عدم وجود زیرساخت های مناسب به منظور توسعه صادرات/اعزام و پذیرش هیات های تجاری عامل اصلی توسعه اقتصادی خراسان شمالی

Export

29 مهرماه به عنوان روز ملی صادرات در تقویم کشور نامگذاری شده در حالی که در خراسان شمالی به دلیل عدم وجود زیرساخت های مناسب توسعه صادرات چندان موفق نبوده است. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، توسعه تجارت خارجي و به ويژه صادرات از عوامل موثر در توسعه اقتصادي كشورها محسوب مي شود كه مي تواند علاوه بر رشد اقتصادي، موجب افزايش توان رقابت پذيري كشورها درعرصه هاي بين المللي شود. از سال 1376 بيست و نهم مهر ماه با تصويب شوراي فرهنگ عمومي كشور، به عنوان روز ملي صادرات تعيين شد تا بيانگر عزم و اراده ملي در مجموعه دولت و مردم براي توسعه صادرات غير نفتي و درنتيجه توسعه اقتصادي كشور باشد.انتخاب این روز و توجه به صادرکنندگان، موجب گسترش تفكر و فرهنگ صادراتي در جامعه مي شود.

زهرا معینی، از صادرکنندگان نمونه استان که در بخش صدور عایق رطوبتی فعالیت دارد، توجه به کیفیت و نوآوری در محصول و استانداردهای کشورهای هدف را در صادرات بسیار موثر دانست. وی تاثیر نهادهای دولتی و اتاق بازرگانی را در توسعه امر صادرات بسیار موثر دانست و خواستار نظارت بیشتر در صدور کارت های بازرگانی شد تا بازرگانانی که استانداردهای کافی در امر تجارت دارند وارد بازارهای جهانی شوند. معینی افزود: این امر باعث می شود در یک فرهنگ مناسب تجارت کالاهای ایرانی را در بخش کلان کشوری و جهانی نهادینه کنیم. وی لازمه ایجاد فضای بین المللی برای دریافت کالاهای ایرانی در داخل را در ایجاد روابط خوب با دولت ها دانست.

وی افزود: امیدواریم با جریان لغو تحریم ها فضای مناسبی برای توسعه صادرات ایجاد و با کمک متخصصان و کارشناسان امر تجارت بتوان استاندارد های بازارهای هدف را شناسایی و کالاهای با کیفیت مناسب به کشورهای هدف صادر کنیم. عقیل طالبی، مدیرعامل شرکت کیا الکترود شرق نیز با اشاره به تولید محصولات این شرکت از سال 89، اظهار داشت: در تولید انواع الکترودهای روکش دار به کشورهایب هدف از قبیل ترکمنستان و مالزی فعالیت دارد. وی مشکلات صادرات را شامل دو بخش داخلی و بین المللی دانست و بیان داشت: مشکلات داخلی شامل تولید و کیفیت و بسته بندی و قیمت تمام شده و مشکملات بین المللی شامل بازاریابی و تبلیغات مناسب و آشنایی با کشورهای هدف و رقابت پذیری با رقبا است.

وی افزود: در بازاریابی با توجه به اینکه در زمینه کشورهای مقصد اطلاعات کم و ناقصی دارند آشنایی با استانداردها و اطلاعات تجاری و اقتصادی کشور مقصد را نداریم. طالبی تصریح کرد: در بحث تبلیغات نیز با وجود رقبای سرسختی که در زمینه بین الممل وجود دارد صادرکنندگان استان ضعیف هستند. وی خاطرنشان کرد: سیاست های صادراتی و نوسانات ارزی نیز از موانع و مشکلات صادرات است که باعث می شود صادرکنندگان دجار مشکلات ناخواسته شوند. محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی،صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان شمالی در این رابطه اظهار داشت: در 6 ماهه نخست سال 94،بیش از 91 میلیون دلار کالا به ارزش 354 هزار تن از این استان صادر شده که تاکنون حدود 54 درصد سهم صادرات استان را محقق کرده است.

صمدی به پیشرفت رضایت بخش صادرات استان در 6 ماهه نخست امسال تاکنون اشاره کرد واظهارداشت: با وجود تحریم ها و تورم، نداشتن گمرگ مرزی، بازارچه مرزی ، عدم دسترسی به بنادر دریایی و راه آهن و فرودگاه بین المللی وسایر زیرساخت های لازم این استان نسبت به سایر استان های دیگر هرساله شاهد افزایش صادرات است. وی افزایش صادرات در استان را در نتیجه اعزام هیات های تجاری، پذیرش هیات، برگزاری نمایشگاه های بین الملی داخل و خارج استان، برگزاری دوره های آموزشی تجار و بازرگان، بازاریابی و... اعلام کرد. صمدی با اعلام این که امسال خراسان شمالی به 16 کشور دنیا صادرات کالا داشته ، عمده ترین کالاهای صادراتی استان را تولیدات پتروشیمی، پلاستیک، مصالح ساختمانی، ماکارونی و سایر کالاهای تولیدی ذکرکرد.

