رئیس اتاق،بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی در نشست با ریاست جمهوری

ریاست اتاق رئیس اتاق،بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی در نشست با ریاست جمهوری تاکید کرد:
ضرورت انجام اقدامات فوری به منظور حل مشکلات واحدهای تولیدی و ایجاد بازارچه پرسه سو و پرداخت به موقع مشوق های صادراتی
رئیس اتاق،بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی در نشست با ریاست جمهوری بر ضرورت انجام اقدامات فوری به منظور حل مشکلات واحدهای تولیدی و ایجاد بازارچه پرسه سو و پرداخت به موقع مشوق های صادراتی تاکید کرد.
رئیس اتاق،بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی در نشست تخصصی رئیس جمهور با صنعتگران و سرمایه گذاران که در محل کمپ پتروشیمی خراسان برگزار شد، عنوان نماینده قانونی بخش خصوصی اتاق های بازرگانی،اصناف و تعاون و تشکلهای زیر مجموعه به تشریح وضعیت استان و مسائل و مشکلات کشاورزی خراسان شمالی با همکاری دستگاههای اجرایی استان و اتاق تعاون و اتاق اصناف و تشکلهای صادراتی و تولیدی در نتیجه بازاریابی و اعزام و پذیرش هیأتهای تجاری و برگزاری نمایشگاههای خارجی و داخلی و جلب و جذب سرمایه گذاران و آموزش فعالان اقتصادی و تجار و بازرگانان، مدیران واحدهای تولیدی و سایر اقدامات و پیگیری های همه جانبه ای انجام داده است.
وی افزود: در نتیجه این اقدامات با وجود تحریم و تورم و نداشتن زیر ساختهای استان از قبیل گمرکات ترددی و بازارچه های مرزی و عدم دسترسی به بنادر و نداشتن راه آهن و فرودگاه بین المللی و سایر زیر ساختهای موثر در توسعه اقتصادی محصولات این استان به 20 کشور دنیا صادر شد.صمدی خاطرنشان کرد: این امر منجر به این شد که در سال 1393 بالغ بر 259 میلیون دلار انواع و اقسام کالا که بصورت خام فروشی و مواد فراوری شده صادر شود.وی تصریح کرد: این میزان نسبت به میزان پایه صادراتی تعیین شده حدود 87% رشد صادرات داشته است که به عنوان فعال ترین اتاق در زمینه های مختلف اقتصادی و صادراتی به شمار می آید.
رئیس اتاق،بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی خواستار پرداخت به موقع مشوقهای صادراتی و سرمایه در گردش و نقدینگی برای تهیه کالاهای مورد هدف و تسریع و تسهیل در پرداخت وامهای صادراتی با بهره مناسب و تقسیط بدهیها و بخشدگی جرایم بانکها و معافیت مالیاتی و تقلیل تعرفه ها شد.وی با تاکید بر اینکه استان خراسان شمالی توانایی آن را دارد که در طول سالهای برنامه ششم اقتصادی بالغ بر 2 میلیارد دلار از محل صدور کالا برای کشوردرآمد ارزی کسب نماید، از ریاست محترم جمهوری و دولت درخواست کرد در موارد فوق الذکر اعتبارات لازم را تخصیص و به دستگاهها وبانکها اعلام نمایند.
صمدی متذکر شد: هم اکنون اغلب استان های مرزی کشور برای توسعه مبادلات تجاری با استان های مجاور خود در خارج ارتباط مستقیم دارند ولیکن خراسان شمالی با وجودی که 310 کیلومتر مرز مشترک خشکی با ترکمنستان دارد از چنین امتیازاتی محروم است.وی افزود: این در حالی است که از چندین سال قبل بررسی های کارشناسانه ضرورت ایجاد (بازارچه مرزی پرسه سو) بین دو کشور را تأیید کرده و حتی جزء بازارچه های پروتکل بین دو کشور با عنایت به توجیه اقتصادی و مقرون به صرفه بودن مورد تأکید قرار گرفته است و صاحب نظران نیز نسبت به ایجاد این بازارچه و نقش آن در ایجاد اشتغال،توسعه گردشگری و افزایش صادرات و تأمین برخی از نیازهای اهالی مرزی به کالاهای مورد نیاز و افزایش ضریب ماندگاری مرز نشینان عزیز در منطقه و به تبع آن افزایش امنیت در منطقه ،نظر کاملاً مساعد دارند .

وی یاداور شد: در حال حاضر در دولت ترکمنستان تصمیم نهایی را ریاست محترم آن کشور اتخاذ می فرمایند در همین راستا همه مردم استان خراسان شمالی از ریاست محترم جمهوری استدعا دارند موضوع ایجاد و گشایش بازارچه مرزی پرسه سو را با ریاست جمهوری ترکمنستان مطرح کنند تا عملی شده و مورد موافقت واقع شود.

رئیس اتاق،بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی اظهار داشت: همچنین با عنایت به اهمیت زیر ساختها از جمله فرودگاه بین المللی و راه آهن که در کاهش هزینه های مربوط به صادرات و توسعه اقتصادی بسیار موثر است لازم است جهت تسریع و احداث و تکمیل راه آهن گرگان –بجنورد-مشهد و راه آهن جوین- اسفراین- بجنورد و همچنین برقراری پروازهای بین المللی در فرودگاه بجنورد اعتبارات مناسب و ضروری اختصاص یابد.

