ظرفیت‌های معادن استان

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن خراسان شمالی گفت: این استان از تنوع بالایی در بخش معدن برخوردار است.
محمد صمدی وجود معادن سنگ لاشه و مالون در شیروان و اسفراین،‌ معادن مرمر در بجنورد، معادن باریت و کلسیت در مانه و سملقان و راز و جرگلان، معادن مرمریت در گرمه، معادن بوکسیت در جاجرم را بخشی از ظرفیت‌های معادن استان برشمرد.
وی با اشاره به نام‌گذاری امسال به نام حماسه سیاسی و اقتصادی، یکی از مهم‌ترین راهکارها برای تحقق منویات رهبری را توسعه صادرات غیر نفتی خواند و گفت: صادرات معادن یکی از بهترین راهکارها برای این امر به شمار می‌رود.صمدی با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت باید به سمت بهره‌گیری بیشتر از فرصت‌های تولیدی صادراتی از جمله بخش معدن باشد،‌ تصریح کرد: به طور حتم رسیدن به این جایگاه باعث بی اثر شدن تحریم‌ها و کسب منابع ارزی سرشار خواهد شد.
وی با بیان اینکه رسیدن به استقلال ارزی نیازمند فراهم کردن ملزوماتی چون توسعه سرمایه‌گذاری و افزایش صادرات غیر نفتی است، افزود: این بخش‌ها ارزش افزوده بالاتری داشته و راه‌های رسیدن به استقلال ارزی را هموار می‌کند.رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن خراسان شمالی گفت: بر همین اساس به نظر می‌رسد توسعه سرمایه‌گذاری در معادن استان یکی از همین راه‌ها باشد و می‌توان با شناسایی مزیت‌ها و تمرکز بر این بخش در راستای تحقق استقلال ارزی از منابع غیر نفتی بهره گرفت.
به گفته وی، با ایجاد فضای مناسب برای بخش معدن و تسهیل برخی قوانین و مقررات و مدیریت صحیح برای استحصال مواد معدنی و به‌کارگیری از فناوری‌های نوین و تجدید نظر در دریافت عوارض برای ورود ماشین آلات معدنی و مشوق‌ها زمینه تحقق این برنامه فراهم می‌شود.صمدی با اشاره به تغییر رویکردها در وابستگی به صادرات نفتی اظهار کرد: طی سال‌های اخیر ارز‌آوری به سایر حوزه‌ها مثل فولاد، سیمان و سایر حوزه‌ها نیز گسترش یافته به‌گونه‌ای که صادرات سیمان جزو 10 صادرات نخست کشور بوده و این رویکرد خوبی برای رهایی از اقتصاد تک محصولی است.

وی تصریح کرد: اگر توازن ظرفیت را ایجاد کنیم و به اندازه ظرفیت ایجاد شده تولید شود، هم نیاز داخل برآورده می‌شود و هم توان صادرات خواهیم داشت چون کشورها نیازمند محصولات شمش فولاد،‌ آلومینیم و ... هستند.رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن خراسان شمالی اظهار کرد: پیش‌بینی آینده در حوزه معدن، افزایش تقاضا و قیمت است.
وی گفت: این افزایش نیاز در بازارهای جهانی، حوزه معدن را از یک موضوع ملی به یک موضوع جهانی تبدیل کرده و رویکرد در این حوزه در حال تغییر است و صنایع در تلاش برای ادغام عمودی و تملک معادن بر اساس زنجیره ارزش هستند.
صمدی ادامه داد: بسیاری از کشورها ایران را به عنوان کلکسیون معدنی منطقه می‌شناسند و خواهان خرید محصولاتی بوده که معدن‌کاران از دل خاک بیرون می‌کشند و به آن ارزش افزوده می‌دهند.
وی با بیان اینکه 2 فاکتور قیمت تمام شده و کیفیت در رقابت بازار معدن و صنایع معدنی بسیار مهم است، افزود: البته باید توجه کرد که یکی از راهکارهای توسعه تولید و تجارت صنایع معدنی و کاهش قیمت تمام شده است.رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن خراسان شمالی اظهار کرد: تکنیک‌های کاهش قیمت تمام شده باید در تمام مراحل اکتشاف و بهره‌برداری تا رسیدن محصول نهایی به دست مصرف کننده مورد توجه قرار گیرد.
وی گفت: با گسترش فعالیت‌های اکتشافی و بهره‌برداری مناسب از ذخایر معدنی می‌توان نیاز به واردات و تأمین مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان را برطرف کرد و زنجیره واردات را قطع و رونق اشتغال در داخل و رشد تولید را موجب شد.صمدی خاطرنشان کرد: هم‌سویی بخش‌های دولتی و خصوصی در سال جاری به ویژه در بخش معدن می‌تواند کمک قابل توجهی به تحقق حماسه اقتصادی داشته باشد.