وی با بیان این که در سال جاری تاکنون 9 دوره آموزشی توسط اتاق بازرگانی استان برگزارشده، خاطرنشان کرد: همچنین از ابتدای تشکیل اتاق بازرگانی استان تاکنون بیش از 60 دوره آموزشی و همایش ها برای آشنایی تجار و بازرگان با قوانین و مقرارت صادراتی و بین الملی برگزار شده است. صمدی افزود: این دوره های آموزشی از سوی اساتید باتجربه تهران ، موسسه آموزش عالی، اتاق بازرگانی و سازمان توسعه تجارت برگزار شده است. وی کلاس های دوره آموزشی را شامل آشنایی با قوانین و مقررات، آشنایی با بازارهای بین المللی در زمینه های مختلف اقتصادی، چگونگی انعقاد قراردادهای بین المللی، آشنایی با انواع صادرات و واردات در کشور عنوان کرد و افزود: این دوره های آموزشی برای تجار و بازرگانی که دارای کارت بازرگانی دارند برگزار می شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان بازاریابی را درجهان یک نوع رقابت دانست و گفت: در صادرات کیفیت، مرغوبیت، قیمت تمام شده محصول نسبت به سایر استان ها به عنوان عوامل اصلی بازاریابی در صادرات باید مورد توجه قرار گیرد. یحیی نیکدل، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی نیز از عدم پرداخت جوایز و بسته های تشویقی صادراتی برای صادر کنندگان در سطح ملی و استانی از سال 90 تاکنون به جهت کاهش درآمدهای نفتی از سوی دولت به عنوان یکی از مشکلات یاد کرد.وی افزود: بسته های تشویقی بسته به نوع کالا صادر می شود یعنی هر چقدر صادر کنندگان تولیدات داخلی آن ها بیشتر بود جوایز بیشتری دریافت می کنند. نیکدل تصریح کرد: با این وجود با پرداخت نشدن جوایز صادراتی به صادرکنندگان طی چند سال گذشته تاثیرات منفی برای صادرات در سطح استانی و ملی به همراه داشته است.

وی برگردانده نشدن مالیات بر ارزش افزوده کالاهای صادراتی به صادرکنندگان، عدم فعال بودن تشکل های بخش خصوصی درحوزه صادرات را از عوامل چالش های صادرات اعلام کرد. وی یکی از راههای توسعه صادرات در استان را حضور درنمایشگاه های بین المللی و پذیرش هیات های تجاری به منظورمعرفی توانمندی ها و پتانسیل های استان عنوان کرد. محمد رضا موفق، مدیرکل امور اقتصادی و بین الملل استانداری خراسان شمالی نیز در ادامه اظهار داشت: برابر هدف گذاری که در سال 94 در حوزه صادرات استان تعریف شده خوشبختانه در 6 ماهه نخست امسال، صادرات کالا چه به لحاظ حجمی و دلاری از رضایت مطلوبی برخوردار بوده است. وی با اشاره به صادرات 91 میلیون دلار کالا در سال جاری در استان، گفت: قسمت عمده این صادرات دراستان محصولات پتروشیمی، ساختمانی، غذایی، کشاورزی، فرش و صنایع دستی است.

مدیرکل امور اقتصاد و بین الملل استانداری خراسان شمالی با بیان اینکه هرساله سهم صادرات هر استان طبق برنامه و تعهد مشخص می شود، خاطرنشان کرد: هدف گذاری این استان در سال گذشته 140 میلیون دلار اعلام شده بود که خوشبختانه این عملکرد در پایان سال 93 به حدود 259 میلیون دلار افزایش یافته که به این معنی است که 100 درصد تعهد این استان محقق شده است. وی افزود: امسال نیز باتوجه به فرایند پیش رو امیدواریم تا پایان سال، صادرات استان را براساس هدف گذاری تعیین شده 100 درصد اجرایی کنیم.

