نقش بسیج تجار، بازرگانان در اقتصاد کشور تاثیرگذار است /افتتاح دفتر رابط بسیج در اتاق بازرگانی بجنورد

مسئول بسیج اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی ایران  از افتتاح دفتر رابط بسیج در اتاق بجنورد  خبرداد ، گفت: باتوجه به این که کشور در جنگ اقتصادی قرار دارد نقش بسیج تجار و بازرگانان در اقتصاد کشور بسیار تاثیرگذار است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، علی درویش در مراسم افتتاح دفتر رابط بسیج اتاق بازرگانی بجنورد  با تاکید بر اهمیت و جایگاه بسیج در بین آحاد مردم ،نهادینه شدن فرهنگ بسیجی در جامعه یک ضرورت دانست.

وی افزود:  به همین منظور درراستای تحقق اهداف انقلاب ،نهادینه کردن فرهنگ بسیجی در بین آحاد جامعه بایستی تمام مسئولان همکاری لازم را داشته باشند.

وی با بیان این که بسیج و سپاه بایستی همگام با بازاریان و تجار در تمام عرصه ها حرکت کنند، اظهارداشت: بنابراین دراین رابطه اگر مشکلاتی  برای تجار و بازرگانان ایجاد شود می توانند با همکاری و همراهی بسیج و متقابلا بازرگانان از سد مشکلات عبور کرد.

درویش به تفاهمنامه اخیر اتاق ایران با سازمان بسیج ، بازاریان و تجار اشاره کرد و به تشریح برخی از فعالیت های اتاق ایران در حوزه فرهنگی و... ازجمله برپایی نمایشگاه،مراسمات هفته دفاع مقدس، نیمه شعبان ، کمک به ایتام ، احداث مدارس و...پرداخت.

 محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز  به اهمیت و جایگاه بسیج درسطح کشور اشاره کرد وگفت: نقش بسیج  در عرصه های مختلف اجتماعی،فرهنگی، اقتصادی به ویژه  اهداف انقلاب اسلامی بسیار مهم و انکار ناپذیر است.

صمدی از آمادگی اتاق بازرگانی بجنورد با مجموعه بسیج استان خبرداد  و  و از جمله اقدامات اتاق خراسان شمالی را برگزاری دوره های آموزشی مختلف برای تجار، بازرگانان و فعالان اقتصادی ، برگزاری جلسات کمیته قضایی به منظور رفع مشکلات واحدهای تولیدی ، برگزاری جلسات کمیسیون ها صنعت، گردشگری، حمل و نقل ، مالیات و تامین اجتماعی عنوان کرد.

وی از دیگر اقدامات اتاق بازرگانی را اعزام و پذیرش هیات های تجاری به استان، برپایی نمایشگاه و برگزاری جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و... اعلام کرد و افزود: دراین راستا اتاق بازرگانی استان می تواند همکاری و هماهنگی لازم را با بسیج داشته باشد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  به روابط رو به رشد  و خوب تجاری استان با کشورهای جهان اشاره کرد  واظهارداشت:  درحال حاضر علی رغم تحریم ها و تورم موجود کشور  اتاق بازر گانی خراسان شمالی توانسته با  34کشور دنیا مراودات تجاری داشته باشد.

سرهنگ محرابی نژاد، مسئول بسیج اصناف ، بازاریان و تجار استان نیز ضمن قدردانی از همکاری خوب اتاق بازرگانی استان با مجموعه بسیج ، افتتاح دفتر رابط بسیج اتاق بازرگانی بجنورد را به فال نیک گرفت و اظهارامیدواری کرد تا با روابط و همکاری های یکدیگر باتوجه به شرایط امروز کشور که درجنگ اقتصادی قرارداریم روند روبه رشد برای توسعه کشور داشته باشیم.

سرهنگ مجید فغانی، فرمانده ناحیه بسیج شهرستان بجنورد نیزگفت: امروز اگر نامی از استان خراسان شمالی در کشور برده می شود   همراهی ، همکاری و همگرایی تمام دستگاه های اجرایی استان  با یکدیگر درجهت اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بوده است.

