الزام گسترش روابط تجاری و اقتصادی خراسان شمالی  با کشورهای همسایه در سال جاری


رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی بر الزام  گسترش روابط اقتصادی و تجاری استان با کشورهای همسایه در سال جاری تاکید کرد وگفت: براین اساس کشور ایران به خصوص خراسان شمالی همواره علاقمند به برقراری روابط نزدیک تجاری، اقتصادی و سرمایه گذاری با کشورهای همسایه ازجمله سوریه دارد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی محمد صمدی در دیدار با بشر الخیر تاجر سوری از همکاری و تعامل خوب کشور همسایه سوریه با کشور ایران قدردانی کرد و از آمادگی روابط تجاری واقتصادی بیشتر با این کشور خبرداد. وی به ظرفیت ها، پتانسیل ها و توانمندی های استان خراسان شمالی اشاره کرد و از جمله پتانسیل های این استان را در زمینه تولید محصولات کشاورزی، صنعت، معدن ، گردشگری و... برشمرد.

صمدی تاجیکستان، ترکمنستان، افغانستان، هندوستان،ترکیه ، لبنان ، عراق ، سوریه و... را از جمله کشورهای هدف صادراتی استان خراسان شمالی اعلام کرد  وگفت: درحال حاضر علی رغم تحریم ها و تورم موجود این استان با 30 کشور دنیا مراودات تجاری دارد.وی به افزایش 98 درصدی صادرات استان خراسان شمالی در سال 96 نسبت به سال 95 اشاره کرد واظهارداشت: تحقق آمار بالای صادرات استان نشان دهنده روابط خوب تجاری، اقتصادی و بازاریابی با کشورهای همسایه است.وی داشتن صداقت در کار  را برای تجار در داشتن یک روابط  تجاری قوی در امر صادرات و واردات و فعالیت های اقتصادی برای طرفین یک ضرورت دانست وتصریح کرد: صداقت درکار درمرغوبیت کیفیت جنس ، قیمت و...بایستی در بین دوطرف رعایت شود.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به سفر اخیر خود به همراهی هیات همراه ریاست جمهوری ایران به ترکمنستان با عنوان رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکمنستان در اوایل فروردین ماه امسال اشاره کرد و ازجمله اقدامات موثر این سفر را آزادی 283 زندانی ایرانی و انعقاد 14تفاهم نامه همکاری مشترک در زمینه های مختلف عنوان کرد.

بشرالخیر تاجر سوری که از منطقه الاذقیه کشور سوریه است از روابط تجاری کشور دوست و همسایه ایران با سوریه قدردانی کرد وگفت: این کشور همواره از روابط خوب کشور ایران در بخش های مختلف استقبال خواهد کرد.وی به ظرفیت ها خوب شهر الاذقیه کشور سوریه در زمینه های مختلف اشاره کرد واظهار داشت: این شهر یکی از شهرهای خوب در پرورش و صادرات محصولات صنایع غذایی، میوه جات از جمله تولید و پرورش زیتون وروغن زیتون است.

تاجر سوری بر اهمیت  سرمایه گذاری در زمینه تولید زیتون درکشور سوریه تاکید کرد و اظهارداشت: این کشوردر تولید و پرورش فرآوردهای زیتون حرف اول را می زند.وی همچنین با اشاره به  صادرات میوه از کشور سوریه ، افزود: این کشور دارای کارخانه های منجمد کردن مواد غذایی و سردخانه های قوی است و دراین خصوص آمادگی همکاری با کشور ایران منجمله خراسان شمالی را دارد.

ادامه مطلب15 هیات تجاری در زمینه اقتصادی با کشورهای همسایه  برنامه ریزی شده است

رئیس اتاق بازرگانی،صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی گفت: در نشست کارگروه تخصصی امور اقتصادی استان عنوان شد باهمکاری اتاق بازرگانی ، دستگاه های متولی، 15 هیات تجاری در استان با هدف فراهم کردن زمینه توسعه اقتصادی  با کشورهای همسایه برنامه ریزی شده است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع،معادن وکشاورزی خراسان شمالی محمد صمدی به تشریح مهمترین  اقدامات سفر خود با عنوان  رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان به همراه هیات ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران به ترکمنستان  در اوایل فروردین ماه سال 97 پرداخت .

