد که این استان با داشتن 344 هزار هکتار عرصه باغی و زراعی توانمندی خوبی در بخش کشاورزی دارد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی در بخش دیگر سخنان خود  با بیان اینکه  استان خراسان شمالی  با 24 کشور جهان روابط تجاری دارد،  گفت: صادرات این استان در مقایسه با مدت مشابه پارسال کاهش یافته است.

وی    بیشترین میزان  صادرات  استان خراسان شمالی را به  کشور افغانستان  و  ترکمنستان  اعلام کرد و یاد آور شد: پارسال کالاهای این استان به 32 کشور دنیا صادر شد که امسال به علت بروز برخی مشکلات، به برخی از کشورها از جمله فرانسه، لهستان، مجارستان و عربستان سعودی صادرات نداشتیم.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  ارزش صادرات 9 ماه استان را 75 میلیون دلار عنوان  کرد و افزود: محصولات پتروشیمی، پودر آلومینا، محصولات کشاورزی، مصالح ساختمانی، پلاستیک و صنایع دستی از کالاهای صادراتی استان است.

صمدی افزود: برنامه ریزی شده است تا میزان صادرات را به 160 میلیون دلار برسانیم که امیدوار هستیم در فرصت باقی مانده تلاش ها در این راستا مضاعف شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی باتاکید  بر لزوم ایجاد بازارچه مرزی استان در منطقه «پرسه سو» اظهارداشت : دو سوی این منطقه در خاک ایران و ترکمنستان تعداد زیادی روستا وجود دارد که این امر باعث اشتغالزایی برای آنان خواهد شد.

صمدی با بیان اینکه ایجاد این بازارچه توجیه اقتصادی دارد، افزود: با توجه به اینکه خراسان شمالی از گذرگاه مرزی، منطقه ویژه اقتصادی، راه آهن، فرودگاه بین المللی، بنادر و دریا بی بهره است، ایجاد این بازارچه می تواند رونق بخش اقتصاد استان شود.

وی با بیان اینکه این استان از نظر زیر ساخت های صادرات و واردات ضعیف است گفت: با توجه به قابلیت های بسیار زیاد در بخش های مختلف از جمله محصولات کشاورزی، صنعتی، صنایع دستی دارای قابلیت و پتانسیل است که صادرات استان نیازمند توسعه است.

ادامه مطلبپیام تبریک اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی به مناسبت دهه مبارک فجر

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی طی پیامی ایام خجسته دهه مبارک فجر را بر ملت ایران به ویژه مردم سرافراز استان خراسان شمالی تبریک گفت.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، متن پیام تبریک به شرح ذیل آمده است:

دهه فجر‌ سرآغاز دوباره طلوع اسلام،‌ خاستگاه ارزش های اسلامی، مقطع رهایی ملت ایران و بخشی از تاریخ ماست که گذشته را از آینده جدا ساخته است.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از طرف هیات رئیسه، هیات نمایندگان ، اعضا و کارکنان اتاق بازرگانی خراسان شمالی ایام الله دهه مبارک فجر را به ملت بزرگ و فجر آفرین ایران و مردم سرافراز خراسان شمالی به ویژه فعالان اقتصادی، تجار و بازرگانان وکارکنان اتاق بازرگانی بجنورد تبریک عرض نموده و از درگاه خداوند سبحان سربلندی و توفیق روز افزون ملت ایران را خواستاریم .

ادامه مطلبدستاوردهای اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی در چهلمین سالگرد پیرورزی انقلاب اسلامی ایران

