برگزاری پنجمین جلسه کمیته" بررسی قوانین مرتبط با حوزه بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی اتاق بازرگانی خراسان شمالی

پنجمین جلسه کمیته بررسی قوانین مرتبط با حوزه بازرگانی، صنعت، معدن  کشاورزی، بهبود مستمر محیط کسب و کار" صبح امروز یکشنبه 24 تیرماه در محل سالن جلسات اتاق بازرگانی بجنورد باحضور اعضاء برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی بجنورد در پنجمین جلسه کمیته دستور این جلسه  را تحت عنوان بررسی آیین نامه بند(ه) تبصره 5 قانون بودجه 97 و بند (ب) ماده 12 قانون احکام دائمی برنامه ششم اعلام کرد.وی افزود: دراین جلسه در رابطه با   موضوع حفظ قدرت خرید تا نرخ 8 درصد براساس آیین نامه مذکور به بحث وتبادل نظر پرداخته شد.

صمدی اظهارکرد: این گونه بیان شد که کارفرما می تواند تا 8 درصد به پیمانکار بابت اسنادی که بیش از یک سال دوره پرداخت آن است پرداختی داشته باشد درحالی که در بورس نرخ تنزیل حداقل بین 25 تا 30 درصد است.وی تصریح کرد: این درحالی است که این مهم مشکلاتی را برای کارفرمایان ایجاد کرده بدین صورت که دولت 8 درصد نرخ تنزیل می دهد ولی عملا در بازار حداقل 25 تا 30 درصد پرداختی داریم.

صمدی تصریح کرد: براین اساس از سوی اعضا در این زمینه پیشنهاد گردید نرخ مبنا یک عدد ثابت دولتی مانند نرخ تسهیلات یا نرخ بورس تعیین شود .وی افزود: همچنین در این جلسه به بررسی مشکلات تورم در سطح جامعه به ویژه برای پیمانکاران  اشاره شد و اعلام شد دولت اگر نقدیندگی کافی ندارد پروژه جدید تعریف نکند و یا حداقل پروژه ها را کاهش دهد.وی ادامه داد:  در صورتی هم که پروژه تعریف شد کل جزئیات از جمله تورم ، نوسانات بازار و... لحاظ شود.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی گفت: همچنین در این جلسه در رابطه با بحث مالیات اعلام شد باتوجه به این که اوراق برای ادارات مالیاتی صادر نمی شود و کل مبلغ پرداختی به پیمانکاران با یک نرخ تنزیل به بورس به فروش می رسد دراین زمینه پیشنهاد گردید برای ادارات مالیات هم اوراق صادر شود .وی از دیگر موضوعات مطرح شده در این جلسه براساس آیین نامه  مذکور را موضوع پیش پرداخت ها اعلام کرد وافزود: تمام قراردادهایی که دولت با بخش خصوصی می بندد تحت عنوان پیش پرداخت است درحالی که بابت پیش پرداخت در قانون چیزی مشخص نشده است.

صمدی ادامه داد: به همین منظور دراین زمینه پیشنهاد شد برای پیش پرداخت ها هم اوراق همان سال تعلق بگیرد .وی همچنین  در جلسه عنوان شد: یکی از مشکلات عمده واحدهای تولیدی و پیمانکاران استان در بحث مسائل مالیاتی این است که کارشناسی درستی از سوی کارشناسان امور مالیاتی انجام نمی شود و اکثرا به صورت سلیقه ای است .

ادامه مطلبالزام روابط تجاری و اقتصادی خراسان شمالی با کشورهای اروپایی

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی بر الزام روابط تجاری و اقتصادی  استان با کشورهای اروپایی تاکید کرد واظهارداشت: درحال حاضر خراسان شمالی با 30 کشور جهان از جمله ایتالیا، آلمان، سنگاپور، قزاقستان، میانمار، پرتغال و آفریقای جنوبی و... روابط تجاری دارد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی، در جلسه بررسی و تبادل نظر پیرامون سرمایه گذاری و توسعه اقتصادی استان که با حضور تجار و بازرگانان در محل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد، از روابط تجاری این استان با 30 کشور جهان از جمله ایتالیا، آلمان، سنگاپور، قزاقستان، میانمار، پرتغال و آفریقای جنوبی و... خبرداد.

