باقدرت دست تولید کنندگان را می گیریم/حمایت از بخش خصوصی توسعه استان را به دنبال دارد

باقدرت دست تولید کنندگان را می گیریم/حمایت از بخش خصوصی توسعه استان را به دنبال دارد

استاندار خراسان شمالی باتاکید براین که باید مشکلات استانی در استان حل وفصل شود، گفت: مدیران دستگاه های اجرایی رسیدگی به مشکلات را به تهران واگذار نکنند بلکه باید باهماهنگی و انسجام بین دستگاهی و اختیارات مدیریتی مشکلات را دراستان مرتفع و حل وفصل کنند .
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد رضا خباز، استاندار خراسان شمالی در سومین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان به ارتباط خوب کاری و آشنایی خود با مجموعه اتاق بازرگانی اشاره کرد و خود را عضویی ازاین مجموعه یاد کرد.وی افزود: اینجانب بازرگان، تولید کننده و تاجر نیستم بلکه دلیل ارتباط من با این مجموعه به این دلیل بود که طی 4 سال پیش برگزار کننده انتخابات اتاق بازرگانی بوده ام زیرا هم مورد تایید بخش دولتی و خصوصی بودم.
خباز بخش خصوصی را میدان دار اقتصاد کشور دانست و بر لازم اجرا بودن مصوبات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی از سوی مدیران دولتی تاکید کرد واز مدیران دستگاه های اجرایی خواست براین مهم اهتمام داشته باشند.
استاندار خراسان شمالی با تاکید براین که هر مشکلی که دراستان وجود دارد باید دراستان حل و فصل شود، گفت: بنابراین مدیران دستگاه های اجرایی رسیدگی به مشکلات را به تهران واگذار نکنند این هنر نیست که مدیران اعلام کنند باید از تهران کسب و تکلیف کنند.وی افزود: بلکه باید باهماهنگی و انسجام بین دستگاهی و اختیارات مدیریتی مشکلات را دراستان مرتفع و حل کنند.
استاندار خراسان شمالی خطاب به مدیران دستگاه های اجرایی استان، اظهارکرد: مشکلات سازمان مربوطه خود را در استان احصا کنند و اگر مشکلات مربوطه در استان قابل برطرف شدن نیست به استانداری گزارش دهند تا برای رسیدگی سریعتر آن پیگیری شود.
خباز با اعلام آمادگی کامل جهت حمایت و رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدی استان ، اظهارداشت: با قدرت دست تولید کننده ها را می گیریم چراکه جز خدمت هدف دیگری نداریم.
وی با تاکید براین که حمایت از بخش خصوصی باعث سربلندی، آبادانی و ایجاد اشتغال درکشور می شود ، گفت: امروزه عدم ارتباط نزدیکتر بین بخش خصوصی و دولتی باعث افزوده شدن بسیاری از مشکلات درکشور شده که بایستی هر چه زودتر این مهم برطرف شود.
خباز ادامه داد: آنچه مسلم است باید تلاش کنیم مشکل بخش خصوصی را با یکدلی، همصدایی وهماهنگی برطرف کنیم ودراین زمینه از بخش دولتی خواست ارتباطش را با بخش خصوصی بیشتر کند تا بخشی از مشکلات کشور مرتفع شود.
استاندار خراسان شمالی در ادامه به مشکلات پیش رو و تحریم ها درکشور اشاره کرد وگفت: دراین زمینه دولت تحریم می شود نه بخش خصوصی بنابراین بخش خصوصی داخلی با بخش خصوصی خارجی می تواند ارتباط بیشتر داشته باشد و دراین زمینه این هنر دولت است که بستر لازم را فراهم سازد.وی همچنین یکی از مزیت ها بسیار خوب استان خراسان شمالی را دراین دانست که 45 درصد این استان روستایی هستند.
وی با بیان این که توسعه روستا توسعه شهر و استان را به دنبال دارد ، تصریح کرد: باید به توسعه روستاها توجه بیشتری داشته باشیم چرا که روستاها زودتر از شهرها آباد می شوند .
خباز بر راه اندازی و ایجاد شرکت های تعاونی فراگیر در شهرستان های استان و شهرستان راز و جرگلان تاکید کرد واز مدیرتعاون استان خواست حدود 2 تعاونی فراگیر در هر شهرستان تاسیس کنند تا بستر های لازم برای ماندگاری روستائیان را در روستاها فراهم شود.

