ضرورت نقش بانک ها درتامین مالی صادرات و کمک به صادرکنندگان  

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی نقش بانک ها درتامین مالی صادرات کشور  و کمک به صادرکنندگان و تولید کنندگان را ضروری و موثر  دانست .به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع ،معادن وکشاورزی خراسان شمالی ، محمد صمدی در نشست تخصصی آشنایی با خدمات بانک توسعه صادرات که باحضور فعالان اقتصادی استان در محل هتل داریوش بجنورد برگزار شد، با بیان این که نقش بانک ها درتامین مالی صادرات و کمک به تولید کنندگان کشور ضروری است، گفت: فعالیت های بانک ها باید برای صادرکنندگان شفاف باشد تا تولید کنندگان آگاه باشند با چه بانک‌ها در دنیا و به چه میزان مبادلات داشته باشند.

وی  با بیان این که رشد اقتصادی نیازمند توسعه تولیدات صادراتی و هدایت سرمایه‌گذاری‌ها به بخش تولید است اظهارداشت:  برای جذب سرمایه مورد نیاز تولید و توسعه بازار تولید‌کنندگان داخلی و حضور شایسته آن‌ها در بازارهای جهانی، توسعه تعاملات با کشورهای هدف از ملزومات اساسی به شمار می‌رود.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با بیان این که  تعیین نرخ ارز نقش موثری در صادرات و واردات کشور دارد، اظهارکرد:  چرا که این عامل مهم در تعیین قدرت رقابتی تولید کنندگان داخلی در برابر رقبای خارجی در بازارهای داخلی و خارجی نقش موثری دارد.صمدی  کم‌توجهی به قوانین و معافیت‌های مالیاتی برای صادرکنندگان،  بالا بودن سود تسهیلات بانکی،کمبود نقدینگی ناشی از افزایش قیمت ارز، حمایت کم رنگ بانک‌ها از واحدهای تولیدی ،  عدم امکان نقل و انتقالات پول و... را ازجمله مشکلات صادرکنندگان و واحدهای تولیدی استان اعلام کرد.

صمدی پرداخت تسهیلات با نرخ سود پایین تر به صادر کنندگان با معرفی اتاق بازرگانی استان،استمهال و تجدید تقسیط دیون معوقه صادرکنندگان ،جلوگیری از اجرائیات بانک ها علیه واحدهای تولیدی و... را ازجمله پیشنهادات برای تسهیل در روند فعالیت های صادرکنندگان و واردکنندگان ذکر کرد.

محمد رضا حمزه  ای ، رئیس بانک توسعه صادرات استان خراسان شمالی نیز  به برخی اقدامات بانک توسعه صادرات در راستای حمایت از تولید کنندگان اشاره کرد وگفت: بانک توسعه صادرات ایران به منظور توسعه اقتصادی، جهش صادراتی و ایجاد اشتغال در کشور تسهیلات به صورت ریالی به متقاضی که به منظور تأمین سرمایه در گردش برای تهیه یا تولید کالا و صدور آن نیاز مالی دارند، در قالب یکی از عقود اسلامیپرداخت میکند.

ادامه مطلبراهکار اصلی سیاست های ارزی بازگشت ارزحاصل از صادرات به چرخه اقتصادی است


رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  یكی از اصلی ترين اولويت ها در سياست های ارزی را  بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد كشور عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در جلسه رسیدگی با مشکلات صادرکنندگان و وارد کنندگان استان یكی از اصلی ترين اولويت ها در سياست های ارزی را  بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد كشور عنوان کرد.وی بر ايجاد بستر مناسب برای افزايش صادرات به بازارهای هدف تاکید کرد وگفت: حمايت از صادر كنندگان بايد با نهايت سرعت و دقت انجام شود تا بتوانیم از منابع ارزی حاصل از صادرات به بهترين نحو در مديريت منابع ارزی كشور استفاده کنیم.صمدی افزود: برهمین اساس دولت باید به دنبال ايجاد فضای آرام و امن به منظور تسهيل در فعاليت صادر كنندگان و وارد كنندگان باشد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی ازجمله مشکلات  صادرکنندگان را کم‌توجهی به قوانین و معافیت‌های مالیاتی برای صادرکنندگان، بالا بودن سود تسهیلات بانکی، وجود مشکلات مالیاتی به خصوص مالیات بر ارزش افزوده و افزایش نرخ سالیانه آن عنوان کرد .صمدی افزایش هزینه‌های سوخت و حمل مواد اولیه و صدور پروانه‌های مازاد در استان، کمبود نقدینگی ناشی از افزایش قیمت ارز، نوسانات بازار ،عدم حمایت بانک‌ها از واحدهای تولیدی را ازدیگر مشکلات واحدهای تولیدی و صادرکنندگان استان بیان کرد.

