برگزاری اولین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی

کدخبر: 950113

اولین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی با حضور تمامی اعضاء به منظور برنامه ریزی اعزام و پذیرش هیات های تجاری و نیز تشریح اقدامات انجام گرفته در محل اتاق بجنورد برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در اولین جلسه هیات نمایندگان استان که با حضور تمامی اعضاء در محل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد،  به برنامه اعزام و پذیرش هیات های تجاری در سال جاری اشاره کرد و گفت: بر اساس برنامه ریزی در سال جاری اتاق بجنورد امکان اعزام 8 هیات تجاری را به کشورهای مختلف دارد.وی افزود: بر این اساس تا کنون برنامه ریزی لازم به منظور اعزام هیات تجاری به ترکمنستان در اردیبهشت ماه و به روسیه در تیرماه امسال انجام گرفته است.

صمدی خاطرنشان کرد: همچنین اعزام هیات به کشورهای گرجستان و قرقیزستان و ترکیه نیز بر اساس برنامه ریزی در ماه های دیگر سال جاری انجام می شود. وی همچنین به برنامه پذیرش هیات های تجاری نیز اشاره کرد و گفت: در سال جاری پذیرش هیأت تجاری و بازاریابی از چهار کشور ترکمنستان، قرقیزستان، گرجستان و ارمنستان برنامه ریزی شده است. وی همچنین به بیان راهکارهای اقتصاد مقاومتی در حوزه بخش خصوصی پرداخت و گفت: بر این اساس تمامی راهکارهای لازم احصاء شده و به اتاق ایران ارسال شده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی در ادامه از معرفی خراسان شمالی به عنوان پایلوت تولید گیاهان دارویی در کشورخبر داد و اظهار داشت: در نشست هم اندیشی بررسی داروهای گیاهی کشور که در محل موسسه تحقیقات و پژوهشکده های جهاد دانشگاهی کرج برگزار شد، خراسان شمالی به عنوان پلیلوت تولید گیاهان دارویی در کشور شناخته شد. وی افزود: در این نشست که با حضور متخصصین جهاد دانشگاهی کشور و مسئولین پژوهشکده های جهاد دانشگاهی برگزار شد توانمنددی های استان را در زمینه گیاهان دارویی به طور مفصل مطرح کرده که مورد توافق قرار گرفته و نسبت به فرآوری و تولید داروهای گیاهی در خراسان شمالی با کنمک متخصصین دانشگاه جامع علمی و کاردی بجنورد و جامعه کارآفرینان کشور اقدام شود.

صمدی خاطرنشان کرد: معرفی همین قابلیت ها و توانمندی ها باعث شد تا خراسان شمالی به عنوان پایلوت در این زمینه انتخاب شود و بر این اساس مقرر شد پیگیری لازم به منظور تاسیس کارخانه ها و آزمایشگاه های مربوطه در استان صورت گیرد. وی از رایزنی به منظور واگذاری بیشتر کمیسیون ها خبر داد و اظهار داشت: بر این اساس مکاتبات و موارد مختلف به کمیسیون ها ارجاع داده شده و نتیجه به اتاق اعلام می شود و در صورت نیاز توضیحات لازم ارائه می گردد.

رئیس اتاق بازرگانی استان به برگزاری اولین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی نیز اشاره کرد و بیان داشت: در این جلسه بر اساس نظرات ارائه شده توسط اتاق مبنی بر افزایش دوره تنفس واحدهای تولیدی به سه سال، در نهایت مقرر شد دوره تنفس واحدهای تولیدی از 6 ماه به یک سال افزایش یابد. وی همچنین با اشاره به اطلاع رسانی مناسب از فعالیت های اتاق بازرگانی استان در رسانه ها، از چاپ اخبار مختلف از برنامه های اتاق در رسانه های کشوری و استانی خبر داد. گفتنی است در این نشست به پیشنهاد هیات نمایندگان مقرر شد چند اعزام هیات به کشورهای اروپایی از جمله آلمان، ایتالیا و اسپانیا نیز در برنامه امسال گنجانده شود.

ادامه مطلبکمیسیون های اتاق بازرگانی به صورت تخصصی وکارشناسی به پیگیری وبررسی مشکلات مصوبات صنف خود بپردازند

کد خبر: 950112

رئیس  کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی خراسان شمالی گفت: کمیسیون های اتاق بازرگانی باید هریک از مشکلات حوزه کاری خود را به صورت تخصصی و کارشناسی پیگیری و به سرانجام برسانند. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی در سومین جلسه کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی، حمایت قضایی و مالکیت فکری، حاکمیت شرکتی و مسئولیت اجتماعی بنگاه ها که در محل اتاق بازرگانی استان با حضور اعضاء برگزار شد گفت: بر اساس برنامه ریزی از این پس مقرر شد مسائل کاری حوزه صنعت و معدن به کمیسیون صنعت، معدن جهت پیگیری و بررسی نتایج مصوبات واگذار شود ونماینده تام الاختیار آن حوزه موظف به بررسی و پیگیری نتایج مصوبات باشد.