حضور پررنگ بخش خصوصی در اقتصاد کشور رشد ، توسعه و آبادانی به ارمغان می آورد و نقش اتاق های بازرگانی در اقتصاد کشور تاثیرگذار و بیش از پیش مهم جلوه خواهد کرد. در قانون اتاق بازرگانی به عنوان نماینده بخش خصوصی در حوزه اقتصاد معرفی شده و با ترکیبی از فعالان بخش صنعت، معدن و تجارت و کشاورزی به عنوان پارلمان بخش خصوصی و مشاور سه قوه در اقتصاد کلان کشور محسوب می شود. این نکته قابل توجه است که استان خراسان شمالی با توجه به قابلیت های بسیار زیاد در بخش های مختلف از جمله محصولات کشاورزی ، صنعتی و صنایع دستی ، صادرات استان نیازمند توسعه است  وبی شک با حمایت از این بخش شاهد توسعه بیش از پیش صادرات استان خواهیم بود. نبود مرز تردد، نداشتن بازارچه مرزی، کمبود راه آهن و فرودگاه بین المللی از جمله مهمترین مشکلات استان در زمینه صادرات کالاهای محلی است و درصورت حل این مشکلات ، میزان صادرات کالا افزایش چشم گیری می یابد. کمک به واحدهای تولیدی و حل مشکلات از جمله بانک ها، مالیات و بیمه نیز به بهبود وضعیت آنها و افزایش تولید منجر شده و نهایتا افزایش صادرات را در پی خواهد داشت. البته لازم به ذکر است بسیاری از مشکلات به طور مستمر در جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مطرح و با همراهی و همکاری مدیران استان و نیز پیگیری مصوبات از سوی اتاق بخش عمده ای ازمشکلات مرتفع گردیده است. به طوری که این اتاق دربین اتاق های سراسر استان های کشور موفق به کسب رتبه پنجم کشوری در خصوص جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در سال 96 گردیده است. از دیگر موفقیت های اتاق اخذ مجوز رسمی خراسان شمالی به عنوان استان معین تاجیکستان ، انتخاب رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به عنوان رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکمنستان ، کسب رتبه برتر برگزاری دوره های آموزشی در بین اتاق های بازرگانی کشور در سه سال متوالی 97،96،95 ، جذب سرمایه گذاران بیشتر در استان، اخذ مجوز برگزاری نمایشگاه ایران و ترکمنستان در اسفندماه 97 و اعزام و پذیرش هیات های تجاری، برپایی نمایشگاه و... می باشد . همچنین اتاق بازرگانی بجنورد مصمم است تا به عنوان صدای رسای فعالان اقتصادی این استان ضمن تعامل مطلوب با بخش دولتی، خصوصی به تسهیل فعالیت های اقتصادی و بررسی رفع موانع کسب و کار همراه با اتخاذ تصمیم های موثر برای اقدامات لازم در چارچوب قوانین و مقررات موجود با ارایه پیشنهادها و راهکارهایی اجرایی مناسب در سطوح ملی واستانی بپردازد.

براین اساساتاق بازرگانی ، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی در اواخر سال 86 تاسیس شد که طی انتخابات جناب آقای محمد صمدی به عنوان بنیانگذار و رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی / بجنورد انتخاب شد که ایشان همچنان به عنوان رئیس اتاق بازرگانی بجنورد مشغول به فعالیت هستند. اتاق بازرگانی خراسان شمالی در مرداد ماه 87 عملا فعالیت خود را با همکاری ، همراهی و همدلی هیات نمایندگان، هیات رئیسه اتاق بازرگانی بجنورد آغاز نمود و الحمداله یکی از اتاق های فعال و صاحب نظر در بین اتاق های تازه تاسیس و حتی بین از اتاق های قدیمی از لحاظ عملکرد و نقطه نظرات وپیشنهادات و حضور فعال در مجامع بین المللی و داخلی به شمار می آید.

اهم فعالیت های  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی

طی سال های 94-95-96-97

1- تشویق و جذب سرمایه گذاری و حمایت و پشتیبانی از فعالان عرصه اقتصادی و تولید کنندگان

2- حضور فعال بخش خصوصی درفعالیت های اقتصادی

3- اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی در انجام وظایف قانونی نقش مشاوره ای سه قوه ، اقدامات ساختاری گسترده ای را درجهت توسعه اتاق و ارائه خدمات گوناگون به اعضا را دارد که اهم این اقدامات عبارتند از :

4- تشکیل کمیسیون های مشورتی  تخصصی، از جمله : کمیسیون صنعت، معدن، کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی، کمیسیون حمل و نقل و ترانزیت و گمرکی ، تامین اجتماعی ودارایی، کمیسیون بازرگانی و کمیسیون گردشگری

