مشکلات مالیاتی صادرات خراسان شمالی را با رکود مواجه کرده است

کدخبر: 950217

عدم اجرای قانون معافیت مالیاتی صادرات و قوانین دست و پاگیر باعث شده صادرات در استان خراسان شمالی با مشکلاتی همراه باشد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی،رئیس اتاق بازرگانی در سومین جلسه کمیته بررسی قوانین مرتبط با حوزه بازرگانی، صنعت ، معدن و کشاورزی " که با حضور اعضاء درمحل سالن جلسات اتاق بازرگانی استان برگزار شد به مصوبات دومین جلسه کمیته اشاره کرد.وی عدم درنظر گرفتن جرائم امور مالیاتی برای افرادی که سهواً اشتباه موردی دارند، جداسازی مالیات عملکردی از مالیات بر ارزش افزوده،برگزاری دوره های آموزشی مالیاتی برای حسابداران واحدهای تولیدی توسط امور مالیاتی استان در محل اتاق بازرگانی، راه اندازی ایجاد دفتر مشاوره مالیاتی در سازمان های امور مالیاتی را از جمله پیشنهادات مطرح شده در جلسه قبل ذکر کرد.وی همچنین یکسان سازی نحوه  اخذ مالیات از شرکتها و موسسات دارای یک صف و  افزایش سقف اقساط بلند مدت در مالیات عملکرد واحدهای تولیدی از15 ماه به 24 ماه در استانها را از دیگر مصوبات برشمرد.

صمدی خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه ریزی، کارشناسی عملکرد در این کمیته انجام و پیشنهادات لازم به شورای گفت و گو ارسال می شود تا با حضور مدیران ارشد استان تصمیم گیری نهایی صورت گیرد.وی به تغییر درنگرش ها و دیدگاه ها درحوزه صادرات در استان تاکید کرد وگفت: باید این نگرش ها در استان تغییر کرده  تا وضعیت صادرات بهبود یابد.وی ضمن قدردانی از اداره کل امور مالیاتی به منظور همکاری با این اتاق، خاطرنشان کرد: با این وجود گاهی اوقات بدلیل عدم اطلاعات کافی برخی نیروهای امورمالیاتی مالیات های سنگینی برای صادرکنندگان بسته می شود.وی با اشاره به معافیت مالیاتی صادرات براساس قانون، اظهار داشت: این مسئله در جلسات متعدد اتاق ایران اعلام شده ولی گاها در استان اجرایی نمی شود.

صمدی متذکرشد: با وجود مشکلاتی که هم اکنون صادر کنندگان با آن مواجه هستند متاسفانه از ابتدای سال جاری تاکنون صادرات کمتری از استان انجام گرفته است.وی یاد آورشد: اگر می خواهیم صادرات در استان افزایش یابد باید مشکلات موجود را از پیش پای صادر کنندگان برداریم و چاره اساسی برای آن بیندیشیم.وی به انعقاد قرارداد توسط تجار افغانستان و ترکمنستان با استفاده از کارت صادراتی تجار استان اشاره کرد وگفت: باید به صادرکنندگان استان کمک های لازم صورت گیرد و راه حل مناسبی به این منظور اندیشیده شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز هنر مسئولان را تغییر طرز فکر کلی جامعه به سرمایه گذار دانست وگفت: اگر قرار است به این منوال پیش رویم معضلات جامعه حل نخواهد شد. حسن علی مرادیان با بیان این که کاهش معضلات جامعه به جز باتوجه به صادرات حل نمی شود، اظهار داشت: باتوجه به محدودیت بازار داخلی، صادرات می تواند محور توسعه باشد.

وی با بیان این که هم اکنون 90 درصد مشکلات  اکثر صادرکنندگان با امور مالیاتی است، خاطرنشان کرد: متاسفانه امور مالیاتی صادر کننده و وارد کننده با یک نگاه می نگرد درحالی که باید از دیدگاه کلی بین بدهکار و طلبکار فرق وجود داشته باشد.وی افزود: باید مجری قانون با این دو به گونه ای برخورد کند که مشخص شود  صادر کننده بدهکار نبوده و کار دراین حوزه کمک زیادی به چرخه اقتصاد می کند.

مرادیان با اشاره به وجود مشکلات فراوان در صنف کاشیکاران و کم رنگ شدن صادرات کالا دراین صنف، اظهار داشت: عدم تولید درکارخانجات باعث اخراج کارگران و ضربه به تولید شده که در نتیجه معضلات اصلی آن به جامعه برمی گردد.وی عدم اجرای ماده 141قانون  مبنی معافیت فعالیت های صادراتی از مالیات، تصریح کرد: متاسفانه به دلیل این که صادر کننده فاکتور معتبر برای خرید ندارد امور مالیاتی به این مسئله اشکال وارد می کند درصورتی که در بازار هیچ کس به دلیل بالا بودن قیمت ها و عدم توجیه اقتصادی برای صادرات، فاکتور ارائه نمی دهد.وی این امر را ظلم عینی به صادرات دانست وگفت: صادر کننده آنقدر در مسائل تحریم ها مشکل دارد که دیگر نباید دنبال این مسائل هم برود.

مرادیان ارائه کد اقتصادی در این قانون را نیز از دیگر مشکلات برشمرد وبیان داشت: باتوجه به عدم ارائه فاکتور معتبر برای خرید پیشنهاد می شود این مسئله چندان سخت گیری نشود و در صورت تاییدیه گمرگ مبنی بر ایرانی بودن کالا به مسئله فاکتور چندان گیر ندهند چراکه این مسئله باعث پایین آمدن آمار صادرات شده است.وی یاد آور شد: هم اکنون بسیاری از تجار که کارت بازرگانی ندارند به افراد غیر مراجعه می کنند تا کالای خود را صادر کرده و طی آن چرخه اقتصاد بچرخد. این صادرکننده نمونه استان به ضعیف بودن اطلاع رسانی در بخش اجرای صحیح قانون ارزش افزوده نیز به عنوان مشکلات این بخش اشاره کرد وگفت: در مسئله استرداد ارزش افزوده 13 بند قید شده که اجرای آنها در برخی موارد امکان پذیر نیست.