وی بر روابط تجاری ، صادرات و واردات استان خراسان شمالی با کشورهای اروپایی از جمله آلمان ، ایتالیا و...اشاره کرد و بر الزام روابط تجاری و اقتصادی بیش از پیش با سایر کشورهای جهان تاکید کرد.صمدی  در این راستا برنامه ریزی شده است در سالجاری و  در سال آینده به برخی از کشورهای آسیایی و اروپایی  اعزام و پذیرش هیات تجاری داشته باشیم.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از اهداف اصلی این جلسه را گسترش روابط تجاری و اقتصادی با کشور آلمان و سایر کشورهای اروپایی ، آشنایی بیشتر بازرگانان با اقتصاد و بازارهای هدف کشورهای صادرتی و بررسی فرصت های تجاری و سرمایه گذاری کشورهای هدف صادراتی عنوان کرد.وی همچنین در زمینه سرمایه گذاری برای تولیدات گیاهان دارویی  خراسان شمالی خواستار همکاری و مشارکت بیشتر شدند.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  در ادامه میزان صادرات استان خراسان شمالی را در سال 96 حدود 85 درصد اعلام کرد وگفت:میزان صادرات استان در بهار امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال از لحاظ ارزشی 7.4 درصد رشد و از لحاظ وزنی 8.6 درصد کاهش داشته است.وی افزود: در سه ماهه ابتدای سال جاری حدود 120 هزار تن کالا به ارز 27 میلیون و 70 هزار دلار از استان صادر شده است.

صمدی اظهارکرد: امسال صادرات 160 میلیون دلار کالا از استان برنامه ریزی و هدفگذاری شده است که در این مدت 17 درصد از برنامه صادراتی استان تحقق یافته است.وی عمده کالاهای صادراتی استان شامل محصولات پتروشیمی همچون اوره، ملامین، آمونیاک و نیز محصولات فولادی، محصولات پلاستیکی، سیمان، مواد غذایی و محصولات کشاورزی عنوان کرد.

این میزان کالا به کشورهای افغانستان، ترکمنستان، تاجیکستان، آذربایجان، قزاقستان، ترکیه، هند، امارات متحده عربی، بلغارستان، مالزی، ازبکستان، عراق، ایتالیا، اسپانیا، میانمار، سومالی، سریلانکا، تایوان، پاکستان، روسیه و آلمان صادر شده است.

دکتر سید علی صالح پور، رایزن اقتصادی ایران در آلمان  نیز دراین جلسه با بیان این که روابط تجاری این دو کشور بعد از برجام 26 درصد رشد یافت، گفت: در سال 2017 سهم صادرات آلمان به ایران 3 میلیارد و 400 میلون دلار افزایش یافت که این رقم در سال 2016 دو میلیارد و 800 میلیون دلار بوده است.وی همچنین سهم صادرات ایران به آلمان را نیز 500 میلیون دلار عنوان کرد و سهم صادرات آلمان به ایران را 8/2 میلیون دلار اعلام کرد.

دکتر صالح پور  به اقتصاد قوی آلمان در بخش های مختلف از جمله صنایع ، فناوری پیشرفته و... اشاره کرد و اظهارکرد: آلمان 16 ایالت دارد که از نظر اقتصادی بسیار کارآمد و قوی هستند که با بسیاری از کشور های جهان رقابت می کنند.رایزن اقتصادی ایران در آلمان بر فعال تر شدن شرکت های کوچک در کشور تاکید کرد و افزود: موتور محرکه اقتصادی بسیاری از کشور ها واحد های کوچک و بزرگ هستند.

گفتنی است دراین جلسه برخی از تجار و بازرگانان استان در رابطه با نحوه برقرار روابط تجاری بهتر و نزدیک تر با کشور آلمان ، مسائل و موانع موجود در خصوص صادرات و واردات با کشور آلمان و... به صورت پرسش و پاسخ پرداختند.

ادامه مطلبدیدار رایزن اقتصادی ایران در آلمان با تجار و بازرگانان خراسان شمالی

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از سفر رایزن اقتصادی ایران درآلمان به این استان فردا یکشنبه 17 تیرماه  خبرداد و گفت: این دیدار به منظور گسترش روابط تجاری و اقتصادی فی مابین با فعالان اقتصادی بخش خصوصی، تجار و بازرگانان خراسان شمالی درمحل اتاق بازرگانی بجنورد انجام خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع،معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی به  توانمندی ها و پتانسیل های استان خراسان شمالی در زمینه های صنعتی، كشاورزی و توريستی اشاره کرد و برضرورت معرفی ظرفیت ها و پتانسیل های استان و روابط تجاری و اقتصادی نزدیک تر با کشورها جهان تاکید کرد.وی افزود: برهمین اساس فردا یکشنبه 17 تیرماه  دکتر صالح پور، رایزن اقتصادی ایران درآلمان با تجار و بازرگانان و فعالان بخش خصوصی خراسان شمالی راس ساعت 10 صبح درمحل سالن جلسات اتاق بازرگانی بجنورد دیدار و سخنرانی خواهد داشت.