وی به پیشرفت و روند رو به رشد جمهوری اسلامی ایران در جهان اشاره کرد و گفت: باتوجه به هجمه های جهانی و استکبار این مهم مایه افتخار است چراکه  تمام سنگرها و اهداف کلیدی  ایران اسلامی به واسطه جبهه مفاومت فتح شده است.

ادامه مطلبدعوت قرقیزستان از ایران برای سرمایه گذاری درحوزه دامپروری

سفیر قرقیزستان در ایران با بیان این که قرقیزستان از ثبات لازم برای انجام سرمایه گذاری خارجی برخوردار است، گفت: این کشور  از سرمایه گذاری در ایجاد کارخانجات خوراک دام، اصلاح نژاد دام،حوزه پرورش آبزیان، کشتارگاه صنعتی و واحدهای فرآوری تولیدات کشاورزی استقبال می کند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی،  آواز بیک عبدالرزاق اف، سفیر قرقیزستان در ایران در نشست هم اندیشی با اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی  با ابراز خرسندی از حضور در استان زیبا خراسان شمالی، گفت: خراسان شمالی را مانند استان های جنوبی کشور قرقیزستان می بینم.

وی با ابراز امیدواری از سفر به خراسان شمالی گفت: دراین سفر بیشتر به دنبال گسترش روابط تجاری، بازرگانی، فرهنگی و سیاسی بین استان های کشور قرقیزستان و استان خراسان شمالی هستیم.

سفیر قرقیزستان درایران به  مساحت کشور قرقیزستان 198 هزار و 500 کیلومتر مربع اشاره کرد و گفت: این کشور از منابع آبی خیلی خوبی برخوردار است  و از  سرمایه گذاری در حوزه پرورش آبزیان، اصلاح نژاد دام، ایجاد کارخانجات خوراک دام، کشتارگاه صنعتی با تونل انجماد و واحدهای فرآوری تولیدات کشاورزی استقبال می کند.

آواز بیک عبدالرزاق اف، از قوانین سرمایه گذاری خارجی در قرقیزستان شبیه کشور مالزی یاد کرد وگفت: اگر رقمی حدود 150 هزار دلار سرمایه گذاری توسط سرمایه گذار بخش خصوصی انجام شود می تواند بعد از گذشت پنج سال ویزای سرمایه گذاری دریافت و بعد از پنج سال اقامت دائمی را دریافت کند.

 

وی درخصوص واگن های حمل بار نیز گفت: اتحادیه ای با نام اتحادیه راه آهن های CIS وجود دارد که واگن ها تحت قوانین توافق نامه با اتحادیه راه آهن های کشورهای CIS مبادله می کند.

وی افزود: همچنین زمانی که قرقیزستان دچار کمبود واگن می شود  نیاز خود را از طریق بخش خصوصی فراهم می کند.

سفیر قرقیزستان درایران در رابطه با پذیرش دانشجو از ایران و بالعکس از قرقیزستان نیز، گفت:  ما پذیرای دانشجویان ایرانی هستیم و امیدواریم در سال آینده نیز هم از ایران دانشجو بپذیریم و هم از قرقیزستان به ایران انتقال دانشجو داشته باشیم و این نیازمند انجام  مطالعات مشترک است.

وی یک مشکل موجود دراین زمینه را تفاوت زبان اعلام کرد  که این زمان بر است  تا دانشجویان با زبان کشوری که در حال تحصیل هستند آشنا شوند.

سفیر قرقیزستان  درایران  بر وجود و مهیا بودن  ثبات لازم کشور قرقیزستان  برای سرمایه گذاری تاکید کرد وافزود: درحال حاضر مبادلات بانکی میان ایران و قرقیزستان برقرار نشده دراین زمینه  تجار و سرمایه گذاران می توانند از طریق تجارت بانکی مسکو اقدام کنند.

