بیانیه اتاق بازرگانی خراسان شمالی به مناسبت فرارسیدن 13 آبان

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی  با انتشار بیانه ای فرا رسیدن یوم الله 13 آبان را گرامی داشت.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، دراین بیانیه آمده است:

13 آبان نماد استکبار ستیزی ملت بزرگ ایران درمبارزه علیه قدرت های شیطانی واستکباری است.

دراین راستا ملت استکبار ستیز و قدرشناس ایران اسلامی به ویژه تجار و بازرگانان و فعالان اقتصادی و صاحبان مشاغل استان خراسان شمالی به حضور پرشور و گسترده، فعال و آگاهی بخش در تظاهرات ضداستکباری یوم‌ا... 13آبان دعوت شده اند.

براین اساس  هیات رئیسه، هیات نمایندگان، اعضا  و کارکنان اتاق بازرگانی خراسان شمالی ضمن دعوت از آحاد مردم ولایتمدار استان بار دیگر آمادگی خود را برای شرکت باشکوه در راهپیمایی 13 آبان اعلام می دارند.

ادامه مطلبافزایش تعاملات بخش خصوصی و دولتی رونق و توسعه استان را به دنبال دارد

استاندار خراسان شمالی بر الزام تعاملات بیشتر بخش خصوصی و دولتی تاکید کرد و گفت: هرچه روابط کاری و تعاملات این دو بخش افزایش یابد آثار و برکات آن به استان بر می گردد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد رضا خباز، استاندار خراسان شمالی درهشتمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی باقدردانی از اتاق بازرگانی بجنورد به منظور برگزاری منظم و به  موقع جلسات این شورا گفت: خوشبختانه تمام دستور جلسات شوار در دبیرخانه کمیته های ذیل شورا  به موقع و کارشناسی شده برگزار می شود تا پیشنهادات و نتایج جمع بندی شده در جلسات شورای گفتگوی استانی عنوان وپیگیری گردد.

وی به جلسه قبلی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی درمحل اتاق بازرگانی بجنورد اشاره کرد و از سه دستو رکار هشتمین جلسه شورای استانی طی این جلسه خبرداد.

رئیس شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان شمالی  خطاب به مدیران دستگاه های اجرایی استان بر ضرورت پاسخگو بودن به مکاتبات جلسات این شورا تاکید کرد گفت: بی جواب گذاشتن مکاتبات جلسات شورای استانی (بخش خصوصی ) از سوی دستگاه های اجرایی  بی اطلاعی آن دستگاه را نشان می دهد  براین اساس  حتی اگر دستگاهی پاسخی ندارد اعلام کند.

خباز یکی از بحث های مهم این جلسه را علاوه بر دستورات جلسات این شورا  را موضوع استفاده از ظرفیت جدید قانونگذار تحت عنوان اوراق تسویه اعلام کرد .

وی افزود: اوراق تسویه بدین معناست که پیمانکارانی که از دولت طلب دارند و نتوانسته اند طلب خود را از دولت وصول کنند  می توانند با مراجعه به سازمان امور مالیاتی از طریق اوراق تسویه که قانونگذار تعیین کرده از محل اسناد خزانه اقدام به تهاتر کنند.

وی با بیان این که تاکنون از ظرفیت اسناد خزانه بسیار محدود استفاده شده است ، اظهارداشت : دراین خصوص دستگاه ها جدی وارد کار شوند زیرا باید پیمانکاران تقویت شوند تا بتوانند پروژه های جدید برای خود تعریف کنند.

استاندار خراسان شمالی بیان کرد: درهمین راستا دراین جلسه مصوب شده کمیته ای به دبیرخانه ای سازمان برنامه و بودجه استان با همراهی 7 دستگاه متشکل از استانداری، تامین اجتماعی، امور مالیاتی، اقتصاد و دارایی ، انجمن پیمانکاران و بانک  تشکیل گردد تامباحث ،مشکلات به ویژه مطالبات پیمانکاران بررسی و پیگیری شود.

وی مجموع بدهی پیمانکاران استان از دولت را براساس آمار سازمان برنامه و بودجه حدود 180 میلیارد تومان اعلام کرد وافزود: از این میزان  حدود 80 میلیارد تومان استانی و 100 میلیارد آن ملی است.

خباز ازدیگر مصوبات این جلسه را مربوط به اداره تغزیزات حکومتی استان اعلام کرد که نیازمند کار کارشناسی بیشتر است برهمین اساس مقرر شد درجلسه آینده اعلام نظر قطعی  شود.

استاندار خراسان شمالی بر الزام تعاملات بیشتر بخش خصوصی و دولتی بایکدگیر تاکید کرد و گفت: هرچه روابط کاری و تعاملات این دو بخش افزایش یابد آثار و برکات آن به استان بر می گردد.