صمدی  اهداف این دیدار را گسترش روابط تجاری و اقتصادی دوجانبه با یکدیگرو دیگر کشورهای جهان وشناسایی و آشنایی بیشتر بازرگانان با اقتصاد  و بازارهای هدف کشورهای صادراتی ، بررسی فرصت های تجاری و سرمایه گذاری استان در کشورهای هدف و... عنوان کرد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  ازفعالان بخش خصوصی، تجار و بازرگانان  خواست تا با استفاده از مزیت های نسبی استان و رقابت موجود کشور در راستای توسعه همه جانبه کشور بیشترین بهر ه برداری را به عمل آورند.

ادامه مطلبانعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک اتاق بازرگانی خراسان شمالی با سرمایه گذاران خارجی

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک به منظور گسترش روابط تجاری ، بازرگانی و اقتصادی  با سرمایه گذاران کشورهای چین، یونان، ایتالیا، قطر و قرقیزستان خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی خراسان شمالی، محمد صمدی طی دیدار با سرمایه گذاران خارجی که درمحل اتاق بازرگانی بجنورد انجام شد،گفت: استان خراسان شمالی بهره مند از پنانسیل ها، ظرفیت ها و توانمندی های مختلف است .

وی به سابقه 10 ساله تشکیل اتاق بازرگانی خراسان شمالی اشاره کرد و ازجمله مهمترین فعالیت های این اتاق را صادرات واردات، اعزام و پذیرش هیات های تجاری، برپایی نمایشگاه، جذب سرمایه گذاران ،حل مشکلات واحدهای تولیدی و... عنوان کرد.

صمدی از روابط تجاری استان خراسان شمالی با 30 کشور دنیا خبرداد و بیشترین روابط تجاری را با کشور های همسایه از جمله  چین، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، هند، عراق، سوریه، پاکستان ، قرقیزستان ، ازبکستان و.. عنوان کرد.وی افزود: همچنین این استان با کشورهای اروپایی ازجمله ایتالیا، فرانسه و آلمان روابط تجاری، اقتصادی و... خوبی تاکنون توانسته برقرار کند.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی توسعه اقتصاد شهری را از اهداف و رویکردهای جلب سرمایه گذاران دانست و بر ضرورت روابط تجاری بیش از پیش استان خراسان شمالی با سرمایه گذاران داخلی و خارجی تاکید کرد.وی یکی از اهداف توسعه اقتصاد شهری را جذب و جلب سرمایه گذار عنوان کرد.

صمدی  به آماده بودن 30  فرصت سرمایه گذاری در بجنورد برای معرفی به سرمایه گذاران اشاره کرد و گفت: برنامه ریزی شده 40 تفاهم نامه با سرمایه گذاران خارجی و داخلی در بجنورد مرکز استان خراسان شمالی منعقد شود.

وی از جمله این تفاهم نامه ها را در زمینه ساخت شهربازی، ساخت مجتمع های تفریحی و توریستی همچون پارک آبی در بوستان بابا امان و دو برار، تله کابین، پارکینگ طبقاتی، انرژی خورشیدی، قطار شهری و سایر طرح های توسعه ای عنوان کرد.

فررو والتر، نماینده خاورمیانه شرکت سارتوری نیز با ابراز خرسندی از سفر به استان خراسان شمالی به ویژه مردم خوب و مهمان نواز شهر بجنورد ، گفت: طی سفرهای زیاد به کشورها مختلف اعتراف می کنم هیچ گاه با چنین شهر زیبا و مردم مهربان برخورد نکرده ام .وی افزود: من مطمئن هستم که درآینده نزدیک روابط خوبی با مردم استان خراسان شمالی خواهیم داشت و این روابط ادامه دار خواهد بود.