رئیس اتاق بازرگانی در رابطه با صدور کارت بازرگانی گفت: صدور کارت بازرگانی به تولید کنندگان براساس شرایط قانونی انجام می شود ودارندگان کارت حقوقی وکارخانه ها اعتبار صدور کارت بازرگانی آنها 5 ساله است.وی افزود: همچنین اشخاص حقیقی صدور کارت بازرگانی آنها یکساله است بنابراین بازرگانی که 2 سال از اعتبار کارت بازرگانی آنها بگذرد به منزله نداشتن کارت بازرگانی تلقی می شود.وی متذکر شد: اتاق بازرگانی در راستای حل مشکلات واحدهای تولیدی و صادرکنندگان استان همواره همراه و حامی تولید کنندگان است.

یکی از صادرکنندگان استان نیز  به مشکلات صادرکنندگان استان اشاره کرد وگفت: باتوجه به این که صادرات از مالیات معاف است ولی متاسفانه این قانون برای صادرکنندگان به درستی اعمال نمی شود.

امرالله فیاض افزود : این درحالی است که تمام کالاهای ما از مجاری قانونی و از گمرک جهموری اسلامی ایران انجام می شود و ارزش گذاری و ارزیابی لازم انجام و اظهارنامه الکترونیکی آن ثبت واز مرزهای قانونی خارج می شود ولی بازهم شاهد جرایم بالا از سوی اداره مالیات هستیم.

حسن عطایی یکی دیگر از صادرکنندگان استان نیز گفت: صادرات در استان زمانی رونق می یابد که افراد خبره و کارشناس در حوزه صادرات وارد شود.وی افزود:دراین زمینه صادرکنندگان استان ما نیازمند مدیریت قوی در حوزه صادرات هستند  تا مشکلات تولید کنندگان رفع شود.

عبدالحسین گلکار مدیرعامل شرکت امین آوا پلاست بجنورد نیز گفت: متاسفانه روز به روز شاهد افزایش مشکلات صادرکنندگان درکشور هستیم.وی افزود: امروزمتاسفانه صادرات انجام شده به منزله ضرر برای تولید کننده است.گلکار خواستار حمایت بیشتر دولت از تولید کنندگان و بازرگان شد و اظهارداشت: این درحالی است که اگر تولیدکنندی نباشد توسعه، آبادانی واشتغال در کشورنخواهیم داشت.

امین قربانی  رئیس اداره بازرگانی سازمان صنعت و معدن و تجارت خراسان شمالی نیز با بیان این که نوسانات ارزی تولید کنندگان را با مشکل مواجه کرده است، گفت: برهمین اساس  تثبیت نرخ ارز از مطالبات فعالان اقتصادی است.وی با اذعان براین که امروز تولید کنندگان بیشتر مشکلات را در بخش مالیات اعلام می دارند اظهارداشت: دراین خصوص عدم آگاهی لازم از قوانین و مقررات صادرات و واردات و مالیات و... باعث شده بر مشکلات این اقشار افزوده شود.وی ارائه مدارک مستند از فاکتورها و اظهارنامه های مالیاتی برای تولید کنندگان در امر صادرات واردات  را ضروری دانست.

ادامه مطلب

 

برگزاری دوره آموزش اعتبارات اسنادی (LC) و مقررات حاکم برآن از سوی اتاق بازرگانی بجنورد

 

برگزاری دوره آموزش اعتبارات اسنادی (LC) و مقررات حاکم برآن از سوی اتاق بازرگانی بجنورد

اولین دوره آموزشی اتاق بازرگانی بجنورد در سال جاری تحت عنوان اعتبارات اسنادی (LC) و مقررات حاکم برآن 19 اردیبهشت ماه درمحل  اتاق بازرگانی بجنورد برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی ، اولین دوره آموزشی اتاق بازرگانی بجنورد تحت عنوان  اعتبارات اسنادی (LC) و مقررات حاکم برآن از سوی اتاق بازرگانی بجنورد برگزار می شود. محورهای این دوره آموزشی شامل ریسک های موجود در تجارت بین المللی ، روش های پرداخت درتجارت بین الملل ، اعتبارات اسنادی، طرفین درگیر در اعتبارات اسنادی، اینکوترمز 2010 و فرایند اعتبار از قرارداد تا رفع تعهد گمرکی است.