موفق یکی از دلایل قوی تر بودن استان های همجوار در حوزه صادرات از این استان را قدمت بالای آن ها دانست چرا که زیرساخت های لازم برای ایجاد یک اقتصاد صادرات گرا را در این سالها در استان خود فراهم کرده اند. وی افزود: این درحالی است که خراسان شمالی به دلیل نوپا بودن هنوز زیرساخت های متناسب با حجم فعالیت اقتصادی را ندارد.وی متذکر شد: به طور حتم توسعه زیرساخت های استان در آینده نه چندان دور به توسعه امر صادرات در استان کمک خواهد کرد. مدیرکل امور اقتصاد وبین الملل استانداری خراسان شمالی یادآور شد: در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی که توسط مقام معظم رهبری در 24 بند ابلاغ شد، بند دهم این سیاست های ابلاغی به موضوع صادرات توجه جدی دارد.

وی افزود: در این بند به در دست گرفتن بازارهای جدید، تقویت مراودات اقتصادی با همسایه ها و کشورهای منطقه تاکید شده و به بحث صادرات غیر نفتی به صورت اختصاصی پرداخته شده است. موفق با بیان این که اقتصاد مقاومتی اقتصادی مردم محور، درون گرا و برون گرا است، اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی نگاه به کشورهای همسایه ، بازارهای هدف در کشورهای مختلف و اقتصادی است که در هر شرایط سخت پویایی خود را از دست نخواهد داد.

موفق با بیان اینکه در حوزه صادرات و مباحث اقتصادی یکی از بزرگترین اولویت ها و مولفه های بحث وجود منابع مالی است، گفت: درهر فعالیت اقتصادی یکی از پایه های اساسی آن را منابع مالی آن مشخص می کند ولی متاسفانه کشور ما چند سالی است به شدت تحت تاثیر تحریم های هدفمند دشمنان نظام و انقلاب قرار گرفته است. مدیرکل امور اقتصاد و بین الملل استانداری استان در ادامه یکی از بزرگترین تحریم هایی که کشور ما مورد هدف قرار گرفته را محرومیت های مبادلات بانکی اعلام کرد و بیان داشت: بسیاری از تجار، فعالین اقتصادی ما صادرات خود را انجام می دهند ولی در برگرداندن ارز و فروش به داخل کشور با مشکل مواجه هستند. وی ادامه داد: با این وجود بخش عمده سود حاصل از صادرات، توسط دلالان ارز و واسطه ها به هزینه گرفته می شود و عملا صادرات کشور را دچار چالش کرده اند.

موفق ابراز امیدواری کرد: با رفع تحریم ها و اجرایی شدن مسئله برجام قسمت قابل توجهی از مشکلات کشور در حوزه اقتصاد مرتفع شود. موفق، سوبسیدهای بانکی، کمبود اطلاعات تجاری و اقتصادی صادرکنندگان، کیفیت پایین محصولات، عدم تداوم در ارائه محصولات کیفی و بسته بندی نامرغوب را از موانع اصلی توسعه صادرات غیرنفتی در استان وکشور اعلام کرد. وی در پایان از دیگر موانع توسعه صادرات غیر نفتی را بالا بودن قیمت کالای تمام شده، هزینه های بالای تبلیغاتی، عدم وجود نقدیندگی کافی و نداشتن برندهای معتبر بین المللی برشمرد.

 

ادامه مطلبسفر رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به افغانستان

Afghan

 

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به همراه هیئتی 11 نفره از فعالان حوزه اقتصادی به دعوت اتاق بازرگانی افغانستان به این کشور سفر کرد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی به همراه هیئتی 11 نفره از فعالان حوزه اقتصادی سراسر کشور به دعوت اتاق بازرگانی افغانستان از امروز به مدت سه روز به این کشور سفر کرد.

براساس این گزارش بررسی روابط تجاری بین ایران و افغانستان و موانع و مشکلات موجود از جمله اهداف این سفر است. این گزارش حاکی است همچنین رونق توسعه اقتصادی و همکاری فی ما بین دو کشور و انجام مذاکراتی در این رابطه از دیگر اهداف این سفر است. بنابراین گزارش رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی و هیئت همراه در این سفر با رئیس اتاق بازرگانی افغانستان و سفیر ایران در کابل دیدار خواهند داشت.

گفتنی است بازدید از بخش های مختلف از جمله واحدهای تولیدی و دیدار با تجار و بازرگانان این کشور از دیگر برنامه های این سفر است.

ادامه مطلبایجاد شورای مشترک خراسان شمالی با کشور تاجیکستان

TAJ

رئیس اتاق بازرگانی صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی از ایجاد شورای مشترک خراسان شمالی با کشور تاجیکستان با محوریت خراسان شمالی خبر داد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی، اظهار داشت: در سفری که طی هفته گذشته به تاجیکستان انجام گرفت ایجاد شورای مشترک خراسان شمالی با کشور تاجیکستان با محوریت این استان توافق شد.