وی افزود: درهمین راستا پیشنهاد می شود بندهای اضافی به تشخیص امور مالیاتی که ضرورت چندانی ندارند از این قانون حذف شود تا صادر کننده برای استرداد مشکلی نداشته باشد.وی متذکر شد: درکشوری که در حال تحریم است و با مسائل بانکی خارجی ارتباط نداریم چگونه باید یک صادر کننده به دارایی، چک و فیش بانکی ارائه دهد.

مرادیان خاطرنشان کرد: هم اکنون بسیاری از کارخانجات که برای استرداد مراجعه می کنند به دلیل بدهکار بودن کارخانه فروشنده در زمان حال، جلوی استرداد گرفته می شود در حالی که در زمان خرید کالا در گذشته کارخانه فروشنده بدهکار نبوده است. وی به بررسی پرونده های همسان با هم نیز تاکید کرد و گفت: هم اکنون در دارایی با توجه به بروکراسی موجود هر کدام از پرونده ها جداگانه بررسی می شوند در حالی که لازم است برای جلوگیری از مکاتبات اضافی این پرونده ها به صورت همسان بررسی شوند.

به گفته این عضو اتاق بازرگانی خراسان شمالی براساس قانون سال 95 کلیه معاملات بانکی بیش از 5 میلیون تومان باید با چک بانکی انجام شود ولی این قانون نباید به سال های قبل نیز سوق داده شود.وی متذکر شد: باید تلاش کنیم تا دچار خود تحریمی نشویم چرا که تحریم های بین المللی کمر شکن داریم بنابراین باید قوانین را برای صادرات شفاف کنیم و اقدامات خودتحریمی را کنار بگذاریم.

معاون ارزش افزوده اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی نیز در این جلسه مشکلات صادرکنندگان را در دو بخش مالیات مستقیم و مالیات ارزش افزوده دانست و گفت: با این وجود مشکلات مالیات بر ارزش افزوده بیشتر از مالیات های مستقیم بوده و هست. یوسف یعقوب نژاد در رابطه با مالیات های مستقیم اظهار کرد: در ماده 141 قانون مالیات های مستقیم صادرات از مالیات معاف است ولی متاسفانه در قوانین بالادستی و ماده 119 قانون برنامه توسعه پنجم اعلام شده شرط برخورداری از هر گونه تسهیلات در این مالیات ها تسلیم اظهار نامه مالیاتی است.وی افزود: در این میان اگر کسی اظهار نامه مالیاتی خود را تسلیم کند مشمول معافیت مالیاتی می شود و در غیر این صورت این مشکلات همچنان گریبانگیر صادرکنندگان خواهد بود.

یعقوب نژاد پیشنهاد داد اظهارنامه های صادرکنندگان از سال 90 به بعد در بخش مالیات های مستقیم نادیده گرفته شود. وی با اشاره به وجود مشکلات فراوان در بخش مالیات بر ارزش افزوده برای صادرکنندگان، خاطرنشان کرد: مشکل اصلی در این قسمت ارائه فاکتورهای خرید است که در این بند آماده است. وی از مزایای این قانون را شفافیت مبادلات اقتصادی دانست و گفت: این امر برای شناسایی واردات کالا از مبادی ورودی تا مصرف کننده نهایی است. وی به تشکیل کمیته جانبی از سوی امور مالیاتی برای استرداد مالیاتی اشاره کرد و یادآور شد: زمانی که صادرکننده فااکتور خرید به سازمان ارائه نمی دهد مشخص نمی شود ارزش افزوده را کجا پرداخت کرده و طی آن استرداد مالیاتی را برای صادرکننده لحاظ کنیم.وی با بیان اینکه هم اکنون فاکتورهای خرید در شرکت های سوری دچار مشکل شده، خاطرنشان کرد: هم اکنون هزار و 500 شرکت سوری در سامانه ثبت شده و هزار شرکت نیز آماده ثبت است که مشکلات این شرکت ها به صورت محرمانه به ما اعلام شده است.وی در رابطه با همسان سازی ارزش افزوده صادرکننده و واردکننده نیز گفت: در حال حاضر رسیدگی به واردکننده  و صادرکننده جدا انجام می شود چرا که رسیدگی های مالیاتی آنها با هم فرق می کند.

ادامه مطلبضرورت ایجاد تعادل بین دولت و فعالان اقتصادی و کوتاه کردن روند ثبت شرکت ها

کدخبر: 950216

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی بر ضرورت ایجاد تعادل بین دولت و فعالان اقتصادی و کوتاه کردن روند ثبت شرکت ها تاکید کرد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در نشست با مدیرکل ثبت اسناد استان و مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی با تاکید بر ایجاد تعادل بین دولت و فعالان اقتصادی، گفت: با وجود نبود زیرساخت های مناسب از قبیل بنادر، فرودگاه و حمل ونقل بین المللی باتلاش های صورت گرفته این استان در زمینه توسعه روابط با سایر کشورها و تجارت و صادرات موفق عمل کرده است.

وی از اتاق بازرگانی به عنوان نماینده قانونی بخش خصوصی یاد کرد و ازجمله مشکلات شرکت ها را طولانی بودن روند ثبت آنها دانست.

صمدی به بالا بودن روند بورکراسی اداری در استان نیز اشاره کرد وگفت: باید تا حدود زیادی این روند دراستان بهبود یابد تا مشکلات کمتری داشته باشیم.وی به مزایای بالقوه استان از قبیل گیاهان دارویی اشاره کرد ویادآورشد: درهمین راستا طی جلسه ای که با حضور جمعی از مدیران و کارشناسان وزارت کار و امور اجتماعی و کانون کارآفرینان کشور در محل اتاق ایران برگزار شد، مقرر شد خراسان شمالی در زمینه فرآوری گیاهان دارویی به صورت پایلوت فعال شود و برنامه عملیاتی کردن این موضوع در استان توسط اتاق بازرگانی و اداره کار پیگیری شود.وی به اظهار علاقمندی تجار آلمانی برای سرمایه گذاری دراین زمینه اشاره کرد و بیان داشت: به همین منظور پیگیری لازم برای دعوت هیاتی از این کشور صورت می گیرد تا با ظرفیت های استان در زمینه گیاهان دارویی و نیز محصولات ارگانیک آشنا شوند.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی همچنین به وجود قوانین دست و پا گیر در فضای کسب وکار اشاره کرد و گفت: هم اکنون قوانین بسیاری وجود دارد که نیازمند اصلاح است.صمدی افزود:  در تصویب این قوانین در گذشته اظهار نظر کارشناسی لازم صورت نگرفته و هم اکنون دچار مشکل شده اند.

