گلایه های صادرکنندگان از تحمیل مالیات های سنگین

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی گلایه های صادرکنندگان را تحمیل مالیات های سنگین به آنها دانست و اظهار کرد: براساس قانون صادرات از مالیات باید معاف باشد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی محمد صمدی در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی خراسان شمالی که درمحل استانداری برگزار شد با اشاره به صادرات 144 میلیون دلار کالا طی 10 ماهه امسال از استان،گفت: برخی از صادرات های انجام گرفته متاسفانه از مبادی سایر استان ها و به نام آنها انجام گرفته است.

وی از گلایه های صادرکنندگان را تحمیل مالیات های سنگین به آنها دانست و اظهار کرد: براساس قانون صادرات از مالیات باید معاف باشد. وی افزود: با این وجود علی رغم عدم اطلاع رسانی مالیات های سنگینی از سال 89 تا 93 برای صادرکنندگان تعیین شده که در سال 93 و 94 به آنها اعلام شده است. صمدی متذکر شد: پرداخت مالیات از وظایف هر شهروند است ولی درست نیست هر چه بخواهند برای اشخاص و واحدها تعیین کنند.

وی با اشاره به اعلام امور مالیاتی به پرداخت مالیات طی دوسال اخیر بر پیدا کردن راه حلی مناسب به منظور حمایت از تجار و صادر کنندگان تاکید کرد چراکه اگر این مساعدت ها صورت نگیرد بی شک به تعطیلی واحدهای تولیدی وصادرات استان می انجامد. رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی هدف گذاری صادرات امسال را 170 میلیون دلار دانست و بیان کرد: باتوجه به این که اکثر صادرات در ماه های پایانی سال انجام می گیرد 100 درصد سهمیه تعیین شده تا پایان سال محقق می شود. وی به برگزاری نمایشگاه های مختلف نیز در کشورهای همجوار و مورد هدف صادراتی اشاره کرد و گفت: این نمایشگاه ها در معرفی توانمندی های استان به مردم کشورهای همسایه بسیار تاثیر گذار خواهد بود تا آنها در جریان امور استان ما قرار گیرند. صمدی از برنامه ریز ی به منظور اعزام هیات به اروپا در سال آینده با توجه به برداشته شدن تحریم ها خبرداد وگفت: اعزام و پذیرش هیات درسال 95 باتوجه به اولویت ها و مقرون به اقتصادی صورت می گیرد.

ادامه مطلباقساط بانکی صاحبان صنایع با دوره تنفس 3 سال پرداخت شود

در هفدهمین جلسه شورای گفتگوی دولت با بخش خصوصی پیشنهاد شد استمهال بانکی با نرخ تسهیلات گرفته شده اخذ شود و اقساط بانکی صنایع با دوره تنفس 2 یا 3 ساله پرداخت شود. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، هفدهمین جلسه شورای گفتگو دولت با بخش خصوصی با حضور رئیس اتاق بازرگانی استان و جمعی دیگر از مسئولان استانی درمحل استانداری خراسان شمالی برگزار شد.

دراین جلسه بیان شد باتوجه به نرخ بالای تورم در سال 93 ، صنایعی که با سود بانکی 21 درصد وام گرفته اند، اکنون در دوران تورم بر اساس بخشنامه جدید استمهال این سود بانکی به 12 درصد کاهش پیدا کرده به این معنی که دوران تنفس به صاحبان صنایع داده شده است. براین اساس پیشنهاد می شود تا وامی که به صاحبان صنایع داده می شود متناسب با نرخ تورم و نرخ خدمات ارائه شود تا هم بانک ها راضی باشند وهم تولید کننده کاهش هزینه داشته باشد.

همچنین دراین جلسه بیان شد به جهت محرومیت استان خراسان شمالی در بسیاری از زیرساخت ها در بخش صنایع باید این موضوع را پیگیری کنیم چرا که اگر استمهال صورت گیرد تمام بانک ها باهمان نرخ تسهیلاتی که گرفته اند اقساط صاحبان صنایع به بانک ها را طی فرصت 2 یا 3 ساله پرداخت شود. درحالی که باتوجه به این که دولت مکلف بوده در قانون هدفمند سازی یارانه ها براساس ماده 8، 30 درصد درآمدهای حاصل را به بخش تولید اختصاص دهد با شرایط جدید این موضوع باتوجه به شرایط مالی دولت امکان پذیر نیست.

