برگزاری سومین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با بیان این که  اعزام و پذیرش هیات های تجاری در توسعه و رونق اقتصادی استان نقش موثر دارد،گفت: امسال درصدد هستیم بااعزام و پذیرش هیات های تجاری در توسعه و رونق اقتصادی استان بیش از گذشته در زمینه های اقتصادی، گردشگری ، صنعت  وکشاورزی گام های مثبتی برداریم.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی درسومین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی به تشریح گزارش مختصری از مصوبات جلسه قبل پرداخت.

وی به اعزام هیات تجاری از استان به کشور تاجیکستان طی سال جاری اشاره کرد وگفت: طی مکاتبه  با سفیر ایران درتاجیکستان اعلام شد به دلیل مشکلات 2سال ونیم اخیر روابط دوجانبه و عدم استقبال طرف تاجیک از اعزام هیات های ایرانی  و روند فزاینده مشکل تراشی طرف تاجیک برای صادرات کالاهای ایرانی و فعالیت تجار کشورمان سفارت اعزام هیات فوق را در مقطع کنونی به صلاح نمی دانند .

وی افزود: به محض رفع مشکلات کنونی برای حل اختلافات دوجانبه سفارت آمادگی لازم برای اعزام هیات خواهد داشت.صمدی از برنامه ریزی اعزام و پذیرش هیات های تجاری از استان طی سال جاری توسط اتاق بازرگانی  خبرداد وگفت: امسال درصدد هستیم بااعزام و پذیرش هیات های تجاری در توسعه و رونق اقتصادی استان در زمینه اقتصادی، گردشگری ، صنعت  وکشاورزی گام های مثبتی برداریم.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  در ادامه به برگزاری همایش گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن در 10 تیرماه در سراسر کشور  اشاره کرد وگفت: این همایش امسال از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی با همکاری سازمان صنعت ،معدن و تجارت و سایر دستگاه های متولی در 13 تیرماه امسال در استان برگزار خواهد شد.وی افزود: امروز نیز اولین جلسه هماهنگی  جهت برگزاری همایش روز ملی صنعت و معدن توسط اتاق بازرگانی خراسان شمالی درمحل اتاق بجنورد برگزار شد.

وی دعوت از 400 صنعت گر استانی ،تجلیل از 7 صنعتگر و 2 معدن کار نمونه استانی،دعوت از مقامات عالی وزارت صنعت معدن، استاندار، معاونین استاندار و مدیران مرتبط حوزه صنعت و معدن و کلیه مدیران دستگاه های اجرایی استان و اجرای برنامه های فرهنگی ... از جمله برنامه های پیش بینی شده برای برگزاری همایش روز ملی صنعت معدن عنوان کرد.

وی همچنین از سفر وزیر کشور به استان خراسان شمالی در روز پنج شنبه 31 تیرماه  امسال خبرداد وگفت: این جلسه به منظور بررسی وضعیت سرمایه گذاری در استان و برنامه ریزی مرتفع نمودن موانع با حضور مقامات کشوری واستانی و بخش خصوصی برگزار خواهد شد.

لازم به ذکر است در ادامه جلسه چند تن از اعضای هیات نمایندگان در خصوص مسائل و مشکلات نوسانات ارزی و محصولات کشاورزی و پیگیری اعزام و پذیرش هیات های تجاری و بازاریابی مطالب کلی و ارائه راهکارهای اجرایی را بیان نمودند که مورد بحث و بررسی قرار گرفت.برهمین اساس مقرر شد در جلسه آینده از مسئولین مربوطه و مدیرکل جهاد کشاورزی برای تبادل نظر پیرامون محصولات کشاورزی دعوت به عمل آید .

ادامه مطلباولین جلسه هماهنگی برگزاری همایش روز ملی صنعت و معدن توسط اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزارشد

اولین جلسه هماهنگی برگزاری همایش روز ملی صنعت ومعدن از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی درمحل سالن جلسات اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، اولین جلسه هماهنگی برگزاری همایش گرامیداشت روز ملی صنعت ومعدن توسط اتاق بازرگانی بجنورد با حضور اعضا حاضر درجلسه برگزار شد.

