ضرورت صدور کارت کارنه تیر برای شرکت های حمل و نقل استان

 

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی صدور کارت کارنه تیر برای شرکت های حمل و نقل استان را ضروری برشمرد.به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در چهاردهمین جلسه شورای گفتگوی دولت با بخش خصوصی که درمحل استانداری خراسان شمالی برگزار شد، باارائه گزارشی درخصوص صدور کارت کارنه تیر،گفت: این کارت از طریق اتاق بازرگانی استان به منظور معرفی شرکت های حمل و نقل بین المللی استان انجام خواهد گرفت.

وی حدنصاب مورد نیازجهت صدور مجوز کارت کارنه تیر برای استان را حداقل 25 فقره از سوی شرکت حمل و نقل اعلام کرد ودر توضیح این کارت نیزگفت: کارت کارنه تیر برای استان های که شرکت های بین المللی حد نصاب داشته باشند صادر می شود.صمدی در رابطه با مزایای این کارت نیزگفت: با داشتن کارت کارنه تیر برای شرکت های حمل و نقل خروج و ورود کالا با کشورهای بین المللی راحت تر انجام می شود.وی از اداره کل حمل ونقل استان خواست درخصوص برخورداری ازمزایا کارت کارنه تیر اقدامات لازم برای افزایش شرکت ها انجام گیرد.

محمد رضا موفق، مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری خراسان شمالی نیز دراین جلسه به فرآیند ثبت شرکت ها و وجود مشکلاتی در این رابطه اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه اداره کل ثبت اسناد، اطلاعات سامانه و اشکالات آن را در بخش محتوایی و کمی و کیفی بهتر می داند باید پیشنهادات اصلاحی خود را برای رفع مشکلات موجود ارائه دهد.

موفق متذکر شد: باید خروجی برنامه ها به شکلی باشد که منجر به کوتاه کردن روند انجام امور شود.وی خاطرنشان کرد: اگر قرار است کارها به صورت متمرکز انجام شود باید افرادی باتجربه و نیروی انسانی بیشتری به کارگیری شود تا کارها سرعت گیرد.سعید سبحانی مدیر کل محترم حمل و نقل و پایانه های استان خراسان شمالی نیز دراین جلسه ضمن ارائه گزارشی از آمار وضعیت ناوگان استان ،خواستار تسهیلات ویژه از محل صندوق توسعه ملی برای تجهیز ناگان حمل و نقل شدند.وی مشکل ناوگان حمل ونقل استان را وجود خودروهای فرسوده برشمرد که باعث ایجاد حادثه در جاده ها و مصرف سوخت بالا شده است.نشأت، سرپرست اداره کل ثبت شرکت های استان هم دراین جلسه مشکلات کاربران جهت استفاده از سیستم مکانیزه ثبت شرکتها را شامل عدم داشتن اطلاعات کافی مراجعه کنندگان از نرم افزار مربوطه،عدم اطلاعات کافی کاربران از قانون تجارت و متمرکز شدن نظارت توسط ثبت اسناد و عدم تفویض عنوان کرد.

وی راهکارهای لازم را در آموزش لازم به دفاتر پیشخوان دولت دانست.در ادامه نجفی معاون توسعه و کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان دررابطه با استفاده از تسهیلات 1250 میلیارد تومانی از محل اعتبارات بند 4 مصوبه مقام معظم رهبری جهت تخصیص به ناوگان حمل و نقل استان برای بنگاههای زود بازده، گفت: علت عدم استقبال میزان جذب بالای نرخ سود بانک بوده است.     

ادامه مطلبهمایش تجلیل از صادرکنندگان نمونه خراسان شمالی برگزار شد

همایش تجلیل از صادرکنندگان نمونه خراسان شمالی با حضور مشاور عالی وزیر صنعت معدن و تجارت با تجلیل از 8 نفر از صادرکنندگان نمونه استان برگزار شد.به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمدصمدی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع ومعادن وکشاورزی خراسان شمالی در این همایش به صادرات از انجام گرفته در سال جاری اشاره کرد وگفت: در هشت ماه امسال 122میلیون دلار صادرات به وزن 512 هزار تن انواع کالا صادر شده است.
وی افزود: این میزان کالا به 22 کشور دنیا صادر شده که عمدتا شامل هندوستان، افغانستان،ترکمنستان و عراق بوده است.صمدی سهمیه تعیین شده از سوی سازمان توسعه تجارت برای استان در سال جاری را 170 میلیون دلار ذکر کرد و گفت: از این میزان تاکنون 72 درصد محقق شده است.وی خاطرنشان کرد: همچنین دراین مدت 13 میلیون دلار صادرات به وزن 8 هزار و 921 تن داشته ایم.وی متذکر شد: این در حالی است که خراسان شمالی از زیرساخت های لازم از قبیل بازارچه مرزی، مناطق ویژه اقتصادی،راه آهن ، فرودگاه بین المللی برخوردار نبوده و این مهم در نتیجه همکاری دوجانبه و اعزام پذیرش هیات ها و برگزاری نمایگشاه های بین المللی تحقق یافته است.


