صادرات 70 میلیون دلار کالا در 8 ماه سال جاری از استان

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از صادرات 70 میلیون دلار کالا طی 8 ماه سال جاری در استان خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی ، محمد صمدی درهمایش تجلیل از صادرکنندگان برگزیده استان  از صادرات 70 میلیون دلار کالا طی 8 ماه سال جاری در استان خبرداد .

وی به مراودات تجاری استان خراسان شمالی با 24 کشور جهان اشاره کرد و گفت: با وجود تحریم و تورم و نداشتند زیرساخت های صادراتی استان از قبیل نبود مرز تردد ، نداشتن دریا و بنادر ، راه آهن و ... توانسته ایم در سطح کشور در زمینه صادرات موفق باشیم.

 صمدی اظهار داشت : این استان حدود 400 واحد تولیدی و صنعتی دارد  که از لحاظ داشتن صنایع بزرگ صنعتی در بین 31 استان کشور رتبه دهم را داراست.

وی از اعزام هیات تجاری ازاستان به کشور ترکمنستان در اسفندماه سال جاری خبرداد وگفت: این اعزام به منظور توسعه اقتصادی، افزایش صادرات و واردات و تسهیل در ویزا و روادید و وصول مطالبات تجار و بازرگانان و مشارکت در نمایشگاه های طرفین و اعزام و پذیرش هایت های تجاری و بازاریابی طرفین برنامه ریزی شده است.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی همچنین به اخذ مجوز برگزاری نمایشگاه ترکمنستان طی سال جاری به میزبانی اتاق بازرگانی استان اشاره کرد وگفت: این نمایشگاه در 13، 14 و 15 اسفندماه درعشق آباد مرکز کشور ترکمنستان در زمینه های مختلف صادراتی برگزار خواهد شد.

صمدی در ادامه به مشکلات صادرکنندگان اشاره کرد و از مهمترین مشکلات این قشر را  کم توجهی مسئولان به معافیت های مالیاتی، بالا بودن سود تسهیلات بانکی، افزایش نرخ سوخت، کمبود نقدینگی ناشی از افزایش قیمت ها، وجود نوسانات قیمت ها در بازار، پرداخت نشدن یارانه تولید، صدور اجرائیات بابت بدهی های بانکی برای صادرکنندگان، عدم نقل و انتقالات پولی در قالب صادرات عنوان کرد.

وی خواستار حذف پیمان ارزی برای صادرکنندگان، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت، اعمال استمهال دیون صادرکنندگان، اختصاص ارز دولتی به صادرکنندگان برای امور صادراتی و اختصاص یارانه تولید به صادرکنندگان شد.

مسیر توسعه صادراتی کشور و استان با چالش روبرو است

قاسم ایزانلو، سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی نیز در این همایش با تاکید بر این نکته که در حال حاضر مسیر توسعه صادراتی کشور و استان با چالش روبرو است، بیان کرد: توسعه صادرات به الزامات سیاسی، الزامات نهادی ( قوانین شفاف، سیاست های کارآمد و با ثبات) همچنین الزامات اقتصادی ( محیط کسب و کار خوب، مشوق های صادراتی و همکاری بانک ها) نیازمند است.

وی محیط کسب و کار خوب، همکاری بانک ها در ارایه تسهیلات و مشوق های قانونی برای تولیدکنندگان را هم در حیطه الزامات اقتصادی نام برد و تصریح کرد: متاسفانه ما در هر سه بخش با چالش روبه رو هستیم و امیدواریم در سال های آتی شاهد اتفاقات بهتری در توسعه صادرات باشیم. گفتنی است: در پایان همایش روز ملی صادرات از 11 تن از صادرکنندگان برگزیده استان و 29 صادر کننده فعال استان تقدیر به عمل آمد.


بازگشت


بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.