برگزاری چهارمین جلسه کمیته بررسی قوانین مرتبط بازرگانی درزمینه بررسی وشناسایی مشکلات بانکی

کدخبر: 950314

  رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  در چهارمین جلسه کمیته بررسی قوانین مرتبط با حوزه بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی که درخصوص بررسی و شناسایی مشکلات بانکی برگزار شد یکی از مشکلات عمده صادرکنندگان استان را مسائل بانکی اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی محمد صمدی در چهارمین جلسه کمیته بررسی قوانین مرتبط با حوزه بازرگانی،صنعت،معدن و کشاورزی که با حضور اعضا در محل سالن جلسات اتاق بازرگانی بجنورد برگزارشد، یکی از مشکلات عمده تولید کنندگان وصادرکنندگان استان را مسائل بانکی اعلام کرد. وی هدف از برگزاری این جلسه را شناسایی و بررسی مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی استان با بانک ها عنوان کرد و خطاب به اعضای حاضر درجلسه تاکید کرد: تمام پیشنهادات بایستی به صورت کاربردی، تخصصی وکارشناسی شده اعلام شود تا از طریق شورای گفتگوی استان به شورای گفتگوی مرکز ارائه شود تا درهیات دولت و مجلس مطرح و نسبت به اصلاح آن قانون اقدام شود.

وی  از مهمترین مشکلات صادرکنندگان استان را اعطای تسهیلات بانکی با نرخ بالا اعلام کرد وافزود: تسهیلات بالا بیشتر اوقات برای صادرکننده توجیه اقتصادی ندارد و ضمانتی که بانک ها  از صادر کننده طلب می کنند سند ملکی است که بیشتر اوقات در توان صادرکنندگان نیست.وی افزود: همچنین مدت زمان پرداخت وام طولانی است واین مسئله باعث از بین رفتن قرارداد خارجی می شود.صمدی به نرخ 11درصدی تورم و اعلام تک رقمی شدن نرخ تورم در سال آینده نیز اشاره کرد و گفت:دراین شرایط نباید نرخ تسهیلات بانکی با سود 22 درصد و به همان شکل قبلی انجام شود بلکه باید  دولت این مسئله را بررسی کند و به مجلس مطرح کند تا اصلاحات قانونی آن انجام شود.وی بر راه اندازی و گشایش ال سی برای مبادلات تجاری بین کشورهای خارجی تاکیدکرد وگفت: گشایش ال سی به معنی گشایش اعتبارات بانکی  با بانک های کشورهای خارجی است تا مبادلات بانکی با کشورهای خارجی انجام شود.

قربانعلی اعتمادی، دبیر اتاق تعاون خراسان شمالی به اعطای تسهیلات یارانه ای برای صادرکننده گان از سوی سازمان صنعت ومعدن  اشاره کرد وگفت:متاسفانه سود 20 درصدی بانک ها دراین خصوص صادرکنندگان را دچار مشکل کرده است.وی به وثیقه هایی از 10 میلیون تومان به بالا  از سوی بانک ها اشاره کرد وافزود: دراین وثیقه ها بانک ها محل طرح رانمی پذیرند و بنابراین پیشنهاد می شود وثیقه هایی با ارزش پولی کمتر قبول کنند تا صادرکنندگان دچار مشکل نشوند.اعتمادی همچنین پیشنهاد کرد بانک ها وثیقه های بانکی روستایی را نیز بپذیرند.

عبدالله یوسفی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز دراین جلسه برگزاری این جلسات را برای تقویت بخش خصوصی مفید دانست.وی در رابطه با تسهیلات حوزه کشاورزی از سوی بانک ها نیز گفت: باتوجه به مجوز قانونی که قانونگذاربرای استمهال وام ها به کشاورزان داده خوشبختانه دراین خصوص سال گذشته همکاری خوبی با بانک  کشاورزی انجام شد.

 وی افزود: به طوری که بالغ بر 805 میلیارد تومان از تسهیلات پرداختی به کشاورزان تمدید و مقرر شد بار مالی که حدود 19 میلیارد تومان در تعهد دولت است را به بانکها بدهند.

یوسفی تصریح کرد: دراین خصوص کشاورزانی که به هر دلیلی درآن مقطع پایان سال نتوانستند از این فرصت استفاده کنند از اول خرداد تا پایان خرداد امسال به آنها فرصت داده شده تا از این تسهیلات برخوردار شوند.

مصطفی عربی، نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان شمالی نیز دراین جلسه به چالش های نظام بانکی و راهکارهای آن در لایحه برنامه ششم اشاره کرد گفت: این راهکارها به صورت قانون و همگی برای دستگاه های اجرایی به خصوص بانک ها لازم الاجرا است.وی از جمله راهکارهای برنامه ششم را موضوع یارانه نرخ سود، قانون بانک مرکزی با بانک داری، ایجاد ردیف اعتباری بدهی دولت به بانک ها ،وصول مطالبات بانک مرکزی ازموسسات وشرکت های دولتی و ایجاد سامانه واحد با بانک مرکزی به منظور ایجاد پایش مستمر ذخایر خارجی و... عنوان کرد.

قربانی، نماینده اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت،معدن وتجارت استان نیز دراین جلسه مشکلات صادرات کنندگان درحوزه اداره بازرگانی با بانک ها را فراوان برشمرد وگفت:براساس مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، بسته حمایت از صادرات غیر نفتی تهیه شده است.وی با بیان این که بسته حمایت از صادرات غیر نفتی با تمام دستگاه ها ابلاغ شده است،اظهارکرد: باتوجه به این که بانک ها زیر مجموعه وزارت اقتصادی هستند به طور حتم بسته حمایتی را دریافت کرده اند.وی منابع حمایتی از صادرات غیر نفتی را شامل منابع صندوق توسعه ملی،منابع بانکی و بودجه ای و یکسری منابع برای مشوق ها و جوایز صادراتی اعلام کرد وگفت: براین اساس از بانک ها تقاضا داریم این برنامه را خوب وبدون کم وکاست اجرا کنند چرا که با این بسته حمایتی  به طور حتم خیلی از مشکلات صادرکنندگان حل خواهد شد.