نماینده خاورمیانه شرکت سارتوری از اتاق بازرگانی به عنوان یکی از شریک های مهم و اصلی درتمام پروژه ها یاد کرد وگفت: امیدواریم روابط بازرگانی نزدیک تری با تجار و بازرگانان این استان برای فعالیت های تجاری ، اقتصادی و... داشته باشیم.وی افزود: طی سفر دو روز به بجنورد و بازدید از مناطق شهری، بازار ، تفرجگاه ها و... با ظرفیت ها و موقعیت های فراوان این شهر برای فعالیت های تجاری و اقتصادی و اجرای پروژه ها بزرگ مواجه شدیم .

داود ندیم، مشاور سرمایه گذاری شهرداری های کشور نیز از دو خبر مسرت بخش خبرداد و اعلام کرد: اتحادیه اروپا تصویب کرده 10 میلیارد دلار درایران سرمایه گذاری کند که جزئیات این خبر مهم طی روز های آتی منتشر خواهد شد.وی خبر دوم را اینگونه بیان کرد بانک سرمایه گذاری اروپا اعلام کرده که مقرراتش را اصلاح خواهد کرد تا بتواند شرکت های اروپایی بیشتر با ایران کار کنند .

گفتنی است استان خراسان شمالی میزبان  ۱۵ شرکت سرمایه گذار از پنج کشور قطر، چین، یونان، ایتالیا و قرقیزستان است.

ادامه مطلب7 تن از صنعتگران و معدنکاران نمونه استان خراسان شمالی تجلیل شدند

به مناسبت گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن از 7 تن از صنعتگران و معدن کاران نمونه استان تجلیل شدند که 5 تن در حوزه صنعت و 2تن در حوزه معدن بودند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی در همایش روز ملی صنعت و معدن از 7 تن  صنعتگران ومعدنکاران نمونه استان تجلیل و قدردانی شد که 5تن در بخش صنعت و 2 تن در بخش معدنی استان بودند.در بخش صنعت علی شریعت از شرکت آرد سفید  ارمغان،قربان رحیمی از شرکت کیا الکترود،علی اصغر علی آبادی از سنگ شکن نجم،اصغر کریمی از شرکت رخام سازه آسا و امید نادری از شرکت برودت صنعت خاوران تجلیل شدند.

براساس این گزارش در حوزه معدن از مکتشف نمونه عباسعلی قاسم زاده و بهره بردار نمونه شرکت معدنی کوه سنگ دایا فاطمه پور رمضانی تجلیل  و مفتخر به دریافت تندیس روز ملی صنعت و معدن شدند

ادامه مطلببانک ها با تولیدکنندگان عرصه صنعت و معدن مهربانانه رفتار کنند

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی تاکید کرد:  بانک ها با تولیدکنندگان عرصه صنعت، معدن و خدمات مهربانانه رفتار کنند و با آنان رفیق شوند وحقوق شهروندی آنان را نیز رعایت کنند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی مجید پور عیسی در همایش روز ملی صنعت و معدن از برگزاری بسیار خوب همایش روز ملی صنعت و معدن از سوی اتاق بازرگانی بجنورد قدردانی کرد و اظهار داشت : به قدری مشکلات زیاد است، اقداماتی که تاکنون برای عرصه صنعت، معدن و تجارت انجام شده است به چشم نمی آیند.

وی افزود: در شرایط کنونی ناکارآمدی های سیستم اقتصادی، نوسانات نرخ ارز، عدم شفافیت قوانین و مقرارت همچنین تغییرات زود هنگام قوانین واردات، صادرات و بانکی، باری بر دوش فعالان حوزه صنعت و معدن کشور شده اند.وی تصریح کرد: بنده فکر می کنم که اگر کشورهای پیشرفته دنیا یک دهم از این مشکلات را می داشتند، نمی توانستند این چنین رشد کنند.وی در ادامه بر تسهیل شرایط برای ادامه حیات تولید تاکید کرد و خواستار شد: در کشور باید تنوع در نهادهای مالی انجام شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان شمالی افزود: در کشورهای توسعه یافته، نقدینگی مورد نیاز تولید از محل شرکت های تامین سرمایه و صندوق های ضمانت به صورت اعطای تسهیلات تامین می شود و نه از محل بانک ها.پور عیسی تصریح کرد: در کشور ایران نیز باید زمینه های فعالیت این نهادهای مالی ایجاد شود تا سرمایه گذاران برای تامین نقدینگی مورد نیاز خود به سوی آنان هدایت شوند.وی تاکید کرد: بانک ها با تولیدکنندگان عرصه صنعت، معدن و خدمات مهربانانه رفتار کنند و با آنان رفیق شوند همچنین حقوق شهروندی آنان را نیز رعایت کنند.

