دوازدهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی برگزار شد

 

دوازدهمین جلسه شورای گفتگوی دولت وبخش خصوصی در سال 97 با حضور اعضای درمحل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی بجنورد در آخرین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان در سال 97  به تشریح مختصری از پیگیری مصوبات جلسات گذشته پرداخت.

وی دستور کار این جلسه را شامل گزارش کمیته در خصوص بحث و بررسی در رابطه با اصلاح ماده 5 و الحاق موادی به قانون تاسیس تعاونی های توسعه و عمران شهرستانی  ، گزارش کمیته در خصوص بررسی در خصوص اصلاح  ماده 5 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامی ايران و گزارش کمیته در خصوص بررسی قانون عدم الزام سپردن وثیقه ملکی خارج از طرح به بانکها در طرحهای تولیدی  اعلام کرد.

صمدی اشاره ای به پیشنهادات قابل پیگیری درخصوص شرکت های تعاونی کرد و افزود: دراین زمینه  قراردادهای زیر 10 میلیارد ریال به دلیل تسریع امور توسعه استان ها به استاندار تفویض اختیار گردید و در هر  استانی تصمیم گیری و اجرا  می شود.

وی ادامه داد: درصورت عدم اجماع در استان  ویا نیاز به کارشناسی بیشتر موضوع کمیسیون مربوطه در هیات دولت ارجاع می گردد که سقف ریالی قراردادها هر 4 سال  توسط استان  وبراساس شرایط شهرستان ها بازنگری می شود.

صمدی در رابطه با شرکت های تعاونی نیز گفت: به منظور تسریع در تشکیل این نوع تعاونی ها در شهرهای که هنوز فاقد تعاونی شهرستان توسعه عمرانی هستند به منظور رشد و توسعه این تعاونی ها و بستر سازی ورود تعاونی توسعه و عمرانی شهرستانی به فعالیت اقتصادی بزرگتر اتحادیه ای به نامه اتحادیه سراسری شرکت های تعاونی توسعه عمرانی شهرستان کشور که تابع این قانون است با اعضای حقوقی حداقل 20 تعاونی توسعه عمران از کل کشور تشکیل گردد.

وی افزود: عضویت دراین اتحادیه برای همه تعاونی تشکیل شده در کشور الزامی است و خروج آنها اختیاری نیست اما به تناسب تنوع فعالیت این تعاونی ها عضویت یا خروج در سایر تعاونی ها و اتحادیه ها با موضوعات دیگر بلامانع است.

وی با بیان این که حق عضویت سالیانه در اتحادیه ها 10 هزار ریال برای هر نفر در شرکت های تعاونی است، گفت: سهام هر تعاونی در اتحادیه بسته به تعداد اعضای هر تعاونی است.

صمدی افزود: حق عضویت سالیانه هرتعاونی در اتحادیه جدا از سهام و هزینه خدماتی از اتحادیه است و براساس میزان تعاون هر تعاونی با اتحادیه  واتحادیه توسط هیات مدیره اتحادیه تعیین و اعلام می شود.

دبیر وسخنگوی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان ادامه داد: اتحادیه موظف است باهماهنگی قوه قضاییه نسبت به تشکیل مرکز داوری زیر نظر خود و با استفاده از نظر داوران حقوقی و آشنابه امور اقتصادی به منظور رشد و سازش با صدور رای داروان اختلافات اعضای هر تعاونی توسعه عمران با یکدیگر با مدیران آن تعاونی های توسعه و عمران و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از بخش تعاونی و غیره و نیز میانجی گری در امور کیفری مربوطه به عملکرد تعاونی های توسعه و عمران بوده و نیاز به پرداخت هزینه داوری با موضوع اتحادیه به موقع اجرا گذاشته می شود.

فدایی، مدیرعامل شرکت تعاونی توسعه عمران بجنورد نیز با بیان این که شرکت های تعاونی متشکل از نیم  درصد از جمعیت شهرستان را تشکیل می دهند، درخواست همراهی ،همکاری و کمک از  بخش خصوصی  برای بخش تعاونی ها کرد.  

ادامه مطلب