صادرات 70 میلیون دلار کالا در 8 ماه سال جاری از استان

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از صادرات 70 میلیون دلار کالا طی 8 ماه سال جاری در استان خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی ، محمد صمدی درهمایش تجلیل از صادرکنندگان برگزیده استان  از صادرات 70 میلیون دلار کالا طی 8 ماه سال جاری در استان خبرداد .

وی به مراودات تجاری استان خراسان شمالی با 24 کشور جهان اشاره کرد و گفت: با وجود تحریم و تورم و نداشتند زیرساخت های صادراتی استان از قبیل نبود مرز تردد ، نداشتن دریا و بنادر ، راه آهن و ... توانسته ایم در سطح کشور در زمینه صادرات موفق باشیم.

 صمدی اظهار داشت : این استان حدود 400 واحد تولیدی و صنعتی دارد  که از لحاظ داشتن صنایع بزرگ صنعتی در بین 31 استان کشور رتبه دهم را داراست.

وی از اعزام هیات تجاری ازاستان به کشور ترکمنستان در اسفندماه سال جاری خبرداد وگفت: این اعزام به منظور توسعه اقتصادی، افزایش صادرات و واردات و تسهیل در ویزا و روادید و وصول مطالبات تجار و بازرگانان و مشارکت در نمایشگاه های طرفین و اعزام و پذیرش هایت های تجاری و بازاریابی طرفین برنامه ریزی شده است.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی همچنین به اخذ مجوز برگزاری نمایشگاه ترکمنستان طی سال جاری به میزبانی اتاق بازرگانی استان اشاره کرد وگفت: این نمایشگاه در 13، 14 و 15 اسفندماه درعشق آباد مرکز کشور ترکمنستان در زمینه های مختلف صادراتی برگزار خواهد شد.

صمدی در ادامه به مشکلات صادرکنندگان اشاره کرد و از مهمترین مشکلات این قشر را  کم توجهی مسئولان به معافیت های مالیاتی، بالا بودن سود تسهیلات بانکی، افزایش نرخ سوخت، کمبود نقدینگی ناشی از افزایش قیمت ها، وجود نوسانات قیمت ها در بازار، پرداخت نشدن یارانه تولید، صدور اجرائیات بابت بدهی های بانکی برای صادرکنندگان، عدم نقل و انتقالات پولی در قالب صادرات عنوان کرد.

وی خواستار حذف پیمان ارزی برای صادرکنندگان، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت، اعمال استمهال دیون صادرکنندگان، اختصاص ارز دولتی به صادرکنندگان برای امور صادراتی و اختصاص یارانه تولید به صادرکنندگان شد.

مسیر توسعه صادراتی کشور و استان با چالش روبرو است

قاسم ایزانلو، سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی نیز در این همایش با تاکید بر این نکته که در حال حاضر مسیر توسعه صادراتی کشور و استان با چالش روبرو است، بیان کرد: توسعه صادرات به الزامات سیاسی، الزامات نهادی ( قوانین شفاف، سیاست های کارآمد و با ثبات) همچنین الزامات اقتصادی ( محیط کسب و کار خوب، مشوق های صادراتی و همکاری بانک ها) نیازمند است.

وی محیط کسب و کار خوب، همکاری بانک ها در ارایه تسهیلات و مشوق های قانونی برای تولیدکنندگان را هم در حیطه الزامات اقتصادی نام برد و تصریح کرد: متاسفانه ما در هر سه بخش با چالش روبه رو هستیم و امیدواریم در سال های آتی شاهد اتفاقات بهتری در توسعه صادرات باشیم. گفتنی است: در پایان همایش روز ملی صادرات از 11 تن از صادرکنندگان برگزیده استان و 29 صادر کننده فعال استان تقدیر به عمل آمد.

ادامه مطلبتجلیل از 11 صادرکننده برتر خراسان شمالی در همایش روز ملی صادرات

 

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از برگزاری همایش روز ملی صادرات دراستان در روز چهارشنبه 21 آذرماه امسال  خبرداد وگفت: دراین همایش از  11 تن از صادرکنندگان برتر استان وبرخی از صادرکنندگان فعال استان تجلیل خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ،صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی ،محمد صمدی  با بیان این که  روز ملی صادرات فرصت ارزشمندی برای پرداختن به صادرات غیر نفتی است ، گفت:  به همین منظور  باتوجه به نامگذاری سال جاری به نام  حمایت از  کالای ایرانی و همچنین باتوجه به شرایط کنونی در حوزه تجارت خارجی لزوم تاکید بر توسعه صادرات بیش از پیش باید مورد توجه قرار گیرد.