خراسان شمالی از توانمندی بالای برای صادرات برخوردار است

محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با بیان این که استان خراسان شمالی از توانمندی بالای برای صادرات برخوردار است ، گفت: باوجود تحریم ها موجود در کشور  استان خراسان شمالی تاکنون توانسته با 32 کشور دنیا صادرات داشته باشد و روابط خود را با بازارهای تجاری کشورهای همسایه منجمله قرقیزستان حفظ کند.

وی بر وجود روابط حسنه ایران با کشور قرقیزستان اشاره کرد واظهارداشت: این کشور عضو سازمان بین المللی تجارت جهانی است که صادرات، واردات و.. درآن به آسانی انجام می شود و تعرفه های آن آزاد است .

صمدی از اعزام هیات تجاری از استان خراسان شمالی به کشور قرقیزستان در سال جاری خبرداد وگفت: دراین سفر در صدد هستیم دیداری با مقامات ارشد ، تجار و بازرگانان استان های کشور قرقیزستان در راستای برقرار ی، و گسترش  روابط تجاری ، اقتصادی بیش از پیش هستیم.

تجار ایرانی هیچ مشکلی برای ویزا ندارد

شنوایی مسئول نمایندگی وزارت امور خارجه دراستان خراسان شمالی نیز بهترین گزینه برای برقراری روابط تجاری باکشورهای همسایه در استان را اتاق بازرگانی دانست تا روابط تجاری را گسترش دهیم.

وی مهمترین چالش درحال حاضر را بحث ویزا و روادید اعلام کرد واظهارداشت: خوشبختانه طی سفرهای اخیر ریاست جمهور به کشور قرقیزستان و پیگیری های سفیر تجار ایرانی هیچ مشکلی برای ویزا ندارند وخیلی راحت می توانند مراودات تجاری خود را نجام دهند.

گفتنی است: دراین نشست اعضای هیات نمایندگان و نمایندگان بخش خصوصی استان به بحث و تبادل نظر در رابطه با روابط تجاری نزدیک تر با کشور قرقیزستان پرداختند.

ادامه مطلباعزام هیات تجاری از خراسان شمالی به کشور قرقیزستان در آینده نزدیک

 

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با بیان این که قرقیزستان با ایران از لحاظ سیاسی و اقتصادی روابط بسیار مناسبی دارد از اعزام هیات تجاری از استان به کشور قرقیزستان طی آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در هفتمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی از سفر سفیر کشور قرقیزستان با هیات همراه آن به استان خراسان شمالی خبرداد.

وی اهداف این سفر را  بررسی وگسترش روابط تجاری بیش از پیش با یکدیگر اعلام کرد وگفت: به همین منظور جلسه ای با حضور هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و نمایندگی وزارت امورخارجه خراسان شمالی  وسفیر قرقیزستان درمحل اتاق بازرگانی بجنورد در 8 مهرماه امسال برگزار می شود.

صمدی به روابط خوب کشور قرقیزستان با ایران اشاره کرد وگفت: قرقیزستان با ایران از لحاظ سیاسی و اقتصادی روابط بسیار مناسب و مطلوبی  دارد.

وی به روابط تجاری و انعقاد تفاهم نامه همکاری مختلف در حوزه اقتصادی با اتاق بازرگانی خراسان شمالی طی چند سال گذشته اشاره کرد واظهارکرد: برهمین اساس پیشنهاد می شود یک هیات تجاری از استان نیز در آینده نزدیک به کشور قرقیزستان در راستای روابط تجاری نزدیک تر  اعزام داشته باشیم.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز در ادامه بااشاره به دستور جلسه هفتمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی را گزارش کمیته در خصوص بررسی دستور العمل عدم تمکین بانک های عامل از بند واو تبصره 16 قانون بودجه سال 97، گزارش کمیته در خصوص بررسی مسائل و مشکلات ناشی از دستورالعمل تعهدنامه ارزی برای صادرکنندگان و گزارش کمیته در خصوص بررسی آیین نامه اجرایی بنده (ه) تبصره 5 قانون بودجه سال 97 و بند (ب) ماده 12 قانون احکام دائمی برنامه ششم                            عنوان کرد.