محمد صمدی، دبیر وسخنگوی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان نیز دراین جلسه به جلسه اخیر کمیته بررسی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی   که با حضور انجمن پیمانکاران درمحل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد اشاره کرد وافزود: تمامی جلسات کمیته بررسی ذیل شورای استانی در محل اتاق بازرگانی به طور منظم و کارشناسی شده برگزار می گردد .

وی سه دستور کار هشتمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی را شامل پیگیری مصوبات جلسه قبل، گزارش کمیته در خصوص بررسی آِیین نامه اجرایی بند (ه) تبصره (5) قانون بودجه سال 1397 و بند (ب) ماده 12 قانون احکام دائمی برنامه ششم و گزارش کمیته بررسی و ارائه راهکار مناسب در جهت اصلاح قانون پرونده های دارای مشکل فنی واحدهای تولیدی اعلام کرد.

وی از سازمان جهاد کشاورزی استان به عنوان تنها دستگاه پاسخگو به مکاتبات جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان قدردانی کرد و گفت: متاسفانه دیگر دستگاه های استان به مکاتبات این جلسات پاسخگو نبوده اند.

صمدی با اشاره به مصوبات جلسه قبل کمیته ذیل شورا،گفت: در این کمیته پیشنهاد گردید با عنایت به عدم تطابق حفظ قدرت خرید با نرخ تنزیل اوراق در فرا بورسی پیشنهاد می شود  در آیین نامه اجرایی میزان حفظ قدرت خرید برابر با نرخ تسهیلات سالیانه بانکی پیش بینی گردد.

وی افزود: همچنین در بند ب ماده یک آیین نامه اجرایی سال 96 مبلغ حفظ قدرت خرید با 8 درصد ذکر شده  به همین منظور باعث سلیقه ای عمل کردن دستگاه ها شده ، بنابراین پیشنهاد می گردد حفظ قدرت خرید به صورت قطعی و بدون عبارت تا در آیین نامه قید شود.

وی ادامه داد: همچنین در مورد اوراق هم پیشنهاد می شود حفظ قدرت خرید برابر با سپرده بانکی تعیین گردد.

گفتنی است هشتمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان با حضور مدیران کل استان و اعضای بخش خصوصی درمحل استانداری خراسان شمالی برگزار شد.

ادامه مطلبنمایشگاه بین المللی ایران در ترکمنستان اسفندماه امسال برگزار می شود

رئیس مشترک بازرگانی ایران و ترکمنستان  از اخذ مجوز برگزاری نمایشگاه ایران در ترکمنستان را در اسفند ماه خبرداد و گفت: درهمین راستا اعزام هیات تجاری از استان خواهیم داشت.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در جمع خبرنگاران استان با اعلام این خبر گفت: طی پیگیری های فراوان از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی این نمایشگاه اسفندماه در ترکمنستان برگزار خواهد شد.

وی درادامه  بر لزوم راه اندازی بازارچه مرزی خراسان شمالی در منطقه پرسه سو تاکید کرد وگفت: در دو سوی این منطقه در خاک ایران و ترکمنستان تعداد زیادی روستا وجواد دارد که این امر باعث اشتغالزایی برای آنان خواهدشد.

صمدی  با بیان این که این بازارچه توجیه اقتصادی دارد، افزود: باتوجه به این که خراسان شمالی از گذرگاه مرزی ، منطقه ویژه اقتصادی ، راه آهن، فرودگاه بین المللی ، بنادر و دریا بی بهره است ایجاد این بازارچه می تواند رونق بخش اقتصاد استان شود.

وی اظهار داشت" برای اینکه بازارهای بین المللی را ازدست ندهیم در روزهای جمعه هم در دفتر کار خود حضور داریم چراکه چون بازگشایی آن باعث توسعه و اشتغال زایی در استان می شود.

 

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی همچنین  میزان مطالبات تجار خراسان شمالی از کشور ترکمنستان را حدود 15 میلیون دلار ذکر کرد  وی در پایان متذکر شد:  تاکنون حدود 300 کارت بازرگانی دراین استان صادر شده که از این تعداد تنها 120 کارت فعال است.

