بخش صنعت ومعدن از مهمترین بخش های اقتصاد ملی کشور محسوب می شود

 

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از بخش صنعت و معدن به عنوان یکی از مهمترین بخش های اقتصاد ملی کشور یاد کرد و گفت: این بخش  علاوه بر ایجاد اشتغال و تأمین نیازهای داخلی سالانه میلیاردها دلار درآمد ارزی عاید کشور می سازد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی ، محمد صمدی در همایش روز بزرگداشت صنعت ومعدن ضمن تبریک این روز به  مدیران فعال بنگاههای صنعتی،معدنی و فعالان اقتصادی و کار آفرینان و اعضای اتاق بازرگانی ،اتاق اصناف و اتاق تعاون و تشکل های صنعتی استان خراسان شمالی، گفت: با  تلاش و زحمات شبانه روزی شما عزیزان چرخ های بخش صنعت و معدن درکشور به حرکت درمی آید.وی از بخش صنعت و معدن به عنوان یکی از مهمترین بخش های اقتصاد ملی کشور یاد کرد و افزود: این بخش  علاوه بر ایجاد اشتغال و تأمین نیازهای داخلی سالانه میلیاردها دلار درآمد ارزی عاید کشور می سازد.

صمدی متذکر شد: برهمین اساس جمهوری اسلامی ایران در تولید تعدادی از کالاهای مهم صنعت نظیر آلومینیوم،فولاد،مس سیمان و فرآورده های پتروشیمی در ردیف کشورهای شاخص دنیا قراردارد.وی افزود: بنابراین تردیدی نیست که صنعت،نیروی محرکه اقتصاد کشور است و شتاب بخشیدن به رشد آن می تواند درآمد ملی را به شدت افزایش و کمبودها را جبران کند وحتی بسیاری از مشکلات اقتصادی واجتماعی فعلی را برطرف کند.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی   بخش صنعت و معدن را در کسب درآمدهای ارزی برای کشور بسیار تاثیرگذار دانست و گفت: این مهم به ویژه در شرایط فعلی که قدرت های سلطه گر ما را مورد تحریم های ظالمانه اقتصادی قرار داده اند نقش مهمی را ایفا می کند.صمدی مشکلات بخش صنعت در استان را شامل دشواری اخذ تسهیلات اعتباری با شرایط و بهره مناسب، بالا رفتن هزینه های تولید به سبب افزایش تورم و هزینه های جانبی عنوان کرد و مراحل دریافت اعتبار از بانکها و افزایش شدید هزینه های تهیه موارد اولیه  از دیگر مشکلات بخش صنعت برشمرد

وی افزود:همچنین  توسعه صادرات (به ویژه محصولات صنعتی و معدنی که ارزش افزوده بالایی دارند می تواند در راستای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری در حماسه اقتصاد مقاومتی" سال حمایت از کالای ایرانی" نقش آفرین می باشد.

وی اظهارکرد: دراین زمینه بخش خصوصی و تشکلهای صنعتی، معدنی، اتاق های بازرگانی کشور ظرف سالهای اخیرخواسته ها و پیشنهادهای خود را جهت بهبود فضای کسب و کار و رونق مجدد فعالیتهای صنعتی و معدنی و ثبات نرخ ارز و تعامل فعال با اقتصاد جهانی مطرح کرده اند و دیدگاههای خود را به استحضار دولت محترم "تدبیر و امید" رسانده اند.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی ابراز امیدواری کرد: با توجه به برنامه های مناسبتی که جهت تحرک بخشی، به بخش صنعت و معدن و بهره گیری از پتانسیل های کامل آن ایجاد خواهد شد، مشکلات موجود به تدریج برطرف شود و استان خراسان شمالی نیز  بتواند از لحاظ توسعه صادرات کالاهای صنعتی – با توجه به موقعیتهای مناسب و مساعدی- که دارد به یکی از استانهای برتر کشور تبدیل شود.

