مزیت ها و توانمندیهای استان خراسان شمالی

 عمارت سردار مفخم

مزیت ها و توانمندیهای استان خراسان شمالی

مزیت­های عمومی :

 • استقرار در محور ارتباطی شرقی و غربی در مسیر ترانزیتی کشور با آسیای میانه
 • استقرار در محور زیارتی و گردشگری مشهد الرضا(ع) با شرق و غرب کشور
 • وجود فضای اجتماعی و اقتصادی مناسب و امن جهت جذب سرمایه­های داخلی و خارجی و توسعه فعاليتهای اقتصادی، بازرگانی با کشورهای آسیای میانه
 • وجود مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و دانشگاه­های فعال و همگام و همراه با صنعت
 • وجود نیروی انساني متخصص و آماده
 • دسترسی مناسب به راه­های زمینی ، هوایی و انشاء ا... در آینده نزدیک ریل راه آهن

 

مزیت­های بخش کشاورزی :

 • برخورداری از مشوق­های سرمایه گذاری و کمکهای فنی و اعتباری برای مناطق محروم ولی در مسیر جاده آسیایی
 • شرایط اقلیمی مساعد و متنوع و برخورداری نسبتاً مناسب از نزولات آسمانی از نظر مقدار و توزیع پراکنش و دیگر پارامترهای موثر بر رشد
 • وجود دشتها و اراضی مستعد کشاورزی برای تولید انواع محصولات باغی، زراعی
 • برخورداری از منابع آب سطحی و قابلیت ذخیره سازی به منظور توسعه بخش کشاورزی ، صنعت و شرب با کیفیت مطلوب ( با وجود 4 سد در حال بهره برداری با ظرفیت 163 میلیون متر مکعب و 4 سد در دست اجرا با ظرفیت 34 میلیون متر مکعب و 3 سد دارای اعتبار در سال 90 با ظرفیت 86 میلیون متر مکعب)
 • وجود اعتبارات و کمک­های اعتباری در بخش مکانیزاسیون و نوسازی اراضی و تجهیز، آبیاری تحت فشار و تغییر فرآیند کاشت، داشت و برداشت محصولات کشاورزی همچنین اصلاح باغ­ها و جایگزینی باغ­های سنتی به صنعتی و نیمه صنعتی
 • فراهم بودن شرایط پرورش اسب اصیل ترکمن و توسعه آن به منظور صادرات
 • برخورداری از توانایی­های ممتاز استان در تولیدات دام و فرآورده­های دامی و پرورش طیور و آبزیان، زنبور عسل و کرم ابریشم
 • توسعه کشت باغ­های آبی در اراضی پایاب سدها و روخانه­ها همچنین ارتقاء بهره­وری آب با استفاده از سیستم آبیاری قطره ای
 • توسعه مجتمع­های گلخانه­ای با وجود فراهم بودن تسهیلات و یارانه در این بخش
 • ایجاد صنایع تبدیلی و بسته بندی با توجه به میزان تولید گوشت و شیر مازاد استان

 

مزیت­های بخش صنعت، معدن و تجارت :

 • برخورداری از صنایع بزرگ آلومینا ، فولاد ، لوله گستر ، پتروشیمی ، سیمان و فراهم بودن توسعه فعالیت­های صنعتی در صنایع پایین دستی و ایجاد زنجیره ارزش
 • برخورداری از شهرک­ها و نواحی صنعتی آماده واگذاری با شرایط مطلوب و بهره­مندی از معافیت­های مالیاتی در برخی از شهرک­ها
 • وجود طرح­های آماده سرمایه­گذاری در سایت آمایش صنعت و معدن با استفاده از تسهیلات
 • آمادگی واگذاري شهرک­ها و نواحی صنعتی خصوصی یا با مشارکت کشورهای عضو اکو
 • آمادگی صدور خدمات فنی و مهندسی به کشورهای عضو اکو
 • وجود معادن غنی استانی بوکسیت ، باریت ، کلسیت ، گچ و... و آماده بهره برداری
 • وجود دو هزار هكتار منطقه ويژه اقتصادي مصوب و آماده واگذاري به سرمايه گذاران داخلي و خارجي

 

مزیت­های بخش گردشگری و عمران شهری :

