اهم گزارش برگزاری نمایشگاه و همایش توانمندیهای صادراتی کشور

اهم گزارش برگزاری نمایشگاه و همایش توانمندیهای صادراتی کشور
اولین نمایشگاه توانمندیهای صادراتی جمهوری اسلامی ایران (اکسپو) در تاریخ 7/2/1392 ساعت 10 صبح در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران با حضور معاونت محترم ریاست جمهوری و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران و سفراء و مسئولین برگزاری نمایشگاه و سایر مدعوین از کشورهای مختلف افتتاح گردید.
این نمایشگاه به منظور معرفی و شناسایی توانمندیهای صادراتی کشور برای ارائه به خریداران خارجی و داخلی برپا گردید که در این نمایشگاه کشوری بیش از چهارصد شرکت داخلی و خارجی و از چهل کشور دنیا بازدید کننده و هیأتهای تجاری و بازاریابی مشارکت داشتند.

ادامه مطلبتحقق 95درصد برنامه های راهبردی اتاق بجنورد

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی گفت: بیش از 95درصد برنامه های راهبردی این اتاق که اول سال گذشته تدوین شده بود عملیاتی و اجرا شد.
محمد صمدی در گفتگو باخبرنگارباشگاه خبرنگاران بجنورد، با ابراز خرسندی از توسعه صادرات استان، افزود: فعالیت این استان درزمینه توسعه صادرات ،اعزام و پذیرش هیئت های مختلف تجاری به کشورهای همسایه وهمچنین برگزاری نمایشگاه ها در جهت شناساندن توانمندیها وتولیدات داخلی استان منجر به کسب عنوان فعالترین اتاق بازرگانی در سطح کشوردرسال گذشته شد.
وی اظهارداشت: اتاق بازرگانی استان به همکاری سازمان صنعت،معدن وتجارت توانست چندین هیئت تجاری به خارج از کشور اعزام وچند نمایشگاه برگزار کند که این فعالیتها باعث شد تا هدف گذاری 110 میلیون دلاری صادرات به 24 میلیون و 857 هزار دلار افزایش یابد.
رئیس اتاق بازرگانی استان با اشاره به شرایط کنونی کشور،گفت: با توجه به مشکلات بانکی،ارزی وتورم، صادر کنندگان با پشتیبانی این اتاق توانستند 2 برابر صادرات هدف گذاری شده را در استان انجام بدهند.
صمدی همچنین بیان داشت: سال گذشته خراسان شمالی دومین استان در کشور بود که انجمن ارگانیک محصولات کشاورزی را تشکیل داده و برای بازاریابی این محصولات اقدامات ارزنده ای انجام داد.
رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در پاسخ به این سوال که چه حمایتهایی از واحدهای تولیدی استان وصادرکنندگان انجام شده است، گفت: با تقسیط بدهی صادر کنندگان به بانکها سعی کردیم مشکلات عمده رابرطرف کنیم وبا معرفی آنها به صندوق خدمات صادرات تا با گرفتن وامهای کم بهره بتوانند صادرات خود را ادامه دهند./س

ادامه مطلبنخستين جلسه تبيين اهداف و وظايف ستاداجرايي توسعه بخش معدن در استان خراسان شمال

بسمه تعالی
نخستين جلسه تبيين اهداف و وظايف ستاداجرايي توسعه بخش معدن در استان خراسان شمالی
روز سه شنبه مورخ 20/1/91 با حضور جناب آقای مهندس جعفری معاونت محترم وزیر صنعت،معدن و تجارت اولین جلسه این ستاد در محل استانداری خراسان شمالی تشکیل گردید،جناب آقای مهندس قلی زاده معاونت محترم برنامه ریزی و جناب آقای حسینی ریاست محترم سازمان صنعت،معدن و تجارت و جناب آقای صمدی ریاست محترم اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی در خصوص معرفی توانمندیهای استان در حوزه معدن مواردی را به شرح زیر بیان نمودند.