وی متذکر شد: اتاق بازرگانی برای رفع موانع و مشکلات واحدهای تولیدی و تقویت زمینه های اقتصادی با پذیرش و اعزام هیأتهای تجاری و بازاریابی و سرمایه گذاری و معرفی توانمندیها و پتانسیلهای استان در اولویت اصلی برنامه های خود قرار داده است.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی افزایش 98 درصدی صادرات در سال گذشته،تشکیل اتاق مشترک ایران و ترکمنستان، انتخاب رییس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به عنوان رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان، انتخاب اتاق بازرگانی خراسان شمالی به عنوان  معین روابط تجاری ایران و تاجیکستان ،حل مشکلات واحد های تولیدی در کمیته قضایی اتاق بازرگانی و... از جمله اقدامات اتاق بازرگانی در سال گذشته عنوان کرد.

وی  تجلیل از 11 صادرکننده برتر خراسان شمالی درهمایش روز ملی سال گذشته،برگزاری بیش از 45 دوره آموزشی-کسب رتبه اول حوزه آموزش در بین اتاق های سراسر کشور،کسب رتبه پنجم شورای گفت و گوی استان در بین اتاق های سراسر کشور،اعزام و پذیرش هیات های تجاری از کشورهای ترکیه، ترکمنستان، تاجیکستان، آلمان، هلند، افغانستان،عراق و...

صمدی سفر رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان به همراه هیات همراه رئیس جمهوری به عشق آباد پایتخت کشور ترکمنستان در اوایل سالجاری ( آزادی 283 زندانی ایرانی و 4 زندانی ترکمنستانی و انعقاد 14 سند همکاری مشترک )،برگزاری جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با سرفصل های رفع مشکلات وموانع صادراتی استان، کمک به واحدهای تولیدی و صنعتی استان، برگزاری جلسات کمیسیون های صنعت، گردشگری ، کشاورزی و... با هدف رفع مشکلات وموانع...،برگزاری جلسات هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بابرنامه ریزی اعزام و پذیرش هیات های تجاری استان به کشورهای همسایه ،برگزاری بیش از  5 دوره آموزشی در محل اتاق بازرگانی طی سه ماه اخیر امسال و... از جمله اقدامات اتاق بازرگانی در سه ماه اخیر عنوان کرد.

ادامه مطلبپیام تبریک رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به مناسبت گرامیداشت روز صنعت و معدن

روز دهم تير ماه بر اساس مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي روز صنعت و معدن ناميده شده است.اختصاص اين روز فرصت مناسبي است كه به مهم ترين موتور محركه اقتصاد يعني بخش صنعت و معدن نگاهي انديشمندانه شود چرا كه اين بخش به عنوان عامل مولد اشتغال پايدار در افزايش توليد ناخالص ملي و در آمد سرانه نقش بسزايي دارد. بي‌گمان كسب موفقيت‌هاي بي‌بديل تلاشگران صنعت و معدن در بخش‌هاي دولتي و غيردولتي نشانه‌اي آشكار و مصداقي بارز از توسعه و پيشرفت چشمگير فرزندان برومند اين سرزمين است كه در پرتو مسئوليت‌پذيري منابع انساني متعهد و متخصص بدست آمده است و اينك مجموعه صنعت و معدن كشور با اتكا به خلاقيت و هوشمندي بي‌نظير به‌گونه‌اي تحسين‌ برانگيز اوج كارآمدي نيروهاي توانمند داخلي را به اثبات رسانده‌ است .اعتقاد ما بر این است که تمرکز بر صنايع و معادن داخلي و ايجاد برنامه هاي جامع، مي تواند بسياري از معضلاتي همچون بيکاري، تورم، رکود و ... را از بين خواهد برد و امیدواریم درسالی که به نام حمایت از کالای ایرانی نامگذاری گردیده با بهره گيري از توان داخلي بسوي کاهش آمار بيکاري و توليد هر چه بيشتر پيش برويم.

به همین مناسبت به نمایندگی از هیات نمایندگان، اعضاء و کارکنان اتاق بازرگانی بجنورد این روز را به مجموعه بزرگ  فعالان صنعتی و معدنی تبریک و تهنیت عرض نموده توفیق وموفقیت روز افزون از خداوند متعال خواستاریم .