محمد صمدی با تاکید براین در سال جاری که رهبر معظم انقلاب اسلامی سال اقتصاد مقاومتی واقدام وعمل نامگذاری کرده باید تمامی مشکلات حوزه تولید و صنعت به صورت عملیاتی پیگیری شود،گفت: براین اساس تمامی کمیته ها ملزم به جمع آوری وگزارش کامل از مصوبات ومشکلات حوزه کاری خودهستند.وی به پیشنهاد اتاق بازرگانی خراسان شمالی در رابطه با دوره تنفس 3 ساله جرایم  واحدهای تولیدی نیزگفت: واحدهای تولیدی که دوره تنفس آنها 6 ماه بود با مصوبه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با یک سال موافقت شد. رئیس  کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز در این جلسه بر اختیارات بیشتر کمیسیون های اتاق بازرگانی (صنعت، معدن، کشاورزی) در چهار چوب وظایف قانونی در راستای پیگیری مصوبات و فعالیت های حوزه کاری در سال جاری  تاکید کرد.

علی محمد جاجرمی، با بیان این که کمیسیون های اتاق بازرگانی باید هریک از مشکلات حوزه کاری خود را به صورت تخصصی و کارشناسی پیگیری و به سرانجام برسانند، افزود: همچنین هر کمیسیون می بایست نماینده ای  متخصص در صنعت خود جهت پیگیری مصوبات جلسات وبررسی نتایج معرفی کند. وی خاطرنشان کرد: باید مشکلات صنعتگران توسط کمیسیون صنعت جمع آوری شود و در شوراهای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مطرح شود  تا به بررسی حل مشکل پرداخته شود. جاجرمی در رابطه با جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی پیشنهاد کرد جلسات کمیته های این شورا با حضور مدیران کل دستگاه های دولتی و یا معاونت ویا کارشناسانی که تخصص لازم در زمینه موضوعات جلسات دارد برگزار شود.

بیگلر پرهامی، یکی از اعضای کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز دراین جلسه بابیان این که بیشتر تولید ناخالص هر مملکتی وابسته به صنعت است، گفت: تازمانی که بهره بانکی 20 درصد باشد صنعت کشور توجیه اقتصادی نخواهد داشت. وی برعملیاتی عمل کردن مشکلات صنعتگران و تولید کنندگان در کشور تاکید کرد و افزود: تازمانی که نگاه دولت فقط شعار اقتصاد مقاومتی باشد هیچ گاه مشکلات بخش خصوصی و صنعتی ما در کشور حل نخواهد شد. وی اظهارکرد: اگر بخواهیم بیکاری درجامعه ریشه کن شود و اشتغال پایدار و اقتصاد پویا درکشور ایجاد شود بایستی دولت حمایت ویژه از تولید کننده و صنعتگر داشته باشد تا صنعت فعالی داشته باشیم.

پرهامی درباره بهره های بالای بانکی در کشور نیزگفت: زمانی صنعتگر در کشور پیشرفت می کند که بهره بانکی آن بین 3تا4 درصد مانند دیگر کشورهای دیگر باشد چراکه بهره های بانکی 20 درصد هیچ گاه مشکل تولید کننده و صنعتگر را حل نخواهد کرد.گفتنی است در این جلسه مقررشد گزارش کاملی از مشکلات واحدهای تولیدی از طرف کمیسیون صنعت جمع آوری و در شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی پیگیری شود.

ادامه مطلبمعرفی خراسان شمالی به عنوان پایلوت تولید گیاهان دارویی در کشور

کدخبر: 950111

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از معرفی خراسان شمالی به عنوان پایلوت تولید گیاهان دارویی در کشورخبر داد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی اظهار داشت: در نشست هم اندیشی بررسی داروهای گیاهی کشور که در محل موسسه تحقیقات و پژوهشکده های جهاد دانشگاهی کرج برگزار شد، خراسان شمالی به عنوان پلیلوت تولید گیاهان دارویی در کشور شناخته شد. وی افزود: بر همین اساس در این نشست که با حضور روسای دانشگاه های کشور و مسئولین پژوهشکده های جهاد دانشگاهی برگزار شد توانمنددی های استان در زمینه گیاهان دارویی معرفی شد.