وی برگزاری 60 دوره آموزشی توسط اساتید برجسته  سازمان توسعه و تجارت و اتاق ایران برای تجار و فعالان اقتصادی را در دستیابی به این اهداف بسیار تاثیرگذار خواند. رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از جمله مشکلات توسعه صادرات در استان را عدم پرداخت به موقع مشوق های صادراتی دانست و گفت: متاسفانه از سال 90 تاکنون این مشوق ها به صادر کنندگان استان پرداخت نشده است. وی نبود سرمایه درگردش برای صادرات و تولید کنندگان و بهره های بانکی بالا را از دیگر مشکلات برشمرد و گفت: متاسفانه این بهره ها برای تولید کنندگان مقرون به صرفه نیست و نمی توانند با این شرایط صادرات مطلوبی داشته باشند.
محمود دلپسند، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای استانداری خراسان شمالی نیز کمبود نقدیندگی برای صادر کنندگان را از جمله مشکلات این حوزه عنوان کرد وگفت: پیچیدگی اداره ی، بروکراسی، دیوان سالاری و مالیات های غیر متعارف و متعدد و نبود زیرساخت های لازم به عنوان کلافی توان و انرژی صادرکنندگان را کاهش داده بود. معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای استانداری خراسان شمالی با اشاره به نبود زیرساخت های مناسب در استان، خاطرنشان کرد: این امر اگرچه تسهیل کننده است اما نمی تواند محدود کننده جدی باشد.


 وی اولویت اول دولت در صادرات را صادرات غیر نفتی دانست وگفت: اتکاء به یک محصول و تک محصولی بودن در صادرات می تواند خسارت های را به دنبال داشته باشد. یحیی نیکدل، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان شمالی نیز دراین همایش عدم تخصیص بودجه به منظور پرداخت یارانه برگزاری نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران، پرداخت یارانه اعزام و پذیرش به هیات های تجاری و بازاریابی و عدم پرداخت بدهی جوایز صادراتی را از مشکلات صادرات استان برشمرد.
وی تصریح کرد: همچنین عدم تخصیص بودجه به منظور پوشش هزینه های برگزاری دوره های آموزشی تجارت خارجی و هزینه های برگزاری میزهای کالایی و کشوری نیز از مشکلات این بخش بوده است. نیکدل به تعمیر و احداث فضای ساختمانی اتاق بازرگانی در سال جاری اشاره کرد و گفت: هم اکنون فضایی آبرومند و در شان برای اتاق بازرگانی با پیگیری رئیس اتاق تهیه شده است.
وی افزود: این امر افتخاری برای استان است ولی به علت محدودیت های مالی که در راستای تامین هزینه های این ساختمان طی امسال به وجود آمده نتوانسته ایم آن طور که انتظار داریم در اعزام و پذیرش هیات ها موفق عمل کنیم که این امر در سال آینده با بهبود اعتبارات به طور بهتری انجام می شود.

نیکدل همچنین به فرایند انتخاب صادرکنندگان نمونه استان نیز اشاره کرد وگفت: در سال گذشته باتوجه به این که در استان کم برخوردار قرار داریم انتخاب صادرکنندگان نمونه بامعیار استان تعیین می شد و کف میزان صادرات پایین آورده می شد.وی افزود: با این وجود امسال براساس دستورالعمل سازمان توسعه و تجارت صادر کنندگان نمونه استان باید کف میزان صادرات ملی را حتما داشته باشند. وی متذکر شد: در همین راستا فقط 7 نفر از صادر کنندگان استان که کف ملی را داشته اند به همراه یکی از صادرکنندگان که برای اولین بار صادرات خدمات فنی و مهندسی داشته به عنوان صادر کننده نمونه استان برگزیده شدند.گفتنی است در پایان این مراسم از صادرکنندگان نمونه استان با اهدا لوح و هدایایی تقدیر شد.

