انعقاد تفاهم نامه همکاری بین اتاق مشترک بازرگانان ایران و گرجستان و اتاق بازرگانی خراسان شمالی

تفاهم نامه کلی همکاری های بین اتاق مشترک بازرگانان ایران و گرجستان و شرکت های هلدینگ و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی / بجنورد منعقد شد. انعقاد تفاهم نامه همکاری بین اتاق مشترک بازرگانان ایران و گرجستان و اتاق بازرگانی خراسان شمالی,به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  در نشست مذاکره تجاری بازرگانان خراسان شمالی با تجار و بازرگانان گرجستانی با اعلام این خبر، گفت: این تفاهم نامه در تاریخ 28 مرداد ماه سال جاری مطابق با تاریخ میلادی 18 جولای بین اتاق مشترک بازرگانان ایران و گرجستان و شرکت های هلدینگ و اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی بجنورد منعقد شد.

وی افزود: هیات تجاری و بازاریابی گرجستان به سرپرستی دکتر پناهی رئیس اتاق مشترک ایران و گرجستان که به منظور پیگیری امور هیات اعزامی به استان خراسان شمالی سفر کرده بودند  با رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی و مدیران دستگاه های اجرای و فعالان اقتصادی و دست اندر کاران تولیدات محصولات کشاورزی و واحدهای تولیدی ملاقات های سودمند و دو جانبه انجام و صورت گرفت. صمدی تعداد مفاد تفاهم  نامه را 8 بند اعلام کرد و را به شرح ذیل بیان داشت:

بند 1- طرفین اظهار داشتند که منبعد برای توسعه همه جانبه مناسبت های سودمند، فعالیت ها و همکاری های خویش را در زمینه های اقتصادی ، تجاری، بازاریابی،  کشاورزی ، گردشگری ، سرمایه گذاری مشترک، محصولات پتروشیمی، خدمات فنی و مهندسی و بورس در زمینه سرمایه گذاری های مختلف تولید، صادرات، واردات بهداشتی، داروهای گیاهی، معادن،  مصالح ساختمانی، ساخت و ساز، صنایع دستی و گیاهان دارویی ادامه دهند.

بند 2- برای اعزام و پذیرش هیات های طرفین اقدامات و پیگیری های لازم انجام می شود منجمله هیات رسمی هر دو طرف در صورت دعوت رسمی بعداز تشریف فرمایی به فرودگاه (کشورمخاطب) تا زمان خروج میهمان همدیگرمحسوب می شوند.

بند 3- طرفین برای تدوین و برگزاری نمایشگاه گرجستان در ایران و نمایشگاه خراسان شمالی در گرجستان اقدامات لازم را به عمل می آورند.

بند4- در زمینه راه اندازی مبادله اطلاعات تجاری و اقتصادی و بازرگانی توافق کردند دفتر نمایندگی دایر کنند.

بند 5 – توافق شد در زمینه صادرات و واردات کالاهای مختلف به وسیله بازرگانان هر دو کشور اتاق ها نقش اساسی را داشته باشند و جداگانه هم قراردادهای لازم بعد از توافق قطعی تنظیم ومنعقد خواهد شد.

بند 6- برای رشد و توسعه  تجارت، طرفین تمام اقدامات لازم را به عمل می آورند تا بازرگانان هر دو کشور همکاری و فعالیت های لازم را داشته باشند. بازدیدهای تجاری و اقتصادی و دادوستد بازرگانان هر دو کشور همواره برگزار و برقرار شود.

بند 7- طرفین توافق کردند که برای رشد مناسبت های تجاری و اقتصادی درآینده بین دو کشور، دوست و همسایه، شورای همکاری تجار و بازرگانان و صادر کنندگان خراسان شمالی و فعالان اقتصادی گرجستانی تشکیل شود( کارگروه و دفتر نمایندگی) و تمامی برنامه های همکاری مورد تایید و بررسی طرفین قرار گیرد.