 • برخورداری از جاذبه­های گردشگری بی­نظیر و تفرجگاه­ها در محورهای مختلف استان(روستاهای هدف گردشگری )
 • وجود پیشینه تاریخی ، فرهنگ غنی و مفاخر مذهبی و علمی استان
 • بهره­مندی از صنایع دستی متنوع ( فرش ترکمن، قالیچه و سفره کردی و... )
 • اخذ مصوبه دولت محترم مبنی بر معافیت ده ساله از مالیات برای ایجاد تاسیسات گردشگری در فاصله 30 کیلومتری مرکز استان
 • ظرفیت بالای اکوتوریسم به­علت داشتن تنوع اقلیمی، بیابان، جنگل، تنوع گیاهی و جانوری
 • وجود بیمارستان­ها و کلینک­های تخصصی
 • اخذ مجوز بيمارستان توريست درماني

 

 

 

مزیت های نسبی

 • وجود فرش ابریشمی دو رو بنام دویدخ

 

 

 

 

ادامه مطلبعلاقه مندی تجار پاکستان به منظور افزایش تعاملات با ایران

پاکستان

سرپرست تجار پاکستانی بر علاقه مندی تجار پاکستان به منظور افزایش تعاملات با ایران تاکید کرد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، میان محمد علی، رئیس هیات تجاری پاکستان که به منظور همکاری مشترک با ایران و استان خراسان شمالی در حاشیه نشست با رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به منظور راهکارهای این همکاری مشترک، ضمن مطلوب خواندن فعالیت های اتاق بازرگانی در راستای افزایش تجارت با این کشور، گفت: صادرات کالا با تلاش اتاق بازرگانی استان به خارج از کشور بسیار بااهمیت است.

وی ضمن ابزار علاقمندی به منظور افزایش تعاملات با ایران و به ویژه خراسان شمالی، تصریح کرد: مردم پاکستان علاقه زیادی به خرید کالای ایرانی با توجه به کیفیت بالای آن دارند.

میان محمد علی بر افزایش این تعاملات تاکید کرد و اظهارداشت: می توان در زمینه های مختلف به انواع مختلف این تعاملات را برقرار کرد. وی با اشاره به انجام این تعاملات در گذشته با استان های از قبیل اردبیل، خاطرنشان کرد: این تعاملات می تواند با خراسان شمالی نیز با توجه به ظرفیت های بالای صادرات و واردات به صورت قوی تر انجام گیرد.

این تاجر پاکستانی از جمله این تعاملات را در صنایع دستی و لوله ال پی چی گاز و پسته دانست که برای کشور پاکستان بسیار مهم بوده و می تواند محصولی مناسب برای واردات باشد. بیان محمد علی نیز بر داشتن صداقت در امور تجارت تاکید کرد و این امر را در امور تجاری بسیار معتبر دانست. وی خاطرنشان کرد: درب اتاق بازرگانی کشور پاکستان و لاهور به روی تجار ایرانی باز بوده و خواهان بهتر شدن روابط تجاری است.

 

ادامه مطلبتامین سرمایه در گردش توسط بانک ها از مشکلات واحدهای تولیدی

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی خراسان شمالی تامین سرمایه در گردش توسط بانک ها را از مشکلات واحدهای تولیدی دانست.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، سید علی شریعت، عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی خراسان شمالی مهمترین مشکل واحدهای تولیدی را سرمایه در گردش دانست و گفت: متاسفانه بانک ها به سختی این سرمایه را در اختیار واحدهای تولیدی قرار می دهند.وی با اشاره به عدم قبول تجربه و علم صاحب صنایع توسط بخش دولتی، اظهارداشت: بخش دولتی باید از تجربه صاحبان صنعت به منظور هدایت این بخش و رونق آن استفاده کند.