بهنود، مدیرکل ثبت اسناد خراسان شمالی نیز در این جلسه با اشاره به ارتباط مستقیم اتاق بازرگانی با اقتصاد، گفت: با این وجود سیاست های کلان دولت در عمل بحث رونق تجارت را بامشکلاتی مواجه کرده است.وی افزود: هرچند سیاست های استعماری نیز در کم رنگ شدن تجارت و عقب ماندگی این حوزه تاثیرگذار بوده است.وی به استقرار سامانه ثبت شرکت ها از بهمن ماه سال 93 در استان به صورت رسمی اشاره کرد و متذکرشد: متاسفانه در دوره های گذشته به دلیل عدم آشنایی برخی متقاضیان، پروسه ثبت،تاسیس و تغییر یک شرکت با روند طولانی انجام می شد که با برنامه ریزی انجام شده این روند درحال حاضر اصلاح شده و در مدت زمان بسیار کوتاهی انجام می شود.

بهنود همچنین برای بررسی خارج از نوبت مواردی که خارج از شمول قانون نظام صنفی بوده و جز حیطه کاری اتاق بازرگانی است اعلام آمادگی کرد.وی افزود: این موارد در صورت ضرورت ظرف کمتر از یک هفته بررسی خواهند شد.مدیرکل ثبت  اسناد خراسان شمالی به برگزاری دو کمیسیون حمایت اقتصادی و حمایت قضایی از سرمایه گذار اشاره کرد که طی آن حمایت های لازم از سرمایه گذاران در چهار چوب قانون صورت می گیرد.

هادی عسگری،مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی نیز دراین جلسه بر بکارگیری افراد متخصص در حوزه ثبت شرکت ها تاکید کرد وگفت: متاسفانه هم اکنون شرکت های که به صورت تخصصی در حوزه ثبت شرکت ها فعالیت داشته باشند در استان وجود ندارد.وی متذکر شد: باید شرکت هایی را در قالب خدمات مشاوره حقوقی و کسب وکار در استان ترغیب کنیم تا جایگاه استان دراین زمینه ارتقا یابد. عسگری بر کوتاه کردن زمان ثبت شرکت ها تاکید کرد و بیان داشت: با اجرای این روند کارها از هر مکانی با سرعت لازم قابل انجام است.

ادامه مطلبتوسعه حمل ونقل بین المللی تاثیر بسزایی در افزایش صادرات استان دارد

کدخبر: 950215

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  توسعه حمل و نقل بین المللی و داخلی در امر صادرات برای تولید کنندگان استان موثر دانست وبرضرورت ایجاد ناوگان حمل و نقل بین المللی مطلوب در استان تاکید کرد.به گزارش روابط عم ومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن وکشاورزی خراسان شمالی،محمد صمدی در جلسه کمیسیون های بازارهای پولی و مالی سرمایه گذاری خارجی و داخلی توسعه صادرات و واردات حمل و نقل لجستیک که با حضور اعضا در محل اتاق بازرگانی استان برگزارشد، توسعه حمل و نقل بین المللی و داخلی را در امر صادرات برای تولید کنندگان استان بسیار موثر دانست. وی افزود: در همین راستا ایجاد ناوگان حمل و نقل بین المللی مطلوب در استان یک ضرورت اساسی است.

صمدی به نبود حمل ونقل ریلی،هوایی، دریایی دراستان خراسان شمالی اشاره کرد و اظهارکرد: علیرغم این که این استان در امر زیر ساخت های حمل ونقل دچار مشکلات اساسی است ولی در سال گذشته توانستیم به 22 استان کشور صادرات داشته باشیم.وی متذکر شد: برای توسعه هرچه بیشتر استان و نیز افزایش صادرات نیازمند توجه هرچه بیشترمسئولان زیربط به منظور توسعه زیرساخت های حمل و نقل دراستان هستیم.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی یاد آورشد: نتایج این جلسه جمع بندی تا درجلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مطرح می شود.گفتنی است دراین جلسه با حضور معاون دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی و مسئولان پلیس راه، راهنمایی ورانندگی،اداره کل حمل ونقل و پایانه ها  و گمرگ  پیرامون بررسی مشکلات ناوگان حمل ونقل داخلی و بین المللی و ارائه راهکارهای توسعه این امر در استان بحث و تبادل نظر شد.

 

ادامه مطلبهیچ گونه حمل ونقل بین المللی مستقردراستان نداریم

کدخبر: 950214

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خراسان شمالی گفت: درحال حاضرهیچ گونه حمل ونقل بین المللی مستقردراستان نداریم تا بتوانیم ازخدمات آن بهره مند شویم.به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، سعید پورآبادی درجلسه کمیته حمل ونقل و لجستیک استان مشکلات موجود حمل ونقل استان را در بخش حمل ونقل بین المللی و حمل و نقل داخلی برشمرد.وی اظهارکرد: درحال حاضرهیچ گونه حمل ونقل بین المللی مستقردراستان نداریم تا بتوانیم ازخدمات این حمل ونقل بهره مند شویم.وی افزود: این درحالی است که بالاترین صادرات دراستان خراسان شمالی انجام می شود ولی متاسفانه از بخش حمل ونقل بین المللی بی بهره است.

