واردات بیش از هفت میلیون دلاری کالا در پنج ماهه امسال

]واردات

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی واردات کالا در 5 ماهه اول امسال را هفت و نیم میلیون دلار اعلام کرد.به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی اظهارداشت: طی پنج ماهه ابتدای سال جاری بیش از 7 و نیم میلیون دلار واردات به استان صورت گرفته است.

وی این میزان را از نظر وزنی شامل بیش از 5 هزار و 35 تن دانست . وی عمده کالاهای وارداتی را شامل برنج، نازل نسوز، الکترود گرافیتی، نوار تفاله، خاک نسوز، نیکل، اکزوتروم،سرنازل اسپری آباز اعلام کرد.رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی متذکر شد: این میزان واردات از کشور های پاکستان، ترکیه ، ایتالیا، چین و روسیه به استان صورت گرفته است.

ادامه مطلبصادرات 73 میلیون دلاری کالا در 5 ماهه اول امسال

صادرات

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی میزان صادرات انجام گرفته در در 5 ماهه اول امسال را 73 میلیون دلار ذکر کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی، اظهار داشت: در پنج ماهه ابتدای سال جاری 73 میلیون دلار کالا از مبادی خراسان شمالی صادر شده است.

وی افزود: این کالاها به میزان 310 هزار تن بوده که به کشورهای مختلف صادر شده است.صمدی خاطرنشان کرد: براین اساس از برنامه صادرات 170 میلیون دلاری کالا در سال جاری حدود 43 درصد تحقق یافته است.رئیس اتاق بازرگانی استان عمده کالاهای صادراتی را شامل محصولات پتروشیمی، اکسیدآلومینیوم، محصولات فولادی ، محصولات پلاستیکی، ساختمانی ، مواد غذایی، محصولات کشاورزی ، فرش، مصنوعات کاغذی و لوازم منزل عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: این میزان کالا به کشورهای افغانستان، ترکمنستان، ترکیه ، قزاقستان، عراق، امارات، تاجیکستان، روسیه، مالزی، بحرین ، عمان، عربستان ، کانادا، تانزانیا و قطر صادر شده است.صمدی یاد آورشد: دراین میان افغانستان 38 درصد صادرات، ترکمنستان بیش از 10 درصد، عراق 7 درصد و سایر کشورها بیش از 9 درصد سهم کل صادرات استان را به خود اختصاص داده اند.

ادامه مطلب200 میلیارد ریال تسهیلات برای تجهیز ماشین آلات جدید معادن نیاز است

معدن

رئيس اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی گفت:براي تجهيز معادن استان به ماشين آلات جديد و پيشرفته، حدود 200 ميليارد ريال تسهيلات نياز است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی، رئيس اتاق بازرگانی استان، به ظرفیت های معادن در سطح استان اشاره کرد و گفت: خراسان شمالي با 790 ميليون تن ذخاير زيرزميني مي تواند به قطب معدني در شرق کشور تبديل شود.

وی افزود: در حالي که با وجود اين مواهب طبيعي، بهره گيري از ظرفيت هاي معدني استان تاکنون در حد قابل توجهي نبوده است و سالانه تنها 7 ميليون تن مواد معدني در استان استخراج مي شود.

صمدی اظهار داشت : در حال حاضر، ذخاير معدني گچ، سنگ لاشه، آهک و مارون، مرمريت، کلسيت، ماسه سيليسي، مس، آهن و خاک صنعتي، در خراسان شمالي به دليل نبود امکانات فرآوري و هزينه هاي بالاي حمل، بلا استفاده باقي مانده و سازمان زمين شناسي نيز با تصور اين که خاک اين منطقه آهکي است، تاکنون در رابطه با استعداد يابي در منطقه اقدامي نکرده است. وی ادامه داد: در حالي که به نظر مي رسد معدن کاران استان شرايط مناسب تري براي فعاليت در اين بخش داشته باشند اما حمايت هاي ضعيف در اين بخش، ناشناخته ماندن معدن استان را موجب شده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی استان، ميزان کل ذخاير معدني استان را حدود 790 ميليون تن ذکر کرد و ظرفيت توليد معادن استان را سنگ لاشه و مالون، گچ خاکي، آهک مارون، سيليسي، بنتونيت، نمک، خاک سرخ، زغال سنگ، خاک صنعتي، پوکه معدني، پوزولان، تراورتن، مخلوط کوهي و مس عنوان کرد .  صمدی با بیان این که از زمان تأسيس استان تاکنون 430 فقره پروانه اکتشاف صادرشده است و خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود 180 فقره ماده معدني کشف و گواهي کشف صادر شده است. وی تصریح کرد: اکنون 150 معدن داراي پروانه بهره برداري با سرمايه گذاري 666 ميليارد ريال در استان وجود دارد که در زمينه صادرات هنوز آمار مشخصي نداريم.