شریعت از اتاق بازرگانی به عنوان رابط بسیار خوب بین صنایع و بخش دولتی یاد کرد که به عنوان پل ارتباطی در ارتقای صادرات و تولید، بازرگانی، تجارت و حمل و نقل بسیار تاثیرگذار است. وی متذکر شد: دراین میان لازم است بخش دولتی اتاق بازرگانی را بیشتر به رسمیت بشناسد که متاسفانه دراستان آن طور که باید به این مقوله عمل نشده است. وی خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی در احصاء مشکلات بخش خصوصی و حل و فصل این مشکلات با داشتن نیروهای باتجربه برای بخش خصوصی و دولتی بسیار مفید است.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی خراسان شمالی برحضور پررنگ اتاق بازرگانی و سایر انجمن های حامی بخش تولید به منظور حمایت از واحدهای تولیدی و نیز ارائه آموزش های لازم به تولید کنندگان تاکید کرد.

وی تصریح کرد: متاسفانه دولت جاذبه های لازم را ایجاد کرده و تصویر قشنگی از تولید ارائه می دهد و افراد نیز با این تصاویر زیبا و وعده های دولت وارد بخش سرمایه گذاری می شوند ولی در مرحله تولید به دلیل عدم حمایت های لازم با هزار مشکل مواجه شده و نمی توانند تعهدات مالی خود را عملی کنند. شریعت خاطرنشان کرد: ماندن درست واحدهای تولیدی دراین بخش نیازمند ارائه آموزش های لازم و حمایت از آنها به لحاظ تامین نقدیندگی و مواد اولیه در راستای اصل 44 قانون اساسی است. وی یادآور شد: باید تمام جاذبه ها به همراه مشکلات پیش رو برای افراد علاقمند به سرمایه گذاری در بخش تولید مشخص و گویا باشد و ارتباط اتاق بازرگانی و سازمان صنعت، معدن و تجار ت به اندازه ای نزدیک باشد که سرمایه گذاران علاقمند را به اتاق ارجاع دهند تا مشاوره های لازم صورت گیرد.

وی اعزام افراد و هیات ها به کشورهای که شرایط نزدیکتری به ما دارند به منظور بررسی فعالیت های آنها از نزدیک و نیز حمایت دولت را از بخش خصوصی در تقویت تولید بسیار تاثیرگذار خواند.

 

 

ادامه مطلب

 

عدم آموزش صحیح در نوشتن دفاتر حسابرسی عمده ترین مشکل واحدهای تولیدی

شورا

مشاور کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی، یکی از عمده ترین مشکلات واحدهای تولیدی استان را عدم آموزش صحیح در نوشتن دفاتر حسابرسی و اظهار نامه های مالیاتی عنوان کرد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان خراسان شمالی، سعید پور خیاط، مشاور کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی استان در یازدهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که در محل استانداری خراسان شمالی برگزارشد، به مشکلات واحدهای تولیدی در سطح استان اشاره کرد و از جمله این مشکلات را شامل عدم ارائه به موقع تسهیلات بانک ها، وجود مشکلاتی با بیمه تأمین اجتماعی، امور مالیاتی، شرکت شهرکها اعلام کرد.

وی افزود: همچنین صدور مجوزهای مشابه با وجود رکود در صنعت ساختمان وفرسودگی دستگاههای واحدهای تولیدی و وجود کالاهای بدون استاندارد و ارزان از دیگر مشکلات این واحدها است.  پورخیاط از عدم آموزش صحیح در نوشتن دفاتر حسابرسی و اظهار نامه های مالیاتی به عنوان یکی از عمده ترین مشکلات واحدهای تولیدی یاد کرد.

وی در ادامه به راهکارهای پیشنهادی کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی استان برای حل این مشکلات اشاره کرد و ایجاد مرکز مشاوره ای برای واحدهای تولیدی در استان را از جمله این راهکارها برشمرد.

مشاور کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی خراسان شمالی از جمله وظایف این کمیسیون را که متشکل از افراد متخصص و مجرب است بازاریابی خارجی جهت صادرات محصولات واحدهای تولیدی استان اعلام کرد. سید احمد سیدی، سرپرست سازمان تأمین اجتماعی خراسان شمالی نیز در ادامه این نشست نیز ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص راهکارهای حل و فصل مشکل واحدهای تولیدی،گفت: جرائم حق بیمه واحدهای تولیدی به صورت قانونی بوده است. وی از عدم صدور اجرائیات برای واحدهای تولیدی به عنوان یکی از اقدامات در جهت کمک به واحدهای تولیدی یاد کرد.