یحیی نیکدل،رییس سازمان صنعت،معدن و تجارت خراسان شمالی نیز با اشاره به همکاری مدیران دستگاه‌های اجرایی خدمات رسان در خصوص تسهیل و روان‌سازی مشکلات‌ واحدهای تولیدی٬ اظهار داشت: انتظار می‌رود مدیران دستگاه‌های دولتی خدمات‌رسان با نگاه حمایتی در جهت رفع مشکل، روان سازی و تسهیل مسائل واحدهای تولیدی گام بردارند.

وی افزود: علی‌رغم تمام محدودیت‌ها و کمبودهای موجود اقدامات خوبی در حوزه صنعت صورت گرفت به‌طوری‌که فاز یک فولاد کیمیا صبا در نیمه دوم امسال به بهره‌برداری خواهد رسید و شمش آلومینیوم که اکنون 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد در اواخر سال جاری مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

امید حیدریان، رئیس خانه صنعت و معدن خراسان شمالی نیز   اظهار کرد: در حال حاضر ایران در یک جنگ نابرابر اقتصادی قرار دارد که اگر دولت و فعالان عرصه تولید از یکدیگر حمایت نکنند همه شکست خواهیم خورد.وی تصریح کرد: در این شرایط، دولت و تولیدکنندگان باید از یکدیگر حمایت کنند تا این شرایط سخت را بتوانیم پشت سر بگذرانیم.

حیدریان  با یادآوری این مطلب که در حال حاضر ایران هیچ مراوده بانکی با هیچ کشوری ندارد و اگر دارد آن نیز به صورت محدود است، تصریح کرد: در این شرایط کنونی، کنترل نرخ ارز نیز روش قدیمی و ناکارآمد است.وی گفت: کشور که با تورم، افزایش نرخ دستمزد و افزایش هزینه های تولید دست و پنجه نرم می کند، نمی تواند نرخ ارز را ثابت نگه دارد و در این شرایط شاهد هستیم که واردات بر صادرات پیشی گرفته است.

گفتنی است همایش روز ملی صنعت ومعدن از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی امسال درمحل سالن جلسات استانداری استان برگزار شد.

ادامه مطلببخش صنعت ومعدن از مهمترین بخش های اقتصاد ملی کشور محسوب می شود

 

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از بخش صنعت و معدن به عنوان یکی از مهمترین بخش های اقتصاد ملی کشور یاد کرد و گفت: این بخش  علاوه بر ایجاد اشتغال و تأمین نیازهای داخلی سالانه میلیاردها دلار درآمد ارزی عاید کشور می سازد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی ، محمد صمدی در همایش روز بزرگداشت صنعت ومعدن ضمن تبریک این روز به  مدیران فعال بنگاههای صنعتی،معدنی و فعالان اقتصادی و کار آفرینان و اعضای اتاق بازرگانی ،اتاق اصناف و اتاق تعاون و تشکل های صنعتی استان خراسان شمالی، گفت: با  تلاش و زحمات شبانه روزی شما عزیزان چرخ های بخش صنعت و معدن درکشور به حرکت درمی آید.وی از بخش صنعت و معدن به عنوان یکی از مهمترین بخش های اقتصاد ملی کشور یاد کرد و افزود: این بخش  علاوه بر ایجاد اشتغال و تأمین نیازهای داخلی سالانه میلیاردها دلار درآمد ارزی عاید کشور می سازد.

صمدی متذکر شد: برهمین اساس جمهوری اسلامی ایران در تولید تعدادی از کالاهای مهم صنعت نظیر آلومینیوم،فولاد،مس سیمان و فرآورده های پتروشیمی در ردیف کشورهای شاخص دنیا قراردارد.وی افزود: بنابراین تردیدی نیست که صنعت،نیروی محرکه اقتصاد کشور است و شتاب بخشیدن به رشد آن می تواند درآمد ملی را به شدت افزایش و کمبودها را جبران کند وحتی بسیاری از مشکلات اقتصادی واجتماعی فعلی را برطرف کند.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی   بخش صنعت و معدن را در کسب درآمدهای ارزی برای کشور بسیار تاثیرگذار دانست و گفت: این مهم به ویژه در شرایط فعلی که قدرت های سلطه گر ما را مورد تحریم های ظالمانه اقتصادی قرار داده اند نقش مهمی را ایفا می کند.صمدی مشکلات بخش صنعت در استان را شامل دشواری اخذ تسهیلات اعتباری با شرایط و بهره مناسب، بالا رفتن هزینه های تولید به سبب افزایش تورم و هزینه های جانبی عنوان کرد و مراحل دریافت اعتبار از بانکها و افزایش شدید هزینه های تهیه موارد اولیه  از دیگر مشکلات بخش صنعت برشمرد