صمدی از اشتغالزایی یک هزار و 750 نفر در معادن استان خبرداد و گفت: در شرايط فعلي، مراحل اوليه فرآوري مواد معدني در داخل استان انجام مي شود اما برخي از مواد معدني به دليل نبود صنايع معدني پيشرفته به استان هاي ديگر حمل مي شود. وي متذکر شد: از آن جايي که ماشين آلات استيجاري و با کارايي نامناسب، افزايش هزينه هاي توليد و قيمت تمام شده محصول را موجب مي شود، براي تجهيز معادن به ماشين آلات جديد و پيشرفته، حدود 200 ميليارد ريال تسهيلات نياز است. دراین رابطه حميد عليداد یکی از معدن کاران استان که از سال 1385 فعالیت خود را دراین بخش شروع کرده گفت: در خراسان شمالي، عناصر معدني زيادي وجود دارد که هنوز در زمينه اکتشاف و استخراج آن ها کاري انجام نشده است.

وی افزود: با وجود اين که سازمان زمين شناسي در شرق کشور وظيفه استعداد يابي معدني را دارد، اما معادن خراسان شمالي، به دليل گمنام بودن ناشناخته باقي مانده و اقدامي در اين زمينه صورت نگرفته است.

علیداد متذکر شد: تاکنون دست اندرکاران تصور مي کردند خراسان شمالي، عناصر فلزي معدني ندارد و بيشتر آن آهکي است اما با اقدامات معدن کاران، وجود عناصر فلزي و معدني بسيار زيادي در منطقه اثبات شد .

وی خاطرنشان کرد: با وجود اين که عنصر مس به مقدار زيادي در استان وجود دارد، اما تاکنون در اين زمينه فعاليت علمي و عملي انجام نشده است.

اين معدن کار که در 2 معدن هماتيت و گچ فعاليت دارد، قوانين دست و پاگير منابع طبيعي و آبخيزداري استان را مانع اصلي فعاليت معدن کاران خراسان شمالي عنوان کرد و خاطرنشان کرد: با قوانين منابع طبيعي، معدن کاران براي فعاليت، ناگزير به ابطال پروانه چرا مي شوند که اين امر بي رغبتي سرمايه گذاران را موجب مي شود.

علیداد اظهار داشت: در حال حاضر به دليل نبود اتحاديه معدن کاران افراد به صورت فردي اقدام مي کنند و هماهنگي هاي لازم وجود ندارد، در نتيجه به درخواست هاي معدن کاران استان پاسخي داده نمي شود.

وی با بیان این که عناصر معدني زيادي از جمله کلسيت، مس و آهن در استان وجود دارد گفت: اما به دليل نبود امکانات فرآوري، اين محصولات بلا استفاده باقي مانده است.

وي نبود متولي اکتشاف، نيروي فعال، تسهيلات اکتشاف به معدن کاران، فرآوري مواد معدني و کمبود نقدينگي را از جمله مسائل معدني در استان ذکر کرد.

اعلمي پور يکي ديگر از سرمايه گذاران در بخش معدن نيز با بيان اين که خراسان شمالي معادن بالقوه زيادي دارد، گفت: اگر سرمايه گذاري در اين بخش، مطابق با اصول و برنامه ريزي خاص انجام شود، با وجود اين ظرفيت هاي معدني مي توانيم در سطح بين المللي مطرح باشيم. وي ادامه داد: متأسفانه کم لطفي هاي مسئولان و بانک ها، معدن کاران را در وضعيتي قرار داده است که گاهي ناگزير به ترک کار مي شوند و يا کار را بسيار ضعيف ادامه مي دهند. وي ادامه و بهبود فعاليت در اين بخش را مستلزم برنامه ريزي اساسي توسط دولت و دست اندرکاران استاني دانست و تصريح کرد: خراسان شمالي استاني غني و سرشار از معادن زيرزميني است.