وی یکی از مهمترین اقدامات این سفر را  آزادی 283 زندانی ایرانی و 4 زندانی ترکمنستانی عنوان کرد و گفت:  همچنین دراین سفر 14  سند و یادداشت تفاهم  همکاری  در حضور روسای جهموری اسلامی ایران و ترکمنستان منعقد شد .

صمدی از جمله اسناد همکاری دو طرف را موافقت همکاری تشکیل شورای مشترک تجاری ایران و ترکمنستان،تبادل الکترونیکی اطلاعات گمرکی، همکاری های بازرگانی، صنعتی، افزایش صادرات و واردات و مبادلات مرزی، تسهیل در صدور ویزا و روادید برای فعالان اقتصادی  از سوی اتاق های بازرگانی دو کشور، رفع موانع و مشکلات دو کشور در زمینه نحوه وصول مطالبات فعالان صادراتی و بازرگانی، پیگیری نحوه اجرایی شدن بازگشایی بازارچه مرزی پرسه سو و داینه ترکمنستان از دیگر اقدامات قابل همکاری دراین سفر عنوان کرد.وی از آمادگی اتاق بازرگانی خراسان شمالی در زمینه اعزام و پذیرش هیات تجاری کشورهای همسایه طی سال جاری خبرداد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان شمالی نیز در این نشت از تصویب ایجاد نمایندگی گمرک در شرق استان، پژوهشکده و بازارچه تخصصی و جشنواره زعفران و ایجاد نخستین ناحیه صنعتی خصوصی خبر داد.مجید پورعیسی  افزود: ایجاد شهرک های گلخانه ای با اولویت دانش آموختگان بخش کشاورزی از سیاست های استان در سال 97 است که در تحقق هدفمند این طرح باید از تجارب استان های موفق در این حوزه بهره مند شویم تا با با اجرایی شدن این طرح شاهد صرفه جویی در منابع آبی و خاکی باشیم.

وی از راه اندازی نخستین ناحیه صنعتی خصوصی در استان در سطح روستای خرق خبرداد وگفت: این ناحیه صنعتی با توجه به فعالیت کارگاه های چوب آن ایجاد می شود.وی با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهوری و هیات همراه به ترکمنستان و ثمرات آن بیان داشت: با همکاری اتاق بازرگانی و دستگاه های متولی، 15 هیات تجاری در استان با هدف فراهم کردن زمینه توسعه اقتصادی با کشورهای همسایه برنامه ریزی شده است.

فرماندار فاروج درادامه این نشست اظهارداشت: با توجه به اینکه فاروج رتبه نخست سطح زیر کشت و تولید زعفران استان را دارد ایجاد نمایندگی گمرک شرق کشور گام موثری در توسعه این حوزه است.

هادی رجائی نیا ایجاد مجتمع گلخانه ای ، ثبت آجیل فاروج، ایجاد ناحیه صنعتی در روستای خرق و حصار،برگزاری جشنواره گل محمدی و زعفران، توسعه زیر ساخت ها در مناطق روستایی بویژه در روستاهای سیاهدشت و سه گنبد، کمک به راه اندازی تنها واحد تولید جوجه یک روزه استان در این شهرستان، ساماندهی ناحیه صنعتی واقع شده در ورودی شهر از سمت شهرستان قوچان ، ایجاد پژوهشکده و بازارچه زعفران را ازمطالبات شهرستان در حوزه اقتصادی عنوان کرد.

ادامه مطلب

  

آمادگی سازمان تامین اجتماعی در رفع مشکلات بیمه ای واحدهای تولیدی استان

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به آمادگی اداره کل  تامین اجتماعی در رفع مشکلات بیمه ای واحدهای تولیدی استان اشاره کرد و  از آمادگی اتاق بازرگانی استان در راستای همکاری و همراهی بیش از پیش در برنامه ها و فعالیت ها با سازمان تامین اجتماعی خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در دیدار با مدیرکل تامین اجتماعی استان ضمن تبریک آغاز سال 97 و آرزوی سال پرخیر وبرکت برای همکاران این اداره کل و خانواده بزرگ تامین اجتماعی، از تعامل و همکاری خوب این سازمان با اتاق بازرگانی و بخش خصوصی استان قدردانی کرد.