ادامه مطلبدوره آموزشی آشنایی شرکتهای دانش بنیان با فرآیندهای و ابزارهای توسعه تجارت

بسمه تعالی

                       دوره آموزشی آشنایی شرکتهای دانش بنیان با فرآیندهای و ابزارهای توسعه تجارت

در راستای تحقق و توسعه اقتصاد دانش بنیان و تجاری سازی و کاربردی نمودن دانش از طریق ارائه کمک ها و خدمات مالی و پشتیبانی به شرکت ها  و موسسات علمی و اقتصادی ،اتاق بازرگانی،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان شمالی دوره آموزشی " آشنایی شرکتهای دانش بنیان با فرآیندها و ابزارهای توسعه تجارت" را با محوریت مرکز آموزش اتاق ایران در محل مرکز خدمات و سرمایه گذاری استان  برگزار نمودند. این دوره آموزشی روز 25 مردادماه 92 با حضور جناب آقای مهندس کریمی استاد مجرب وکارآزموده اتاق ایران تشکیل گردید.شرکت کنندگان این دوره دانشگاهیان ،تجار و بازرگانان،مدیران واحدهای تولیدی،صنعتی،تجاری و متقاضیان کارت بازرگانی را تشکیل می دادند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی بجنورد موضوعات مطروحه در جلسه مذکور بازار مزیت رقابتی،فرایند توسعه تجارت،عوامل مهم در شناخت به بازاریابی،عوامل مهم در توسعه تولید مورد بحث و بررسی قرارگرفتند. تعداد مشارکت کنندگان 110 نفر بودند.


 

ادامه مطلببرگزاری نشست مشترک اتاق با اداره کل امور مالیاتی استان خراسان شمالی

بسمه تعالی

برگزاری نشست مشترک اتاق بازرگانی،صنایع ،معادن و کشاورزی بجنورد با

اداره کل امور مالیاتی استان خراسان شمالی

جلسه ای مشترک با حضور مدیر کل و معاونین اداره کل امور مالیاتی استان خراسان شمالی در محل اتاق بازرگانی صنایع،معادن و کشاورزی بجنورد برگزار گردید. در این جلسه که با حضور اعضای هیأت نمایندگان اتاق تشکیل گردید اعضا به تشریح مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی مربوطه پرداختند. جناب آقای صمدی ریاست اتاق بازرگانی در خصوص تعامل اتاق بجنورد به عنوان نماینده بخش خصوصی در استان بیان نمود: اتاق بازرگانی بازوی قوی تمامی ارگانهای دولتی و خصوصی در استان می باشد و به همین منظور جلسات مشترک با سازمانهای مرتبط با اتاق بازرگانی برگزار می گردد.

صمدی با بیان اینکه طی نظر سنجی که با واحدهای تولیدی و صنعتی به عمل آمده ، واحدهای تولیدی استان مشکلاتی نظیر عدم ارتباط امور مالیاتی با واحدهای تولیدی ،تشخیص علی الرأس و رد دفاتر توسط مودیان ،عدم ثبات قیمتهای بازار،عدم بخشودگی جرایم را مطرح نمودند و خواستار تعامل بیشتر امور مالیاتی با واحدهای تولیدی شد.

