برگزاری نمایشگاه تخصصی ایران در قرقیزستان

بسمه تعالی

برگزاری نمایشگاه تخصصی ایران در قرقیزستان

نمایشگاه تخصصی ایران در قرقیزستان با محوریت خراسان شمالی 23 اسفندماه سال جاری برگزار می شود.روز پنجشنبه مورخ 28/09/92 همایشی تحت این عنوان در محل اتاق اصناف بجنورد برگزار گردید.رئیس اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی بجنورد در حاشیه این مراسم در خصوص افزایش حجم مبادلات تجاری با کشور قرقیزستان طی سال جاری 100 هزار دلار بیان کرد وی افزود:در حال حاضر از مجموع صادرات استان 34 درصد به ترکمنستان،17در صد به ترکیه و 16 در صد به هندوستان اختصاص دارد .وی تصریح کرد بازار قرقیزستان از لحاظ صنعتی وضعیت 35 سال گذشته ایران را دارد و با برگزاری نمایشگاه ها مختلف می توان فرصتهای مناسب را برای تجار و بازرگانان دو کشور ایجاد کرد. در این همایش رئیس اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی بجنورد در خصوص هدف برگزاری این همایش گفت: به منظور آشنایی بیشتر تجار،بازرگانان و مدیران واحدهای تولیدی استان, همایش آموزشی "آشنایی با فرصت های تجاری بازار قرقیزستان" در استان خراسان شمالی برگزار شد.

با عنایت به موافقت سازمان توسعه تجارت ایران با برگزاری نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در شهر بیشکک قرقیزستان با محوریت استان خراسان شمالی زمینه حضور با شکوه فعالان و علاقمندان اقتصادی در بخش تجارت خارجی استان در این نمایشگاه فراهم گردیده است.

وی ادامه داد: به منظور بهره مندی هرچه بهتر و آشنایی با تجارت در کشور قرقیزستان باهدف توسعه صادرات غیرنفتی کشور عزیزمان ایران اسلامی شرایطی ایجاد گردیده است که با مشارکت اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن و کشاورزی در سال حماسه اقتصادی نسبت به توانمندسازی علمی فعالین و علاقمندان بخش تجارت خارجی با برگزاری همایش آموزشی آشنایی با فرصت های تجاری بازار قرقیزستان بتوانیمگام اولیه و نخستین خود را در ورود تجار و بنگاههای تولیدی به این کشور مهم برداریم .

وی خاطر نشان کرد : در این همایش آموزشی راه‌های توسعه روابط اقتصادی استان و قرقیزستان و افزایش حجم مبادلات تجاری استان خراسان شمالی و کشور قرقیزستان و همچنین مشکلات و موانع موجود مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

ریاست اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی بجنورد : ضرورت شناخت بیشتر تجار و فعالین اقتصادی استان نسبت به زمینه‌ها و ظرفیت‌های موجود و همچنین شناسائی عرصه‌های جدید در کشور مذکور و همچنین برای گسترش همکاری اقتصادی ، تسهیل مراودات مردمی و دسترسی تجار و بخش‌های خصوصی دو کشوراز اهداف این همایش خواهد بود

ایشان در ادامه توضیح دادند : یکی از مهمترین بخش های این همایش و مهمترین هدف ما چگونگی حضور استان در نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در شهر بیشکک قرقیزستان است که جزئیات این مهم در کارگاههای آموزشی که بعد از این همایش توسط اساتید و صاحب نظران بخش خصوصی و فعال در عرصه تجارت خارجی برگزار خواهد شد به فعالان و بنگاههای تولیدی ارائه خواهد شد .

وی تصریح کرد: صادرات استان خراسان شمالی به کشور قرقیزستان طی هشت ماهه ابتدای سالجاری به ارزش بیش از 25 هزار دلار و وزنبیش از 70 تن می باشد .

وی عمده محصولات صادراتی استان خراسان شمالی به کشور قرقیزستان را محصولات پلاستیکی ،پشم شیشه ،خرما ،کربنات کلسیم ،مواد غذایی ،شکلات ،بیسکویت و...عنوان کرد.

ایشان افزودند:صادرات کشور ایران به قرقیزستاندر طی هفت ماهه ابتدای سالجاری به ارزش 26 میلیون دلار می باشد و واردات از کشور مذ کور به ارزش 2 میلیون دلارمی باشد

ویکالا های صادراتی کشور ایران به قرقیزستان را شامل کاشی یا سرامیک ،ورقهای موجدار فاقد پنبه نسوز ،کفش های ضد آب ،سنگهای ساختمان ،کلاه ،نمد و..می باشد.

صمدی همچنین کالا های وارداتی کشور ایران از قرقیزستان را شامل انواع وینچ ،قراضه و ضایعات باطری ها ،قراضه و ضایعات آلومینیوم ،قراضه و ضایعات سرب ،شمش از آهن و فولاد غیر ممزوج ،سبزیجات غلافدار و ..می باشد.

 

ادامه مطلب