از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی؛ دوره آموزشی آشنایی با قوانین و مقررات صادرات و واردات برگزار شد

دوره آموزشی "آشنایی با قوانین و مقررات صادرات و واردات" توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بجنورد، این دوره توسط استاد برجسته دکتر حسینی, مدیرکل مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران در محل سالن اجتماعات ستاد خدمات سرمایه گذاری بجنورد برگزار شد.

در این دوره آموزشی مباحثی از قبیل؛ کلیات مقررات صادرات و واردات, شیوه های مختلف ورود و صدور کالا, ترانزیت کالاهای داخلی و خارجی, حقوق گمرکی, تخلفات گمرکی و قاچاق کالا, حفظ و نگهداری کالا در گمرک و مباحث متفرقه دیگر مطرح و تدریس گردید.

این دوره آموزشی به مدت یک روز و با شرکت یکصد نفر از تجار و بازرگانان, دارندگان و متقاضیان کارت بازرگانی, صاحبان صنایع و مشاغل برگزار شد.

همچنین به تمامی شرکت کنندگان دراین دوره گواهینامه آموزشی معتبر ارایه می گردد.

علاقمندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 2236079 بخش آموزش تماس حاصل نمایند.


ادامه مطلبنخستین نشست دولتی ها وبخش خصوصی خراسان شمالی برگزار شد

نخستین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی عصرروز گذشته برگزار شد و نماینده دولت تشکیل این جلسه را زمینه ای برای فراهم شدن بستر برای فعالتر کردن بخش خصوصی در استان نام برد.

نخستین نشست دولتی ها وبخش خصوصی خراسان شمالی برگزار شد. به گزارش خبرنگار اقتصادی اترک نیوز، معاون برنامه ریزی استاندار خراسان شمالی در اولین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که در محل استانداری تشکیل شد، گفت: شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی باید زمینه را برای فعال تر کردن بخش خصوصی با هدف کوچک سازی بدنه دولت، فراهم کند.  مجید پورعیسی، گفت: با تشکیل این شورا فرصتی مناسب برای تعامل ارکان حاکمیت با بخش خصوصی برای رفع موانع کسب و کار و تسهیل فعالیت های اقتصادی از سوی دولت فراهم می آید.وی رفع مشکلات سرمایه‌گذاران استان را از دلایل اصلی تشکیل این شورا برشمرد و از دستگاه‌های اجرایی استان خواست در ابتدای هر سال برنامه‌های خود را شفاف و واضح مشخص کنند.

پورعیسی افزود: همچنین کلیه دستگاه‌های اجرایی استان موظف هستند برنامه‌های اجرایی و عملیاتی خود را جهت دستیابی به هدف شعار سال که به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی است به این شورا ارائه کنند.

وی اظهار داشت: باید جلسات این شورا به گونه ای برنامه ریزی شود که بخش دولتی و خصوصی حضور پررنگی در کنار هم داشته باشند و بر اساس برنامه ریزی دقیق پیش روند. پورعیسی از دبیرخانه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خواست تا زمینه را برای حضور بیشتر بخش خصوصی در این شورا فراهم آورد. قاسم جعفری، نماینده مردم بجنورد، مانه و سملقان، گرمه و جاجرم در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه یکی از مهمترین فعالیت های شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی را بررسی موانع قانونی فعالیت بخش خصوصی در استان اعلام کرد.

وی افزود: این شورا می تواند با ارائه این موانع به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، زمینه را برای رفع این موانع از راه قانونی فراهم کند. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن خراسان شمالی در این جلسه بر همکاری شعب بانک های استان برای کمک به سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و ابلاغ و اجرای دستورالعمل های صادره بانک مرکزی توسط کمیسیون بانک های استان تاکید کرد. صمدی، تشویق و ترغیب سرمایه گذاران داخلی و خارجی با معرفی توانمندی ها استان و نیز توسعه زیرساخت های گردشگری و تامین اعتبارات مورد نیاز از قبیل جوایز صادراتی و پرداخت به موقع آنها را نیز مورد تاکید قرار داد.