ادامه مطلبپیام تبریک ریاست اتاق بازرگانی خراسان شمالی به مناسبت روز ملی صادرات

 

روز ملی صادرات فرصت ارزشمندی برای پرداختن به صادرات غیر نفتی و نقطه عطفی دراین مسیر است. باتوجه به نامگذاری سال جاری به نام  حمایت از  کالای ایرانی و همچنین باتوجه به شرایط کنونی در حوزه تجارت خارجی لزوم تاکید بر توسعه صادرات بیش از پیش آشکار است. نهادها و بخش های مختلفی در تحقق هدف گذاری صادرات سهیم هستند و مدیریت کننده فرایند توسعه صادرات محسوب می شوند که لازم است این بخش ها حامی و پیشتیبان صادرات باشند. صادرات و مقوله تجارت خارجی امری فرابخشی است که منحصر به یک سازمان نیست و نیازمند مشارکت بخش های مختلف است. امروزه سیاستمداران و دولت مداران هر کشوری می کوشند تا با افزایش قدرت اقتصادی ، علاوه بر افزایش رفاه و قدرت خرید در جامعه خود، قدرت بین المللی خود را در عرصه مبادلات  و تعاملات جهانی افزایش داده  و بسیاری از اقدامات سیاسی امروزی ریشه درموضوعات اقتصادی دارد. یکی از مهمترین مسایل اقتصادی درکشورها قدرت صادراتی آنها می باشد. صادرات هر کشور آیینه ای از قدرت اقتصادی آن کشور است. از آنجایی که توسعه صادرات هر کشور منشا اشتغال زایی ، کسب درآمد ارزی بیشتر و تعامل مثبت تجاری با دیگر کشورهای جهان است لذا کشورهای مختلف برای برخورداری از ثمرات آن نسبت به حمایت ازصادرات اقدام می کنند. حمایت از صادرات در واقع هر گونه برنامه ای است که به طور مستقیم یا غیر مستقیم نسبت به تشویق و حمایت از صادرات و صادرکنندگان اقدام می کند. اصولا برنامه های حمایت از صادرات به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شوند. حمایت مستقیم از صادرات شامل آن دسته حمایت هایی است که دولت به طور مستقیم و نقدی نسبت به پرداخت مشوق های مالی به صادرکنندگان اقدام می کند و ازآن جمله می توان به جوایز و یارانه های صادراتی اشاره نمود . در سوی دیگر حمایت های غیر مستقیم قرار دارند که شامل حمایت های اعطا شده از سوی دولت به فعالیت های تحقیق و توسعه ، حمل و نقل، بسته بندی ، نمایشگای و... می باشد. در دنیای کنونی نقش صادرات تنها به افزایش درآمد ارزی از طریق صادرات کالا و خدمات محدود نمی شود، بلکه نقش مهمتری را به عنوان یک راهبرد رشد و حتی توسعه اقتصادی در جهان برعهده دارد.   

به همین مناسبت درآستانه روز ملی صادرات 29 مهرماه از طرف هیات رئیسه، هیات نمایندگان، اعضا و کارکنان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی / بجنورد این روز به تمام فعالان عرصه تولید کشور تبریک و تهنیت عرض می نمایم ، امیدواریم همیشه در تمام عرصه های جهانی کشور شاهد رشد و پیشرفت اقتصاد  باشیم.

محمد صمدی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی / بجنورد

ادامه مطلببرگزاری همایش روز ملی صادرات اواخر آبان ماه امسال /اعزام هیات تجاری به قرقیزستان در سال جاری

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از روز ملی صادرات به عنوان  فرصت ارزشمندی برای پرداختن به صادرات غیر نفتی یاد کرد و  از برگزاری همایش روز ملی صادرات در استان در اواخر آبان ماه امسال  خبرداد .

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی  ، محمد صمدی در نشست خبری با خبرنگاران استان به مناسبت 29 مهرماه روز ملی صادرات، ضمن تبریک این روز به تمامی فعالان عرصه تولید و اقتصاد کشور از برگزاری همایش روز ملی صادرات به منظور تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان در اواخرآبان ماه امسال خبرداد.

وی افزود: این همایش به مانند سال های گذشته با حضور صنعتگران، صادرکنندگان ، تولید کنندگان و فعالان اقتصادی ، مدیران دستگاه های اجرایی و مقامات ارشد استانی برگزار خواهد شد.

صمدی روز ملی صادرات را فرصت ارزشمندی برای پرداختن به صادرات غیر نفتی عنوان کرد وافزود:برهمین اساس   باتوجه به نامگذاری سال جاری به نام  حمایت از  کالای ایرانی و همچنین باتوجه به شرایط کنونی در حوزه تجارت خارجی لزوم تاکید بر توسعه صادرات بیش از پیش آشکار است.

وی یکی از مهمترین مسایل اقتصادی درکشورها را قدرت صادراتی ذکر کرد و از صادرات هر کشور به عنوان آیینه ای از قدرت اقتصادی آن کشور یاد کرد .

 وی افزود:  توسعه صادرات هر کشور منشا اشتغال زایی ، کسب درآمد ارزی بیشتر و تعامل مثبت تجاری با دیگر کشورهای جهان به دنبال دارد.