وی در ادامه متذکر شد: با عنایت به اینکه سال 1391 هزینه های بازاریابی و اعزام و پذیرش هیأت های تجاری و برگزاری نمایشگاه های بین المللی و خارجی که موثرترین روش برای توسعه صادرات استان است چندین برابر افزایش پیدا کرده این امر تمایل شرکت ها را به حضور فعال در نمایشگاه ها یا عضویت در هیأت های بازاریابی نسبت به سال های قبل کاهش داده این در حالی است که مشوق های صادراتی سال های قبل نیز تأمین اعتبار نشده است.
وی افزود: به همین منظور در راستای حمایت دولت از صادرات و موفقیت در مهار تورم سالانه و رفع مشکلات تولید و اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار بدون شک می تواند در رونق صنعت و معدن و تجارت کشاورزی استان اثرات مثبتی داشته باشند. صمدی همچنین به مشکلات واحدهای تولیدی نیز اشاره کرد و گفت: واحدهای صنعتی استان در حال حاضر با کمترین ظرفیت فعالیت می کنند و قادر نیستند که در جهت تحقق اهداف تولیدی وصادراتی گامهای اساسی بردارند.

وی مهمترین مشکلات این واحدها را عدم دسترسی به نقدینگی کافی برای خرید مواد اولیه، کافی نبودن سرمایه در گردش، بالا بودن نرخ بهره تسهیلات که حداقل 6 برابر میانگین نرخ های بین المللی است و سختگیری بانک ها در اعطای تسهیلات صادراتی اعلام کرد. صمدی همچنین بالا بودن هزینه تمام شده محصولات به سبب گرانی هزینه های مواد اولیه، سوخت و حمل و نقل نبود ساختار مالیاتی مناسب را از دیگر مشکلات برشمرد. رئیس اتاق،بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی در پایان خواستار انجام اقدامات ضروری برای واحدهای تولیدی استان خراسان شمالی برای رفع موانع و مشکلات شد.

ادامه مطلبمعاون اجرایی ریاست جمهوری: حوزه سرمایه گذاری تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله دارد

معاون اجرایی ریاست جمهوری

معاون اجرایی ریاست جمهوری با بیان اینکه در نشست با سرمایه گذاران می توان به نبض اقتصاد ایران و منطقه پی برد، گفت: در این جلسات، مشکلات مطرح شده توسط سرمایه گذاران نشان می دهد که با نقطه مطلوب فاصله داریم.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد شریعتمداری، معاون اجرایی رئیس جمهوری در نشست تخصصی ایرانیان مقیم خارج از کشور که در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد، با بیان اینکه در نشست با سرمایه گذاران می توان به نبض اقتصاد ایران و منطقه پی برد، گفت: در این جلسات، مشکلات مطرح شده توسط سرمایه گذاران نشان می دهد که با نقطه مطلوب فاصله داریم.
وی افزود: با این وجود در دولت تدبیر و امید گام های خوبی برای توسعه اقتصاد کشور و حمایت از سرمایه گذار برداشته شده است. شریعتمداری خاطرنشان کرد: امروزه در فراز و فرود این بخش، مسائل سیاسی دخیل شده که باعث شده گاهی صنعت را رو به رشد و گاهی نیز با وجود تحریم ها از نقطه مطلوب فاصله بگیرد. وی تصریح کرد: اکنون در اکثر کشورها، کنسولگری هایی برای تمام ایرانیان وجود دارد که در امر صادرات و تسهیل مواد اولیه خود از کشورهای ساکن می توانند بهره ببرند.
معاون اجرایی رئیس جمهوری با اشاره به تصویب رایزنی های بازرگانی با سفارتخانه ها در مجلس، اظهار داشت: با این کار تسهیلات به نحو مطلوبی در اختیار سرمایه گذاران قرار می گیرد. شریعتمداری یادآور شد: امروز اتاق های بازرگانی نسبت به گذشته وضعیت مطلوبی دارند ولی باید برای وضعیت مطلوب تر در کشور، مراکز بخش خصوصی را در سفارتخانه ها ایجاد کنند. وی تصریح کرد: ما در هشت سال گذشته روند پرتنش در مسائل سیاسی و اقتصادی داشته ایم که این تحریم ها به سرمایه گذاران فشارهای بسیاری وارد کرده ولی اعلام می کنیم که در برابر این تحریم ها سر فرود نمی آوریم و مقاومت می کنیم.
معاون اجرایی رئیس جمهوری، مجموع اعتبارات عمرانی در سال گذشته را 30 هزار میلیارد تومان اعلام کرد که نسبت به سال قبل تر 32درصد رشد داشته است.
شریعتمداری متذکر شد: تمام بانک های موجود در خراسان شمالی مکلف به پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش محصولات قابل سرمایه در گردش بدون محدودیت هستند.
معاونت اجرایی ریاست جمهوری

ادامه مطلبدبیر کل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور در نشست تخصصی ایرانیان مقیم خارج از کشور