براساس این گزارش دراین جلسه برنامه های پیشنهادی همایش روز ملی صنعت معدن دراستان اعلام شد. ازجمله برنامه های پیشنهادی این همایش شامل:

برگزاری همایش در روز چهارشنبه 13 تیرماه،دعوت بیش از 400 صنعت گر استانی ،تجلیل از 7 صنعتگر و 2 معدن کار نمونه استانی،دعوت از مقامات عالی وزارت صنعت معدن، استاندار، معاونین استاندار و مدیران مرتبط حوزه صنعت و معدن و کلیه مدیران دستگاه های اجرایی استان و اجرای برنامه های فرهنگی ...

ادامه مطلببرگزاری چهارمین جلسه کمیته تخصصی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی

چهارمین جلسه کمیته تخصصی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با حضور اعضای کمیته درمحل سالن جلسات اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی ، رئیس اتاق بازرگانی بجنورد در چهارمین جلسه کمیته تخصصی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی به بررسی پیشنهادات در مورد قانون آیین نامه تشویق و حمایت سرمایه گذار خارجی پرداخت.وی به مکاتباتی دراین خصوصی از سوی اتاق ایران اشاره کرد وگفت: براساس مکاتبات اتاق ایران طبق ماده 3 سرمایه گذار مستقیم خارجی وسرمایه گذار خارجی درچارچوب ترتیبات قراردادی شامل انواع بهره برداری ، ساخت و مشارکت مدنی اصلاح شود.

صمدی افزود: همچنین دراین زمینه پیشنهاد شده سرمایه گذاری مستقیم خارجی درکلیه بخش هایی که فعالیت بخش خصوصی درآن مجاز می باشد از طرق مختلف  در هریک از قالب های قراردادی شامل انواع روش های ساخت ، بهره برداری و واگذاری متقابل مشارکت مدنی قابل انجام باشد. وی اضافه کرد: سرمایه گذار مستقیم خارجی نیز از جمله سرمایه گذاری ها در بازار سرمایه ، بورس و اوراق بهادر باشد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی اظهار کرد:  به نظر کارشناسان اتاق بازرگانی استان اصلاح آیین نامه فوق الذکر به تنهایی نمی تواند مشکلات اساسی جذب سرمایه گذار خارجی را در کشور برطرف کند. وی افزود: برهمین اساس اعضای کمیته موضوع ماده 12 بایستی به اصلاح قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی و شرایطی که سبب شده ایران از لحاظ جذب این سرمایه های خارجی در رده پایین قرار گیرد تلاش کنند.

وی با اشاره به این که قانون جذب و حمایت سرمایه گذاری خارجی در سال 81 به تصویب رسیده است، گفت: این قانون دارای ابهامات متعددی است بنابراین بایستی در خصوص این قانون با کشورهایی که اقدامات مثبتی داشته اند وارد عمل شوند تا بتوانند یک قانون کارآمد و بی نقض تدوین کنند. صمدی اظهار کرد: همچنین  براساس ماده 2 پذیرش سرمایه گذار خارجی براساس این قانون و با رعایت سایر قوانین و مقررات جاری کشور می بایست به منظور عمران، آبادانی و فعالیت تولیدی اعم از صنعتی، معدنی ، کشاورزی و خدمات براساس ضوابط صورت گیرد.

وی افزود: چرا که این مهم موجب تهدید امنیت ملی ، منافع عمومی و تخریب محیط زیست، اختلال اقتصاد کشور و تضیع تولیدات مبنی بر سرمایه گذاری خارجی نشود.وی اظهار داشت: طبق ماده 19 قانون اختلافات بین دولت و سرمایه گذارخارجی در خصوص سرمایه گذاری های موضوع این قانون چنانچه از طریق مذاکره حل و فصل نشود در دادگاه های داخلی مورد رسیدگی قرار می گیرد . وی افزود: مگر این که در قانون موافقت نامه دوجانبه سرمایه گذاری با دولت در مورد شیوه دیگر حل اختلافات توافق شده باشد.