ادامه مطلببا حضور مدیران تجاری ترکمنستان و ایران باردیگر پرونده بازارچه مرزی پرسه سو روی میز مذاکره خواهد رفت

با حضور مدیران تجاری ترکمنستان و ایران باردیگر پرونده بازارچه مرزی پرسه سو روی میز مذاکره خواهد رفت

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی گفت:امروز 10 مرداد ماه پرونده بازارچه مرزی پرسه سو در جلسه ای با حضور وزیر تجارت اقتصادی ترکمنستان و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران و دیگر مسئولان مربوطه استانی پیگیری و درباره آن مذاکره خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی اهداف جلسه امروز را بررسی مسائل تجاری دو کشور، گسترش روابط تجاری، حل وفصل مشکلات صادراتی تجار وبازرگانان و بررسی و مذاکره دررابطه با بازگشایی بازارچه مرزی پرسه سو عنوان کرد.
وی به پیگیری های بسیار اتاق بازرگانی خراسان شمالی و دیگر مسئولان مربوطه استانی در رابطه با بازگشایی بازارچه مرزی پرسه سو، اظهارداشت: طی سفر فرودین ماه امسال به ترکمنستان در سفر رئیس جمهور و هیات همراه باردیگر این مسئله از طریق اینجانب به عنوان رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان مطرح و به جد پیگیری شد.
صمدی بیان کرد: با توجه به اینکه خراسان شمالی ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکمنستان دارد اما هیچ مبادی ورودی و خروجی در مناطق مرزی وجود نداشته به همین دلیل امیدواریم این بازارچه راه اندازی گردد تا زمینه اشتغال زایی افراد ایجاد شود.
وی افزود:چنانچه راه مرزی خراسان شمالی با ترکمنستان در قالب پروژه ملی تعریف و این راه چهار بانده شود قطعا ارتباط بین دو کشور بیشتر خواهد شد.
رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با بیان این که ایجاد بازارچه مرزی پرسه سو از مصوبات دور اول سفر دولت به خراسان شمالی است،خاطرنشان کرد: در سفر دوم استانی دولت نیز راه اندازی آن مورد تاکید قرار گرفت.
وی افزود: البته مسوولان ترکمنستان برای راه اندازی این بازارچه خواهان ساماندهی بازارچه های فعال ایران در مرز این کشور نیز شدند.
صمدی پایین بودن میزان صادرات تجاری آن کشور به ایران و از سویی بالا بودن تعرفه دریافتی ایران برای واردات کالا را از علل اصلی تاخیر و تعلل ترکمنستان برای گشایش بازارچه مرزی ˈپرسه سوˈ اعلام کرد.
وی اضافه کرد: با راه اندازی بازارچه پرسه سو علاوه بر تسهیل تجارت خراسان شمالی با ترکمنستان، گذرگاهی برای مبادلات تجاری استانهای همجوار از قبیل گلستان، خراسان رضوی و مازندران نیز فراهم می شود.
صمدی با بیان اینکه هم اکنون کالاهای این استان از طریق دیگر استانهای همجوار صادر می شود، گفت: ایجاد بازارچه پرسو هزینه تجار این استان را برای صدور کالاها به ترکمنستان کاهش می دهد.
رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از آمادگی خراسان شمالی برای ایجاد و راه اندازی بازارچه مرزی پرسه سو خبرداد و افزود: به همین منظور امروز 10 مرداد ماه درباره مسائل پیش روی راه اندازی این بازارچه مذاکره خواهد شد.
وی بیان کرد: این جلسه امروز در باجیگران با حضور وزیر تجارت اقتصادی ترکمنستان و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران و نماینده وزیر صنایع و معادن برگزار می شود.
گفتنی است دراین جلسه روسای سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان های هم مرز مانند خراسان شمالی، گلستان و خراسان رضوی نیز حضور دارند.