پورآبادی به زیرساخت ضعیف استان دربخش ناوگان حمل ونقل اشاره کرد وگفت: خراسان شمالی هنوزازحمل ونقل ریلی،هوایی ودریایی بی بهره است وحتی شرکت بین المللی فعال درحوزه حمل ونقل زمینی ندارد.وی افزود: این موضوع سبب شده صادرکنندگان استان در حوزه حمل و نقل زمینی از مراکزدیگراستفاده کنند وهزینه های زیادی را متحمل شوند.  

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خراسان شمالی به رکود بسیار شدید در بخش حمل نقل داخلی استان دربخش مسافر اشاره کرد وگفت: حمل ونقل داخلی استان در بخش مسافراز مرز رکود هم گذشته است وشاید بیشتراز یک سال هم دوام نیاورد و بنابراین نیاز به چاره اندیشی اساسی از سوی مسولان زیربط دارد.پورآبادی استفاده از راهکارهای درمان را برای حمل و نقل داخلی استان ضروری دانست وگفت: وقتی ناوگان عمومی مسافربری استان با نبود مسافر، تاخیرهای بین راهی و ناوگان های فرسوده مواجه است مسافرهیچ گاه به خود و خانواده اش اجازه نمی دهد از این ناوگان استفاده کنند.وی با اذعان براین که بایستی برنامه ریزی کنیم ناوگان عمومی مسافربری با افزایش کرایه درزمان های پیک مسافروتعطیلات مواجه نشود دراین زمینه پیشنهاد کرد: باتوجه به این که درایام نوروزهمه ساله با 25 درصد افزایش نرخ ناوگان عمومی مسافربری مواجه می شویم بایستی این افزایش نرخ را درآن زمان درنظر نگیریم و در زمان افزایش پیک مسافر کاهش نرخ لحاظ کنیم.

پورآبادی افزود: درمقابل، دولت از طریق سازمان حمل و نقل وپایانه های مسافربری کمک کند تا لوازم جانبی اتوبوس را به قیمت کارخانه به صاحبان اتوبوس تحویل دهند تا آزاد و با هزینه های گزاف خریداری نکنند. وی بر ایجاد مشوق های سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران دربخش حمل و نقل تاکید کرد وگفت: ما هنوزبرای سرمایه گذاری دراین صنعت جلسه ای از سال 90 برگزار نکردیم تا سرمایه گذاررا دعوت وتشویق کنیم درحالی که قبل ازسال 90 جلسات پیاپی دراین زمینه برگزار می شد.وی افزود: متاسفانه تاکنون برای جذب سرمایه گذاردر بخش ناوگان حمل ونقل هیچ گونه حمایتی از سوی اداره کل حمل ونقل و پایانه های مسافربری استان انجام نشده است.وی اعمال تخفیفات لازم در حمل ونقل عمومی استان و تشویق مردم به استفاده از حمل و نقل عمومی مسافربری را ضروری دانست وگفت: حمل ونقل عمومی استان بدلیل نداشتن تسهیلات لازم و نبود سرمایه گذار، روز به روز دچار فرسودگی شده و به سوی ازبین رفتن پیش می رود.

پورآبادی به وثیقه های سنگین و معرفی چند ضامن برای دریافت تسهیلات وام از سوی بانک ها برای خرید اتوبوس نو اشاره کرد وپیشنهاد کرد دراین زمینه می توانیم سند اتوبوس در رهن بانک باشد و بانک ها وام را به افراد خوشنامی که حمل ونقل معرفی می کند بدهند تا دیگر مشکلی از سوی بانک ها برای دریافت تسهیلات به صاحبان این بخش نباشد.

ادامه مطلبنوسازی ناوگان عمومی یک امر ضروری است

 کدخبر: 950213

معاون دفتر اقتصادی استانداری خراسان شمالی گفت: باید با توجه به مصوبات کارگروه اشتغال و توسعه با بانک ها رایزنی لازم صورت گیرد تا نسبت به نوسازی ناوگان از محل مصوبات سفر رهبری اقدام شود. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، هادی عسگری در جلسه کمیسیون های بازارهای پولی و مالی، سرمایه گذاری خارجی و داخلی توسعه صادرات و واردات حمل و نقل لجستیک به عمر جوان ناوگان حمل و نقل عمومی استان در بخش مسافربری نسبت به کشور اشاره کرد ومشکل اصلی استان در حوزه حمل ونقل کامیون های باری است.افزود: دراین طی جلسات متعدد راهکاری های پیشنهاد شد ازجمله استفاده ازتسهیلات سفر رهبری که متاسفانه بانک ها نپذیرفته اند.وی نوسازی ناوگان عمومی را یک امر ضروری دانست و افزود: در این زمینه باید با توجه به مصوبات کارگروه اشتغال و توسعه با بانک ها رایزنی لازم صورت گیرد تا نسبت به نوسازی ناوگان از محل مصوبات سفر رهبری اقدام شود.

رئیس اداره حمل و نقل مسافر اداره کل حمل و نقل و پایانه های مسافربری استان خراسان شمالی نیز دراین جلسه دررابطه با حمل و نقل داخلی در بخش مسافربری، گفت: بالغ بر 97 درصد جابجایی استان با حمل ونقل عمومی برون شهری انجام می شود.حسین قاسمی نژاد افزود: براساس آخرین آماردر حال حاضر 164 دستگاه اتوبوس،232 دستگاه مینی بوس و 215 دستگاه سواری دراستان خراسان شمالی فعالیت می کند.وی با بیان این که روزبه روزعمرناوگان حمل و نقل عمومی استان درحال افزایش است عمر متوسط ناوگان حمل ونقل عمومی را درکشور 10 سال اعلام کرد وافزود: درحالی که عمرناوگان حمل ونقل عمومی استان خراسان شمالی 5/9 سال است که از متوسط عمرکشوری پایین تر است.

