دوازدهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با بررسی سه دستور کار برگزار شد

کدخبر: 941224

دوازدهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی بابررسی سه دستور کار با حضور تمام اعضا در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در دوازدهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی به بررسی سه مصوبه اجرایی این جلسه پرداخت.

وی اولین مصوبه این جلسه را ارائه گزاش سازمان اقتصاد دارایی در رابطه با افزایش سقف وام های تعاونی های استان عنوان کرد و گفت: دراین جلسه معاون امور اقتصاد دارایی استان اعلام کرد دراین خصوص مشکل چندانی برای سقف تسهیلات وام از سوی بانک مسکن به تعاونی های استان نداریم. صمدی بیان داشت: همچنین دراین جلسه تنها مشکل در این حوزه مربوط به تعاونی مسکن خانه کارگر اعلام شد که بر اساس آن عدم پرداخت سهم آورده از مشکلات اصلی این تعاونی اعلام شده است.

وی اظهار داشت: همچنین دراین جلسه دبیر خانه کارگر استان اعلام کرد با توجه به این که اقشار ضعیف دراین تعاونی مشارکت دارند به طور حتم در پرداخت اقساط بانکی خود با مشکل مواجه می شوند که نیاز است حمایت ومساعدت بیشتری شود.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی ادامه داد: مدیرکل امور اقتصادی و بین الملل استانداری خراسان شمالی نیز با بیان این که بانک یک بنگاه اقتصادی است که براساس عقود اسلامی وارد قرارداد می شود،اعلام داشت چون عقدی بین بانک و تولید کننده بسته شده شرعی وقانونی است وسهم بانک و سهم متقاضی مشخص است. وی افزود: در خصوص تعاونی مسکن خانه کارگر مشخص است که بانک به تعهد خود عمل کرده و مابقی مربوط به عدم توانایی سهم آورده خانه کارگر است. وی ادامه داد: دراین جلسه اعلام شد براساس قانون اگر تولید کننده سهم آورده پرداخت نکند بانک می تواند عقد قرارداد را باطل و فرد دیگری را وارد کند.

صمدی اظهار کرد: پیشنهادی که ازسوی مدیرکل اقتصاد وبین الملل استانداری دررابطه با خانه کارگر مطرح شد این بود که یک جلسه اختصاصی در ارتباط با تعاونی مسکن مهر های مشکل دار با دعوت بانک مسکن و اقتصاد دارایی برگزار و مشکلات بررسی و پیگیری شود. رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی دستور جلسه دوم را واگذاری طرح های نیمه تمام عمرانی مطرح کرد که طی آن نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان به لیست پروژه های عمرانی قابل واگذاری اشاره کرد. وی افزود: دراین خصوص اعلام شده تاکنون در استان 45 پروژه شناسایی شده که قطعا تعداد این پروژه ها نیز بیشتر هم می شود.

صمدی ادامه داد: بر این اساس اعلام شد این پروژه ها بعد از فراخوان و انتخاب سرمایه گذار و پیشنهاد سرمایه گذار به دستگاه اجرایی و تایید صلاحیت از سوی دستگاه ها اجرا خواهد شد.

صمدی در ادامه دستور سوم این جلسه را ارائه گزارش دبیرخانه شورای نظارت و پیشنهادات آیین نامه قانون منع قوانین تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور اعلام کرد و اظهارکرد: دراین راستا پیشنهادشده بود کمیته ای با عنوان "بررسی قوانین مرتبط با حوزه بازرگانی، صنعت ، معدن و کشاورزی در محل اتاق بازرگانی، خراسان شمالی تشکیل شود تا مشکلات واحد های تولیدی را درکمترین زمان رفع کند که انجام گرفته است. گفتنی است در ادامه این جلسه نقطه نظرات ویشنهادات مطرح شده از سوی اعضای حاضر در جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