ادامه مطلباختصاص 200 میلیارد تومان اعتبار به عنوان یارانه تسهیلات بانکی


معاون کمک های تجاری سازمان توسعه تجارت از اختصاص 200 میلیارد تومان اعتبار به عنوان یارانه تسهیلات بانکی برای افرادی که تسهیلات از بانک های عامل دریافت کرده و به امر صادرات پرداخته باشند خبرداد.به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد رضا مودودی، معاون کمک های تجاری سازمان توسعه تجارت که به منظور شرکت در همایش روز ملی صادرات به خراسان شمالی سفر کرده بود، درگفت و گو با خبرنگاران گفت: به منظور حمایت از صادرات 200 میلیارد تومان اعتبار به عنوان یارانه تسهیلات بانکی در نظر گرفته شده است.وی افزود: این تسهیلات به افرادی که تسهیلات از بانک ها عامل دریافت کرده و صادرات انجام داده باشند پرداخت می شود که طی آن 6 درصد از بهره بانکی را به آنها اختصاص می دهد.
مودودی خاطرنشان کرد: دراین میان برای صادر کننده معمولی تا سقف 300 میلیون تومان و برای صادر کننده نمونه ملی تا سقف 500 میلیون تومان پرداخت می شود.وی یاد آور شد: همچنین 50 میلیارد تومان نیز در قالب کمک به نرم افزارهای تجارت خارجی اختصاص یافته است.مشاور وزیر صنعت،معدن و تجارت خاطرنشان کرد: این کمک ها در قالب کمک به اعزام و پذیرش هیات های تجاری و بازاریابی، برگزاری نمایشگاه بین المللی، برقراری خطوط منظم کشتی رانی و هوایی به بازارهای هدف و توسعه و تقویت بحث برند و بسته بندی و ایجاد مراکز تجاری در خارج کشور اختصاص می یابد.وی ابراز امیدواری کرد: مجوز اعطای این کمک ها تا قبل از دی ماه اخذ و در اختیار بخش قرار گیرد.
مودودی به میزان صادرات در سال جاری اشاره کرد وگفت: طی هشت ماهه امسال 29 میلیارد و630 میلیون دلار صادرات انجام گرفته که عمده آن به پنج کشور هدف که 70 درصد صادرات کشور ما را  به خود  اختصاص می دهند صورت گرفته است.وی با  اشاره به کاهش 10 درصدی صادرات در سال جاری، خاطرنشان کرد: این امر با توجه به شرایط تحریم ها منطقی است.وی افزود: همچنین 27 میلیارد و 300 میلیون دلار واردات نیز در این مدت داشته ایم.مودودی متذکر شد: با این وجود برای اولین بار در سطح کشور تراز صادرات و واردات نزدیک به هم شده ومیزان صادرات افزایش یافته و تراز تجاری مثبت شده است.
وی در پایان از تهیه نقشه راه تفصیلی برای 26 کشور دنیا به منظور جذب سرمایه گذاری و طرح های توسعه صادرات خبرداد که مهمترین آنها را کشورهای آلمان، فرانسه و ایتالیا تشکیل می دهد.

ادامه مطلبتفکر سرمایه گذاری در کشور ضعیف است/ حمایت به هیچ وجه نمی تواند بخش رقابت را تقویت کند


مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت، تفکر سرمایه گذاری در کشور را ضعیف دانست و گفت: حمایت به هیچ وجه نمی تواند بخش رقابت را تقویت کند.به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمدرضا مودودی، مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت:با تاکید بر اینکه باید به سمت ایجاد شرکت های بسیار بزرگ برویم، اظهار داشت: باید شرکت هایی ایجاد کنیم که حداقل بتوانند روی 5 میلیارد دلار صادرات کالا کار کنند و به شکل تخصصی صادرات داشته باشند.وی افزود: هم اکنون جای خالی این شرکت ها در فرآیند توسعه صادرات به شدت احساس می شود.
مودودی خطاب به مسئولین خراسان شمالی گفت: باید اتحادهایی در سطح استان تشکیل شود و هدف گذاری کلی در این میان داشته باشند.وی متذکر شد: اتاق بازرگانی خراسان شمالی با توجه به فعالیت بسیار خوبی که داشته می تواند این اتحادیه ها را در استان تشکی دهد و این بخش را مدیریت کند.وی تصریح کرد: با راه اندازی این اتحادها توسط اتاق بازرگانی شاید شاهد تحولی عظیم در فضای اقتصادی کشور و استان باشیم.
مودودی در بخش دیگری از سخنان با بیان اینکه پایان تحریم ها به معنی رفع مشکلات صادرات نیست، اظهارداشت: تحریم ها در این سال ها همانند دیوار و سنگی جلوی پای صادرکنندگانی بود که
می خواستند صادرات داشته باشند.وی افزود: این سنگ اکنون برداشته شده اما رقابت وجود دارد و رقبا به سختی در تلاش هستند.مودودی یادآور شد: دشمنان مختلف 12 سال علیه ایران صحبت کردند و با تهمت های مختلف ایران هراسی را در دنیا ترویج کردند اما در چندماهی که توافقات به نتیجه رسیده تمام بار تبلیغات منفی دشمنان خنثی شده و هیات های بسیاری به سرعت به سمت ایران می آیند.
وی باتاکید براین که نباید خیلی نسبت به این رفت و آمدها خوش بین باشیم، متذکرشد: امروز 70 میلیون جمعیت کشور ما برای دنیا تبدیل به یک فرصت شده که همه به آن چشم دارند چراکه دنیای کنونی دنیای رقابت است و کشورها با انباشت کالاها در انبارها مواجه شده اند.معاون کمک های تجاری سازمان توسعه تجارت خاطرنشان کرد: امروز ما به عنوان یک شعار، صادرات را مطرح می کنیم و بار آن را به دوش بخش خصوصی می گذاریم درحالی که روابط اقتصادی با دنیا هموارتر شده و برندهای بزرگ دنیا همسایه دیوار به دیوار ما شده اند و در این میان باید دید چه حرفی برای گفتن داریم.وی با بیان این که هنوز با معیارهای گذشته با صادرات برخورد می کنیم، گفت: این درحالی است که این معیارها پارامترهای غالب در فضای توسعه صادرات امروز نیست.
مودودی خاطرنشان کرد: باید معیارها و پارامترهای خود را تغییر دهیم و مهندسی مجدد در نوع نگاه و عملکرد خود حتی در حوزه های فعال بخش های اداری پیشتیبان داشته باشیم.وی با یادآوری اینکه در سال جاری برای اولین بار تراز تجاری یک کشور مثبت شده و در هشت ماهه رکورد به ثبت رسیده، اظهار داشت: این امر اقدام بسیار بزرگی است اما هنوز تا فلسفه و نگرش اصیل درحوزه تجارت فاصله بسیاری داریم.مودودی خاطرنشان کرد: امروز جغرافیای صادراتی متفاوت شده و کسی جغرافیای صادراتی را همسان جغرافیای کشوری خود نمی داند و دنیا به سمت صادرات با یک رقابت تنگاتنگ رفته است.
وی بر لزوم سرمایه گذاری به ویژه در بخش سرمایه گذاری خارجی تاکیدکرد و گفت:  باتقویت این بخش و نیز تقویت برندهای خود و آموزش می توانیم دراین عرصه موفق باشیم.وی متذکر شد: ما نیاز به سرمایه گذارانی داریم که به ما تفکر سرمایه گذاری را آموزش دهند چراکه به دلیل کم سابقه بودن در امر صادرات طی این بیست سال  دراین بخش بسیار ضعیف هستیم.مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت به دلایل مثبت بودن روند توسعه صادرات غیر نفتی در برخی کالاها اشاره کرد و گفت: کشورهای مختلف برای بخشی از محصولات واسطه ای و خام دنیا، تحریم نمی شناسند اما وقتی محصولی با ارزش افزوده بالا صادر می شود همه دنیا جلوی آن قدعلم می کنند.وی افزود: بنابراین باید ما محصولاتی تولید کنیم برای غلبه بر بازارهای خود این کشورها که از آنها استفاده کنیم.مودودی، تفکر غالب در تولید و صادرات را بحث رقابت دانست و گفت: حمایت به هیچ وجه نمی تواند بخش رقابت را تقویت کند ولی ما هنوز از اعطای جوایز صادراتی حرف می زنیم.
وی، تفکر حمایتی که تاکنون بوده و هست را تفکر حاکم بر کشت دیم دانست چراکه به امید اینکه در گستره جغرافیای صادر کننده خوبی باشیم، همه حمایت ها را انجام می دهیم.وی خاطرنشان کرد: هم اکنون 72 درصد کل صادرات غیر نفتی ما را 362 شرکت و 85 کل صادرات توسط 780 شرکت انجام می گیرد. مودودی ادامه داد: این درحالی است که 40 درصد صادرات ما پایه پتروشیمی و نفتی دارد و صادرات کالاهای غیر نفتی و غیر پتروشیمی و نیز میعانات گازی توسط 250 شرکت که 30 درصد صادرات کشور را انجام می دهند، صورت می گیرد.وی متذکر شد: در این میان 55 شرکت به عنوان شرکت های نمونه و ملی شناخته شده اند که 25 درصد کل صادرات را انجام می دهند.

ادامه مطلبهمایش روز ملی صادرات در خراسان شمالی برگزار می شود

همایش روز ملی صادرات فردا با حضو مهمانان کشوری و استانی در خراسان شمالی برگزار می شود. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن  کشاورزی خراسان شمالی، این همایش با حضور محمدرضا مودودی، مشاور محترم مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت و معاون کمک های تجاری سازمان توسعه تجارت در استان برگزار می شود.
بر اساس این گزارش همچنین استاندار خراسان شمالی، امام جمعه بجنورد و جمعی دیگر از مدیران کل دیگر میهمانان این همایش هستند.این گزارش حاکی است استاندار، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی و مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی و مشاور وزیر صنعت و معدن سخنرانان این همایش خواهند بود.بنا براین گزارش در همایش قرار است از 8 نفر از صادرکنندگان نمونه استان تقدیر شود.گفتنی است این همایش ساعت 9 صبح فردا در محل سالن همایش های سرپرستی بانک ملی خراسان شمالی برگزار می شود.