قاسمی نژاد افزود: به دلیل عدم ارائه تسهیلات لازم در بخش حمل ونقل جاده ای برای  نوسازی و یا ورود ناوگان جدید روز به روز ناوگان استان با فرسودگی روبرو می شود.وی بخش دیگر از مشکلات حمل و نقل استان در حوزه زیرساخت ها، راه ها و جاده های استان برشمرد وگفت: علیرغم وجود پتانسیل های بالای استان در بخش های مختلف به خصوص درحوزه صادرات متاسفانه در حوزه راه، این استان با مشکلات زیادی مواجه است.وی اظهار کرد: درهمین راستا جلسات متعددی طی سفر مقام معظم رهبری و سفرریاست جمهوری به استان درراستای ارائه بسته های توجیهی برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی استان برگزارشد تا از تسهیلات مناسبی بهره مند شوند.

کارشناس اداره کل حمل ونقل و پایانه های مسافربری خراسان شمالی بر نوسازی ناوگان موجود استان تاکید کرد وافزود: متاسفانه تاکنون هیچ گونه تسهیلات و حمایتی از ناوگان عمومی در بخش مسافر از سوی مسئولان انجام نشده است.قاسمی نژاد بر آماده سازی تسهیلات برای نوسازی ناوگان حمل ونقل عمومی دربخش مسافر تاکید کرد وگفت: علی رغم این که امسال11 درصد افزایش تردد درجاده های استان داشتیم ولی استفاده ناوگان حمل و نقل عمومی ما دربخش مسافر 8 درصد کاهش داشت که این نشان می دهد مردم به دلیل عدم نوسازی ناوگان،عدم بهره وری و... به سمت ناوگان شخصی رفتند.

قاسمی نژاد در ادامه دررابطه با بخش ناوگان حمل و نقل باری، گفت:برنامه جامع لجستیک کشورهفته گذشته در شورای عالی هماهنگی پایانه های کشور مصوب شد.وی افزود:اهمیت لجستیک دربحث عملکرد حمل و نقل کشور بسیار زیاد است به خصوص کشور ایران که دارای موقعیت ویژه و حساسی است وهمچنین استان خراسان شمالی که بیش از 300 کیلومتر با کشور ترکمنستان مرز مشترک دارد.وی اظهارکرد: دراین رابطه باتوجه به استعدادهای که دربخش حمل ونقل کالا در استان است و وجود کارخانجاتی چون سیمان،پتروشیمی، آلومینا و فولاد و... براساس برآورد انجام شده از سامانه های بار استان بالغ بر 70 درصد  این محصولات به خارج استان انتقال می یابد.وی افزود: دراین زمینه پیشنهاد می کنیم یک بندر خشک ویک مرکز لجستیک در یکی از شهرستان های استان درمنطقه گرمه وجاجرم ایجاد کنیم.وی تصریح کرد: همچنین به دلایل اینکه درمنطقه مذکورزیرساخت های راه آهن،ناوگان حمل و نقل بار بالا،زمین فراوان وجود دارد امکان این وجود دارد که پایانه های چند وجهی درآنجا راه اندازی کنیم.وی افزود: مهمتر اینکه دراین منطقه کریدرو شمال و جنوب و منطقه راه  ابریشم قرار دارد وامکان دسترسی وامنیت راه بالای این منطقه باعث شده این منطقه به عنوان بندر خشک و یا لجستیک پیشنهاد بدهیم.

قاسمی نژاد بیان کرد: باتوجه به پتانسیل های بالقوه در استان خراسان شمالی،  حمل و نقل در بخش داخلی و بین الملل بسیار مظلوم واقع شده است درحالی که از گذشته در بخش حمل و نقل بین الملی5 نماینده شرکت بین المللی و یک شرکت بین الملل در استان وجود داشت.وی با اشاره به گلایه مدیران دفاتر شرکت های حمل ونقل باری از عدم حمایت مسئولان استان، گفت:درحال حاضر بخشی از حمل بار استان خراسان شمالی توسط شرکت های استان های آذربایجان،تهران، تبریز انجام می شود.وی دراین زمینه از اتاق بازرگانی استان خواست از تولیدکنندگان استان بخواهند نشستی درراستای تشویق مدیران دفاتر شرکت های حمل ونقل باری استان برگزار کنند چراکه این دفاتر نمایندگی 20 ناوگان حمل ونقل را زیرپوشش دارند و می تواند تاحدودی ناوگان حمل و نقل باری استان را جابجا کنند.

سرهنگ  شاهین فر نماینده پلیس راه خراسان شمالی نیز دراین جلسه ایمنی راه ها را درجاده های استان برای نیروی انتظامی بسیار با اهمیت دانست .وی با بیان این که ناوگان حمل و نقل عمومی استان روز به روز درمعرض آسیب و تهدید قرار دارد وضعیت جاده های استان را از لحاظ زیرساخت ها مطلوب ندانست.وی جاده های دوطرفه را بدترین و پرحادثه ترین جاده ها در سطح کشور دانست وگفت: این گونه جاده ها در دیگراستان های کشور وجود ندارد ولی متاسفانه بخش عظیمی از مهمترین جاده استان خراسان شمالی که بجنورد به سمت جنگل گلستان است دوطرفه است که نیاز است هرچه زودتر تدابیر اساسی اندیشیده شود.

سرهنگ شاهین فر همچنین فرسوده بودن ناوگان حمل و نقل عمومی و افزایش قیمت ها را عامل بی رغبتی مردم برای استفاده از ناوگان حمل و نقل مسافر بری اعلام کرد وافزود:باید دراین زمینه راهکارها  ومشوق های لازم برای گرایش بیشتر مردم به سمت این ناوگان اندیشیده شود.وی افزود: ناوگان حمل نقل عمومی براساس آمار کمترین حوادث جاده ای را به خود اختصاص داده است.

نماینده پلیس راهور بجنورد نیز دراین جلسه درباره راهکارهای توقف ناوگان درمبادی ورودی و خروجی استان گفت:توقف وسایل نقلیه در ورودی و خروجی شهر بجنورد مدت طولانی است که پلیس راهور را دچارمشکل کرده است.سرگرد هادی پرویزیان افزود: دراین رابطه چندین مرحله جلسات متعدد با ارائه راهکارها و برنامه ها برگزار شد ولی در عمل اجرایی نشد و هرروزه پلیس را با این مشکل مواجه کرده است.