گفتنی است: دراین جلسه موضوعاتی در رابطه با پایش فضای کسب و کار دراستان ورقابت غیر منصفانه شرکت ها و موسسات غیر دولتی و نیمه دولتی در بازار بحث و تبادل نظر شد و پیشنهاداتی در راستای بهبود شرایط موضوعات فوق الذکر در استان ارائه شد.

ادامه مطلبپیام تبریک رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  با انتشارپیامی فرا رسیدن عید سعید فطر را به ملت مسلمان ایران به ویژه  مردم استان خراسان شمالی تبریک گفت.

متن پیام به این شرح آمده است:

رمضان ماه رحمت ، مغفرت و ماه ضیافت الهی در میعادگاه عید فطر به پایان میرسد خوشا بر آنان که در این ماه مبارک توشه‌ای از تقوی برگرفتند و خانه آخرت خویش را آباد کردند.

برهمین اساس  اینجانب با آرزوی قبولی طاعات و عبادات از درگاه خداوند متعال، عید سعید فطر را به ملت مسلمان ایران به ویژه مردم استان خراسان شمالی و همچنین به اعضای هیات رئیسه ،هیات نمایندگان، همکاران و اعضای اتاق بازرگانی تبریک عرض نموده  و از درگاه خداوند سبحان سلامتی، بهروزی و توفیق همگان را مسألت می نمایم.

محمد صمدی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی/بجنوردادامه مطلببیانیه‌ اتاق بازرگانی خراسان شمالی به مناسبت گرامیداشت روز جهانی قدس

اتاق بازرگانی خراسان شمالی  با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت گرامیداشت روز جهانی قدس خواستار شرکت و حضور پرشور  مردم ولایتمدار ایران اسلامی به ویژه مردم خراسان شمالی در راهپیمایی این روز بزرگ در دفاع از ملت مظلوم فلسطین شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی ، متن بیانیه به شرح ذیل اعلام می گردد.

روز قدس میراث گرانبهای بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی  در مقابل زورگویان عرصه جهانی است . براین اساس هرساله جمعه آخر ماه مبارک رمضان مردم روزه دار ایران با وحدت و یکپارچگی بی نظیری هماهنگ با دیگر مسلمانان روزه دار جهان، در خط مقدم مبارزه با مستکبران و زورگویان دنیا راهپیمایی می کنند.

به همین منظور هیات رئیسه، هیات نمایندگان و کارکنان  اتاق بازرگانی خراسان شمالی با پیروی از رهبر معظم انقلاب اسلامی در روز جمعه ماه مبارک رمضان همگام با مردم خداجوی ایران اسلامی به ویژه مردم شهید پرور خراسان شمالی برای شرکت باشکوه در راهپیمایی روز قدس اعلام آمادگی می کنند تا اراده مستحکم و تزلزل‌ناپذیر امت اسلامی در حمایت از فلسطین و آرمان آزادی قدس به نمایش بگذارند .

ادامه مطلبتوسعه صنعت گردشگری در استان نیازمند حمایت و همکاری دستگاه های اجرایی است

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با بیان این که توسعه صنعت گردشگری به همراهی و هماهنگی تمام بخش ها وابسته است،گفت: این مهم  دراین استان نیز همراهی و همکاری تمام دستگاه های اجرایی را می طلبد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در اولین جلسه کمیسیون گردشگری تصریح کرد: گردشگری در بسیاری از کشورها به عنوان یک حوزه شغل ساز، پویا و سودآور تلقی می‌شود .وی افزود: زیرا این صنعت در زمره اولویت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری شناخته می شود.

صمدی  برطرف کردن موانع سد راه فعالیت های  بخش خصوصی، فراهم کردن مشوق‌ها برای ایجاد انگیزه در سرمایه‌گذاران جهت آوردن سرمایه‌هایشان به این حوزه را لازمه تحول و شکوفایی صنعت  گردشگری در کشور ذکر کرد.وی متذکر شد: بنابراین باید مسائلی همچون در اختیار قرار دادن تسهیلات بانکی با بهره پایین و معافیت‌های مالیاتی و حذف عوارض برای جلب سرمایه‌گذاران  را در دستور کار تسهیل در روند فعالیت های گردشگران قرار داد.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز بر  لزوم ارائه راهکارهای عملياتی برای رفع مشکلات فعالان صنعت گردشگری و توسعه این بخش در کشور تاکید کرد  و یکی از مشکلات موجود را فشارهای مالیاتی بر فعالان این صنعت و نبود فرهنگ گردشگرپذیری عنوان کرد.