ادامه مطلبضرورت اطلاع رسانی به تولید کنندگان از روند امور مالیاتی


رئیس اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی با تاکید بر اطلاع رسانی دقیق و شفاف امور مالیاتی استان  از روند مالیاتی تولید کنندگان استان، گفت: این امر باعث می شود تولیدکنندگان بدون اطلاع در عمل انجام شده قرار نگیرند.به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمدصمدی، ضمن تشکر از خدمات اداره کل امور مالیاتی استان به ویژه از جناب آقای انوری، مدیرکل محترم
امور مالیاتی استان و همکاران محترم، با اتاق بازرگانی وتولید کنندگان استان، گفت: امور مالیاتی استان در راستای تسریع در رفع مشکلات واحدهای تولیدی همه ساله همکاری لازم را داشته است.صمدی باتاکیدبر استمرار برگزاری دوره های آموزشی برای تولید کنندگان در سطح استان، گفت: هر ساله اتاق بازرگانی استان اقدام به برگزاری دوره آموزشی مختلف به منظور آشنایی با قوانین ومقرارت صادرات، واردات و مالیات و نحوه تنظیم دفاتر مالیاتی برای تجار، بازرگانان و تولید کنندگان استان می کنند.
وی در رابطه با مشکلات واحدهای تولیدی استان در زمینه مالیات نیز گفت: از سال 93-94 برای تولید کنندگان و صادرکنندگان استان پیامک از سوی سازمان امور مالیاتی ارسال می شود که در راستای تکمیل اظهارنامه مالیاتی اقدام کنید. صمدی افزود: درحالی که متاسفانه در سال های 89 تا 92 چنین پیامک های از سوی امورمالیاتی استان برای تولیدکنندگان ارسال نمی شد و تولید کنندگان صادراتی هیچ اطلاعی از روند مالیاتی خود نداشتند و تصور می کردند صادرات طبق قانون از مالیات معاف است.وی خواستار شد: حداقل ازسوی امورمالیاتی به صادرکنندگان اعلام شود طی مدت مذکور نسبت به امور مالیاتی خود اقدام کنند و صادرکنندگان را بدون اطلاع در عمل انجام شده قرار ندهند.رئیس اتاق بازرگانی استان خراسان شمالی با بیان این که مشکلات مالیاتی در تمام استان ها بوده و تنها منحصر به استان ما نیست، حل مشکلات واحدهای تولیدی استان را در همکاری و تعامل مسئولان با بخش خصوصی دانست تا چاره اندیشی اساسی در تسهیل در روند مشکلات تولید کنندگان اندیشه شود.
وی به سفر اخیر 31 نفر از روسای اتاق های بازرگانی سراسر کشور به سرپرستی هیات رئیسه اتاق ایران به آنکارا اشاره کرد و اظهارداشت: طی بازدیدی که از کارخانه ها و شهرک صنعتی این کشور داشتیم متوجه شدیم توسعه و آبادی کارخانه ها وشهرک های صنعتی آنها غیردولتی بوده و به بخش خصوصی واگذار شده است. صمدی خواستار شد به عنوان نماینده بخش خصوصی در زمینه بهبود اقتصاد وتوسعه استان در تمام بخش ها حضور مستمر و فعال دارند.

ادامه مطلبتسلیت ایام 28 صفر

در سوگ  نبی  جهان سیه می پوشد

در سینه، دل از داغ حسن می جوشد

از  ماتـم  هشتــمین امــام معصــــوم

هر شیعـه ز درد، جــام غم می نوشد

اللهـم صـل علـی محمـد و آل مـحـمـد

محرم كه یادآور حماسه ی خونین و همیشه جاویدان آزادمردان دشت کربلا بود با کوله باری از غم و اندوه به دومین ماه قمری یعنی صفر پیوست و اینك در حالی آخرین روزهای ماه صفر را سپری می كنیم كه ایام رحلت پیامبر گرامی اسلام حضرت رسول اکرم(ص)، شهادت دومین اختر تابناک ولایت و امامت حضرت امام حسن مجتبی(ع) و سالروز شهادت جانسوز هشتمین گوهر درخشان آسمان ولایت و امامت، حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) را در پیش رو داریم و چه دردناك است كه در واپسین ایام ماه صفر اینچنین غم بزرگ و فراقی سهمگین را باید تجربه كرد.