وی از تعامل و همکاری خوب سازمان تامین اجتماعی در رفع مشکلات بیمه واحدهای تولیدی خبرداد و افزود: این سازمان همواره درتمام زمینه ها از جمله بخشودگی جرایم، مشکلات بیمه ای  ،مساعدت و... همکاری لازم را داشته است.

صمدی به نامگذاری سال 97 از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان حمایت ازکالای ایرانی اشاره کرد واظهارداشت:این مهم یکی از ضروریات مهم در داشتن اقتصاد پویا در کشور است که بایستی تمامی مسئولان و مردم در تحقق شعار سال تلاش کنند.وی بااشاره به وجود 470 واحد تولیدی در استان خراسان شمالی ،بیان داشت: هم اکنون بیش از 71 نوع کالای تولیدی دراستان وجود دارد که بایستی  در راستای رونق وتوسعه استان از کالاهای تولیدی استان حمایت کرد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از آمادگی اتاق بازرگانی استان در راستای همکاری و همراهی بیش از پیش در برنامه ها و فعالیت ها با سازمان تامین اجتماعی خبرداد وگفت: این اتاق آمادگی  برگزاری دوره های آموزشی تحت عنوان رعایت الزامات قوانین و مقررات سازمان تامین اجتماعی برای جامعه مخاطب وکارفرمایان دارد.وی به تشریح برخی از اقدامات و فعالیت های اتاق بازرگانی خراسان شمالی در سال گذشته پرداخت و گفت: اتاق بازرگانی استان جز استان های تازه تاسیس محسوب می شود که با گذشت 9 سال از تاسیس آن یکی از اتاق های برتر در سطح کشور از لحاظ عملکرد شناخته می شود.

صمدی ازصادرات محصولات استان به بیش از 30 کشور دنیا خبرداد ویاد آور شد:با وجود تحریم های فراوان طی سال های اخیر توانستیم بازارهای کشور را  حفظ کنیم و از افزایش 98 درصدی صادرات خراسان شمالی در سال 96 نسبت به سال گذشته برخوردار شویم.وی به سفر اخیر خود به ترکمنستان به عنوان رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکمنستان همراه هیات ریاست جمهوری به ترکمنستان در اوایل فروردین ماه امسال اشاره کرد وگفت: دراین سفر اقدامات مهم و موثری از جمله آزادی 283 زندانی ایرانی و  14 سند تفاهم نامه همکاری منعقد شد.

محمد علی عباس زاده وحید،مدیرکل تامین اجتماعی خراسان شمالی نیز دراین دیدار با تبریک سال 97 از همکاری خود اتاق بازرگانی استان با سازمان تامین اجتماعی قدردانی کرد.وی در رابطه با شعار سال مقام معظم رهبری تحت عنوان حمایت از کالای ایرانی گفت:  کارکنان اداره کل تامین اجتماعی استان آمادگی خود را در راستای حمایت از کالای ایرانی اعلام می دارند و استفاده از کالای ایرانی را در دستور کاری خود قرار می دهند.

عباس زاده حمایت از کالای ایرانی در اقتصاد کشور را  بسیار موثر دانست وگفت: حمایت ازکالای ایرانی در اقتصاد و تولید کشور نقش بسزایی به همراه خواهد داشت.وی افزود: براین اساس تولید کنندگان ما ضمن ارتقای کیفیت کالا ، رعایت مشتری مداری و رضایت مندی مخاطبان خود می توانند درتوسعه و آبادانی کشور نقش دو چندان داشته باشند.

عباس زاده با بیان این که سازمان تامین اجتماعی حامی کارگران و کارفرمایان  است، گفت: این سازمان آمادگی خود را برای حفظ منافع کارفرمایان ، واحدهای تولیدی و فعالان بخش خصوصی با رعایت اجرای قانون و رضایتمندی مخاطبان اعلام می دارد.وی به 110 هزار بیمه شده در استان خراسان شمالی اشاره کرد واظهارداشت: درحال حاضر حدود 14 هزار مستمری بگیر دراستان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند.