سعید پورآبادی با اشاره به اینکه خدمات حوزه گردشگری نباید مشمول مالیات بر ارزش افزوده باشد، اظهارکرد: دراین زمینه پیشنهاد می گردد این مطالبات از طریق جلسات اتاق ایران مورد بررسی قرار گیرد و تمهیدات لازم اندیشیده شود. وی گردشگری  را يكی از مؤثرترين ومهمترين شاخص های قدرت تعيين كنندگی در حيات اقتصادی ، سياسی، اجتماعی و... كشورها دانست وافزود:گردشگری سهم بسيار تعيين كننده در اقتصاد کشور دارد.

پورآبادی  عدم حمايت از سرمايه گذاری در صنعت گردشگری ، سياستهای نامناسب اقتصادی، افزايش نرخ ماليات، عوارض، بيمه و ... در بخش گردشگری، عدم حمايت كافی از بخش خصوصی و تشويق به سرمايه گذاری در بخش گردشگری را از جمله مشکلات موجود این صنف برشمرد.

کارشناس گردشگری استان نیز یکی از کارکردهای گردشگری را کارکرد فرهنگی آن دانست وگفت: صنعت  گردشگری زمانی رونق پیدا می کند که تمام دستگاه ها حمایت و کمک های لازم را داشته باشند. حبیب صدری فرد بر احیای صنعت گردشگری استان تاکید کرد و متذکرشد: هر دستگاه ی به نوبه خود می تواند حمایت لازم را داشته باشد.

وی با بیان این که استان  خراسان شمالی در مسیر گردشگری به لحاظ اقتصادی درحرکت است، اظهارداشت: به طورحتم اگر گردشگر ورودی به استان نداشته باشیم به لحاظ اقتصادی درحوزه گردشگری، استان رشد نخواهد داشت. وی با تاکید براین که امروزه صنعت هتل داری دربحث عوارض های شهرداری، مالیات، هزینه های نگهداری نیاز به حمایت دارد، گفت: اگر این مهم حمایت شود تور و مسافرهای فراوانی وارد استان خواهد شد که توسعه اقتصادی استان را به دنبال خواهد داشت.

پیمان مهنانی ، مدیرآژانس گردشگری می سی نو بجنورد نیز یکی از مشکلات عمده حوزه گردشگری درسطح کشور را افزایش نرخ ارز اعلام کرد وافزود: این مهم باعث شده خیلی از آژانس های گردشگری نتوانند تورهای گردشگری خود را به فروش برسانند. وی آژانس ها را بازوان حوزه گردشگری دانست و افزایش عوارض خروج از کشور، مالیات برارزش افزوده، برگزاری تورهای غیر مجاز و ... را ازمشکلات موجود آژانس های مسافربری اعلام کرد.

مدیر دفتر هواپیمایی سرای گردشگری بجنورد نیز برضرورت آگاهی وشناخت بیشتر قوانین مالیاتی برای این صنف تاکید کرد و خواستار برگزاری دوره های آموزشی از سوی اداره کل امور مالیاتی در بحث قوانین و مقررات مالیاتی برای آژانس های مسافربری و... شد. زهره اکبرپور ازمشکلات این حوزه  را مراحل طولانی اخذ مجوز برای آژانس ها، هزینه های بالای  ضمانت نامه های شرکت هواپیمایی و... عنوان کرد.

نوبخت،معاون حوزه ارزش افزوده اداره کل مالیاتی استان نیز بر نگهداری صحیح و شفاف سازی و جمع آوری درست  اسناد و مدارک شرکت های گردشگری، آژانس ها و...تاکید کرد . وی درباب اهمیت برگزاری دوره های آموزشی  قوانین مقررات مالیاتی برای اتمام اقشار در استان، گفت: در این زمینه تاکنون چندین جلسه  آموزشی در محل اتاق بازرگانی برگزار شده است.