شورانماینده جهاد کشاورزی نیز دراین جلسه یکی از دیگر مشکلات واحدهای تولیدی استان را نداشتن وثیقه، اخذ تسهیلات از چندین محل و وجود کارگاههای زیر زمینی عنوان کرد. موفق، مدیر کل دفتر هماهنگی های اقتصادی و امور بین الملل استانداری خراسان شمالی نیز خواستار بررسی مشکلات واحدهای تولیدی بر اساس شناسایی واحدها، تخصص و تشکیل کارگروه های کوچکتر شد.

بهمن پور، رئیس سازمان اقتصادی و دارایی استان نیز در ادامه در خصوص مشکلات واحدهای تولیدی نیز بر بررسی منابع مادی و منابع انسانی واحدها در ابتدای کار تاکید کرد.

وی تصریح کرد: در علم مدیریت یک فعالیت اقتصادی باید چهار شاخصه زمان،کیفیت،تنوع خدمات، تنوع محصول و رضایت مندی مشتری را داشته باشد. گفتنی است در این جلسه مصوب شد اتاق بازرگانی دوره های آموزشی مربوطه را برای بهبود فرآیند کسب و کار واحدهای تولید برگزار کند.

لازم به ذکر است : دراین جلسه دلپسند معاون برنامه ریزی استانداری خراسان شمالی، محمدصمدی، رئیس اتاق بازرگانی ، حیدریان رییس خانه صنعت و معدن ،رمضانی رئیس سازمان نظام مهندسی، موفق مدیر کل دفتر هماهنگی های اقتصادی و امور بین الملل استانداری ، نجفی نماینده اداره کل تعاون و رفاه اجتماعی و صابری مدیریت امور شعب بانکهای ملی استان شرکت داشتند.

ادامه مطلبهمکاری دوجانبه ایران و پاکستان در زمینه های تجاری

پاکستان

رئیس اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی از همکاری دوجانبه ایران و پاکستان در زمینه های تجاری و واردات و صادرات کالا خبرداد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی، در نشست مشترک باتجار کشور پاکستان که درمحل اتاق بازرگانی استان برگزار شد،اظهارداشت: ایران و ازجمله استان خراسان شمالی و کشور پاکستان می توانند در زمینه های مختلف صادرات و واردات محصولات متنوع همکاری مشترکی داشته باشند.

وی ازجمله این همکاری ها را واردات انواع میوه از جمله انبه، نارنگی، نارگیل دانست و اظهارداشت: براین اساس بازاریابی لازم دراین رابطه صورت می گیرد. صمدی خاطرنشان کرد: همچنین تجار پاکستان خواهان محصولات این استان از قبیل انواع انگور، خوراک طیور، پیاز، کود تقویتی مایع هستند. وی اظهار کرد: براین اساس نمونه کالاها در اسرع وقت تهیه شده و در اختیار هیات تجاری قرار می گیرد. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی استان ، خراسان شمالی استانی بکر و دست نخورده است که در زمینه های مختلف از جمله محصولات ارگانیک می تواند همکاری خوبی را با کشور پاکستان داشته باشد.

صمدی برصداقت در انجام امور تجاری تاکید کرد تاهمکاری ها سالیان سال ادامه داشته باشد. وی از تقاضای تجار آلمان، ایتالیا و سویس به منظور همکاری مشترک با کشور ایران و خراسان شمالی خبرداد. صمدی در ادامه فرش دورو دستباف خراسان شمالی را یکی از صنایع دستی بی نظیر و منحصر به فرد این استان دانست که می تواند در بازار صادرات و واردات بسیار تاثیرگذار باشد.

میان محمد علی رئیس هیات تجاری پاکستان نیز در این نشست صمیمانه ضمن ابزار خرسندی از همکاری مشترک بر افزایش تعاملات بین دو کشور تاکید کرد.وی خاطرنشان کرد:دراین میان صنایع دستی و لوله ال پی چی گاز و پسته ازمواردی است که برای کشور پاکستان بسیار مهم بوده و می تواند محصولی مناسب برای واردات باشد.