ادامه مطلبتشریح اقدامات سفر رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران وترکمنستان به کشور ترکمنستان در فروردین سال 97

به گزا رش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی، رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان به  سفر دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری ایران به ترکمنستان در هفتم وهشتم فروردین ماه سال 97 اشاره کرد وگفت: دراین راستا رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به عنوان رئیس اتاق مشترک  بازرگانی بین ایران و ترکمنستان به همراه هیات تجاری و مذاکره کننده ایرانی متشکل از کارشناسان ارشد وزارتخانه ها به منظور بررسی اسناد همکاری دوجانبه با ترکمنستان در تاریخ 25 الی 28 اسفند سال 96 عازم عشق آباد پایتخت کشور ترکمنستان شد.

وی افزود:  همچنین این سفر به منظور بحث و بررسی پیرامون تفاهم نامه های قبلی و برای نهایی و اجرایی کردن آن در سفر ریاست جمهوری اسلامی ایران به ترکمنستان در 7 و 8 فرودین ماه سال 97 انجام شد.

صمدی اظهارداشت: اینجانب  نیز ضمن مشارکت فعال در اجلاس های مختلف هیات طرفین به عنوان رئیس  اتاق بازرگانی خراسان شمالی و اتاق مشترک دو کشور با موضوع همکاری های تجاری میان اتاق مشترک ایران و ترکمنستان و شورای مشترک ترکمنستان و ایران و نشست های مختلف با طرف های ترکمنی به خصوص اتاق بازرگانی در سفر ریاست جمهور ایران  شرکت کردم.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  انعقاد تفاهم نامه مشترک ایران و ترکمنستان و شورای مشترک ترکمنستان و ایران در زمینه های مختلف اقتصادی ، برگزاری سمینارها، همایش ها ، اعزام و پذیرش هیات های تجاری وبازاریابی ، برگزاری نمایشگاه های مشترک و بازاریابی و سرمایه گذاری های مشترک در زمینه های مختلف تولیدی و... را از جمله اقدامات سفر به ترکمنستان در پایان سال 96 اعلام کرد.

صمدی افزود: امیدواریم با انعقاد این تفاهم نامه  ها در آینده برای اجرایی کردن آن از طریق اتاق های بازرگانی پیگیری های لازم انجام شود.

آزادی 283 زندانی ایرانی در سفر رئیس جمهور ایران به ترکمنستان

رئیس اتاق مشترک بازرگانی بین ایران و ترکمنستان از آزادی 283 زندانی ایرانی و 4 زندانی ترکمنستانی در اولین  سفر رئیس جمهورایران در سال جاری به کشور ترکمنستان به عنوان مهمترین اقدام دراین سفر خبرداد.وی اظهارداشت: همچنین دراین سفر با هماهنگی های دو طرف ترانزیت و سوآپ گاز ترکمنستان در اینده نزدیک عملیاتی خواهد شد.صمدی از تسهیل صدور ویزا بین دو کشور خبرداد واظهارکرد: براساس توافقات انجام گرفته صدور ویزا با معرفی اتاق های بازرگانی دو طرف تسهیل خواهند یافت.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی تحکیم روابط دوجانبه و منطقه ای را از اهداف اصلی سفر رئیس جهمور ایران به ترکمنستان در سال جاری عنوان کرد وگفت: این سفر به منظور بررسی اسناد همکاری دو جانبه با ترکمنستان در زمینه های های مختلف توسعه اقتصادی، افزایش  صادرات و واردات و... و بررسی تفاهم نامه های قبلی و اجرایی کردن آنها انجام شد.

 

امضای 14 سند همکاری مشترک بین روسای جمهوری ایران و ترکمنستان

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران  و ترکمنستان به امضای 14 سند و یادداشت تفاهم  همکاری در حضور روسای جهموری اسلامی ایران و ترکمنستان اشاره کرد و از جمله اسناد همکاری دو طرف را تفاهم نامه همکاری تشکیل شورای مشترک تجاری ایران و ترکمنستان،تبادل الکترونیکی اطلاعات گمرکی، همکاری های بازرگانی، صنعتی و... عنوان کرد.