هادی عسگری، معاون دفتر اقتصادی استانداری خراسان شمالی نیز دراین جلسه گفت: هدف از برگزاری این جلسات بررسی قوانینی است که مخل امر تولید است تا این قوانین مخل را شناسایی و راهکارهای پیشنهادی رادراین جلسات مطرح کنیم.وی تاکید کرد: باید تمامی پیشنهادات به صورت کاربردی و تخصصی از سوی اعضا دراین جلسات بیان شود تا مشکلات احصاء شود و در راستای اصلاح آن اقدام شود.

عسگری استفاده از کارشناسان رسمی دادگستری به منظور ارزیابی طرح ها به صورت تخصصی را بسیار تاثیرگذار دانست وگفت: چراکه بانک ها در تمام زمینه ها(حوزه کشاورزی،صنعت، معدن و...) از تخصص کارشناسی برخوردار نیستند.وی خطاب به حاضرین درجلسه گفت: تمامی دستگاه های دعوت شده دراین جلسه پیشنهادات خود را طی دو روز آینده به صورت مکتوب به دبیرخانه اتاق بازرگانی بجنورد اعلام و ارسال کنند تا پیگیری های لازم انجام شود.

ادامه مطلببرگزاری دوره آموزشی اقتصاد مقاومتی در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی

کدخبر: 940313

دوره آموزشی اقتصاد مقاومتی ویژه مدیران استان در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، دوره آموزشی با عنوان اقتصاد مقاومتی با حضور رئیس اتاق بازرگانی استان و مدیران استانی در محل سالن جلسات اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد.بر اساس این گزارش تبیین رابطه اقتصاد مقاومتی و سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران و سایر اسناد بالادستی، مبانی مفاهیم کلیات و ضرورت های اقتصاد مقاومتی و تبیین ساختار و مولفه های اقتصاد مقاومتی از مهمترین سرفصل های این دوره آموزشی بود.

همچنین تحلیل اقتصاد ایران و تبیین وضع موجود، تبیین الزامات و راهبردهای تحقق اقتصاد مقاومتی در سطح کلان و دستگاهی از دیگر سرفصل های این دوره اموزشی بود. این گزارش حاکی است در این دوره آموزشی که با حضور مدیران استان برگزار شد مباحث مورد نظر توسط استاد دکتر باصری به شرکت کنندگان اموزش داده شد. بنا بر این گزارش هدف از برگزاری این دوره اموزشی فراگیر ساختن و فضا سازی مناسب برای دریافت مشترک در مدیران پیرامون جنبه های نظری و تعاملات اجرایی و الزامات تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی بوده است.

یادآور می شود در حاشیه این جلسه محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز در زمینه های مختلف تحقق اقتصاد مقاومتی مطالب کلی را بیان کردند.صمدی با اشاره به نامگذاری سال جاری به نام اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل با اشاره به اهمیت بخش خصوصی در تحقق اقتصاد مقاومتی خواستار در نظر گرفتن نقشی ویژه در قانون نحوه پیگیری تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی برای بخش خصوصی شد. وی در خصوص راهکارهای اقتصاد مقاومتی با توجه به شعار تعیین شده در سال جاری با عنوان اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل اظهار کرد: مهمترین اقداماتی که می توانند به تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی کمک نمایند می تواند متنوع سازی درآمدهای ارزی کشور، متکی نبودن به بازارهای محدود برای تأمین نیازهای اساسی کشور و صدور کالا و خارج کردن کشور از اقتصاد تک محصولی باشد.

وی افزود: همچنین حرکت به سمت یک اقتصاد دانش بنیان و بهره گیری اساسی از توانمندی های بخش خصوصی در تحرک چرخه اقتصاد کشور به ویژه در صنعت و تجارت نیز می تواند به تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی کمک کند.صمدی گفت: با این وجود در قانون نحوه پیگیری تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی که در تاریخ 20خرداد سال 1394 به تصویب مجلس و تأئید شورای نگهبان رسیده است هیچ گونه نقشی برای بخش خصوصی در نظر گرفته نشده و نماینده ای از طرف این بخش در شورای پیگیری سیاست ها و همچنین کارگروه مشترکی که باید قوانین و مقررات مرتبط با سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را شناسایی و مقررات مزاحم را احصا و برای لغو یا اصلاح آنها پیشنهاد ارائه دهد عضویت ندارد.