موفق، مدیرکل دفتر هماهنگی اقتصادی استانداری خراسان شمالی نیز  با بیان این که نقض فنی سهوی در کالاهای تولیدی از سوی تعزیزات حکومتی تحت عنوان تقلب ، گران فروشی نباید جرم تلقی شود ،گفت: چراکه عنوان جرم برای واحدهای تولیدی در جامعه بار منفی به همراه دارد بنابراین باید از سوی واحدهای تولیدی نیز  این نقایض اصلاح شود  وی با تاکید بر اصلاح قوانین و مقرارت مشکل ساز درکشور ، اظهارداشت: هیچ قانونی ،  قانون وحی الهی در مملکت ما نیست.

علی بهنام فر، معاون سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز اظهارکرد: باتوجه به توانمندی جوانان در منطقه مقرر شد درخصوص رشته های ورزشی به ویژه رشته فوتبال دراین زمینه بخش خصوصی به منظور ایجاد و فراهم سازی زیرساخت های مدرسه فوتبال اعلام آمادگی کرده است.

وی افزود: همچنین باتوجه به تنوع بخشی محصولات و بازار بیشتر تولیدات در برخی شهرستان ها مقررشد کارگاه های آموزشی فعال شود و در رابطه با  برند سازی محصولات خاص منطقه در ایجاد شرکت های بومی ومحلی بخش خصوصی اعلام آمادگی کرده است.

علی اصغر هدایتی، دبیر بانک های استان خراسان شمالی نیز در رابطه با دستور جلسه عدم تکمین بانک ها از بند  واو  نیز گفت: در راستای حمایت از تولید بند واو تبصره 16 قانون بودجه سال 97 برای تمام بانک ها لازم الاجرا است و هر بانکی اجرا نکند تخلف محسوب می شود.

قربانی رئیس بازرگانی خارجی سازمان صنعت و معدن استان نیز در باره مشکلات ناشی از تعهدات ارزی برای صادرکنندگان نیز گفت: 95 درصد ارز حاصل از صادرات استان باید به چرخه اقتصادی کشور برگردد  و دراین زمینه 4 روش از جمله واردات در مقابل صادرات، پرداخت بدهی فروش ارز به بانک ها و صرافی ها، سپرده گذاری ارز به سایر بانک ها انجام می شود.

وی افزود: دراین راستا باتوجه به مشکلات موجود در بازار، نوسانات ارز و... پیشنهاد می گردد نسبت به روز رسانی واقعی ارزش گذاری گمرکی با رویکرد تشویق صادرکنندگان اقدام گردد چراکه متاسفانه ارزش گذاری در برخی کالاها انجام نمی شود و به روز نمی شود.

 

جواد جعفری، مدیرگمرک خراسان شمالی نیز در رابطه اب ارزش گذاری کالا گفت: در بحث ارزش گذاری کالا  به صورت کلی اگر واحد تولیدی نسبت به ارزش کالا در سیستم ارزشی گمرک اعتراض به ارزش گذاری دارند باید مستندات لازم را ارائه دهند که ارزش کالا افزایش  یا کاهش داشته است.

درادامه جلسه نیز در خصوص مسدود نمودن حساب شرکت ها توسط تامین اجتماعی مقرر گردید اداره کل تامین اجتماعی در صورت بدهی واحد تولیدی فعال استان از طریق دریافت چک و تقسیط 45 ماهه بدهی یا از طریق ارائه دارایی شرکت تقسیط بدهی شرکت را انجام دهد.

شنوایی، نمایندگی وزارت امور خارجه در استان خراسان شمالی نیز به سفر سفیر قرقیزستان به استان اشاره کرد  بر ضرورت معرفی ظرفیت ها و پتانسیل های استان برای کشورهای همسایه تاکید کرد.