براساس این گزارش دوره آموزش اعتبارات اسنادی (LC) و مقررات حاکم برآن توسط دکتر اسماعیل محققی از اساتید برجسته اتاق ایران، مدرس دوره های روش های کلاسیک و نوین پرداخت در تجارت بین الملل برگزار می شود.دوره آموزشی اعتبارات اسنادی (LC ) و مقررات حاکم برآن  در روز  چهارشنبه 19 اردیبهشت ماه امسال راس ساعت 8 صبح  برای تجار و بازرگانان درمحل  اتاق بازرگانی بجنورد برگزار خواهد شد.همچنین در روز پنج شنبه 20 اردیبهشت ماه همین دوره آموزشی برای کارمندان بانک کشاورزی در محل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار می شود.

 شایان ذکر است در پایان این دوره آموزشی به تمامی شرکت کنندگان از سوی اتاق ایران گواهینامه معتبر اعطا خواهد شد. 

ادامه مطلبپیام تسلیت رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  به مناسبت درگذشت آیت الله مهمان نواز

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در پیامی در گذشت آیت الله مهمان نواز نماینده مردم خراسان شمالی در مجلس  خبرگان رهبری را تسلیت گفت.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، متن پیام به شرح ذیل آمده است:

إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَیْهِ رَاجِعونَ

بانهایت تاسف و تاثر رحلت عالم زاهد و مجتهد والاقدر وانقلابی حضرت آیت الله حبیب ا... مهمان نواز رضوان الله علیه ، نماینده مردم خراسان شمالی درمجلس خبرگان رهبری  را به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی ، حوزه های علمیه ، همه ارادتمندان ، دوستداران آن فقید سعید و بیت شریف و بستگان و فرزندان محترمشان از صمیم قلب تسلیت عرض می نماییم .

آیت‌الله مهمان‌نواز روحاني مبارز دوران انقلاب اسلامي كه با حکم حضرت امام خمینی(ره) از سال ١٣٥٩ تا ١٣٩١به عنوان امام جمعه بجنورد و بعد از آن تاکنون به عنوان نماینده مردم خراسان شمالی در مجلس خبرگان رهبری به هدايت ديني و اسلامي مردم اين ديار همت ورزيدند  ودر طول حیات با برکت خویش منشاء خدمات ارزشمندی برای نظام جمهوری اسلامی ایران و همیشه در دفاع از آرمانهای اصیل انقلاب اسلامی و حمایت و پشتیبانی از ولایت فقیه ثابت قدم بودند.

براین اساس هیات رئیسه ، هیات نمایندگان ،اعضای و کارکنان اتاق بازرگانی  ضمن عرض تسلیت ارتحال این عالم بزرگوار به محضر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و مردم متدین استان خراسان شمالی ، از خداوند متعال علوّ درجات برای آن مرحوم و صبر جمیل و اجر جزیل برای بیت شریف ایشان مسألت می نمائیم.

ادامه مطلبافزایش خرید کالای ایرانی، تولید کنندگان را به سمت ارتقای کیفیت سوق می دهد

دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان شمالی :

دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی درخراسان شمالی برتاثیرگذاری حمایت از تولیدات داخلی در عرصه بین المللی تاکید کرد وگفت:با خرید کالای ایرانی تولید کننده داخلی به سمت ارتقای کیفیت تولید و اجرای طرحهای توسعه ای تشویق می شوند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی  محمد صمدی در اولین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان با بیان این که خرید و حمایت از تولیدات و محصولات ساخت داخل در عرصه بین المللی نقش تاثیرگذار دارد، گفت: براین اساس   تولید کنندگان داخلی باید نسبت به کیفیت و مرغوبیت کالاها دقت بیشتری داشته باشند.وی  به نامگذاری شعار سال رهبری تحت عنوان حمایت از کالای ایرانی  اشاره کرد وگفت: در این راستا تجار و بازرگانان را تشویق و ترغیب می کنیم تا از کالاها و تولیدات داخلی مصرف کنند و تولید کنندگان نیز باید نسبت به کیفیت و مرغوبیت کالاها دقت بیشتری داشته باشند.