وی اظهار کرد: در این میان تقویت صادرات غیرنفتی اعم از صادرات کالا یا خدمات و حمایت قاطع از آن از طریق ارائه تسهیلات مالی و تدوین برنامه جامعی از مشوق ها برای این بخش می تواند در افزایش درآمدهای ارزی کشور تحول اساسی ایجاد نماید.وی افزود: هم اکنون اعتبار تخصیص یافته برای کمک های صادراتی در سال 1395 در سطحی نیست که کمترین کمکی به صادرات کشور بنماید و در همین راستا انتظار می رفت که در پیش نویس لایحه برنامه ششم توسعه اقتصادی بخش جداگانه ای به حمایت از صادرات اختصاص یابد اما متأسفانه این اقدام صورت نگرفته و برای افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات ایران که مهمترین منبع اعطای تسهیلات صادراتی است راهکاری ارائه نشده است.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی گفت: اگر چه حدود 26 ماه از ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی سپری شده اما تاکنون برنامه جامعی که در آن همه راه کارهای تحقق خط و مشی های مزبور به ویژه در بخش صنعت،تجارت و خدمات به نحو دقیق مشخص شده باشد ارائه نشده است. وی افزود: این در حالی است که اغلب برنامه های منتشر شده جنبه کلی و توصیفی داشته و ضرورت ایجاب می کند که راه کارهای دقیق، منطقی، اجرایی و کارشناسانه ای برای دستیابی به هدف ها توسط مسئولان تدوین شود. صمدی حمایت قاطع از سرمایه گذاری در بخش تولید و برطرف کردن مشکلات واحدهای صنعتی کوچک و متوسط که حدود 98 درصد کل واحدهای صنعتی کشور را تشکیل می دهند را از دیگر راهکارها برشمرد.وی افزود: همچنین رقابت پذیر کردن اقتصاد کشور و تجدید نظر در وظایف و ساختار تشکیلاتی شورای رقابت و  پرداخت مطالبات بخش خصوصی از دولت در یک برنامه زمانی مشخص و نیز افزایش کارآیی نظام بانکی به ویژه در زمینه ارائه تسهیلات به واحدهای صنعتی و تجاری و کوچک کردن حجم دولت و واقعی کردن در خصوصی سازیها نیز باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی اظهار کرد: سرمایه گذاری در زیرساخت های اقتصادی و نوسازی شبکه حمل و نقل، ایجاد تسهیلات نگهداری کالاهای صادراتی، سردخانه ها، تجهیز گمرک خانه های مرزی به پیشرفته ترین ادوات بازبینی کالاها نیز از مباحث مورد توجه باید باشد. وی افزود: همچنین به تقویت تشکل های صنعتی و اتحادیه ها و به رسمیت شناختن نقش واقعی بخش خصوصی در تحرک اقتصاد کشور و دخالت دادن نمایندگان این بخش در تدوین قوانین و مقررات و طرح هایی که اجرای آنها با فعالیت های بخش خصوصی در ارتباط است نیز باید توجه داشت.

صمدی در ادامه به مقابله با انحصارگرایی در همه اشکال آن و  اتحاد یک سیاست پولی و مالی منطبق با اهداف اقتصاد مقاومتی در بخش صادرات و جلوگیری از نوسانات غیرمتعارف نرخ ارز ، ایجاد ثبات در بازار سرمایه و حمایت از سرمایه گذاری در بورس از طریق تضمین منافع سرمایه گذاری خرد در این بازار، تخصیص بخشی از منابع صندوق توسعه ملی به حمایت از واحدهای صنعتی صادرات گرا با نرخ های معقول و  متناسب با نرخ های بین المللی و خدمات دیوان سالاری که در راه اعطای تسهیلات وجود دارد نیز تاکید کرد. وی اظهار کرد: همچنین تحقق این امر توجه خاص به رفع مشکلات اقتصادی استان های محروم و دورافتاده که با چالش های زیادی در بخش صنعت،حمل و نقل،توریسم و.... روبرو هستند را می طلبد.صمدی افزود: در این میان باید توجه داشت که هر اقلام قاطعی که در جهت اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاوتی انجام گیرد بدون شک در ایجاد اشتغال رفع بیکاری و خروج بخش صنعت از رکود مزمن فعلی تأثیر گذار خواهد بود.

با اشاره به نامگذری امسال به نام سال " اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل " از سوی مقام معظم رهبری، از این نامگذاری به عنوان بهترین نقشه راه روشن و آینده ساز برای عبور از مراحل رشد و توسعه و رسیدن به پیشرفت همراه با عدالت است یاد کرد.وی افزود: رهبرمعظم انقلاب با پیش بینی راهبردهای دشمن در برابر انقلاب اسلامی، از حدود هفت سال پیش شعارهای اقتصادی را به عنوان نام سال در دستور کار قرار دادند تا فضای عمومی کشور برای این شرایط ویژه فراهم شود.صمدی گفت: رهبر انقلاب اسلامی با بصیرت و بینش بالای خود، در راستای استقلال و خودکفایی کشور و جلوگیری از آثار تخریبی تحریم‌های ظالمانه دشمنان،  موضوع توجه به اقتصاد مقاومتی را مطرح فرمودند.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی افزود:  نامگذاری سال ۱۳۹۵ به نام سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل از سوی مقام معظم رهبری، نقشه راه دولت، مردم و دستگاه‌های اجرایی و حکومتی خواهد بود تا با تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها، ایران را به جایگاه اقتصادی نخست منطقه نزدیک‌تر سازد.وی گفت: هم اکنون تمامی مجموعه اعضای اتاق بازرگانی و تجار و بازرگانان نیز با توجه به ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی و شعار اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل امسال، تحقق این شعار را به صورت جدی در دستور کار خود قرار داده و در جهت تحقق آن هر چه بیشتر کوشا هستند.وی افزود: تلاش داریم با ورود به میدان عمل، بستر مناسبی را برای توسعه هر چه بیشتر صادرات با اعزام و پذیرش هیات های تجاری و بازرگانی فراهم کنیم.

ادامه مطلببرگزاری دوره آموزشی استراتژی های بازاریابی داخلی و بین المللی در اتاق بازرگانی خراسان شمالی

کدهبر: 950312

دوره آموزشی استراتژی های بازاریابی داخلی و بین المللی با حضور جمعی از تجار و بازرگانان در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد.به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، دوره آموزشی استراتژی های بازاریابی داخلی و بین المللی با حضور شرکت کنندگان در محل سالن آموزشی اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد.

بر اساس این گزارش ارتقاء سطح آگاهی علمی و آشنایی تجار و بازرگانان، بنگاههای اقتصادی، صاحبان صنایع و مشاغل از مهمترین اهداف برگزاری این دوره آموزشی بود. این گزارش حاکی است  آموزش مباحث این دوره آموزشی" استراتژی های بازاریابی داخلی و بین المللی " را دکتر وحید نثائی  از اساتید برجسته اتاق ایران بر عهده داشت.