صادرات 60.5 میلیون دلاری از استان طی 6 ماه امسال

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به رشد 82 درصدی صادرات استان به 32 کشور دنیا طی سال گذشته اشاره کرد وگفت: در 6 ماهه نخست سال جاری 60.5 میلیون دلار صادرات از لحاظ ارزشی و از لحاظ وزنی 237.8  هزار تن صادرات از استان انجام شده است.

وی واردات استان را طی 6 ماه امسال به ارزش 10.77 میلیون دلار و از لحاظ وزنی 3.078 هزار تن اعلام کرد و عمده ترین کالاهای صادراتی استان را محصولات پلاستیکی، سیمان، محصولات کشاورزی و... ذکر کرد که بیشترین این کالاها به کشورهای افغانستان، ترکمنستان، تاجیکستان، قزاقستان، ترکیه، هند ، امارات، بلغارستان ، ایتالیا، آلمان ، ازبکستان و... صادرات می شود.

اعزام هیات تجاری و بازاریابی به بیشکک پایتخت قرقیزستان اواخر آبان ماه

صمدی در ادامه از اعزام هیات تجاری ، بازاریابی به بیشکک پایتخت کشور قرقیزستان در سالجاری خبرداد وگفت: این اعزام اواخر آبان ماه از استان خراسان شمالی انجام خواهد شد.

وی مهمترین برنامه های این اعزام را نشست وملاقات هیات تجاری با اتاق بازرگانی و تجارت بیشکک ، نشست و ملاقات هیات تجاری با سفارت جمهوری اسلامی ایران – بیشکک ، ملاقات با مقامات و مسئولین محلی و بازدید هیات تجاری از بازار محلی ومراکز تجاری بیشکک اعلام  کرد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  مهمترین اقدامات اتاق بازرگانی در 6 ماهه سال سالجاری را  برگزاری جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی ،برگزاری جلسات کمیسیون های صنعت، گردشگری ، کشاورزی ، برگزاری جلسات هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ، برگزاری بیش از  25دوره آموزشی در محل اتاق بازرگانی طی 6 ماه اخیر امسال و... عنوان کرد.

وی  دیدار  رایزن اقتصادی ایران در آلمان با تجار و بازرگانان خراسان شمالی  ،انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک اتاق بازرگانی خراسان شمالی با سرمایه گذاران پنج کشور چین، یونان، ایتالیا، قطر، قرقیزستان، پذیرش هیات تجاری قرقیزستان به استان از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی و اعلام آمادگی قرقیزستان برای  سرمایه گذاری در ایجاد کارخانجات خوراک دام، اصلاح نژاد دام،حوزه پرورش آبزیان، کشتارگاه صنعتی و واحدهای فرآوری تولیدات کشاورزی عنوان کرد.

ادامه مطلبنقش بسیج تجار، بازرگانان در اقتصاد کشور تاثیرگذار است /افتتاح دفتر رابط بسیج در اتاق بازرگانی بجنورد

مسئول بسیج اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی ایران  از افتتاح دفتر رابط بسیج در اتاق بجنورد  خبرداد ، گفت: باتوجه به این که کشور در جنگ اقتصادی قرار دارد نقش بسیج تجار و بازرگانان در اقتصاد کشور بسیار تاثیرگذار است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، علی درویش در مراسم افتتاح دفتر رابط بسیج اتاق بازرگانی بجنورد  با تاکید بر اهمیت و جایگاه بسیج در بین آحاد مردم ،نهادینه شدن فرهنگ بسیجی در جامعه یک ضرورت دانست.

وی افزود:  به همین منظور درراستای تحقق اهداف انقلاب ،نهادینه کردن فرهنگ بسیجی در بین آحاد جامعه بایستی تمام مسئولان همکاری لازم را داشته باشند.

وی با بیان این که بسیج و سپاه بایستی همگام با بازاریان و تجار در تمام عرصه ها حرکت کنند، اظهارداشت: بنابراین دراین رابطه اگر مشکلاتی  برای تجار و بازرگانان ایجاد شود می توانند با همکاری و همراهی بسیج و متقابلا بازرگانان از سد مشکلات عبور کرد.

درویش به تفاهمنامه اخیر اتاق ایران با سازمان بسیج ، بازاریان و تجار اشاره کرد و به تشریح برخی از فعالیت های اتاق ایران در حوزه فرهنگی و... ازجمله برپایی نمایشگاه،مراسمات هفته دفاع مقدس، نیمه شعبان ، کمک به ایتام ، احداث مدارس و...پرداخت.

 محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز  به اهمیت و جایگاه بسیج درسطح کشور اشاره کرد وگفت: نقش بسیج  در عرصه های مختلف اجتماعی،فرهنگی، اقتصادی به ویژه  اهداف انقلاب اسلامی بسیار مهم و انکار ناپذیر است.