وی تفاهم نامه همکاری در زمینه صدور گواهی بین سازمان ملی استاندارد ایران و اداره دولتی استاندارد ترکمنستان، همکاری بین وزارت ورزش و جوانان ایران و وزارت ورزش و سیاست جوانان ترکمنستان، تفاهم نامه همکاری حمل و نقل هوایی میان سازمان هواپیمایی کشوری ایران و اداره دولتی هواپیمایی کشور ترکمنستان و تفاهم نامه همکاری میان دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه ایران و موسسه روابط بین المل وزارت امور خارجه ترکمنستان را ازدیگر اسناد همکاری روسای جمهوری ایران و ترکمنستان ذکرکرد.

رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان از دیگر اسناد همکاری بین روسای جمهوری  ایران و ترکمنستان را تفاهم نامه دوجانبه همکاری های علمی آموزشی میان دانشگاه فردوسی مشهد و موسسه ملی زبان های خارجی ترکمن دولت محمدی آزادی، تفاهم نامه دوجانبه همکاری آموزشی میان دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه کشاورزی ترکمن به نام صفر مراد نیازاف عنوان کرد.

صمدی افزایش صادرات و واردات و مبادلات مرزی، تسهیل در صدور ویزا و روادید برای فعالان اقتصادی  از سوی اتاق های بازرگانی دو کشور، رفع موانع و مشکلات دو کشور در زمینه نحوه وصول مطالبات فعالان صادراتی و بازرگانی، پیگیری نحوه اجرایی شدن بازگشایی بازارچه مرزی پرسه سو و داینه ترکمنستان از دیگر اقدامات قابل همکاری دراین سفر عنوان کرد.

استفاده از توانمندی ها و فرصت های موجود ایران و ترکمنستان برای توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی دو کشور

رئیس اتاق مشترک بازرگانی بین ایران و ترکمنستان نیز درسخنرانی نشست تجار بخش خصوصی ترکمنستان بر استفاده از توانمندی ها و فرصت های موجود ایران و ترکمنستان برای توسعه روابط تجاری،اقتصادی و.... تاکید کرد.صمدی  به اهداف و برنامه های اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکمنستان اشاره کرد و ازجمله این اهداف را ارائه خدمات مشاوره ای توسط کارشناسان و مشاورین اتاق درامور بازرگانی و سرمایه گذاری و تولیدی،حقوقی،حمل و نقل و اموربانکی ،ثبت شرکتها و اقامت و اخذویزا و روادیدبرای فعالا اقتصادی عنوان کرد.

وی  شناسایی و اطلاع رسانی فرصت های کسب وکار،سرمایه گذاری،مناقصات و مزایده های بازار کشور ترکمنستان،شناسایی و اطلاع رسانی و مشارکت موثر در نمایشگاهها،کنفرانس ها،کارگاه های آموزشی،بازدیدهای میدانی در کشور ترکمنستان وشناسایی و اطلاع رسانی و مشارکت در اعزام و پذیرش هیأت های تجاری-نمایشگاهی دو کشور ایران و ترکمنستان را ازدیگر اهداف و برنامه های اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکمنستان اعلام کرد.

وی همچنین سازماندهی در جهت ایجاد سایت اطلاع رسانی و بانک اطلاعاتی اعضای اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکمنستان، شناسایی موانع و مشکلات و ارائه راهکارهای آن در راستای تجارت و سرمایه گذاری ایران و ترکمنستان با مقامات ذیصلاح ،ارائه مشاوره در پروژه های سرمایه گذاری،پژوهشی،امورتجاری،بازارشناسی و بازاریابی و آموزشی دو کشور ایران و ترکمنستان را از دیگر اهداف و برنامه مشترک بین دو کشور برشمرد.

صمدی از دیگر اهداف مشترک بین کشور ایران و ترکمنستان را ارائه خدمات داوری توسط مشاور حقوقی اتاق و یا ارجاع به مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران به منظور حل و فصل مطالبات و انتقال حوالجات پولی تجار و بازرگانان و صادرکنندگان در زمینه های مختلف اقتصادی و صادراتی و پیگیری معوق مطالبات تجار و بازرگانان از موسسات دولتی و خصوصی ترکمنستان،شناسایی و اطلاع رسانی از ظرفیت های حوزه گردشگری به خصوص گردشگری سلامت در کشور ایران و ترکمنستان ،شناسایی و سازماندهی و اطلاع رسانی از ظرفیت های خدمات فنی و مهندسی و سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی و کشت فراسرزمینی،همکاری مستمر و موثر با رایزنان بازرگانی و اقتصادی سفارتخانه ها با اتاق های بازرگانی ایران و استانها،اتاق های تعاون و اصناف ،تشکل های بخش خصوصی و سازما نها و مقامات دولتی به منظور شناسایی و معرفی فرصت ها و توانمندی های دو کشور در راستای توسعه و تعمیق روابط اقتصادی و گشایش بازارچه های مرزی و مرز تردد و مناطق اقتصادی و گردشگری بین ایران و ترکمنستان ذکر کرد.