وی افزود:همچنین  توسعه صادرات (به ویژه محصولات صنعتی و معدنی که ارزش افزوده بالایی دارند می تواند در راستای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری در حماسه اقتصاد مقاومتی" سال حمایت از کالای ایرانی" نقش آفرین می باشد.

وی اظهارکرد: دراین زمینه بخش خصوصی و تشکلهای صنعتی، معدنی، اتاق های بازرگانی کشور ظرف سالهای اخیرخواسته ها و پیشنهادهای خود را جهت بهبود فضای کسب و کار و رونق مجدد فعالیتهای صنعتی و معدنی و ثبات نرخ ارز و تعامل فعال با اقتصاد جهانی مطرح کرده اند و دیدگاههای خود را به استحضار دولت محترم "تدبیر و امید" رسانده اند.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی ابراز امیدواری کرد: با توجه به برنامه های مناسبتی که جهت تحرک بخشی، به بخش صنعت و معدن و بهره گیری از پتانسیل های کامل آن ایجاد خواهد شد، مشکلات موجود به تدریج برطرف شود و استان خراسان شمالی نیز  بتواند از لحاظ توسعه صادرات کالاهای صنعتی – با توجه به موقعیتهای مناسب و مساعدی- که دارد به یکی از استانهای برتر کشور تبدیل شود.

وی متذکر شد: اتاق بازرگانی برای رفع موانع و مشکلات واحدهای تولیدی و تقویت زمینه های اقتصادی با پذیرش و اعزام هیأتهای تجاری و بازاریابی و سرمایه گذاری و معرفی توانمندیها و پتانسیلهای استان در اولویت اصلی برنامه های خود قرار داده است.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی افزایش 98 درصدی صادرات در سال گذشته،تشکیل اتاق مشترک ایران و ترکمنستان، انتخاب رییس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به عنوان رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان، انتخاب اتاق بازرگانی خراسان شمالی به عنوان  معین روابط تجاری ایران و تاجیکستان ،حل مشکلات واحد های تولیدی در کمیته قضایی اتاق بازرگانی و... از جمله اقدامات اتاق بازرگانی در سال گذشته عنوان کرد.

وی  تجلیل از 11 صادرکننده برتر خراسان شمالی درهمایش روز ملی سال گذشته،برگزاری بیش از 45 دوره آموزشی-کسب رتبه اول حوزه آموزش در بین اتاق های سراسر کشور،کسب رتبه پنجم شورای گفت و گوی استان در بین اتاق های سراسر کشور،اعزام و پذیرش هیات های تجاری از کشورهای ترکیه، ترکمنستان، تاجیکستان، آلمان، هلند، افغانستان،عراق و...

صمدی سفر رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان به همراه هیات همراه رئیس جمهوری به عشق آباد پایتخت کشور ترکمنستان در اوایل سالجاری ( آزادی 283 زندانی ایرانی و 4 زندانی ترکمنستانی و انعقاد 14 سند همکاری مشترک )،برگزاری جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با سرفصل های رفع مشکلات وموانع صادراتی استان، کمک به واحدهای تولیدی و صنعتی استان، برگزاری جلسات کمیسیون های صنعت، گردشگری ، کشاورزی و... با هدف رفع مشکلات وموانع...،برگزاری جلسات هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بابرنامه ریزی اعزام و پذیرش هیات های تجاری استان به کشورهای همسایه ،برگزاری بیش از  5 دوره آموزشی در محل اتاق بازرگانی طی سه ماه اخیر امسال و... از جمله اقدامات اتاق بازرگانی در سه ماه اخیر عنوان کرد.