محمد صمدی

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی

ادامه مطلبهمایش بزرگ گرامیداشت روز ملی صنعت ومعدن در خراسان شمالی

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از برگزاری همایش بزرگ گرامیداشت روز ملی صنعت ومعدن دراستان از سوی اتاق بازرگانی در 13 تیرماه امسال با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی ، محمد صمدی به دهم تیرماه روز ملی صنعت ومعدن در تقویم رسمی کشور اشاره کرد وگفت: این همایش بزرگ دراستان خراسان شمالی در روز چهارشنبه 13 تیرماه سال جاری از سوی اتاق بازرگانی با همکاری سازمان صنعت ،معدن و تجارت استان برگزار می شود.وی از حضور و سخنرانی یکی از معاونین وزارت  صنعت ،معدن وتجارت دراستان طی این همایش خبرداد وافزود: دراین همایش استاندار ،رئیس سازمان صنعت،معدن وتجارت استان، مقامات ارشد اقتصادی استان،مدیران کل و جمع کثیری از صنعتگران ومعدن کاران استان حضور خواهند یافت.

صمدی محوریت برگزاری همایش روز ملی صنعت، معدن را حمایت از کالای ایرانی اعلام کرد واظهار کرد: برنامه ریزی شده در این روز ملی از تلاش های بی وقفه صنعت کاران،معدن کاران،فعالان اقتصادی استان به نحوه شایسته تقدیر و تجلیل شود. وی روز ملی صنعت ومعدن را درکشور روز وحدت و همدلی فعالان صنعتی و معدنی بادولت ، مسئولان و مردم دانست وافزود: دراین همایش فعالان صنعتی و معدنی استان به بیان اقدامات و فعالیت های خود  می پردازند.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به اهمیت و جایگاه صنعت گران ومعدن کاران در اقتصاد کشور پرداخت واز دولت و تمام مسئولان کشوری، استانی خواست حمایت های لازم را در بخش صنعت،معدن و فعالان اقتصادی داشته باشند.وی ازتجلیل و قدردانی  7 صنعت گر نمونه و 3 معدن کار نمونه استانی درهمایش ملی صنعت ومعدن استان  خبرداد .

گفتنی است همایش روز ملی صنعت ومعدن دراستان خراسان شمالی در روز چهارشنبه 13 تیرماه درمحل سالن اجتماعات استانداری راس ساعت 9 صبح برگزار خواهد شد.

ادامه مطلبرسیدگی به مشکلات بنگاه های اقتصادی و واحدهای تولیدی یک ضرورت است

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی رسیدگی به مشکلات بنگاه‌های اقتصادی و واحدهای تولیدی را یک ضرورت دانست  که می طلبد دولت حمایت های لازم را بیش از پیش برای واحدهای تولیدی وصنعتی کشور در راستای رونق بخشی و اقتصاد پویا کشور داشته باشد.  

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی، اشتغال و رونق اقتصادی استان که با حضور وزیر کشور برگزار شد، به تشریح مشکلات پیش رو واحدهای تولیدی پرداخت و یکی از مهم ترین چالش های پیش روی صنعتگران و واحدهای تولیدی استان مسائل مالیاتی عنوان کرد.

وی افزود: بنابراین  در شرایط کنونی می طلبد با هدف رونق بخشی به فعالیت های اقتصادی و صنعتی مسئولان حوزه مالیات با اصلاح و بازنگری در قوانین زمینه لازم را برای حمایت از فعالان اقتصادی استان فراهم شود .