گفتنی است  همچنین در این جلسه مشکلاتی از جمله عوارض قبل ساخت از سوی شهرداری،اصلاح قوانین   دست و پاگیر حوزه گردشگری، موازی کاری برخی دستگاه ها و....مطرح شد.12/03/97

ادامه مطلبضرورت ارائه برنامه های راهبردی عملی پیشگیری از فاجعه محیط زیست و کم آبی

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی برضرورت ارائه  برنامه های راهبردی عملی پیشگیری از فاجعه محیط زیست و کم آبی  دراستان تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در اولین جلسه کمیسیون کشاورزی، صنایع غذایی، آب، محیط زیست و اقتصاد سبز  در سال جاری در رابطه با اهمیت آب در کشور گفت: بحث منابع آبی کشور طی هزاران سال همیشه مورد توجه ملت ایران بوده است.وی افزود: برهمین اساس مردم ایران همیشه خواستار این بودند تا با بهترین مدیریت از کمترین میزان آب ، بیشترین بهره را ببرند.

صمدی اظهارداشت: این درحالی است که در شرایط کنونی امروز با توجه به بحران های پیش آمده ضروری است تمهیدات لازم  جهت ارائه راهبردهای عملی پیشگیری از فاجعه محیط زیست و کم آبی اندیشیده شود.وی افزود: برهمین اساس  از سوی اتاق بازرگانی ایران این کمیسیون تشکیل شد و  مقرر شد کمیته راهبردی استانی در چارچوب نظامنامه عملیاتی مشارکت بخش خصوصی در طرح های آبی  با محوریت و دبیری ریاست اتاق استان ها تشکیل شود.صمدی اعضای کمیته های راهبردی این کمیسیون را متشکل از سازمان برنامه بودجه، سازمان جهاد کشاورزی، وزارت نیرو، اتاق بازرگانی ایران، فدراسیون صنعت آب و خانه کشاورز عنوان کرد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی همچنین به سفر اخیر خود در دیدار با رئیس جمهور درسالن اجلاس سران کشور اشاره کرد و اظهارداشت: دراین اجلاس مسائل ومشکلات کلی کشور، نوسانات ارزی ،صادرات، واردات،  جلب وجذب سرمایه گذار خارجی و... بحث و بررسی و ارائه پیشنهاد و راهکار شد.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی خراسان شمالی گفت:در شرایط بحرانی امروز کشور،  استفاده از ظرفیت و مشارکت بخش خصوصی در سرمایه گذاری و مدیریت آب به عنوان یک سیاست محوری می تواند موجب ارتقای نظام مدیریت آب کشور شود.وی افزود: به همین منظور رفع موانع و مشکلات، ایجاد فرصت ها وظرفیت های جدید برای حضور بخش خصوصی در فعالیت های آب کشور همراه با ارائه راهکارهای مناسب می تواند به بهبود فضای کسب و کار و رونق اقتصادی منجر شود.

کاویانی تلاش برای بهبود و توسعه فضای کسب و کار درحوزه اب،ظرفیت سازی در بخش های مرتبط با صنعت آب در سمت وسوی مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی، شناسایی فرصت ها و زمینه های سرمایه گذاری در بخش آب، تامین مالی و ارتقا جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی در صنعت آب و.... را از جمله اهداف نظامنامه  عملیاتی مشارکت بخش خصوصی در فعالیت های آب عنوان کرد.

سید ابراهیم علوی، مدیرعامل آب منطقه ای خراسان شمالی نیز دراین جلسه گفت: امروز در برنامه ها نباید به  دنبال ارائه راهبرد باشیم بلکه باید عملیاتی کردن برنامه های راهبردی را در دستور کار قرار دهیم . وی افزود: متاسفانه تا به امروز  درحوزه آب صبحت های فراوان شده است ولی در عمل کمتر به توفیق دست یافتیم.