5- تشکیل جلسات کمیته حمایت قضایی از سرمایه گذاری براساس دستور قوه قضائیه و به ریاست رئیس کل دادگستری استان و عضویت رئیس اتاق برای حل و فصل مسائل و مشکلات حقوقی و قضایی بنگاه های تولیدی و فعالان اقتصادی

6- تشکیل مرکز داوری اتاق بجنورد با هدف رسیدگی به دعاوی و حل اختلافات تجاری در بخش خصوصی

7- تشکیل و برگزاری مستمر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان به ریاست استاندار، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری، رئیس کل دادگستری، دادستان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان ، مدیران دستگاه های اجرایی ذیربط در مسائل اقتصادی، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به عنوان دبیر وسخنگوی شورای گفتگوی اتاق بازرگانی و فعالان بخش خصوصی استان

8- راه اندازی سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند الکترونیک

9- تشکیل واحد آمار و اطلاعات و بررسی های اقتصادی دراتاق به منظور جمع آوری و پایش امور بخش خصوصی و فعالان اقتصادی

10- تشکیل کلاس ها و دوره های آموزشی و برگزاری سمینارهای تخصصی به منظور ارتقا مدیران واحدهای اقتصادی و....

11- همکاری و مشارکت فعال در ستادهای تسهیل ، کارگروه های تخصصی ،اقتصادی ، صادرات غیر نفتی ، اشتغال و پایش تجارت خارجی

12- دعوت از کارشناسان باتجربه برای عضویت و همکاری در هیات های تشخیص و تجدید نظر ادارت کار و امور اجتماعی ، هیات های حل اختلاف و تجدید نظر ادارات کار و امور اجتماعی، هیات های حل اختلاف و تجدید نظر سازمان تامی اجتماعی، هیات های حل اختلاف سازمان امور مالیاتی به عنوان نماینده قانونی اتاق بازرگانی برای دفاع از حقوق کارفرمایان واحدهای تولیدی و صنعتی و بازرگانی استان

13- به عضویت در آوردن نماینده اتاق بازرگانی در هیات مدیره شرکت شهرک های صنعتی با هدف همکاری در امرو مربوط به شهرک های صنعتی

14- تشکیل اتحادیه ها و تشکل های صنفی، تولیدی و صادراتی در چهار چوب امور تشکل های اتاق ایران و همکاری و نظارت بر فعالیت های تشکل ها

15- همکاری و هماهنگی در صدور مجوز کارنه تیر گمرک استان خراسان شمالی و اقدام برای مجوز واردات و صادرات کالاهای تخصصی از گمرک استان و استفاده از امکانات منطقه ویژه اقتصادی  و حمل و نقل هوایی و ترانزیت کالا

16- اخذ مجوز برگزاری نمایشگاه بین المللی ترکمنستان و ایران  از سوی سازمان توسعه تجارت ایران  13 و 15 اسفند ماه اتاق بازرگانی خراسان شمالی

برخی از موفقیت ها و دستاوردهای اتاق بازرگانی خراسان شمالی در سال97

- سفر رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به عنوان رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان به همراه هیات ریاست محترم جمهوری به عشق آباد پایتخت کشور ترکمنستان   منجر به آزادی 283 زندانی ایرانی و 4 زندانی ترکمنستانی و انعقاد 14 سند همکاری های  مشترک اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی گردید.

-      برگزاری52  جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و بیش از 90 مصوبه استانی  و63 مصوبه ملی  با سرفصل های رفع مشکلات وموانع صادراتی استان، کمک به واحدهای تولیدی و صنعتی استان

-      برگزاری جلسات کمیسیون های صنعت، گردشگری ، کشاورزی و... با هدف رفع مشکلات وموانع  موجود

- برگزاری 45جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی با 70 مصوبه  با برنامه ریزی اعزام و پذیرش هیات های تجاری استان به کشورهای همسایه

- برگزاری جلسات اتاق های مشترک سه گانه بازرگانی، اصناف و تعاون با هدف تعامل و همگرایی در روابط کاری

