وجود قابلیت های فراوان خراسان شمالی برای انجام مراودات تجاری با کشور پاکستان

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از وجود قابلیت های فراوان خراسان شمالی برای انجام مراودات تجاری با کشور پاکستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در نشست با هیات 24 نفره از تجار و بازرگانان پاکستان با اشاره به سابقه 10 ساله تشکیل اتاق بازرگانی استان از خراسان شمالی به عنوان استان باب الرضا و گنجینه فرهنگ ها یاد کرد گفت: اتاق بازرگانی این استان در صحنه بین المللی و برگزاری دوره های آموزشی و بازاریابی و پذیرش و اعزام هیأت های تجاری و بازاریابی و جلب و جذب سرمایه گذاران خارجی و داخلی و سایر عملکردها بین 34 اتاق بازرگانی استانها در ردیف اول و دوم قرار دارد.

وی به صادرات محصولات این استان به 24 کشور دنیا با وجود تحریم ها ی مختلف نیز اشاره کرد و یادآور شد: صادرات انجام گرفته در سال جاری نسبت به سال گذشته 92 درصد رشد داشته است.

صمدی خاطرنشان کرد: در خراسان شمالی حدود 450 واحد تولیدی بزرگ و متوسط و کوچک فعالیت دارند که تولید کننده 71 نوع انواع و اقسام کالاهای صنعتی، ساختمان و غذائی هستند.وی تصریح کرد: همچنین این استان به عنوان قطب کشاورزی محسوب می شود به طوری که بسیاری از  محصولات کشاورزی و ارگانیک از قبیل انگور، زعفران، سیب زمینی، پیاز و انواع میوه و خشکبار برای مصارف داخلی و صادراتی تولید می شود.

وی با اشاره به صادرات بسیاری از این محصولات به وسیله بازرگانان و صادرکنندگان به کشور پاکستان، متذکر شد: همچنین میراث فرهنگی و آثار تاریخی و گردشگری و صنایع دستی مناسبی برای گردشگران از قبیل فرش دست باف، پشتی و جاجیم و گلیم و به ویژه فرش دو رو ترکمنی در این استان وجود دارد که در دنیا بی نظیر است.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی اظهار داشت: از دیگر مزیت های نسبی استان پرورش اسب اصیل ترکمن است که برای مسابقات اسب دوانی و ورزشی و اسب سواری بسیار حائز اهمیت است .وی در ادامه یادآور شد: خراسان شمالی دارای 28 هزار و 197 کیلومتر مربع وسعت است که 312 کیلومتر مرز مشترک خشکی با کشور ترکمنستان دارد و دارای 8 شهرستان بزرگ و 8شهر متوسط و45 دهستان و 960روستا و جمعیت حدود 950 هزار نفر است.

 صمدی با اشاره به سابقه 12 ساله تاسیس این استان، خاطرنشان کرد: اقوام پارس،کرد، ترکمن، بلوچ و تات با آداب و رسوم و فرهنگ خودشان در کنار هم برادرانه زندگی می کنند که از این جهت به گنجینه فرهنگ ها معروف است.وی به ارائه پیشنهاداتی پیرو مراودات تجاری با هیات پاکستانی  از جمله امضای امضای تفاهم نامه مشترک به منظور پیگیری و تحقق برنامه های مطروحه طرفین و  انعقاد قرارداد در خصوص صادرات و واردات پس از توافق فعالان اقتصادی دو طرف پرداخت.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در پایان از اعزام یک هیأت تجاری وبازاریابی و صادراتی و سرمایه گذاری با استان های مختلف کشور در آینده بر اساس توافق و دعوت هیأت پاکستانی از طرف اتاق بازرگانی  خراسان شمالی خبر داد.


بازگشت


بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.