ادامه مطلببخش خصوصی در فعالیت های اقتصادی کشور یاری رسان دولت باشند

بخش خصوصی در فعالیت های اقتصادی کشور یاری رسان دولت باشند

رییس اتاق بازرگانی خراسان شمالی بر اهمیت و نقش بخش خصوصی در وضعیت کنونی اقتصاد کشور اشاره کرد و خواستار شد فعالان اقتصادی در فعالیت های اقتصادی کشور یاری رسان دولت باشند و براین مهم اهتمام بورزند.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی،محمد صمدی در چهارمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بجنورد به تشریح وضعیت نوسانات نرخ ارز و رشد اقتصادی کشور در شرایط کنونی پرداخت و ازهمه دولتمردان،مسئولان خواستار تدابیر ویژه در این رابطه شد.وی نقش بخش خصوصی و فعالان اقتصادی درشرایط امروز اقتصادی کشور را مهم دانست و اظهارکرد:بخش خصوصی،تجار و بازرگانان می توانند در فعالیت های اقتصادی کشور نقش موثر و یاری رسان دولت باشند.
وی بر مشارکت و همکاری جدی فعالان اقتصادی در اقتصاد و تولید کشور تاکید کرد و از جمله مهمترین مشکلات حاضر تولیدکنندگان و صنعتگران را مالیات و مسائل بانکی اعلام کرد.
صمدی افزود:براین اساس می توان اذعان کرد تقویت و تجدید حیات دوباره تولید در کشور منوط بر حذف مالیات از حوزه صادرات و همچنین تسهیل و رفع مشکلات بانکی واحدهای تولیدی با ارایه تسهیلات بانکی با سودهای کم بهره است.
وی به برگزاری نشست های شورای گفتگوی بخش خصوصی با دولت از سوی اتاق های بازرگانی اشاره کردو اظهار داشت: این مهم با جدیدیت از سوی اتاق های بازرگانی در راستای تسهیل و رفع موانع تولید در استان ها انجام می شود.
رییس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با اشاره به برگزاری مراسم تکریم و معارفه استاندار جدید خراسان شمالی،اظهار امیدواری کرد استاندار جدید نیز به مانند استاندار قبلی از نقش و مشارکت بخش خصوصی برای برون رفت از مشکلات اقتصادی در استان برخوردار شوند.
گفتنی است در این جلسه اعضای هیات نمایندگان نیز به پاره ای از مسائل و مشکلات اقتصادی کشور پرداختند و با بحث و تبادل نظر و ارائه راهکار و پیشنهاداتی برای برون از مشکلات موجود در بخش های مختلف گفتگو کردند.

ادامه مطلب

 

برگزاری پنجمین جلسه کمیته" بررسی قوانین مرتبط با حوزه بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی اتاق بازرگانی خراسان شمالی

پنجمین جلسه کمیته بررسی قوانین مرتبط با حوزه بازرگانی، صنعت، معدن  کشاورزی، بهبود مستمر محیط کسب و کار" صبح امروز یکشنبه 24 تیرماه در محل سالن جلسات اتاق بازرگانی بجنورد باحضور اعضاء برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی بجنورد در پنجمین جلسه کمیته دستور این جلسه  را تحت عنوان بررسی آیین نامه بند(ه) تبصره 5 قانون بودجه 97 و بند (ب) ماده 12 قانون احکام دائمی برنامه ششم اعلام کرد.وی افزود: دراین جلسه در رابطه با   موضوع حفظ قدرت خرید تا نرخ 8 درصد براساس آیین نامه مذکور به بحث وتبادل نظر پرداخته شد.

صمدی اظهارکرد: این گونه بیان شد که کارفرما می تواند تا 8 درصد به پیمانکار بابت اسنادی که بیش از یک سال دوره پرداخت آن است پرداختی داشته باشد درحالی که در بورس نرخ تنزیل حداقل بین 25 تا 30 درصد است.وی تصریح کرد: این درحالی است که این مهم مشکلاتی را برای کارفرمایان ایجاد کرده بدین صورت که دولت 8 درصد نرخ تنزیل می دهد ولی عملا در بازار حداقل 25 تا 30 درصد پرداختی داریم.

صمدی تصریح کرد: براین اساس از سوی اعضا در این زمینه پیشنهاد گردید نرخ مبنا یک عدد ثابت دولتی مانند نرخ تسهیلات یا نرخ بورس تعیین شود .وی افزود: همچنین در این جلسه به بررسی مشکلات تورم در سطح جامعه به ویژه برای پیمانکاران  اشاره شد و اعلام شد دولت اگر نقدیندگی کافی ندارد پروژه جدید تعریف نکند و یا حداقل پروژه ها را کاهش دهد.وی ادامه داد:  در صورتی هم که پروژه تعریف شد کل جزئیات از جمله تورم ، نوسانات بازار و... لحاظ شود.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی گفت: همچنین در این جلسه در رابطه با بحث مالیات اعلام شد باتوجه به این که اوراق برای ادارات مالیاتی صادر نمی شود و کل مبلغ پرداختی به پیمانکاران با یک نرخ تنزیل به بورس به فروش می رسد دراین زمینه پیشنهاد گردید برای ادارات مالیات هم اوراق صادر شود .وی از دیگر موضوعات مطرح شده در این جلسه براساس آیین نامه  مذکور را موضوع پیش پرداخت ها اعلام کرد وافزود: تمام قراردادهایی که دولت با بخش خصوصی می بندد تحت عنوان پیش پرداخت است درحالی که بابت پیش پرداخت در قانون چیزی مشخص نشده است.