صمدی خاطرنشان کرد: معرفی همین قابلیت ها و توانمندی ها باعث شد تا خراسان شمالی به عنوان پایلوت در این زمینه انتخاب شود. وی تصریح کرد: بر این اساس مقرر شد پیگیری لازم به منظور تاسیس کارخانه ها و آزمایشگاه های مربوطه در استان صورت گیرد. وی یاداور شد: تاکنون بیش از یک هزار و ۱۰۰ گونه گیاهی در خراسان شمالی شناسایی شده که ۴۰۸ گونه آن در ردیف گیاهان دارویی شاخص قرار گرفته است. رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی متذکر شد: در همین راستا می توان از این ظرفیت عظیم بهترین بهره برداری را در جهت توسعه اقتصادی و در آمدزایی برای استان داشته باشیم.

وی اظهار داشت: استان خراسان‌شمالی به لحاظ قدمت فرهنگی و سابقه تاریخی خاستگاه مطلوبی برای گیاهان دارویی است، بنابراین این موضوع یک مزیت به شمار می‌رود که می‌تواند پایه اقتصادی مهمی برای توجه به این بخش قرار گیرد. صمدی تصریح کرد: همچنین به لحاظ اقلیمی و آب و هوایی نیز در دشت‌ها و کوه های این استان با انبوهی از گیاهان دارویی مواجه هستیم که برخی از آن‌ها ناشناخته است از این رو باید معرفی لازم صورت گیرد و به صورت ساماندهی شده حتی در قالب بسته‌بندی‌های شکیل صادر شود. وی متذکر شد: خراسان‌شمالی ظرفیت خوبی برای کشت گیاهان دارویی وجود دارد ولی نیاز به توجه بیشتر دارد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: خراسان شمالی یکی از غنی‌ترین استان‌های کشور از لحاظ تنوع گونه‌های گیاهی است با این وجود از این پتانسیل و سرمایه بزرگ ملی تاکنون استفاده بهینه نشده است. وی افزود: در صورت بهره برداری صحیح و نیز توسعه کشت صنعتی این گیاهان، علاوه بر سودآوری، اشتغال تعداد زیادی از جوانان نیز فراهم می‌شود. صمدی متذکر شد: بی شک با توسعه و گسترش کشت گیاهان دارویی علاوه بر جلوگیری از تخریب طبیعت و منابع طبیعی وضع زندگی روستائینان جامعه نیز بهبود می یابد.

ادامه مطلببرگزاری اولین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در سال 95

کدخبر: 950110

اولین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در سال 95 با حضور رئیس اتاق بازرگانی و معاون استاندار و دیگر اعضاء در خراسان شمالی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی،رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در نخستین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی درسال 95 که با حضور اعضا درمحل سالن جلسات استانداری خراسان شمالی برگزار شد، به تشریح بخشی از گزارش عملکرد جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی از سال 92 تا 94 پرداخت. وی افزود: طی این سال ها حدود 20 جلسه شورای گفتگو در استان برگزار شده که بیشترین آن با 12 جلسه در سال 94 بوده است. صمدی خاطرنشان کرد: بر اساس تاکید دولت تدبیر و امید شوراهای گفتگوی دولت و بخش خصوصی باید به صورت مداوم و دائمی برگزار شود و پیگیری مستمری بر روند برگزاری جلسات و اجرایی شدن مصوبات صورت گیرد.

وی در ادامه از موافقت پژوهشکده جهاد کشاورزی از معرفی استان خراسان شمالی به عنوان پایلوت داروهای گیاهی خبرداد وگفت: استان خراسان شمالی با دارا بودن گیاهان دارویی غنی از قابلیت های فراوانی دراین زمینه مطرح است.علی محمد جاجرمی،رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز دراین جلسه با اشاره به فراوانی مسائل و مشکلات صنعت در کشور،بر ایجاد کمیته ای به منظور پالایش این مشکلات تاکید کرد. وی افزود: بهتر این است درجلسات مشکلات صنعتگران و تولیدکنندگان استان به تفکیک بیان شود و با مراجعه به محل تولید از نزدیک با مشکلات تولیدکنندگان مواجه شویم و در راستای رفع مشکلات اقدام کنیم.

وی حمایت دولت از صنعتگران و تولید کنندگان تاکید کرد وافزود: چراکه حل مشکلات اقتصادی و اشتغال در سطح جامعه با حمایت از تولید کنندگان میسر می شود. محمود دلپسند، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای استانداری خراسان شمالی نیز در این جلسه اظهار داشت: جلسات شورا نسبت به دو سال قبل در تشکیل جلسات و تعداد مصوبات اجرایی به لحاظ آماری روند رو به رشدی داشته که جای قدردانی از دبیرخانه شورا و اتاق بازرگانی و دیگر اعضا دارد. وی با بیان اینکه حل مسائل و مشکلات موجود در کشور نیاز به تلاش بیشتر دارد، تصریح کرد: این امر به خصوص در سالی که به عنوان اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل توسط رهبری اعلام شده ضرورت بیشتری پیدا می کند.