اعلمی پور خاطرنشان کرد: با شروع فعاليت در بخش نمک، متوجه خلوص بالاي آن در مقايسه با کشورهاي ديگرشدم به طوري که اکنون خلوص نمک در آسياي ميانه 80 درصد و در خراسان شمالي بالاي 90 درصد است. وي اظهار کرد: زماني که فعاليت در اين بخش را شروع کردم، خراسان شمالي استاني نوپا و بدون تخصص در اين زمينه بود اما اکنون که متخصصان زيادي در اين بخش فعاليت دارند، بايد شرايط به گونه اي فراهم شود که با همکاري بانک ها، بتوانيم در سطح بين الملل مطرح باشيم. گچ خاکي، آهک مارون، سيليسي، بنتونيت، نمک، خاک سرخ، زغال سنگ، خاک صنعتي، پوکه معدني، پوزولان، تراورتن، مخلوط کوهي و مس در استان سالانه حدود 7 ميليون تن است.علی اصغر رحمانی یکی دیگر از بهره برداران معادن استان نیز عمده ترین مشکلات معدن کاران استان را نبود نقدیندگی، نبود سرمایه در گردش، بالا رفتن حقوق دولتی از سوی سازمان صنعت، معدن وتجارت و نداشتن حمایت عنوان کرد و گفت: متاسفانه هیچ گونه حمایتی از تولیدکنندگان و معادن کاران در سطح استان انجام نمی شود.

وی از دیگر مشکلات عمده معدن کاران را همکاری نکردن بانک ها در ارائه تسهیلات مناسب عنوان کرد و گفت: این مشکلات موجب شد در حال حاضر در سطح استان 50 درصد معادن استان در تعطیلی به سر ببرند. 

ادامه مطلب

 

دوره آموزشی آشنایی با قوانین امور مالیاتی در اتاق بازرگانی بجنورد

مالیات

دوره آموزشی آشنایی با قوانین امور مالیاتی در اتاق بازرگانی بجنورد برگزار می شود

دوره آموزشی آشنایی با قوانین امور مالیاتی و نحوه تنظیم دفاتر قانونی فردا در محل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، در راستای مصوبات جلسه شورای گفتگوی دولت با بخش خصوصی، دوره آموزشی آشنایی با قوانین امور مالیاتی و نحوه تنظیم دفاتر قانونی فردا در محل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار می شود.

براساس این گزارش این دوره آموزشی با حضور مدرسان اداره کل امور مالیاتی در محل سالن آموزش اتاق بازرگانی استان برگزار می شود.

این گزارش حاکی است زمان برگزاری این دوره آموزشی از ساعت 9 لغایت 12 خواهد بود.

تمامی مدیران امور مالی و کارشناسان مربوطه واحدهای تولیدی استان می توانند دراین دوره شرکت کنند.

 

ادامه مطلبدوره آموزشی آشنایی با قوانین و مقررات صادرات و واردات

آموزشرئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی :

دوره آموزشی آشنایی با قوانین و مقررات صادرات و واردات برگزار شد

رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان شمالی از برگزاری دوره آموزشی آشنایی با قوانین و مقررات صادرات و واردات با حضور دکتر علیرضا راشدی اشرفی استاد موسسه آموزش عالی اتاق بازرگانی ایران در سالن آموزشی اتاق بازرگانی خراسان شمالی خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان خراسان شمالی ، محمد صمدی، با اعلام این خبرگفت: این دوره آموزشی در راستای ارتقای سطح آگاهی علمی و ایجاد مهارت های لازم در امور تخصصی و کاربردی در صادرات ، واردات ، ثبت سفارش و اطلاع و آگاهی از تسهیلات و امتیازات صادراتی اتاق بازرگانی برگزار شد. وی افزود: این دوره آموزشی به مدت 8 ساعت با حضور 110 نفر شرکت کننده در محل سالن آموزشی اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد.

لازم به ذکر است : در پایان این دوره آموزشی به شرکت کنندگان گواهینامه معتبر از اتاق بازرگانی ایران اعطاء می شود.