ادامه مطلبجلوگیری از ورشکستگی بیش از 27 واحد تولیدی در سال جاری

کدخبر:941218

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی اظهار کرد: طی برنامه ریزی انجام گرفته در جهت حمایت از واحدهای تولیدی در سال جاری به مشکلات بیش از 27 واحد تولیدی رسیدگی شده و از ورشکستگی آنها جلوگیری شد.به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در جلسه چهاردهمین هیات نمایندگان که با حضور کلیه اعضاء در محل سالن جلسات اتاق بجنورد برگزار شد، اظهار داشت: این اتاق با برگزاری کمیته قضایی به منظور رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدی در جهت حمایت از آنها، از ورشکستگی بیش از 27 واحد تولیدی جلوگیری شد.

وی افزود: همچنین به این منظور کمیته ای با عنوان "بررسی قوانین مرتبط با حوزه بازرگانی، صنعت ، معدن و کشاورزی " جهت بررسی آیین نامه های اجرایی قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور در محل اتاق تشکیل شد.صمدی تصریح کرد: در راستای افزایش دانش و اطلاعات تجار و بازرگانان و صاحبان صنایع تعداد 12 دوره آموزشی با شرکت بیش از 2 هزار نفر برگزار شد که به شرکت کنندگان گواهینامه نیز اعطاء شد.وی ادامه داد: افتتاح مرکز داوری اتاق بجنورد نیز یکی از اقدامات مهم در اتاق بجنورد بوده که در راستای داوری مشکلات حقوقی تجار در داخل استان تشکیل شده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی اظهار داشت: همچنین از مهمترین اقدامات خرید، تکمیل و مرمت و نیز تجهیز ساختمان اتاق بازرگانی و سایر قسمتها و دریافت اسناد مربوطه در استان است.وی خاطرنشان کرد: در این مدت تعداد 12 جلسه شورای گفتگوی دولت با بخش خصوصی نیز با حضور مدیران ارشد استان و واحدهای تولیدی تشکیل شده که بیش از 30 مصوبه استانی و ملی را در پی داشته است.

وی بیان داشت: برگزاری 14 جلسه هیأت نمایندگان، 20 جلسه هیأت رئیسه و بررسی و ایجاد مرکز مطالعات و پژوهشهای اقتصادی اتاق بجنورد نیز در سال جاری انجام گرفته است.صمدی یادآور شد: برنامه پیشنهادی اعزام و پذیرش هیأتهای تجاری و بازاریابی و برگزاری نمایشگاه ها در سال 95 نیز به امور بین الملل اتاق ایران ارسال شده تا برنامه ریزی لازم در این خصوص انجام شود.

وی پذیرش هیأتهای پاکستانی و چینی توسط اتاق، پذیرش تجار و بازرگانان کشور های مختلف و کشور در زمینه های مختلف کاری اقتصادی،شرکت در25 جلسه کمیته های برنامه ریزی، شرکت در 12 جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری، شرکت در   10 جلسه هیأت تشخیص مطالبات تامین اجتماعی، شرکت در30   جلسه هیأت حل اختلاف مالیاتی و نیز انعقاد تفاهمنامه همکاری و هم افزایی اتاق بازرگانی خراسان شمالی و اتاق گرگان و اسنانهای همجوار را از دیگر اقدامات برشمرد. گفتنی است در پایان این نشست لوح تقدیر و هدایایی به رسم یادبود و تبریک سال جدید به اعضای هیات نمایندگان و همسران انها اهدا شد.

 

 

ادامه مطلباتاق بازرگانی خراسان شمالی با صدور پیامی درگذشت آیت الله واعظ طبسی تولیت آستان قدس رضوی را تسلیت گفت.