دلپسند تصریح کرد: بر همین اساس تشکیل جلسات به منظور تحقق شعار سال باید با برنامه ریزی دقیق تر و استمرار بیشتر باشد چرا که اقتصاد عمده کشور بر پایه بخش خصوصی است. وی گفت: اگر قرار است تغییر و جهشی در بخش تولید در اقتصاد کشور صورت گیرد این امر بر پایه بخش خصوصی امکان پذیر می شود. وی در ادامه بر کیفی بخش بودن و فراگیر بودن جلسات شورا تاکید کرد و بیان داشت: باید بر کیفی سازی موضوعات جلسات به لحاظ ماهیت و اثرگذاری در سال جدید بیشتر توجه شود تا شمولیت بیشتری داشته باشد. موفق، مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری خراسان شمالی نیز در این جلسه بر متناسب بودن دستور جلسه با موضوع آن تاکید کرد.

وی افزود: موضوعی که در کارگروه اقتصاد مطرح می شود نباید در کارگروه اشتغال نیز مطرح شود چرا که عملا ماهیت جلسه را تحت الشعاع قرار می دهد. موفق ماهیت تشکیل جلسات شورای گفتگو را شناسایی نقاط آسییب زا در قوانین و مقررات و رویه های دستگاه ها ذکر کرد و در این زمینه پیشنهاد داد دستور کار جلسات بیشتر توسط بخش خصوصی تعیین تکلیف شود.

ادامه مطلببرگزاری بیش از 12 دوره آموزشی در سال جاری

کدخبر:950109

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی از برنامه ریزی به منظور برگزاری بیش از 12 دوره آموزشی در استان در سال 95 خبر داد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی با اعلام این خبر اظهار داشت: این دوره ها طی سال جاری در زمان های مختلف در محل اتاق بازرگانی استان برگزار می شود.

وی عناوین این دوره ها را شامل آشنایی با قوانین و مقررات صادرات و واردات، امور گمرکی و ترخیص کالا، مدیریت ریسک، آشنایی با مبانی حقوق تجارت داخلی و بین المللی و آشنایی با قانون بهبود فضای کسب و کار و ظرفیتهای آن ذکر کرد. صمدی همچنین نحوه نگارش قراردادهای تجاری به زبان انگلیسی، تجارت الکترونیک و تاثیر آن در کاهش هزینه، مدیریت خرید، سفارشات خارجی، اعتبارات اسنادی و اینکوترمز و خلاقیت و نوآوری در حوزه کسب و کار را از دیگر عناوین دوره های آموزشی برنامه ریزی شده برای امسال برشمرد.

وی خاطرنشان کرد: برنامه ریزی لازم به منظور برگزاری دوره آموزشی مدیریت فروش، فنون مذاکره و آشنایی با کلیات مالیاتهای مستقیم و غیر مستقیم و مقررات مربوط به تنظیم اظهارنامه مالیاتی نیز صورت گرفته است.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی متذکر شد: بر اساس برنامه ریزی هر ماه یک دوره آموزشی در محل اتاق برگزار خواهد شد. وی یادآور شد: این در حالی است که طی سال گذشته نیز تعداد 10 دوره آموزشی در اتاق بازرگانی استان برگزار شد که در مجموع بیش از هزار و 600 نفر از تجار و بازرگانان و صاحبان صنایع در آنها شرکت داشتند. صمدی تصریح کرد: این دوره ها با دعوت از اساتید برجسته کشوری در اتاق بجنورد برگزار می شود.

ادامه مطلبدر تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی نقشی برای بخش خصوصی در نظر گرفته نشده است

 کدخبر: 950108

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با اشاره به اهمیت بخش خصوصی در تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: با این وجود در قانون نحوه پیگیری تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی هیچ گونه نقشی برای بخش خصوصی در نظر گرفته نشده است. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در خصوص راهکارهای اقتصاد مقاومتی با توجه به شعار تعیین شده در سال جاری با عنوان اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل اظهار کرد: مهمترین اقداماتی که می توانند به تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی کمک نمایند می تواند متنوع سازی درآمدهای ارزی کشور، متکی نبودن به بازارهای محدود برای تأمین نیازهای اساسی کشور و صدور کالا و خارج کردن کشور از اقتصاد تک محصولی باشد.

لزوم حرکت به سمت یک اقتصاد دانش بنیان

وی افزود: همچنین حرکت به سمت یک اقتصاد دانش بنیان و بهره گیری اساسی از توانمندی های بخش خصوصی در تحرک چرخه اقتصاد کشور به ویژه در صنعت و تجارت نیز می تواند به تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی کمک کند.