ادامه مطلبافتتاح گمرک خراسان شمالی

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی در مراسم افتتاح گمرک خراسان شمالی
جناب آقای معمارنژاد رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران به اتفاق آقای حسن بقایی معاون مدیریت و منابع در مراسم افتتاح گمرک در استان خراسان شمالی حضور یافتند. در این مراسم آقای دکتر جعفری ریاست گمرک به معرفی استان خراسان شمالی و توانمندیهای موجود در آن پرداختند .
پس از آن جناب آقای صمدی ریاست اتاق بازرگانی،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان شمالی /بجنورد در این مراسم ضمن بیان افزایش صادرات استان نسبت به سهم تعیین شده که حدود 86% می باشد افزودند: در استان خراسان شمالی پتانسیلهای مانند پرورش اسب اصیل ترکمن وجود دارد که میتواند به افزایش صادرات استان کمک نماید. ریاست اتاق به طرح مسائل و چالشها و راهکارهای تسهیل در امور گمرکی به شرح زیر پرداختند :

ادامه مطلبکاهش30 درصدي صادرات فرش استان و ظرفيت تسخير بازار کشورهاي اروپايي توسط اسب ترکمن خراسان شمالي

در گفت و گو با رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي مطرح شد
کاهش30 درصدي صادرات فرش استان و ظرفيت تسخير بازار کشورهاي اروپايي توسط اسب ترکمن خراسان شمالي
امسال سال حماسه سياسي و حماسه اقتصادي است، اين جمله اي است که رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي کلام خود را با آن شروع مي کند.«محمد صمدي» در گفت و گو با خراسان شمالي به موانع صادرات در استان، نبود واردات و بسترهاي مناسب آن و قوانين گمرکي که در برخي موارد بايد اصلاح و بازنگري شود، اشاره مي کند. وي که رئيس تشکل هاي صادراتي و عضو کميسيون واردات و هيئت نمايندگان اتاق ايران هم هست، با تأکيد بر اين که اگر بعضي از موانع بر سر راه صادرکننده نباشد، مي تواند حماسه بيافريند، مي گويد: با وجود تحريم ها، فشارهاي اقتصادي و نرخ ارز، صادرکنندگان استان توانسته اند بيش از آن چه که در سال 91 نسبت به آن تعهد داشته اند صادرات داشته باشند و امسال اين تلاش 2 برابر خواهد شد تا منويات رهبر معظم انقلاب اسلامي محقق شود.
برنج مرزنشينان؛ تنها واردات استان
* يکي از اهداف اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي در سال گذشته، بازاريابي بود و سفرهايي نيز در اين زمينه انجام شد. دستاوردهاي اين سفرها چه بود؟
** سال گذشته سال خوبي براي صادرات استان بود. 204 ميليون و 857 هزار دلار کالا از سوي صادرکنندگان استان به بازارهايي صادر شد که از طريق سفرهاي هيئت هاي بازرگاني ايجاد شده بود. سهمي که در بخش صادرات براي استان تعيين شد 110 ميليون دلار بود و دستيابي به صادرات 86 درصد افزايش داشت. با وجود تحريم ها، فشارها و نرخ تورم و بي ثباتي ارز اين آمار، نشان دهنده تلاشي است که در اين زمينه انجام شده است. از سويي 20 صادرکننده جديد، آموزش ديده و تربيت شده وارد صحنه تجارت خارجي خراسان شمالي شدند که هر کدام از آن ها ميليون ها دلار صادرات داشتند ولي بخش مهمي از تجارت که نبايد مغفول بماند، واردات است. متأسفانه واردات استان مختص به واردات برنج مرزنشينان شده است، در حالي که در اين باره مي توان اقدامات بهتري انجام داد و اشتغال زايي مهم ترين دستاورد واردات کالاست.