صمدی از آمادگی اتاق بازرگانی بجنورد با مجموعه بسیج استان خبرداد  و  و از جمله اقدامات اتاق خراسان شمالی را برگزاری دوره های آموزشی مختلف برای تجار، بازرگانان و فعالان اقتصادی ، برگزاری جلسات کمیته قضایی به منظور رفع مشکلات واحدهای تولیدی ، برگزاری جلسات کمیسیون ها صنعت، گردشگری، حمل و نقل ، مالیات و تامین اجتماعی عنوان کرد.

وی از دیگر اقدامات اتاق بازرگانی را اعزام و پذیرش هیات های تجاری به استان، برپایی نمایشگاه و برگزاری جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و... اعلام کرد و افزود: دراین راستا اتاق بازرگانی استان می تواند همکاری و هماهنگی لازم را با بسیج داشته باشد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  به روابط رو به رشد  و خوب تجاری استان با کشورهای جهان اشاره کرد  واظهارداشت:  درحال حاضر علی رغم تحریم ها و تورم موجود کشور  اتاق بازر گانی خراسان شمالی توانسته با  34کشور دنیا مراودات تجاری داشته باشد.

سرهنگ محرابی نژاد، مسئول بسیج اصناف ، بازاریان و تجار استان نیز ضمن قدردانی از همکاری خوب اتاق بازرگانی استان با مجموعه بسیج ، افتتاح دفتر رابط بسیج اتاق بازرگانی بجنورد را به فال نیک گرفت و اظهارامیدواری کرد تا با روابط و همکاری های یکدیگر باتوجه به شرایط امروز کشور که درجنگ اقتصادی قرارداریم روند روبه رشد برای توسعه کشور داشته باشیم.

سرهنگ مجید فغانی، فرمانده ناحیه بسیج شهرستان بجنورد نیزگفت: امروز اگر نامی از استان خراسان شمالی در کشور برده می شود   همراهی ، همکاری و همگرایی تمام دستگاه های اجرایی استان  با یکدیگر درجهت اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بوده است.

وی به پیشرفت و روند رو به رشد جمهوری اسلامی ایران در جهان اشاره کرد و گفت: باتوجه به هجمه های جهانی و استکبار این مهم مایه افتخار است چراکه  تمام سنگرها و اهداف کلیدی  ایران اسلامی به واسطه جبهه مفاومت فتح شده است.

ادامه مطلبدعوت قرقیزستان از ایران برای سرمایه گذاری درحوزه دامپروری

سفیر قرقیزستان در ایران با بیان این که قرقیزستان از ثبات لازم برای انجام سرمایه گذاری خارجی برخوردار است، گفت: این کشور  از سرمایه گذاری در ایجاد کارخانجات خوراک دام، اصلاح نژاد دام،حوزه پرورش آبزیان، کشتارگاه صنعتی و واحدهای فرآوری تولیدات کشاورزی استقبال می کند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی،  آواز بیک عبدالرزاق اف، سفیر قرقیزستان در ایران در نشست هم اندیشی با اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی  با ابراز خرسندی از حضور در استان زیبا خراسان شمالی، گفت: خراسان شمالی را مانند استان های جنوبی کشور قرقیزستان می بینم.

وی با ابراز امیدواری از سفر به خراسان شمالی گفت: دراین سفر بیشتر به دنبال گسترش روابط تجاری، بازرگانی، فرهنگی و سیاسی بین استان های کشور قرقیزستان و استان خراسان شمالی هستیم.

سفیر قرقیزستان درایران به  مساحت کشور قرقیزستان 198 هزار و 500 کیلومتر مربع اشاره کرد و گفت: این کشور از منابع آبی خیلی خوبی برخوردار است  و از  سرمایه گذاری در حوزه پرورش آبزیان، اصلاح نژاد دام، ایجاد کارخانجات خوراک دام، کشتارگاه صنعتی با تونل انجماد و واحدهای فرآوری تولیدات کشاورزی استقبال می کند.

آواز بیک عبدالرزاق اف، از قوانین سرمایه گذاری خارجی در قرقیزستان شبیه کشور مالزی یاد کرد وگفت: اگر رقمی حدود 150 هزار دلار سرمایه گذاری توسط سرمایه گذار بخش خصوصی انجام شود می تواند بعد از گذشت پنج سال ویزای سرمایه گذاری دریافت و بعد از پنج سال اقامت دائمی را دریافت کند.

 

وی درخصوص واگن های حمل بار نیز گفت: اتحادیه ای با نام اتحادیه راه آهن های CIS وجود دارد که واگن ها تحت قوانین توافق نامه با اتحادیه راه آهن های کشورهای CIS مبادله می کند.