 

ادامه مطلبصدور ضمانت نامه برای متقاضیان حوزه صنایع کوچک در صندوق ضمانت سرمایه گذاری

رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی از صدور ضمانت نامه برای متقاضیان حوزه صنایع کوچک در صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی محمد صمدی از صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک به عنوان یکی از صندوق های حمایتی و توسعه ای بخش صنعت، معدن و کشاورزی یاد کرد و گفت: با توجه به نقش کلیدی صنایع کوچک در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور،این صندوق با صدور انواع ضمانت نامه در جهت ارتقاء و تسهیل در امر تولید اقدام می کند.

وی افزود: این ضمانت نامه ها می تواند به صورت شرکت در مناقصه و مزایده ، حسن انجام کار، پیش پرداخت ، استراد کسور وجه الضمان، اعتبار خریدار، تعهد پرداخت تسهیلات، گمرکی، تامین مالی اشخاص حقیقی و حقوقی و...باشد. صمدی تصریح کرد: این ضمانت نامه ها تاسقف 30 میلیارد ریال در هر ضمانت نامه از طریق 31 نمایندگی فعال استانی(معاونین صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی هر استان صادر می شود.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از جمله مزایای استفاده از خدمات این صندوق را تخفیف حداکثر 50 درصد مبلغ کارمزد، تخفیف حداکثر 50 درصد در سپرده نقدی تودیعی، تضمین خرید و فروش مدت دار مواد اولیه و ماشین آلات (در مورد استفاده در خرید مدت دار مواد اولیه تولیدی از معادن ، پتروشیمی و سایر فروشندگان وتجار تامین کننده مواد اولیه) اعلام کرد. وی همچنین تضمین تامین مالی صنایع کوچک توسط اشخاص حقیقی و حقوقی،پذیرش ضمانت نامه صندوق به استناد آیین نامه تضمین معاملات دولتی،سهولت در اخذ وثاق، ضمانت اوراق بدهی منتشر شده توسط صنایع کوچک را از دیگر مزایا برشمرد.

صمدی پذیرش ضمانت نامه صندوق به استناد آیین نامه تضمین معاملات دولتی در آینده نزدیک را نیز از دیگر مزایا اعلام کرد. وی در پایان یادآور شد: متقاضیان در حوزه صنایع کوچک و یا پذیرش ضمانت نامه توسط ذینفعان می توانند از مزایای این صندوق و استفاده از ضمانت نامه بهره ببرند.

 

ادامه مطلباعزام هیات تجاری - بازاریابی به کشور روسیه در نیمه دوم مهرماه امسال

روسیهرئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی خبر داد:

اعزام هیات تجاری - بازاریابی به کشور روسیه در نیمه دوم مهرماه امسال

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی از اعزام هیات تجاری - بازاریابی به کشور روسیه در نیمه دوم مهرماه امسال خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در این رابطه اظهار داشت: این اعزام هیات با همکاری شرکت چکاد مبتکران حاما انجام می شود.

وی هدف از اعزام این هیات را مطالعه بازار و امکان سنجی جهت توسعه صادرات غیر نفتی و مبادلات تجاری فی مابین با کشور روسیه فدراتیو اعلام کرد. صمدی ملاقات با سفیر و رایزن اقتصادی محترم ج . ا. ا در مسکو، ملاقات با مدیران و اعضاء سازمان های اقتصادی یا تشکلهای صنفی از جمله : اتاق بازرگانی مسکو و ...، ملاقات با مدیریت بانک ملی ج.ا.ا شعبه روسیه - مسکو جهت معارفه و آشنایی بیشتر به ساختار اقتصادی و امور بانکی در کشور هدف و ملاقات تجاری و مذاکرات رو در روی شرکتهای ایرانی و روس را از جمله برنامه های این سفر ذکر کرد.

وی همچنین بازدید از مراکز تجاری تخصصی و بازار سنتی از جمله : فروشگاههای زنجیره ای ، مواد غذایی و میادین تره بار و .... در مسکو، بازدید از بیستمین نمایشگاه بین المللی کشاورزی agroprod mash Moscow 2015 در مسکو را از دیگر برنامه ها برشمردند.