عدم در نظر گرفتن نقشی برای بخش خصوصی در نحوه پیگیری تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی

صمدی گفت: با این وجود در قانون نحوه پیگیری تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی که در تاریخ 20خرداد سال 1394 به تصویب مجلس و تأئید شورای نگهبان رسیده است هیچ گونه نقشی برای بخش خصوصی در نظر گرفته نشده و نماینده ای از طرف این بخش در شورای پیگیری سیاست ها و همچنین کارگروه مشترکی که باید قوانین و مقررات مرتبط با سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را شناسایی و مقررات مزاحم را احصا و برای لغو یا اصلاح آنها پیشنهاد ارائه دهد عضویت ندارد.

وی اظهار کرد: در این میان تقویت صادرات غیرنفتی اعم از صادرات کالا یا خدمات و حمایت قاطع از آن از طریق ارائه تسهیلات مالی و تدوین برنامه جامعی از مشوق ها برای این بخش می تواند در افزایش درآمدهای ارزی کشور تحول اساسی ایجاد نماید. وی افزود: هم اکنون اعتبار تخصیص یافته برای کمک های صادراتی در سال 1395 در سطحی نیست که کمترین کمکی به صادرات کشور بنماید و در همین راستا انتظار می رفت که در پیش نویس لایحه برنامه ششم توسعه اقتصادی بخش جداگانه ای به حمایت از صادرات اختصاص یابد اما متأسفانه این اقدام صورت نگرفته و برای افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات ایران که مهمترین منبع اعطای تسهیلات صادراتی است راهکاری ارائه نشده است.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی گفت: اگر چه حدود 26 ماه از ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی سپری شده اما تاکنون برنامه جامعی که در آن همه راه کارهای تحقق خط و مشی های مزبور به ویژه در بخش صنعت،تجارت و خدمات به نحو دقیق مشخص شده باشد ارائه نشده است.

وی افزود: این در حالی است که اغلب برنامه های منتشر شده جنبه کلی و توصیفی داشته و ضرورت ایجاب می کند که راه کارهای دقیق، منطقی، اجرایی و کارشناسانه ای برای دستیابی به هدف ها توسط مسئولان تدوین شود.

لزوم حمایت قاطع از سرمایه گذاری در بخش تولید

صمدی حمایت قاطع از سرمایه گذاری در بخش تولید و برطرف کردن مشکلات واحدهای صنعتی کوچک و متوسط که حدود 98 درصد کل واحدهای صنعتی کشور را تشکیل می دهند را از دیگر راهکارها برشمرد. وی افزود: همچنین رقابت پذیر کردن اقتصاد کشور و تجدید نظر در وظایف و ساختار تشکیلاتی شورای رقابت و  پرداخت مطالبات بخش خصوصی از دولت در یک برنامه زمانی مشخص و نیز افزایش کارآیی نظام بانکی به ویژه در زمینه ارائه تسهیلات به واحدهای صنعتی و تجاری و کوچک کردن حجم دولت و واقعی کردن در خصوصی سازیها نیز باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی اظهار کرد: سرمایه گذاری در زیرساخت های اقتصادی و نوسازی شبکه حمل و نقل، ایجاد تسهیلات نگهداری کالاهای صادراتی، سردخانه ها، تجهیز گمرک خانه های مرزی به پیشرفته ترین ادوات بازبینی کالاها نیز از مباحث مورد توجه باید باشد.وی افزود: همچنین به تقویت تشکل های صنعتی و اتحادیه ها و به رسمیت شناختن نقش واقعی بخش خصوصی در تحرک اقتصاد کشور و دخالت دادن نمایندگان این بخش در تدوین قوانین و مقررات و طرح هایی که اجرای آنها با فعالیت های بخش خصوصی در ارتباط است نیز باید توجه داشت.

مقابله با انحصارگرایی در همه اشکال آن و  اتحاد یک سیاست پولی و مالی منطبق با اهداف اقتصاد مقاومتی

صمدی در ادامه به مقابله با انحصارگرایی در همه اشکال آن و  اتحاد یک سیاست پولی و مالی منطبق با اهداف اقتصاد مقاومتی در بخش صادرات و جلوگیری از نوسانات غیرمتعارف نرخ ارز ، ایجاد ثبات در بازار سرمایه و حمایت از سرمایه گذاری در بورس از طریق تضمین منافع سرمایه گذاری خرد در این بازار، تخصیص بخشی از منابع صندوق توسعه ملی به حمایت از واحدهای صنعتی صادرات گرا با نرخ های معقول و  متناسب با نرخ های بین المللی و خدمات دیوان سالاری که در راه اعطای تسهیلات وجود دارد نیز تاکید کرد.