دبیر کل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور:
به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بجنورد، شهیدی، دبیر کل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور در نشست تخصصی ایرانیان مقیم خارج از کشور که در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد، با اشاره به وجود بروکراسی اداری در روند سرمایه گذاری استان، گفت: متاسفانه قطار توسعه سرمایه گذاری در استان آن طور که باید، روی ریل حرکت نکرده است.
وی تصریح کرد: باید همه دولتمردان و سرمایه گذاران و صاحبان علم و اندیشه کمک کنند تا از شرایط موجود خارج شویم.
شهیدی با اشاره به رسیدن بحث های بین المللی به نقطه حساس، خاطرنشان کرد: درصورتی که این بحث ها به نتیجه برسد ایرانیان خارج از کشور می توانند سهم زیادی در آن داشته باشند.
وی این تفاهم نامه را دو طرفه دانست و اظهار داشت: باید همه تلاش کنیم و با ایجاد اعتماد سازی بستر مناسبی فراهم و مسیر باثبات و دارای چشم انداز امیدوار کننده را همواره کرده تا رقبت به سرمایه گذاری در استان فراهم شود.
دبیر کل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور متذکر شد: دراین میان اگر قابلیت رقابت را در سرمایه گذاری نداریم حداقل باید با این چشم انداز امیدوارکننده و تلاش دوجانبه و صادقانه از تورم ومشکلات کشور خارج شویم. وی توسعه را دارای 3 پایه اصلی ساختاری، مدیریت و منابع دانست و بیان داشت: در بحث ساختاری هم اکنون کارهای خوبی شروع شده که به سمت یک ساختار متوازن و مناسب برای توسعه حرکت می کند.شهیدی افزود: در بحث مدیریت نیز انتصابات به خوبی بوده ولی کامل نیست و باید نواقص تا حد امکان رفع شود.
وی در رابطه با منابع نیز گفت: دراین مقوله متاسفانه بسیاری از منابع ما در گروه تحریم های ظالمانه است که کمک ایرانیان خارج از کشور را می طلبد تا منابع را فعال و از حالت ایستاتیک به حالت داینامیک تبدیل شود. وی متذکرشد: ما هم اکنون درمعرض تحولی بزرگی هستیم که نیازمند پی ریزی وبازسازی شالوده جدید برای ایران بعد از تحریم است.
شهیدی در پایان بر اعتماد سازی و خدمت رسانی بیشتر به منظور اثبات برادری به همه آحاد به ویژه سرمایه گذاران تاکید کرد.
مجید پورعیسی، معاون برنامه ریزی و بودجه استاندار خراسان شمالی نیز دراین جلسه با اشاره به وجود موانع اصلی در روند کار سرمایه گذاری توسط دستگاه های اجرایی استان،گفت:متاسفانه ساختارها به گونه ای تدبیر شده که اصلا در راستای حمایت ازبخش خصوصی نیست. وی با بیان اینکه اگر سرمایه گذار داخلی بخواهد در جایی سرمایه گذاری کند نفس وی را در میاورند، خاطرنشان کرد: ما می گوئیم فرش قرمز برای سرمایه گذار پهن می کنیم ولیکن فرهنگ سازی مناسبی برای حمایت از آنها نکردیم

ادامه مطلبمدیرعامل صندوق نوآوری وشکوفایی: ثبت بیش از هزار و 500 شرکت دانش بنیان در کشور /

مدیرعامل صندوق نوآوری وشکوفایی:
ثبت بیش از هزار و 500 شرکت دانش بنیان در کشور / خراسان شمالی تنها چهار دهم شرکت های کشور را دارد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی صنایع معادن خراسان شمالی، دکتر سلطانی، مدیرعامل صندوق نوآوری وشکوفایی در جلسه آشنایی با سرفصل های حمایتی و نحوه بهره مندی از تسهیلات این صندوق که در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد، تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه را از مهمترین اهداف تشکیل این صندوق برشمرد. وی سرمایه اولیه این صندوق را 3 هزار میلیارد تومان اعلام کرد که ظرف سه سال بعداز تصویب قانون باید پرداخت شود و هرساله نیز نیم درصد از بودجه عمومی دولت به این صندوق واریز می شود.
سلطانی سهم نیم درصد سال گذشته را 300میلیارد تومان ذکر کرد و اظهارداشت: این درحالی است که در حالت عادی و شرایط خوب اقتصادی این میزان هزار میلیارد تومان خواهد بود. وی از جمله مزایای صندوق را معافیت مالیاتی 15 ساله شرکت های عضو اعلام کرد که تاکنون در سال گذشته برای 42 شرکت اعمال شده است و افزود: این میزان در سال جاری به هزار و 500 شرکت می رسد. وی معافیت گمرکی واردات و صادرات، حضور در شعاع 30 کیلومتری شهر مرکز استان و استفاده از صندوق نوآوری و شکوفایی را از دیگر مزایای آن برشمردو بیان داشت: این مزایا برای شرکت های تعریف می شود که به ثبت اداره ثبت شرکت های رسیده باشد، خصوصی یا تعاونی بوده و دانش بنیان باشد و نیز طرحی که ارائه می دهد دانش بنیان و اقتصادی باشد. مدیرعامل صندوق نوآوری وشکوفایی از جمله خدمات صندوق را پرداخت تسهیلات قرض الحسنه تاسقف 300 میلیون تومان برای شرکت های نوپا بابهره 4 درصد اعلام کردو گفت: وام با بهره 14 تا 22 درصد نیز برای فعالیت های پیش از تولید به شرکت ها پرداخت می شود.
جلسه 2