بند8- طرفین توافق کردند جهت تسهیل و تسریع در امور تجار و بازرگانان ایران و گرجستان، هنگام بروز اختلافات تجاری، مرکز داوری طرفین خواهند بود.

گفتنی است در پایان مذاکرات تفاهم نامه کلی به امضای طرفین( محمد حسین پناهی، رئیس اتاق مشترک بازرگانی و صنایع گرجستان و ایران در کشور گرجستان و محمد صمدی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی  خراسان شمالی درکشور جمهوری اسلامی ایران  رسید.

ادامه مطلببازدید هیات گرجستانی از واحدهای تولیدی وصنعتی خراسان شمالی

رییس اتاق بازرگانی خراسان شمالی و هیات گرجستانی در دومین روز از سفر خود به خراسان شمالی از تعدادی واحدهای تولیدی و صنعتی این استان بازدید کردند. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، در دومین روز از سفر هیات گرجستان به خراسان شمالی تعدادی از واحدهای صنعتی،تولیدی و کشاورزی در شهرستان های بجنورد و مانه وسملقان مورد بازدید تیم 6 نفره این هیات و جمعی از مسولین استانی قرار گرفت.

براساس این گزارش بازدید واحد صنعتی فولاد گستره شرق،امین آوا پلاست،شرکت فرآورده های قیری پارت پارسارگاد،سردخانه شب یلدا اترک و شرکت سبک سازان شرق خراسان شمالی از جمله بازدیدهای این هیات در شهرک صنعتی بیدک بجنورد بود. همچنین بازدید از چند واحد کشاورزی تولید کننده محصول پیاز و گوجه فرنگی و نیز شرکت بجنورد پلاستیک و کارخانه رب بهار نیز از دیگر بازدیدهای این هیات بود.

این گزارش حاکی است دبیر کل اتاق مشترک ایران و گرجستان در جریان این سفر بااشاره به تولیدات بسیار خوب خراسان شمالی در زمینه های مختلف اظهار کرد باتوجه به این که زمان دسترسی به تولیدات کشور ایران و به ویژه خراسان شمالی بسیار پایین تر از سایر کشورها است در صورت رقابتی بودن امتیاز بسیار بزرگی برای صادرات محصولات این استان است.

 

 

 

ادامه مطلبدبیرکل اتاق مشترک ایران و گرجستان: افزایش 5 برابری تعداد گردشگران ایرانی در گرجستان

دبیر کل اتاق مشترک ایران و گرجستان از افزایش 5 برابری تعداد گردشگران ایرانی  بازدید کننده از گرجستان از ابتدای سال جاری خبر داد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، عباچی در نشست با  رییس اتاق بازرگانی و مسولین فرودگاه بجنورد و دفاتر آژانس های توریستی در خصوص گسترش صنعت توریسم وایرلاین در محل فرودگاه بجنورد برگزار شد از گرجستان به عنوان پرچم دار توریسم در جذب گردشگران ایرانی در سال2016 یاد کرد و گفت:از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد گردشگران ایرانی در این کشو 5 برابر شده که نشان از جاذبه های فراوان این کشور برای توریسم و گردشگران است.

وی افزود:صنعت توریسم در گرجستان به خاطر موقعیت اقلیمی وآب وهوا و زیبایی های طبیعی بسیار قابل توجه است.وی با اشاره به افزایش حدود 13 درصدی تعداد گردشگران در نیمه اول سال2016 این تعداد را شامل 2میلیون 636 هزار نفر برشمرد که باتوجه به جمعیت کمتر از 4میلیون نفری این کشور بسیار قابل توجه است. وی بیشترین آمار گردشگران خارجی این کشور را از ایران،آذربایجان،ترکیه و ارمنستان اعلام کرد.عباچی یادآور شد:این کشور دارای امکانات گسترده برای جذب توریست از قبیل استراحتگاه های تابستانی و زمستانی، هتل، رستوران، معماری قدیمی و مکان های تاریخی و طبیعت بسیار سرسبز است که می تواند زمینه بسیار خوبی برای صنعت توریسم باشد. 