کدخبر : 1-941213

«انالله و انااليه راجعون»

اتاق بازرگانی خراسان شمالی با صدور پیامی درگذشت آیت الله واعظ طبسی تولیت آستان قدس رضوی را تسلیت گفت.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، متن پیام به شرح زیر است:

ارتحال اندوهبار عالم مجاهد و مبارز نستوه آیت اله واعظ طبسی موجب تاسف و تاثر عموم هموطنان عزیز و دلباختگان آستان ملک پاسبان حضرت علی بن موسی الرضا (ع)به ویژه مردم شریف و قدرشناس خطه خراسان گردید. آن عالم فرزانه از نخستین روزهای نهضت اسلامی شجاعانه در کنار پیشوای بزرگ آن، حضرت امام خمینی(س) و انقلاب اسلامی قرار گرفت و پس از پیروزی نیز تا آخرین لحضات زندگی پر ثمر خویش همواره در خدمت مردم و نظام و در سنگرهای گوناگون پر تلاش و موثر ظاهر شد .

آثار فاخر و ماندگار آن مدیر توانا در توسعه آستان قدس رضوی و دیگر عرصه های مهم ، صدقه جاریه و شجره طیبه ایست که قرن‌ها زائران و مجاوران مشهد الرضا(ع) را بهره مند خواهد ساخت. رئیس، هیات نمایندگان و کارکنان اتاق بازرگانی خراسان شمالی این مصیبت سنگین را به رهبر معظم انقلاب، مراجع عظام، حوزه های علمیه و همه یاران امام راحل و مردم شریف خراسان بزرگ به ویژه خاندان معزز آن عالم ربانی تسلیت می‌گوید.

ادامه مطلباعلام پیشنهادات کمیته آیین نامه اجرایی قانون رفع موانع تولید درخراسان شمالی

کدخبر : 941212در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که به منظور ارائه نظرات و پیشنهادات در رابطه با " آیین نامه های اجرایی قانون رفع موانع تولید دراتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد پیشنهادات این کمیته اعلام شد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، در جلسه ای که به منظور ارائه نظرات و پیشنهادات در رابطه با " آیین نامه های اجرایی قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور(مصوب 1394)" برگزار شد تشکیل کمیته ای با عنوان "بررسی قوانین مرتبط با حوزه بازرگانی، صنعت ، معدن و کشاورزی در محل اتاق بازرگانی، خراسان شمالی مصوب شد.

دراین جلسه محمد صمدی، دبیر و سخنگوی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان خراسان شمالی، گفت: قانون رفع موانع تولید با هدف رفع موانع موجود مصوب شده است تا مشکلات واحد های تولیدی را درکمترین زمان رفع کند. وی افزود: درحالی که خود این قانون نیز در برخی مواد با مشکلات اجرایی ومفهومی مواجه است.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در ادامه پیشنهادات کمیته مذکور را به شرح زیر اعلام کرد:

- در بند الف ماده 19 قانون رفع موانع شرح " انتخاب وثیقه باقیمانده جهت تضمین با بانک است" حذف شود زیرا با شرح مورد نظر هیچگونه تغییری در روند قبلی وحال اتفاق نمی افتد. جمله با" نظر وام گیرنده مورد پیشنهاد است".

-ماده 20 قانون یک تبصره نیز به منظور تعیین تکلیف فرآیند تسویه بدهی های معوق تسهیلات واحدهای تولیدی از محل "منابع صندوق توسعه ملی "لحاظ گردد.

-در خصوص ماده 21 قانون بند "ث "رفع موانع به منظور تامین نقدینگی نیاز به خط "ویژه اعتباری "می باشد زیرا بانکها با توجه به نقدینگی توان تامین هزینه های جاری واحد های تولیدی در استان را ندارند.

ماده 22:میزان سهم آورده متقاضی تعیین تکلیف شود وهمچنین موارد شمولیت آن (مثل زمین ، ملک و ...) نیز شفاف سازی گردد.