این دوره آموزشی روز پنجشنبه مورخ 13 خرداد 1395 در محل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد. بنا بر این گزارش در این دوره آموزشی تعداد 80 نفر از تجار و بازرگانان و صاحبان مشاغل و صنایع شرکت داشتند. گفتنی است به شرکت کنندگان در این دوره آموزشی بعد از برگزاری این سمینار، گواهینامه معتبر اعطا شد.

 

ادامه مطلببرگزاری دوره آموزشی استراتژی های بازاریابی داخلی و بین المللی در اتاق بازرگانی خراسان شمالی

کدخبر: 950311

دوره آموزشی استراتژی های بازاریابی داخلی و بین المللی فردا 13 خرداد ماه در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار می شود. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، دوره آموزشی استراتژی های بازاریابی داخلی و بین المللی فردا 13 خرداد ماه با حضور شرکت کنندگان در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار می شود. بر اساس این گزارش این دوره آموزشی در راستای ارتقاء سطح آگاهی علمی و آشنایی تجار و بازرگانان، بنگاههای اقتصادی، صاحبان صنایع و مشاغل برگزار می شود.

این گزارش حاکی است  دوره آموزشی" استراتژی های بازاریابی داخلی و بین المللی " با حضور دکتر وحید نثائی  از اساتید برجسته اتاق ایران برگزار می شود. زمان این دوره آموزشی روز پنجشنبه مورخ 13 خرداد 1395 ساعت 8 صبح در محل اتاق بازرگانی بجنورد خواهد بود. بنا بر این گزارش در این دوره آموزشی تعداد 80 نفر از تجار و بازرگانان و صاحبان مشاغل و صنایع شرکت خواهند داشت. گفتنی است به شرکت کنندگان در این دوره آموزشی بعد از برگزاری این سمینار، گواهینامه معتبر اعطا خواهد شد.

ادامه مطلبرونق اقتصادی ، ایجاد اشتغال با حمایت از تولید‌ کنندگان امکان پذیر است

کدخبر: 950310

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی گفت: رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال با جذب سرمایه‌گذار و حمایت از تولید‌ کنندگان امکان پذیر است. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی محمد صمدی،رئیس اتاق بازرگانی استان در جلسه کارگروه تسهیل رفع موانع تولید که با حضور اعضای این کارگروه در محل استانداری خراسان شمالی برگزار شد، برگزاری جلسات کارگروه تسهیل رفع موانع تولید را نقطه عطفی در رفع مشکلات و موانع واحدهای تولیدی استان دانست.وی خاطرنشان کرد:با تصویب هیئت وزیران، به منظور بررسی و تبادل نظر و هماهنگی برای حل و فصل مشکلات و موانع واحدهای تولیدی، «کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید» در همه استان‌های کشور تشکیل شد.

صمدی برضرورت حمایت از واحدهای تولیدی وصنعتی استان از سوی دستگاه های اجرایی استان تاکید کرد. وی بابیان این که ارتقای بهره وری بدون جلب مشارکت بخش خصوصی و سرمایه گذاری خارجی امکان پذیر نیست افزود: دراین راستا به طور حتم  حمایت از تولید  در رونق وتوسعه استان نقش بسزایی خواهد داشت. وی با تاکید براین که رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال با جذب سرمایه‌گذار و حمایت از تولید‌ کنندگان امکان پذیر است،گفت: دراین زمینه بایستی تلاش ‌کنیم تا بستر لازم را برای حضور سرمایه‌گذاران در استان فراهم کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با بیان این که بررسی و رفع مشکلات تولید کنندگان و سرمایه‌گذاران زمینه جذب آنان را امکان پذیر می‌کند،اظهار کرد: دراین مهم دولت تمام توان خود را برای جذب و حمایت از سرمایه گذاران و تولید کنندگان اختصاص می‌دهد. وی وظایف این کارگروه را  بررسی علل رکود یا توقف واحدهای تولیدی ،بررسی و پیگیری رفع موانع مربوط به اشتغال ،  بررسی اختلافات واحدهای تولیدی با دستگاه‌های اجرایی استانی از جمله سازمان امور مالیاتی و ارایه راه‌کارهای مناسب ،کمک به تسریع، تکمیل و راه‌اندازی طرح‌های نیمه تمام تولیدی وحمایت و کمک به توسعه صادرات محصولات تولیدی استان عنوان کرد.

گفتنی است دراین جلسه  به بررسی مشکلات 8 واحد تولیدی در سطح استان پرداخته شده از جمله مشکلات  تسهیلات معادن مرمریت بجنورد با بانک تجارت، تسویه حساب شرکت نورد بهار بجنورد با بانک صادرات، درخواست تسهیلات شرکت کیا الکترود شرق از بانک ملی،مکانیزه کردن چاه های دیزلی به برقی، تمدید و تخصیص بدهی  یک پرورش دهنده زنبور با بانک کشاورزی، بررسی مشکلات شرکت شن و ماسه آذین کاوان شرق با منابع طبیعی و آبخیزداری و...

ادامه مطلبتوافق اتاق های بازرگانی منطقه 5 کشور برای تشکیل دبیرخانه ای مشترک

کدخبر: 950309

 

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از توافق اتاق های بازرگانی استان های منطقه 5 کشور  برای تشکیل دبیرخانه ای مشترک خبر داد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن وکشاورزی خراسان شمالی، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در نشست مشترک استانداران منطقه 5 کشور و روسای اتاق های بازرگانی این استان ها که به میزبانی استانداری خراسان شمالی برگزار شد از توافق اتاق های بازرگانی این استان ها برای تشکیل دبیرخانه ای مشترک خبر داد.