صمدی  استفاده از کالای ایرانی را عامل مهم در ایجاد اشتغال و رفاه عمومی در جامعه دانست و افزود: باید با خرید کالاهای ایرانی از تولیدکنندگان داخلی در راستای افزایش و حفظ اشتغال و اقتصاد جامعه حمایت کرد.رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به افزایش 98 درصدی صادرات استان طی سال گذشته اشاره کرد وگفت: این درحالی است که باوجود تحریم ها خراسان شمالی با 30 کشور دنیا مراودات تجاری داشته است.

وی به تشریح گزارش مختصری ازعملکرد شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان طی سال گذشته پرداخت و عملکرد شورای گفتگوی استان را مطلوب ارزیابی کرد و گفت:در سال گذشته  اتاق بازرگانی خراسان شمالی ازلحاظ عملکرد شورای گفتگو در بین اتاق های بازرگانی سطح کشور توانست رتبه پنجم را کسب کند.صمدی از اعزام و پذیرش هیات تجاری و بازاریابی از استان خراسان شمالی به 15کشور همسایه طی سال جاری خبرداد و از جمله این کشورها را تاجیکستان، ترکمنستان، عراق، روسیه ، عمان و... اعلام کرد.

دکتر هادی قوامی، نماینده مردم اسفراین درمجلس شورای اسلامی نیز  از تولید به عنوان پرزحمت ترین کارها در کشور یاد کرد و افزود: حمایت ازکالای ایرانی به این معنا نیست که فقط به مصرف داخلی آن توجه کنیم بلکه حمایت ازکالای ایرانی بدین معناست کالا به خارج از مرزهای کشور ببریم و در بخش های صنعت، معدن و کشاورزی ارز آور باشیم.و ی با بیان این که  نرخ 42 هزار ریالی برای ارز، نرخ ثابت نیست، گفت: دراین خصوص  دولت و بانک مرکزی اعلام کردند نرخ شناور است و تغییر می کند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تغییر نرخ ارز، بودجه را تحت تاثیر قرار می دهد، افزود: نرخ ارز در بودجه، 35 هزار ریال دیده شده است اما اکنون دولت ارز را 42 هزار ریال می فروشد و در این وضعیت هفت هزار ریال بابت هر دلار، بیشتر وارد خزانه می شود.وی افزود: براین اساس امروز بیشتر به مشارکت صادرکنندگان و وارد کنندگان نیاز داریم.

قوامی برضرورت استفاده از توان کارشناسی بخش خصوصی در تصمیم گیری درست تاکید کرد و گفت: قانون فضای کسب و کار برای این است که صدای بخش خصوصی شنیده شود و نظرات این بخش با ملاحظه های کارشناسی در تصمیم گیری ها و برنامه ریزی ها بازتاب داشته باشد.قوامی با اشاره به این که طرحی در کمیسیون اقتصادی مجلس درباره ارز در حال طراحی است گفت: هفته آتی نیز سه قوه در نشستی در مجلس، در باره حل مسائل کشور و توجه به شوک ارزی بررسی های لازم را انجام می دهند.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اتاق بازرگانی و شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خراسان شمالی، پیشنهادها را ارائه دهند زیرا اگر نظرهای کارشناسی مطرح شود راه حل ها راحت تر بررسی می شود.

دادستان عمومی و انقلاب بجنورد نیز دراین جلسه گفت: با تمام توان از تولید کنندگان حمایت کرده و اجازه تعطیلی واحدهای تولیدی خراسان شمالی را به بهانه بدهکاری بانکی نمی‌دهیم.مسلم محمد یاران متذکر شد: اجازه نخواهیم داد تا کارگاهی بخاطر بدهی بانکی یا به دلیل مشکل با شخص حقیقی تعطیل شود.وی افزود: در سه شهرستان بجنورد،‌ شیروان و اسفراین قاضی‌های متخصص در حوزه اقتصادی در نظر گرفته‌ایم که با آگاهی بیشتر در حوزه کسب و کار و اقتصاد٬ حلال مشکلات تولید کنندگان باشند.