وی روابط اقتصادی و تجاری وسیاسی کشور قرقیزستان با ایران را بسیا رمناسب دانست   بر ای ایجاد و گسترش روابط تجاری بین دو کشور موضوع طرح  خواهر خواندگی بین بجنورد ویکی از طرف های قرقیزستان بسیار ضروری ذکر کرد.

 

ادامه مطلبسفر سفیر قرقیزستان به استان خراسان شمالی

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از سفر سفیر قرقیزستان درایران با هیات همراه به میزبانی اتاق بازرگانی به بجنورد مرکز استان فردا یکشنبه 8 مهرماه  خبرداد .

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی  با اعلام این خبر گفت: این سفر با پیگیری های اتاق  بازرگانی  به منظور بررسی و گسترش  روابط تجاری بیش از پیش با کشور قرقیزستان انجام  خواهد شد.

وی افزود: به همین منظور فردا یکشنبه 8 مهرماه آواز بيك عبدالرزاق اف ، سفير جمهورى قرقيزستان با هیات همراه مليس بيك بايسيماكف ، رايزن اقتصادى و كنسول باكتى بيك آسانف  به بجنورد مرکز استان خراسان شمالی سفر خواهند کرد.

صمدی اظهارکرد: دراین راستا جلسه ای به میزبانی اتاق بازرگانی بجنورد با حضور اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی درمحل سالن جلسات اتاق بازرگانی انجام می شود.

ادامه مطلببرگزاری هشتمین جلسه کمیته ذیل شورای گفتگوی دولت و بخش خصوص

هشتمین جلسه کمیته ذیل شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با حضور تمام اعضای کمیته در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی ، محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی بجنورد ، شهادت جمعی  از هموطنمان را درحادثه تروریستی اهواز تسلیت گفت.

وی بخش خصوصی را محور توسعه اقتصاد پایدار کشور دانست و افزود: بخش خصوصی محور سرمایه گذاری در صادرات هر کشوری خواهد بود.

صمدی به دستور جلسه کمیته اشاره کرد و از جمله دستورهای این کمیته را بررسی دستور العمل عدم تمکین بانک های عامل از بند واو تبصره 16 قانون بودجه سال 97، بررسی مسائل و مشکلات ناشی از دستور العمل تعهد نامه ارزی برای صادر کنندگان، بررسی مسدود شدن حساب های شرکت ها به علت بدهی تامین اجتماعی وبررسی شاخص های اقتصادی بهبود فضای کسب و کار  اعلام کرد.

در ادامه محمد حسین پور، نماینده شهرک های صنعتی استان در رابطه با بررسی دستور العمل عدم تمکین بانک های عامل  از بند واو ، اظهارداشت: براساس بند واو  تمامی لیست قراردادها و مشخصات واحدهای تولیدی استان  به تفکیک سود و تاخیر به بانک ها ارائه شده است که متاسفانه مورد استقبال بانک ها قرار نگرفته است.

وی افزود: درحالی که براساس این دستور العمل به منظور تشویق تولید کنندگان و مطالبات بانک ها و موسسات مالی چنانچه مشتریان بدهی معوق خود را تا سال 96 سررسید شده باشد از تاریخ سررسید تا پایان شهریور 97 تسویه کنند بانک ها و موسسات مالی مکلف هستند اصل سود خود را مطابق قرارداد اولیه پرداخت نمایند.

وی ادامه داد: بنابراین دراین خصوص پیشنهاد می گردد  جلسه ای با بانک ها و واحدهای تولیدی  برگزار شود و الزام اجرایی بند واو  و ارائه لیست قراردادها با قید مشخصات به تفکیک اصل و سود  برای واحدهای تولیدی تبیین و اطلاع رسانی شود و بانک ها در این زمینه همکاری بیشتری با واحدهای تولیدی داشته باشند.

وی اظهارداشت: این درحالی است که الزام اجرای بند واو  از سوی بانک ها  برای واحدهای تولیدی از سوی مجلس تا بهمن ماه سال جاری تمدید شده است.