ادامه مطلببیانیه اتاق بازرگانی خراسان شمالی  به‌مناسبت یوم الله ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی ایران

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی با انتشار بیانیه‌ای  یوم  الله ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی ایران را گرامی داشت.
به گزارش  روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، متن بیانیه به شرح ذیل آمده است:
دوازدهم فروردین سال 1358،روز نماد تحقق اراده و عزم ملی و همدلی و اتحاد عمومی ایرانیان در برپایی حکومت اسلامی و نقطه عطفی در رشد و پیشرفت و تعالی مردم و کشور است.
روزی که طلیعه و نماد برگزاری انتخابات متعددی در نظام اسلامی شد و مردم نیز با بصیرت خود، پس از 12 فروردین 58 با حضور باشکوه خود در انتخابات مختلف، راه اهداف والای انقلاب اسلامی را ادامه دادند.
دراین راستا اتاق بازرگانی خراسان شمالی  در آستانه این روز بزرگ  اعلام می‌دارد همچون گذشته با تمام قوا همراه  ملت رشید ایران خواهد بود و در مسیر اهداف بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) برای تحقق آرمان های والای انقلاب  و اقتصادی پویا همچون سال های گذشته تلاش می نماید.

ادامه مطلبامضای 13 سند همکاری مشترک بین ایران وترکمنستان


رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان از در سفر هیات ریاست جمهوری ایران به ترکمنستان  13 سند همکاری مشترک بین طرفین امضا شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی، رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان

از اهداف اصلی سفر رئیس جهمور ایران به ترکمنستان در سال جاری را بررسی اسناد همکاری دو جانبه با ترکمنستان در زمینه های های مختلف توسعه اقتصادی، افزایش  صادرات و واردات و... و بررسی تفاهم نامه های قبلی و اجرایی کردن آنها انجام شد.

صمدی به امضای 13  سند و یادداشت تفاهم  همکاری در حضور روسای جهموری اسلامی ایران و ترکمنستان اشاره کرد و از جمله اسناد همکاری دو طرف را تفاهم نامه همکاری تشکیل شورای مشترک تجاری ایران و ترکمنستان،تبادل الکترونیکی اطلاعات گمرکی، همکاری های بازرگانی، صنعتی و... عنوان کرد.

وی تفاهم نامه همکاری در زمینه صدور گواهی بین سازمان ملی استاندارد ایران و اداره دولتی استاندارد ترکمنستان، همکاری بین وزارت ورزش و جوانان ایران و وزارت ورزش و سیاست جوانان ترکمنستان، تفاهم نامه همکاری حمل و نقل هوایی میان سازمان هواپیمایی کشوری ایران و اداره دولتی هواپیمایی کشور ترکمنستان و تفاهم نامه همکاری میان دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه ایران و موسسه روابط بین المل وزارت امور خارجه ترکمنستان را ازدیگر اسناد همکاری روسای جمهوری ایران و ترکمنستان ذکرکرد.

رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان از دیگر اسناد همکاری بین روسای جمهوری  ایران و ترکمنستان را تفاهم نامه دوجانبه همکاری های علمی – آموزشی میان دانشگاه فردوسی مشهد و موسسه ملی زبان های خارجی ترکمن دولت محمدی آزای، تفاهم نامه دوجانبه همکاری آموزشی میان دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه کشاورزی ترکمن به نام صفر مراد آتایویچ نیازاف عنوان کرد.

ادامه مطلباستفاده از توانمندی ها و فرصت های موجود ایران و ترکمنستان برای توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی دو کشور

 

رئیس اتاق مشترک بازرگانی بین ایران و ترکمنستان بر استفاده از توانمندی ها و فرصت های موجود ایران و ترکمنستان برای توسعه روابط تجاری،اقتصادی و.... تاکید کرد.