وی اظهار کرد: همچنین تحقق این امر توجه خاص به رفع مشکلات اقتصادی استان های محروم و دورافتاده که با چالش های زیادی در بخش صنعت،حمل و نقل،توریسم و.... روبرو هستند را می طلبد.

صمدی افزود: در این میان باید توجه داشت که هر اقلام قاطعی که در جهت اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاوتی انجام گیرد بدون شک در ایجاد اشتغال رفع بیکاری و خروج بخش صنعت از رکود مزمن فعلی تأثیر گذار خواهد بود.

اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل " بهترین نقشه راه روشن و آینده ساز برای عبور از مراحل رشد

با اشاره به نامگذری امسال به نام سال " اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل " از سوی مقام معظم رهبری، از این نامگذاری به عنوان بهترین نقشه راه روشن و آینده ساز برای عبور از مراحل رشد و توسعه و رسیدن به پیشرفت همراه با عدالت است یاد کرد. وی افزود: رهبرمعظم انقلاب با پیش بینی راهبردهای دشمن در برابر انقلاب اسلامی، از حدود هفت سال پیش شعارهای اقتصادی را به عنوان نام سال در دستور کار قرار دادند تا فضای عمومی کشور برای این شرایط ویژه فراهم شود.

صمدی گفت: رهبر انقلاب اسلامی با بصیرت و بینش بالای خود، در راستای استقلال و خودکفایی کشور و جلوگیری از آثار تخریبی تحریم‌های ظالمانه دشمنان،  موضوع توجه به اقتصاد مقاومتی را مطرح فرمودند. رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی افزود:  نامگذاری سال ۱۳۹۵ به نام سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل از سوی مقام معظم رهبری، نقشه راه دولت، مردم و دستگاه‌های اجرایی و حکومتی خواهد بود تا با تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها، ایران را به جایگاه اقتصادی نخست منطقه نزدیک‌تر سازد.

وی گفت: هم اکنون تمامی مجموعه اعضای اتاق بازرگانی و تجار و بازرگانان نیز با توجه به ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی و شعار اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل امسال، تحقق این شعار را به صورت جدی در دستور کار خود قرار داده و در جهت تحقق آن هر چه بیشتر کوشا هستند. وی افزود: تلاش داریم با ورود به میدان عمل، بستر مناسبی را برای توسعه هر چه بیشتر صادرات با اعزام و پذیرش هیات های تجاری و بازرگانی فراهم کنیم.

ادامه مطلبپذیرش هیئت تجاری از چهار کشور مختلف در سال جاری

کدخبر:950107

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی از پذیرش هیئت تجاری از چهار کشور مختلف در سال جاری خبر داد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در رابطه با برنامه پذیرش هیات های تجاری در سال جاری گفت: در سال جاری پذیرش هیأت تجاری و بازاریابی از چهار کشور ترکمنستان، قرقیزستان، گرجستان و ارمنستان برنامه ریزی شده است.

وی افزود: پذیرش هیات از ترکمنستان در سه ماهه اول امسال در بخش موادغذایی ،ساختمان،کشاورزی،سرمایه گذاری مشترک،صادرات و واردات و توسعه اقتصادی خواهد بود. صمدی خاطرنشان کرد: پذیرش هیأت تجاری و بازاریابی از کشور قرقیزستان نیز در   سه ماهه دوم، از گرجستان در سه ماهه سوم و از  کشور ارمنستان در سه ماهه چهارم سال انجام می شود.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی دیدار با تجار و بازرگانان کشور هدف، بازدید از واحدهای تولیدی و صنعتی و توسعه و افزایش صادرات و واردات اقتصادی  را از جمله برنامه های پیش بینی شده در پذیرش هیات ها ذکر کرد. وی یادآورشد: این در حالی است که در سال گذشته نیز علی رغم مشکلات موجود پذیرش هیات تجاری از چند کشور مخالف از قبیل ترکمنستان، پاکستان و چین به منظور افزایش روابط تجاری داشته ایم.  

ادامه مطلببرنامه ریزی به منظور اعزام پنج هیئت تجاری به کشورهای روسیه، ترکیه، قرقیزستان و گرجستان در سال جاری

کدخبر:950106

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی در تشریح برنامه‌های این نهاد طی سال جاری، از اعزام پنج هیئت تجاری و بازاریابی از استان به کشورهای دیگر خبر داد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،  صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در این رابطه اظهار داشت: قرار است طی امسال پنج هیئت تجاری و بازاریابی به کشورهای گرجستان، قرقیزستان، ترکیه و روسیه اعزام شوند.