صمدی ادامه داد: به همین منظور دراین زمینه پیشنهاد شد برای پیش پرداخت ها هم اوراق همان سال تعلق بگیرد .وی همچنین  در جلسه عنوان شد: یکی از مشکلات عمده واحدهای تولیدی و پیمانکاران استان در بحث مسائل مالیاتی این است که کارشناسی درستی از سوی کارشناسان امور مالیاتی انجام نمی شود و اکثرا به صورت سلیقه ای است .

ادامه مطلبالزام روابط تجاری و اقتصادی خراسان شمالی با کشورهای اروپایی

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی بر الزام روابط تجاری و اقتصادی  استان با کشورهای اروپایی تاکید کرد واظهارداشت: درحال حاضر خراسان شمالی با 30 کشور جهان از جمله ایتالیا، آلمان، سنگاپور، قزاقستان، میانمار، پرتغال و آفریقای جنوبی و... روابط تجاری دارد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی، در جلسه بررسی و تبادل نظر پیرامون سرمایه گذاری و توسعه اقتصادی استان که با حضور تجار و بازرگانان در محل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد، از روابط تجاری این استان با 30 کشور جهان از جمله ایتالیا، آلمان، سنگاپور، قزاقستان، میانمار، پرتغال و آفریقای جنوبی و... خبرداد.

وی بر روابط تجاری ، صادرات و واردات استان خراسان شمالی با کشورهای اروپایی از جمله آلمان ، ایتالیا و...اشاره کرد و بر الزام روابط تجاری و اقتصادی بیش از پیش با سایر کشورهای جهان تاکید کرد.صمدی  در این راستا برنامه ریزی شده است در سالجاری و  در سال آینده به برخی از کشورهای آسیایی و اروپایی  اعزام و پذیرش هیات تجاری داشته باشیم.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از اهداف اصلی این جلسه را گسترش روابط تجاری و اقتصادی با کشور آلمان و سایر کشورهای اروپایی ، آشنایی بیشتر بازرگانان با اقتصاد و بازارهای هدف کشورهای صادرتی و بررسی فرصت های تجاری و سرمایه گذاری کشورهای هدف صادراتی عنوان کرد.وی همچنین در زمینه سرمایه گذاری برای تولیدات گیاهان دارویی  خراسان شمالی خواستار همکاری و مشارکت بیشتر شدند.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  در ادامه میزان صادرات استان خراسان شمالی را در سال 96 حدود 85 درصد اعلام کرد وگفت:میزان صادرات استان در بهار امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال از لحاظ ارزشی 7.4 درصد رشد و از لحاظ وزنی 8.6 درصد کاهش داشته است.وی افزود: در سه ماهه ابتدای سال جاری حدود 120 هزار تن کالا به ارز 27 میلیون و 70 هزار دلار از استان صادر شده است.

صمدی اظهارکرد: امسال صادرات 160 میلیون دلار کالا از استان برنامه ریزی و هدفگذاری شده است که در این مدت 17 درصد از برنامه صادراتی استان تحقق یافته است.وی عمده کالاهای صادراتی استان شامل محصولات پتروشیمی همچون اوره، ملامین، آمونیاک و نیز محصولات فولادی، محصولات پلاستیکی، سیمان، مواد غذایی و محصولات کشاورزی عنوان کرد.

این میزان کالا به کشورهای افغانستان، ترکمنستان، تاجیکستان، آذربایجان، قزاقستان، ترکیه، هند، امارات متحده عربی، بلغارستان، مالزی، ازبکستان، عراق، ایتالیا، اسپانیا، میانمار، سومالی، سریلانکا، تایوان، پاکستان، روسیه و آلمان صادر شده است.