در ادامه این نشست رییس اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز از ظرفیت های بالقوه این استان در صنعت توریسم سخن گفت و بیان داشت :خراسان شمالی دارای جاذبه های فراوان و طبیعت بسیار بکر و زیبا است که می تواند برای گردشگران بسیار قابل توجه باشد.محمد صمدی افزود:همچنین این استان دارای امکان تاریخی بسیار قدیمی است که می تواند فضای مناسب برای تردد گردشگران باشد.وی خاطرنشان کرد:این در حالی است که با وجود تولیدات متنوعی که در بخش های مختلف کشاورزی وصنعتی استان وجود دارد می توان زمینه برقراری روابط تجاری وصادرات و واردات را با ایجاد حمل ونقل هوایی به صورت باری و مسافری فراهم کرد.

بابانژاد معاون فرودگاه بجنورد نیز  در این نشست انجام پروازهای خارجی با تاکید بیشتر بر پروازهای باری را مورد تاکید ویژه قرار داد.گفتنی است در این جلسه پیرامون فراهم سازی زمینه های لازم به منظور حمل بار محصولات کشاورزی و میوه و تره بار بحث و تبادل نظر شد.

ادامه مطلبنیاز گرجستان به دانش ایرانیان در بخش کشاورزی

اعضای هیأت تجاری گرجستان در سفر دوروزه خود به خراسان شمالی جلسه ای مشترک با مدیران فرودگاه بجنورد، اتاق بازرگانی و سازمان جهاد کشاورزی و مذاکره رو در رو با تجارخراسان شمالی داشتند که در این جلسات به قابلیتها و ظرفی تهای گردشگری، کشاورزی ، صنعتی استان پرداخته شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، جرجی، یکی از اعضای هیأت تجاری گرجستان در خراسان شمالی، در جلسه مشترک با تشکلها و فعالین بخش کشاورزی خراسان شمالی گفت: در حالی که کشور گرجستان بسیاری از زیرساختهای کشاورزی خود را در رویداد فروپاشی شوروی از دست داد، با این وجود، این سرزمین از خاک حاصلخیز، آب و هوای متنوع وآب فراوان برخوردار است که این ظرفی تها برای رشد صنعت کشاورزی بسیار حایز اهمیت هستند.

وی با بیان اینکه گرجستان خواهان رشد صنعت کشاورزی خود وهمچنین ارتقای بهره وری در این صنعت است، اظهار داشت:کشور گرجستان به انجام تبادلات تجاری و سرمایه گذاری ایرانیان در زمینه دانش فنی و انتقال تکنولوژی در بخش کشاورزی دراین کشور نیاز دارد .جرج تصریح کرد: با توجه به اینکه گرجستان با کشورهای اروپا، آمریکا و چین تبادلات تجاری و همکاری گسترده ای دارد،در صورتی که تبادلات یاد شده، محقق شود، تجار ایرانی حتی می توانند از بازار گرجستان به بازارهای هدف نیز صادرات انجام دهند.لاشا یکی دیگر از اعضای هیأت تجاری گرجستان نیز اظهار داشت: از سال 2012 تاکنون توسعه بخش کشاورزی در اولویتنخست برنام ههای گرجستان قرار گرفته است.وی گفت: در صورتی که این مذاکرات بین ایران و گرجستان منجر به عقد قرارداد شود، می توانیم زمین کشاورزی برای کشت محصولات در اختیار سرمایه گذاران ایرانی قرار دهیم، در عین حال، خواستار هستیم که تبادلات تجاری و سرمایه گذاری در بخش کشاورزی بین تجار دو کشور انجام شود.

خاک گرجستان فرصتی برای سرمایه گذاران خراسان شمالی

مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز با تشریح استعدادهای کشاورزی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: استان خراسان شمالی در زمین ههای مختلفی از جمله انتقال دانش فنی برای کشت و تولید دو محصول چغندرقند و دان ههای روغنی در کشور گرجستان می تواند سرمایه گذاری کند. محمد زاده تصریح کرد: خاک گرجستان فرصت بسیار خوبی برای سرمایه گذاران خراسان شمالی برای کشت و تولید چغندرقند و دان ههای روغنی است.