ادامه مطلبمشکلات و موانع صادراتی احصاء و شناسایی شود

استاندار خراسان شمالی بر لزوم حمایت از صادرکنندگان تاکید کرد و گفت: باید مشکلات و موانع صادراتی در استان احصاء و شناسایی شود و برای حل مشکلات آنها راهکار ها و تدابیر ویژه اندیشیده شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد رضا صالحی در اولین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با اعلام این مطلب  به شعار سال رهبری تحت عنوان حمایت از کالای ایرانی اشاره کرد وگفت: دراین راستا باید حمایت از تولیدات داخل و توجه به موضوع اقتصاد در جامعه فرهنگ سازی ونهادینه شود.صالحی با بیان این که تولید باید صادرات محور باشد، اظهارکرد: حمایت از کالای ایرانی بدین معنا نیست که مصرف کننده کالای داخل باشیم بلکه باید تولیدات در داخل با رویکرد صادرات باشد.وی افزود: براین اساس تولیدات داخل باید از لحاظ قیمت، کیفیت دربازارهای خارجی قابلیت رقابت را داشته باشد .

صالحی اظهارداشت: دراین زمینه دولت درصدد است درجایی که صادرکننده به علل سیاسی دچار ضرر می شود حمایت کند و درجاهایی که تعرفه ها تغییر می یابد متناسب با شرایط دولت از صادر کنندگان حمایت کند.صالحی اظهار داشت:تعداد تجار دارای کارت خارجی اگر افزایش یابد به نفع استان خواهد بود بنابراین از این موضوع حمایت می کنیم.

صالحی بر تشکیل کارگروه ویژه صادرات و واردات استان تاکید داشت و افزود: با تشکیل این کارگروه و احصای مشکلات و چالش های صادرکنندگان و تولید کنندگان و انعکاس آن در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی می توان نتایج بهتری را کسب کرد.وی در بخش دیگر سخنان خود به سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به خراسان شمالی در ماه آینده اشاره کرد و افزود:باید قبل از انجام این سفر و با تشکیل کارگروه تخصصی صادرات و واردات و احصاء مشکلات بتوانیم از این موقعیت به بهترین شکل بهره مند شویم.وی بر فعال شدن کمیسیون های تخصصی اتاق بازرگانی تاکید کرد و گفت:در این زمینه جلسات کمیسیون های مرتبط به صادرات و واردات به صورت مرتب  برگزار شود و در سطح کارشناسی این کمیسیون ها فعالیت کنند.

استاندارخراسان شمالی خطاب به صدا وسیمای استان گفت: صدا وسیما باید در راستای شعار سال حرکت کند و دقت شود بنرهای سطح شهر مردم را  به سمت مصرف کالاهای خارجی تشویق نکنند.وی همچنین به خرید دستگاه های دولتی از طریق سامانه ستاد اشاره کرد وگفت: این سامانه یا سامانه تدارکات الکترونیکی دولت برای انجام معاملات دستگاه های اجرایی، خرید و مزایده ایجاد شده  باید اولویت آن با استان و سپس با استان های منطقه پنج کشور باشد.وی اظهارکرد: باتوجه به این که ریاست اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکمنستان برعهده رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی است و اتاق بازرگانی مشترک ایران و قطر بر عهده رئیس اتاق بازرگانی بوشهر است  براین اساس برای توسعه اقتصادی می توانیم از این ظرفیت استفاده کرد.

معاون امور هماهنگی اقتصادی استاندار خراسان شمالی نیز بر ضرورت ورود واحدهای تولیدی استان در بازارهای مختلف تاکید کرد وگفت: این مهم باعث بهبود محیط کسب وکار بازار و رونق توسعه اقتصادی استان خواهد شد.مجید پورعیسی جایگاه برگزاری جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی را در استان مهم برشمرد و دو دستور کار جدی این جلسات را در سال جاری استفاده از مزیت های سامانه ستاد و تسهیل گری در رفع معایب این سامانه عنوان کرد.وی  به برنامه ریزی و هدف گذاری مراودات تجاری استان با 15 کشور همسایه در سال جاری اشاره کرد  اظهارداشت: دراین راستا درصدد هستیم اعزام هیات های تجاری به کشورهای همسایه به منظور گسترش وافزایش روابط تجاری داشته باشیم.