صمدی ضعف قوانین مالیاتی، رقم بالای جرایم مالیاتی، عدم اجرای معافیت های مالیاتی 10 ساله مندرج در قانون و عدم افزایش معافیت مالیاتی واحدهای تولیدی مستقر در شعاع 30 کیلومتر داخل استان از جمله معضلات مطرح شده از سوی تولیدکنندگان وصنعتگران استان عنوان کرد.وی رسیدگی به مشکلات بنگاه‌های اقتصادی و واحدهای تولیدی را  یک ضرورت دانست که می طلبد دولت حمایت های لازم را بیش از پیش برای واحدهای تولیدی وصنعتی کشور در راستای  رونق بخشی و اقتصاد پویا کشور داشته باشد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی اظهارداشت:  اجرای سیاست‌های جدید ارزی در بخش صادرات و واردات برای واحدهای تولیدی و صنعتگران مشکلات عدیده ای به وجود آورده است که پیگیری سریع رفع  مشکلات ارزی واحدهای صنعتی و تولیدی از سوی مقامات عالی کشور و استانی بیشتر احساس می شود.

وی حمایت از کالای تولید داخل کشور یک الزام ضروری برای همه اعلام کرد و افزود: دراین زمینه همه باید  با استفاده از کالای با کیفیت تولید داخل به جای کالای فاقد کیفیت به اصطلاح خارجی از تولیدات داخلی حمایت کنیم. وی افزود: چراکه با استفاده از محصولات داخلی هم درعرصه تولید داخل رونق و فرصت های شغلی در جامعه ایجاد می شود و هم سود حاصل از چرخش سرمایه در داخل کشور به مردم خواهد رسید.

صمدی بیان داشت : دراین زمینه اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی ومشاوره سه قوه درمملکت سعی دارد با برگزاری جلساتی از جمله  نشست‌های مشترک با مسئولان استانی و در راستای رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدی، جلسات شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی،کمیته های ذیل شورای گفتگو درحوزه صنعت، گردشگری، کشاورزی و... موانع و مشکلات پیش روی فعالان اقتصادی در زمینه‌های مختلف از جمله موانع مالیاتی، بانک و... را رفع کند.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به برخی از مشکلات واحدهای تولیدی استان اشاره کرد و از جمله این مشکلات را  وجود مشکلات مالیاتی به خصوص مالیات بر ارزش افزوده و افزایش نرخ سالیانه آن،افزایش هزینه های انرژی برای تولیدات،ا فزایش هزینه های سوخت  و حمل مواد اولیه برای واحدهای تولیدی ، صنفی و کشاورزی ، صدور پروانه های مازاد در استان که موجب مازاد عرضه بر تقاضا گردیده است،کمبود نقدینگی واحدها ناشی از افزایش قیمت ارز ونوسانات بازار واجرای طرح هدفمندی یارانه ها و... عنوان کرد.

وی از جمله راهکارهای پیشنهادی برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی را پرداخت تسهیلات با نرخ سود پائین تر به صادرکنندگان با معرفی نامه اتاق بازرگانی ،اصناف و تعاون، تأمین پیش پرداخت جهت استفاده از LC  داخلی برای کارخانجاتی که صادرکننده می باشند به منظور تأمین مواد اولیه مورد نیاز، تخصیص ارز دولتی برای مسافرت های صادرکنندگان جهت بازاریابی و حضور در نمایشگاهها و عقد قراردادها بدون اعمال محدودیت، استمهال و تجدید تقسیط دیون معوقه صادرکنندگان و... ذکرکرد.

ادامه مطلببرگزاری سومین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با بیان این که  اعزام و پذیرش هیات های تجاری در توسعه و رونق اقتصادی استان نقش موثر دارد،گفت: امسال درصدد هستیم بااعزام و پذیرش هیات های تجاری در توسعه و رونق اقتصادی استان بیش از گذشته در زمینه های اقتصادی، گردشگری ، صنعت  وکشاورزی گام های مثبتی برداریم.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی درسومین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی به تشریح گزارش مختصری از مصوبات جلسه قبل پرداخت.

وی به اعزام هیات تجاری از استان به کشور تاجیکستان طی سال جاری اشاره کرد وگفت: طی مکاتبه  با سفیر ایران درتاجیکستان اعلام شد به دلیل مشکلات 2سال ونیم اخیر روابط دوجانبه و عدم استقبال طرف تاجیک از اعزام هیات های ایرانی  و روند فزاینده مشکل تراشی طرف تاجیک برای صادرات کالاهای ایرانی و فعالیت تجار کشورمان سفارت اعزام هیات فوق را در مقطع کنونی به صلاح نمی دانند .