محمد حسین پناهی در نشست تجاری اتاق بازرگانی خراسان شمالی و اتاق مشترک بازرگانی گرجستان و ایران به فعالیت 15 ساله خود در کشور گرجستان اشاره کرد وگفت:گرجستان زمینه بکر برای تجارت وتوریست دارد.وی با بیان اینکه کشور گرجستان مابین دریای خزر و دریای سیاه قرار دارد، افزود: این کشور دارای خاک مطلوب، آب و هوای معتدل، کشاورزی خوب، طبیعت سبز و جنگل و توریست فراوانی است.وی گرجستان را کشوری قانونمند برشمرد و اظهار داشت: اگر کسی بخواهد شرایط قانونی این کشور را رعایت کند، درتمام کارهایش موفق خواهد شد.وی افزود: با رعایت قانون در این کشور تجار در زمینه صادرات و واردات با مشکل مواجه نخواهند شد، زیرا دارای گمرگ مشخص است و هیچ باند بازی در این کشور وجود ندارد.

رئیس اتاق مشترک ایران و گرجستان تولید در کشور گرجستان را بسیار پایین اعلام کرد وگفت:این کشور در حال اتصال به کشورهای اروپایی است و این بدان معناست که وقتی کالایی در این کشور تولید می شود، مستقیماً بدون گمرگی به اروپا صادر می شود.

ادامه مطلبروسای اتاق بازرگانی ایران وگرجستان آمادگی دو کشور را برای همکاری های مشترک در زمینه کشاورزی و گردشگری اعلام کردند

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمدحسین پناهی رئیس‌هیات تجاری ایران و گرجستان در نشست تجاری اتاق بازرگانی خراسان شمالی و اتاق مشترک بازرگانی گرجستان و ایران که در محل سالن جلسات اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد، به فعالیت 15 ساله خود در کشور گرجستان اشاره کرد و گفت: گرجستان کشوری است که زمینه های بکری برای تجارت و صنعت توریست دارد.وی با بیان این که کشور گرجستان ما بین دریای خزر و دریای سیاه قرار دارد، گفت: این کشور دارای خاک مطلوب، آب و هوای معتدل، کشاورزی خوب، طبیعت سبز و جنگل و توریست فراوانی است.

وی تاکید کرد: اکثر توریست های گرجستانی را ایرانیان تشکیل می دهند و این امر در رونق این صنعت در کشور همسایه شمالی تاثیرگذار بوده است.پناهی کشور گرجستان را یک کشور آزاد از لحاظ تجارت دانست و افزود: این بدان معناست هر کس هر جنسی می خواهد آزاد می تواند وارد کند و هیچ ممانعتی از این نظر وجود ندارد. گرجستان یک کشور قانمند از لحاظ واردات و صادرات است.وی گرجستان را یک کشور قانونمند و دارای قوانین خاص تجاری ذکر کرد و اظهار داشت: اگر کسی بخواهد شرایط قانونی این کشور را رعایت کند در تمام کارهایش موفق خواهد شد.پناهی افزود: با رعایت قانون در این کشور، صادرکننده ای در زمینه صادرات و واردات با مشکل مواجه نخواهد شد چراکه دارای دارایی ، گمرگ ، فروش، فاکتور مشخص است و هیچ باندی بازی در این کشور وجودد ندارد.

رئیس اتاق مشترک ایران و گرجستان تولید در کشور گرجستان را بسیار پایین اعلام کرد و گفت: این کشور در حال اتصال به کشورهای اروپایی است. این بدان معناست وقتی جنسی در کشور اروپا تولید می شود مستقیما بدون گمرگ به اروپا صادر می شود.عابدی، مدیرکل دفتر اقتصادی و امور بین الملل استانداری خراسان شمالی از اولین سفر هیات تجاری گرجستان به استان خراسان شمالی ابراز امیدواری کرد.وی به وجود ظرفیت‌های بسیار خوب استان خراسان شمالی در بازارهای کشاورزی،صنعتی و گردشگری اشاره کرد و افزود:از این ظرفیت ها هم برای صادرات به کشور گرجستان و هم محصولات مورد نیاز این استان از گرجستان واردات کرد.

محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز در این نشست به پتانسیل های بالای خراسان شمالی در زمینه های مختلف کشاورزی،صنعتی، بسیار مستعد وبالقوه می تواند زمینه بسیار خوبی برای سرمایه گزاری مشترک بین ایران و گرجستان باشد.وی افزود: هم اکنون تجار و بازرگانان این استان آمادگی صادرات و محصولات مختلف تولیدی ، صنعتی و کشاورزی به این کشور را دارند.

یحیی‌نیکدل، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی نیز در این نشست، گفت: قابلیت‌های استان خراسان شمالی در زمینه های مختلف حوزه معدن و کشاورزی به شکل بالقوه و بالفعل احصا شده است.وی به برنامه‌های پیش‌بینی شده برای هیات تجاری گرجستان طی دو روز سفر به استان خراسان شمالی اشاره کرد و افزود: فرصت‌های سرمایه گذاری در زمینه های مختلف تماما احصا شده است و اگر علاقمندی وجود داشته باشد می توانیم آن را ارائه کنیم.نیکدل از تجارت با کشورهای همسایه و سرمایه گذاری مشترک اعلام آمادگی کرد و تصریح کرد: با ارائه پیشنهادات هیات گرجستانی امیدواریم بتوانیم برنامه های‌مان را در جاهایی برنامه ریزی کنیم که مثمر ثمر باشد.

ادامه مطلبهیات گرجستانی وارد استان خراسان شمالی شد

هیات گرجستانی طی آیینی صبح امروز وارد استان خراسان شمالی شهر بجنورد شدند. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، هیات گرجستانی  صبح امروز در محل ابتدای ورودی شهر بجنورد (هتل نگین ) مورد استقبال رئیس، هیات رئیسه وهیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی و دیگر مسئولین استانی قرار گرفتند. این هیات با هدف سرمایه گذاری مشترک و معرفی پتانسیل ها و قابلیت های استان در بخش های مختلف کشاورزی و صنعت با دعوت از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی انجام شده است.
براساس برنامه ریزی انجام گرفته طی این هیات تفاهم نامه ای فی مابین ریاست اتاق بازرگانی بجنورد و اتاق مشترک ایران و گرجستان با محوریت توسعه روابط تجاری بجنورد و تفلیس منعقد خواهد شد. این هیات گرجستانی متشکل ریاست اتاق مشترک ایران و گرجستان، نایب رئیس ودبیرکل اتاق مشترک ایران و گرجستان به همراه یکی از اعضای عالی رتبه وزارت کشاورزی  این کشور و دو تن از فعالان اقتصادی تشکیل شده است.
از جمله برنامه های این سفر شامل نشست با تجار و بازرگانان بومی استان در بخش های کشاورزی و صنعت و بازدید از چند مرکز صنعتی استان و... است. گفتنی است هیات گرجستانی به مدت دو روز در تاریخ 27 و 28 مرداد ماه در این استان حضور دارند و در روز جمعه ۲۹ مرداد ماه از مشهد به تهران و سپس به تفلیس سفر خود را به پایان می رسانند.

 

 

 

ادامه مطلبادارات دولتی موظف هستند خدمات مورد نیاز را از واحدهای تولیدی خود استان خریداری کنند

استاندار خراسان شمالی با اشاره به خرید محصولات مورد نیاز دستگاه ها از سایر استان ها تاکید کرد: همه ادارات دولتی موظف هستند در مرحله اول خدمات و محصولاتی که نیاز دارند را از واحدهای تولیدی خود استان خریداری کنند تا باعث رونق آنها شود. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، در نشست هم اندیشی فعالان حوزه صنعت با استاندار خراسان شمالی  که به مناسبت گرامیداشت روز حمایت از صنایع کوچک با حضور رئیس اتاق بازرگانی استان در محل سالن جلسات استانداری برگزار شد جمعی از روسای انجمن های صنفی در بخش های مختلف به بیان مشکلات موجود در حوزه های مختلف کاری پرداختند.