محمد صمدی افزود: در حال حاضر که خط مشی های اقتصاد مقاومتی به مرحله عملیاتی وارد شده است، استفاده از ظرفیت بخش خصوصی استان ها نهایت اهمیت را دارد و باید برای این منظور برنامه ریزی و هدف گذاری شود. وی گسترش همکاری های منطقه ای استان های شرقی را برای اعزام و پذیرش هیئت های تجاری و بازاریابی، مشارکت در برگزاری نمایشگاه های داخل و خارج کشور، افزایش همفکری اتاق های بازرگانی و استانداران با هدف شناسایی موانع توسعه اقتصادی و ارائه راهکارهای کارشناسی به دولت و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با هدف اصلاح قوانین موجود را مورد تاکید قرار داد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن خراسان رضوی نیز در این نشست از عزم جدی اتاق های بازرگانی استان های شرقی کشور برای پیگیری طرح تشکیل شرکت های هلدینگ تخصصی استانی خبر داد و گفت: اتاق های این استان ها توافق کردند افزون بر پیگیری راه اندازی این هلدینگ ها، پیشنهاد ایجاد صندوق های توسعه منطقه ای را نیز به دولت ارائه دهند. غلامحسین شافعی این دو اقدام را زمینه ساز استفاده مناسب بخش خصوصی از منابع سرگردان در بازار سرمایه و کاهش اتکا به منابع بانکی به خصوص برای توسعه صادرات دانست و اظهار امیدواری کرد: طی یکی، دو ماه آینده با همفکری اتاق ها و استانداران منطقه 5 اولویت های اقتصادی هر یک از استان های ششگانه این منطقه به طور مدون، جمع بندی و برای توسعه همکاری های منطقه ای برنامه ریزی شود.

وی ضمن ابراز خرسندی از ابتکار برگزاری جلسات استانداران مناطق مختلف کشور به همت وزارت کشور، به برخی مزیت های منطقه ای و چالش های اقتصادی این استان ها نیز اشاره و تصریح کرد: استان های شرق کشور استعداد نهفته زیادی دارند اما در طول تاریخ همواره به توسعه آن ها کم توجهی شده است و حال آن که استفاده بهینه از ظرفیت های این منطقه می تواند دردهای ملی را پاسخگو باشد.

شافعی با ابراز گلایه از این که استان های شرقی دارای یکی از فرسوده ترین ناوگان حمل و نقل ریلی و جاده ای هستند، تاکید کرد: برای تاثیرگذاری در اقتصاد منطقه باید برای این معضل چاره اندیشی شود، چون در حال حاضر سرعت ترانزیت ریلی ما از بندرعباس تا آسیای میانه بین 12 تا 15 کیلومتر در ساعت است که محدودیت بزرگی بر سر راه توسعه بازرگانی با این کشورها محسوب می شود. وی خاطرنشان کرد: پیش از این تنها مسیر ارتباطی کشورهای آسیای میانه با آب های آزاد از راه ایران ممکن بود اما با شرایط فعلی و احداث راه آهن جدید ازبکستان به افغانستان و اتصال ریلی چین به کشورهای این حوزه، در رقابت با این مسیرهای جدید دچار مشکل خواهیم شد.

رمضان بهرامی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گلستان نیز گفت: این استان در حال تبدیل شدن به 'هاب' منطقه ای غلات و سوخت است و استان های شرق کشور می توانند از این مزیت به نحو مطلوبی استفاده کنند. مظفر جلیلی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یزد نیز در این نشست یکی از نکات مغفول در نشست استانداران منطقه 5 را تعامل دانشگاه ها با جامعه و صنعت دانست و پیشنهاد کرد: کمیسیون ویژه ای برای بهره گیری از ظرفیت ها و تجارب موفق دانشگاه های این منطقه به منظور توسعه قابلیت های حوزه حمل و نقل تشکیل شود.

ادامه مطلبضرورت هماهنگی و همکاری بین استانهای کشور برای بهره برداری از ظرفیتها و توانمندی های موجود

کدخبر: 950308

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی هماهنگی و همکاری بین استانهای کشور برای بهره برداری از ظرفیتها و توانمندی های موجود و کمک به توسعه و عمران منطقه ای و افزایش  صادرات غیر نفتی را بسیار با اهمیت خواند.به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در نشست استانداران منطقه 5 کشور که با حضور روسای اتاق های بازرگانی منطقه 5 در محل استانداری برگزار شد، ضمن عرض خیر مقدم به روسای محترم اتاق های بازرگانی ،صنایع،معادن و کشاورزی و استانداران استانهای حاضر، از برگزاری این جلسه به عنوان فرصتی مناسب برای تدوین برنامه هماهنگی و همفکری بین استانهای هم منطقه یاد کرد.

محمد صمدی افزود: در شرایط حساس کنونی که خط مشهای اقتصاد مقاومتی وارد فاز اجرایی شده است ایجاد هماهنگی و همکاری بین استانهای کشور برای بهره برداری از ظرفیتها و توانمندی های موجود و کمک به توسعه و عمران منطقه ای و افزایش  صادرات غیر نفتی از نهایت اهمیت برخوردار است.وی مهمترین اقداماتی که در این زمینه می توان انجام داد  را تاسیس دبیرخانه مشترک اتاق های بازرگانی هم منطقه که هم اکنون انجام شده، مشخص کردن اقداماتی که در هریک از استانهای این منطقه برای کمک به رونق تولیدات صنعتی و کشاورزی باید انجام گیرد و برنامه ریزی برای برگزاری جلسات مشورتی کارشناسان استانها پیرامون همکاریهای منطقه ای ذکر کرد.