وی تصریح کرد: برای ما افتخاری بزرگ است که کالای ایرانی را خریداری کرده و درکشور مان مصرف کنیم.بیان محمد علی نیز بر داشتن صداقت در امور تجارت تاکید کرد و این امر را در امور تجاری بسیار معتبر دانست.وی خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی کشور پاکستان و لاهور به رو تجار ایرانی باز بوده و خواهان بهتر شدند روابط تجاری است.

ادامه مطلبموفقیت صادرات فرش خراسان شمالی منوط به ایجاد زیرساخت های موردنیاز استان

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی با تاکید براینکه لغو تحریم ها و تعامل فعال با جامعه بین المللی بازارهای از دست رفته می تواند در موفقیت صادرات فرش خراسان شمالی تاثیرگذار باشد،افزود: این موفقیت منوط به ایجاد زیرساخت های مورد نیازاستان است.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان شمالی ، محمد صمدی در خصوص ارائه راهکار برای جذب سرمایه گذار در شهرک فرش استان، گفت:درحال حاضر بازار جهانی فرش در رکود نسبی به سر می برد و ارزش کل صادرات جهانی فرش کاهش یافته و به رقم 1300 میلیون دلار رسیده است. وی افزود:  در سال گذشته جمهوری اسلامی ایران با صدور حدود 330 میلیون دلار فرش معادل 25 درصد این بازار را در اختیار داشته است.
صمدی  با بیان اینکه کاهش حجم تجارت خارجی ایران با ایالات متحده،اتحادیه اروپا و کانادا به سبب تحریم های اقتصادی ظرف چند سال گذشته به صادرات فرش ایران لطمه زیادی وارد کرده است، متذکر شد: اگر چه ایران به 80 کشور دنیا فرش صادر می کند اما بزرگترین خریداران فرش دنیا اتحادیه اروپا و ایالات متحده هستند. وی افزود: این درحالی است که  کشورهای مذکور به تنهایی ظرفیت جذب 250 میلیون دلار فرش دستباف را در سال دارد.

فرش ترکمن
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی امکان جذب سرمایه گذار خارجی و حتی داخلی به شهرک تخصصی فرش خراسان شمالی در شرایط فعلی بسیار ضعیف دانست و گفت: هزینه تولید فرش دستباف در ایران ظرف سال های اخیر به سبب بالارفتن دستمزد کارگران بافنده و مواد اولیه نسبت به بزرگترین رقیب جمهوری اسلامی ایران که کشور هندوستان است بسیار بالا رفته است به گونه ای که بسیاری از سرمایه گذاران ایرانی به ایجاد کارگاه های فرش بافی در هند مبادرات کرده اند.
وی با بیان اینکه کشور هندوستان بیش از 2 برابر ارزش صادرات فرش ایران در سال فرش دستباف صادر می کند، تصریح کرد: راه اندازی شهرک تخصصی فرش در شرایط فعلی در محدوده ای به وسعت 170 هزار  متر مربع در استانی که کمتر از 10 درصد فرش کشور را تولید می کند اقدام کارشناسانه ای نبوده است.
صمدی تصریح کرد: چنانچه در اثر لغو تحریم ها و تعامل فعال با جامعه بین المللی بازارهای از دست رفته احیا شوند می توان امیدوار بود که شهرک فرش استان خراسان در صادرات فرش موفقیت هایی کسب کند.
 وی افزود: این موفقیت منوط به ایجاد زیرساخت های مورد نیاز،آگاهی از ذوق و سلیقه و ترجیحات مصرف کنندگان در بازارهای اصلی و کامل شدن زنجیره تولید در این شهرک صنعتی است.
وی متذکر شد: همچنین  تبدیل شدن شهرک به یک خوشه صنعتی که در آن کارگاه های رنگرزی،تولیدنخ،پرداخت،مرکز طراحی دایر شده باشد موفقیت آن را تضمین خواهد کرد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی گفت:تولید  فرش بدون آگاهی از نیازهای بازارهای اصلی و بر اساس طرح ها و نقشه های چند قرن پیش و در سایزهایی که با متراژ آپارتمان های فعلی بازارهای هدف همخوانی ندارد نمی تواند بازار فروش وسیعی در خارج داشته باشد. صمدی خاطرنشان کرد: از آنجا که نقش فرش در ایجاد اشتغال برای روستاییان و بافندگان که در زمره محروم ترین اقشار جامعه هستند اهمیت بیشتری نسبت به ارزآوری آن دارد ضروری است که وزارت محترم تعاون،کار و رفاه اجتماعی از سازمان مدیریت و برنامه ریزی درخواست نماید که در بودجه سال 1395 اعتباری برای ایجاد زیرساخت های شهرک تخصصی فرش استان در اختیار سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری یا وزارت محترم جهاد کشاورزی گذارده شود. وی درهمین زمینه افزود: در صورت سودآور بودن فعالیت ها در شهرک فرش،شهرک های تعاونی تولیدی استان خراسان رضوی و خراسان جنوبی و برخی از استان ها مجاور نیز می توانند در شهرک مزبور سرمایه گذاری نمایند.
وی متذکر شد: به هر حال گسترش دامنه فعالیت های شهرک تخصصی فرش از طریق ایجاد (موزه فرش های عتیقه استان های کشور)تأسیس مراکز توزیع فرش و فروشگاههای اختصاصی که انواع فرش را متناسب با بودجه خانوارهای گوناگون عرضه می کنند و می تواند در موفقیت اتی شهرک مزبور نقش آفرین باشد

