افزایش سه برابری نرخ تسهیلات به بنگاه های تولیدی استان تاسقف 10 میلیارد تومان

 

دبیر و سخنگوی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان شمالی از افزایش سه برابری نرخ تسهیلات به بنگاه های تولیدی استان خبر داد و گفت: در جلسه شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی استان حداقل تا 10 میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای واحدهای تولیدی استان  پیشنهاد شد.

 به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی ، محمد صمدی در اولین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان  دستور کار این جلسه را بررسی و گزارش در خصوص عملکرد دستگاه های اجرایی در اجرای مصوبات سال 97، بررسی رفع محدودیت 70 درصدی فروش براساس صورت های مالی اظهارنامه مالیاتی برای تسهیلات سرمایه در گردش  و بررسی قوانین تغییر کاربری باغات با حفظ کاربری موجود جهت فعالیت گردشگری و اقامتی عنوان کرد.

وی به خلاصه ای از تصمیمات و پیشنهادات این جلسه پرداخت و یکی از پیشنهادات  این جلسه را افزایش سه برابری سقف تسهیلات بانکی برای واحدهای تولیدی   استان ذکر کرد.

وی افزود : سقف تسهیلات بانکی سال های گذشته 2.5 میلیارد تومان بود که پیشنهاد شد حداقل تا 10 میلیارد تومان برای کارخانه ها در نظر گرفته شود تا با توجه به تورم و گرانی بخشی از مشکلات واحدهای تولیدی مرتفع  شود.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در رابطه با دستور جلسه بررسی رفع محدودیت 70 درصد فروش براساس صورت های مالی اظهارنامه های مالیاتی برای تسهیلات سرمایه درگردش نیز گفت: دراین جلسه پیشنهاد شد  باتوجه به افزایش قیمت ها و نرخ ارز محاسبه میزان سرمایه درگردش واحد های تولیدی در بانک ها نسبت به 70 درصد میزان فروش تغییر یابد.

وی افزود: بدین معنا که میزان سرمایه در گردش واحدهای تولیدی 70 درصد فروش بعلاوه 100 درصد فروش قبل از نرخ تورم سال مورد نظر باشد.

صمدی  همچنین در ادامه به ارائه گزارشی از  عملکرد سال 97 شورای گفتگوی دولت وبخش خصوصی پرداخت و گفت: در سال گذشته تعداد 12 جلسه ، 29 دستور کار ، 49 مصوبه استانی و 77 مصوبه فراگیر انجام شده است .

وی مجموع کل مصوبات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان را در سال گذشته  126 مصوبه اعلام کرد وافزود: در شش ماهه اول سال گذشته تعداد 10 مورد اجرایی شد  و 54 مصوبه نیز در دست پیگیری می باشد.

دکتر علی قربانی ، رئیس مجمع نمایندگان استان نیز دراین جلسه گفت: اتاق بازرگانی به عنوان مشاوره سه قوه در اقتصاد کلان کشور محسوب می شود.

وی  به نقش بزرگ  اتاق  بازرگانی به عنوان بازوی توانمند  اجرایی دولت اشاره کرد و افزود: تاکنون پیشنهادات و راهکارهای خوبی از سوی اتاق بازرگانی به مجلس درخصوص بهبود وضعیت اقتصادی کشور  ارائه شده است.

وی  با بیان این که  مشکل تولید با حرف زدن برطرف نمی شود ،گفت: تا وقتی اصلاحات ساختاری در نظام بودجه ریزی نداشته باشیم، سرمایه گذار نمی تواند افق مناسبی برای سرمایه اش داشته باشد.

نماینده مردم شهرستان بجنورد، مانه وسملقان، گرمه و جاجرم و راز و جرگلان  یکی از مصوبات این جلسه را   افزایش سه برابری نرخ تسهیلات به بنگاه های تولیدی استان   اعلام کرد وافزود: دراین جلسه پیشنهاد و مصوب شد تاسقف 10 میلیارد تومان تسهیلات برای واحدهای تولیدی  استان در نظر گرفته شود.

قربانی با اذعان به اینکه بیش از 62 درصد مالیات کشور از تولیدکنندگان گرفته می شود، گفت: این درحالی است که درتمام دنیا مالیات از مصرف کننده گرفته می شود !این مهم مشکل کلان و ساختاری کشور است.

سرپرست  هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان شمالی نیز در این جلسه گفت: بخش خصوصی اول باید بر قانون و مقررات و همچنین قوانین مالیاتی و تجاری تسلط داشته باشد چون اگر بنگاه اقتصادی اظهارنامه نداده باشد شامل معافیت نمی شود.

 محمود قنبری  افزود: سال گذشته 270 میلیارد ریال مالیات در استان پرداخت شد که 25 درصد از بخش تولید دریافت شده است.

گفتنی است : دراین جلسه فرماندار و تنی چند از فعالین اقتصادی استان نقطه نظرات و پیشنهادات خود را در ارتباط با موضوعات مطروحه بیان کردند و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

ادامه مطلب