وی سقف تسهیلات پرداختی را 10 میلیارد تومان اعلام کرد که درصورت داشتن توجیه فنی درطرح ها به مبالغ بالاتر نیز افزایش می یابد. سلطانی متذکر شد: درکنار این خدمات بحث لیزنیک محصولات شرکت های نیز با نرخ تسهیلات 9 درصد را داریم تا از طریق این شرکت ها به خریدار حقیقی و بخش خصوصی و تعاونی برسد. وی باتاکید براینکه مشارکت و سرمایه گذاری صندوق در طرح ها سقفی ندارد اظهار داشت: صندوق می تواند سهامدار شرکت ها باشد و درصورتی که سرمایه گذاری خطر پذیر شود از شرکت خارج شده و سهام را به بقیه سهامداران و یا به افراد خارج از مجموعه بفروشد. مدیرعامل صندوق نوآوری وشکوفایی یاد آور شد: سال گذشته عمده شرکت هایی که به صندوق مراجعه کردند شرکت های کوچک و فارغ التحصیلان دانشگاهی بودند که در ابتدای کار طرح های کوچک و ضعیفی داشتند.
وی تصریح کرد: تاکنون هزار و 503 شرکت در کشور دانش بنیان شده اند که تا پایان سال جاری به 3 هزار شرکت خواهند رسید. سلطانی افزود: از این تعداد 891 شرکت دانش بینان نوپا، 572 شرکت ،معمولی تولیدی و 40 شرکت صنعتی دارای فعالیت دانش بنیان هستند. وی خاطرنشان کرد: از مجموع شرکت ها 8 شرکت که 60درصد آنها نوپا هستند به صندوق طرح داده اند که 572 شرکت تعیین تکلیف شده و 396 طرح مصوب شده است. وی تسهیلات پرداخت شده به طرح های مصوب را125 میلیارد تومان اعلام کرد که به صورت میانگین به هر شرکت 318 میلیون تومان پرداخت شده است.
مدیرعامل صندوق نوآوری وشکوفایی ادامه داد: تاکنون 266 طرح قرض الحسنه، 24 طرح قبل از تولید صنعتی، 33 طرح تولید صنعتی،40 طرح سرمایه درگردش، 17 طرح لیزنیگ و 9 طرح از آن شرکت های خدمات تجاری سازی بوده است. وی وضعیت خراسان شمالی نیز اشاره کرد و گفت: دراین استان 6 شرکت دانش بنیان به ثبت رسیده که چهار دهم درصد مجموع شرکت های کل کشور است.
وی افزود: از این تعداد سه شرکت طرح داده اند که هر سه مصوب شده و میزان اعتبار تصویب شده آنها 23 صدم درصد مجموع مصوبات صندوق بوده است.
سلطانی در پایان بر فعال شدن بخش خصوصی دراستان تاکید کرد و گفت: بخش های همچون اتاق بازرگانی که به بلوغ رسیده اند بهتر می توانند دراین وادی وارد شده و حرکت های مثبتی داشته باشند.
جلسه1

ادامه مطلبرئیس اتاق بازرگانی،صنایع و معادن کشاورزی خراسان شمالی: ضرورت آمادگی هرچه بیشتر به منظور ارائه برنامه های مطلوب در سفر ریاست جمهور

 
ریاست اتاق بازرگانی بجنورد

رئیس اتاق بازرگانی،صنایع و معادن کشاورزی خراسان شمالی بر ضرورت آمادگی هرچه بیشتر به منظور ارائه برنامه های مطلوب در سفر ریاست جمهور تاکید کرد.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع ومعادن کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی،رئیس اتاق بازرگانی،صنایع و معادن کشاورزی خراسان شمالی در سومین جلسه هیات نمایندگان که با حضور کلیه اعضا در محل سالن جلسات اتاق بازرگانی استان برگزار شد، با اشاره به قرار گرفتن در آستانه سفر ریاست جمهوری به این استان بر ضرورت آمادگی هر چه بیشتر دراین سفر تاکید کرد.
وی با اشاره به برگزاری کمیته سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی در سفر ریاست جمهوری در استان، اظهار داشت: بایستی کلیه نظرات و مسائل موجود در این راستا آماده و جمع بندی شود و برنامه ریزی لازم در این رابطه صورت گیرد.
صمدی به برگزاری همایش سرمایه گذاری با حضور با وزیر صنعت و معدن و جمعی سرمایه گذاران خارجی و داخلی طی روزهای گذشته در تهران اشاره کرد و افزود: دراین جلسه که مسائل سرمایه گذاری در زمینه معادن مورد بحث قرار گرفت و توضیحات لازم هم در مورد مسائل استان ها مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.
رئیس اتاق بازرگانی،صنایع و معادن کشاورزی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: طی جلسه ای که هفته گذشته با رئیس کل دادگستری برگزار شد مشکلات واحدهای تولیدی از لحاظ نقدیندگی و اجرائیه بانک ها بررسی و مصوبات خوبی دراین راستا تصویب شد.
وی تشکیل کمیته حمایت قضایی را در حل مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی با بانک ها ، اداره ثبت اسناد و قضات بسیار تاثیرگذار خواند و گفت: در همین جلسه تعدادی از احکامی که برعلیه شرکت ها و واحدهای تولیدی و توقیف آنها صادر شده بود منجر به لغو شد.
صمدی یادآور شد: اجرای اقدامات مطلوب اتاق بازرگانی به ویژه در جلسه اخیر کمیته قضایی باعث قدردانی چندین کارخانه که با مشکلاتی با بانک ها و صدور اجرائیه مواجه بودند گردید.
وی از اتاق بازرگانی به عنوان تنها مرجع حل مسائل واحدهای تولیدی و کارخانه ها یاد کرد و بیان داشت: اتاق بازرگانی باتمام امکانات برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی اقدام می کند.
مهندس علی محمد جاجرمی، رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی خراسن شمالی نیز دراین جلسه به تشریح مصوبات جلسه کمیته حمایت قضایی پرداخت و از حصول نتیجه بسیار مطلوب دراین جلسه در مورد بانک ها خبرداد.
وی از اتاق بازرگانی به عنوان یکی از اعضای مهم کمیته حمایت قضایی یاد کرد و تشکیل شورای حل اختلاف ویژه واحدهای تولیدی و نیز عدم دریافت نیم عشر از این واحدها از سوی اداره ثبت اسناد و املاک به عنوان مهمترین مصوبات این جلسه سخن گفت. پایان