دکتر سید علی صالح پور، رایزن اقتصادی ایران در آلمان  نیز دراین جلسه با بیان این که روابط تجاری این دو کشور بعد از برجام 26 درصد رشد یافت، گفت: در سال 2017 سهم صادرات آلمان به ایران 3 میلیارد و 400 میلون دلار افزایش یافت که این رقم در سال 2016 دو میلیارد و 800 میلیون دلار بوده است.وی همچنین سهم صادرات ایران به آلمان را نیز 500 میلیون دلار عنوان کرد و سهم صادرات آلمان به ایران را 8/2 میلیون دلار اعلام کرد.

دکتر صالح پور  به اقتصاد قوی آلمان در بخش های مختلف از جمله صنایع ، فناوری پیشرفته و... اشاره کرد و اظهارکرد: آلمان 16 ایالت دارد که از نظر اقتصادی بسیار کارآمد و قوی هستند که با بسیاری از کشور های جهان رقابت می کنند.رایزن اقتصادی ایران در آلمان بر فعال تر شدن شرکت های کوچک در کشور تاکید کرد و افزود: موتور محرکه اقتصادی بسیاری از کشور ها واحد های کوچک و بزرگ هستند.

گفتنی است دراین جلسه برخی از تجار و بازرگانان استان در رابطه با نحوه برقرار روابط تجاری بهتر و نزدیک تر با کشور آلمان ، مسائل و موانع موجود در خصوص صادرات و واردات با کشور آلمان و... به صورت پرسش و پاسخ پرداختند.

ادامه مطلبدیدار رایزن اقتصادی ایران در آلمان با تجار و بازرگانان خراسان شمالی

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از سفر رایزن اقتصادی ایران درآلمان به این استان فردا یکشنبه 17 تیرماه  خبرداد و گفت: این دیدار به منظور گسترش روابط تجاری و اقتصادی فی مابین با فعالان اقتصادی بخش خصوصی، تجار و بازرگانان خراسان شمالی درمحل اتاق بازرگانی بجنورد انجام خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع،معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی به  توانمندی ها و پتانسیل های استان خراسان شمالی در زمینه های صنعتی، كشاورزی و توريستی اشاره کرد و برضرورت معرفی ظرفیت ها و پتانسیل های استان و روابط تجاری و اقتصادی نزدیک تر با کشورها جهان تاکید کرد.وی افزود: برهمین اساس فردا یکشنبه 17 تیرماه  دکتر صالح پور، رایزن اقتصادی ایران درآلمان با تجار و بازرگانان و فعالان بخش خصوصی خراسان شمالی راس ساعت 10 صبح درمحل سالن جلسات اتاق بازرگانی بجنورد دیدار و سخنرانی خواهد داشت.

صمدی  اهداف این دیدار را گسترش روابط تجاری و اقتصادی دوجانبه با یکدیگرو دیگر کشورهای جهان وشناسایی و آشنایی بیشتر بازرگانان با اقتصاد  و بازارهای هدف کشورهای صادراتی ، بررسی فرصت های تجاری و سرمایه گذاری استان در کشورهای هدف و... عنوان کرد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  ازفعالان بخش خصوصی، تجار و بازرگانان  خواست تا با استفاده از مزیت های نسبی استان و رقابت موجود کشور در راستای توسعه همه جانبه کشور بیشترین بهر ه برداری را به عمل آورند.

ادامه مطلبانعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک اتاق بازرگانی خراسان شمالی با سرمایه گذاران خارجی

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک به منظور گسترش روابط تجاری ، بازرگانی و اقتصادی  با سرمایه گذاران کشورهای چین، یونان، ایتالیا، قطر و قرقیزستان خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی خراسان شمالی، محمد صمدی طی دیدار با سرمایه گذاران خارجی که درمحل اتاق بازرگانی بجنورد انجام شد،گفت: استان خراسان شمالی بهره مند از پنانسیل ها، ظرفیت ها و توانمندی های مختلف است .

وی به سابقه 10 ساله تشکیل اتاق بازرگانی خراسان شمالی اشاره کرد و ازجمله مهمترین فعالیت های این اتاق را صادرات واردات، اعزام و پذیرش هیات های تجاری، برپایی نمایشگاه، جذب سرمایه گذاران ،حل مشکلات واحدهای تولیدی و... عنوان کرد.