ماده 23: قانون شرایط و جزئیات استمهال (میزان پرداخت اولیه و نرخ استمهال) تسهیلات ذکر نشده که این امر باعث ایجاد دوگانگی در اجرای آن گردیده است.بطوری که بانک ها استمهال تسهیلات را با نرخ روز محاسبه نموده و تسهیلات را استمهال می نمایند.لذا پیشنهاد می گردد در این خصوص تعیین تکلیف گردد تا استمهال با پایین ترین نرخ ممکن صورت پذیرد.

ماده 38: در خصوص بند "ت" ماده 38 به ای عبارت" اجازه داده می شود" عبارت" مکلف است "درج و کلمه "به" از اول بند حذف گردد.

در خصوص قسمت 2 بند "ت"عبارت "به تشخیص گمرک جمهوری اسلامی ایران" حذف و عبارت "به درخواست متقاضی" جایگزین گردد.

-در خصوص ماده 47 ، ماده 51 بانکها علی الرغم مکلف بودن به اجرای قانون ولی بر اساس دستور العملهای داخلی خودشان عمل کرده وقانون را رعایت نمی کنند که در این خصوص نیاز به ضمانت اجرایی دارد.

                                                                                                        

 

ادامه مطلبانعقاد تفاهمنامه همکاری و هم افزایی اتاق های بازرگانی گرگان و بجنورد

 

تفاهمنامه همکاری و هم افزایی در راستای تحقق اهداف و ماموریت های اتاق های بازرگانی بین اتاق های بازرگانی گرگان و بجنورد منعقد شد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در رابطه با این تفاهمنامه اظهار داشت: کمک به فراهم آوردن موجبات رشد و توسعه اقتصاد دو استان خراسان شمالی و گلستان و ایجاد و گسترش همفکری و همکاری ها و استفاده بهینه از پتانسیل های موجود در دو استان از جمله اهداف این تفاهم نامه است.

وی افزود: براین اساس همکاری های مشترک در زمینه های تبادل تجارب و اطلاعات علمی،مشاوره، آموزش و پژوهش، ایجاد اتاق فکر، امور فرهنگی و انتشارات و شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی همکاری برای برگزاری نمایشگاه مشترک توانمندی های استانی در داخل و خارج کشور، تعامل و استفاده از خدمات گمرگی،همکاری تشکل ها و کمیسیون های تخصصی اتاق،تبادل افکار و بیان آرا و عقاید صاحبنظران و اندیشمندان در حوزه های بازرگانی،صنعتی،معدنی و کشاورزی و خدماتی از جمله مواد این تفاهمنامه بوده است. صمدی خاطرنشان کرد: همچنین مقرر شد مراحل عملیاتی شدن این تفاهم نامه با تشکیل کمیته اجرایی با حضور نمایندگان طرفین صورت پذیرد که براساس آن حداقل هر سه ماه یک بار جهت نظرات و پیشبرد تفاهمنامه تشکیل جلسه داده شود. رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی یاد آور شد: مدت زمان این تفاهم نامه از تاریخ انعقاد به مدت سه سال بوده و در صورت توافق طرفین برای مدت مشابه تمدید می شود.

ادامه مطلببرگزاری نشست مشترک استان های همجوار

نشست مشترک استان های همجوار با هدف بسط و توسعه فرهنگ همکاری، مشارکت، ایجاد زمینه های مناسب برای مبادله و بهره گیری از تجارب و ظرفیت های علمی،فنی، تخصصی و بازرگانی محصولات و فرآوردهای کشاورزی درمحل اتاق بازرگانی گرگان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، نشست مشترک استان های همجوار با حضور محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با هدف بسط و توسعه فرهنگ همکاری، مشارکت، ایجاد زمینه های مناسب برای مبادله و بهره گیری از تجارب و ظرفیت های علمی،فنی، تخصصی و بازرگانی محصولات و فرآوردهای کشاورزی درمحل اتاق بازرگانی گرگان برگزار شد.