- برگزاری بیش از  25 دوره آموزشی در محل اتاق بازرگانی طی 9 ماه اخیر امسال

- اعزام و پذیرش 24 هیات تجاری و بازاریابی و برگزاری نمایشگاه ها طی سال های گذشته

- دیدار  رایزن اقتصادی ایران در آلمان با تجار و بازرگانان خراسان شمالی  به منظور گسترش روابط تجاری واقتصادی

- انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک اتاق بازرگانی خراسان شمالی با سرمایه گذاران پنج کشور چین، یونان، ایتالیا، قطر، قرقیزستان

- برگزاری همایش روز ملی صنعت ومعدن و تجلیل از 7تن از صنعتگران و معدن کاران از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی

– افتتاح دفتر رابط بسیج اتاق بازرگانی خراسان شمالی

- کسب  مقام اول گواهینامه ایزو 2015-9001 و اجرای طرح ممیزی در بین اتاق های بازرگانی استان ها  به منظور ارتقاء سطح عملکرد فعالیت کارکنان اتاق

- انتصاب ریاست اتاق بازرگانی خراسان شمالی به عنوان مشاور در بهبود و رونق کسب و کار استان از سوی استاندار

- پذیرش هیات تجاری قرقیزستان به استان از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی و اعلام آمادگی قرقیزستان برای  سرمایه گذاری در ایجاد کارخانجات خوراک دام، اصلاح نژاد دام،حوزه پرورش آبزیان، کشتارگاه صنعتی و واحدهای فرآوری تولیدات کشاورزی

- برگزاری همایش روز ملی صادرات

- تجلیل از حدود 40 تن از صادرکنندگان برگزیده و فعال  استان درهمایش روز ملی صادرات 

- برگزاری جلسه هیات مدیره اتاق مشترک ایران و ترکمنستان درمحل اتاق بجنورد

- برگزاری همایش استانی کسب و کار تجارت با کشور ترکمنستان باحضور رایزن بازرگانی ایران در ترکمنستان

ادامه مطلبنمایشگاه بازرگانی ایران در ترکمنستان برگزار می شود

 

رییس اتاق بازرگانی خراسان شمالی گفت: نمایشگاه بازرگانی ایران،  13 الی 15 اسفندماه سال جاری  با محوریت استان خراسان شمالی در عشق آباد پایتخت ترکمنستان برگزار خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان شمالی محمد صمدی با اعلام این خبر در همایش کسب و کار با کشور ترکمنستان  اظهار داشت:   مجوز برپایی این نمایشگاه از سوی سازمان توسعه تجارت ایران برای اتاق بازرگانی خراسان شمالی اخذ شد .

وی  با بیان اینکه هم اکنون این استان با 24 کشور جهان داد و ستد دارد، گفت: پارسال کالاهای این استان به 32 کشور دنیا صادر شد که امسال به علت بروز مشکلاتی، به برخی از کشورها از جمله فرانسه، لهستان، مجارستان و عربستان صادرات نداشتیم.صمدی گفت: هندوستان با 30 درصد، افغانستان با 21 درصد و میانمار با 15 درصد به ترتیب اصلی ترین مقاصد صادراتی استان بوده اند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی بر لزوم ایجاد بازارچه مرزی استان در منطقه «پرسه سو» تاکید کرد و گفت: در دو سوی این منطقه در خاک ایران و ترکمنستان تعداد زیادی روستا وجود دارد که این امر باعث اشتغالزایی برای آنان خواهد شد.صمدی با بیان اینکه ایجاد این بازارچه توجیه اقتصادی دارد، افزود: با توجه به اینکه خراسان شمالی از گذرگاه مرزی، منطقه ویژه اقتصادی، راه آهن، فرودگاه بین المللی، بنادر و دریا بی بهره است، ایجاد این بازارچه می تواند رونق بخش اقتصاد استان شود.

رییس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با اعلام این که صادرات استان در سال جاری از نظر ارزشی 75.3 میلیون دلار و از نظر وزنی 282 هزار تن است،افزود:از این میزان  47درصد از برنامه سال 97 که 160 میلیون دلار بوده تحقق یافته است.