بر همین اساس رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی و کلیه همکاران رحلت جانگداز و جانسوز پیامبر بزرگوار اسلام و شهادت امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) را به همه مسلمانان و شیعیان جهان تسلیت عرض می نماید.

ادامه مطلباتاق بازرگانی خراسان شمالی با 20 کشور مبادله تجاری دارد

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی گفت: این اتاق با مراوداتی که با 20 کشور جهان دارد توانسته زمینه صادرات 100میلیون دلار کالا در هفت ماه گذشته به این کشورها را فراهم کند. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی به نقل از ایرنا، محمد صمدی در بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی در خراسان شمالی میزان کالاهای صادر شده در این مدت را 365 هزار تن عنوان و اظهار کرد: براساس برنامه تعیین شده تاکنون 65 درصد از صادرات در نظر گرفته شده برای سال جاری محقق شده است.

به گفته وی، کالاهای صادراتی از این استان بیشتر تولیدات پتروشیمی، موادغذایی، محصولات کشاورزی و انواع کالاهای پلاستیکی بوده است. صمدی با بیان اینکه صادرات امسال به 15 کشور جهان انجام شده، افزود: افغانستان با 35 درصد نخستین مقصد کالاهای صادراتی استان بوده و ترکمستان با 31 درصد در جایگاه دوم قرار گرفته است. وی کشور افغانستان را فرصتی مناسب برای صادرات محصولات تولیدی این استان عنوان کرد. وی اظهار کرد: در این راستا نیز تفاهم نامه ای بین کشور افغانستان و جمهوری اسلامی در 16 ماده بسته شده است که این امر اهمیت همکاری دوجانبه را می طلبد. وی افزود: زبان مشترک، نیاز آنان به انواع کالاها و علاقه مندی آنان برای تجارت با خراسان شمالی و ظرفیت موجودی صادرات این استان نیز بر اهمیت این امر تاکید دارد.

رییس اتاق بازرگانی خراسان شمالی گفت: کشور افغانستان علاقه مند به همکاری با سرمایه گذاران ایرانی است که ما می توانیم در آن کشور در زمینه های مختلف سرمایه گذاری را گسترش دهیم. وی تقویت و توسعه تجارت، ایجاد نمایشگاه ها و شرکت های مشترک، تقویت تاجران و جذب سرمایه گذاری را از جمله اهداف این تفاهم نامه عنوان کرد.

این مسئول اقتصادی خراسان شمالی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه کشورهای آسیای میانه نیازمند کالاهای ما هستند گفت: باید دراین راستا فعالیت های بیشتری در سطح وزیران و مدیران بلندمرتبه دو کشور انجام شود تا ظرفیت های لازم و زیرساخت ها برای استفاده از 300کیلومتر مرز مشترک فراهم شود.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی گفت: با وجود تحریم ها این استان در سال گذشته 170 میلیون دلار کالا صادرات داشته است.صمدی زیرساخت های خراسان شمالی برای صادرات را ضعیف دانست و افزود: این استان گمرک، بازارچه مرزی، مناطق ویژه اقتصادی، راه آهن، فرودگاه بین المللی برای صادرات ندارد اما با وجود این با بیش از 20 کشور مبادله تجاری دارد.وی اظهار کرد: این صادرات در نتیجه اعزام هیات های تجاری به سایر کشورها، دعوت هیات های تجاری به استان، برگزار نمایشگاه ها، بازاریابی و برگزاری دوره های آموزشی برای تاجران استان انجام شده است.وی تعداد اعضای اتاق بازرگانی این استان را نیز 500 نفر دانست و گفت: بیشتر این تعداد نیز غیرفعال هستند.

***340 کیلومتر مرز مشترک با ترکمنستان یک فرصت بی نظیر

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه وجود 340 کیلومتر مرز مشترک این استان با کشور ترکمنستان یک فرصت است گفت: باید از این فرصت به نحو شایسته ای برای گسترش روابط تجاری استفاده کنیم.وی افزود: به منظور توسعه اقتصادی استان باید دستگاه های مختلف با هم همکاری و هماهنگی داشته باشند تا منجر به رشد اقتصادی استان در زمینه های مختلف شود.وی با بیان اینکه در سال های اخیر در فرمایشات رهبری توجه به بخش خصوص سفارشات زیادی شده است گفت: این امر امر منجر به تولید داخلی و بهبود اقتصاد خواهد شد.

و ی بر حمایت از بخش خصوصی تاکید کرد و افزود: باید بین دستگاه ها تعامل برقرار شود و گره مشکلات بخش خصوصی، تولید کننده ها و تاجران برطرف شود.وی اظهار کرد: در برخی موارد ناهماهنگی بین دستگاه های به مانعی برای توسعه و کمک به بخش خصوصی تبدیل می شود.وی افزود: باید زیر ساخت های لازم را برای سرمایه گذاری در استان نیز فراهم تا سرمایه گذاران داخلی و خارجی را برای سرمایه گذاری در این استان جلب کنیم.