ادامه مطلبجلسه مشترک اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی بجنورد با شرکت شهرکهای صنعتی

بسمه تعالی
جلسه مشترک اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی بجنورد با شرکت شهرکهای صنعتی
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی بجنورد جلسه مشترکی فی مابین اعضای هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان شمالی با شرکت شهرکهای استان برگزار گردید. در این جلسه که برای نخستین بار بصورت رسمی در محل اتاق تشکیل گردید،جناب آقای محمد صمدی ریاست اتاق در خصوص مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی واقع در محل شهرکهای صنعتی استان توضیحاتی را بیان نمودند وی با اشاره به اقدامات مثبت و سازنده شرکت شهرکهای صنعتی در خصوص ایجاد بستر سازی مناسب برای واحدهای تولیدی وصنعتی افزودند اتاق بازرگانی استان همواره با تمامی دستگاههای اجرایی استان اعم از دولتی و خصوصی همیاری و همکاری های لازم را دارد خصوصاًبا شرکت شهرکهای صنعتی که یکی از بازوهای قوی اتاق می باشد.جناب آقای مهندس باقری مدیر عامل محترم شرکت شهرکهای صنعتی نیز اتاق بازرگانی را بازوی قوی و مشورتی صنعتی استان اعلام کردند که با داشتن اتاق بازرگانی فعال و قوی می توانیم سرمایه گذاران داخلی و خارجی بیشتری را بپذیریم که به حمداله موفق نیز هستیم. و نیز در خصوص وضعیت شهرکهای صنعتی و تعداد واحدهای تولیدی و صنعتی ،مساحت شهرکها و همینطور برای منطقه ویژه اقتصادی که مقدار 307 کیلومتر مربع زمین خریدار شده است و نیز واحدهای بهره برداری شده در شهرکها از 80 به 136 واحد فعال افزایش یافته است.

ادامه مطلبجایگاه معادن در توسعه صادرات استان خراسان شمالی

جایگاه معادن در توسعه صادرات استان خراسان شمالی
استان خراسان شمالی به مرکزیت شهرستان بجنورد با مساحت و شرق کشور واقع می باشد که دارای 7 شهرستان بجنورد،شیروان،اسفراین مانه،و سملقان،جاجرم ،فاروج و گرمه تشکیل شده است. آثار کشف شده در این استان نشان از قدمت تاریخی کهن دارد خراسان شمالی از نظر ناهمواری ها به قسمت نواحی کوهستانی و پست و هموار تقسیم شده است. کوههای استان از نظر زمین شناسی حاصل آخرین حرکات کوهزایی می باشد و به دو بخش عمده رشته کوه آلاداغ ،رشته کوه داغ تقسیم می شود که شباهت زیادی از نظر ساختاری با رشته کوه زاگرس دارند.در استان خراسان شمالی در حال حاضر 138 معدن از جمله معادن 93 فقره معدن فعال است. سنگ لاشه و مالون در پي ريزي ساختمان ها /پروژه هاي عمراني /ساماندهي رودخانه ها /زيباسازي پارك ها به عنوان سنگ فرش استفاده مي شود . مهمترين ذخاير معدني خراسان شمالي بوكسيت /گچ/گچ خاكي / مرمر/ مرمريت / باريت /كِلسيت /پوكه معدني /آهك صنعتي / مارِن و آهك /سنگ لاشه /نمك / ماسه سيليسي /سنگ آهن /مارن و خاك صنعتي است. ذخاير 138معدن در استان خراسان شمالي 766 ميليون تن و ميزان استخراج آنها 6 ميليون و 505 تن است. درحال حاضر ۳۰ معدن فعال ازجمله معادن اکسیدآلومینیوم، کلسیت، بنتونیت، باریت، ماسه سیلیسی، سنگهای تزئینی و.... درسطح استان بهره برداری می‌شود و به عبارتی۸۹/۰ معادن فعال کشور دراین استان واقع می‌باشد.عمده کالاهای صادراتی استان در گروه معدن محصولات ساختمانی،بلوکه بتنی،سنگ گرانیت،سنگ مرمر می باشد.استان خراسان شمالی رتبه 29 در سطح معدن در کشور را دارا می باشد.از جمله مشکلات در زمینه معادن فرسوده بودن ماشین آلات و عدم وجود سنگ بری در استان را می توان نام برد.اخیراً در شهرستان اسفراین منابعی از سنگ آهن نیز به چشم می خورد که می تواند نقش عمده ای در توسعه استان خراسان شمالی داشته باشد.

ادامه مطلب