وی ادامه داد: همچنین در مقایسه با مدت مشابه پارسال از لحاظ ارزشی 22 درصد و از لحاظ وزنی 34 درصد کاهش دارد.گفتنی است این همایش با حضور مسئولان کشوری و استانی و فعالان اقتصادی استان در محل سالن پست بجنورد برگز ار شد.

ادامه مطلبایران از توانمندی بالایی در زمینه صادرات به کشور ترکمنستان برخوردار است

رایزن اقتصادی ایران در ترکمنستان گفت: ایران در حوزه دانش فنی و مهندسی ظرفیت و توانمندیی بسیار بالایی دارد اما هم اکنون در حوزه صادرات تنها متکی به صدور کالا هستیم.   

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی  رحمت الله خرمالی در همایش کسب و کار و تجارت استان خراسان شمالی با کشور ترکمنستان در بجنورد اظهار داشت: خدمات فنی و مهندسی باید در جایگاه صادراتی قرار گیرد اما در این زمینه مشکل داریم.

وی بر صادرات تکنولوژی به کشور ترکمنستان تاکید کرد و افزود: هم اکنون شرکت های توانمندی در حوزه صنایع غذایی و سایر بخش ها در کشور داریم که می توانیم در زمینه دانش فنی و همچنین توسعه ماشین آلات برای صادرات فعالیت داشته باشیم.

وی افزود: در حال حاضر بسیاری از کشورها از جمله آلمان وارد این حوزه در ترکمنستان شده اند و تکنولوژی صادر می کنند. خرمالی به نمایشگاه بین المللی اخیر حوزه خزر اشاره کرد و افزود: تمرکز این برنامه نیز بر صادرات تکنولوژی و دانش فنی و مهندسی بود.

وی با بیان اینکه در حوزه مناقصات در کشور ترکمنستان موفق نبوده ایم اظهار داشت: باید با ایجاد نمایندگی بازرگانی بخش خصوصی را بیشتر فعالیت کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش به سفر رئیس جمهوری کشورمان به ترکمنستان در اوایل سال جاری اشاره کرد و گفت: یکی از مهم ترین دستاورد ها آزادی 280 زندانی ایرانی در ترکمنستان بود که بنا به دلایل مختلف در آن کشور تحمل حبس می کردند.

وی با بیان اینکه در این دیدار بر گسترش روابط دوستانه بین دو کشور تاکید شد افزود: 13 تفاهم نامه بین دو کشور بسته شد که باید هم اکنون از این فرصت برای برقراری ارتباط بیشتر تجاری استفاده کنیم.

خرمالی با بیان اینکه اقتصاد کشور ترکمنستان در این سال ها کوچک شده است گفت: این کشور واردات را از کشور ها کم کرده که در سال 2017، چهار میلیارد دلار واردات داشته است و در بررسی واردات 2018 نیز 40 درصد واردات را مدیریت خواهد کرد.

رایزن اقتصادی ایران در ترکمنستان اظهار داشت: کشورمان در حوزه صادرات به ترکمنستان در رده چهارم قرار دارد که ترکیه، چین و روسیه از رقبا هستند این کشور ها نیز با کاهش صادرات مواجه هستند.

وی افزود: کشور ترکمنستان در نفت و گاز رده چهارم کشور جهان را دارد که هم اکنون برنامه توسعه برق، ساختمان سازی، دامپروری، صنایع تبدیلی غذایی، حمل و نقل و ارتباطات را در برنامه خود قرار داده است که ما باید از این فرصت استفاده کنیم.خرمالی با بیان اینکه ما نیز بایستی از چسبندگی حمل و نقلی و مزیت ترانزیتی بهره مند شویم افزود: باید هم اکنون از این مزیت ها بهره برداری کنیم.