پیشنهاد شد اگر پذیرش سود توسط دولت امکان پذیر نیست اقساط بانکی صاحبان صنایع به 2 یا 3 سال بعد منتقل شود. دراین جلسه دو درخواست مهم مطرح شد یکی در مورد اینکه استهمال بانکی با نرخ تسهیلات صورت گیرد و دیگری نیز فرصت تنفسی داده شود تا واحدهای صنعتی ما بعداز خروج از رکود با دو سال تاخیر اقساط بانکی آنها شروع شود.شایان ذکر است دراین جلسه معاون توسعه مدیریت ومنابع انسانی استانداری و رئیس سازمان صنعت،معدن وتجارت استان و برخی از صاحبان صنایع شرکت داشتند.

ادامه مطلبحضور گسترده اعضای اتاق بازرگانی همچون دیگر آحاد جامعه در انتخابات

 

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی با اشاره به قرار گرفتن در آستانه انتخابات، گفت: در همین راستا اعضای اتاق بازرگانی همچون دیگر آحاد جامعه در انتخابات حضوری گسترده و پرشور خواهند داشت.به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در دیدار رئیس خبرگزاری ایرنا در خراسان شمالی که در محل اتاق انجام گرفت، رفع چالش های اقتصادی بخش مهمی از برنامه های کشور است ومردم باید رصد کنند تا مشخص شود نامزدهای انتخاباتی برای این حوزه چه سهمی از برنامه هایشان را اختصاص می دهند.وی با مهم برشمردن انتخابات پیش رو در سرنوشت چهار سال آینده و چه بسا درازمدت، اظهار کرد: تصمیمات نمایندگان در رفع چالش های اقتصادی، که کشور با آن مواجه شده اثر گذار است و باید شرایط برای اشتغال بیکاران با برنامه های کارشناسی شده فراهم شود.وی با بیان اینکه اتاق های بازرگانی در خصوص مسائل انتخاباتی بی طرف بوده و برای شخص خاصی تبلیغ نمی کنند گفت: اما همچون آحاد مردم در اصل انتخابات حضور پرشوری خواهند داشت.

صمدی، فرصت انتخاب در انتخابات پیش رو را مهم برشمرد و گفت: با انتخاب صحیح و فرستادن نمایندگان توانمند است که می توان به رفع مشکلات امیدوار شد.وی با بیان اینکه نامزد ها باید برنامه ها و اهداف خود را ارائه دهند افزود: امید وار هستیم افراد توانمند و کسانی که دنبال راه کار هایی برای برطرف شدن مشکلات کشور در زمینه های مختلف از جمله مسائل اقتصادی هستند، انتخاب شوند تا با کاهش چالش های اقتصادی شاهد رشد کشور در حوزه های مختلف باشیم. وی به جلسه اتاق بازرگانی کشور که اخیرا برگزار شده بود و در این جلسه مسئولان رده بالای کشوری حضور داشته اند اشاره کرد و افزود: در این نشست بر رفع موانع سرمایه گذاری، کمک به اشتغال، کمک به واحد های تولیدی و همچنین مسائل بانکی و پایین آمدن بهره های بانکی تاکید شد.

صمدی با بیان اینکه هم اکنون دولت در نظر دارد بخشی از فعالیت های اقتصادی را به بخش خصوصی واگذار کند گفت: باید موانع سر راه تولید کننده ها و سرمایه گذاران برطرف شود تا چرخه اقتصادی کشور بدون مشکل به گردش در بیاید که با رونق اقتصاد مشکلات بیکاری کشور نیز برطرف می شود. وی بر فراهم شدن زمینه های سرمایه گذاری در استان تاکید کرد و افزود: باید کمک شود تا واحد های تولیدی تقویت شوند که این امر هماهنگی دستگاه ها و ارگان های مختلف را می طلبد.