صمدی همچنین مشارکت در برگزاری نمایشگاه داخلی، مشارکت در برگزاری نمایشگاههای اختصاصی در کشورهای همجوار، شرکت در نمایشگاههای بین المللی در خارج، ساماندهی هیأت های بازرگانی یا بازاریابی مشترک برای اعزام به خارج جهت صادرات محصولات کشاورزی، صنعتی ،معدنی، استانهای هم منطقه را از دیگر برنامه ها برشمرد.وی شناسایی ظرفیتهای صادراتی هر یک از استانهای هم منطقه به طور دقیق و ارائه راهکار یا پیشنهاد اجرایی برای بهره گیری از این ظرفیتها، مشخص کردن نحوه ایجاد هماهنگی بین سازمانها و نهادهای مستقر در هر یک از استانها برای رفع مشکلات واحدهای صنعتی ، تولیدی و تجاری و کاهش بوروکراسی و مشخص کردن خواسته های بخش خصوصی از دولت و ارگانهای وابسته به آن و اعلام این خواسته های مشترک به اتاق محترم بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی ایران برای پیگیری را از مهمترین برنامه های پیش رو اعلام کرد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی تصریح کرد: همچنین ضرورت دارد فعالیتها و اقداماتی که در هر یک از استانهای منطقه پنج باید برای تحقق سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی در بخش صنعت، تجارت و خدمات انجام گیرد تعیین شود.وی همفکری و تبادل نظر بین روسای محترم اتاق های بازرگانی، استانهای هم منطقه پیرامون اشکالات قانون مالیاتهای مستقیم که در سال گذشته اصلاح و برای اجرا ابلاغ شده ، مشوق ها و یارانه هایی که باید به بخش صادرات کالا و خدمات تعلق گیرد، نحوه پرداخت مطالبات بخش خصوصی از طریق سازمانهای دولتی و فعالیتهای تحقیقاتی و پژوهشی که به طور مشترک می تواند توسط واحدهای تحقیقات اتاق های بازرگانی منطقه انجام گیرد با مشخص کردن نوع تحقیقات و عناوین آنها را از مهمترین خواسته ها برشمرد.

وی ابراز امیدواری کرد: تشکیل این جلسات مشترک به صورت ماهانه بتواند در برطرف کردن مشکلات بخش صنعت و تجارت، توسعه صادرات و تقویت جایگاه بخش خصوصی در اقتصاد کشور نقش موثری ایفا کند.

ادامه مطلبمشارکت و هم سویی اتاق ها با یکدیگر تکمیل کننده زنجیره تولید و صادرات است

 کدخبر: 950307

نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایر ان مشارکت و هم سویی اتاق ها با یکدیگر را تکمیل کننده زنجیره تولید و صادرات دانست. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن وکشاورزی خراسان شمالی،نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران دردومین جلسه شورای هم افزایی توسعه اقتصادی و منطقه ای که باحضور اعضای هیات رئیسه اتاق بازرگانی خراسان شمالی درمحل سالن جلسات اتاق بجنورد برگزارشد، گفت: مشارکت و هم سویی اتاق ها با یکدیگر تکمیل کننده زنجیره تولید و صادرات است.

غلامحسین شافعی بر استفاده از توانمندی منطقه ای نیز تاکید و تصریح کرد: یکی از راه های رسیدن به اهداف مورد نظر برای توسعه اقتصادی مشارکت و همسویی است که باید اتاق ها با هم داشته باشند و به بررسی مشکلات پیش رو بپردازند. وی چگونگی همکاری و هم افزایی با استانداران و پایه و اساس ریختن یک برنامه بلند مدت با استانداران را از اهداف این سفر برشمرد که می تواند آغاز خوبی برای آینده ای مطلوب تر باشد.

شافعی ضمن قدردانی از رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی،خاطرنشان کرد: اتاق بجنورد اتاق جوانی است که مدت زمان زیادی از عمر آن نمی گذرد ولی خوشبختانه با تلاش های رئیس این اتاق رشد مناسبی یافته که امیدواریم با برنامه ریزی مناسب بتواند تنومندی لازم را برای آینده پیدا کند. وی با بیان این که خراسان شمالی،جنوبی و رضوی از هم جدا نیستند،تصریح کرد: در اتاق ایران این سه استان هنوز یکی هستند و با یک نگاه با آنها می نگریم.

وی به گسترش دامنه فعالیت اتاق بجنورد در آینده تاکید کرد و اظهار داشت: باتوجه به پتانسیل و موقعیت جغرافیایی خوبی که خراسان شمالی دارد می تواند نقش اساسی تر در اقتصاد کشور ایفا کند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان نیز در این نشست نبود هم افزایی را یک حلقه مفقوده در حوزه شمال شرق عنوان کرد و گفت: همکاری و همفکری استان ها به توسعه می انجامد و می تواند نقشه راهی برای ادامه کار باشد.  رمضان بهرامی بر ایجاد چنین نشست هایی تاکید کرد و افزود: با کنار هم بودن ها می توان مسائل و مشکلات پیش رو را حل کرد که باید در سطح منطقه ای فکر بکنیم.

وی نیاز استان ها و شمال شرق کشور را برگزاری چنین نشست های هم اندیشی عنوان کرد و گفت: کمیسیون های مختلف در این زمینه تشکل شود تا از موازی کاری پرهیز شود. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یزد نیز در این نشست با بیان اینکه هم افزایی اتاق ها باید با استانداران نیز باشد گفت: اتاق های بازرگان باید در کنار استانداری برای افزایش رشد صنعت تلاش کنند.

مظفر  امیر جلیلی افزود: اتاق های بازرگانی برای بهره مندی صنعت و مردم باید نقش خود را خوب ایفا کنند که لازمه این امر نیز همکاری و مشارکت و همفکری است. وی با بیان اینکه تا بخش خصوص خوب رونق نگیرد سایر بخش ها نیز از رونق برخوردار نخواهند شد افزود: نگاه دولت توجه به بخش خصوصی و واگذاری است که امیدوار هستیم این امر عملی شود. وی بر توانمندی بخش خصوصی در زمینه های مختلف تاکید کرد و گفت: این امر با تلاش و همفکری اتاق های بازرگانی و توجه جدی دولت را می طلبد که همه باید تلاش کنیم تا بخش خصوصی فعال داشته باشیم که هم صنعت و هم مردم بهره مند خواهند شد. امیر جلیلی متذکر شد: اتاق های بازرگانی در کنار استانداران می توانند حرف های یکسانی برای گفتن داشته باشند که در توسعه کشور مثمرثمر خواهد بود.