ادامه مطلببرگزاری اولین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی در سال 97

 

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی ، رئیس اتاق بازرگانی استان در اولین جلسه هیات نمایندگان در سال جاری به مشکلات نوسانات قیمت ارز در کشور اشاره کرد وگفت:  این نوسانات قدرت تصمیم گیری واحدهای تولیدی و صنعتگران را گرفته و مشکلات عدیده ای برای آنها به وجود آورده است.وی در رابطه با جلسه اخیر خود با دیگر  روسای اتاق ایران با بانک مرکزی اظهارکرد:  دراین جلسه به نوسانات نرخ ارز درکشور که صنعتگران و واحدهای تولیدی را با مشکل مواجه  کرده پرداخته شد و مقرر شد راهکارهای پیشنهادی به منظور برون رفت از این مشکل هر چه زودتر ارائه شود.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی همچنین به تشریح گزارشی ازانجام تفاهم نامه های منعقد شده ایران و ترکمنستان در سفربه این کشور پرداخت وگفت: دراین سفر اقدامات موثری نیز در راستای حمایت از فعالان اقتصادی و صنعتگران انجام شد  که از جمله آن تسهیل در صدور ویزا و روادید، پیگیری نحوه وصول مطالبات فعالان اقتصادی و... بود.وی تشکیل شورای مشترک اتاق بازرگانی ترکمنستان و ایران ، برگزاری سمینارها، همایش ها ، اعزام و پذیرش هیات های تجاری وبازاریابی ، برگزاری نمایشگاه های مشترک و بازاریابی و سرمایه گذاری های مشترک در زمینه های مختلف تولیدی و... را از دیگر  اقدامات سفر به ترکمنستان عنوان کرد و از مهمترین اقدامات این سفر را آزادی 283 زندانی و انعقاد 14 تفاهم نامه همکاری ذکر کرد.

صمدی در ادامه به برنامه ریزی اعزام هیات تجاری از استان  به 15 کشورهمسایه طی سال جاری از سوی اتاق بازرگانی استان اشاره کرد از جمله این کشورها را  تاجیکستان،ترکمنستان ، عراق، ترکیه، روسیه ، افغانستان، گرجستان و... اعلام کرد.وی دراین راستا از اعزام  هیاتی اقتصادی - تجاری از خراسان شمالی  به عشق اباد پایتخت ترکمنستان دراردیبهشت ماه امسال خبرداد و زمان این سفر را 23 الی 26 اردیبهشت ماه امسال به مدت 3 روز اعلام کرد .

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی گفت:دراین سفر بررسی چشم انداز توسعه همکاری های اقتصادی ، ایجاد رونق فضای کسب و کار توسط بخش خصوصی ایران و ترکمنستان در قالب هیات اقتصادی – تجاری خراسان شمالی و عشق آباد جهت تدوین برنامه ریزی شده است.وی همچنین بازدید از مراکز تجاری، تفریحی ، دیدار با مقامات کشور ترکمنستان، دیدار با صنعتگران و تجار و فعالان اقتصادی ترکمنستان و برگزاری همایش ایران و ترکمنستان را از جمله اهداف این سفر عنوان کرد.وی افزود: این اعزام از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی به همراه اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکمنستان انجام می شود.

در ادامه حسنعلی مرادیان یکی از اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز به مشکلات فراوان صنعتگران و تولید کنندگان طی سال های گذشته درکشور اشاره کرد وگفت: در سال جدید نیز با جهش قیمت دلار مشکلات بخش صنعت در کشور مضاعف شده است.وی افزود: درحالی که درکشورهای دیگر شاهد هستیم به صادرکنندگان پاداش می دهند تا بتواند در رقابت کند و در بازارهای بین المللی را بدست گیرد.

بیگر پرهامی یکی دیگر از هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی با تاکید بر ریشه یابی و شناسایی علل مشکلات صنعتگران و واحدهای تولیدی ، گفت: متاسفانه امروزه بهره ها و جرایم بالای بانکی ، مالیات و... تولید کنندگان را با چالش جدی مواجه کرده که نیازمند تدابیر ویژه از سوی مسئولین است.

ادامه مطلبحمایت  بانک ها از بخش تولید و صنعت نقشی تاثیرگذار در افزایش رونق اقتصادی کشور دارد

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی برضرورت حمایت بانک ها از بخش تولید و صنعت تاکید کرد وگفت: به طور حتم حمایت بانک ها از صنعتگران و تولید کنندگان نقشی تاثیرگذار در افزایش رونق اقتصادی کشور به دنبال خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در اولین جلسه کمیته بررسی قوانین مرتبط با حوزه بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی،بهبود مستمر محیط کسب وکار دستور این جلسه را بررسی مشکلات بخش خصوصی در حوزه بانکی وارائه پیشنهادات مناسب جهت تسهیل گری و بررسی ماده 81 قانون الحاق 2 در خصوص وزارتخانه های نیرو، نفت، ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد.