دراین نشست در رابطه با تجزیه و تحلیل رویدادهای مربوط به تولید و تجارت محصولات کشاورزی در استان های شمالی باتوجه کمبود منابع آب،ناپایداری و هزینه های بالای تولید دراین استان ها بحث و تبادل نظر شد. براین اساس مقرر شد کمیسیون های کشاورزی این استان ها نسبت به تهیه گزارش پتانسیل های تولید وتجارت در بخش های مختلف کشاورزی اقدام و زمینه های مشخص همکاری و سرمایه گذاری بخش خصوصی را تعیین کرده و نیز ضرورت آشنایی با امتیازات ویژه هر استان در زمینه تولید و تجارت مورد تاکید قرار گرفت.

این گزارش حاکی است همچنین دراین جلسه مقرر شد به منظور بهره برداری حداکثری بخش خصوصی استان های همجوار، ترتیبات و تسهیلات لازم جهت ملاقات و هیات های تجاری و اقتصادی با نمایندگی های کشور خارجی مستقر در مرکز استان ها صورت گرفته و به منظور جلوگیری از ضرر و زیان تجار و بازرگانان در استان های همجوار نسبت به تعریف حداقل استانداردهای بومی ولازم جهت صدور محصولات کشاورزی اقدام شود. براساس این گزارش تاکید بر ضرورت ایجاد و حمایت از تشکل های مردم نهاد در بخش کشاورزی، بررسی ویژه مسائل مربوط به مدیریت آب دراین استان ها و توسعه کشت های گلخانه ای و تولید درمحیط های کنترل شده به منظور صرفه جویی در منابع آب از دیگر مصوبات این جلسه بود.

ادامه مطلبارائه پیشنهادات نمایندگان بخش دولتی و خصوصی به آیین نامه رفع موانع تولید

پیشنهادات و نقطه نظرات نمایندگان بخش دولتی و خصوصی استان خراسان شمالی در رابطه با دستورالعمل آیین نامه رفع موانع تولید ارائه شد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن وکشاورزی خراسان شمالی،محمد صمدی در جلسه شورای گفتگوی دولت با بخش خصوصی که با موضوع بررسی رفع آیین نامه کارگروه رفع موانع تولید با حضور اعضا درمحل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزارشد،گفت: پیرو جلسه قبلی دراین جلسه به جمع بندی نقطه نظرات و پیشنهادات نمایندگان بخش دولتی و خصوصی در رابطه با آیین نامه کارگروه رفع موانع تولید پرداخته شد. وی افزود: درجلسه قبلی مقرر شد کمیته بررسی قوانین صنعت، معدن و بازرگانی ذیل شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی تشکیل شود.

صمدی تصریح کرد: دستورالعمل اصلی آیین نامه اتاق ایران بررسی رفع موانع تولید رقابت پذیر است پیرو این دستورالعمل اتاق بازرگانی سراسر استان ها با ارائه نقطه نظرات و پیشنهادات جامع و کامل در راستای رفع موانع تولید و تسهیل در روند فعالیت های واحدهای تولیدی استان اقدام کنند. وی اظهارکرد: دراین جلسه از سوی نماینده بانک ها پیشنهاد شد ارائه وام و تسهیلات به واحدهای تولیدی از سوی بانک ها با ارائه وثیقه معتبر در نظر گرفته شود.صمدی ادامه داد: همچنین پیشنهاد شد براساس ماده 22 سهم آورده متقاضی کار در مرحله اول به بانک ها ارائه شود و تولید کننده حداقل 10 الی 30 درصد آورده خود را به بانک ها ارائه دهد .