ادامه مطلبپیام تبریک رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به مناسبت گرامیداشت روز صنعت و معدن

روز دهم تير ماه بر اساس مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي روز صنعت و معدن ناميده شده است.اختصاص اين روز فرصت مناسبي است كه به مهم ترين موتور محركه اقتصاد يعني بخش صنعت و معدن نگاهي انديشمندانه شود چرا كه اين بخش به عنوان عامل مولد اشتغال پايدار در افزايش توليد ناخالص ملي و در آمد سرانه نقش بسزايي دارد. بي‌گمان كسب موفقيت‌هاي بي‌بديل تلاشگران صنعت و معدن در بخش‌هاي دولتي و غيردولتي نشانه‌اي آشكار و مصداقي بارز از توسعه و پيشرفت چشمگير فرزندان برومند اين سرزمين است كه در پرتو مسئوليت‌پذيري منابع انساني متعهد و متخصص بدست آمده است و اينك مجموعه صنعت و معدن كشور با اتكا به خلاقيت و هوشمندي بي‌نظير به‌گونه‌اي تحسين‌ برانگيز اوج كارآمدي نيروهاي توانمند داخلي را به اثبات رسانده‌ است .اعتقاد ما بر این است که تمرکز بر صنايع و معادن داخلي و ايجاد برنامه هاي جامع، مي تواند بسياري از معضلاتي همچون بيکاري، تورم، رکود و ... را از بين خواهد برد و امیدواریم درسالی که به نام حمایت از کالای ایرانی نامگذاری گردیده با بهره گيري از توان داخلي بسوي کاهش آمار بيکاري و توليد هر چه بيشتر پيش برويم.

به همین مناسبت به نمایندگی از هیات نمایندگان، اعضاء و کارکنان اتاق بازرگانی بجنورد این روز را به مجموعه بزرگ  فعالان صنعتی و معدنی تبریک و تهنیت عرض نموده توفیق وموفقیت روز افزون از خداوند متعال خواستاریم .

محمد صمدی

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی

ادامه مطلبهمایش بزرگ گرامیداشت روز ملی صنعت ومعدن در خراسان شمالی

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از برگزاری همایش بزرگ گرامیداشت روز ملی صنعت ومعدن دراستان از سوی اتاق بازرگانی در 13 تیرماه امسال با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی ، محمد صمدی به دهم تیرماه روز ملی صنعت ومعدن در تقویم رسمی کشور اشاره کرد وگفت: این همایش بزرگ دراستان خراسان شمالی در روز چهارشنبه 13 تیرماه سال جاری از سوی اتاق بازرگانی با همکاری سازمان صنعت ،معدن و تجارت استان برگزار می شود.وی از حضور و سخنرانی یکی از معاونین وزارت  صنعت ،معدن وتجارت دراستان طی این همایش خبرداد وافزود: دراین همایش استاندار ،رئیس سازمان صنعت،معدن وتجارت استان، مقامات ارشد اقتصادی استان،مدیران کل و جمع کثیری از صنعتگران ومعدن کاران استان حضور خواهند یافت.

صمدی محوریت برگزاری همایش روز ملی صنعت، معدن را حمایت از کالای ایرانی اعلام کرد واظهار کرد: برنامه ریزی شده در این روز ملی از تلاش های بی وقفه صنعت کاران،معدن کاران،فعالان اقتصادی استان به نحوه شایسته تقدیر و تجلیل شود. وی روز ملی صنعت ومعدن را درکشور روز وحدت و همدلی فعالان صنعتی و معدنی بادولت ، مسئولان و مردم دانست وافزود: دراین همایش فعالان صنعتی و معدنی استان به بیان اقدامات و فعالیت های خود  می پردازند.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به اهمیت و جایگاه صنعت گران ومعدن کاران در اقتصاد کشور پرداخت واز دولت و تمام مسئولان کشوری، استانی خواست حمایت های لازم را در بخش صنعت،معدن و فعالان اقتصادی داشته باشند.وی ازتجلیل و قدردانی  7 صنعت گر نمونه و 3 معدن کار نمونه استانی درهمایش ملی صنعت ومعدن استان  خبرداد .

گفتنی است همایش روز ملی صنعت ومعدن دراستان خراسان شمالی در روز چهارشنبه 13 تیرماه درمحل سالن اجتماعات استانداری راس ساعت 9 صبح برگزار خواهد شد.

ادامه مطلبرسیدگی به مشکلات بنگاه های اقتصادی و واحدهای تولیدی یک ضرورت است

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی رسیدگی به مشکلات بنگاه‌های اقتصادی و واحدهای تولیدی را یک ضرورت دانست  که می طلبد دولت حمایت های لازم را بیش از پیش برای واحدهای تولیدی وصنعتی کشور در راستای رونق بخشی و اقتصاد پویا کشور داشته باشد.  