وی افزود: همچنین زمانی که قرقیزستان دچار کمبود واگن می شود  نیاز خود را از طریق بخش خصوصی فراهم می کند.

سفیر قرقیزستان درایران در رابطه با پذیرش دانشجو از ایران و بالعکس از قرقیزستان نیز، گفت:  ما پذیرای دانشجویان ایرانی هستیم و امیدواریم در سال آینده نیز هم از ایران دانشجو بپذیریم و هم از قرقیزستان به ایران انتقال دانشجو داشته باشیم و این نیازمند انجام  مطالعات مشترک است.

وی یک مشکل موجود دراین زمینه را تفاوت زبان اعلام کرد  که این زمان بر است  تا دانشجویان با زبان کشوری که در حال تحصیل هستند آشنا شوند.

سفیر قرقیزستان  درایران  بر وجود و مهیا بودن  ثبات لازم کشور قرقیزستان  برای سرمایه گذاری تاکید کرد وافزود: درحال حاضر مبادلات بانکی میان ایران و قرقیزستان برقرار نشده دراین زمینه  تجار و سرمایه گذاران می توانند از طریق تجارت بانکی مسکو اقدام کنند.

خراسان شمالی از توانمندی بالای برای صادرات برخوردار است

محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با بیان این که استان خراسان شمالی از توانمندی بالای برای صادرات برخوردار است ، گفت: باوجود تحریم ها موجود در کشور  استان خراسان شمالی تاکنون توانسته با 32 کشور دنیا صادرات داشته باشد و روابط خود را با بازارهای تجاری کشورهای همسایه منجمله قرقیزستان حفظ کند.

وی بر وجود روابط حسنه ایران با کشور قرقیزستان اشاره کرد واظهارداشت: این کشور عضو سازمان بین المللی تجارت جهانی است که صادرات، واردات و.. درآن به آسانی انجام می شود و تعرفه های آن آزاد است .

صمدی از اعزام هیات تجاری از استان خراسان شمالی به کشور قرقیزستان در سال جاری خبرداد وگفت: دراین سفر در صدد هستیم دیداری با مقامات ارشد ، تجار و بازرگانان استان های کشور قرقیزستان در راستای برقرار ی، و گسترش  روابط تجاری ، اقتصادی بیش از پیش هستیم.

تجار ایرانی هیچ مشکلی برای ویزا ندارد

شنوایی مسئول نمایندگی وزارت امور خارجه دراستان خراسان شمالی نیز بهترین گزینه برای برقراری روابط تجاری باکشورهای همسایه در استان را اتاق بازرگانی دانست تا روابط تجاری را گسترش دهیم.

وی مهمترین چالش درحال حاضر را بحث ویزا و روادید اعلام کرد واظهارداشت: خوشبختانه طی سفرهای اخیر ریاست جمهور به کشور قرقیزستان و پیگیری های سفیر تجار ایرانی هیچ مشکلی برای ویزا ندارند وخیلی راحت می توانند مراودات تجاری خود را نجام دهند.

گفتنی است: دراین نشست اعضای هیات نمایندگان و نمایندگان بخش خصوصی استان به بحث و تبادل نظر در رابطه با روابط تجاری نزدیک تر با کشور قرقیزستان پرداختند.

ادامه مطلباعزام هیات تجاری از خراسان شمالی به کشور قرقیزستان در آینده نزدیک

 

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با بیان این که قرقیزستان با ایران از لحاظ سیاسی و اقتصادی روابط بسیار مناسبی دارد از اعزام هیات تجاری از استان به کشور قرقیزستان طی آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در هفتمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی از سفر سفیر کشور قرقیزستان با هیات همراه آن به استان خراسان شمالی خبرداد.

وی اهداف این سفر را  بررسی وگسترش روابط تجاری بیش از پیش با یکدیگر اعلام کرد وگفت: به همین منظور جلسه ای با حضور هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و نمایندگی وزارت امورخارجه خراسان شمالی  وسفیر قرقیزستان درمحل اتاق بازرگانی بجنورد در 8 مهرماه امسال برگزار می شود.

صمدی به روابط خوب کشور قرقیزستان با ایران اشاره کرد وگفت: قرقیزستان با ایران از لحاظ سیاسی و اقتصادی روابط بسیار مناسب و مطلوبی  دارد.