وی افزود: به محض رفع مشکلات کنونی برای حل اختلافات دوجانبه سفارت آمادگی لازم برای اعزام هیات خواهد داشت.صمدی از برنامه ریزی اعزام و پذیرش هیات های تجاری از استان طی سال جاری توسط اتاق بازرگانی  خبرداد وگفت: امسال درصدد هستیم بااعزام و پذیرش هیات های تجاری در توسعه و رونق اقتصادی استان در زمینه اقتصادی، گردشگری ، صنعت  وکشاورزی گام های مثبتی برداریم.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  در ادامه به برگزاری همایش گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن در 10 تیرماه در سراسر کشور  اشاره کرد وگفت: این همایش امسال از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی با همکاری سازمان صنعت ،معدن و تجارت و سایر دستگاه های متولی در 13 تیرماه امسال در استان برگزار خواهد شد.وی افزود: امروز نیز اولین جلسه هماهنگی  جهت برگزاری همایش روز ملی صنعت و معدن توسط اتاق بازرگانی خراسان شمالی درمحل اتاق بجنورد برگزار شد.

وی دعوت از 400 صنعت گر استانی ،تجلیل از 7 صنعتگر و 2 معدن کار نمونه استانی،دعوت از مقامات عالی وزارت صنعت معدن، استاندار، معاونین استاندار و مدیران مرتبط حوزه صنعت و معدن و کلیه مدیران دستگاه های اجرایی استان و اجرای برنامه های فرهنگی ... از جمله برنامه های پیش بینی شده برای برگزاری همایش روز ملی صنعت معدن عنوان کرد.

وی همچنین از سفر وزیر کشور به استان خراسان شمالی در روز پنج شنبه 31 تیرماه  امسال خبرداد وگفت: این جلسه به منظور بررسی وضعیت سرمایه گذاری در استان و برنامه ریزی مرتفع نمودن موانع با حضور مقامات کشوری واستانی و بخش خصوصی برگزار خواهد شد.

لازم به ذکر است در ادامه جلسه چند تن از اعضای هیات نمایندگان در خصوص مسائل و مشکلات نوسانات ارزی و محصولات کشاورزی و پیگیری اعزام و پذیرش هیات های تجاری و بازاریابی مطالب کلی و ارائه راهکارهای اجرایی را بیان نمودند که مورد بحث و بررسی قرار گرفت.برهمین اساس مقرر شد در جلسه آینده از مسئولین مربوطه و مدیرکل جهاد کشاورزی برای تبادل نظر پیرامون محصولات کشاورزی دعوت به عمل آید .

ادامه مطلباولین جلسه هماهنگی برگزاری همایش روز ملی صنعت و معدن توسط اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزارشد

اولین جلسه هماهنگی برگزاری همایش روز ملی صنعت ومعدن از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی درمحل سالن جلسات اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، اولین جلسه هماهنگی برگزاری همایش گرامیداشت روز ملی صنعت ومعدن توسط اتاق بازرگانی بجنورد با حضور اعضا حاضر درجلسه برگزار شد.

براساس این گزارش دراین جلسه برنامه های پیشنهادی همایش روز ملی صنعت معدن دراستان اعلام شد. ازجمله برنامه های پیشنهادی این همایش شامل:

برگزاری همایش در روز چهارشنبه 13 تیرماه،دعوت بیش از 400 صنعت گر استانی ،تجلیل از 7 صنعتگر و 2 معدن کار نمونه استانی،دعوت از مقامات عالی وزارت صنعت معدن، استاندار، معاونین استاندار و مدیران مرتبط حوزه صنعت و معدن و کلیه مدیران دستگاه های اجرایی استان و اجرای برنامه های فرهنگی ...