علوی آب در دسترس و میزان جمعیت را دو عامل موثر در سرانه آب کشور عنوان کرد وگفت: این درحالی است که امروز جمعیت روز به روز در حال افزایش است و از طرف دیگر نزولات آسمانی درکشور با کاهش مواجه شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی در رابطه با اهمیت حمایت و حضور بخش خصوصی در کاهش منابع آبی کشور گفت: زمانی بخش خصوصی می تواند مفید وموثر و حضورش استمرار داشته باشد که منافع اقتصادی بخش خصوصی را بتوانیم تامین و تضمین کنیم و این مهم میسر نمی شود مگر تعرفه های آب درست شود.

بهروز عربی نماینده جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز براهمیت حضور بخش خصوصی در رابطه با وضعیت بحرانی آب درکشور تاکید کرد وگفت: بخش زیادی از آب کشور درحوزه کشاورزی صرف می شود چراکه چرخه تامین غذا، تولید به آب بستگی دارد و این مهم نیاز به تمهیدات اساسی در مدیریت مصرف درست آب دارد.

احمد  پورکاظم نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز آغاز برنامه مطالعاتی طرح مبارزه خشکسالی دراین سازمان اشاره کرد وگفت: هم اکنون پیرامون همین موضوع درحوزه صنعت جلسات اولیه در استان برگزار شده است.وی همچنین بر شناسایی میزان مصارف آب درحوزه صنعت تاکید کرد وافزود: درحوزه جهاد کشاورزی نیز باید درمسیر الگوی صحیح مصرف آب حرکت کنیم تا بتوانیم  وضعیت بحرانی آب درکشور را مدیریت کنیم.

غلامرضا شیرزاد عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز با بیان این که بحران آب در کشور چند سالی است آغاز شده است بر توجه و اهمیت بیش از پیش مسئولین و مردم در امر مصرف بهینه آب تاکید کرد.وی همچنین خواستار حمایت  از طرح های کشاورزی از سوی متولیان امر و مسئولان شد. گفتنی است  دراین جلسه مقرر شد در جلسات بعدی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان دعوت به عمل آید.

ادامه مطلبایجاد ثبات اقتصادی مهمترین عامل در بهبود فضای کسب و کار

دبیر و سخنگوی شورای گفتگوی دولت با بخش خصوصی خراسان شمالی مهم ترین و اولین گام برای بهبود محیط كسب وكار، ایجاد ثبات اقتصادی اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی محمد صمدی در دومین جلسه شورای گفتگوی دولت با بخش خصوص به برخی از مصوبات جلسه قبل اشاره کرد و تشکیل کمیته صادرات و واردات،استفاده از سامانه تدارکات الکترونیکی دولت ، برنامه ریزی و هدف گذاری اعزام و پذیرش هیات های تجاری به 15 کشور همسایه را از جمله مصوبات جلسه قبل عنوان کرد.

وی  در ادامه بر توانمند سازی بخش خصوصی در محیط کسب و کار تاکید کرد وافزود:بهبود و رونق فضای تولیدی ودرنتیجه رشد اقتصادی را به دنبال دارد. وی ازجمله راهکاری پیشنهادی در راستای بهبود فضای کسب کار را شامل رقابت پذیری تولید، بهره وری، حمایت از صادرات، پیاده سازی اقتصاد دانش بنیان و... عنوان کرد.

صمدی با بیان این که فعالیت اقتصادی بیشتر موجب رشد سرمایه گذاری، ایجاد اشتغال و افزایش درآمد ورفاه اجتماعی مردم می شود، گفت: بهبود محیط کسب و کار شکوفایی بیشتر اقتصاد کشور را به همراه دارد.وی افزود: همچنین بهبود محیط کسب و کار در توانمند سازی مردم در برابر فقر، بیکاری نقش موثری دارد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی مهم ترین و اولین گام برای بهبود محیط كسب وكار، ایجاد ثبات اقتصادی عنوان کرد.وی اظهار داشت : دراین زمینه انتظار می رود حل مشكل اشتغال را با بهبود محیط كسب وكار به فعالان اقتصادی سپرده شود تا در جهت تسهیل تولید و رشد واحدهای تولیدی گام بردارند.صمدی  ادامه داد: زیرا اگر محیط كسب وكار بهبود یابد و بخش خصوصی برای سرمایه گذاری مولد و اشتغال زا انگیزه پیدا كند، هم مشكل اشتغال را حل خواهد كرد.