علی اصغر افتاده رئیس خبرگزاری جمهوری اسلامی خراسان شمالی نیز با بیان اینکه اتاق های بازرگانی در جریان انتخابات بی طرف هستند گفت: اما افرادی که مورد قبول این مرکز در حوزه های اقتصادی هستند در چهارچوب قانون باید حمایت شوند. وی افزود: باید افرادی به مجلس راه یابند که در اقتصاد کلان کشور تاثیرگذار باشند و همچنین بتوانند برخی قوانین در مجلس را برای حل مشکلات اقتصادی و سرمایه گذاری ایجاد و یا آسان سازی کنند. وی گفت: ما امیدوار هستیم که افرادی وارد این جریان شوند که بتوانند اشتغال زایی ایجاد کنند و گره های اقتصادی را باز کنند و افرادی توانمند، مدیر و دارای ایده باشند تا مسائل و مشکلاتی که هم اکنون با آنان درگیر هستیم را برطرف کنند.

ادامه مطلبخراسان شمالی 144 میلیون دلار صادرات به 22 کشور داشته است

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی گفت: این استان در 10 ماه سال جاری 144 میلیون دلار صادرات به 22 کشور داشته است.به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی،محمد صمدی اظهار کرد: هندوستان با 29 درصد نخستین مقصد کالاهای صادراتی این استان بوده و افغانستان با 27.5 در جایگاه دوم قرار دارد.وی افزود: 21.5 درصد کالاهای صادراتی این استان نیز به کشور ترکمستان، 10 درصد به عراق و 11.8 نیز به سایر کشور ها بوده است.وی میزان وزنی کالاهای صادر شده در این مدت را 612 هزار تن عنوان و اظهار کرد: براساس برنامه تعیین شده تاکنون 84 درصد از صادرات در نظر گرفته شده برای سال جاری محقق شده است.

وی افزود: برنامه سال 94 در حوزه صادرات 170 میلیون دلار بوده است اما طبق پیش بینی تا پایان سال جاری صادرات افزایش خواهد یافت.به گفته وی، کالاهای صادراتی از این استان بیشتر تولیدات پتروشیمی، فولادی، موادغذایی، محصولات کشاورزی، لوازم منزل و انواع کالاهای پلاستیکی بوده است.وی اظهار کرد: در این مدت از کشورهای مختلفی از جمله ترکمنستان، تاجیکستان، ارمنستان، روسیه و سایر کشورهای هدف صادراتی هیات های تجاری داشته ایم تا زمینه و بسترهای افزایش روابط و مبادلات اقتصادی رشد بیشتری داشته باشد.

صمدی زیرساخت های خراسان شمالی برای صادرات را ضعیف دانست و افزود: این استان گمرک تردی، بازارچه های مرزی، مناطق ویژه اقتصادی، راه آهن، فرودگاه بین المللی و بنادر و دریا برای صادرات ندارد اما با وجود این با بیش از 22 کشور مبادله تجاری دارد.وی اظهار کرد: این صادرات در نتیجه اعزام هیات های تجاری به سایر کشورها، دعوت هیات های تجاری به استان، برگزار نمایشگاه ها، بازاریابی و برگزاری دوره های آموزشی برای تاجران استان انجام شده است.وی تعداد اعضای اتاق بازرگانی این استان را نیز 500 نفر دانست و گفت: بیشتر این تعداد نیز غیرفعال هستند.

ادامه مطلبپیشنهاد ایجاد کارخانه مشترک نساجی بین خراسان شمالی و پاکستان

 

سرکنسول پاکستان در مشهد با اشاره به کارخانه پنبه خراسان شمالی و وضعیت خوب صنعت پنبه این استان اظهار کرد:باتوجه به این که منسوجات پوشاک پاکستان از لحاظ کیفیت و قیمت از وضعیت مطلوبی برخوردار است براین اساس ایجاد یک کارخانه مشترک نساجی بین خراسان شمالی و پاکستان با پیشنهاد رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی موافقت شد.به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی یاور عباس در نشست مشترک با مدیران دستگاه اقتصادی خراسان شمالی که باحضور استاندار در محل استانداری این استان برگزارشد، به جمعیت 180 میلیون نفری کشور پاکستان اشاره کرد وگفت:پاکستان کشوری درحال توسعه است و دولت فعلی بسیار جدی در توسعه روابط تجاری وبازرگانی با کشورهای دیگر و به ویژه همسایه های چون چین،افغانستان و ایران است.