ادامه مطلبحمایت از تولیدکنندگان داخلی باهمکاری بسیار مطلوب دادگستری استان

حمایت از تولیدکنندگان داخلی باهمکاری بسیار مطلوب دادگستری استان

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع ومعادن خراسان شمالی ازتدوین برنامه های بسیار مطلوبی در جهت حمایت از تولیدکنندگان داخلی باهمکاری خوب رئیس کل دادگستری استان خبرداد.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع و معادن خراسان شمالی،محمد صمدی،رئیس اتاق بازرگانی، صنایع ومعادن خراسان شمالی از تدوین برنامه های مطلوبی در راستای حمایت از تولید کنندگان در جلسه کمیته حمایت قضایی از سرمایه گذاری در استان خبرداد.
وی اظهار داشت: طی نشستی که با حضور رئیس کل دادگستری استان و جمعی از تولید کنندگان درمحل دفتر رئیس کل محاکم عمومی انقلاب بجنورد برگزار شد ، برنامه های خوبی به منظور حمایت از تولید و تولید کنندگان مصوب شد.
صمدی به مهمترین مصوبات این جلسه اشاره کرد و گفت: طی این نشست مقرر شد در جریان ارزیابی وثیقه های بانکی و یا اموال و دارایی های قابل توقیف از بدهکاران کلیه بانک های عامل، انجام ارزیابی دراین موارد را صرفا از طریق اظهار نظر کارشناس رسمی دادگستری انجام دهند.
وی افزود: دراین میان چنانچه بانک ها قوانین و مقرراتی مغایر با مفاد این مصوبه دارند باید مراتب را به حوزه ریاست و دبیرخانه کمیته اعلام کنند.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع ومعادن خراسان شمالی متذکر شد: همچنین با توجه به اینکه قسمت قابل توجهی از نگرانی های صنعتگران، سرمایه گذاران و واحدهای تولیدی با ناتوانی این واحدها از باز پرداخت تسهیلات اعطایی مرتبط است به منظور تعامل بخشی و امکان پذیری پاسخگویی نسبت به مشکلات مطروحه و ابهامات احتمالی مقرر شد باتوجه به نیاز بانک های عامل و مٌعطّی تسهیلات نیز در جلسات آینده این کمیته دعوت شوند.
صمدی خاطرنشان کرد: از دیگر مصوبات این جلسه را به این صورت اعلام کرد که کلیه بانک های عامل و شورای هماهنگی بانک ها از حیث نظارتی و اداره کل ثبت اسناد و املاک از بٌعد مباشرتی ضمن اعمال مراقبت مستمر و پیوسته، تدابیری اتخاذ کرده و یا تمهیداتی فراهم کنند که از این به بعد هیچ واحد تولیدی به اعتبار صدور اجرائیه و به تبع آن توقیف، ضبط یا مصادره اموال و تجهیزات تعطیل نشوند.
وی ادامه داد: همچنین مقرر شد دبیرخانه شورا به کلیه حوزه های قضایی اعلام کند که حسب مورد شعب ویژه ای در تمامی مراحل و مقاطع دادرسی و رسیدگی اعم از داد سراها ، دادگاه ها و محاکم تجدید نظر با اتکا به رویکرد حمایت قضایی از سرمایه گذاری در استان تشکیل شود.
صمدی، فراهم سازی تمهیدات لازم به منظور تشکیل شورای حل اختلاف ویژه ای بارویکرد حمایت از سرمایه گذاری مرکب از نمایندگان اتاق بازرگانی و صنعت معدن وتجارت، بازنشستگان بانکی و نماینده دستگاه قضایی دردادسراها و محاکم درابتدای طرح پرونده های مربوط به سرمایه گذاران به منظور به تسهیل زمینه های حصول سازش را از دیگر مصوبات این جلسه ذکرکرد.
وی در پایان از زحمات حجت اسلام والمسلمین قدرتی ، رئیس کل دادگستری خراسان شمالی وجناب آقای سیدی قائم مقام دادگستری و نیز جناب آقای یاران دادستان عمومی و انقلاب بجنوردبه منظور تعاملات بسیار مطلوب به منظور حل مسائل و مشکلات پیش روی تولید کنندگان در حمایت از تولیدات داخلی استان قدردانی کردند.پایان /.

ادامه مطلبمشاور نهاد ریاست جمهوری : اتاق بازرگانی نماد بخش خصوصی و رابط میان دولت و تعاملات اقتصادی