ادامه مطلبتشکیل کمیته قضایی حمایت از سرمایه گذاری برای حل مشکلات بخش تولید

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی از تشکیل کمیته قضایی  حمایت از سرمایه گذاری در راستای حل  مشکلات بخش تولید خراسان شمالی خبرداد و متذکر شد: این کمیته باعزم جدی به این بخش ورود پیدا خواهد کرد.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی  با اعلام این خبر افزود: کمیته قضایی حمایت از سرمایه گذاری اقدام موثر استان در راستای رفع بخش بزرگی از مشکلات تولید کنندگان استان است که می تواند در حل موانع تولید بسیار موثر باشد. وی خاطرنشان کرد: پس از آغاز اجرای قانون هدفمندی یارانه ها مقرر شد به بخش تولید نیز یارانه تعلق بگیرد اما تا امروز به این بخش یارانه ای پرداخت نشده است.
صمدی افزود:  این در حالی است که قیمت حامل های انرژی با رشدی 1000 برابری رو به رو شد اما اجازه افزایش قیمت ها را نیز نداشتیم.  وی ادامه داد: به عنوان مثال فقط بهای گاز  در یک واحد تولیدی که سالانه 8 میلیون تومان بود به 80 میلیون تومان افزایش یافت و از سویی هزینه های عمومی و جاری هم با افزایش قابل توجهی روبه رو شده است. 

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی، به مقایسه افزایش قیمت ها از سال 90 تا کنون اشاره کرد و بیان داشت: در سال 90 با دارا بودن 600 میلیون تومان سرمایه در گردش می توانستیم مواد اولیه بخش تولید را خریداری کنیم اما اکنون حتی اگر 2 میلیاد و 700 میلیون تومان سرمایه در گردش هم داشته باشیم نمی توانیم بدون کمک بانک ها و اخذ تسهیلات مواد اولیه تهیه کنیم و ضرر زیادی به تولید کننده وارد شده است.

ادامه مطلبضرورت رفع ابهامات و نارسایی های موجود در قانون جدید تجارت

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان شمالی ضمن تشریح قوانین و مقررات مخل تولید و سرمایه گذاری، گفت: قانون جدید تجارت نه تنها اشکالات و نارسائی هایی قانون مصوب سال 1311 رابرطرف نکرده بلکه ابهامات نقایص و نارساییهای جدیدی در آن وجود دارد.

به گزارش روابط عمومی ، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی پیرامون قوانین و مقررات مخّل تولید و سرمایه گذاری گفت: این قوانین صرفاً به قانون کار-حقوق کار محدود نمی شوند بسیاری از قوانین ومقررات دیگر از جمله قانون تجارت،مناطق آزاد،قانون امور گمرکی،قانون مالیات های مستقیم و... را نیز در برمی گیرند.

وی افزود:   درهمین راستا برای بررسی هر یک از آنها ضروری است که جلسات کارشناسی متعددی با مشارکت فعالان اقتصادی و کارشناسان حقوقی تشکیل شود که این اقلام به ماهها بررسی تبادل نظر و مشاور نیاز دارد.