وی جلسه مشترک روز گذشته با اعضای اتاق بازرگانی خراسان شمالی بسیار مفید ارزیابی کرد وگفت: همچنین در این جلسه از شخصیت پویا و مصمم محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی خیلی خوشحال شدن که با شوق و علاقه به مسائل روابط تجاری با کشور پاکستان اظهار علاقمندی کردند و در راه سرعت بخشیدن به گسترش روابط ما را رهنمود کردند.یاور عباس همچنین افزود: گروه تجار پاکستانی که همراه من بودن بسیار از جلسه راضی بودن و براین توافق شد که گروه های بزرگتری از تجار پاکستانی به خراسان شمالی سفر کنند و بافعالیت های بازرگانی این استان بیشتر آشنا شوند.

وی به ایده های زیادی که در جلسه مشترک اتاق بازرگانی خراسان شمالی از سوی اعضای این اتاق مطرح شد اشاره کرد و همچنین ایده های اقتصادی زیادی که در دفتر استاندار خراسان مطرح شد را مفید ارزیابی کرد وگفت: قطعا این ایده ها برای مقامات اقتصادی، تجار و بازرگان پاکستان مثمر ثمر خواهد بود.وی افزود: این ایده ها می تواند فتح بابی باشد برای آشنایی بیشتر مقامات اقتصادی پاکستان و بازرگانی که علاقمند هستند با خراسان شمالی فعالیت تجاری داشته باشند.وی در رابطه با واردات برخی از محصولات استان خراسان شمالی به کشورپاکستان، افزود:متوجه شدیم این استان می تواند در زمینه محصولاتی چون انگور و سیب از خراسان شمالی به پاکستان واردات داشته باشد.

وی کالاهای دیگر استان خراسان شمالی برای کشور پاکستان مفید دانست و افزود: ازجمله کالاهایی که در بخش صنعت الکترونیک در این استان تولید می شود مثل صنایع برق، سیم، کابل ، پلاستیک، فراورده ها معدنی، پتروشیمی می تواند بازار خوبی درکشور پاکستان داشته باشد.وی یاد آور شد: از طرف دیگر پاکستان در واردات بعضی کالاها مثل برنج پاکستان و میوه می تواند بازار خوبی درخراسان شمالی داشته باشد. یاور عباس به کارخانه پنبه خراسان شمالی و وضعیت خوب صنعت پنبه این استان اشاره کرد واظهار داشت: در جلسات این ایده مطرح شد که می تواند یک کارخانه مشترک ایجاد کنیم و یا منسوجات پوشاک پاکستان را که از لحاظ کیفیت و قیمت از وضعیت مطلوب برخوردار است به خراسان شمالی معرفی کنیم و بازار این استان را مورد شناسایی و برای پوشاک این کشور بررسی کنیم.

وی از برگزاری نمایشگاه بزرگ پوشاک به زودی در کشور پاکستان خبر داد وگفت: بر گزاری این نمایشگاه فرصت خوبی است برای فعالین صنعت نساجی که می خواهند با توانایی پاکستان آشنا شوند.یاور عباس دراین زمینه از تمامی علاقمندان، مقامات بازرگانی و صاحبان صنایع نساجی دراین نمایشگاه دعوت کرد تا از فضای این نمایشگاه بازدید کنند تا از نزدیک شاهد محصولات این نمایشگاه باشند. وی اظهار علاقه کردند تا فعالیت های فی مابین اتاق بازرگانی خراسان شمالی و اتاق های بازرگانی پاکستان را بیش از پیش فعال شود.

سرکنسول پاکستان در مشهد در ادامه با بیان این که هر ساله 200 هزار زائر پاکستانی برای زیارت به مشهد مقدس مشرف می شوند،گفت:اولویت اصلی حضور زائران به مشهد مقدس حرم امام رضا(ع) است ولی درکنار زیارت به نیشابور برای زیارت امامزادگان هم می روند. وی معتقد است : دراین زمینه اگر یک بسته فرهنگی برای زائران تهیه شود تا مناطق زیارتی، تفریحی و گردشگری استان خراسان شمالی هم معرفی شود قطعا زائران علاقمند به این استان هم سفر خواهند کرد.