وی در رابطه با مشکلات بانکی واحدهای تولیدی و صنعتی استان اظهارداشت: پرداخت وام های بانکی بالا با بهره 24 درصد به واحدهای تولیدی مشکلات عدیده ای را برای صنعتگران وتولید کنندگان ایجاد کرده است.صمدی افزود: بهره های بالای بانکی برای واحدهای تولیدی مقرون به صرفه نیست و توجیه اقتصادی ندارد.وی همچنین به جلسه اخیر خود با دیگر مقامات اتاق ایران با بانک مرکزی اشاره کرد و اظهارکرد: دراین جلسه در رابطه با نوسانات نرخ ارز درکشور که صنعتگران و واحدهای تولیدی را با مشکل مواجه  کرده پرداخته شد و مقرر شد راهکارهای پیشنهادی به منظور برون رفت از این مشکل هر چه زودتر ارائه شود.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به سفر ترکمنستان به همراهی هیات همراه ریاست جمهور ایران به عنوان رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان در اوایل فروردین ماه امسال اشاره کرد و از جمله مهمترین اقدامات این سفر را انعقاد 14تفاهم نامه و آزادی 283 زندانی عنوان کرد.وی افزود: دراین سفر اقدامات موثری نیز در راستای حمایت از فعالان اقتصادی و صنعتگران انجام شد  که از جمله آن تسهیل در صدور ویزا و روادید، نحوه وصول مطالبات فعالان اقتصادی و... بود.

مدیرعامل شهرک های صنعتی خراسان شمالی نیز دراین جلسه  دررابطه با بررسی ماده 81 قانون الحاق 2 وزارتخانه های نفت ، نیرو  و فناوری اطلاعات گفت: در سال 93 مصوب شد وزارتخانه های فوق مکلف هستند نسبت به تامین آب، برق وگاز و امکانات مخابراتی شهرک ها ونواحی صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی تا درب واحد صنعتی مستقر در شهرک ها اقدام کنند.

سیاوش وحدت افزود: دراین زمینه تبصره ای وجود دارد که سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اعتبار مورد نیاز را از لوایح بودجه سنواتی به این موضوع پیش بینی کند.وی اظهارداشت: ولی متاسفانه در سال 95 و 96 هیچ ردیف بودجه به این امر اختصاص نیافت بنابراین دراین زمینه پیشنهاد دادیم حداقل یک ردیف بودجه قانونی، سازمان برنامه وبودجه به این مهم اختصاص دهند.

وحدت همچنین از تخصیص ردیف اعتبار استانی برای راه اندازی فیبر نوری در مخابرات شهرک صنعتی بیدک و شهرک صنعتی بجنورد طی سال جاری و یا سال آینده خبرداد .

مدیرعامل شرکت آذین فورچ اسفراین نیز دراین جلسه برضرروت حمایت از تولید در داخل تاکید کرد و گفت: اگر بخواهیم زمینه اشتغال درکشور ایجاد و تولید در داخل رونق یابد باید از صنایع وتولید کنندگان حمایت شود.تورج علیزاده  با بیان این که مشکلات واحدهای تولیدی تنها با تسهیلات بانکی مرتفع نمی شود، گفت: اگر به یک واحد تولیدی که مشکل دار است و توان پرداخت تسهیلات ندارد تسهیلات پرداخت کنیم هم بانک و هم واحد صنعتی دچار مشکل جدی خواهد شد.وی بانک را یک بنگاه اقتصادی دانست واظهارکرد: برای این که بانک و صنعت دچار آسیب نشود باید راهکارهای اساسی پیشنهاد و ارائه شود .

مدیرعامل شرکت امین آوا پلاست  بجنورد نیز نوسانات قیمت مواد اولیه بازار، رکود بازار، نرخ های بالای بهره های بانکی ،مالیات را از جمله مشکلات واحدهای تولیدی عنوان کرد و بر حمایت دولت از بخش تولید تاکید کرد.عبدالحسین گلکار افزود: برای این  که صادرات خوب داشته باشیم باید بستری آرام و خوب درکشور فراهم شود.گلکار گفت: پیشنهاد ما دراین زمینه این است که برای حمایت از صنعت یارانه و وام های بلاعوض به بخش صنعت اختصاص یابد تا صنعت قدری بتواند نفس بکشد.