صمدی با بیان اینکه قانون کار فعلی حدود 25 سال قبل تصویب شده و برخی از مواد آن با شرایط زمان حال مطابقت ندارد، اظهار داشت: در هیچ یک از مواد قانون مزبور-به جز ماده 27 اجازه فسخ قرارداد کار به کارفرما داده نشده و قانون کار تفاوتی بین بنگاههای کوچک و متوسط از نظر اجرای قانون کار قائل نشده است.

وی اظهار داشت: براساس ماده 75 قانون برنامه پنجم توسعه مدیران واحدهای تولیدی بر طبق قانون از جا به جا کردن کارگران منع شده اند لذا جابجایی کارگران از مشاغلی که بازده آنها کم است به شغل های هر بازده عملاًدشوار یا غیرممکن است.

صمدی با تاکید بر اینکه در برخی از کشورها فرآیند راه اندازی کسب و کار چند ساعت بیشتر طول نمی کشد، افزود: این در حالی است که فرآیند راه اندازی کسب و کار در ایران نسبت به بسیاری از کشورها زمان بر است.

شهرک صنعتی

وی تصریح کرد: بر این اساس هم اکنون انتخاب نام منحصر به فرد برای شرکت سپردن حداقل 35 درصد سهام شرکت در حساب بانکی، اخذ گواهی از بانک مبنی بر تودیع سرمایه، ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها، پرداخت هزینه های گوناگون به حساب های متعدد، درج اطلاعیه ثبت شرکت ها در نشریه های پرتیراژ، اخذ دفاتر پلمپ شده حسابداری، ثبت نام کارگران در سیستم تأمین اجتماعی همه و همه پروسه ای زمان بر است.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: اگر چه بر طبق یکی از مواد قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی (ماده 70) ایجاد پنجره واحد تجاری SINGLE WINDOWپیش بینی شده تا در مجوزهای متعدد برای فعالیت های اقتصادی از طریق شبکه مجازی تسریع به عمل آید اما عملاً در این راستا اقلام موثری به ویژه در مراکز استان هایی غیر از پایتخت انجام نگرفته است.

وی اظهار کرد: براساس ماده مزبور برای پرداخت مطالبات معوق بخش خصوصی از طرف دولت در قوانین بودجه سالانه غالباً تبصره ای درج نمی شود و این مطالبات در مواردی چندین سال معوق می ماند به گونه ای که قدرت خرید طلب بخش خصوصی به سبب تورم سالانه تا حدود زیادی کاهش می یابد.

به گفته صمدی، قانون جدید تجارت نه تنها اشکالات و نارسائی هایی قانون مصوب سال 1311 رابرطرف نکرده بلکه ابهامات نقایص و نارساییهای جدیدی در آن وجود دارد.

وی به نقایص و نارسایی های جدید قانون جدید اشاره کرد و عنوان کرد. افزود: در حال حاضر نحوه رسیدگی به اعتراض مودیان مالیاتی یا پرداخت کنندگان حق بیمه تأمین اجتماعی به گونه ای نیست که صاحبان صنایع یا تجار را راضی کند و مقررات مربوط نیز نیاز به بازنگری اساسی دارد و بازرگانانی که برای تمدید کارت بازرگانی خود به اتاق های بازرگانی مراجعه می کند جزء اسناد قابل ارائه باید مفاصا حساب مالیاتی و مفاصا حساب تأمین اجتماعی را نیز ارائه دهند که اخذ هر یک به چندین هفته دوندگی نیاز دارد. وی درهمین رابطه افزود: اصولاً اتاق های بازرگانی قاعدتاً نباید مأمور وصول مطالبات سازمان های دولتی باشند و تدابیر قانونی دیگری باید برای اخذ مطالبات نهادهای دولتی اتخاذ گردد.