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی درادامه به پیشنهاد نماینده جهاد کشاورزی استان اشاره کرد وگفت: پیشنهاد شد طبق ماده 47 آیین نامه قانون رفع موانع تولید انتقال وثیقه بانک برداشته شود و براساس نظر کارشناسی اعمال شود. وی افزود: همچنین از سوی جهاد کشاورزی پیشنهاد شد براساس ماده 21 بند 35 آیین نامه یک ردیف اعتباری خاص برای سرمایه درگردش در بانک ها برای واحدهای تولیدی در نظر گرفته شود و اعتبارات تکلیفی برداشته شود. صمدی اظهار کرد: دراین جلسه نیز از سوی نماینده سازمان صنعت،معدن وتجارت استان براساس ماده 23-22-21 یکی از مشکلات این قانون با دستور العمل داخلی بانک ها همخوانی ندارد به خصوص در رابطه با استمهال بدهی واحدهای تولیدی که نرخ استمهال مشخص نشده و بانک ها هرکدام به صورت متفاوت پرداخت می کنند.

وی افزود: دراین رابطه نماینده صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد کرد بایستی ماده قانونی بانک ها با دستور العمل قانونی قانونگذار همخوانی داشته باشد. وی اظهارداشت: همچنین در بند 23 واحدهای مشکل دار که از سال 92 از بحث استمهال بدهی آمده است دراین خصوص متاسفانه نحوه استمهال مشخص نشده چراکه اگر به نرخ روز محاسبه شود به طور حتم واحدهای تولیدی را به چالش می کشد. رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در رابطه با پیشنهاد نماینده گمرگ استان نیز گفت: پیشنهاد شد براساس بند 2 ماده 38 اخذ ضمانت نامه بانکی،بیمه نامه به تشخیص گمرگ ایران برای ورود کالاهای واحدها به درخواست واحد تولیدی تغییر پیدا کند.

ادامه مطلبواردات بیش از 14 میلیون دلار کالا طی 10 ماهه از استان

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از واردات بیش از 14 میلیون دلار کالا طی 10 ماهه از استان خبر داد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی به وضعیت واردات استان در 10 ماهه امسال اشاره کرد و گفت: طی این مدت251/14 میلیون دلار واردات از مبادی استان صورت گرفته که 112 درصد از لحاظ ارزشی رشد داشته است.

وی افزود: واردات انجام گرفته به وزن 4/9 هزار تن است که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل 155 درصد از لحاظ وزنی افزایش داشته است.

صمدی تصریح کرد: کالاهای وارداتی شامل برنج ،نازل نسوز، الکترود گرافیتی، نوار تفاله، خاک نسوز، نیکل، اکزوتروم،چراغ ال ای دی، فریم قاب، سرنازل اسپری آب، قطعات تپ چنجر،فرو کروم کم کربن1و2 است. وی یادآور شد: این کالاها از کشورهای پاکستان ،امارات،آلمان، ترکیه، ایتالیا، چین، روسیه وارد استان شده است.

ادامه مطلببرگزاری دوره آموزشی آشنایی با قوانین و مقررات صادرات و واردات در اتاق بازرگانی خراسان شمالی

دوره آموزشی آشنایی با قوانین و مقررات صادرات و واردات 11 اسفند در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار می شود. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، دوره آموزشی آشنایی با قوانین و مقررات صادرات و واردات با رویکرد صنایع دستی 11 اسفند ماه در محل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار می شود. بر اساس این گزارش در این دوره اموزشی در رابطه با کارت بازرگانی و اهمیت آن، آشنایی با شرایط تحویل در صادرات و واردات و آشنایی با اسناد حمل در صادرات و واردات به ویژه صادرات و واردات صنایع دستی آموزش های لازم داده می شود.

این گزارش حاکی است این دوره آموزشی توسط جناب آقای دکتر علیرضا خرم از اساتید برجسته اتاق ایران آموزش داده می شود. بنا براین گزارش هدف از برگزاری یان دوره آموزشی ارتقای سطح آگاهی علمی و آشنایی تجار و بازرگانان، بنگاه های اقتصادی و صاحبان صنایع و مشاغل است. زمان برگزاری این دوره آموزشی ساعت 8 صبح 11 اسفندد ماه در محل اتاق بجنورد است.

ادامه مطلب