وی افزود: گسترش زمینه‌های مبادلات تجاری و بازرگانی بین استان خراسان شمالی و کشور تاجیکستان از جمله برنامه های این شورا است. صمدی همچنین برنامه‌ریزی به منظور افزایش صادرات به تاجیکستان، سرعت بخشیدن به صدور روادید تجار و کمک به امور اعزام و پذیرش هیئت‌های تجاری را از جمله اهداف تشکیل این شورا ذکر کرد.

وی ملاقات سید شریف، رئیس اتاق تاجیکستان، انجام توافقات لازم درزمینه توسعه صادرات در استان و اعزام و پذیرش هیأتهای تجار ی و بازاریابی و برگزاری نمایشگاههای تجاری را از دیگر دستاوردهای این سفر اعلام کرد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی بررسی زمینه های همکاری جهت توسعه صادرات و واردات و سرمایه گذاری در خصوص کشاورزی، نهال کاری، دامداری، قالی بافی را از دیگر توافقات دانست. گفتنی است رئیس اتاق بازرگانی استان همچنین در این سفر در همایش سرمایه گذاری و کسب و کار در کشور تاجیکستان با حضور رحمانف، رئیس جمهور تاجیکستان نیز شرکت کردند.

 

 

 

ادامه مطلبشرکت رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در برنامه شبهای اترک

Sad

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در آستانه روز ملی صادرات در برنامه تلویزیونی زنده شبهای اترک حضور می یابد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در آستانه روز ملی صادرات در برنامه تلویزیونی زنده شبهای اترک شرکت می کند.بر اساس این گزارش توسعه صادرات استان و برنامه های اتاق بازرگانی در این زمینه از جمله مباحثی است که در این برنامه توسط رئیس اتاق بازرگانی استان مطرح خواهد شد.

این گزارش حاکی است اعلام برنامه ها و توفیقات حاصله اتاق در طول سال از دیگر برنامه ها است.گفتنی است در تقویم جمهوری اسلامی ایران 29 مهر ماه به عنوان روز ملی صادرات نامگذاری شده که حاکی از اهمیت این مقوله است.

ادامه مطلبشرکت رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در همایش کشوری روز ملی صادرات

Samadi

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی 28 مهر ماه در همایش کشوری روز ملی صادرات شرکت خواهد داشت.به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی، این همایش با حضور مسئولین و مقامات عالی رتبه کشور در محل سالن اجلاس سران برگزار می شود.

بر اساس این گزارش محمد صمدی همچنین 27 مهر ماه نیز در جلسه هیات نمایندگان و شورای روسای اتاق های سراسر کشور حضور می یابد.این گزارش در این جلسات روسای اتاق های سراسر کشور به بحث و تبادل نظر پیرامون برنامه های آینده شورا و اتاق ها و نیز دیگر مباحث مربوطه می پردازند.

ادامه مطلببیش از 800 نفر در دوره آموزشی اتاق بازرگانی خراسان شمالی شرکت کردند

EDU

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی از شرکت بیش از 800 نفر در دوره های مختلف اموزشی اتاق از ابتدای سال جاری تا کنون خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تا کنون تعداد 9 دوره آموزشی در ارتباط موضوعات مختلف در محل اتاق برگزار شده است.

وی آشنایی با قوانین و مقررات صادرات و واردات، مدیریت فروش، قوانین امور مالیاتی و مالیات بر ارزش افزوده، آشنایی با نرم افزارهای کامپیوتری را از جمله موضوعات این دوره ها برشمرد. صمدی تصریح کرد: در این دوره ها بیش از 800 نفر از تجار و بازرگانان، صاحبان بنگاههای اقتصادی و صاحبان صنایع و مشاغل شرکت داشتند.

وی خاطرنشان کرد: هرکدام از این دوره ها به مدت 8 ساعت و با حضور اساتید مطرح در محل اتاق بازرگانی استان برگزار شده است.

ادامه مطلبپیگیری به منظور تشکیل اتاق مشترک خراسان شمالی و تاجیکستان

taj

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی از پیگیری این اتق به منظور تشکیل اتاق مشترک خراسان شمالی و تاجیکستان خبر داد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالیف محمد صمدی اظهار داشت: هم اکنون این اتاق در حال پیگیری تشکیل اتاق مشترک خراسان شمالی و تاجیکستان است. وی افزود: تشکیل این اتاق مشترک در سفری که این هفته به تاجیکستان انجام می‌شود در نشست با رئیس اتاق بازرگانی تاجیکستان پیگیری خواهد شد.