صمدی از روابط تجاری استان خراسان شمالی با 30 کشور دنیا خبرداد و بیشترین روابط تجاری را با کشور های همسایه از جمله  چین، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، هند، عراق، سوریه، پاکستان ، قرقیزستان ، ازبکستان و.. عنوان کرد.وی افزود: همچنین این استان با کشورهای اروپایی ازجمله ایتالیا، فرانسه و آلمان روابط تجاری، اقتصادی و... خوبی تاکنون توانسته برقرار کند.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی توسعه اقتصاد شهری را از اهداف و رویکردهای جلب سرمایه گذاران دانست و بر ضرورت روابط تجاری بیش از پیش استان خراسان شمالی با سرمایه گذاران داخلی و خارجی تاکید کرد.وی یکی از اهداف توسعه اقتصاد شهری را جذب و جلب سرمایه گذار عنوان کرد.

صمدی  به آماده بودن 30  فرصت سرمایه گذاری در بجنورد برای معرفی به سرمایه گذاران اشاره کرد و گفت: برنامه ریزی شده 40 تفاهم نامه با سرمایه گذاران خارجی و داخلی در بجنورد مرکز استان خراسان شمالی منعقد شود.

وی از جمله این تفاهم نامه ها را در زمینه ساخت شهربازی، ساخت مجتمع های تفریحی و توریستی همچون پارک آبی در بوستان بابا امان و دو برار، تله کابین، پارکینگ طبقاتی، انرژی خورشیدی، قطار شهری و سایر طرح های توسعه ای عنوان کرد.

فررو والتر، نماینده خاورمیانه شرکت سارتوری نیز با ابراز خرسندی از سفر به استان خراسان شمالی به ویژه مردم خوب و مهمان نواز شهر بجنورد ، گفت: طی سفرهای زیاد به کشورها مختلف اعتراف می کنم هیچ گاه با چنین شهر زیبا و مردم مهربان برخورد نکرده ام .وی افزود: من مطمئن هستم که درآینده نزدیک روابط خوبی با مردم استان خراسان شمالی خواهیم داشت و این روابط ادامه دار خواهد بود.

نماینده خاورمیانه شرکت سارتوری از اتاق بازرگانی به عنوان یکی از شریک های مهم و اصلی درتمام پروژه ها یاد کرد وگفت: امیدواریم روابط بازرگانی نزدیک تری با تجار و بازرگانان این استان برای فعالیت های تجاری ، اقتصادی و... داشته باشیم.وی افزود: طی سفر دو روز به بجنورد و بازدید از مناطق شهری، بازار ، تفرجگاه ها و... با ظرفیت ها و موقعیت های فراوان این شهر برای فعالیت های تجاری و اقتصادی و اجرای پروژه ها بزرگ مواجه شدیم .

داود ندیم، مشاور سرمایه گذاری شهرداری های کشور نیز از دو خبر مسرت بخش خبرداد و اعلام کرد: اتحادیه اروپا تصویب کرده 10 میلیارد دلار درایران سرمایه گذاری کند که جزئیات این خبر مهم طی روز های آتی منتشر خواهد شد.وی خبر دوم را اینگونه بیان کرد بانک سرمایه گذاری اروپا اعلام کرده که مقرراتش را اصلاح خواهد کرد تا بتواند شرکت های اروپایی بیشتر با ایران کار کنند .

گفتنی است استان خراسان شمالی میزبان  ۱۵ شرکت سرمایه گذار از پنج کشور قطر، چین، یونان، ایتالیا و قرقیزستان است.

ادامه مطلب7 تن از صنعتگران و معدنکاران نمونه استان خراسان شمالی تجلیل شدند

به مناسبت گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن از 7 تن از صنعتگران و معدن کاران نمونه استان تجلیل شدند که 5 تن در حوزه صنعت و 2تن در حوزه معدن بودند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی در همایش روز ملی صنعت و معدن از 7 تن  صنعتگران ومعدنکاران نمونه استان تجلیل و قدردانی شد که 5تن در بخش صنعت و 2 تن در بخش معدنی استان بودند.در بخش صنعت علی شریعت از شرکت آرد سفید  ارمغان،قربان رحیمی از شرکت کیا الکترود،علی اصغر علی آبادی از سنگ شکن نجم،اصغر کریمی از شرکت رخام سازه آسا و امید نادری از شرکت برودت صنعت خاوران تجلیل شدند.