علی اصغر هدایتی، دبیرکمیسیون هماهنگی بانک های استان نیز اظهارکرد: براساس بند واو به بانک ها اعلام شده اگر واحدهای تولیدی برای تسویه بدهی مراجعه کردند براساس نرخ اولیه قرارداد، سود محاسبه شود وجرایم بخشیده و یا جرایم 6 درصد مازاد برنرخ اولیه محاسبه گردد.

همچنین دیگر اعضای حاضر در جلسه به بحران های اقتصادی اخیر کشور به ویژه در حوزه صنعت به بحث و گفتگو و تبادل نظر  پرداختند و اظهارداشتند بحران اقتصادی اخیر کشور خسارات فراوان و جبران ناپذیری به واحدهای تولیدی وارد کرده است که نیازمند تدابیر و تمهیدات ویژه از سوی متولیان امر در سطح کشور است.

ادامه مطلبانتصاب رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به عنوان مشاور استاندار در بهبود و رونق کسب کار

طی حکمی از سوی استاندار  رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به عنوان مشاور استاندار در بهبود و رونق کسب و کار استان منصوب شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، براساس حکمی از  سوی محمد رضا خباز،  استاندار خراسان شمالی محمد صمدی ، رئیس اتاق بازرگانی استان به عنوان مشاور استاندار در بهبود و رونق کسب و کار استان منصوب شد.

متن حکم استاندار به شرح ذیل آمده است.

با دورد به ارواح طیبه شهدای اسلام و بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) با عنایت به مراتب تعهد، شایستگی و تجربیات ارزنده ، جنابعالی را به عنوان مشاور استاندار در بهبود و رونق کسب و کار منصوب می نمایم.

امید است با اتکال به خداوند متعال و در سایه رهنمودهای حکمیانه مقام معظم رهبری در پیشبرد اهداف و سیاست های دولت تدبیر و امید در جهت ارائه مشاوره های دقیق ، کارشناسی و واقع بینانه در حیطه وظایف محوله و قانونی برای خدمت رسانی هر چه بیشتر به مردم شریف استان موفق باشید.

ادامه مطلبپیام تبریک رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس با انتشار پیامی این ایام را به دلاور مردان غیور ملت سرافراز ایران اسلامی تبریک گفت.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی ، رئیس اتاق بازرگانی استان با انتشار پیامی آغاز هفته دفاع مقدس را به ملت سرافراز ایران اسلامی به ویژه مردم شهید پرور و ولایت مدار خراسان شمالی تبریک و تهنیت گفت.

متن پیام به شرح ذیل آمده است.

دفاع مقدس نمادی از ایثار و شهادت و مقاومت است . گرامیداشت و یادآوری این ایام موجب حفظ و زنده نگهداشتن پویایی انقلاب و قدرت دفاعی دینی و نظامی ملت ایران است.

 تقارن هفته دفاع مقدس با ماه مهر، ماه بهار تعلیم و تربیت فرصت ارزشمندی است برای گرامیداشت مجاهدت، سخت کوشی وایثار کسانی که دانش آموختگان مکتب آزادگی بودند.

به همین مناسبت اینجانب  به نمایندگی از هیات رئیسه ، هیات نمایندگان اعضا  و کارکنان اتاق بازرگانی بجنورد ضمن گرامیداشت یاد و خاطره و رشادت ها ودلاورمردی های همه شهیدان والامقام، رزمندگان وایثارگران، مراتب تهنیت و تبریک اعلام کرده و سربلندی ایران اسلامی از خداوند منان مسئلت می نمایم.

 

ادامه مطلباستاندار خراسان شمالی: کشور با اقتصاد دولتی به جایی نمی رسد

استاندار خراسان شمالی با تاکید براین که  امروز کشور  ما با اقتصاد دولتی به جایی نمی رسد به اهمیت وجایگاه اتاق های بازرگانی درکشور اشاره کرد وگفت:اتاق بازرگانی محل فعالیت نخبگان و فعالان اقتصادی بخش خصوصی است وباید دولت از این مزیت به بهره گیرد.