در این نشست انجمن های مختلف خواستار تغییر نگرش مدیران استان و بانک ها در اعطای تسهیلات و تغییر دیدگاه ها از شهرستانی به استانی، کاهش بروکراسی اداری سنگین موجود در دستگاه های اداری و بانک ها، ایجاد صنایع تبدیلی برای فرآوری محصولات موجود در استان و جلوگیری از خام فروشی که باعث فروش محصولات استان در سایر استان ها و به نام آنها می شود، ایجاد بازارهای صادراتی در سایر کشورها با توجه به پتانسیل های بالقوه موجود در استان شدند.

همچنین  تعامل بیشتر ادارات دوتی با واحدهای تولیدی، تشکیل کمیته مبارزه با مهرفروشی برای جلوگیری از فعالیت شرکت های قطعه فروش و بدون مجوز، برنامه ریزی به منظور تهیه مواد اولیه از شرکت های همسان سایر استان های مطرح، تخصیص نقدینگی و سرمایه در گردش و کاهش بهره های بانکی در نظر گرفتن مالیات بر مصرف به جای مالیات بر ارزش افزوده برای واحدهای تولیدی از دیگر درخواست های این انجمن ها و به تبع آن واحدهای تولیدی بوده است.

استاندار خراسان شمالی در  این نشست با تاکید بر اینکه مدیران کل استان و تیم مجموعه وزارت کشور باید برای رفع مشکلات موجود واحدهای تولید استان با حداکثر انعطاف عمل کنند، با اشاره به عدم رسیدگی مناسب به بخش معدن، اظهار کرد: باید برای واحدهای معدنی استان امکان ثبت درخواست در سامانه ایجاد شود.محمد علی صالحی با بیان اینکه برای توسعه استان چاره ای نداریم جز اینکه سرمایه گذاری را به سمت سرمایه گذاری پایدار هدایت کنیم، افزود: در هر حال سرمایه گذاری بزرگ را به ثمر می رسانیم ولی مشکل استان برای رفع بیکاری با ایجاد اشتغال ارزان قیمت و خرد و کوچک حل می شود.

وی در رابطه با روند بروکراسی اداری دست و پاگیر و طولانی شدن پروسه انجام کارها نیز گفت: باید فرم های اداری کاملا شفاف باشند تا یک واحد تولیدی و صنعتی بعد از طی چندین مرحله از انجام کار با مشکل مواجه نشود و زمان به تاخیر نیفتد.وی با تاکید بر اینکه بخش های مختلف تولیدی باید به اعلامیه صدور پروانه از همان ابتدا توجه کنند، افزود: بانک ها نیز باید شفاف سازی لازم را برای ارائه تسهیلات داشته باشند.

  • ایجاد صنایع تبدیلی برای کلیه محصولات که مواد اولیه و خام آنها در استان وجود دارد

صالحی در بخش دیگری از سخنان به خام فروشی مواد اولیه به سایر استان ها نیز اشاره کرد و گفت: هر چه قدر مواد خام تولیدی در استان تبدیل به فرآوری شود ارزش افزوده بسیار بالایی را برای استان به دنبال خواهد داشت بنابراین باید ایجاد صنایع تبدیلی برای کلیه محصولات که مواد اولیه و خام آنها در استان وجود دارد بسیار مورد توجه باشد.

وی همچنین تشکیل جلسات هم اندیشی برای واحدهای صنعتی هم خانواده را نیز مورد تاکید قرار داد و گفت: با تشکیل این جلسات می توان در راستای حل مشکلات و برنامه ریزی و جمع بندی آنها گام های مثبتی برداشت.