 
بازدید مشاور رئیس جمهور

مشاور نهاد ریاست جمهوری موفقیت اتاق بازرگانی را محور اصلی توسعه بخش خصوصی و دولتی دانست وگفت: اتاق بازرگاني به‌عنوان نماد بخش‌خصوصي و رابط ميان دولت و تعاملات اقتصادي است.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی خراسان شمالی زنجانی، مشاور نهاد ریاست جمهوری در سومین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ،صنایع معادن و کشاورزی خراسان شمالی در بجنورد برگزار شد ، آنگاه زنجانی باابزار خرسندی از حضور در میان بخش اقتصادی استان خراسان شمالی گفت: با آغاز دولت یازدهم نگرشی براساس قول های انتخاباتی ریاست جمهوری ایجاد شد مبنی براینکه ماباید ازتوان بخش غیردولتی برای ثبیت نرخ اقتصادی و کوچک کردن تصدی گری دولت در بخش اقتصادی بیشتر استفاده کنیم.
وی باتاکید براستفاده بیشتر از توان ظرفیت های اقتصادی بخش خصوصی و غیر دولتی افزود: باید بااستفاده ازتوان بخش خصوصی در هم افزایی و سمت و سو دادن به منابع برای توازن منطقه ای و توسعه اقتصادی که مدنظر نظام اسلامی حرکت کنیم.
مشاور نهاد ریاست جمهوری با اعلام اینکه نهاد ریاست جمهوری به عنوان هماهنگ کننده و تسهیل گر وارد استان ها می شود گفت: ما بنا نداریم به جای هیچ بخش غیر دولتی تصمیم سازی و تصمیم گیری کنیم.
زنجانی به رهنمود مقام معظم رهبری در بخش اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: اخیرا در مجلس نیز موضوع رفع موانع تولیدکسب وکار که مبنای کار قرار گیرد مصوب شد.
وی از فعال کردن شورای گفتگوی بین بخش دولتی و غیر دولتی در کشور خبرداد واظهار داشت: دراین راستا در سفرهای استانی به این مهم تاکید شده تابخش خصوصی همراه کاروان دولت باشد تا از منابع بالفعل و بالقوه این بخش استفاده کنیم.
مشاور نهاد ریاست جمهوری با بیان اینکه حداقل در هر سفر استانی به طور متوسط بین 6 تا 7 هزار میلیارد تومان اعتبار تعهد می شود،تصریح کرد: به طور مثال در خراسان رضوی بیش 12 هزارمیلیارد تومان فقط برای پروژه ها اعلام آمادگی شد.
وی افزود: براین اساس باتوجه به طرح های اعلام شده استان ها و زمینه های موجود به صورت تامین منابع و اجرا ، کمک های فنی و اعتباری اعلام آمادگی می شود.زنجانی بر سیاست های دولت برای همه استان ها و بخش مختلف فعالان اقتصادی طی سفر تاکید کرد و اظهار کرد:سیاست های دولت نگاه ویژه به بخش خصوصی و هماهنگ سازی این بخش ها برای توسعه مناطق دارد.
مشاور نهاد ریاست جمهوری گفت: اعتقاد ما براین است که استان ها باتوجه به ظرفیت های خود اطلاع رسانی مناسب و مطلوبی داشته باشد. وی افزود: دراین راستا بخش های که تمایل دارند می توانند ازاین فرصت استفاده کنند و خواستگاه سرمایه گذاری خود را انتخاب کنند.وی از برگزاری دوجلسه یکی در تهران باحضور استاندار و معاونین و مدیران زیربط اقتصادی در حین سفر ریاست جمهوری به استان خبرداد و افزود: درآن جلسه نمایندگان، مدیران عالی رتبه استان و بانک ها دعوت خواهند شد تابه بررسی راهکارها و مشکلات موجود اقتصادی استان بپردازنند.
وی با اشاره به محدودیت های که در بخش تامین منابع مالی استان وجود دارد، گفت: ما باید منابع موجود بانکی را چه بخش صندوق توسعه و چه بخش منابع بانکی برای ترزیق به بخش هایی که توجیه اقتصادی دارند، اختصاص دهیم.مجید پورعیسی ، معاون برنامه ریزی وبودجه استاندار خراسان شمالی نیز دراین جلسه باتاکید بر فعال کردند بیشتر بخش خصوصی در تمام عرصه های تولید استان گفت: برای حرکت در جهت برنامه محوری در قالب بودجه باید برنامه های اقتصادی، اجتماعی و زیر ساختی تعریف شود چرا که موجب تداوم و استمرار در کارها می شود.
وی اشتغال را محور اصلی تولید دانست و افزود:در تمامی بخش ها تا زمانی که سراغ تولید نرویم اشتغال جایگاهی نخواهد داشت بنابراین باید تلاش شود حداقل، موضوع اشتغال گسترش دهیم. انتهای پیام/

ادامه مطلبسخنان ریاست اتاق بازرگانی خراسان شمالی در خصوص اهمیت طرح صدور چک در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی

 
ریاست اتاق بجنوردرئیس اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی/بجنورد گفت:
محمد صمدی در خصوص اهمیت طرح صدور چک در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی گفت:در قانون فعلی چک،چهار نوع چک(عادی،تأئید شده، تضمین شده و چک مسافرتی)احصاء شده است در حالیکه در طرح ارائه شده به مجلس تنها از یک نوع چک به صورت کلی سخن به میان آمده است. به نظر می رسد که هدف طراحان طرح صدور آن است که همه چک های صادره تضمین شده باشند، در حالیکه سازو کار دقیقی برای تضمین آنها پیش بینی نشده است.
رئیس اتاق بازرگانی ادامه داد:در قانون تجارت برای چک های صادره جنبه های حقوقی و کیفری در نظر گرفته شده است اما در طرح فعلی جنبه کیفری چک تقریباً حذف شده است. معلوم نیست در عمل ضمانت اجراهای پیشنهادی تا چه حد بتواند فقدان جنبه کیفری صدور چک بلامحل را جبران نماید.
وی افزود: آثار حقوقی چک در طرح مورد نظر به صورت شفاف بیان نشده است. بانک مرکزی ظرف چند دهه اخیر توانایی مقابله با موسسات اعتباری و مالی غیر مجاز را عمدتاً نداشته است و نسبت به معرفی آنها نیز اقدام نکرده است اگر این موسسات به صدور دسته چک مبادرت نمایند چه تضمینی برای حفظ حقوق دارندگان چک های آنان وجود دارد؟
عضو هیأت نمایندگان اتاق ایران افزود:تبعات واگذاری چک به دیگری بر مبنای تعریف ماده یک چیست؟ آیا این واگذاری به منزله انتقال مالکیت چک و کلیه مسئولیت های ناشی از آن است؟به هر حال طرح در این زمینه شفاف نیست.
رئیس اتاق بازرگانی تصریح کرد:در تبصره ذیل ماده یک واژه(نهاد) می تواند به یک واحد یا سازمان غیر مالی و غیر اعتباری که وابسته به بانک مرکزی یا تحت نظارت آن است اطلاق شود که خصوصیات یک بانک را ندارد اعطای اختیار صدور دسته چک به نهاد (غیرمالی) عملاً تولید اشکال خواهد کرد.
وی افزود:هر گاه چند فقره چک بلامحل متعلق به یک شخصیت حقیقی یا حقوقی همزمان در یک روز معین به بانک محال علیه ارائه شوند، بانک باید بخشی از موجودی حساب صاحب چک را به کدام یک از دارندگان اعطا نماید؟ذکر کردن شماره ملی و کدپستی افراد بر روی برگه های چک- بر طبق ماده 6-ممکن است در مواردی مورد سوء استفاده قرار گیرد.چه ضرورتی دارد که دارنده چک از مشخصات سجلی صادرکننده آن اطلاع داشته باشد.این نوع اطلاعات قاعدتاً هنگام بلامحل بودن چک باید در اختیار ذینفع قرار گیرد.
ارائه همه نسخه های ثانی چک های صادره،در مواردی {از جمله صدور چک های موعود دار یا به دلایل دیگر} امکان پذیر نیست.همین موضوع ممکن است واگذاری دسته چک های جدید را به متقاضی با مشکل مواجه کند.ضروری است که فرضاً بازگرداندن 80% نسخه های ثانی ملاک عمل باشد.
محمد صمدی گفت:در طرح ارائه شده شاخص های اعتبار سنجی مشتریان بانک ها برای صدور دسته چک متناسب با تمکین مالی یا قدرت پرداخت آنها ذکر نشده است لذا بانک ها عملاً با مشکلات زیادی در این مورد مواجه خواهند شد.
رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی افزود: در طرح صدور چک افراد عادی جهت اخذ دسته چک، علاوه بر صدور وثیقه معتبر به تعداد برگ های چک، باید از یک شرکت بیمه، ضمانت نامه ارائه دهند و بانک ذیربط نیز مسئولیت های عدم ایفای تعهد را پذیرا شوند.بدین ترتیب شرایط افتتاح حساب جاری بسیار دشوارتر از سابق خواهد شد.به نظر می رسد که این همه محکم کاری ضرورتی نداشته باشد و یکی از اقدامات سه گانه مزبور کافی باشد.

رئیس اتاق بازرگانی بجنورد خاطر نشان کرد: که اگر چه طرح صدور چک امتیازات متعددی نسبت به قانون چک مصوب سال های قبل دارد اما چون در تدوین آن دقت کافی به عمل نیامده و از نظرات کارشناسی حقوقی بهره کافی گرفته نشده است مشکلات زیادی برای فعالان اقتصادی ایجاد خواهد کرد.ضروری است که در طرح مورد بحث بازنگری اساسی صورت گیرد و برای تضمین پرداخت وجوه چک ها و تشخیص توان مالی دارندگان دسته چک ها راه کارهای اساسی اندیشیده شود و سیستم تضمین سپرده های بانکی و موسسات اعتباری و چک های صادره با انجام یک مطالعه تطبیقی در قوانین سایر کشورها طراحی شود.سرعت عمل در تصویب طرح های کارشناسی نشده و کم توجهی به سازوکار اجرایی آنها مشکلات زیادی برای جامعه تجاری و صنعتی کشور ایجاد خواهد کرد.

ادامه مطلبقدردانی عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی خراسان شمالی

 
عضو هیئت رئیسه اتاق بجنوردعضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی خراسان شمالی:
مهندس علی محمد جاجرمی، عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی خراسان شمالی،از عملکرد مطلوب اتاق طی این سال ها در استان قدردانی کرد و گفت: اتاق بازرگانی با خرید محل جدید و تجهیز آن بنا بر نظر هیات رئیسه حرکت بسیار بزرگی انجام داده است.
وی بهترین موفقیت اتاق بازرگانی استان را که شاید سالیان سال نیز کسی قدر آن را نداند خرید این ساختمان و تجهیزآن به صورت کامل اعلام کرد و متذکر شد: بی شک اگر عملکرد اتاق بازرگانی استان طی این سال ها مطلوب نبود چنین اعتباری برای خرید این ساختمان اختصاص نمی یافت.
لزوم حمایت همه جانبه اعضا از اتاق بازرگانی استان
مهندس جاجرمی با تاکید بر لزوم حمایت همه جانبه اعضا از اتاق، آینده اتاق را بسیار خوب و روشن ترسیم کرد و اظهار داشت: باید فعالیت ما به قدری خوب باشد که افراد بسیار توانمندی را در استان جذب و از واحدهای که پول و سرمایه کافی برای صدور محصولات خود ندارند حمایت کنیم.
وی با اشاره به ارائه ماموریت هایی در کمیسیون صنعت و معدن به اتاق، مهم ترین مسئله کاری اتاق بازرگانی استان توجه به تولید و رونق آن دانست و گفت: متاسفانه بانک ها از زیربار مسئولیت کمک به واحدهای تولیدی شانه خالی می کنند.
معافیت واحدهای تولیدی از صدور اجرائیه
مهندس جاجرمی خاطرنشان کرد: درهمین راستا جلسه ای با رئیس کل دادگستری استان برگزار و طی آن مشکلات واحد های تولیدی بررسی شد و طی آن مقرر شد این مشکلات جمع آوری و به دادگستری اعلام شود
وی اولین نتیجه مثبت این نشست را توقف صدور اجرایی برای واحدهای تولیدی ذکر کرد و افزود: براین اساس واحدهای تولیدی از اجرائیه معاف می شوند.
عکس نشست