ادامه مطلببرگزاری چهارمین جلسه کمیته تخصصی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی

چهارمین جلسه کمیته تخصصی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با حضور اعضای کمیته درمحل سالن جلسات اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی ، رئیس اتاق بازرگانی بجنورد در چهارمین جلسه کمیته تخصصی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی به بررسی پیشنهادات در مورد قانون آیین نامه تشویق و حمایت سرمایه گذار خارجی پرداخت.وی به مکاتباتی دراین خصوصی از سوی اتاق ایران اشاره کرد وگفت: براساس مکاتبات اتاق ایران طبق ماده 3 سرمایه گذار مستقیم خارجی وسرمایه گذار خارجی درچارچوب ترتیبات قراردادی شامل انواع بهره برداری ، ساخت و مشارکت مدنی اصلاح شود.

صمدی افزود: همچنین دراین زمینه پیشنهاد شده سرمایه گذاری مستقیم خارجی درکلیه بخش هایی که فعالیت بخش خصوصی درآن مجاز می باشد از طرق مختلف  در هریک از قالب های قراردادی شامل انواع روش های ساخت ، بهره برداری و واگذاری متقابل مشارکت مدنی قابل انجام باشد. وی اضافه کرد: سرمایه گذار مستقیم خارجی نیز از جمله سرمایه گذاری ها در بازار سرمایه ، بورس و اوراق بهادر باشد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی اظهار کرد:  به نظر کارشناسان اتاق بازرگانی استان اصلاح آیین نامه فوق الذکر به تنهایی نمی تواند مشکلات اساسی جذب سرمایه گذار خارجی را در کشور برطرف کند. وی افزود: برهمین اساس اعضای کمیته موضوع ماده 12 بایستی به اصلاح قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی و شرایطی که سبب شده ایران از لحاظ جذب این سرمایه های خارجی در رده پایین قرار گیرد تلاش کنند.

وی با اشاره به این که قانون جذب و حمایت سرمایه گذاری خارجی در سال 81 به تصویب رسیده است، گفت: این قانون دارای ابهامات متعددی است بنابراین بایستی در خصوص این قانون با کشورهایی که اقدامات مثبتی داشته اند وارد عمل شوند تا بتوانند یک قانون کارآمد و بی نقض تدوین کنند. صمدی اظهار کرد: همچنین  براساس ماده 2 پذیرش سرمایه گذار خارجی براساس این قانون و با رعایت سایر قوانین و مقررات جاری کشور می بایست به منظور عمران، آبادانی و فعالیت تولیدی اعم از صنعتی، معدنی ، کشاورزی و خدمات براساس ضوابط صورت گیرد.

وی افزود: چرا که این مهم موجب تهدید امنیت ملی ، منافع عمومی و تخریب محیط زیست، اختلال اقتصاد کشور و تضیع تولیدات مبنی بر سرمایه گذاری خارجی نشود.وی اظهار داشت: طبق ماده 19 قانون اختلافات بین دولت و سرمایه گذارخارجی در خصوص سرمایه گذاری های موضوع این قانون چنانچه از طریق مذاکره حل و فصل نشود در دادگاه های داخلی مورد رسیدگی قرار می گیرد . وی افزود: مگر این که در قانون موافقت نامه دوجانبه سرمایه گذاری با دولت در مورد شیوه دیگر حل اختلافات توافق شده باشد.

گفتنی است: دراین جلسه موضوعاتی در رابطه با پایش فضای کسب و کار دراستان ورقابت غیر منصفانه شرکت ها و موسسات غیر دولتی و نیمه دولتی در بازار بحث و تبادل نظر شد و پیشنهاداتی در راستای بهبود شرایط موضوعات فوق الذکر در استان ارائه شد.

ادامه مطلبپیام تبریک رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  با انتشارپیامی فرا رسیدن عید سعید فطر را به ملت مسلمان ایران به ویژه  مردم استان خراسان شمالی تبریک گفت.