وی افزود: این اعزام ها به منظور دیدار با تجار و بازرگانان کشورهای هدف، بازدید از واحدهای تولیدی و صنعتی در بخش‌های مواد غذایی، ساختمان و کشاورزی و انجام اقدامات لازم انجام می شود. صمدی خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، طی سه‌ماهه نخست امسال هیئت تجاری و بازاریابی از استان به گرجستان  و ترکمنستان در بخش موادغذایی ،ساختمان،کشاورزی اعزام می‌شود.

وی  تصریح کرد: همچنین در سه ماهه دوم سال جاری نیز اعزام هیات تجاری به کشور قرقیزستان به منظور تبادل روابط تجاری خواهیم داشت. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی یادآور شد: اعزام هیات تجاری به کشور ترکیه نیز بر اساس برنامه ریزی در سه ماهه سوم سال و به کشور روسیه در سه ماهه چهارم سال جاری انجام می شود.

ادامه مطلببهره گیری از سامانه ملی قوانین و مقررات جمهوری اسلامی برای فعالان اقتصادی بسیار موثر است

کدخبر: 950105

رئیس اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی گفت: بهره گیری از سامانه ملی قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران از لحاظ بهنگام بودن مطالب و سهولت دسترسی و جامعیت از مزایای بیشتری برای فعالان اقتصادی برخوردار است. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی،محمد صمدی با تبریک سال نو و آرزوی موفقیت روز افزون برای اتاق های بازرگانی سراسر کشور، ابراز امیدواری کرد: سال 1395 سالی سرشار از موفقیت برای متولیان اتاق های بازرگانی سراسر کشور  در تقویت بنیه های اقتصادی کشور و حمایت از بخش خصوصی باشد.

وی به اقدامات بسیار ارزنده معاونت حقوقی ریاست جمهوری در آذر ماه سال 1394 در خصوص راه اندازی سامانه ملی قوانین و مقررات ج.ا.ایران،اشاره کرد و اظهار داشت: این اقدامات ارزنده در راستای گسترش فرهنگ قانون مداری و آگاه سازی فعالان اقتصادی پژوهشگران و به طور کلی عامه مردم از قوانین و مقرراتی انجام گرفته است که غالباً باآنها سرو کار دارند. صمدی خاطرنشان کرد: اگر چه مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نیز از سال ها قبل سامانه مشابهی به نشانی RC.MAJLIS به زبان فارسی و انگلیسی  برای معرفی قوانین و مقررات و اطلاع رسانی درباره روند بررسی و تصویب قوانین دایر کرده است. وی افزود:  اما بهره گیری از سامانه ملی قوانین و مقررات ج . ا.ایران از لحاظ بهنگام بودن مطالب و سهولت دسترسی و جامعیت از مزایای بیشتری برای فعالان اقتصادی برخوردار است.

وی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران،قانون مدنی،قانون تجارت،قانون بودجه سال 1394 کل کشور،قانون برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی،قانون مالیات های مستقیم ،قانون مالیات بر ارزش افزوده،قانون تنظیم مقررات مالی دولت،قانون محاسبات عمومی وقانون برگزاری مناقصات را ازجمله قوانین قابل دسترسی در سامانه ملی قوانین ومقررات جمهوری اسلامی ایران برای فعالان اقتصادی وکاربران عنوان کرد. صمدی از دیگر قوانین قابل دسترسی در سامانه ملی قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران را قانون مدیریت خدمات کشوری،قانون کار و تامین اجتماعی،قانون ثبت اسناد و املاک،قانون شوراهای حل اختلاف،قانون حمایت خانواده،قانون صدور چک،قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی،قانون تملک آپارتمان ها،زمین شهری،انتشارودسترسی آزاد به اطلاعات ،قانون خدمات نظام وظیفه و... ذکر کرد.

وی یاد آور شد: همچنین مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی از آذرماه سال گذشته امکان دریافت رایگان نرم افزار سامانه قوانین و مقررات کل کشور را فراهم کرده است و کاربران می توانند به طور آزاد به قوانین دسترسی داشته باشند. رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی نرم افزار های رایگان سامانه قوانین و مقررات کل کشور را شامل قوانین قانون اساس ایران و قوانین اساسی کشور منتخب، سند چشم انداز بیست ساله، سیاستهای کلی نظام،مصوبات مجلس شورا در یک دوره 110 ساله (1285-1394)،مصوبات مجتمع تشخیص مصلحت نظام (از سال 1366 تا کنون) و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی (از سال 1363 تا کنون )برشمرد.