وی به روابط تجاری و انعقاد تفاهم نامه همکاری مختلف در حوزه اقتصادی با اتاق بازرگانی خراسان شمالی طی چند سال گذشته اشاره کرد واظهارکرد: برهمین اساس پیشنهاد می شود یک هیات تجاری از استان نیز در آینده نزدیک به کشور قرقیزستان در راستای روابط تجاری نزدیک تر  اعزام داشته باشیم.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز در ادامه بااشاره به دستور جلسه هفتمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی را گزارش کمیته در خصوص بررسی دستور العمل عدم تمکین بانک های عامل از بند واو تبصره 16 قانون بودجه سال 97، گزارش کمیته در خصوص بررسی مسائل و مشکلات ناشی از دستورالعمل تعهدنامه ارزی برای صادرکنندگان و گزارش کمیته در خصوص بررسی آیین نامه اجرایی بنده (ه) تبصره 5 قانون بودجه سال 97 و بند (ب) ماده 12 قانون احکام دائمی برنامه ششم                            عنوان کرد.

موفق، مدیرکل دفتر هماهنگی اقتصادی استانداری خراسان شمالی نیز  با بیان این که نقض فنی سهوی در کالاهای تولیدی از سوی تعزیزات حکومتی تحت عنوان تقلب ، گران فروشی نباید جرم تلقی شود ،گفت: چراکه عنوان جرم برای واحدهای تولیدی در جامعه بار منفی به همراه دارد بنابراین باید از سوی واحدهای تولیدی نیز  این نقایض اصلاح شود  وی با تاکید بر اصلاح قوانین و مقرارت مشکل ساز درکشور ، اظهارداشت: هیچ قانونی ،  قانون وحی الهی در مملکت ما نیست.

علی بهنام فر، معاون سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز اظهارکرد: باتوجه به توانمندی جوانان در منطقه مقرر شد درخصوص رشته های ورزشی به ویژه رشته فوتبال دراین زمینه بخش خصوصی به منظور ایجاد و فراهم سازی زیرساخت های مدرسه فوتبال اعلام آمادگی کرده است.

وی افزود: همچنین باتوجه به تنوع بخشی محصولات و بازار بیشتر تولیدات در برخی شهرستان ها مقررشد کارگاه های آموزشی فعال شود و در رابطه با  برند سازی محصولات خاص منطقه در ایجاد شرکت های بومی ومحلی بخش خصوصی اعلام آمادگی کرده است.

علی اصغر هدایتی، دبیر بانک های استان خراسان شمالی نیز در رابطه با دستور جلسه عدم تکمین بانک ها از بند  واو  نیز گفت: در راستای حمایت از تولید بند واو تبصره 16 قانون بودجه سال 97 برای تمام بانک ها لازم الاجرا است و هر بانکی اجرا نکند تخلف محسوب می شود.

قربانی رئیس بازرگانی خارجی سازمان صنعت و معدن استان نیز در باره مشکلات ناشی از تعهدات ارزی برای صادرکنندگان نیز گفت: 95 درصد ارز حاصل از صادرات استان باید به چرخه اقتصادی کشور برگردد  و دراین زمینه 4 روش از جمله واردات در مقابل صادرات، پرداخت بدهی فروش ارز به بانک ها و صرافی ها، سپرده گذاری ارز به سایر بانک ها انجام می شود.

وی افزود: دراین راستا باتوجه به مشکلات موجود در بازار، نوسانات ارز و... پیشنهاد می گردد نسبت به روز رسانی واقعی ارزش گذاری گمرکی با رویکرد تشویق صادرکنندگان اقدام گردد چراکه متاسفانه ارزش گذاری در برخی کالاها انجام نمی شود و به روز نمی شود.

 

جواد جعفری، مدیرگمرک خراسان شمالی نیز در رابطه اب ارزش گذاری کالا گفت: در بحث ارزش گذاری کالا  به صورت کلی اگر واحد تولیدی نسبت به ارزش کالا در سیستم ارزشی گمرک اعتراض به ارزش گذاری دارند باید مستندات لازم را ارائه دهند که ارزش کالا افزایش  یا کاهش داشته است.

درادامه جلسه نیز در خصوص مسدود نمودن حساب شرکت ها توسط تامین اجتماعی مقرر گردید اداره کل تامین اجتماعی در صورت بدهی واحد تولیدی فعال استان از طریق دریافت چک و تقسیط 45 ماهه بدهی یا از طریق ارائه دارایی شرکت تقسیط بدهی شرکت را انجام دهد.

شنوایی، نمایندگی وزارت امور خارجه در استان خراسان شمالی نیز به سفر سفیر قرقیزستان به استان اشاره کرد  بر ضرورت معرفی ظرفیت ها و پتانسیل های استان برای کشورهای همسایه تاکید کرد.

وی روابط اقتصادی و تجاری وسیاسی کشور قرقیزستان با ایران را بسیا رمناسب دانست   بر ای ایجاد و گسترش روابط تجاری بین دو کشور موضوع طرح  خواهر خواندگی بین بجنورد ویکی از طرف های قرقیزستان بسیار ضروری ذکر کرد.