وی از برگزاری همایش روز ملی صادرات دراستان در روز چهارشنبه 21 آذرماه امسال از سوی اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن و کشاورزی بجنورد با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خبرداد وگفت: دراین همایش از  11 تن از صادرکنندگان برتر استان وبرخی از صادرکنندگان فعال استان تجلیل خواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  معیارهای صادرکننده گان  برتر استان را براساس معیارهای مختلف و دستورالعمل های اعلامی از سوی سازمان توسعه و تجارت ایران در خصوص فعالیت های  صادراتی، بازرگانی عمومی ، صنعت و معدن، محصولات کشاورزی، گردشگری ، مصالح ساختمانی و ...  اعلام کرد.

صمدی  محل برگزاری همایش روز ملی صادرات دراستان را درمحل سالن همایش اداره پست خراسان شمالی اعلام کرد و افزود:  این همایش همانند سال های گذشته با حضور صنعتگران، صادرکنندگان ، تولید کنندگان و فعالان اقتصادی ، مدیران دستگاه های اجرایی و مقامات ارشد استانی و نماینده سازمان توسعه تجارت ایران  برگزار خواهد شد.

ادامه مطلبقدرت صادراتی از مهمترین مسائل اقتصادی در کشورها است

 

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از مهمترین مسائل اقتصادی درکشورها را قدرت صادراتی ذکر کرد و از صادرات هر کشور به عنوان آیینه ای از قدرت اقتصادی آن کشور یاد کرد .

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی،  درنهمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بجنورد  به  برگزاری همایش روز ملی صادرات در اواخر آذرماه امسال اشاره کرد و گفت: این همایش  به منظور تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان هر ساله  از سوی  اتاق بازرگانی استان برگزار می شود.

وی یکی از مهمترین مسایل اقتصادی درکشورها را قدرت صادراتی ذکر کرد و از صادرات هر کشور به عنوان آیینه ای از قدرت اقتصادی آن کشور یاد کرد .

صمدی در ادامه به  حکم  انتصاب  محمد علی شجاعی از سوی وزیر کشور به عنوان استاندار جدید خراسان شمالی طی چند روز اخیر اشاره کرد و اظهار امیدواری کرد استاندار جدید هم به مانند استاندار قبلی تعامل و روابط کاری قوی با بخش خصوصی داشته باشند.

وی افزود: چراکه تعامل و همکاری بخش دولتی با بخش خصوصی در هرکشوری رونق ،توسعه و آبادانی آن کشور را میسر می کند.

در پایان با اشاره به  مکاتبه اخیر اتاق ایران درخصوص ارائه گزارش  عملکرد بودجه سال 97 و پیش بینی بودجه سال 98 اتاق های سراسر استان های  ، از سوی مسئول مالی اتاق بجنورد گزارشی از عملکرد بودجه به تمام اعضای حاضر هیات نمایندگان ارائه شد و مقرر گردید در سال جدید   به منظور توسعه فضای ساخت و ساز ساختمان اتاق بجنورد در راستای  احداث سالن جلسات (200 نفری) مهمانسرا ، بازارچه و نمایشگاه  و... تقاضای افزایش  30 درصد بودجه در سال 98  از سوی اتاق ایران گردد.

گفتنی است نهمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی با حضور اکثریت اعضاءدرمحل اتاق بجنورد برگزار شد.

ادامه مطلبهشتمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد

 

هشتمین جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی در سال جاری با حضور اکثریت اعضا در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در ابتدای جلسه در خصوص کسب مجوز سازمان توسعه تجارت ایران برای برگزاری نمایشگاه ترکمنستان در نیمه دوم اسفندماه توضیحاتی را ارائه کردند.

 

سپس اعضای هیأت نمایندگان در خصوص اعزام یک هیأت تجاری به همراه نمایشگاه ترکمنستان پیشنهاد دادند که مورد تصویب اعضا قرار گرفت.

آقای کاویانی رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز در مورد چگونگی نحوه مدیریت و اجرای پروژه آبخیز داری در استان توضیحاتی را ارائه کرد و گفت: موضوع ضرورت احداث آبخیز درمسیلهای کوهپایه ای استان به جهت تغذیه آبخوانها و پیشگیری از فرسایش خاک و تولید ثروت و رفع بخشی از نیاز آبی از اولویتهای استان می باشد .