رئیس اتاق بجنورد علاوه بر موارد مطروحه، ارتقاء فرهنگ اقتصادی و اخلاق و کسب و کار، مهارتهای شغلی و کارآفرینی، ارائه پیشنهاد در مورد قراردادهای دستگاه‌های اجرایی با فعالان اقتصادی و تهیه پایگاه اطلاعات آماری جزو اهداف و وظایف شورا برشمرد.


ادامه مطلببی تفاوتی بانک های استان در حمایت از بخش تولید

صادرات دراستان خراسان شمالی از مهم ترین شاخصه های رشد اقتصادی محسوب می شود.دراین راستا توجه و حمایت بیشتر دولت یازدهم از واحدهای تولیدی صنعتی و معدنی خراسان شمالی لازمه تحقق بیانات رهبر انقلاب در خلق حماسه اقتصادی است.

بی تفاوتی بانک های استان در حمایت از بخش تولید و صنعت مشکل بزرگ صنعتگران است 
رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن خراسان شمالی ،در گفتگو با خبرنگار اترک نیوز، یکی از عمده ترین مشکلات صنعتگران خراسان شمالی را مربوط به ناتوانی در تامین سرمایه در گردش برای فعالیت های اقتصادی یاد کرد و گفت: همچنین بی تقاوتی بانک های این استان در حمایت از بخش تولید و صنعت، افزایش هزینه های تولید، بازاریابی و ایجاد یاجذب بازار به سمت تولیدات از مهم ترین آنهاست .

به گفته محمد صمدی، مشکلات دارایی و حسابرسی واحدهای صنعتی نیز از مسائلی است که دامنگیر صنعتگران و تجار خراسان شمالی شده است به طوری که کارخانه داران مدعی اند که سازمان های امور اقتصادی و مالیاتی ایرادات فراوانی از آنها می گیرند و نمی گذارند از بانک ها تسهیلات دریافت کنند. وی افزود: درهمین راستا ستادی تحت عنوان ستاد تسهیلات صنایع خراسان شمالی تشکیل شده است که توسط اتاق بازرگانی صنایع و معادن این استان و با مشارکت بانک های استان خراسان شمالی برای رسیدگی به مشکلات صاحبان صنایع در پرداخت مطالبات معوق به بانک های تشکیل شده است.

ایجاد بازار دغدغه اصلی صنعتگران

صمدی تصریح کرد:به طور قطع تعیین استان خراسان شمالی به عنوان استان معین کشور برای مبادلات تجاری و اقتصادی با کشور ترکمنستان و داشتن 281 کیلومتر مرز مشترک با این کشور نیز از فرصت های برجسته اقتصادی این استان به شمار می آیند که سرمایه گذاران می توانند آنها را به عنوان فرصتی برای انتخاب خراسان شمالی برای سرمایه گذاری و ایجاد واحدهای صنعتی و معدنی مورد توجه قرار دهند. وی افزود: صنعتگران و تجار خراسان شمالی حمایت و تلاش مسئولان برای ساخت این منطقه ویژه اقتصادی را گامی بلند و موثر در تحقق حماسه اقتصادی می دانند چراکه ایجاد بازار برای تولیدات واحد های صنعتی نیز از مهم ترین دغدغه های صنعتگران به شمار می آید. دغدغه ای که حسن قشقاوی ، معاون وزیر امورخارجه با بیان این جمله که برای راه اندازی بازارچه مرزی میان خراسان شمالی و ترکمنستان رایزنی می کنیم، تاکید می کند که دولت توجه ویژه ای به این امر دارد تاکمی از دغدغه تولیدکنندگان دراین حوزه کاسته شود.

نبود زیرساخت های حمل و نقل دغدغه ای مهم

رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن خراسان شمالی ، نبود زیرساخت های حمل و نقل را یکی از مهم ترین تولیدات صنعتگران صنایع دستی خراسان شمالی ازجمله فرش بیان کرد و گفت: به طوری که اغلب مشتریان این صنعت نیز کشورهای اروپایی، امریکا و استرالیاهستند، اما متاسفانه به علت فراهم نبودن زیرساخت های حمل و نقل، صادرات آن به این کشور از طریق استان های دیگر کشورها صورت می گیرد. وی اظهار کرد: متصل نبودن این استان به خطوط ریلی کشور و همچنین نبود فرودگاه مناسب و صورت نگرفتن پروازهای بین المللی از این استان مهم ترین موانع برای صادرات این صنعت به شمار می آید.

رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن خراسان شمالی یادآور شد: اینکه این استان با 281 کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکمنستان هیچ مرز مشترک با کشور ترکمنستان و هیچ بازارچه مرزی و اتاق ترانزیتی ندارد برای تولید کنندگان و تجار بسیار دغدغه بر انگیز است. صمدی معتقد است فاصله اندک عشق آباد پایتخت ترکمنستان با مرز خراسان شمالی که کمتر از 35 کیلومتر است فرصت ویژه ای برای خراسان شمالی ایجاد کرده است تا تولیدات صنعتی و معدنی این استان حتی دیگراستان های کشور به کشورهای آسیای مرکزی از جمله ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قراقستان و قرقیزستان صادر شود. وی تسریع در عملیات اجرایی ساخت راه آهن مشهد- بجنورد- گرگان ، توسعه وتجهیزفرودگاه بجنورد در سطح یک فروردگاه بین المللی، تامین هواپیمای های بیشتر برای صادرات، ایجاد بازارچه های مرزی و تشکیل اتاق ترانزیت در مرز ترکمنستان وهمچنین گسترش و تقویت روابط دیپلماتیک وبین المللی با کشور ترکمنستان ودیگر کشورهای حوزه آسیای مرکزی و عضو اکو را توقعات صنعتگران خراسان شمالی از مسئولان عنوان می کند.

براین اساس می توان گفت، باتوحه به قابلیت هایی که این استان در امر تولید کالا و صادرات دارد بدون تردید با پیگیری های مسئولان و برنامه ریزان این دغدغه تولید کنندگان نیز برطرف و میزان ارز آوری از طریق صادرات در خراسان شمالی افزایش خواهد یافت.


ادامه مطلبدوره آموزشي شيوه اداره مطلوب تشکل هاي اقتصادي در استان برگزار شد

دوره آموزشی شیوه اداره مطلوب تشکلهای اقتصادی با حضور فعالان اقتصادی استان برگزار شد. محمدصمدی, رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي خراسان شمالي روز گذشته با بيان اين مطلب افزود: اين دوره آموزشي به مدت يک روز برگزار شد و در آن 70 نفر از تجار و صادرکنندگان استان شرکت داشتند.

وی خاطرنشان کرد: گواهي نامه شرکت کنندگان از سوي اتاق بازرگاني ايران صادر مي شود.

«صمدي» افزود: اين دوره توسط 2 مدرس از تهران به صورت رايگان آموزش داده شد.


ادامه مطلبآمادگی تاجیکستان برای واگذاری زمین به کشاورزان خراسان‌شمالی

خبرگزاری تسنیم: رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی گفت: تاجیکستان برای واگذاری زمین به کشاورزان استان خراسان شمالی اعلام آمادگی کرده است.محمد صمدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در بجنورد،‌ اظهار کرد: تاجیکستان اعلام کرده است در صورت استقبال تولیدکنندگان خراسان شمالی می تواند زیرساخت های لازم برای توسعه کشاورزی در زیربخش های مختلف و مشارکت در تولید این محصولات فراهم آورد.وی افزود: بناداریم برای بررسی شرایط، هیئتی از بازرگانان استان را به تاجیکستان اعزام کنیم.وی زمینه فعالیت کشاورزان خراسان شمالی در تاجیکستان را در پرورش ماهی و آبزیان و محصولات زراعی و باغی عنوان و اظهار کرد: تاجیکستان ظرفیت ها و فرصت های خوبی برای سرمایه گذاری در زمینه تولید محصولات کشاورزی و به ویژه تولید ماهی دارد.