متن پیام به این شرح آمده است:

رمضان ماه رحمت ، مغفرت و ماه ضیافت الهی در میعادگاه عید فطر به پایان میرسد خوشا بر آنان که در این ماه مبارک توشه‌ای از تقوی برگرفتند و خانه آخرت خویش را آباد کردند.

برهمین اساس  اینجانب با آرزوی قبولی طاعات و عبادات از درگاه خداوند متعال، عید سعید فطر را به ملت مسلمان ایران به ویژه مردم استان خراسان شمالی و همچنین به اعضای هیات رئیسه ،هیات نمایندگان، همکاران و اعضای اتاق بازرگانی تبریک عرض نموده  و از درگاه خداوند سبحان سلامتی، بهروزی و توفیق همگان را مسألت می نمایم.

محمد صمدی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی/بجنوردادامه مطلببیانیه‌ اتاق بازرگانی خراسان شمالی به مناسبت گرامیداشت روز جهانی قدس

اتاق بازرگانی خراسان شمالی  با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت گرامیداشت روز جهانی قدس خواستار شرکت و حضور پرشور  مردم ولایتمدار ایران اسلامی به ویژه مردم خراسان شمالی در راهپیمایی این روز بزرگ در دفاع از ملت مظلوم فلسطین شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی ، متن بیانیه به شرح ذیل اعلام می گردد.

روز قدس میراث گرانبهای بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی  در مقابل زورگویان عرصه جهانی است . براین اساس هرساله جمعه آخر ماه مبارک رمضان مردم روزه دار ایران با وحدت و یکپارچگی بی نظیری هماهنگ با دیگر مسلمانان روزه دار جهان، در خط مقدم مبارزه با مستکبران و زورگویان دنیا راهپیمایی می کنند.

به همین منظور هیات رئیسه، هیات نمایندگان و کارکنان  اتاق بازرگانی خراسان شمالی با پیروی از رهبر معظم انقلاب اسلامی در روز جمعه ماه مبارک رمضان همگام با مردم خداجوی ایران اسلامی به ویژه مردم شهید پرور خراسان شمالی برای شرکت باشکوه در راهپیمایی روز قدس اعلام آمادگی می کنند تا اراده مستحکم و تزلزل‌ناپذیر امت اسلامی در حمایت از فلسطین و آرمان آزادی قدس به نمایش بگذارند .

ادامه مطلبتوسعه صنعت گردشگری در استان نیازمند حمایت و همکاری دستگاه های اجرایی است

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با بیان این که توسعه صنعت گردشگری به همراهی و هماهنگی تمام بخش ها وابسته است،گفت: این مهم  دراین استان نیز همراهی و همکاری تمام دستگاه های اجرایی را می طلبد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در اولین جلسه کمیسیون گردشگری تصریح کرد: گردشگری در بسیاری از کشورها به عنوان یک حوزه شغل ساز، پویا و سودآور تلقی می‌شود .وی افزود: زیرا این صنعت در زمره اولویت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری شناخته می شود.

صمدی  برطرف کردن موانع سد راه فعالیت های  بخش خصوصی، فراهم کردن مشوق‌ها برای ایجاد انگیزه در سرمایه‌گذاران جهت آوردن سرمایه‌هایشان به این حوزه را لازمه تحول و شکوفایی صنعت  گردشگری در کشور ذکر کرد.وی متذکر شد: بنابراین باید مسائلی همچون در اختیار قرار دادن تسهیلات بانکی با بهره پایین و معافیت‌های مالیاتی و حذف عوارض برای جلب سرمایه‌گذاران  را در دستور کار تسهیل در روند فعالیت های گردشگران قرار داد.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز بر  لزوم ارائه راهکارهای عملياتی برای رفع مشکلات فعالان صنعت گردشگری و توسعه این بخش در کشور تاکید کرد  و یکی از مشکلات موجود را فشارهای مالیاتی بر فعالان این صنعت و نبود فرهنگ گردشگرپذیری عنوان کرد.

