یک هیات تجاری و بازاریابی خراسان شمالی به افغانستان اعزام می شود

 
ریاست اتاق بجنوردرییس اتاق بازرگانی, صنایع ومعادن و کشاورزی خراسان شمالی از برنامه این اتاق جهت اعزام یک هیات تخصصی تجاری و بازاریابی به کشور افغانستان خبر داد.
"محمد صمدی" با بیان این مطلب افزود: برنامه ریزی لازم جهت اعزام هیات تجاری و بازاریابی به کشور افغانستان انجام گرفته و طرح توجیهی آن به سازمان توسعه تجارت ایران ارسال گردیده است.
وی گفت: پس از تایید طرح و صدور مجوز, اتاق بازرگانی استان نسبت به اعزام هیات تجاری در خردادماه امسال اقدام خواهد کرد.
صمدی هدف از اعزام این هیئت را تحقق توسعه اقتصادی، معرفی توانمندی ها و ظرفیت های خراسان شمالی دانست و افزود: این هیئت با مسئولیت نسبی وظیفه سرمایه گذاری، بررسی زمینه های صادرات و واردات کالا و همچنین خرید کالاهای مورد نیاز کشور را برعهده دارند.
صمدی ملاقات با اعضای اتاق تجارت این کشور، دیدار و گفت وگو با همتایان تجاری و بازدید از مراکز تجاری و بازرگانی در شهرهای مختلف را از دیگر برنامه های پیش بینی شده در این سفر عنوان کرد.
رییس اتاق بازرگانی, صنایع ومعادن و کشاورزی استان گفت: تمامی تولید کنندگان، صادر کنندگان و بازرگانان استان با توجه به پتانسیل های موجود می توانند جهت مشارکت در اعزام این هیات تجاری اقدام کنند.
وی افزود:در فروردین ماه امسال 57 درصد از صادرات استان خراسان شمالی به افغانستان صورت گرفت که بدین ترتیب این کشور مقصد اصلی صادرات کالاهای استان در این مدت بود.
خراسان شمالی بجنورد به 22 کشور کالا صادر می‎کند که بیش‎ترین آن به کشورهای افغانستان، ترکمنستان، هندوستان و ترکیه است.

ادامه مطلبهفتمین جلسه شورای گفتگوی دولت با بخش خصوصی در استان

 

جلسه شورای گفتگوی دولت با بخش خصوصی در استان خراسان شمالی برگزار شد

هفتمین جلسه شورای گفتگوی دولت با بخش خصوصی در استان خراسان شمالی در سال 94 به ریاست مهندس پور عیسی معاونت برنامه ریزی و اشتغال استانداری خراسان شمالی و به دبیری محمد صمدی رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی در محل استانداری برگزار گردید.
محمد صمدی رییس اتاق بازرگانی و دبیر شورای گفتگوی دولت با بخش خصوصی درخصوص موضوع نحوه بررسی نظارت بر تأسیسات گردشگری، رستورانها، سفره خانه ها و مسائل و مشکلات ناشی از صدور مجوز توسط سازمان میراث گردشگری و مغایرت با قوانین و دستورالعملهای سازمان صنعت، معدن و تجارت استان توضیحات لازم را بیان نمود. همچنین در این جلسه, مهندس موفق مدیر کل هماهنگی های اقتصادی استانداری در خصوص هماهنگی سازمانها و ادارات کل استان جهت رسیدگی به امور بازاریان و از بین بردن چالشها و موانع آنان سخنانی ایراد نمود.
بهمن پور, مدیرکل اموراقتصادی استان نیز در این جلسه خواستار اعلام قوانین ناقص یا محدود کننده فضای کسب وکار به دبیرخانه شد و پیشنهاد کرد تا انعقاد تفاهم نامه مشترک بین دو سازمان فعلاً اقدامی صورت نگیرد.