صمدی با اشاره به تولید محصولات پاک کشاورزی در این استان گفت: با رایزنی انجام شده، صادرات محصولات پاک و ارگانیک این استان به کشورهای اروپایی از برنامه ها این اتاق است.وی افزود: اعزام هیئت بازرگانی به برخی از کشورهای اروپایی برای رونق صادرت محصولات پاک کشاورزان خراسان شمالی نیز در دستور کار این اتاق قرار گرفته است.رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه تولیدات اسبدارن استان نیز می تواند در کشورهای اروپایی بازار خوبی داشته باشد گفت: صادرات اسب از خراسان شمالی از دیگر برنامه ها برای توسعه بخش کشاورزی و رونق فعالیت اسب داران است.وی اظهار کرد: گمرک خراسان شمالی به عنوان تنها مرجع صادرات اسب کشور مصوب شده است و این امر زمینه برای رونق صادرات آن را مهیا می کند.


ادامه مطلبسهمیه واگن قطار برای صادرات خراسان شمالی افزایشی ندارد

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی گفت: سهمیه واگن قطار برای این استان تاکنون افزایشی نداشته است.محمد صمدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بجنورد اظهار کرد: این در حالی است که مکرراً، استان درخواست افزایش واگن را از مسئولان ذیربط داشته است.وی افزود: به طور حتم با افزایش سهم واگن برای صادرات کالا از استان، شاهد رشد صادرات خواهیم بود.

خراسان شمالی فاقد خطوط ریلی خط آهن سراسری است و کالاهای صادراتی استان از طریق خطوط ریلی تهران و خراسان رضوی انجام می‌شود.
صادرات کالا از خراسان شمالی به 22 کشور جهان

صمدی همچنین تعداد صادرات انجام شده در سال گذشته از این استان را به 22 کشور دنیا عنوان کرد و گفت: این کشورها اعم از آسیایی، اروپایی بوده که محصولاتی همچون تولیدات پتروشیمی، آلومینا، پلاستیکی، فلزی و فولادی و مواد غذایی به این کشورها صادر شده است. وی عمده مقاصد صادرات کالا از خراسان شمالی به کشورها را ترکمنستان، افغانستان، چین و هندوستان عنوان کرد.

سفر به کشورهای آسیایی از برنامه‌های هیئت تجاری خراسان شمالی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن خراسان شمالی همچنین سفر به چندین کشور آسیایی و همچنین برگزاری نمایشگاه را از برنامه‌های این اتاق برشمرد. وی افزود: بر همین اساس نمایشگاه جمهوری اسلامی ایران در بیشکک با محوریت خراسان شمالی در تیرماه برگزار خواهد شد.صمدی با بیان اینکه تاکنون برگزاری این نمایشگاه در قرقیزستان برای چندین بار با تأخیر مواجه شده است، وعده داد تا این نمایشگاه در همین زمان تعیین شده برگزار شود.

تقاضای دانشگاهیان برای اعزام به یکی از کشورهای اروپایی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی همچنین از تقاضای دانشگاهیان و دانشجویان برای حضور در یکی از کشورهای اروپایی به منظور آشنایی با محصولات ارگانیک هم خبر داد. وی افزود: اکنون در حال بررسی تقاضای این هیئت دانشگاهی برای حضور در یکی از کشورهای اروپایی که در زمینه محصولات ارگانیک به پیشرفت‌های خوبی دست یافته از سوی این اتاق هستیم. همه برای تحقق شعار سال تلاش کنندصمدی همچنین نام‌گذاری شعار سال را برشمرد و گفت: همه باید در سال اقتصاد و فرهنگ برای تحقق شعار سال تلاش کنند. وی با بیان اینکه در بخش اقتصادی همواره به ظرفیت‌های داخلی برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی تاکید شده است، اضافه کرد: باید بسترهای لازم برای حمایت هر چه بیشتر از فعالان جبهه صنعتی بیش از پیش فراهم شود.


ادامه مطلبهدفگذاری صادرات 300 میلیون دلاری از خراسان شمالی در سال 93

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی از هدفگذاری صادرات 300 میلیون دلاری صادرات کالا از این استان به خارج از کشور در سالی که از سوی رهبری با نام اقتصاد و فرهنگ نامگذاری کرده‌اند، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بجنورد محمد صمدی بعد از ظهر امروز در نخستین نشست خبری با خبرنگاران گفت: البته تحقق این میزان صادرات از استان خراسان شمالی به خارج از کشور، منوط به ایجاد شرایط لازم و تحقق برنامه‌های دولت برای رفع تحریم‌ها است. وی افزود: با افزایش این میزان صادرات از استان به خارج از کشور عملاً صادرات استان به افزایش بیش از دو برابری خواهد رسید.