رییس خبرگزاری جمهوری اسلامی خراسان شمالی نیز در این میزگرد اصلی ترین چالش این استان را حوزه اقتصاد دانست و گفت: اگر در این حوزه اتفاقی رخ ندهد در مابقی حوزه ها نیز اتفاقی نخواهد افتاد.علی اصغر افتاده افزود: تمامی زیرساخت های توسعه در صورت اولویت یافتن مباحث اقتصادی و ایجاد ارزش ها و فرصت های اقتصادی ایجاد می شود و باید از تمام ظرفیت های استان در حوزه های مختلف از جمله کشاورزی ، گردشگری و صنعتی و توجه ویژه به جذب نیروی انسانی مختص برای رونق دادن به این حوزه استفاده شود.وی با بیان اینکه ظرفیت های ویژه استان برای توسعه و رشد اقتصادی متوازن و پایدار کمتر مورد توجه قرار گرفته است گفت: مدیران این استان بویژه مدیران اقتصادی باید نگاهی منطقه ای و فراملی داشته باشند و برنامه ریزی راهبردهای کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت را در اجرای طرح های اقتصادی توسط بخش خصوصی تدوین کنند تا عقب ماندگی های موجود نسبت به سایر استان های کشور جبران شود.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه خراسان شمالی در تمامی شاخص های اقتصادی و توسعه ای در کشور در پایین ترین رتبه ها قرار دارد تصریح کرد: به همین دلیل نیز سرعت برنامه ریزی و اجرا در این استان باید چندین برابر دیگر استان های کشور باشد تا امکان رسیدن به میانگین شاخص های توسعه کشور فراهم شود.وی تاکید کرد: مدیریت خبرگزاری جمهوری اسلامی در خراسان شمالی اولویت اصلی در دوره جدید مدیریتی این رسانه دولت را معطوف به این امر می داند و تلاش خواهد شد با برگزاری نشست ها و گفت و گوهای مشترک با مسئولان مربوط در حوزه اقتصادی چالش های پیشرو در این استان را برای رسیدن به چشم انداز ایران 1404 و همچنین تدوین برنامه های برنامه ششم توسعه و برنامه های سالانه مورد بحث و بررسی و کنکاش قرار دهد.

ادامه مطلبمعاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خراسان شمالی: تولید کنندگان با فرآیندهای اداری و مقررات به روز آشنا نیستند

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خراسان شمالی یکی از مشکلات تولیدکنندگان را عدم آشنایی کافی انها با مقررات و فرآیندهای اداری به روز از ناحیه حسابداران دانست.به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمود دلپسند، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خراسان شمالی در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید که با حضور رئیس اتاق بازرگانی استان و جمعی از تولید کنندگان برگزار شد با تاکید بر این امر گفت: در همین راستا به منظور آشنایی بیشتر تولید کنندگان با این قوانین باید کلاس های آموزشی ویژه برای انها برگزار شود.

وی اموزش نحوه ارائه صورت حساب های مالی، مقررات صادراتی و معافیت ها را از جمله موضوعات این کلاس ها برشمرد که باید به عنوان یک کار اساسی در واحدهای تولیدی در نظر گرفته شود.دلپسند خاطرنشان کرد: عدم آشنایی با قوانین و مقررات باعث می شود تولید کنندگان حق و حقوقات قانونی خود را ندانند که این امر منجر به ضرر و زیان و وارد امدن اسیب به شرکت می شود.وی متذکر شد: همچنین باید اداره کل امور مالیاتی نیز باید آموزش های لازم را در این خصوص کسب کند چرا که اگر کارکنان به این قوانین آشنا نباشند باعث بروز مشکل می شود و باید برخورد شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خراسان شمالی توصیه کرد آموزش های لازم را در قالب پکیج و بسته های اموزشی به کارکنان واحدهای تولیدی ارائه کنند.وی با بیان اینکه تولید کنندگان را باید به عنوان مشتریان دائم و همیشگی خود باید تلقی کنیم، اظهار داشت: اگر تولید کنندگان نباشند بسیاری از مشکلات اقصاد و اشتغال استان حل نخواهد شد.

دلپسند بر فعال بودن واحدهای تولیدی تاکید کرد و گفت: واحدهای تولیدی در چارچوب قوانین، امور مالیاتی خود را تطبیق دهند چرا که تمام پرونده ها در این چارچوب انجام می شود.

محمد رضا موفق مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری خراسان شمالی نیز در این جلسه مشکلات واحدهای تولیدی را در بحث مالیاتی عدم پذیرش دفاتر مالیاتی واحدهای صنعتی و اخذ مالیات مجزا برای محصولات واسطه ای و مالیات بر ارزش افزوده و عدم استرداد مالیات بر ارزش افزوده دانست.