رئيس نمايندگی وزارت امور خارجه در شمال شرق كشور نیز دراین نشست رسالت سفرهیات های خارجی به استان ها را توسعه و تقویت گسترش مناسبات استانی با دیگر کشورها عنوان کرد و افزود: چراکه تمامی استان های کشور ایران از ظرفیت خاص خود برخوردار است.غلام عباس ارباب خالص با بیان این که روابط استانی در هر زمانی بالغ بر مسائل سیاسی و بین المللی می تواند حفظ شود،اظهار داشت: چراکه ارتباط استان ها در هر شرایطی بر قرار می شود و می تواند تدوام داشته باشد.وی هدف از برقراری روابط خارجی با استان ها در بخش های مختلف را حفظ پیونده ها دانست وافزود:تا در فراینده ایجاد این شرایط چرخه تولید شکل گیرد.

رئيس نمايندگی وزارت امور خارجه در شمال شرق كشور توسعه روابط استانی با دیگر کشورها را از اهداف وزارت خارجه درکل کشور ذکر کرد وافزود: دراین زمینه استان ها اهداف و وظایف خود را پیشنهاد می دهند واز سوی وزارت تمامی پیشنهاد رصد خواهد شد تابتوانیم ظرفیت کشورهای دیگر را با استان های کشورمان نزدیک است پیوند بزنیم.استاندار خراسان شمالی نیز دراین نشست با بیان این که برگزاری این نشست و دیدار سرکنسولی پاکستان در مشهد از این استان می تواند زمینه افزایش ارتباطات تجاری و اقتصادی بین استان خراسان شمالی و کشور پاکستان را فراهم کند سید علی اکبر پرویزی از آمادگی کامل استان خراسان شمالی در برگزاری نمایشگاه های پاکستان ،خبرداد وگفت: همچنین آمادگی داریم تجارو بازرگانان پاکستان نمایشگاه هایی باارائه محصولات خود دراین استان برگزار کنند.

وی افزود: قطعا اعزام هیات های تجاری و بازرگانی در استان خراسان شمالی با پاکستان و بالعکس می تواند بر افزایش روابط تجاری بیانجامد. پرویزی اظهار کرد: اتاق بازرگانی استان و علاقمندان به حوزه صنعت نساجی اگر نیاز به حضور هیات تجاری این استان به نمایشگاه پاکستان هستند بایستی قبل از برگزاری نمایشگاه پاکستان هماهنگی لازم را صورت دهند. وی در رابطه با پیشنهاد سرکنسول پاکستان در مشهد درایجاد کارخانه نساجی مشترک نیز گفت: دراین خصوص کمیته ای در استان فعال خواهد شد تا این کمیته ظرفیت های استان را بررسی و میزان تولید پنبه در استان بررسی کنند .

استاندار خراسان شمالی نیز درادامه درباره ارائه ایده برای حضور توریست و زائرن ومسافرین پاکستان به استان خراسان شمالی گفت: استان خراسان شمالی چندین امامزاده دارد منجمله امامزاده سید عباس(ع) بجنورد که برادر زاده امام رضا (ع) درمشهد است براین اساس می توانیم ازاین ظرفیت به خوبی استفاده کنیم. وی همچنین با اعلام این که محصولات این استان به حدود 18 کشور دنیا صادر می شود، گفت: امیدواریم از این ظرفیت هم برای کشور پاکستان بهره مند شویم.

ادامه مطلبآمادگی خراسان شمالی به منظور برقراری هر چه بیشتر روابط تجاری و بازرگانی با پاکستان

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی از آمادگی خراسان شمالی به منظور برقراری هر چه بیشتر روابط تجاری و بازرگانی با پاکستان خبر داد.به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی، سرکنسول پاکستان درمشهد در نشست مشترک با اعضای اتاق بازرگانی خراسان شمالی دراین نشست هدف اتاق بازرگانی استان از دعوت تجار و بازرگانان کشورهای آسیایی و دیگرکشورها را تقویت روابط تجاری با کشورها و تعاملات بیشتر ذکر کرد و به منظور برقراری هر چه بیشتر روابط تجاری این استان با کشور پاکستان ابراز علاقمندی کرد.