استاندار خراسان شمالی از بهبود فضای کسب و کار به عنوان مسائلی یاد کرد که بسیار مورد توجه است و بیان کرد: در همین راستا از مدیران دولتی انتظار می رود برای رفع مشکلات از حداکثر اختیارات خود برای این امر استفاده کنند و کمتر از دستگاه ملی استعلام بگیرند و فقط به تبصره هایی که ما را دچار مشکل می کنند بسنده نکنند.

وی با بیان اینکه استعلام باید برای جایی باشد که مهر قانون تطبیق ان را زیر سوال می برد باشد، افزود: برای کمک به متقاضی لازم است استعلام انجام دهیم تا پاسخ دهنده مثبت باشیم ولی اگر قانون سکوت کرده نیازی به استعلام گرفتن نیست چرا که اختیار آن با مدیر استانی است.

  • به روز کردن سواد مدیران

صالحی در رابطه با سخن دیگر مدیر انجمن مبنی بر نبود سواد در بین برخی مدیران استانی و بانک ها نیز اظهار کرد: این مساله بسیار کمرنگ است ولی باید توجه داشته باشیم که هر لحظه سواد و علم خود را به روز کنیمولی اگر توهینی از طرف مدیر یک دستگاه دولتی به بخش خصوصی صورت گرفته باید با آن برخورد قانونی صورت گید.وی در خصوص وجود مشکلاتی در بخش بازار تقاضا نیز گفت: باید این مشکل با کمک اتاق بازرگانی و دستگاه های مربوطه و اعزام و پذیرش هیات هایی از کشورهای هدف به منظور معرفی تولیدات استان بررسی و حل شود.

مقام عالی دولت در خراسان شمالی یادآور شد: این استان استعدادهای بالقوه فراوانی دارد که باید به فعلیت برسد و در همین راستا با قول مساعد ریاست صدا و سیما کشوردر سفر به استان اعلام آمادگی شد تا تولیدات استان با تخفیف های ویژه در شبکه ملی تبلیغ شود.وی با اشاره به خرید محصولات مورد نیاز دستگاه ها از سایر استان ها نیز تاکید کرد: همه ادارات دولیت موظف هستند در مرحله اول خدمات و محصولاتی که نیاز دارند را از واحدهای تولیدی خود استان خریداری کنند تا باعث رونق آنها شود.

  • 63 درصد بنگاه های اقتصادی استان با ظرفیت پایینی کار می کنند

صالحی اظهار کرد: بر اساس آمار موجود هم اکنون 63 درصد بنگاه های اقتصادی استان که بالغ بر 81 واحد است با ظرفیت پایینی کار می کنند که حتی اگر از این تعداد 50 واحد به چرخه تولید بازگردد و کار خود را با ظرفیت کامل انجام دهد می تواند بالغ بر 800 شغل آن هم بدون نیاز به سرمایه گذاری جدید ایجاد کند.وی با تاکید بر اینکه صدور اجرائیه بانک ها نیز باید با تاکید کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید باشد، گفت: حتی اگر جایی اجرائیه صادر شد نباید منجر به تعطیلی واحد شود چرا که اجازه تعطیلی نمی دهیم.

ادامه مطلبفردا هیات گرجستانی در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی حضور می یابد

هیات گرجستانی فردا به مدت دو روز در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی حضور می یابد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی در نشست به منظور برنامه ریزی سفر این هیات که در محل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد با اعلام این خبر گفت:  با دعوت از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی هیات گرجستانی 27 و 28 مرداد ماه امسال در بجنورد مرکز استان خراسان شمالی حضور می یابند.

وی خاطرنشان کرد: فردا 27 مردادماه  ابتدا وارد فر ودگاه هاشمی نژاد مشهد خواهند شد و در روز جمعه ۲۹ مرداد ماه از مشهد به تهران و سپس به تفلیس سفر خود را به پایان می رسانند.صمدی  اظهار کرد : ریاست این هیات را اتاق مشترک ایران و گرجستان برعهده داشته و نایب رئیس ودبیرکل اتاق مشترک ایران و گرجستان به همراه یکی از اعضای عالی رتبه وزارت کشاورزی  این کشور و دو تن از فعالان اقتصادی ایشان را همراهی  می کنند.وی هدف پذیرش این هیات را سرمایه گذاری مشترک و معرفی پتانسیل ها و قابلیت های استان در بخش های مختلف کشاورزی و صنعتی ذکر کرد.

