دبیر کل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور در نشست تخصصی ایرانیان مقیم خارج از کشور

دبیر کل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور:
به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بجنورد، شهیدی، دبیر کل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور در نشست تخصصی ایرانیان مقیم خارج از کشور که در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد، با اشاره به وجود بروکراسی اداری در روند سرمایه گذاری استان، گفت: متاسفانه قطار توسعه سرمایه گذاری در استان آن طور که باید، روی ریل حرکت نکرده است.
وی تصریح کرد: باید همه دولتمردان و سرمایه گذاران و صاحبان علم و اندیشه کمک کنند تا از شرایط موجود خارج شویم.
شهیدی با اشاره به رسیدن بحث های بین المللی به نقطه حساس، خاطرنشان کرد: درصورتی که این بحث ها به نتیجه برسد ایرانیان خارج از کشور می توانند سهم زیادی در آن داشته باشند.
وی این تفاهم نامه را دو طرفه دانست و اظهار داشت: باید همه تلاش کنیم و با ایجاد اعتماد سازی بستر مناسبی فراهم و مسیر باثبات و دارای چشم انداز امیدوار کننده را همواره کرده تا رقبت به سرمایه گذاری در استان فراهم شود.
دبیر کل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور متذکر شد: دراین میان اگر قابلیت رقابت را در سرمایه گذاری نداریم حداقل باید با این چشم انداز امیدوارکننده و تلاش دوجانبه و صادقانه از تورم ومشکلات کشور خارج شویم. وی توسعه را دارای 3 پایه اصلی ساختاری، مدیریت و منابع دانست و بیان داشت: در بحث ساختاری هم اکنون کارهای خوبی شروع شده که به سمت یک ساختار متوازن و مناسب برای توسعه حرکت می کند.شهیدی افزود: در بحث مدیریت نیز انتصابات به خوبی بوده ولی کامل نیست و باید نواقص تا حد امکان رفع شود.
وی در رابطه با منابع نیز گفت: دراین مقوله متاسفانه بسیاری از منابع ما در گروه تحریم های ظالمانه است که کمک ایرانیان خارج از کشور را می طلبد تا منابع را فعال و از حالت ایستاتیک به حالت داینامیک تبدیل شود. وی متذکرشد: ما هم اکنون درمعرض تحولی بزرگی هستیم که نیازمند پی ریزی وبازسازی شالوده جدید برای ایران بعد از تحریم است.
شهیدی در پایان بر اعتماد سازی و خدمت رسانی بیشتر به منظور اثبات برادری به همه آحاد به ویژه سرمایه گذاران تاکید کرد.
مجید پورعیسی، معاون برنامه ریزی و بودجه استاندار خراسان شمالی نیز دراین جلسه با اشاره به وجود موانع اصلی در روند کار سرمایه گذاری توسط دستگاه های اجرایی استان،گفت:متاسفانه ساختارها به گونه ای تدبیر شده که اصلا در راستای حمایت ازبخش خصوصی نیست. وی با بیان اینکه اگر سرمایه گذار داخلی بخواهد در جایی سرمایه گذاری کند نفس وی را در میاورند، خاطرنشان کرد: ما می گوئیم فرش قرمز برای سرمایه گذار پهن می کنیم ولیکن فرهنگ سازی مناسبی برای حمایت از آنها نکردیم

ادامه مطلب

  

نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان

نمایشگاه ایران-ترکمنستان
اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی با کسب مجوز از سازمان محترم توسعه تجارت ایران در نظر دارد دهمین نمایشگاه اختصاصی، بازرگانی، صنعتی ج. ا. ايران را با هدف توسعه و افزايش حجم صادرات غیر نفتی کشور در برنامه پنجم دولت محترم و به منظور برقراري امكان مراودات و مبادلات تجاری فی­مابین تجار و بازرگانان ایران و ترکمنستان بویژه حضور موثر در انجام معاملات تهاتری دریافت گاز و ارسال کالا و خدمات به کشور ترکمنستان، با همکاری سفارت محترم ج. ا. ایران درترکمنستان و مشارکت بخش های دولتی و خصوصی متشکل از سازمان ها، شرکت ها، موسسات، تولیدکنندگان و صادرکنندگان، تجار و بازرگانان ایران در مساحتی بالغ بر 2000 متر مربعبرگزار می گردد.نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان با محوریت اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی بجنورد 6 لغایت 8 اسفند ماه در شهر عشق آباد برگزار می گردد. این نمایشگاه ارزشمند به­همراه برپایی بیزینس فروم ایران و ترکمنستان، با حمایت­های بی­دریغ ریاست محترم جمهوری ترکمنستان وسفارت محترم جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد و مساعدت های همه جانبه سازمان محترم توسعه تجارت ایران و با همکاری­هایوزارت گاز و اتاق بازرگانی ترکمنستان برگزار می­گردد توسط طرف ترکمنی با تبلیغات مناسب از کانال­های تلویزیونی و رادیو و درج در روزنامه­های ترکمنستان نسبت به دعوت از کابینه محترم وزرا، معاونین و مدیران محترم ترکمنستان، تجار و بازرگانان ترکمنی و عموم مردم عشق آباد جهت بازدید از نمایشگاه اقدام خواهد گردید.

کلیه کالاهای قابل صدور ایرانی در بخش های: صنعت ساختمان شامل : مصالح ساختمانی، سیمان، آجر، گچ - رنگ و رزین - سرویس های بهداشتی – سنگ – شیشه – درب و پنجره – لوله­ها جهت انتقال آب و فاضلاب، بالابرها، سیستم های آبیاری و کشاورزی، ماشین آلات ساختمانی، برق و تجهیزات مرتبط با آن، تجهیزات صنعت نفت و گاز، سازه­های مهندسی، پروژه­های فنی و مهندسی و توسعه شهری و ساخت و سازها و صدور خدمات فنی و مهندسی مربوطه– خدمات فنی و مهندسی در زمینه­های راهسازی، پل سازی، آسفالت - انتقال لوله­های نفت و گاز،پتروشیمی، لوازم خانگی ومحصولات صنعتی، محصولات و لوازم آرایشی و بهداشتی، خودرو و تجهیزات و لوازم مربوط، داروها و لوازم پزشکی، تکنولوژی­های نوین ایران و محصولات وابسته، کلیه مواد غذایی و کشاورزی، گل و گیاه، خشکبار و میوه جات تازه و خشک، مواد لبنی و پروتئینی، تولیدات و محصولات نساجی (بجز حوله جات)، پوشاک و البسه قابل عرضه می­باشند.

در راستای این نمایشگاه کارگاه آموزشی "چگونگی حضور موثر در نمایشگاههای داخلی و بین المللی " با حضور دکتر علاوش در محل دفتر خدمات سرمایه گذاری در استان برگزار گردید. در این همایش که با هدف تبیین برنامه های نمایشگاه ترکمنستان می باشد به شرح مباحثی در خصوص تعریف و اهداف نمایشگاه،اقدامات و تصمیم گیریها جهت حضور در نمایشگاهها،اصول مدیریت و راه حل های افزایش جذابیت غرفه،اقدامات پس از پایان نمایشگاه و مواردی دیگر پرداخت.

اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی بجنورد با همکاری سازمان صنعت،معدن و تجارت استان تا کنون بیش از 6 جلسه با حضور بیش از 50 نفر در محل اتاق بازرگانی تشکیل شده که با هدف اطلاع رسانی افراد می باشد.سهمیه خراسان شمالی در نمایشگاه حدود 500 متر می باشد که تا کنون خراسان شمالی بیش ار 200 متر از فضای نمایشگاه به استان تخصیص پیدا کرده است که در حال افزایش می باشد.در همین رابطه همایشی تحت عنوان تجارت و بازار در هتل آزادی تهران برگزار گردید. در این همایش که با حضور سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان جناب آقای هاشمی گلپایگانی تشکیل گردید به بررسی مسائل و مشکلات تجار و بازرگانان ایران با کشور ترکمنستان پرداختند.

ادامه مطلب