سعید پورآبادی با اشاره به اینکه خدمات حوزه گردشگری نباید مشمول مالیات بر ارزش افزوده باشد، اظهارکرد: دراین زمینه پیشنهاد می گردد این مطالبات از طریق جلسات اتاق ایران مورد بررسی قرار گیرد و تمهیدات لازم اندیشیده شود. وی گردشگری  را يكی از مؤثرترين ومهمترين شاخص های قدرت تعيين كنندگی در حيات اقتصادی ، سياسی، اجتماعی و... كشورها دانست وافزود:گردشگری سهم بسيار تعيين كننده در اقتصاد کشور دارد.

پورآبادی  عدم حمايت از سرمايه گذاری در صنعت گردشگری ، سياستهای نامناسب اقتصادی، افزايش نرخ ماليات، عوارض، بيمه و ... در بخش گردشگری، عدم حمايت كافی از بخش خصوصی و تشويق به سرمايه گذاری در بخش گردشگری را از جمله مشکلات موجود این صنف برشمرد.

کارشناس گردشگری استان نیز یکی از کارکردهای گردشگری را کارکرد فرهنگی آن دانست وگفت: صنعت  گردشگری زمانی رونق پیدا می کند که تمام دستگاه ها حمایت و کمک های لازم را داشته باشند. حبیب صدری فرد بر احیای صنعت گردشگری استان تاکید کرد و متذکرشد: هر دستگاه ی به نوبه خود می تواند حمایت لازم را داشته باشد.

وی با بیان این که استان  خراسان شمالی در مسیر گردشگری به لحاظ اقتصادی درحرکت است، اظهارداشت: به طورحتم اگر گردشگر ورودی به استان نداشته باشیم به لحاظ اقتصادی درحوزه گردشگری، استان رشد نخواهد داشت. وی با تاکید براین که امروزه صنعت هتل داری دربحث عوارض های شهرداری، مالیات، هزینه های نگهداری نیاز به حمایت دارد، گفت: اگر این مهم حمایت شود تور و مسافرهای فراوانی وارد استان خواهد شد که توسعه اقتصادی استان را به دنبال خواهد داشت.

پیمان مهنانی ، مدیرآژانس گردشگری می سی نو بجنورد نیز یکی از مشکلات عمده حوزه گردشگری درسطح کشور را افزایش نرخ ارز اعلام کرد وافزود: این مهم باعث شده خیلی از آژانس های گردشگری نتوانند تورهای گردشگری خود را به فروش برسانند. وی آژانس ها را بازوان حوزه گردشگری دانست و افزایش عوارض خروج از کشور، مالیات برارزش افزوده، برگزاری تورهای غیر مجاز و ... را ازمشکلات موجود آژانس های مسافربری اعلام کرد.

مدیر دفتر هواپیمایی سرای گردشگری بجنورد نیز برضرورت آگاهی وشناخت بیشتر قوانین مالیاتی برای این صنف تاکید کرد و خواستار برگزاری دوره های آموزشی از سوی اداره کل امور مالیاتی در بحث قوانین و مقررات مالیاتی برای آژانس های مسافربری و... شد. زهره اکبرپور ازمشکلات این حوزه  را مراحل طولانی اخذ مجوز برای آژانس ها، هزینه های بالای  ضمانت نامه های شرکت هواپیمایی و... عنوان کرد.

نوبخت،معاون حوزه ارزش افزوده اداره کل مالیاتی استان نیز بر نگهداری صحیح و شفاف سازی و جمع آوری درست  اسناد و مدارک شرکت های گردشگری، آژانس ها و...تاکید کرد . وی درباب اهمیت برگزاری دوره های آموزشی  قوانین مقررات مالیاتی برای اتمام اقشار در استان، گفت: در این زمینه تاکنون چندین جلسه  آموزشی در محل اتاق بازرگانی برگزار شده است.

گفتنی است  همچنین در این جلسه مشکلاتی از جمله عوارض قبل ساخت از سوی شهرداری،اصلاح قوانین   دست و پاگیر حوزه گردشگری، موازی کاری برخی دستگاه ها و....مطرح شد.12/03/97

ادامه مطلب