صمدی تصریح کرد: بی شک تشکیل این اتاق مشترک در کمک به مبادلات تجاری و بازرگانی خراسان شمالی با کشور تاجیکستان می تواند بسیار تاثیرگذار باشد. وی خاطرنشان کرد: همچنین سرعت بخشیدن به امور اعزام و پذیرش هیئت‌های تجاری نیز از مزایای تشکیل این اتاق مشترک خواهد بود.

ادامه مطلبخراسان شمالی آماده پذیرش مسئولیت شورای مشترک ایران و ترکمنستان است

ترکمنستان

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی از آمادگی این استان به منظور پذیرش مسئولیت شورای مشترک ایران و ترکمنستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی با اعلام این خبر اظهار داشت: این استان با دارا بودن 300 کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکمنستان می تواند مسئولیت شورای مشترک ایران و ترکمنستان را بر عهده بگیرد. وی افزود: این شورا می‌تواند زمینه‌های مبادلات تجاری و بازرگانی را بین استان خراسان شمالی و کشور ترکمنستان را افزایش دهد.

صمدی برنامه‌ریزی به منظور افزایش صادرات به ترکمنستان، سرعت بخشیدن به صدور روادید تجار و کمک به امور اعزام و پذیرش هیئت‌های تجاری را از جمله اهداف تشکیل این شورا ذکر کرد.

ادامه مطلب

 

پذیرش هیات های تجاری و بازاریابی مستلزم بودجه مناسب است

بین المللی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی گفت: پذیرش هیات های تجاری و بازاریابی مستلزم بودجه مناسب است.به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان گفت: پذیرش هیات های تجاری و بازاریابی مستلزم بودجه مناسب است.

وی افزود: امسال اتاق بازرگانی بنا به دلایلی با کمبود اعتبار مواجه است که نیاز است استانداری و سایر دستگاه های مربوطه در این زمینه کمک های لازم را داشته باشند. صمدی از اعزام هیات تجاری به مسکو طی سال جاری خبر داد و گفت: استان باید در این زمینه برای معرفی توانمندی ها و ظرفیت های موجود تلاش بیشتری کند.وی افزود: نبود زیرساخت های موجود در حمل و نقل و مشکلات تحریم و نبود سرمایه در گردش برای صادرکنندگان از مشکلات موجود در اعزام و پذیرش هیات ها است. وی اظهار کرد: وام های 28 و 30 درصد بانک ها برای تولید کنندگان مقرون به صرفه نیست.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای استانداری خراسان شمالی مثبت ترین وموثرترین فاکتور در امر صادرات و واردات استان را آماده سازی بسترها و زیرساخت های لازم به منظور حرکت سریع دراین بخش دانست. محمود دلپسند، سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصاد و توسعه منطقه استانداری خراسان مثبت ترین وموثرترین فاکتور در امر صادرات و واردات استان را آماده سازی بسترهای و زیرساخت های لازم به جهت حرکت سریع دراین امر مهم دانست.

وی با اشاره به کاهش صادرات استان در استان، گفت:با این وجود بخش گمرگ در عرصه صادرات افزایش داشته است. دلپسند افزود: قطعا استان به لحاظ نداشتن زیرساخت های مناسب در بخش های مختلف حمل و نقل درامر صادرات با مشکلات مواجه است. وی اظهار کرد: این استان دارای پتانسیل ها و توانمندی های بالقوه دیگری است که باید از این پتانسیل ها به خوبی استفاده کنیم.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای استانداری خراسان شمالی با اشاره به کاهش نسبی و قابل توجه صادرات استان به لحاظ حجم و مقدار در سال جاری، بر ارتباط مطلوب استان در امر صادرات و واردات با بازار داخلی و خارجی تاکید کرد. وی اعزام هیات های تجاری به کشورهای دیگر را ابزارهای کار صادرات برشمرد و گفت: درسایه این رفت و امدها با نوع سلایق و نیاز کشورهای دیگر شناخت بیشتری پیدا می کنیم.

دلپسند برمشارکت دستگاه ها با بخش های خصوصی را مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: باید بامشارکت این بخش ها به هرمیزان می توانیم در امر توسعه صادرات و واردات با کشورهای دیگر ورود پیدا کنیم.

دلپسند گفت: هم اکنون نزدیکی استان به کشورهای همسایه مهمترین مزیت توسعه استان است ولی در این زمینه تا کنون ضعیف عمل کرده ایم. وی افزود: باید محصولات را متناسب با کشورها و بازار هدف برنامه ریزی کنیم. سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای استانداری اظهار کرد: اعزام هیات های تجاری نباید محدود به یک هیات خاص شود و به سمت کشورهای پیشرفته سوق دهیم.

ادامه مطلب