یکی از صادرکنندگان استان نیز  با بیان این که 85 درصد اشتغال کشور در بخش خصوصی و تعاونی ها خلاصه می شود، اظهارداشت: بنابراین  اشتغال بخش خصوصی نقش تاثیر بسرایی در کشور دارد. امرالله فیاض با بیان این که  نرخ ارز برای صادرات باید با کشورهای دیگر رقابتی باشد افزود: با تحکیم روابط اقتصادی با کشورهای همسایه باید بتوانیم حداقل 50 درصد صادرات به کشورهای همسایه را داشته باشیم و جلوی قاچاق کالا گرفته شود.

حسن زاده دیگر صنعتگر استان نیز به بخشی ازمشکلات صادرکنندگان و صنعتگران استان اشاره کرد وگفت: جایگاه کارفرما  و کارگر برای مسئولین، نهاد و بانک ها باید مورد احترام وکرامت قرار گیرد و نباید مورد بی مهری قرار گیرد. وی بر طبقه بندی فعالان بخش صنعت، کشاورزی به عنوان محور اصلی اقتصاد و توسعه کشور تاکید کرد واظهارداشت: باید سرمایه گذاری در بخش صنعت و کشاورزی با مابقی افراد مجزا باشد.

ادامه مطلبتوانمند سازی بخش خصوصی رشد اقتصادی را به دنبال دارد

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی بر اهمیت توانمند سازی بخش خصوصی در بهبود محیط کسب و کار تاکید کرد وگفت: توانمند سازی بخش خصوصی بهبود و رونق فضای تولیدی ودرنتیجه رشد اقتصادی را به دنبال دارد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع،معادن وکشاورزی خراسان شمالی ، محمد صمدی در سومین جلسه کمیته بررسی قوانین مرتبط با حوزه بازرگانی، صنعت،معدن و کشاورزی استان  به موانع و مشکلات موجود در فضای کسب و کار تولید کنندگان استان اشاره کرد . وی به بیان راهکار و پیشنهاداتی در راستای رفع موانع تولید کنندگان استان در فضای کسب و کار پرداخت و رقابت پذیری تولید، بهره وری، حمایت از صادرات، پیاده سازی اقتصاد دانش بنیان و... را ازجمله راهکارهای پیشنهادی در راستای بهبود فضای کسب و کار استان عنوان کرد.

صمدی با بیان این که فعالیت اقتصادی بیشتر موجب رشد سرمایه گذاری، ایجاد اشتغال و افزایش درآمد ورفاه اجتماعی مردم می شود، گفت: بهبود محیط کسب و کار شکوفایی بیشتر اقتصاد کشور را به همراه دارد. وی افزود: همچنین بهبود محیط کسب و کار در توانمند سازی مردم در برابر فقر، بیکاری نقش موثری دارد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی درباره اهمیت توانمند سازی بخش خصوصی در بهبود محیط کسب و کار ، گفت: توانمند سازی بخش خصوصی بهبود و رونق فضای تولیدی ودرنتیجه  رشد اقتصادی را به دنبال دارد.

معاون تعاون اداره تعاون، کار ورفاه اجتماعی استان یکی از مشکلات موجود در بخش تعاون را موازی کاری سازمان تعاون روستایی در ثبت و تشکیل تعاونی ها عنوان کرد. هاشم حیدریان افزود: این درحالی است که براساس ماده 2 قانون در بخش تعاون آمده است شرکت هایی که براساس مقررات قانون مذکور تشکیل می شوند تعاونی شناخته می شود. وی بر شفاف سازی واصلاح قوانین ومقرارت بخش تعاون در  تشکیل و ثبت تعاونی ها تاکید کرد.