 به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد رضا خباز، استاندار خراسان شمالی در پنجمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان به اهمیت توجه برخی کشورها به جایگاه اتاق های بازرگانی و فعالان بخش خصوصی در اقتصاد کشور اشاره کرد وگفت: اتاق بازرگانی ایران تنها پارلمان بخش خصوصی کشور است ولی متاسفانه هنوز در کشور ما به این جایگاه توجه ویژه از سوی دولتی ها نمی شود.

محمد رضا خباز خطاب به مدیران دستگاه های اجرایی استان گفت:برگزاری جلسات شورای گفتگوی دولت با بخش خصوصی یک امر قانونی است چرا به آن از سوی دولتی ها بی توجهی می شود.

وی افزود: علت آن این است که متاسفانه هنوز هم اقتصاد بخش خصوصی را دولتی ها در کشور ما قبول ندارند و مشکل امروز اقتصاد کشور ما همین امر است.

وی با بیان این که باید کم توجهی  دستگاه های دولتی استان را در کتاب گینس ثبت کرد ، اظهارکرد: جای تاسف دارد که ٣ دستگاه دولتی در کشوری که در معضل جنگ اقتصادی قرار دارد، در مدت یک ماه نتوانستند و فرصت نکردند که دو ساعت برای انجام یک کار مهم دور هم جمع شوند. 

رئیس شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان با بیان این که کشور دارای دو بخش دولتی و بخش خصوصی است، اظهار داشت: متاسفانه هنوز هم در کشور ما برخی جایگاه اتاق  بازرگانی را در سطح کشور نمی شناسند و قبول ندارند.

خباز  با تاکید براین که  امروز کشور ما  با اقتصاد دولتی به جایی نمی رسد  افزود: اتاق بازرگانی محل فعالیت نخبگان و فعالان اقتصادی بخش خصوصی است که مثل مجلس انتخابات ، هیات مجلس و نماینده دارد.

وی ادامه داد: وگرنه معنا ندارد وقتی اتاق بازرگانی مصوبه ای برای پیگیری به مدیران دولتی ارسال کرد به آن کم توجهی شود اینها نشان دهنده این است که هنوز درکشور ما دولتی ها  بخش خصوصی را قبول ندارند.

استاندار خراسان شمالی با تاکید بر فعال تر شدن فعالیت های اتاق بازرگانی استان  و حضور پررنگ آنها در اقتصاد استان ، گفت: به فرموده مقام معظم رهبری بخش خصوصی باید میدان دار اقتصاد کشور با شد این بدان معناست همه مدیران دستگاه های دولتی باید با بخش خصوصی همکاری داشته باشند تا رونق و توسعه برای استان و کشور  به همراه آوریم.

وی با بیان این که با اقتصاد بخش دولتی کشور قابل اداره شدن  نیست،افزود: چراکه همه درآمد کشور ما یا از محل فروش نفت ، مالیات و سایر است که این مهم جوابگو اقتصاد کشور نیست.

 

استاندار خراسان شمالی اظهارکرد: براین اساس همه ما می دانیم 40 سال کشور را جوری اداره کردیم که الان به این نقطه رسیدیم معلوم بود ایراد درکارمان بوده است چراکه ما از ابتدا جایگاه واقعی بخش خصوصی سالم را نشناخته ایم.

وی افزود: بخش خصوصی سالم را باید حرمت گذاشت به ویژه در شرایط امروز که در جنگ اقتصادی کشور قرار دارد زیرا تنها راه نجات کشور به دست بخش خصوصی است باتوجه به این که بخش دولتی مورد تحریم قرار می گیرد ولی بخش خصوصی این گونه نیست.

خباز به اعلام آمادگی بخش خصوصی به ایفاد نقش دولت در  اقتصاد کشور اشاره کرد وگفت: با حمایت بیشتر از بخش خصوصی می توانیم اقتصاد کشور به پیش ببریم.

وی به اعضای حاضر شورای گفتگوی دولت وبخش خصوصی تذکر داد حداقل اعضا برای مصوبات جلسات حرمت قائل بشوند و در اجرای مصوبات کوتاهی و بی توجهی نکنند.