معاون گمرگ استان خراسان شمالی نیز دراین جلسه  به گلایه برخی رانندگان حمل ونقل باری استان به دلیل نبود تابلوگمرگ در حوزه ورودی وخروجی شهر اشاره کرد و گفت: دراین رابطه مکاتبات متعددی انجام شده ولی متاسفانه هنوز اقدامی انجام نشده است.عباس باقری همچنین پیشنهاد ایجاد پارگینگ های ترانزیتی در مبادی ورودی و خروجی شهر برای رانندگان کرد چرکه بار آنها از حساسیت زیادی درحمل دارند و به دنبال امنیت بیشتر هستند.

ادامه مطلب

 

نگرش ها و دیدگاه ها درحوزه صادرات باید تغییر کند

کدخبر: 950211

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با تاکید بر اینکه نگرش ها و دیدگاه ها درحوزه صادرات باید تغییر کند این امر را لازمه داشتن صادرات موفق دانست.به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی،رئیس اتاق بازرگانی در سومین جلسه کمیته بررسی قوانین مرتبط با حوزه بازرگانی، صنعت ، معدن و کشاورزی " که با حضور اعضاء درمحل سالن جلسات اتاق بازرگانی استان برگزار شد به مصوبات دومین جلسه کمیته اشاره کرد.وی عدم درنظر گرفتن جرائم امور مالیاتی برای افرادی که سهواً اشتباه موردی دارند، جداسازی مالیات عملکردی از مالیات بر ارزش افزوده،برگزاری دوره های آموزشی مالیاتی برای حسابداران واحدهای تولیدی توسط امور مالیاتی استان در محل اتاق بازرگانی، راه اندازی ایجاد دفتر مشاوره مالیاتی در سازمان های امور مالیاتی را از جمله پیشنهادات مطرح شده در جلسه قبل ذکر کرد.

وی همچنین یکسان سازی نحوه  اخذ مالیات از شرکتها و موسسات دارای یک صف و  افزایش سقف اقساط بلند مدت در مالیات عملکرد واحدهای تولیدی از15 ماه به 24 ماه در استانها را از دیگر مصوبات برشمرد.صمدی خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه ریزی، کارشناسی عملکرد در این کمیته انجام و پیشنهادات لازم به شورای گفت و گو ارسال می شود تا با حضور مدیران ارشد استان تصمیم گیری نهایی صورت گیرد.وی به تغییر درنگرش ها و دیدگاه ها درحوزه صادرات در استان تاکید کرد وگفت: باید این نگرش ها در استان تغییر کرده  تا وضعیت صادرات بهبود یابد.

وی ضمن قدردانی از اداره کل امور مالیاتی به منظور همکاری با این اتاق، خاطرنشان کرد: با این وجود گاهی اوقات بدلیل عدم اطلاعات کافی برخی نیروهای امورمالیاتی مالیات های سنگینی برای صادرکنندگان بسته می شود.وی با اشاره به معافیت مالیاتی صادرات براساس قانون، اظهار داشت: این مسئله در جلسات متعدد اتاق ایران اعلام شده ولی گاها در استان اجرایی نمی شود.

صمدی متذکرشد: با وجود مشکلاتی که هم اکنون صادر کنندگان با آن مواجه هستند متاسفانه از ابتدای سال جاری تاکنون صادرات کمتری از استان انجام گرفته است.وی یاد آورشد: اگر می خواهیم صادرات در استان افزایش یابد باید مشکلات موجود را از پیش پای صادر کنندگان برداریم و چاره اساسی برای آن بیندیشیم.وی به انعقاد قرارداد توسط تجار افغانستان و ترکمنستان با استفاده از کارت صادراتی تجار استان اشاره کرد وگفت: باید به صادرکنندگان استان کمک های لازم صورت گیرد و راه حل مناسبی به این منظور اندیشیده شود.

ادامه مطلبشرکت رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در نشست فصلی روسای اتاق های سراسر کشور

کدخبر: 950210

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به منظور بحث و بررسی نقش اتاق های بازرگانی در اقتصاد مقاومتی در نشست فصلی روسای اتاق های سراسر کشور شرکت کرد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن وکشاورزی خراسان شمالی، نشست فصلی روسای اتاق های سراسر کشور با حضور رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از 15 تا 17 اردیبهشت ماه در محل اتاق شیراز برگزار شد.

بر اساس این گزارش  دراین نشست درخصوص نقش اتاق های بازرگانی در اقتصاد مقاومتی بحث و تبادل نظر شد. این گزارش حاکی است فعال کردن واحدهای راکد و نیمه راکد، واگذاری طرح های نیمه تمام به بخش خصوصی، افزایش صادرات غیر نفتی و بحث و بررسی پیرامون مسائل اقتصادی کشور به وسیله اتاق های بازرگانی از مهمترین محورهای این نشست بوده است.

محمد صمدی دراین نشست از جمله اقدامات اتاق بازرگانی خراسان شمالی را برنامه ریزی به منظور توسعه اقتصادی استان و افزایش صادرات، اعزام و پذیرش هیات های تجاری و بازاریابی و آموزش فعالان اقتصادی و صادرکنندگان در زمینه های مختلف بازار یابی اعلام کرد.وی افزود: همچنین در رابطه با واگذاری طرح های نیمه تمام به بخش خصوصی که اخیرا فهرست آن تهیه و به اتاق ایران و دبیرخانه شورای گفتگو و امور استان ها ارسال شده نیز اقدامات لازم صورت گرفته است.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی دراین نشست یاد آور شد: همچنین اتاق بجنورد در زمینه فعال کردن واحدهای تولیدی راکد باهمکاری دادگستری استان جلسات متعددی برگزار و به منظور رفع موانع و مشکلات و جلوگیری از اجرائیات و مصادره اموال واحدهای تولیدی به وسیله بانک ها اقدامات لازم انجام شده است. وی تصریح کرد: همچنین برنامه ریزی لازم به منظور افزایش صادرات غیر نفتی با حفظ بازارهای اصلی مورد هدف به منظور معرفی محصولات کشاورزی و سایر تولیدات استان صورت گرفته و اقدامات ضروری و پیگیری های لازم درحال انجام است.