 

ادامه مطلبخصوصی سازی ها باید جنبه واقعی به خود گیرند

خصوصی سازی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی تاکید کرد:

خصوصی سازی ها باید جنبه واقعی به خود گیرند

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی با تاکید بر اینکه خصوصی سازی ها باید جنبه واقعی به خود بگیرند، گفت: باید از واگذاری شرکتهای دولتی به بنگاه های شبه دولتی خودداری شود چرا که در غیر این صورت کاهش سهم دولت در اقتصاد، دستخوش تحول اساسی نخواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن خراسان شمالی، محمد صمدی با بیان اینکه برنامه ریزی به سبک و سیاق 25 سال گذشته در قابل بیان خطوط کلی فعالیتها واقعی به مقصود نخواهد بود، اظهار داشت: به همین سبب بسیاری از مطالب مندرج در برنامه های اول لغایت پنجم به خاطر مشخص نبودن متولی اجرایی یا عدم تأمین اعتبار و دلایل دیگر به نحو مطلوب اجرا نشده است.

وی افزود: در همین راستا ضرورت ایجاب می کند که برنامه ششم توسعه بر اساس الگوهای بودجه های سنواتی به صورت مواد مشخص تدوین و در هر مورد نهاد یا سازمان مسئول دقیقاً تعیین گردد. صمدی با تاکید بر لزوم تعیین اعتبار برای پرداخت جوایز صادراتی سنوات گذشته و قید مهلت مشخص برای تسویه کامل مطالبات بخش خصوصی در این زمینه، الزام دولت به حمایت از صادرات فرآورده های صنعتی،معدنی و کشاورزی که توان صادراتی دارند اما به سبب غیر قابل رقابت بودن،از صادرات بازمانده اند به صورت تعیین اعتبار مشخص برای صادرات این کالاها و نوع کمکهای قابل اعطا را ضروری دانست.

وی تصریح کرد: این در حالی است که در کشور به سبب کاهش درآمدهای نفتی واحدهای تولیدی و صنعتی باید با افزایش مالیاتهای خود،هزینه های اضافی را تحمل کنند که نهایتاً به غیر قابل رقابتی شدن تولیدات آنها منجر می شود. وی با بیان اینکه دخالت دولت در امر قیمت گذاری صرفاً باید محدود به کالاهای اساسی محدودی باشد، اظهار داشت: این امر باید به گونه ای باشد که واحدهای تولیدی بتوانند در چارچوب مکانیسم بازار آزاد به فعالیت خود ادامه دهند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین کاهش هزینه مشارکت در نمایشگاههای بین المللی و تأمین درصدی از این هزینه ها توسط دولت باید مد نظر برنامه ریزی قرار گیرد چرا که نمایشگاههای در جهان امروز، مهمترین ابزار بازاریابی برای کالاهای صادراتی کشور و معرفی آنها به خریداران بین المللی است. صمدی افزود: با توجه به نقش مهی که در تحقیق و توسعه در ابداع کالاهای دانش بنیان و تولید کالاهای TECH-HIGH دارد دولت باید بخشی از این هزینه ها را به شرکتهای خصوصی که واحدهای تحقق و توسعه کارآمد ایجاد می کنند پرداخت نماید و از نتایج تحقیق و توسعه به تولید کالای صادراتی جدیدی منجر گردد که از بازار وسیعی برخوردار است دولت باید حداقل 50% هزینه های R&D را پرداخت نماید .

وی تصریح کرد: در این میان حمایت از تشکلهای صادراتی و صنفی اگر چه سالهای متمادی است که توسط بخش خصوصی مطرح است اما عملاًتحقق نیافته است و ضروری است که در قانون برنامه ششم توسعه، این حمایت از قوه به فعل درآید و راه کارهای اساسی برای تحقق آن پیش بینی شود. وی متذکر شد: اهمیت صادرات در تحقق خط مشهای کلی اقتصاد مقاومتی ایجاب می کند که سر فصل جداگانه ای برای توسعه صادرات غیر نفتی در قانون برنامه اختصاص یابد و در ذیل آن کلیه فعالیتهایی که تحقیق این هدف مهم کمک می کند به طور مشخص و مورد به مورد بیان شود.

 

ادامه مطلب