وی به استقبال بسیار مطلوب وچشمگیرجامعه تجاری ،صنعتی و به طور کلی شهروندان از سامانه اطلاع رسانی عمومی قوانین و مقررات نهاد ریاست جمهوری اشاره کرد ویادآور شد:  از این سامانه روزانه بیش از 8 هزار نفر استفاده می کنند. صمدی در ادامه مهمترین مشکلاتی که جامعه تجاری – صنعتی و به طور کلی فعالان اقتصادی کشور در ارتباط با قوانین با آن روبرو هستند اشاره کرد و بخش عمده این مشکلات را شامل عدم مشورت با بخش خصوصی و مهمترین نهاد حامی این بخش (اتاق بازرگانی) و برخی از سازمانهای ذیربط هنگام تدوین یا تهیه قوانین و مقررات پیش نویس لوایح یا طرح هایی که در فعالیت بخش خصوصی تاثیر گذارست و کندی مراحل تهیه دستورالعملها یا آیین نامه اجرایی مرتبط با قوانین،عدم اجرای صحیح برخی از قوانین یا مقررات و در مواردی اجرای سلیقه ای آنها اعلام کرد.

وی همچنین یکی دیگر از مشکلات جامعه تجاری،صنعتی که در ارتباط با قوانین را عدم شناسایی دقیق قوانین و مقررات  مغایر هنگام تصویب قوانین و ذکر عبارت کلی کلیه قوانین مغایر با این قانون ملغی است عنوان کرد که مشکلات وسردرگمی های زیادی را برای فعالان اقتصادی به بار آورده است.

صمدی واگذاری امر شناسایی قوانین و مقررات مخل تولید و کسب و کار به نهادهایی که عملا تخصصی در این زمینه ندارد به گونه ای که هنوز بخش خصوصی با گذشت چندین سال نتوانسته است از ثمرات این شناسایی یا اقداماتی که مقرر شده بود برای اصلاح لغو یا بازنگری در آنها انجام شود بهره مند شود را نیز از دیگر مشکلات فعالان اقتصادی با قونین مطرح کرد وگفت: همچنین مشکلاتی چون عدم استفاده از کارشناسان حقوقی وکلای مبرز یا افراد متخصص در تدوین پیش نویس قوانین و مقررات به گونه ای که مجریان را با مشکل مواجه می کند و مدت کوتاهی پس از تصویب قانون به اصلاح نیاز دارد و حتی در مواردی دستور زبان فارسی به درستی در جمله بندی قوانین رعایت نمی شود.

ادامه مطلباقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل بهترین نقشه راه در شکوفای اقتصادی است

کدخبر: 950104

رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی با اشاره به شعار امسال، گفت: اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل بهترین نقشه راه در شکوفای اقتصادی است. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی با اشاره به نامگذری امسال به نام سال " اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل " از سوی مقام معظم رهبری، از این نامگذاری به عنوان بهترین نقشه راه روشن و آینده ساز برای عبور از مراحل رشد و توسعه و رسیدن به پیشرفت همراه با عدالت است یاد کرد.

وی افزود: رهبرمعظم انقلاب با پیش بینی راهبردهای دشمن در برابر انقلاب اسلامی، از حدود هفت سال پیش شعارهای اقتصادی را به عنوان نام سال در دستور کار قرار دادند تا فضای عمومی کشور برای این شرایط ویژه فراهم شود.صمدی تصریح کرد: رهبر انقلاب اسلامی با بصیرت و بینش بالای خود، در راستای استقلال و خودکفایی کشور و جلوگیری از آثار تخریبی تحریم‌های ظالمانه دشمنان،  موضوع توجه به اقتصاد مقاومتی را مطرح فرمودند. وی متذکر شد: در همین راستا تمامی مجموعه اعضای اتاق بازرگانی و تجار و بازرگانان نیز این شعار را به صورت جدی در دستور کار خود قرار داده و در جهت تحقق آن هر چه بیشتر کوشا هستند.

وی افزود: تلاش داریم با ورود به میدان عمل، بستر مناسبی را برای توسعه هر چه بیشتر صادرات با اعزام و پذیرش هیات های تجاری و بازرگانی فراهم کنیم. رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی یادآور شد: بی شک انتخاب سال ۹۵با نام اقتصاد مقاومتی همراه با اقدام و عمل توسط رهبری دارای پیام‌های تاثیرگذار بسیاراست و در همین راستا تلاش برای تحقق این اهداف وظیفه همگان است.

صمدی ابراز امیدواری کرد: در سال جدید  زیرساخت‌های لازم در بازار کار و نیز بهبود مقررات مربوط به قوانین کسب و کار در جهت افزایش فعالیت های اقتصادی بیش از گذشته فراهم شود. وی خاطرنشان کرد: نامگذاری سال ۱۳۹۵ به نام سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل از سوی مقام معظم رهبری، نقشه راه دولت، مردم و دستگاه‌های اجرایی و حکومتی خواهد بود تا با تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها، ایران را به جایگاه اقتصادی نخست منطقه نزدیک‌تر سازد.

ادامه مطلب