در ادامه بیگلرپرهامی عضو هیأت نمایندگان و مدیر عامل شرکت کانی گل (تولید کننده آب معدنی) در خصوص عدم ثبات فرمهای اینترنتی سازمان امور مالیاتی مسائلی را بیان نمودند وی تصریح کرد عدم وصول مالیات بر ارزش افزوده از تمامی مردم و اینکه چرا بنگاههای اقتصادی مالیات بر ارزش افزوده از ابتدای کار تولید تا انتها می پردازند ولی بنگاههای فروش زمین و ملک معاف می باشند،سوالاتی را مطرح کردند. در ادامه آقای انوری مدیر کل امور مالیاتی استان در پاسخ به سوالات مطرح شده اظهار نمود: مسائل و مشکلاتی را که بر سر راه واحدهای تولیدی و تجار و بازرگانان در زمینه مالیات وجود دارد به دلیل عدم آموزش و اطلاع حسابداران واحدها می باشد موضوع حسابرسی از طرح سنتی گذشته به سمت مکانیزه پیش می رود و عدم ارسال اظهارنامه های مالیاتی در استان موجب بروز مشکلات در حسابرسی واحدهای تولیدی می گردد. وی تصریح کرد اتاق بازرگانی استان با وجود تازه تأسیس بودن تأثیر فراوانی در زمینه آموزش واحدهای تولیدی و صنعتی استان داشته است و با برگزاری دوره های آموزشی بازرگانی،قوانین و مقررات و ارائه آیین نامه ها در بهبود وضعیت این واحدها موثر بوده است.

 

روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی /بجنورد


ادامه مطلبانعقاد منشور همکاری فی ما بین اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی با سازمان صدا و سیمای خراسان شمالی

بسمه تعالی

انعقاد منشور همکاری فی ما بین اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی

با سازمان صدا و سیمای خراسان شمالی

در راستای توسعه وتعالی اقتصادی کشور و به منظور ایجاد فضای مساعد برای تحقق سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه 16/5/92 جلسه ای با هدف آشنایی بیشتر سازمان صدا و سیمای خراسان شمالی با اتاق بازرگانی در محل سالن جلسات اتاق تشکیل گردید.در این جلسه با حضورمدیر کل محترم سازمان صدا و سیما به همراه معاونین ایشان و اعضای هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی حضور داشتند.در این جلسه جناب آقای صمدی ضمن معرفی اتاق بازرگانی به معرفی عملکرد و زمینه فعالیتهای اتاق پرداختند . در ادامه ایشان در خصوص فرایند صدور کارت بازرگانی و شرایط آن توضیحاتی را بیان نمودند وی با بیان اینکه اتاق بازرگانی یک ارگان بین المللی می باشد تصریح کردند اتاق بازرگانی با اکثر کشورهای آسیای میانه و برخی کشورهای دیگر در ارتباط می باشد و اعزام و پذیرش 14 هیأتهای تجاری به کشورهای مالزی،ترکمنستان،ازبکستان،تاجیکستان،اقلیم کردستان عراق ،قرقیزستان،چین و..و پذیرش هیأتهای تجاری از کشورهای پاکستان،ترکمنستان،تاجیکستان،چین و... و نیز به برگزاری نمایشگاههای داخلی و خارجی اشاره نمودند و اعلام داشتند که در پایان مرداد ماه و یا اوایل شهریور ماه هیأتهای تجاری را به کشورهای مختلف و پذیرش هیأتی هم از اقلیم کردستان خواهیم داشت.


ادامه مطلبشکرانه عید فطر

عید فطر آمد كه ساقی عاشقان را جام داد

عاشقان تشنه را از جام وحدت كام داد

بعد چندی لب فروبستن ز اكل و شرب، دوست

سفره ای گسترد از احسان و بار عام داد

تا هلال ماه شوال از افق شد آشكار

ساقی از راه وفا، كام دل ناكام داد

خلعتی از تار و پود نور بر اندام جان

حضرت جانان ز لطف بیكران انعام دادجانب میخانه بشتابید ای میخوارگان

كاین زمان پیر مغان، اصحاب را پیغام داد

حیف، رفت آن ماه و صد شكر آمد این عید سعید

دست ساقی باز می بوسم كه ما را جام داد

لب فرو بستید از نوشیدنی گر چند گاه

از خم وحدت شما را باده ی گلفام داد

دست افشان، پایكوبان جانب ساقی روید

چون كه عیدی باده ی جانبخش آن خوشنام داد

روزه داران را ز راه مرحمت در صبح عید

ایزد جان آفرین پاداش آن ایام داد

«خوش عمل» چون عید فطر آمد ز لطف خویشتن

حضرت حق طبع ما را قدرت الهام داد

ادامه مطلب