 

ادامه مطلبسفر سفیر قرقیزستان به استان خراسان شمالی

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از سفر سفیر قرقیزستان درایران با هیات همراه به میزبانی اتاق بازرگانی به بجنورد مرکز استان فردا یکشنبه 8 مهرماه  خبرداد .

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی  با اعلام این خبر گفت: این سفر با پیگیری های اتاق  بازرگانی  به منظور بررسی و گسترش  روابط تجاری بیش از پیش با کشور قرقیزستان انجام  خواهد شد.

وی افزود: به همین منظور فردا یکشنبه 8 مهرماه آواز بيك عبدالرزاق اف ، سفير جمهورى قرقيزستان با هیات همراه مليس بيك بايسيماكف ، رايزن اقتصادى و كنسول باكتى بيك آسانف  به بجنورد مرکز استان خراسان شمالی سفر خواهند کرد.

صمدی اظهارکرد: دراین راستا جلسه ای به میزبانی اتاق بازرگانی بجنورد با حضور اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی درمحل سالن جلسات اتاق بازرگانی انجام می شود.

ادامه مطلببرگزاری هشتمین جلسه کمیته ذیل شورای گفتگوی دولت و بخش خصوص

هشتمین جلسه کمیته ذیل شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با حضور تمام اعضای کمیته در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی ، محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی بجنورد ، شهادت جمعی  از هموطنمان را درحادثه تروریستی اهواز تسلیت گفت.

وی بخش خصوصی را محور توسعه اقتصاد پایدار کشور دانست و افزود: بخش خصوصی محور سرمایه گذاری در صادرات هر کشوری خواهد بود.

صمدی به دستور جلسه کمیته اشاره کرد و از جمله دستورهای این کمیته را بررسی دستور العمل عدم تمکین بانک های عامل از بند واو تبصره 16 قانون بودجه سال 97، بررسی مسائل و مشکلات ناشی از دستور العمل تعهد نامه ارزی برای صادر کنندگان، بررسی مسدود شدن حساب های شرکت ها به علت بدهی تامین اجتماعی وبررسی شاخص های اقتصادی بهبود فضای کسب و کار  اعلام کرد.

در ادامه محمد حسین پور، نماینده شهرک های صنعتی استان در رابطه با بررسی دستور العمل عدم تمکین بانک های عامل  از بند واو ، اظهارداشت: براساس بند واو  تمامی لیست قراردادها و مشخصات واحدهای تولیدی استان  به تفکیک سود و تاخیر به بانک ها ارائه شده است که متاسفانه مورد استقبال بانک ها قرار نگرفته است.

وی افزود: درحالی که براساس این دستور العمل به منظور تشویق تولید کنندگان و مطالبات بانک ها و موسسات مالی چنانچه مشتریان بدهی معوق خود را تا سال 96 سررسید شده باشد از تاریخ سررسید تا پایان شهریور 97 تسویه کنند بانک ها و موسسات مالی مکلف هستند اصل سود خود را مطابق قرارداد اولیه پرداخت نمایند.

وی ادامه داد: بنابراین دراین خصوص پیشنهاد می گردد  جلسه ای با بانک ها و واحدهای تولیدی  برگزار شود و الزام اجرایی بند واو  و ارائه لیست قراردادها با قید مشخصات به تفکیک اصل و سود  برای واحدهای تولیدی تبیین و اطلاع رسانی شود و بانک ها در این زمینه همکاری بیشتری با واحدهای تولیدی داشته باشند.

وی اظهارداشت: این درحالی است که الزام اجرای بند واو  از سوی بانک ها  برای واحدهای تولیدی از سوی مجلس تا بهمن ماه سال جاری تمدید شده است.

علی اصغر هدایتی، دبیرکمیسیون هماهنگی بانک های استان نیز اظهارکرد: براساس بند واو به بانک ها اعلام شده اگر واحدهای تولیدی برای تسویه بدهی مراجعه کردند براساس نرخ اولیه قرارداد، سود محاسبه شود وجرایم بخشیده و یا جرایم 6 درصد مازاد برنرخ اولیه محاسبه گردد.

همچنین دیگر اعضای حاضر در جلسه به بحران های اقتصادی اخیر کشور به ویژه در حوزه صنعت به بحث و گفتگو و تبادل نظر  پرداختند و اظهارداشتند بحران اقتصادی اخیر کشور خسارات فراوان و جبران ناپذیری به واحدهای تولیدی وارد کرده است که نیازمند تدابیر و تمهیدات ویژه از سوی متولیان امر در سطح کشور است.

ادامه مطلب