وی به دعوت هیات تجاری پاکستان طی سال گذشته از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی اشاره کرد وافزود: در این دیدارها هیات های تجاری پاکستان با توانمندی ها و پتانسیل های این استان از نزدیک آشنا شدند.صمدی در خصوص توجه ویژه دولت به بخش خصوصی نیز گفت: دولت ،رهبری و ریاست جمهوری به این نکته بارها تاکید کردند که بخش خصوصی می تواند چرخه اقتصاد کشور را بچرخاند.وی تصریح کرد: براین اساس اتاق بازرگانی به عنوان تنها نماینده قانونی بخش خصوصی بسیار علاقمند برقراری روابط تجاری باکشورها بوده و پذیرای تجار و بازرگانان است و به عنوان یک وظیفه قانونی دراین زمینه اهتمام دارد.

وی افزود: اتاق بازرگانی خراسان شمالی با دعوت تجار و بازرگانان کشورهای مختلف به ویژه کشورهای همسایه با ارائه پیشنهادات و مطرح کردن پتانسیل های استان در راستای تسهیل در روند روابط تجاری و استفاده از مزیت های یکدیگر در جهت رونق اقتصادی همواره کوشا بوده است.صمدی ورود تجار پاکستانی به استان خراسان شمالی را بسیار موثر دانست واظهار داشت: این استان می تواند در زمینه های مختلف تفاهم نامه هایی با این کشور منعقد کند و همکاری و سرمایه گذاری مناسبی داشته باشد.رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به صادرات استان در زمینه گندم، کشمش و.. به کشور پاکستان اشاره کرد وگفت: استان خراسان شمالی به دلیل مزیت بالا در زمینه تولید پنبه و مواد اولیه و پاکستان نیز به دلیل داشتن کارخانه های خوب می توانند سرمایه گذاری های خوبی در زمینه صنایع منسوجات با یکدیگر داشته باشند.

وی در ادامه به وجود 406 کارخانه تولیدی در استان خراسان شمالی اشاره کرد وگفت: دراین کارخانه ها نیز بیش از 14 هزار نفر مشغول به کار هستند.وی از تولید 71 نوع کالا در استان خراسان شمالی خبرداد وگفت: براین اساس می توانیم نیازهای درخواستی کشور پاکستان را تا بخش زیادی تامین کنیم.صمدی همچنین اظهار داشت:استان خراسان شمالی با تعاملات بیشتر با پاکستان در صدد است واردات برنج، گوشت، میوه جات بیشتر از گذشته به این استان داشته باشد.وی افزود: این استان نیز در زمینه های تولیدات محصولات پتروشیمی، نفت، گاز وحامل های انرژی و تجهیزات لازم و خشبکار می تواند با کشور پاکستان وارد تعاملات شود.

ادامه مطلبتقویت واردات انرژی از نیازهای کشور پاکستان

سرکنسول پاکستان در مشهد یکی از نیازهای کشور پاکستان را تقویت واردات انرژی دانست واظهارداشت: پاکستان به دلیل این که که نیاز به صنعت واردات دارد ضروری است واردات انرژی این کشور را تقویت کنیم. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، یاورعباس، سرکنسول پاکستان درمشهد در نشست مشترک با اعضای اتاق بازرگانی خراسان شمالی در رابطه با نقش روابط مشترک تجاری ایران و پاکستان در تعاملات مختلف به ویژه روابط اقتصادی،گفت: طی سالیان سال است که ایران و پاکستان به عنوان دو کشور دوست و همسایه با یکدیگر تعاملات در زمینه های مختلف دارند.