حیدریان همچنین  به عدم عضویت در تعاونی های مشابه در بند5 ماده 9 بخش تعاونی ها  اشاره کرد واظهارداشت: دراین بند پیشنهاد می شود گرایش ها را بر مبنای موضوع فعالیت قرار دهیم تا این که کلیات موضوعات را،مثلاتعاونی ارائه خدمات حمل ونقل با گرایش تاکسیرانی دراین رابطه فرد نمی توانند در دو تعاونی با گرایش (مشابه) تاکسیرانی باشد .

جلال گلمکانی فعال صنعتی استان نیز بیان داشت: درعصر امروز  نیازها در سطح جامعه بشدت در حال تغییر است ولی متاسفانه قوانین به کندی حرکت می کنند و این مسئله مشکلات عدیده ای برای فعالان اقتصادی و مردم به همراه داشته است. وی افزود: چراکه قوانین موجود سرعت رشد و نوآوری را بشدت پایین آورده است  بنابراین این نیاز احساس می شود تا قانون در سطح وسیع پایش شود.

دراین جلسه همچنین به تقسیم بندی شاخص های کسب و کار دراستان پرداخته شد و از جمله شاخص های کسب وکار در حوزه اقتصادی را  عدم استقبال مشتریان از نوآوری، ابتکار در ارائه خدمات و محصولات، تمایل شهروندان به خرید کالای خارجی و بی رغبتی به خرید کالای ایرانی، رقابت غیر منصفانه شرکت ها و موسسات دولتی یا شبه دولتی در بازار، کمبود نیری ماهر و... عنوان شد.

لازم به ذکر است این کمیته با دو دستور جلسه شامل بررسی مشکلات قوانین و مقرارت بخش تعاون ماده 8، ماده 2، ماده 9 بند 5 و بررسی شاخص های فضای کسب و کار جهت پایش در حوزه اقتصادی به پایان رسید.

ادامه مطلببرگزاری دومین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی در سال جاری


دومین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی با حضور تمام اعضا در محل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در دومین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بجنورد پیشاپیش فرار رسیدن حلول ماه مبارک رمضان را به اعضای حاضر درجلسه تبریک گفت  و ابراز امیدواری کرد تا همه بتوانیم از فضلیت های این ماه به نحوه احسن بهره ببریم. وی  با اشاره به  نشست تخصصی سالیانه روسا و دبیران کمیسیون کشاورزی و آب اتاق های سراسر کشور در اتاق بازرگانی شیراز اظهار داشت:  دراین نشست به تدوین برنامه منطقه بندی اتاق های بازرگانی با نگاه اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی پرداخته شد.وی افزود: همچنین اعلام شد به دنبال منطقه بندی کشور، بر اساس تجارت کشورهای مختلف در بحث ایجاد صندوق توسعه منطقه ای هستیم و به زودی این طرح به وزارت کشور ارائه خواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی همچنین به سفر اخیر خود   در سی و ششمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به میزبانی مشهد اشاره کرد و در ارائه گزارش مختصری ازاین سفر خطاب به هیات نمایندگان بجنورد گفت: دراین جلسه مشکلات فعالان اقتصادی  ونوسانات ارزی درکشور پرداخته شد.وی افزود: دراین جلسه روسای اتاق های استانی به بیان دغدغه فعالان اقتصادی در بخش‌های مختلف صنعت، کشاورزی و خدمات پرداختند .

صمدی  همچنین از اعزام هیات تجاری از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی به کشورتاجیکستان اواخر خردادماه امسال خبرداد ومتذکر شد:  استان خراسان شمالی به عنوان اتاق معین تاجیکستان انتخاب شده است و دربحث مراودات تجاری می توانیم روابط تجاری خوبی داشته باشیم. وی سفر به ترکمنستان، عراق ، روسیه و... سفر های بعدی هیات تجاری استان در سال جاری عنوان کرد. گفتنی است دراین جلسه موضوعاتی ازجمله اتخاذ تدابیر ویژه از سوی دولت در راستای رفع مشکلات واحدهای تولیدی و دعوت وزیر صنعت معدن و تجارت به استان خراسان شمالی به منظور بیان مشکلات اقتصادی موجود فعالان اقتصادی وبخش خصوصی مطرح شد. 

ادامه مطلب