تشکیل شورای حل اختلاف ویژه برای چک های بانکی واحدهای تولیدی

وی در ادامه تشکیل شورای حل اختلاف ویژه برای چک های بانکی واحدهای تولیدی را نیز از دیگر ثمرات نشست با قوه قضائیه استان بیان کرد.
مهندس جاجرمی متذکر شد: همچنین طی نشست قول مساعد برای راه اندازی اداره ورشکستگی در دادگستری استان داده شد تا طی آن اعلام ورشکستگی افراد دراین اداره بررسی و قیمت گذاری مناسبی برای واحدها انجام گیرد.
تشکیل شعبه ویژه قضائیه به منظور بررسی مشکلات واحدهای تولیدی
خزانه دار اتاق بازرگانی خراسان شمالی تشکیل شعبه ویژه قضایی برای بررسی مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی را از دیگر نتایج این نشست برشمرد و اظهار داشت: متاسفانه امروزه اگر یک واحد تولیدی در سال های گذشته مثلا 200 میلیون تومان هزینه داشت اکنون با وجود مسائل موجود شاید به یک میلیارد تومان افزایش یافته و این امر باعث شده تا صنعتگران رغبت کنار کشیدن از بخش صنعت داشته باشند.
مهندس جاجرمی با تاکید بر لزوم ایجاد همدلی و همگرایی مناسب بین مدیران کل استان با صنعت،متذکر شد: لازم است به جای برگزاری جلسات مکرر، خود ما آستین همت را بالا بزنیم و از محصولات واحدهای تولیدی استان که استاندارد است، استفاده کنیم چراکه با خرید این محصولات وحمایت از آنها دیگر این واحدها نیازی به دریافت تسهیلات از بانک ها نخواهند داشت.
وی خاطرنشان کرد: در صورتی که این واحدهای تولیدی حمایت شوند بی شک می توانند اقتصاد استان و در نیتجه آن اقتصاد کشور را رونق بخشند و درآمد زایی موثری نیز داشته باشند.
دستگاه ها در حمایت از تولید ساز ناکوک می زنند
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی خراسان شمالی تصریح کرد: متاسفانه هم اکنون دستگاه ها تا حدودی در حمایت از تولید و سرمایه گذاری ساز ناکوک می زنند ولیکن هم اکنون به تازگی متوجه شدند که اتاق بازرگانی تنها جایی است که همه اعضا با رای اکثریت وارد عرصه شده اند تا تولید در استان پاگیرد.
روابط عمومی اتاق بازرگانی صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی/بجنورد

ادامه مطلبیک هیات تجاری و بازاریابی خراسان شمالی به افغانستان اعزام می شود

 
ریاست اتاق بجنوردرییس اتاق بازرگانی, صنایع ومعادن و کشاورزی خراسان شمالی از برنامه این اتاق جهت اعزام یک هیات تخصصی تجاری و بازاریابی به کشور افغانستان خبر داد.
"محمد صمدی" با بیان این مطلب افزود: برنامه ریزی لازم جهت اعزام هیات تجاری و بازاریابی به کشور افغانستان انجام گرفته و طرح توجیهی آن به سازمان توسعه تجارت ایران ارسال گردیده است.
وی گفت: پس از تایید طرح و صدور مجوز, اتاق بازرگانی استان نسبت به اعزام هیات تجاری در خردادماه امسال اقدام خواهد کرد.
صمدی هدف از اعزام این هیئت را تحقق توسعه اقتصادی، معرفی توانمندی ها و ظرفیت های خراسان شمالی دانست و افزود: این هیئت با مسئولیت نسبی وظیفه سرمایه گذاری، بررسی زمینه های صادرات و واردات کالا و همچنین خرید کالاهای مورد نیاز کشور را برعهده دارند.
صمدی ملاقات با اعضای اتاق تجارت این کشور، دیدار و گفت وگو با همتایان تجاری و بازدید از مراکز تجاری و بازرگانی در شهرهای مختلف را از دیگر برنامه های پیش بینی شده در این سفر عنوان کرد.
رییس اتاق بازرگانی, صنایع ومعادن و کشاورزی استان گفت: تمامی تولید کنندگان، صادر کنندگان و بازرگانان استان با توجه به پتانسیل های موجود می توانند جهت مشارکت در اعزام این هیات تجاری اقدام کنند.
وی افزود:در فروردین ماه امسال 57 درصد از صادرات استان خراسان شمالی به افغانستان صورت گرفت که بدین ترتیب این کشور مقصد اصلی صادرات کالاهای استان در این مدت بود.
خراسان شمالی بجنورد به 22 کشور کالا صادر می‎کند که بیش‎ترین آن به کشورهای افغانستان، ترکمنستان، هندوستان و ترکیه است.

ادامه مطلب