براساس این گزارش در حوزه معدن از مکتشف نمونه عباسعلی قاسم زاده و بهره بردار نمونه شرکت معدنی کوه سنگ دایا فاطمه پور رمضانی تجلیل  و مفتخر به دریافت تندیس روز ملی صنعت و معدن شدند

ادامه مطلببانک ها با تولیدکنندگان عرصه صنعت و معدن مهربانانه رفتار کنند

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی تاکید کرد:  بانک ها با تولیدکنندگان عرصه صنعت، معدن و خدمات مهربانانه رفتار کنند و با آنان رفیق شوند وحقوق شهروندی آنان را نیز رعایت کنند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی مجید پور عیسی در همایش روز ملی صنعت و معدن از برگزاری بسیار خوب همایش روز ملی صنعت و معدن از سوی اتاق بازرگانی بجنورد قدردانی کرد و اظهار داشت : به قدری مشکلات زیاد است، اقداماتی که تاکنون برای عرصه صنعت، معدن و تجارت انجام شده است به چشم نمی آیند.

وی افزود: در شرایط کنونی ناکارآمدی های سیستم اقتصادی، نوسانات نرخ ارز، عدم شفافیت قوانین و مقرارت همچنین تغییرات زود هنگام قوانین واردات، صادرات و بانکی، باری بر دوش فعالان حوزه صنعت و معدن کشور شده اند.وی تصریح کرد: بنده فکر می کنم که اگر کشورهای پیشرفته دنیا یک دهم از این مشکلات را می داشتند، نمی توانستند این چنین رشد کنند.وی در ادامه بر تسهیل شرایط برای ادامه حیات تولید تاکید کرد و خواستار شد: در کشور باید تنوع در نهادهای مالی انجام شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان شمالی افزود: در کشورهای توسعه یافته، نقدینگی مورد نیاز تولید از محل شرکت های تامین سرمایه و صندوق های ضمانت به صورت اعطای تسهیلات تامین می شود و نه از محل بانک ها.پور عیسی تصریح کرد: در کشور ایران نیز باید زمینه های فعالیت این نهادهای مالی ایجاد شود تا سرمایه گذاران برای تامین نقدینگی مورد نیاز خود به سوی آنان هدایت شوند.وی تاکید کرد: بانک ها با تولیدکنندگان عرصه صنعت، معدن و خدمات مهربانانه رفتار کنند و با آنان رفیق شوند همچنین حقوق شهروندی آنان را نیز رعایت کنند.

یحیی نیکدل،رییس سازمان صنعت،معدن و تجارت خراسان شمالی نیز با اشاره به همکاری مدیران دستگاه‌های اجرایی خدمات رسان در خصوص تسهیل و روان‌سازی مشکلات‌ واحدهای تولیدی٬ اظهار داشت: انتظار می‌رود مدیران دستگاه‌های دولتی خدمات‌رسان با نگاه حمایتی در جهت رفع مشکل، روان سازی و تسهیل مسائل واحدهای تولیدی گام بردارند.

وی افزود: علی‌رغم تمام محدودیت‌ها و کمبودهای موجود اقدامات خوبی در حوزه صنعت صورت گرفت به‌طوری‌که فاز یک فولاد کیمیا صبا در نیمه دوم امسال به بهره‌برداری خواهد رسید و شمش آلومینیوم که اکنون 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد در اواخر سال جاری مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

امید حیدریان، رئیس خانه صنعت و معدن خراسان شمالی نیز   اظهار کرد: در حال حاضر ایران در یک جنگ نابرابر اقتصادی قرار دارد که اگر دولت و فعالان عرصه تولید از یکدیگر حمایت نکنند همه شکست خواهیم خورد.وی تصریح کرد: در این شرایط، دولت و تولیدکنندگان باید از یکدیگر حمایت کنند تا این شرایط سخت را بتوانیم پشت سر بگذرانیم.

حیدریان  با یادآوری این مطلب که در حال حاضر ایران هیچ مراوده بانکی با هیچ کشوری ندارد و اگر دارد آن نیز به صورت محدود است، تصریح کرد: در این شرایط کنونی، کنترل نرخ ارز نیز روش قدیمی و ناکارآمد است.وی گفت: کشور که با تورم، افزایش نرخ دستمزد و افزایش هزینه های تولید دست و پنجه نرم می کند، نمی تواند نرخ ارز را ثابت نگه دارد و در این شرایط شاهد هستیم که واردات بر صادرات پیشی گرفته است.

گفتنی است همایش روز ملی صنعت ومعدن از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی امسال درمحل سالن جلسات استانداری استان برگزار شد.

ادامه مطلب