وی افزود:  زیرا با توجه به قرار گرفتن استان خراسان شمالی در عرض جغرافیایی سرد و خشک و بارش های اندک در حال حاضر (سالیانه 135 میلیمتر ) و میزان تبخیر 3 برابر بیش از میزان بارش محاسبه شده است  به همین دلایل اهمیت موضوع       آب در استان و حفاظت از منابع آبی از اولویت ویژه ای برخوردار می باشد .

 کاویانی تصریح کرد: مدیریت آبهای جاری ، جلوگیری از برداشتهای غیر منطقی از منابع زیر سطحی ، حفاظت از آبخوانها و تغذیه  آبخوانها با ایجاد آبخیزها باید در اولویت قرار بگیرند .

وی با بیان این که  آب ذخیره شده در آبخوانها دارای ارزش زیادی می باشد، گفت: دراین زمینه باید با تصویب قوانین به فوریت ، ارزش گذاری شود.

 رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بجنورد اظهارکرد: در راستای تغذیه آبخوانها از نزولات آسمانی و احداث آبخیزها تهیه نقشه آمایش سرزمین یا جانمایی ساخت آبخیزها بر روی آبخوانها پایه و اساس شروع کار می باشد .

 وی متذکر شد: به همین منظور تهیه نقشه دقیق از مناطق کوهپایه ایی و مشخص نمودن مسیلها مورد نیاز می باشد .

در پایان مهندس پرهامی از اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز توضیحات تکمیلی را در خصوص نحوه اجرای طرح ابخیزداری ارائه کردند .

ادامه مطلبپیام تبریک رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به مناسبت آغاز هفته وحدت

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  به مناسبت آغاز هفته وحدت ولادت پیامبر رحمت حضرت محمد (ص) و حضرت امام جعفر صادق(ع)  با انتشار پیامی به تمام مسلمانان تبریک گفت.

به گزارش روابط عمومی  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی ، محمد صمدی  با صدور پیامی فرارسیدن میلاد پیامبر اکرم (ص)، حضرت امام جعفرصادق(ع) و آغاز هفته وحدت را به تمام مسلمان  تبریک و تهنیت  گفت.

متن پیام تبریک به شرح ذیل آمده است:

 هفته وحدت نمادی از پیام صلح و دوستی برای مسلمانان جهان و فرصتی بسیار مغتنم برای بهره‌گیری از سیره متعالی پیامبر حضرت محمد مصطفی(ص) در راستای همبستگی مسلمانان جهان در برابر دشمنان اسلام است.

از مهم‌ترین آموزه‌های اسلام ناب محمدی (ص) لزوم یکپارچگی و وحدت کلمه میان مسلمانان است که توجه به آن موجب شکوفایی و سرافرازی مسلمانان و جهان اسلام خواهد شد.

به همین منظور اینجانب ازطرف هیات رئیسه، هیات نمایندگان، اعضا و کارکنان اتاق بازرگانی فرارسیدن آغاز هفته وحدت و هم چنین ولادت باسعادت حضرت محمد (ص) و امام جعفر صادق (ع) را به پیشگاه حضرت ولی عصر(عج) و تمام مسلمانان جهان تبریک و تهنیت عرض می نمائیم و از درگاه خداوند متعال موفقیت و پیرورزی جمهوری اسلامی ایران را در عرصه های جهانی خواستاریم.

 

 

 

ادامه مطلبضرورت بهره مندی از پتانسیل دوره های آموزشی اتاق بازرگانی برای اصناف و تعاونی ها

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی بهره مندی از پتانسیل قوی  دوره های آموزشی اتاق بازرگانی برای اصناف و تعاونی ها درراستای آگاهی از قوانین و مقررات حاکم در کشور را  یک ضرورت دانست.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی دردومین جلسه دبیرخانه مشترک اتاق های سه گانه بازرگانی، تعاون و اصناف که درمحل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد برالزام  هماهنگی، تعامل و روابط کاری بیشتر بین اتاق های مشترک سه گانه بایکدیگر تاکید کرد.