 به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی ، محمد صمدی در نشست مشترک تجار بخش خصوصی ایران و ترکمنستان که همزمان با سفر رییس جمهور ایران به ترکمنستان در هفتم الی هشتم فروردین ماه امسال انجام شد،  از برگزاری چنین مراسمی از سوی ریاست جمهور کشور ترکمنستان در راستای توسعه روابط تجاری، صادرات و واردات وگسترش همکاریهای مشترک قدردانی کرد.

وی به اهداف و برنامه های اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکمنستان اشاره کرد و ازجمله این اهداف را ارائه خدمات مشاوره ای توسط کارشناسان و مشاورین اتاق درامور بازرگانی و سرمایه گذاری و تولیدی،حقوقی،حمل و نقل و اموربانکی ،ثبت شرکتها و اقامت و اخذویزا و روادیدبرای فعالا اقتصادی عنوان کرد.صمدی شناسایی و اطلاع رسانی فرصت های کسب وکار،سرمایه گذاری،مناقصات و مزایده های بازار کشور ترکمنستان،شناسایی و اطلاع رسانی و مشارکت موثر در نمایشگاهها،کنفرانس ها،کارگاه های آموزشی،بازدیدهای میدانی در کشور ترکمنستان وشناسایی و اطلاع رسانی و مشارکت در اعزام و پذیرش هیأت های تجاری-نمایشگاهی دو کشور ایران و ترکمنستان را ازدیگر اهداف و برنامه های اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکمنستان اعلام کرد.

وی همچنین سازماندهی در جهت ایجاد سایت اطلاع رسانی و بانک اطلاعاتی اعضای اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکمنستان، شناسایی موانع و مشکلات و ارائه راهکارهای آن در راستای تجارت و سرمایه گذاری ایران و ترکمنستان با مقامات ذیصلاح ،ارائه مشاوره در پروژه های سرمایه گذاری،پژوهشی،امورتجاری،بازارشناسی و بازاریابی و آموزشی دو کشور ایران و ترکمنستان را از دیگر اهداف و برنامه مشترک بین دو کشور برشمرد.

صمدی از دیگر اهداف مشترک بین کشور ایران و ترکمنستان را ارائه خدمات داوری توسط مشاور حقوقی اتاق و یا ارجاع به مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران به منظور حل و فصل مطالبات و انتقال حوالجات پولی تجار و بازرگانان و صادرکنندگان در زمینه های مختلف اقتصادی و صادراتی و پیگیری معوق مطالبات تجار و بازرگانان از موسسات دولتی و خصوصی ترکمنستان،شناسایی و اطلاع رسانی از ظرفیت های حوزه گردشگری به خصوص گردشگری سلامت در کشور ایران و ترکمنستان ،شناسایی و سازماندهی و اطلاع رسانی از ظرفیت های خدمات فنی و مهندسی و سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی و کشت فراسرزمینی،همکاری مستمر و موثر با رایزنان بازرگانی و اقتصادی سفارتخانه ها با اتاق های بازرگانی ایران و استانها،اتاق های تعاون و اصناف ،تشکل های بخش خصوصی و سازما نها و مقامات دولتی به منظور شناسایی و معرفی فرصت ها و توانمندی های دو کشور در راستای توسعه و تعمیق روابط اقتصادی و گشایش بازارچه های مرزی و مرز تردد و مناطق اقتصادی و گردشگری بین ایران و ترکمنستان ذکر کرد.

صمدی به امضای 13 سند همکاری میان ایران و ترکمنستان در سفر ریاست جمهور ایران اشاره کرد  وگفت: بایستی از همه ظرفیت ها موجود برای توسعه و تعمیق همکاری بین دو کشور بهره لازم را ببریم.

لازم به ذکر است رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به عنوان رئیس اتاق مشترک بازرگانی بین ایران و ترکمنستان  به همراه هیات ریاست جمهور ایران در هفتم وهشتم فروردین ماه امسال به عشق آباد پایتخت کشور ترکمنستان سفر کردند.