ادامه مطلبمصوبات دومین جلسه کمیته "بررسی قوانین مرتبط با حوزه بازرگانی، صنعت ، معدن و کشاورزی

کد خبر: 950209

دومین جلسه کمیته "بررسی قوانین مرتبط با حوزه بازرگانی، صنعت ، معدن و کشاورزی " با موضوع بررسی مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی در خصوص مالیات و ارائه راهکارها و پیشنهادات مناسب در محل اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی تشکیل شد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در ابتدای این جلسه به برگزاری جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی اشاره کرده و گفت: بر اساس برنامه ریزی مقرر شده در جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی موضوعات مطروحه در جلسه کمیته جمع بندی و پیشنهادات استانی و یا ملی پس از تصویب در شورای گفتگوی استان  به شورای گفتگوی مرکز جهت بررسی و اقدامات لازم ارائه شود تا تصمیمات نهایی گرفته شود. وی افزود: بر این اساس از اعضای کمیسیون درخواست می شود نقطه نظرات و پیشنهادات خود را بصورت خلاصه و جمع بندی اعلام کنند.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی استان نیز در این جلسه به تشریح برخی از مسائل واحدهای تولیدی در حوزه مالیات پرداخته و مالیات در بخش صنایع را در سه بخش،مالیات عملکرد تکلیفی،مالیات ارزش افزوده واسترداد مالیاتی برشمرد و اظهار کرد: قانون جرایم حوزه مالیات عملکرد در بخش صنایع استان نیاز به اصلاح دارد. علی محمد  جاجرمی به همین منظور پیشنهاد کرد برای افرادی که در ثبت دفاتر حسابداری کتمان می کنند قانون جرایم لحاظ شود نه برای کسانی که سهوا اشتباهاتی در دفاتر حسابداری دارند. وی تصریح کرد: مالیات عملکردی می بایست از مالیات بر ارزش افزوده جدا باشد. وی همچنین در رابطه با تقسیط های بلند مدت برای صنایع استان نیز پیشنهادکرد: بهتر است برای صنایع اقساط بلند مدت یکساله ودوساله درنظر گرفته شود.

جاجرمی  به برگزاری دوره های آموزشی برای مجموع صنایع و تولید استان اشاره کرد و افزود: زمانی که حسابدار اطلاعات کافی ندارد شرکت دچار مشکل خواهد شد.  در ادامه پیشنهاد کرد پیگیری های لازم صورت گرفته تا انجمن حسابداران در استان تأسیس شود. جاجرمی تسریع رسیدگی به دفاتر حسابداری،به دلیل ناکارآمدی قوانین و مقررات که ایجاد ضرر و زیان می شود را از دیگر مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی استان برشمرد.

امید حیدریان، رئیس خانه صنعت و معدن استان در ادامه گفت: قانون مالیات بر ارزش افزوده عملا شفاف سازی  بازار تولید کننده را گرفته است . وی سال 93 و 94 را دوسالی دانست  که بحران رکود دربطن واحدهای تولیدی و شرکت های بازرگانی بیداد کرده و تقاضا کرد از اداره کل امور مالیاتی طی این دوسال در بحث وصول مالیات ها تجدید نظر داشته باشند. حیدریان در خصوص مشکل نحوه اخذ کد ملی از خریداران جهت مالیات گفت : به منظور  دسترسی به کد ملی خریداران لازم است بانک اطلاعات در حوزه امور مالیاتی یا مجمع امور صنفی و یا درج اطلاعاتی تحت عنوان کدرهگیری که حاوی اطلاعاتی مورد نیاز امور مالیاتی است ایجاد شود.وی پیشنهاد کرد دفتر مشاوره مالیاتی در سازمان های امور مالیاتی ایجاد شود چراکه زمانی تولید کننده و تجار دچار مشکل مالیاتی هستند می توانند جهت گرفتن مشاوره به این دفتر مراجعه کنند.

پورآبادی رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خراسان شمالی در خصوص نحوه اخذ مالیات موسسات و شرکتها توضیحاتی ارائه کرد وگفت: مالیات از موسسات که دارای شخصیت حقوقی هستند کمتر گرفته می شود ولو اینکه درآمد بیشتری داشته باشند و از شرکها بواسطه داشتن سهامداران متعدد مالیات بیشتری اخذ می گردد ولو اینکه درآمد کمتری داشته باشند. وی راهکار مناسب را یکسان سازی نحوه اخذ مالیات از شرکتها و موسسات  دارای یک صنف بیان کرد. معاون  ارزش افزوده اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی در رابطه به استرداد های مالیاتی تولید کنندگان گفت: هر تولید کننده ای که استرداد مالیاتی دارد و درخواست استرداد خود را سریعتر به اداره کل مالیاتی اعلام کند خارج از نوبت در بخش ارزش افزوده به پرونده های آنها رسیدگی می شود تا به مشکلات بعدی برخورد نکند.

یوسف یعقوب نژاد اظهارکرد: ابلاغیه بخشنامه جدید وزارت در سال جاری براساس تصمیم نهایی هیات دولت  کلیه تولید کنندگانی که بدهی سنوات قبل خود را تا پایان شهریورماه امسال پرداخت کنند می توانند از صدرصد بخشودگی جرایم برخوردار شوند. یعقوب نژاد در این زمینه  افزود: اداره کل امور مالیاتی استان آمادگی دارد تا نسبت به  بدهی مالیاتی در بخش عملکردی،ارزش افزوده و تکلیفی این بخشودگی را اعمال نماید.