به گفته صمدی فعالان اقتصادی به ویژه تجار و بازرگانان باید برای تحقق این میزان صادرات از استان که ظرفیت و قابلیت‌های صادراتی را داشته تلاش کنند. وی صادرات این میزان کالا از استان را علاوه بر رونق اقتصادی، اشتغال‌زایی در استان را باعث ارزآوری بیشتر برای کشور دانست. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی همچنین از صادرات افزون بر 140 میلیون دلار کالا از استان به خارج از کشور در سال گذشته خبر داد. وی گفت: این کالاها عمدتاً به کشور ترکمنستان، چین و هندوستان صادر شده که صادرات شامل: محصولات پتروشیمی، صنایع فولادی و پودر آلومینا بوده است. صمدی میزان هدف‌گذاری صادرات کالا از خراسان شمالی در سال 92 به خارج از کشور را برای استان را 117 میلیون دلار کالا برشمرد.


ادامه مطلبافزایش ورود گردشگران خارجی به خراسان شمالی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی از انجام مذاکراتی با طرف‌های خارجی برای سفر گردشگران آنها به این استان خبر داد و گفت: تحقق این برنامه باعث افزایش حضور گردشگران خارجی در خراسان شمالی می‌شود.

محمد صمدی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بجنورد اظهار کرد: تاکنون رایزنی‌هایی در این زمینه انجام شده است که امیدواریم با توجه به فراهم بودن زمینه سفر گردشگران به کشور، شاهد افزایش آمار ورودی آنها به استان باشیم. وی همچنین با اشاره به برگزاری نمایشگاه ایران در بیشکک در پایتخت قرقیزستان که با محوریت خراسان شمالی انجام خواهد شد، تصریح کرد: برپایی این نمایشگاه برای تابستان امسال برنامه‌ریزی شده است. صمدی در پاسخ به سؤالی درباره به تعویق افتادن چند باره این نمایشگاه گفت: امیدواریم این نمایشگاه در این مقطع زمانی با مشارکت تجار و بازرگانان استان‌های کشور برگزار شود. وی همچنین اعزام هیئت‌های تجاری از خراسان شمالی به چند کشور از جمله گرجستان و ارمنستان را از برنامه‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی اعلام کرد. به گفته رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، سال گذشته نیز بازرگانان این استان به اقلیم کردستان عراق، تاجیکستان و چین سفرهای تجاری را داشته‌اند.

*صادرات کالا از خراسان شمالی به 22 کشور دنیا

صمدی با اشاره به صادرات کالا از استان خراسان شمالی به 22 کشور دنیا تصریح کرد: بیشترین محصولات صادراتی از این استان به ترکمنستان به واسطه هم‌مرز بودن با این کشور و پایین بودن هزینه صادرات کالا انجام می‌شود. وی همچنین از هندوستان به عنوان سومین مقصد صادرات کالا از استان به خارج از کشور یاد کرد و افزود: اخیراً هیئت تجاری از خراسان شمالی سفری را به این کشور داشته‌اند و امیدواریم با سفر هیئت تجاری هندی به خراسان شمالی گام‌های بلندی در توسعه روابط فی‌مابین در بخش صادرات و واردات برداشته شود.