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی، اشتغال و رونق اقتصادی استان که با حضور وزیر کشور برگزار شد، به تشریح مشکلات پیش رو واحدهای تولیدی پرداخت و یکی از مهم ترین چالش های پیش روی صنعتگران و واحدهای تولیدی استان مسائل مالیاتی عنوان کرد.

وی افزود: بنابراین  در شرایط کنونی می طلبد با هدف رونق بخشی به فعالیت های اقتصادی و صنعتی مسئولان حوزه مالیات با اصلاح و بازنگری در قوانین زمینه لازم را برای حمایت از فعالان اقتصادی استان فراهم شود .

صمدی ضعف قوانین مالیاتی، رقم بالای جرایم مالیاتی، عدم اجرای معافیت های مالیاتی 10 ساله مندرج در قانون و عدم افزایش معافیت مالیاتی واحدهای تولیدی مستقر در شعاع 30 کیلومتر داخل استان از جمله معضلات مطرح شده از سوی تولیدکنندگان وصنعتگران استان عنوان کرد.وی رسیدگی به مشکلات بنگاه‌های اقتصادی و واحدهای تولیدی را  یک ضرورت دانست که می طلبد دولت حمایت های لازم را بیش از پیش برای واحدهای تولیدی وصنعتی کشور در راستای  رونق بخشی و اقتصاد پویا کشور داشته باشد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی اظهارداشت:  اجرای سیاست‌های جدید ارزی در بخش صادرات و واردات برای واحدهای تولیدی و صنعتگران مشکلات عدیده ای به وجود آورده است که پیگیری سریع رفع  مشکلات ارزی واحدهای صنعتی و تولیدی از سوی مقامات عالی کشور و استانی بیشتر احساس می شود.

وی حمایت از کالای تولید داخل کشور یک الزام ضروری برای همه اعلام کرد و افزود: دراین زمینه همه باید  با استفاده از کالای با کیفیت تولید داخل به جای کالای فاقد کیفیت به اصطلاح خارجی از تولیدات داخلی حمایت کنیم. وی افزود: چراکه با استفاده از محصولات داخلی هم درعرصه تولید داخل رونق و فرصت های شغلی در جامعه ایجاد می شود و هم سود حاصل از چرخش سرمایه در داخل کشور به مردم خواهد رسید.

صمدی بیان داشت : دراین زمینه اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی ومشاوره سه قوه درمملکت سعی دارد با برگزاری جلساتی از جمله  نشست‌های مشترک با مسئولان استانی و در راستای رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدی، جلسات شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی،کمیته های ذیل شورای گفتگو درحوزه صنعت، گردشگری، کشاورزی و... موانع و مشکلات پیش روی فعالان اقتصادی در زمینه‌های مختلف از جمله موانع مالیاتی، بانک و... را رفع کند.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به برخی از مشکلات واحدهای تولیدی استان اشاره کرد و از جمله این مشکلات را  وجود مشکلات مالیاتی به خصوص مالیات بر ارزش افزوده و افزایش نرخ سالیانه آن،افزایش هزینه های انرژی برای تولیدات،ا فزایش هزینه های سوخت  و حمل مواد اولیه برای واحدهای تولیدی ، صنفی و کشاورزی ، صدور پروانه های مازاد در استان که موجب مازاد عرضه بر تقاضا گردیده است،کمبود نقدینگی واحدها ناشی از افزایش قیمت ارز ونوسانات بازار واجرای طرح هدفمندی یارانه ها و... عنوان کرد.

وی از جمله راهکارهای پیشنهادی برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی را پرداخت تسهیلات با نرخ سود پائین تر به صادرکنندگان با معرفی نامه اتاق بازرگانی ،اصناف و تعاون، تأمین پیش پرداخت جهت استفاده از LC  داخلی برای کارخانجاتی که صادرکننده می باشند به منظور تأمین مواد اولیه مورد نیاز، تخصیص ارز دولتی برای مسافرت های صادرکنندگان جهت بازاریابی و حضور در نمایشگاهها و عقد قراردادها بدون اعمال محدودیت، استمهال و تجدید تقسیط دیون معوقه صادرکنندگان و... ذکرکرد.

ادامه مطلب