وی افزود: بعداز مصوبه جلسات اگر کسی در اجرا کوتاهی کند هم از لحاظ قانونی قابل تعقیب است و هم از لحاظ حرمت و وجدانی شایسته نیست .

20/06/97

ادامه مطلباخذ امتیاز 70 درصد دبیرخانه شورای گفتگوی دولت وبخش خصوصی استان از سوی شورای گفتگوی مرکز

دبیر شورای گفتگوی دولت  بخش خصوصی خراسان شمالی از اخذ امتیاز 70 درصد دبیرخانه شورای گفتگوی دولت وبخش خصوصی استان در تمام زمینه ها از سوی شورای گفتگوی مرکز درسالجاری خبرداد .

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمای محمد صمدی، باعرض تسلیت فرار رسیدن ایام ماه محرم و قدردانی از همکاری و حمایت های استاندار محترم از فعالان بخش خصوصی استان گفت: از سوی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مرکز به دبیرخانه شورای گفتگوی اتاق های بازرگانی سراسر کشور امتیازاتی در زمینه های مختلف اتخاذ شده است که  دبیرخانه شورای گفتگوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی از 80 درصد امتیاز موفق به اخذ امتیاز 70 درصد شد.

وی همچنین به  کسب رتبه پنجم شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان در بین اتاق های  بازرگانی  سراسر کشور در سال 96 اشاره کرد وافزود: این مهم باهمکاری و حمایت های استانداری، پیگیری های اتاق بازرگانی و دستگاه های اجرایی استان با فعالان بخش خصوصی میسر شده است.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  با اشاره به بحران های اقتصادی اخیر کشور، تنها راه حل مشکلات اقتصادی کشور راحمایت دولت از فعالان بخش خصوصی دانست چراکه امروز چرخه اقتصادی کشور  به دست بخش خصوصی می چرخد.

قابل ذکراست دستور جلسه شورای گفتگوی دولت با بخش خصوصی شامل بررسی بخشنامه اصلاح برخی از مقررات بازرسی از دفاتر قانونی سازمان تامین اجتماعی –پیشنهاد آیین نامه اجرایی ستادتسهیل رفع موانع تولید باموضوع ماده 61 قانون الحاق موادی به قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، پیشنهاد بررسی مشکلات موجود در بخش نامه ماده 147 مالیات های مستقیم، پیشنهاد بررسی پرونده های دارای مشکل فنی واحدهای تولیدی بود.

ادامه مطلبدیدار رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با تجار ترکمنستانی، ازبکستانی و روسیه ای

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با تجار و بازرگانان کشور ترکمنستان، ازبکستان و روسیه دیدار کردند و در رابطه با گسترش روابط و مراودات تجاری در زمینه صادرات و واردات محصولات فی مابین  به بحث گفتگو پرداختند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، هیاتی همراه متشکل از تجار و بازرگانان کشور ترکمنستان، ازبکستان و روسیه با محمد صمدی ، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی درمحل اتاق بازرگانی بجنورد دیدار کردند و درباره مباحث گسترش روابط تجاری صادرات و واردات محصولات به گفتگو پرداختند.

براساس این گزارش دراین دیدار در رابطه صادرات انواع واقسام کالاهای استان خراسان شمالی از قبیل سیمان، محصولات کشاورزی شامل انگور و میوه جات و بررسی نحوه حمل و نقل به وسیله واگن یا کشتی گفت وگو و مورد بررسی قرار دادند.

گفتنی است درادامه این دیدار هیات ترکمنستانی، ازبکستانی و روسیه ای نیز از  کارخانه سیمان بجنورد بازدید کردند و با مسئولین مربوطه در رابطه با روابط تجاری مذاکره کردند  و درصدد انعقاد تفاهم نامه وقراردادی  برای خریداری محصولات استان شدند که اقدامات لازم دراین زمینه بزودی انجام خواهد شد.

ادامه مطلب