یکی از صنعتگران استان نیز به مشکلات بیشمار واحدهای تولیدی با بانک ها اشاره کرد واظهارداشت: بایستی قوانین بانکداری با شرایط کشاورزی و صنعت ما پیش رود چراکه اگر صنعت وکشاورزی وجود نداشته باشد سیستم بانکی درکشور معنا ندارد.نعمت اله حسن زاده افزود: دراین زمینه سیاست پولی و نظام ما باید به گونه ای باشد که تولید کننده در دورترین نقطه مرزی کشور مورد حمایت  قرار گیرد.حسن زاده بر الزام حمایت نظام بانکداری از بخش صنعت و تولیدکنندگان تاکید کرد وگفت: بانک ها باید هم سو با صنعت کشاورزی و صنعتی حرکت کنند در غیر این صورت کشاورزی و صنعت در کشور معنا پیدا نمی کند.

ادامه مطلبآمادگی همکاری سازمان صنعت،معدن و تجارت خراسان شمالی با اتاق بازرگانی در زمینه گسترش روابط تجاری وافزایش توسعه صادرات و واردات استان

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی بر ضرورت تعامل ،همکاری وهمگرایی بیش از پیش اتاق بازرگانی با سازمان صنعت معدن استان در سال جاری تاکید کرد و از آمادگی طرفین برای همکاری های توسعه روابط تجاری، اقتصاد وافزایش صادرات واردات دراستان طی سال جاری خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در دیدار نوروزی با ریاست و معاون های سازمان صنعت و معدن و تجارت استان ضمن تبریک آغاز سال 97 بر ضرورت تعامل ،همکاری وهمگرایی بیش از پیش اتاق بازرگانی استان با سازمان  در سال جاری تاکید کرد.

وی افزود: اتاق بازرگانی  در زمینه های مختلف از جمله اعزام، پذیرش هیات های تجاری، برپایی نمایشگاه های مشترک، بازاریابی و... با سازمان صنعت، معدن و تجارت استان می تواند همکاری فی مابین ونزدیک تری  در راستای هرچه بهتر برگزار شدن این فعالیت ها داشته باشد. وی به نامگذاری سال 97 تحت عنوان حمایت ازکالای ایرانی از سوی مقام معظم رهبری اشاره کرد و اظهارکرد: حمایت از کالای ایرانی و تولید باعث رونق و توسعه فعالیت های اقتصادی درکشور خواهد شد.

صمدی به جایگاه خوب اتاق بازرگانی خراسان شمالی ازلحاظ عملکرد در بین اتاق های سراسر کشور اشاره کرد وگفت: باتوجه به گذشت 10 سال از زمان تاسیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی ، این اتاق جزو اتاق های برتر در بین اتاق های سراسر کشور شناخته شده است.وی این موفقیت ها را مرهون همکاری وتعامل خود دستگاه های متولی از جمله سازمان صنعت،معدن وتجارت استان با اتاق بازرگانی  ذکرکرد.

صمدی به برگزاری کارگروه تخصصی امور اقتصادی استان در فاروج اشاره کرد وگفت: دراین کارگروه مطرح  شد با همکاری اتاق بازرگانی استان ، دستگاه های متولی حدود 15 هیات تجاری دراستان طی سال جاری در زمینه اقتصادی برنامه ریزی شود.

یحیی نیکدل، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز با تبریک آغاز سال 97 و آرزوی توفیق خدمت رسانی بهتر مسئولان کشور به نظام در سال جاری،گفت: با عنایت به نامگذاری سال 97 تحت عنوان حمایت از کالای ایرانی از سوی مقام معظم رهبری بحث مراودات تجاری با کشورهای دیگردر راستای رونق وتوسعه اقتصادی کشور جزو تکالیف است.

وی افزود: براین اساس ضروری است سازمان با همکاری اتاق بازرگانی تعامل و همفکری نزدیکتری در خصوص فعالیت های اقتصادی، صادرات و واردات، روابط تجاری با کشورهای همسایه و... داشته باشد.

نیکدل از آمادگی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با اتاق بازرگانی در زمینه هر نوع همکاری طرفین در چارچوب ماموریت ها خبرداد واظهارداشت: دراین راستا به مانند گذشته انتظار براین است اتاق بازرگانی بیش از پیش به عنوان یک مجموعه اصلی و قانونی در بحث تجارت و در زمینه های مختلف اقتصادی و توسعه استان پیش رود.وی افزود: بایستی تمام فعالیت های حوزه تجارت خارجی در حوزه مدیریت اتاق بازرگانی انجام شود و دراین زمینه از بخش خصوصی استان نیز  استفاده شود. 

ادامه مطلب