معاون ارزش افزوده اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی پیشنهاد معاون مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقصادی و بین الملل استانداری که مورد تأیید دیگر اعضاء حاضر در جلسه قرار گرفت در خصوص افزایش سقف اقساط بلند مدت در مالیات عملکردی واحدهای تولیدی از15 ماه به 24 ماه را برای استان موثر دانست.وی اظهار کرد: اخذ مالیات جهت شناسایی گردش مالیات و برای جلوگیری از فرار مالیاتی می باشد و با نصب صندوق های مکانیزه مالیاتی این مشکلات برطرف می شود. گفتنی است در پایان این جلسه عدم درنظر گرفتن جرائم امور مالیاتی برای افرادی که سهواً اشتباه موردی دارند، جداسازی مالیات عملکردی از مالیات بر ارزش افزوده،برگزاری دوره های آموزشی مالیاتی برای حسابداران واحدهای تولیدی توسط امور مالیاتی استان در محل اتاق بازرگانی، راه اندازی ایجاد دفتر مشاوره مالیاتی در سازمان های امور مالیاتی سازمان امور مالیاتی، یکسان سازی نحوه  اخذ مالیات از شرکتها و موسسات دارای یک صف و  افزایش سقف اقساط بلند مدت در مالیات عملکرد واحدهای تولیدی از15 ماه به 24 ماه در استانها مصوب شد.

ادامه مطلباعزام هیات تجاری – بازاریابی به کشور گرجستان – ارمنستان بجنورد دهه اول خرداد ماه 95

کدخبر: 950208

بسمه تعالی

 

اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی بجنورد با همکاری شرکت مدیریت صادرات چکاد مبتکران حاما   برگزار مینماید اعزام هیات تجاری بازاریابی به کشور گرجستان   ارمنستان  بجنورد دهه اول خرداد ماه  95

1)هدف از اعزام هیات: مطالعه بازار و امکان سنجی جهت توسعه صادرات غیر نفتی و مبادلات تجاری فی مابین با کشورهای گرجستان و ارمنستان

2) خدمات شرکت مجری :

  • مدت تور :  5 شب و  6 روز  ( 3 شب ارمنستان و 2 شب گرجستان )
  • بلیط رفت با شرکت هواپیمایی ماهان (تهران ایروان) و بلیط  برگشت  با شرکت هواپیمایی آتا (تفلیس تهران)
  • ترانسفر زمینی ایروان تفلیس  با اتوبوس
  • ترانسفرهای فرودگاهی ، شهری جهت بازدیدها و ملاقاتها در ایروان و تفلیس
  • اقامت در هتل به همراه صبحانه و ناهار
  • مترجم فارسي زبان و راهنما جهت همراهی هیات اعزامی و شرکت در جلسات و حضور نماینده شرکت در معیت گروه تا اتمام پروسه
  • بیمه مسافری + تهیه سیم کارت + تهیه آلبوم هیات + کارت سینه + تهیه فیلم ، عکس و مستندات جلسات و تهیه گزارش از پروسه های اجرا شده در سفر +  ترانسفرهای شهری جهت بازدیدها و ملاقاتها
  • هماهنکی ملاقاتها,بازدید وجلسات مشاوره ای - توجیهی  که در برنامه  هیئت اعزامی لحاظ گرديده است  شامل :

1-ملاقات با سفیر و رایزن بازرگانی محترم ج.ا.ایران در ارمنستان -  ایروان و گرجستان -  تفلیس

2-ملاقات با مدیران و اعضای محترم اتاقها وتشکلهای بازرگانی در ایروان و تفلیس از جمله اتاق بازرگانی ارمنستان و گرجستان

3- ملاقات با مدیران و اعضای محترم انجمن تجار ایرانی در ایروان و تفلیس

4- بازدید از بازارهای تخصصی و صنفی  از جمله بازار میوه تره بار و ...  در ایروان و تفلیس  

5- بازدید از مراکز تجاری و صنعتی و بازارهای سنتی در شهرهای ایروان و تفلیس

تبصره 1:  مبلغ پیشنهادی بر اساس تعرفه های نرمال شرکت هواپیمایی ماهان و آتا محاسبه گردیده و در صورتیکه پرواز و شرکت هواپیمایی مورد نظر بر اساس صلاحدید طرفین قرارداد و یا نرخ مصوب بلیط توسط شرکت هواپیمایی تغییر نماید، هزینه مربوطه طبق تعرفه جدید محاسبه و از شرکت کنندگان محترم اخذ میگردد.

تبصره 2 : در صورت کنسلی با اعلام کتبی انصراف توسط شرکت کنندگان ، جریمه های مربوطه طبق تعرفه های استاندارد شرکتهای هواپیمایی و هتل ها محاسبه و دریافت میگردد.

تبصره 3:  هرگونه ممنوعیت خروج و مشکلات مربوط به پاسپورت برعهده شرکت کننده میباشد و مجری نسبت به آن تعهدی نخواهد داشت .

تبصره 4 :  در نرخ اعلام شده هزینه اجاره سالن جلسات لحاظ نگردیده.

تبصره 5 : هزینه خروجی به عهده شرکت کنندگان محترم میباشد.

تبصره 6 :  نرخ اعلام شده بازاء هر دلار ، 35000 ریال میباشد و در صورتیکه به هر دلیلی این نرخ تغییر قابل توجه نماید هزینه ها بر اساس نرخ جدید محاسبه و مازاد آن از شرکت کنندگان محترم(از طریق اتاق بازرگانی بجنورد)دریافت خواهد شد.

مدارک لازم : 2 قطعه عکس 4×3  ،  اصل پاسپورت با حداقل 7 ماه اعتبار ، فیش واریزی

  • هزینه حضور یک نفر در هیات اعزامی 5 شب و 6 روز   000/000/54  ریال در اتاق دابل و  000/000/64   ریال در اتاق سینگل  میباشد که شرکت کنندگان محترم میتوانند بصورت نقدی یا واریز به حساب جاری شرکت مجری بانک ملی - سیبا شعبه امیر آباد- بشماره حساب  0100827679009  یا بشماره کارت  5773-8981-9971-6037 ،  بنام آقای حسین عطری روزبهانی  اقدام نمایند .      
  • ضمنا متقاضیان محترم میتوانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام با شماره تلفنهای ذیل تماس حاصل نمایید:

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاوری بجنورد (سرکارخانم محروقی) :  32728242 058

شرکت مجری: سرکار خانم برزگر  (کارشناس اعزام هیاتهای تجاری) : 32734918-026

                                                                                                                       

 

ادامه مطلب