ادامه مطلببرگزاری دومین جلسه شورای هم افزایی توسعه اقتصادی و منطقه ای در خراسان شمالی

کدخبر: 950306

دومین جلسه شورای هم افزایی توسعه اقتصادی و منطقه ای با حضور روسای اتاق های بازرگانی منطقه 5 کشور در خراسان شمالی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن وکشاورزی خراسان شمالی، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در این نشست از اتاق های بازرگانی به عنوان بازوان فعال بخش خصوصی یاد کرد وگفت: اتاق های بازرگانی با دارا بودن فضایی اقتصادی و بین المللی نقش فعالی در توسعه روابط و فعالیت های خارجی دارند.

محمد صمدی افزود: دراین میان اتاق بازرگانی خراسان شمالی با همت و رهنمودهای سایر روسای اتاق های بازرگانی در سال گذشته با توجه به تمامی مشکلات و تحریم های موجود توانست به 22 کشور دنیا صادرات  کالا داشته است. وی خاطرنشان کرد: دراین مدت با وجود فشارهای موجود و تلاش های صورت گرفته بازارهای قبلی را حفظ و هم اکنون روابط تجاری خوبی با این کشورها داریم و اقتصاد استان با تلاش های اتاق بازرگانی به خوبی می چرخد. صمدی اظهار کرد: در این مدت از کشورهای مختلفی از جمله ترکمنستان، تاجیکستان، ارمنستان، روسیه و سایر کشورهای هدف صادراتی پذیرش هیات های تجاری داشته ایم تا زمینه و بسترهای افزایش روابط و مبادلات اقتصادی رشد بیشتری داشته باشد.وی بر حفظ روابط با سایر کشورها تاکید و تصریح کرد: باید با هماهنگی و هم افزایی اتاق های بازرگانی سایر استان ها این روابط را حفظ کنیم و باید نگرش ها و فکر ها را نیز همسو کنیم.

صمدی زیرساخت های خراسان شمالی برای صادرات را ضعیف دانست و افزود: این استان گمرک، بازارچه مرزی، مناطق ویژه اقتصادی، راه آهن، فرودگاه بین المللی برای صادرات ندارد اما با وجود این با بیش از 22 کشور مبادله تجاری دارد. وی اظهار کرد: این صادرات در نتیجه اعزام هیات های تجاری به سایر کشورها، دعوت هیات های تجاری به استان، برگزار نمایشگاه ها، بازاریابی و برگزاری دوره های آموزشی برای تاجران استان انجام شده است.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با اشاره به فعالیت های مطلوب اتاق بازرگانی،یادآورشد: در همین راستا طی قرادادی که با استانداری منعقد شده از این پس دوره های آموزشی استانداری توسط اتاق بازرگانی استان برگزار می شود.وی فراهم بودن امکانات و دارا بودن اساتید مجرب را از مهمترین دلایل برگزاری دوره های آموزشی در محل اتاق دانست وگفت: دوره های آموزشی دیگر سازمان ها نیز از قبیل سازمان مدیریت و برنامه ریزی و صنعت،معدن و تجارت دراین اتاق برگزار می شود.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز دراین جلسه  بر لزوم برقراری ارتباطات نزدیک تر بین کمیسیون های اتاق های بازرگانی کشور تاکید کرد. علی محمد جاجرمی افزود: این امر به ویژه در بخش صنعت یک ضرورت است تا کمیسیون ها با هم در ارتباط بوده و با ارسال صورتجلسات خود به یکدیگر اتصال خوبی باهم برقرار کند.

ادامه مطلباتاق بازرگانی خراسان شمالی یک نهاد تاثیرگذار در تجارت،صادرات و واردات

کدخبر: 950305

 نماینده منتخب مردم شهرستان بجنورد،گرمه وجاجرم،مانه وسملقان و راز وجرگلان در مجلس شورای اسلامی، اتاق بازرگانی خراسان شمالی را به عنوان یک نهاد تاثیرگذار در تجارت، صادرات و واردات اعلام کرد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی،نماینده منتخب مردم پنج شهرستان استان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی در جلسه هم اندیشی که با حضور اعضای هیات رئیسه و هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد، اتاق بازرگانی خراسان شمالی را به عنوان یک نهاد تاثیرگذار در تجارت، صادرات و واردات دانست. وی افزود: اتاق بازرگانی باید به مانند مردم شهرستان گرمه که اقتصاد آن شهر را کامیون می چرخاند پتانسیل ها و توانمندی های اقتصاد استان را شناسایی ونهادینه کند.وی ادامه داد: این نهاد بایستی بتواند ظرفیت سازی کند تا به  معنای واقعی صادرات و واردات بشود منبع اقتصاد مقاومتی که امروز در دستور کار ما قرار گرفته است.

اکبری همچنین در راستای حمایت ازمشکلات واحدهای تولیدی استان درمجلس شورای اسلامی اعلام آمادگی کرد. نماینده مردم شهرستان بجنورد،مانه وسملقان،گرمه وجاجرم و راز و جرگلان در مجلس شورای اسلامی در ادامه دررابطه با مشکلات بخش کشاورزی نیزگفت: جای تاسف دارد محصول تولید شده قشر ضعیف و زحمتکش مثل باغدار تحت تاثیر تصمیمات غلط هر گروهی، صنفی و هر دستگاه اجرایی روی زمین باقی بماند. اکبری ادامه داد: بخشی از مشکلات موجود در بخش کشاورزی مربوط به حوزه بازار است  که به دلیل افزایش مالیات دیگر تجار مایل به خرید محصولات کشاورزی نشده اند. وی با بیان این که امروزه  نظم اقتصاد در کشور بهم ریخته است،گفت: این واقعیت آثار آن در بخش کشاورزی، اقتصادی، صنعت، خدمات در حال بروز است و نتیجه آن بهره های بالا بانکی است که تعادل درآن برقرار نیست.

نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی همچنین در رابطه با حفظ فرصت ها برای استفاده از نیروهای بومی دراستان بیان کرد: این را نمی پذیریم افرادی از خارج استان چه در زمینه های معادن، کشاورزی و... ورود پیدا کنند. وی افزود: گرچه گاهی اوقات بعضی کارها نیاز به فناوری وسرمایه دارد به ناچار و درصورتی که کسی بتواند یک اشتغال مفید برای جمعیت زیادی در استان به وجود آورد قابل حمایت خواهد بود.

دکتر علی قربانی دیگر نماینده مردم پنج شهرستان استان خراسان شمالی دراین جلسه گفت: درتمام دنیا انواع نظام ها به دو دسته یکی سرمایه داری و دیگری سوسیالیستی تقسیم بندی شده است. وی افزود: نظام سوسیالیستی نظامی است که درحال حاضر با شکست مواجه شده است و نظامی که اکنون در دنیا جواب داده نظام متکی به بازار آزاد است که دران بخش خصوصی نقش محوری را داشته است.

قربانی تنها را نجات مملکت را تکیه بر بخش خصوصی دانست وافزود: دراین زمینه باید بخش خصوصی با تمام قدرت حمایت و تقویت کنیم. وی تصریح کرد: درحالی که هم مجلس  ودولت معتقد است باید سیستم بانکی اصلاح شود چراکه تنها مانع اصلی اقتصاد در راه توسعه و رونق اقتصاد کشور موضوع سیستم نظام بانکی است که باید بین تورم و نرخ بهره های بانکی تعادل ایجاد شود. قربانی افزود: درحالی که اکنون نرخ تورم به 11 درصد رسیده ولی سود سپرده های بانکی همچنان 22 درصد است.

مدیرعامل کارخانه پلاستیک بجنورد به مشکلات بیشمار واحدهای تولیدی استان اشاره کرد وگفت: 11 سال است که به عنوان صادر کننده نمونه استانی و کشوری انتخاب شده ام 2 سال کشوری و 9 سال استانی معرفی شدم. حیدر حیدریان بااشاره به این که در سال گذشته 14 میلیون دلار صادرات داشته است،اظهارکرد:علی رغم تمام فعالیت هایی که از سوی کارخانه های تولیدی استان انجام می  شود تاکنون هیچ گونه حمایتی از سوی مسئولان برای این قشر انجام نشده است. وی افزود: چراکه عدم حمایت های مسئولان امروزه باعث تعطیلی بسیاری از کارخانه های استان شده است. حیدریان به سود های بالای بانکی اشاره کرد وگفت: کدام کارخانه و صادرکننده می تواند در برابر سودهای بالای بانک ها کمرراست کند درحالی که باید کشور به فکر راه حل اساسی جهت تخصیص وام های بلند مدت و کم بهره برای واحدهای تولیدی باشد.

رئیس کمیسیون حمل ونقل وگردشگری اتاق بازرگانی استان خراسان شمالی نیز با بیان این که صنعت حمل ونقل در استان روبه نابودی است،گفت: حمل ونقلی که تا قبل از سال 90 با بهترین شرایط و سرمایه گذاری ها مواجه بود از سال 90 به بعد این صنعت دراستان به سمت نابودی پیش رفته وحتی ناوگان مسافربری نو درجاده های استان نداریم. سعید پورآبادی با گلایه از نداشتن هیچ گونه تسهیلات لازم در بخش حمل ونقل استان،خاطرنشان کرد: درسفر مقام معظم رهبری به استان بودجه ای برای صنعت حمل ونقل تعیین شد ولی متاسفانه هیچ گونه پیگیری دراین زمینه نشد. پورآبادی در ادامه درخصوص یکی دیگر از مشکلات این صنف گفت: درحال حاضر برای یک فعالیت 2 نوع پروانه یکی برای شخص حقیقی و دیگر حقوقی صادر می شود و این مسئله در دارایی با مشکل برخورد کرده است. وی افزود: درحالی که هر دو یک کار را انجام می دهند ولی با شرایط متفاوت از سوی دارایی لحاظ می شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز دراین جلسه گفت: استان خراسان شمالی با محوریت اقتصاد کشاورزی معیشت مردم را تامین می کند یعنی عمده معیشت مردم این استان از کشاورزی است. اشکان کاویانی اظهارکرد:در حال حاضر مهاجرت از روستاها بشدت به سمت شهرها اتفاق افتاده است و این مسئله ناشی از عدم مدیریت متولیان امر است.وی افزود: یعنی اگر مدیریتی درست در عرصه کشاورزی اتفاق بیفتد این مهاجرت ها صورت نمی گیرد.وی نداشتن منشور درست از فعالیت های سازمان جهاد کشاورزی برای کشاوزان و فعالان این عرصه را ناشی از عدم مدیریت صحیح وبرنامه ریزی نشده دانست و بر شفاف سازی قوانین جهاد کشاورزی برای فعالان این بخش تاکید کرد.

وی در رابطه با بیماری سفیدک در برخی تاکستان های استان،گفت: هم اکنون تاکستان های استان متبلا به بیماری سفیدک شدند وکشاورزان را مستلسل کرده است. وی همچنین درباره بودجه سن گندم در استان خراسان شمالی،افزود: بودجه خوبی برای سن گندم ازسوی وزارت جهاد کشاورزی به استان تخصیص یافته است ولی متاسفانه برای سن گندم مبارزه ای انجام نشده  و اکنون سن گندم تمام گندم های استان را از بین برده است.کاویانی ادامه داد: براین اساس اکنون جهاد کشاورزی اعلام کرده هر کشاورزی سم پاشی  از مزارع خود نداشته باشد گندم آن را خریداری نمی کنند.

ادامه مطلب