صمدی یاداور شد: در قوانین سرمایه گذاری اغلب کشورها نحوه حل و فصل دعاوی ناشی از سرمایه گذاریهای خارجی به تفصیل شرح داده می شود ولی در ماده 19 قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاریهای کشور ما تنها به ذکر یک جمله در این مورد اکتفا شده که (اختلاف بین دولت و سرمایه گذاران خارجی چنانچه از طریق مذاکره حل و فصل نگردد در دادگاه داخلی مورد رسیدگی قرار می گیرد ولی در بیشتر کشورها محاکم بین المللی یا اتاق بازرگانی بین المللی ICC (بخش داوری آن) برای رسیدگی به این دعاوی تأیید صلاحیت شده اند.

وی متذکر شد: در برخی از کشورها به سرمایه گذار خارجی ضمانت نامه MIGA (که از طرف آژانس تضمین سرمایه گذاریها چند جانبه بانک جهانی صادر می شود) اعطاء می شود و در صورت مصادره اموال سرمایه گذار یا منافع وی نامبرده خسارت خود را از MIGA دریافت می کند.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی ادامه داد: در دوران پس از تحریم جمهوری اسلامی ایران توانایی جذب 200 میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی را دارد تصور نمی رود که بدون اصلاح ماده 19 قانون بتوان سرمایه گذاران خارجی را راضی کرد که به مقیاس کلان در بخش های تولیدی کشور ما سرمایه گذاری نمایند. وی اظهار داشت: در ماده یک قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری-صنعتی مصوب سال 1372 برای این مناطق اهدافی تعیین شده است که تحقق برخی از آنها امکان پذیر نیست این موضوع نشان می دهد که مقّنن در آن زمان شناخت درستی از وظایف اصلی مناطق آزاد نداشته است.به همین سبب سهم 7 منطقه آزاد موجود در کشور در صادرات ایران حتی به نیم درصد کل صادرات سالانه نیز نمی رسد.

وی با بیان اینکه انجام وظایف تنظیم بازار کالا ، افزایش درآمد عمومی کشور، ایجاد اشتغال سالم و مولد را نباید از مناطق آزاد کشور انتظار داشت، تصریح کرد: اصلاح اهداف و وظایف مناطق آزاد کشور ضروری است. وی یاداور شد: همچنینً بند (الف) ماده 27 قانون مزبور مبنی بر تعویض اختیارات دستگاه های اجرایی به مدیریت عامل منطقه آزاد نیز عملاً ظرف 22 سال اخیر به طور کامل انجام نگرفته است و برای تحقق آن لازم است تمهیدات ویژه ای در قانون پیش بینی شود.

ادامه مطلبضرورت به کارگیری راهکاری مناسب به منظور حل مشکلات مالی واحدهای تولیدی

ریاست اتاق

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی بر ضرورت به کارگیری راهکاری مناسب به منظور حل مشکلات واحدهای تولیدی در استان تاکید کرد.ذبه گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی، در رابطه با موانع تولید و مشکلات کار آفرینان و صنعت گران استان اظهار داشت: در ارزیابی های صورت گرفته واحدهای تولیدی دارای مشکلات و بدهی های بانکی مختلفی هستند.

وی افزود: در این میان واحدهایی قرار دارند که با وجود مشکلات فراوان در حوزه تولید همچنان فعال بوده که در حال حاضر با کمبود نقدینگی مواجه هستند. وی تصریح کرد: این واحدها حدود 40 درصد از واحدهای استان را مشمول می شوند.

صمدی خاطرنشان کرد: واحدهایی نیز به دلیل مشکلات بانکی و دستگاه های اجرایی و تقسیط پی در پی به تعطیلی کامل کشیده شده اند که حدود 40 درصد را مشمول می شوند.

وی متذکر شد: 15 درصد نیز واحدهایی هستند که در مرحله ساخت قرار دارند و بانک ها بدون آنکه به تولید برسند با تقسیط وام تقاضای به روزکردن بدهی ها را دارند. رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی یاداور شد: 5 درصد از واحدهایی نیز وجود دارند که توسط بانک ها مصادره شده و در مرحله فروش و تعطیلی هستند. وی متذکر شد: در همین راستا لزوم به کارگیری راهکاری مناسب به منظور حل معضلات و مشکلات واحدهایی تولیدی و کاهش این معضلات به منظور قرار گرفتن در خط تولید و توسعه هر چه بیشتر ضروری به نظر می رسد.

ادامه مطلب