*اعزام هیئتی برای بازدید از محصولات ارگانیک کشورهای اروپایی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی همچنین از تقاضای دانشگاهیان و دانشجویان برای حضور در یکی از کشورهای اروپایی به منظور آشنایی با محصولات ارگانیک خبر داد. وی اضافه کرد: اکنون در حال بررسی تقاضای این هیئت دانشگاهی برای حضور در یکی از کشورهای اروپایی که در زمینه محصولات ارگانیک به پیشرفت‌های خوبی دست یافته است، هستیم. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی همچنین میزان صادرات کالا از این استان به خارج از کشور را در سال گذشته افزون بر 140 میلیون دلار عنوان کرد. وی افزود: این کالاها عمدتاً به کشور ترکمنستان، چین و هندوستان صادر شده و محصولات پتروشیمی، صنایع فولادی و پودر آلومینا بوده است. صمدی یادآور شد: هدف‌گذاری صادرات کالا از خراسان شمالی در سال 92 به خارج از کشور برای استان 117 میلیون دلار کالا بوده است. ی همچنین با اشاره به هدف‌گذاری قابل توجه برای صادرات کالا طی امسال از استان آن را منوط به فراهم شدن شرایط برای این امر دانست.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی تاکید کرد: فعالان اقتصادی به ویژه تجار و بازرگانان باید برای تحقق این میزان صادرات از استان که ظرفیت و قابلیت‌های صادراتی را داشته باشد، تلاش کنند.وی صادرات این میزان کالا از استان را علاوه بر رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی در استان باعث ارزآوری بیشتر برای کشور عنوان کرد.رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی از انجام مذاکراتی با طرف‌های خارجی برای سفر گردشگران آنها به این استان خبر داد و گفت: تحقق این برنامه باعث افزایش حضور گردشگران خارجی در خراسان شمالی می‌شود.

 

ادامه مطلبصمدی: ايجاد منطقه ویژه اقتصادی به رونق بخشی اقتصاد خراسان شمالي كمك می‌كند

بجنورد - خبرگزاری مهر: رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي خراسان شمالي گفت: راه‌اندازی منطقه ویژه اقتصادی مي‌تواند به رونق بخشي اقتصاد خراسان شمالی و ایجاد اشتغال كمك كند.

محمد صمدی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: اهمیت ویژه و منحصر به فرد ایجاد یک منطقه اقتصادی در خراسان شمالی بر کسی پوشیده نیست؛ چرا که راه اندازی این منطقه ویژه با توجه به موقعیت جغرافیایی استان می‌تواند تحول بزرگی در وضعیت اقتصادی این منطقه ایجاد کند.

وی با اشاره به حضور موفق خراسان شمالی در سال‌های اخیر در نمایشگاه‌های بین المللی کشورهای مختلف جهان و بازاریابی و صادرات کالاهای مختلف تصریح کرد: تسریع در راه‌اندازي منطقه ويژه اقتصادي بجنورد به عنوان مطالبه جدي صنعتگران و فعالان عرصه اقتصادي این منطقه، می تواند به افزایش سرمایه گذاری، میزان صادرات، ارز آوری و ایجاد اشتغال کمک کند.

رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي خراسان شمالي اظهار امیدواری کرد که در سال جاری میزان صادرات این استان نسبت به سال گذشته از افزایش قابل توجهی برخوردار شود.

به گفته وی هم اکنون صادرات کالاهایی از جمله توليدات پتروشيمي، آلومينا، کالاهای پلاستيكی، فلزي و فولادي، صنایع دستی و مواد غذايي، شامل 71 نوع کالا از بیش از 450 کارخانه تولیدی از خراسان شمالی به 22 کشور دنیا انجام می شود.

صمدی افزود: کشورهای مقصد کالاهای صادراتی استان بیشتر شامل کشورهای آسیایی و اروپایی از جمله ترکمنستان، افغانستان، چین و هندوستان است.

وی همچنین از برپایی نمایشگاه جمهوری اسلامی ایران در بیشکک با محوریت خراسان شمالی خبرداد و گفت: این نمایشگاه با حضور صنعتگران این استان در تیرماه سال جاری برگزار خواهد شد.

رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي خراسان شمالي با اشاره به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به سال اقتصاد و فرهنگ وظیفه تلاشگران عرصه اقتصاد را در تحقق شعال امسال مضاعف خواند و تصریح کرد: باید با بستر سازی، برنامه ریزی، تلاش و حمایت از فعالان این بخش، موقعیت اقتصادی استان را به جایگاه مطلوب خود برسانیم.

به گزارش خبرنگار مهر، راه اندازی و احداث منطقه ويژه اقتصادي بجنورد در شهرک صنعتی بیدک، از مصوبات سفر دولت به خراسان شمالي است.


 

ادامه مطلب