رئیس اتاق بازرگانی تصریح کرد: براساس برنامه ریزی انجام گرفته طی این هیات تفاهم نامه ای فی مابین ریاست اتاق بازرگانی بجنورد و اتاق مشترک ایران و گرجستان با محوریت توسعه روابط تجاری بجنورد و تفلیس منعقد خواهد شد. وی نشست با تجار و بازرگانان بومی استان در بخش های کشاورزی و صنعت و بازدید از چند مرکز صنعتی استان را از جمله برنامه های این هیات برشمرد.

رضا بهمن پور، مدیرکل اقتصاد و دارایی خراسان شمالی نیز دراین نشست از جمله پیشنهادات را فراهم سازی زمینه سرمایه گذاری مشترک در بخش کشاورزی و تامین تکنولوژی با توجه به قابلیت های بالقوه استان در بخش کشاورزی اعلام کرد. محمد محمد زاده،مدیر تنظیم بازار جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز دراین نشست با اشاره به نبود هیچ گونه مبادلات تجاری با کشور ترکمنستان تاکنون، خاطرنشان کرد: عدم شناسایی و مشخص بودن نیازمندی های استان و گرجستان از دلایل نبود این مبادلات بوده است. وی یاد آور شد: براین اساس برنامه ریزی شده تا توانمندی ها و تولیدات ا ستان در بخش کشاورزی با اولویت کشت فراسرزمینی صورت گیرد.

ادامه مطلبکارت بازرگانی مجوزی برای صادرات و واردات محصولات است

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی گفت: کارت بازرگانی به نوعی مجوزی برای صادرات و واردات محصولات است و تمام متقاضیان این امر باید دارای کارت بازرگانی باشند. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در نشست فعالان اقتصادی استان با استاندار خراسان شمالی ضمن تبریک دهه کرامت و قدردانی از زحمات استاندار در جهت توجه خاص و ویژه ایشان به بخش خصوصی از مهندس صالحی به عنوان فردی اقتصادی محور یاد کرد که برای بخش خصوصی اهمیت زیادی قائل هستند. وی  با تاکید بر توجه هر چه بیشتر به بخش خصوصی، گفت: در حال حاضر اتاق بازرگانی استان در راستای تحقق برنامه های اقتصاد مقاومتی و رونق تولید و اقتصاد برنامه های وسیعی در نظر گرفته است.

صمدی با اشاره به برگزاری جلسات مختلف و نیز کمیته قضایی به منظور کمک به رفع مشکلات واحدهای تولیدی، افزود: با اجرای این برنامه ها مشکلات واحدهای تولیدی احصاء و حتی جلوی اجرائیات بانک ها برای بیش از 30  واحد تولیدی نیز گرفته شده است. وی از پذیرش هیات تجاری در تاریخ 27 و 28 مرداد ماه از گرجستان خبر داد و اظهار کرد: همچنین هیاتتی نیز در تاریخ 7 تا 14 شهریورماه متشکل از تجار و بازرگانان به کشورهای آذربایجان و گرجستان اعزام می شوند.

صمدی هدف از اعزام و پذیرش هیات های تجاری را معرفی قابلیت ها و پتانسیل های استان در بخش های مختلف به تجار و بازرگانان سایر کشور ها به منظور سرمایه گذاری مشترک و در نتیجه رونق تولید استان دانست. وی در رابطه با گفته یکی از روسای انجمن های استان مبنی بر اینکه کارت بازرگانی را از معضلات برشمرد چرا که دچار بروکراسی ادارای و معضلات خاص خود است نیز گفت: کارت بازرگانی به نوعی مجوزی برای صادرات و واردات محصولات است و این مساله در سطح کشور تصویب شده و تمام متقاضیان این امر باید دارای کارت بازرگانی باشند.

ادامه مطلب