ریاست اتاق بجنورد


نیکدل ریاست سازمان صنعت، معدن و تجارت نیز در مورد بررسی فرآیند بازرسی و نظارت بر بازار و مشکلات اصناف و بازاریان مواردی را بیان نمود و اظهار داشت: نا هماهنگی بین بازرسان اداره تعزیرات حکومتی و بازرسان سازمان صنعت و معدن و تجارت باعث آشفتگی بازارایان شده و می بایست بر اساس هماهنگی دو سازمان, نظارت به شیوه ای مطلوب انجام گیرد.
در ادامه مهندس براتیان شهردار بجنورد و ثمینی فرماندار شهرستان نیز در خصوص قانون نظام صنفی, سند کالا و جلوگیری از قاچاق کالا در بازار مواردی رابیان نمود و تاکید کرد بازرسان سازمانها باید آرامش را در بازار برقرار نمایند .
حیدریان رئیس خانه صنعت و معدن استان نیز در خصوص سردرگمی خریدار و فروشنده از نحوه پرداخت مالیات بر ارزش افزوده کالا نکاتی را یادآوری نمود. در ادامه جودکی مدیرکل تعزیرات استان در مورد برخورد شدید با قاچاق کالا در استان و نظارت دقیق بر بازار مواردی را بیان کرد.
یاران دادستان استان نیز پیشنهاد تشکیل کمیته تخصصی در خصوص بازار و قاچاق کالا با حضور مدیران و کارشناسان مربوطه ارایه نمود.
در ادامه جاجرمی رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی استان ضمن ارائه گزارشی از بررسی مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی استان, علت رکود بیش از 85 درصد از واحدهای تولیدی در شهرکهای صنعتی را عدم حمایت بانکها معرفی کرد و افزود: واحدهای تولیدی که دچار مشکل هستند و توانایی پرداخت وام سرمایه در گردش را ندارند را باید بطور جدی حمایت نمود وگرنه تمام تولیدات و صنایع استان ورشکست خواهند شد.
در ادامه اعلمی پور مدیر عامل شرکت نمک ید دار شورمزه نیز در خصوص مشکل واحد تولیدی خود توضیحاتی را ارائه نمود.
پس از بحث و بررسی پیرامون موضوعات مطروحه در جلسه مقرر گردید تفاهمنامه مشترک فی مابین سازمان صنعت، معدن و تجارت و سازمان میراٍث فرهنگی ،صنایع دستی،گردشگری جهت صدور مجوز تهیه و اجرا گردد.
همچنین مقرر گردید با به روز شدن طرح توجیهی واحدهای تولیدی جهت مساعدت به آنان برای جلوگیری از رکود فعالیتها، بانکهای استان مهلت لازم را منظور نمایند.
از دیگر مصوبات جلسه لزوم هماهنگی بازرسان دستگاههای متولی امر نظارت بر بازار ازجمله اداره کل تعزیرات حکومتی, دانشگاه علوم پزشکی، سازمان صنعت، معدن و تجارت جهت نظارت بر بازار بود.
مقرر گردید کمیته تخصصی جهت رسیدگی به مشکلات قاچاق کالا با همکاری سازمانهای مربوطه در روزهای اینده تشکیل گردد.

ادامه مطلبنشست خبری رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن خراسان شمالی

 
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن خراسان شمالی از صادرات بیش از 8 میلیون دلار کالا در فروردین ماه سال جاری از استان خبرداد.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن خراسان شمالی، محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن خراسان شمالی در نشست خبری با خبرنگاران استان به هدف گذاری سال گذشته صادرات این استان به مبلغ 145 میلیون دلار اشاره کرد وگفت: این درحالی است در سال گذشته 270 میلیون دلار صادرات از مبادی استان انجام شده است.
صمدی افزود: این میزان صادرات در شرایط تحریم و تورم و عدم وجود زیرساخت های مناسب از قبیل گمرگ ، بازارچه مرمزی ، فرودگاه بین المللی انجام گرفته است.
وی با اشاره به صادرات محصولات استان به 20 کشور دنیا طی سال گذشته ، اعزام پذیرش های هیات ها، برگزاری نمایشگاه های بین المللی و جلب و جذب سرمایه گذاری خارجی از مهمترین عوامل این موفقیت اعلام کرد.
رئیس اتاق بازرگانی استان با اعلام 170 میلیون دلار سهمیه تعیین شده گفت: در حالی که تاکنون حدود 5 درصد آن در فرودین ماه تحقق یافته است.
وی با اشاره به وجود توجیه اقتصادی فراوان برای صادرات و واردات در مرز ترکمنستان این مرز را بسیار مساعد دانست و وجود جمعیت روستایی فراوان در طول مرز پرسه و سو و نزدیکی به شهر و علاقمندی مردم را از عوامل مستعد بودن این مرز ذکر کرد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن خراسان شمالی از زندانی بودن 254 نفر زندانی از کشور ایران در زندان های کشور ترکمنستان خبرداد و گفت: بیش از 80 درصد این زندانیان را رانندگان تشکیل می دهند.

ادامه مطلب