وی رفع مشکلات حوزه کسب و کار را از جمله دغدغه های اصلی این سه اتاق دانست  ومتذکر شد: استفاده از ظرفیت  اتاق بازرگانی به منظور برگزاری دوره های آموزشی در راستای آَشنایی با قوانین و مقررات  برای مجموعه اصناف و تعاونی و بازرگانان یک ضرورت است.

صمدی به برگزاری بیش از 15 دوره آموزشی طی سال جاری از سوی اتاق بازرگانی بجنورد برای تجار، بازرگانان و علاقمندان درحوزه های مختلف با حضور اساتید مجرب از سوی اتاق ایران اشاره کرد وگفت: اتاق بازرگانی بجنورد طی سال گذشته موفق به کسب رتبه اول در برگزاری دوره های آموزشی در بین اتاق های سراسر کشور شد.

وی حضور اتاق‌های سه‌گانه به شکل قانونی در مجامع تصمیم‌گیری اقتصاد کشوریک اصل مهم دانست واظهارداشت: تشکیل اتاق های سه گانه در رفع معضلات و مشکلات اقتصادی نقطه عطف مثبتی در راستای توسعه استان ها خواهد بود.

صمدی در ادامه به تاثیرگذاری نقش بخش خصوصی در رشد و شکوفایی اقتصاد کشور اشاره کرد  و خواستار جدی گرفتن این بخش از سوی دستگاه های دولتی در بخش های مختلف شد.

امیدوار، رییس اتاق اصناف بجنورد  نیز  بر برنامه ریزی پنجره واحد در سازمان مدیریت ، رفع مشکل کسب و کار در ثبت اسناد ، جلوگیری از پروسه طولانی ثبت تعاونی ها و... را از جمله مشکلات حوزه اصناف و برنامه های قابل پیگیری در این حوزه ذکر کرد.

وی همچنین  ارتقای بهبود فضای کسب و کار و ارتقاء رتبه استان در شاخص های اقتصادی ، برگزاری دوره های آموزشی برای اصناف و بازاریان و.... ازبرنامه های پیشنهادی برای ارتقای دانش و بهبود روند کاری بازاریان، تولید کنندگان اعلام کرد.

اعتمادی رییس اتاق تعاون بجنورد نیز بر نقش موثر اتاق های سه گانه در فعالیت های اقتصادی کشور تاکید کرد و خواستار عملیاتی کردن برنامه های این سه اتاق در راستای کمک به تولید و اقتصاد استان شد. 7

 

ادامه مطلببرگزاری نمایشگاه بین المللی ایران در ترکمنستان به میزبانی اتاق بازرگانی خراسان شمالی دراسفندماه امسال

 

خراسان شمالی اسفند ماه امسال، نمایشگاه بین المللی جمهوری اسلامی ایران را در ترکمنستان برگزار می کند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی ، محمد صمدی ، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با بیان این مطلب گفت: طی مذاکرات، توافق های انجام شده و امضای 17 سند همکاری همه جانبه به منظور گسترش همکاری های همه جانبه، افزایش حجم مبادلات تجاری و همکاری های اقتصادی دو کشور، مجوز برگزاری نمایشگاه اختصاصی بین المللی ایران در ترکمنستان به میزبانی اتاق بازرگانی خراسان شمالی صادر شد.

«وی افزود:از آن جایی که در نشست مشترک هیئت های عالی رتبه دو کشور بر افزایش حجم مبادلات تجاری و همکاری های اقتصادی دو کشور تا 10 سال آینده به 60 میلیارد دلار تأکید شد بر همین اساس رئیس جمهور ترکمنستان برای واگذاری امور جاری کشور به جوانان و متخصصان ترکمن دستوراتی را صادر کرد که موجب کم رنگ شدن حضور رقبا در بازار ترکمنستان و جایگزینی ایران برای تهیه اقلام مورد نیاز فعالان اقتصادی، تجار و بازرگانان ترکمن شد.

وی خاطرنشان کرد: اکنون شرایط ویژه ای پیش روی تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی برای تأمین نیازهای کشور ترکمنستان قرار گرفته است.

وی افزود: اتاق بازرگانی خراسان شمالی در نظر دارد پانزدهمین نمایشگاه اختصاصی ایران را با هدف توسعه و افزایش حجم صادرات غیر نفتی و به منظور برقراری امکان مراودات و مبادلات تجاری بین تجار و بازرگانان ایران و ترکمنستان در محل نمایشگاه های بین المللی عشق آباد برگزار کند.