وی با بیان این که تشابهات زیاد در زمینه های مختلف، ایران و پاکستان را به هم پیوند زده است، افزود: این تشابهات در زمینه فرهنگی، پیشینه تاریخی و ... باعث پیوند بیشتر این دوکشور باهم شده است.یاورعباس گسترش روابط تجاری را یکی از اهداف اصلی کشور پاکستان دانست و اظهار کرد: این کشور در راستای رونق اقتصادی و تعاملات تجاری بهتر به دنبال روابط تجاری با کشورها از جمله ایران به عنوان کشور همسایه بوده است.وی به برداشته شدن رفع تحریم ها از کشور ایران اشاره کرد واظهار داشت: ایران طی سال های تحریم مانند گنجی بود که گم شده بود و الان دوباره پیدا شده است و برهمین اساس تمام کشورها علاقمند گسترش روابط تجاری واقتصادی با ایران هستند.

سرکنسول پاکستان در مشهد درباره اهمیت روابط تجاری پاکستان با ایران نیز گفت: ایران امکانات بالقوه زیادی دارد که می تواند در سطح تقویت تجاری برای کشور پاکستان بسیار موثر باشد.وی یکی از نیازهای کشور پاکستان را تقویت واردات انرژی(حامل های برق، نفت، گاز) دانست واظهارداشت: پاکستان به دلیل این که که نیاز به صنعت واردات دارد ضروری است واردات انرژی این کشور را تقویت کنیم.یاورعباس به صادرات برنج به خصوص به استان خراسان اشاره کرد ومتذکر شد: در سال های قبل به خاطر مسائل تحریم ها صادرات برنج به ایران با افت مواجه بود.

وی همچنین با بیان این که فرآورده های منسوجات ایران بیشتر از طریق واردارت از کشور ترکیه انجام می شود،اظهار داشت: این درحالی که پاکستان در تولید منسوجات از موقعیت برتر در میان کشورهای همسایه برخوردار است.وی فرآورده های معدنی، میوه جات و گوشت را از جمله پتانسیل های خوب کشور پاکستان دانست وافزود: براین اساس دراین زمینه می توانیم با کشور ایران همکاری خوبی داشته باشیم و وارد تعامل شویم.یاور عباس به تقاضای بالای ایران در زمینه محصولات میوه از کشور همسایه اشاره کرد و گفت: در زمینه فرآورده های گوشتی نیز ایران از کشور پاکستان تقاضای زیادی دارد واین نیازمند تقویت روابط تجاری بیشتر این دو کشور با بایکدیگر است.

ادامه مطلبنشست مشترک اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی با سرکنسول پاکستان

 بسمه تعالی

صورتجلسه

 

جلسه نشست مشترک اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی با سرکنسول جمهوری اسلامی پاکستان و جمعی از بازرگانان پاکستانی در تاریخ 14/11/94 مطابق با تاریخ میلادی 3 فوریه 2016 صورت گرفت که در موارد ذیل توافقات اولیه صورت گرفت:

بند 1

طرفین اظهار داشتند که منبعد برای توسعه همه جانبه مناسبتهای سودمند ،فعالیتها و همکارهای خویش را در زمینه های اقتصادی و تجاری و بازاریابی ادامه دهند.

بند 2

برای اعزام وپذیرش هیأتهای طرفین اقدام لازم به عمل آورده شود.منجمله هیأت رسمی هر دو طرف بعدازتشریف فرمایی به فرودگاه(کشور مخاطب) تا زمان خروج میهمان همدیگر محسوب می شوند.

بند3

طرفین برای تدوین و برگزاری نمایشگاه پاکستان در ایران و نمایشگاه خراسان شمالی در پاکستان اقدامات لازم را به عمل می آورند.

بند 4

در زمینه راه اندازی مبادله اطلاعات تجاری واقتصادی و بازرگانی توافق نمودند.

 

بند5

توافق گردید در زمینه صادرات و واردات کالاهای مختلف بوسیله بازرگانان هردو کشور اتاقها نقش اساسی را داشته باشند.

بند6

برای رشد و توسعه تجارت، طرفین تمام اقدامات لازم را به عمل می آورند تا بازرگانان هر دو کشور همکاری و فعالیتهای لازم را داشته باشند. بازدیدهای تجاری و اقتصادی و داد و ستدبازرگانان هردو کشور همواره برگزار و برقرارگردد.