رایزن اقتصادی ایران در ترکمنستان اشاره ای به مشکلات پولی این کشور نیز کرد و گفت: طبق قانون ترکمنستان هر فردی می تواند 10 هزار دلار پول نقد داشته باشد که این امر نیز باید مورد توجه تجار قرار گیرد.وی با بیان اینکه استان خراسان شمالی در بخش کشاورزی توانمندی و ظرفیت بالایی دارد گفت: منابع و انرژی در ترکمنستان ارزان است می توان از این ظرفیت استفاده و در ایجاد و راه اندازی محصولات گلخانه ای در این کشور فعالیت کرد.

رایزن اقتصادی ایران در ترکمنستان افزود: همچنین عشق آباد به دنبال توسعه ساختمان سازی است که علاوه بر تامین کالاهای مورد نیاز این حوزه از جمله اسکلت فلزی، سیمان، کاشی و سایر می توان دانش و مهندسی را نیز به آنان انتقال داد.وی بر فعالیت در حوزه بانک ها، ایجاد هتل، نیز تاکید کرد و افزود: در این زمنیه توانمندی بسیار در کشورمان وجود دارد.

رایزن اقتصادی ایران در ترکمنستان از تجار خواست تا در تمامی روابطتجاری با ترکمنستان در بورس این کشور ثبت کنند و افزود: توصیه ما فعالیت با یورو است.

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی نیز در این جلسه بر راه اندازی بازارچه مرزی پرسه سو تاکید کرد و گفت: اگر این اتفاق بیفتد معیشت مرزنشینان این استان متحول خواهد شد.

محمدرضا موفق همزبانی، نزدیک بودن، راه دسترسی آسان را از مزایای این بازارچه دانست و افزود: بسیاری از اهالی دو طرف با هم اقوام هستند که این امر بسیار کمک کننده در بحث ارتباط خواهد بود.

ادامه مطلببرگزاری همایش کسب و کار تجارت با کشور ترکمنستان دراستان خراسان شمالی

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از برگزاری همایش کسب و کار تجارت با کشور ترکمنستان در روز شنبه  6 بهمن ماه امسال از سوی اتاق بازرگانی بجنورد خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی با اعلام این خبرگفت: این همایش به مناسبت برگزاری پانزدهمین نمایشگاه اختصاصی بازرگانی، صنعتی جمهوری اسلامی ایران در 13 الی 15 اسفندماه امسال در عشق آباد پایتخت کشور ترکمنستان  برگزار می شود.

وی متذکر شد: استان خراسان شمالی پانزدهمین نمایشگاه اختصاصی ایران را درحالی در عشق آباد برگزار می کند که همواره بازار ترکمنستان در کانون توجهات و علاقه تجار و بازرگانان و فعالان اقتصادی این استان محسوب می شده است .

صمدی افزود: دراین زمینه تاکنون  اتاق بازرگانی و سازمان صمت خراسان شمالی در خصوص ایجاد تسهیلات و مشوق های صادراتی جهت موفقیت علاقمندان در عرصه اقتصاد در مسیرهای صادرکنندگان تلاش های فراوانی کرده اند.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی درهمین راستا   از برگزاری همایش استانی کسب و کار وتجارت با کشور ترکمنستان در روز شنبه 6 بهمن ماه  دراستان  خبرداد گفت: این  همایش از سوی اتاق بازرگانی بجنورد راس ساعت 9 صبح در محل سالن اجتماعات اداره کل پست استان برگزار خواهد شد.

وی  افزود: این همایش  با حضور رایزن بازرگانی ایران در ترکمنستان، مدیر شرکت پارس پگاه تجارت ، مقامات و مسئولین استانی و شرکت و واحدهای تولیدی استان برگزار خواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  بازارشناسی، بازار سازی و مهندسی فروش ، اجرا پروژه در زمینه های صنعت ساختمان، گاز ، نفت و انرژی ، آب و برق و کشاورزی ، مدیریت پروژه های گاز و انرژی، مدیریت عملیات گاز ، نفت و پتروشیمی ، مدیریت برنامه ریزی سیستم های کشاورزی و طراحی آبیاری ، زمینه سازی و برنامه ریزی بازار و استراتژی تهاتر در بازار ترکمنستان را از جمله رویکردهای برگزاری این همایش عنوان کرد.

ادامه مطلب