ادامه مطلبآزادی 272 زندانی ایرانی در سفر رئیس جمهور ایران به ترکمنستان/ امضای 14 سند همکاری مشترک


رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان از آزادی 272 زندانی ایرانی و 4 زندانی ترکمنستانی در اولین  سفر رئیس جمهورایران در سال جاری به کشور ترکمنستان خبرداد وگفت: دراین سفر 14 سند همکاری مشترک بین طرفین امضا شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی، رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان در حاشیه سفر رئیس جمهور ایران به کشور ترکمنستان که در هفتم فروردین سال 97  انجام گرفت، گفت: براساس توافقات انجام گرفته از سوی روسای جمهور ایران و ترکمنستان 272 زندانی ایرانی و 4 زندانی ترکمنستانی به زودی آزاد خواهند شد.وی افزود: همچنین با هماهنگی های دو طرف ترانزیت و سوآپ گاز ترکمنستان از 7 فروردین ماه 97 در اینده نزدیک آغاز می شود.صمدی از تسهیل صدور ویزا بین دو کشور خبرداد واظهارکرد: براساس توافقات انجام گرفته صدور ویزا با معرفی اتاق های بازرگانی دو طرف تسهیل خواهند یافت.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی تحکیم روابط دوجانبه و منطقه ای را از اهداف اصلی سفر رئیس جهمور ایران به ترکمنستان در سال جاری عنوان کرد وگفت: این سفر به منظور بررسی اسناد همکاری دو جانبه با ترکمنستان در زمینه های های مختلف توسعه اقتصادی، افزایش  صادرات و واردات و... و بررسی تفاهم نامه های قبلی و اجرایی کردن آنها انجام شد.

صمدی به امضای چندین  سند و یادداشت تفاهم همکاری  در حضور روسای جهموری اسلامی ایران و ترکمنستان اشاره کرد و از جمله اسناد همکاری دو طرف را تفاهم نامه همکاری تشکیل شورای مشترک تجاری ایران و ترکمنستان،تبادل الکترونیکی اطلاعات گمرکی، همکاری های بازرگانی، صنعتی و... عنوان کرد.

وی تفاهم نامه همکاری در زمینه صدور گواهی بین سازمان ملی استاندارد ایران و اداره دولتی استاندارد ترکمنستان، همکاری بین وزارت ورزش و جوانان ایران و وزارت ورزش و سیاست جوانان ترکمنستان، تفاهم نامه همکاری حمل و نقل هوایی میان سازمان هواپیمایی کشوری ایران و اداره دولتی هواپیمایی کشور ترکمنستان و تفاهم نامه همکاری میان دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه ایران و موسسه روابط بین المل وزارت امور خارجه ترکمنستان را ازدیگر اسناد همکاری روسای جمهوری ایران و ترکمنستان ذکرکرد.

رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان از دیگر اسناد همکاری بین روسای جمهوری  ایران و ترکمنستان را تفاهم نامه دوجانبه همکاری های علمی – آموزشی میان دانشگاه فردوسی مشهد و موسسه ملی زبان های خارجی ترکمن دولت محمدی آزای، تفاهم نامه دوجانبه همکاری آموزشی میان دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه کشاورزی ترکمن به نام صفر مراد آتایویچ نیازاف عنوان کرد.صمدی همچنین از نشست مشترک تجار بخش خصوصی ایران و ترکمنستان همزمان با این سفر خبرداد وگفت: این نشست به منظور بررسی و توسعه روابط تجاری فی مابین برگزار شد.

لازم به یادآوری است رئیس جمهور ایران به دعوت رسمی روسای جمهوری ترکمنستان و آذربایجان از روز سه شنبه 7 فروردین ماه سفر کردند که ملاقات با رئیس جمهور آذربایجان، مذاکرات مشترک هیات های دو کشور و نیز امضای اسناد متعدد همکاری و کنفرانس های مطبوعات از دیگر برنامه های رئیس جهمورایران  در عصر چهارشنبه 8 فروردین به باکو خواهد بود.

همزمان با سفر رئیس جمهور صبح روز پنج شنبه 9 فروردین همایش اقتصادی ایران و آذربایجان با هدف بررسی راهکارهای توسعه روابط اقتصادی میان بخش های دولتی و فعالان و کارآفرینان اقتصادی دو کشور برگزار خواهد شد. 

ادامه مطلب