ادامه مطلبقائم مقام دبیرکل مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران: راه اندازی مرکز داوری دراستان ها به منظور کاهش اطاله دادرسی

قائم مقام دبیرکل مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران از راه اندازی مرکز داوری دراستان ها به منظور کاهش اطاله دادرسی خبرداد.دکتر حمید رضا اصلانی، قائم مقام دبیرکل مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران در مراسم افتتاح مرکز داوری اتاق ایران در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی اقتدار و توان اجرایی دولت را ضامن برقراری عدالت دانست و گفت: با این وجود ساختار ساخته شده و ناکارآمدی خود را در برخی حوزه ها نشان داده که حاکی از ناکارآمدی یک روش است.وی مهمترین مشکلات دستگاه قضایی در سراسر جهان را اطاله دادرسی برشمرد و اظهار داشت: این امر حتی در پیشرو ترین کشورها نیز یک معضل در دستگاه قضایی بوده که حل نشده است.وی اولین اثر این امر را در خسته کردن طرفین و دستگاه قضایی و تحمیل هزینه های بسیار گزاف به حاکمیت ذکر کرد که باعث انباشته پرونده ها می شود.

دکتر اصلانی با اشاره به گران تر شدن رسیدگی به دعوای حقوقی، گفت: این همه دعوا موجب شده تا نظام مدرن تر از دادگستری طراحی شود که درایران 100 سال قدمت داشته و هم سن سال رسیدگی قضایی است.قائم مقام دبیرکل مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: در داوری تشریفات دست و پا گیر وجود ندارد و حق و حقوقات براساس توافق تعیین می شود و دعوای سریعتر رسیدگی شده و رای صادر می شود و می توان داور متخصص همان دعوا را انتخاب کرد .وی یادآور شد: قانونگذار برای داوری جایگاه والایی قائل است که نیازمند رضایت طرفین است به طوری که رای داوری در قانون قطعی و لازم الاجرا است.

وی با بیان این که هنوز داوری بی نیاز از دادگستری نیست، دادگستری را ملجا دانست و افزود: این فراینده کاملا حقوقی است و توسط متخصصین امر انجام می شود.قائم مقام دبیرکل مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران با اشاره به رسیدگی به دعاوی غیر بازرگانان در این مرکز، اظهارداشت: دفتر مرکز داوری اتاق ایران به همت اتاق بجنورد که همواره جزء اتاق های پیشرو است فعال شده است.وی افزود: بر این اساس قرار است اتاق بازرگانی خراسان شمالی پایگاه اصلی داوری سازمان یافته در استان شود و به دعاوی بین بازرگانان رسیدگی کند.

دکتر اصلانی با اشاره به تاثیرگذاری بسیار اتاق بازرگانی خراسان شمالی در این رابطه، خاطرنشان کرد: این اتاق می تواند با عملکرد مثبت خود همچون همیشه رضایت طرفین را جلب کرده و بدون ارجاع دوا به دادگستری، با سرعت و هزینه کمتر آن را خاتمه دهد.وی با اشاره به پتانسیل بالای اتاق بازرگانی خراسان شمالی، تصریح کرد: با توجه به توانمندی بالای این اتاق و ریاست ان که جزء اتاق های پیشگام در سطح کشور است تصمیم گرفته شد این مرکز در استان راه اندازی شود.وی افزود: این نهاد قرار است با رضایت طرفین به دعوای رسیدگی کرده وضریب خطای پایینی دارد.

اصلانی متذکر شد: دعوای بالای 50 میلیون تومان به دیوان ارسال می شود و توسط چند نفر مورد بازخوانی و بازبینی قرار می گیرد تا درصد خطا به صفر برسد.وی از اتاق های بازرگانی بین المللی به عنوان قدیمی ترین نهادهای بین المللی یاد کرد و گفت: دیوان داوری اتاق بازرگانی که مورد اقبال بسیاری از کمشورها قرار گرفته هم اکنون در 180 کشور دنیا راه اندازی شده است.

دکتر اصلانی ازاین دیوان به عنوان بازوی قضاوتی بازرگانان یاد کرد و متذکر شد: هم اکنون بیش از 75 درصد هزینه آی سی سی توسط مرکز داوری تامین می شود.وی افزود: همچنین سالی هفت هزار پرونده بزرگ بین المللی به این مرکز وارد شده و بیش از 95 درصد آراء آی سی سی اجرا می شود.وی علت این امر را در ساختار دقیق و صحیح این مرکز دانست و گفت: همه می دانند که اقدام برای ابطال رای داوری اتلاف وقت و هزینه است.

ادامه مطلب