وی صنعت، ساختمان، تجهیزات صنعت نفت و گاز، سازه های مهندسی، پروژه های فنی و مهندسی و توسعه شهری، صدور خدمات فنی و مهندسی در زمینه های راه سازی و پل سازی و آسفالت  را از جمله کالاهای قابل صدور ایران ذکر کرد.

وی با اشاره به اهداف برگزاری این نمایشگاه گفت: از آن جایی که اتاق بازرگانی خراسان شمالی فعالیت اقتصادی زیادی در ترکمنستان دارد، این استان به عنوان برگزار کننده نمایشگاه بین المللی ایران در ترکمنستان انتخاب شد.

وی ادامه داد: محوریت خراسان شمالی در برگزاری این نمایشگاه می تواند علاوه بر افزایش عملکرد اتاق، توسعه اقتصادی، صادرات، واردات، اعزام، پذیرش و سرمایه گذاری مشترک بین دو کشور را افزایش دهد.

وی خاطرنشان کرد: با برگزاری این نمایشگاه از سوی خراسان شمالی مشارکت در بخش های سرمایه گذاری، صادرات، واردات و توسعه اقتصادی استان بیشتر می شود.

ادامه مطلب

 

صدور حکم مجوز برگزاری نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد- ترکمنستان به نام اتاق بازرگانی خراسان شمالی

 از سوی معاون وزیر در امور صادرات و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران مجوز برگزاری نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد به نام اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی  صادر شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی از سوی مجتبی خسروتاج معاون وزیر در امور صادرات و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران مجوز برگزاری نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد به نام اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی/ بجنورد در آبان ماه سال جاری  صادر شد.

متن حکم به شرح ذیل آمده است:

به استناد بند 31 ماده 5  اساسنامه سازمان توسعه تجارت ایران بدینوسیله موافقت سازمان توسعه تجارت ایران با برگزاری نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد- ترکمنستان به نام اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی اجرا  توسط شرکت پارس پگاه تجارت در تاریخ 13 لغایت 15 اسفند ماه 1397 و با رعایت ضوابط برگزاری نمایشگاه ها مندرج در ظهر این مجوز اعلام می گردد.

ادامه مطلببرگزاری جلسه هم اندیشی هیات رئیسه اتاق بازرگانی خراسان شمالی با حوزه مقاومت بسیج اصناف، بازاریان و تجار

اولین جلسه هیات رئیسه اتاق بازرگانی خراسان شمالی با مسئولین بسیح حوزه مقاومت بسیج اصناف ، بازاریان و تجار استان  در راستای استفاده از ظرفیت تجار در برنامه های بسیج ، کمک به توانمند سازی تجار و بازاریان در امر صادرات و واردات و...درمحل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع،معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی بجنورد درجلسه هم اندیشی با مسئولین بسیج اصناف، بازاریان و تجار استان  نقش بسیج را در تمام فعالیت های کشور بسیار موثر دانست .

وی به افتتاح دفتر رابط بسیج اتاق بازرگانی بجنورد طی سال جاری  اشاره کرد ویادآورشد: این دفتر با حضور مسئول بسیج اتاق ایران ، رئیس بسیج اصناف،بازاریان تجار خراسان شمالی و... به منظور همکاری و تعامل بیش از پیش در فعالیت های فرهنگی و اقتصادی استان افتتاح و راه اندازی شد.

سرهنگ محرابی نژاد ، رئیس بسیج اصناف ، بازاریان و تجار استان نیز دراین جلسه استفاده از ظرفیت اتاق بازرگانی در برنامه های بسیج ، کمک به توانمند سازی تجار و بازاریان در امر صادرات و واردات، آموزش و فرهنگ سازی فقه اسلامی در بین اصناف و تجار و... را از اهداف تشکیل بسیج اصناف، بازاریان و تجار  عنوان کرد.

 وی همچنین ظرفیت سازی جهت جذب حداکثری و سازماندهی و هماهنگ سازی همه ی تجار و بازرگانان متعهد و مشخص ازاولویت های اصلی بسیج تجار برشمرد.

گفتنی است دراین جلسه هیات رئیسه اتاق بجنورد نیز آمادگی خود را به منظور همکاری و همراهی در زمینه های مختلف توسعه اقتصادی استان در قالب بسیج فعالان اقتصادی اعلام کردند.

ادامه مطلب