بند 7

طرفین توافق نمودند که برای رشد مناسبتهای تجاری و اقتصادی در آینده بین دو کشور، دوست و همزبان ،شورای همکاری تجار و بازرگانان و صادرکنندگان خراسان شمالی وتاجران پاکستانی تشکیل شود(کارگروه) و تمامی برنامه های همکاری مورد تأیید و بررسی طرفین قرار گیرد.

طرفین برای تحقق عملی موارد فوق سعی کافی مبذول خواهند داشت تا به امضای تفاهمنامه بین اتاق بازرگانی و صنایع و معادن خراسان شمالی(بجنورد ) و همتایان پاکستانی منجر گردد.

       سر کنسول جمهوری اسلامی پاکستان در مشهد               رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن خراسان شمالی

                             یاور عباس                                                               محمدصمدی                                                

 

                        مسئول دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در خراسان شمالی

                                                                 محسن بابا خانی

 

ادامه مطلببرگزاری دوره آموزشی فن آوری های نوین در صنعت دراتاق بازرگانی خراسان شمالی

 

دوره آموزشی فن آوری های نوین در صنعت فردا درمحل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار می شود.به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی این دوره آموزشی توسط استاد جواد الهی نسب از اساتید مطرح کشور فردا در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار می شود.براساس این گزارش معرفی تکنولوژی های نو در صنعت با موضوعات تعریف تکنولوژی و ضرورت استفاده از آن، تئوری های اقتصاد وسیر تحول تکنولوژی، مدیریت نوآوری و تغییرات تکنولوژیک و مدیریت واحدهای تحقیق و توسعه از موضوعات آموزشی این دوره خواهد بود.

این گزارش حاکی است همچنین روش های ارزیابی و انتقال تکنولوژی، برنامه ریزی استراتژیک، سطوح و مدیریت تکنولوژی نیز دراین دوره به شرکت کنندگان آموزش داده می شود.بنابراین گزارش معرفی تکنولوژی های نوین در صنایع دارویی، آرایشی و بهداشتی، ساختمانی، شیمیایی، غذایی و ... از دیگر موضوعات این دوره خواهد بود.این دوره آموزشی با هدف ارتقای آگاهی تجار و بازرگانان و اطلاع رسانی از آخرین فناوری های روز در محل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار می شود. براین اساس تعداد 100نفر از تجار و بازرگانان، صاحبان صنایع و مشاغل و بنگاه های اقتصادی برای شرکت دراین دوره اعلام آمادگی کرده اند.

ادامه مطلببرگزاری دوره آموزشی تعیین قیمت تمام شده محصول در اتاق بازرگانی خراسان شمالی

دوره آموزشی تعیین قیمت تمام شده محصول باشرکت 80 نفر از تجار و بازرگانان درمحل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد.  به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، دراین دوره آموزشی مفاهیم پایه مهندسی محصول شامل محصول نهایی و میانی، مواد اصلی و کمکی، خط تولید، مراکز هزینه، فعالیت، روش ساخت و فومولاسیون به شرکت کنندگان آموزش داده شد.

آموزش مفاهیم پایه بهای تمام شده مبتنی بر فعالیت از قبیل اهداف محاسبه بهای تمام شده، انواع تولید، روش های محاسبه و برتری های بهای تمام شده مبتنی برفعالیت نسبت به روش متداول و مولفه های بهای تمام شده نیز از دیگر موارد آموزشی بود. براساس این گزارش همچنین موضوعات هزینه از قبیل مراکز هزینه، سنایور، دوره محاسبه ، روش های انتقال هزینه، ظرفیت برنامه ریزی شده مرکز، نرخ فعالیت درمرکز، هزینه یابی محصول، سهم مواد نیز به شرکت کنندگان دراین دوره آموزش داده شد. این گزارش حاکی است دراین دوره آموزشی تعداد 80 نفر از تجار و بازرگانان، صاحبان صنایع و مشاغل و بنگاه های اقتصادی شرکت داشتند.

براساس این گزارش این دوره آموزشی توسط استاد الهی از اساتید برجسته تهران و به همت اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد.

ادامه مطلب