روز غدیر خم، برترین عیدهای امت من است

 

رسول اکرم(ص): «روز غدیر خم، برترین عیدهای امت من است»

واقعه غدیر از جلوه‌های درخشانی است که بر تارک تاریخ می‌درخشد. این روز تجلی اسلام ناب است، چرا که اثبات غدیر، اثبات اسلام است و ختم نبوت بی‌لحاظ ولایت، در پس پرده ابهام خواهد بود. این واقعه حادثه‌ای تاریخی نیست که در کنار دیگر وقایع بدان نگریسته شود. غدیر تنها نام یک سرزمین نیست؛ یک تفکر است. غدیر، نشانه و رمزی است که از تداوم خط نبوت خبر می‌دهد و رسالت همه پیامبران در آنجا مفهوم می‌یابد.

دیار غدیر، دیار شیفتگان ولایت است که در آخرین حج رسول اکرم صلی الله علیه وآله [حجة الوداع] بارش وحی را بر تن خسته و تشنه کویر دیده و از جام ولای وصی نبی اکرم(ص)، کام خویش را سیراب نمودند. آن روز تمام هویت اسلام و مکتب برای همیشه تاریخ معرفی و اعلام گشت و مفهوم ولایت اسلامی، به وسیله پیامبر اکرم(ص) یک مصداق روشن و عینی پیدا کرد. در این روز بزرگ كه یادآور ولایت امیرالمؤمنین امام علی(ع) به امر پروردگار و به دست مبارك رسول‏ اكرم(ص) است، باید فطرت الهى ‏را در دل‏ها زنده كرد و پرده‏هاى ظلمت و جهالت و تارهاى نادانى و غفلت ‏را از دیدگان غافلان برداشت تا بر طریقه حق پایدار گردند و به صراط مستقیم الهى روى‏ آورند تا دینشان كامل گردد.

الحق که تو آن علی ولی اللهی                                از اسرار خداوند جهان آگاهی

 

آغاز ولایتت فرستم صلوات                                   دانم ز عنایتت غمم می کاهی

 

روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان شمالی،

 

ادامه مطلبانعقاد 6 قرارداد تجاری مابین تجار خراسان شمالی و کشورهای آذربایجان و گرجستان

 

رئیس اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی از  انعقاد 6 قرارداد تجاری مابین تجار خراسان شمالی و کشورهای آذربایجان و گرجستان در نتیجه اعزام هیات 22 نفره به این کشورها خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در نشست خبری با خبرنگاران استان به اعزام و پذیرش هیات تجاری اتاق بازرگانی  استان طی روزهای اخیر اشاره کرد وگفت: در شهریورماه امسال اعزام هیات تجاری متشکل از 22 نفر از تجار و بازرگانان استان خراسان شمالی به کشور گرجستان از سوی اتاق بازرگانی این استان انجام شد. وی علاقمندی کشور گرجستان از حضور هیات تجاری استان خراسان شمالی طی سفر به این کشور را بسیار مطلوب ارزیابی کرد وافزود: در این سفر در زمینه های مختلف کشاورزی مکانیزه، تولیدات  محصولات کشاورزی شامل زعفران، پسته و حوزه گردشگری، توریست، سرمایه گذاری مشترک ، توسعه صادرات و واردات ابراز علاقمندی و اعلام همکاری شد. وی بیشترین زمینه علاقمندی کشور گرجستان با استان خراسان شمالی را درزمینه تولید محصولات کشاورزی مکانیزه اعلام کرد وافزود: کشور گرجستان به لحاظ فراوانی آب از پتانسیل بالایی برخوردار است و بایستی از این ظرفیت بالا در زمینه کشاورزی بهره مند شد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی کشور گرجستان را یک کشور قانونمند و دارای راه های دسترسی بالا با کشور های اروپایی دانست وگفت: کشور گرجستان طی سال های گذشته و اکنون روابط تجاری بسیار خوبی با جمهوری اسلامی ایران داشته است. وی از حضور پررنگ تجار و بازرگانان و توریست های ایرانی بسیار به کشور گرجستان خبرداد واظهار داشت: طی سفر اخیر اتاق بازرگانی خراسان شمالی به کشور گرجستان  نشست ها و جلسات مختلفی با وزارتخانه ها از جمله وزارت کشاورزی این کشور و.... انجام شد که منجر به انعقاد چندین تفاهم نامه مشترک بین کشور گرجستان و استان خراسان شمالی شد.

صمدی به جلسات مختلف و پربار  اتاق بازرگانی خراسان شمالی با کشور گرجستان طی سفر اخیر اشاره کرد  وگفت: دراین سفر پیشنهادات خوبی در زمینه واگذاری زمین، اقامت، تردد، صدور ویزا و روادید، سرمایه گذاری مشترک صورت گرفت که مورد رضایت و علاقمندی هر دو طرف بود. وی انعقاد تفاهم نامه در زمینه کشاورزی مکانیزه، نشست مشترک بین تجار و بازرگانان، انعقاد چندین قرارداد یک میلیون دلاری و بالاتر، ملاقات های مختلف با وزارتخانه ها در زمینه اقتصاد، صادرات و واردات  و ... را ازجمله اقدامات انجام شده طی این سفر اعلام کرد.وی یاداور شد: در این سفر  چندین جلسه با کشور آذربایجان در رابطه با پتانسیل ها و توانمندی های استان برگزار شد و همچنین نشستی باوزارت کشاورزی با حضور معاون وزیر کشاورزی گرجستان در زمینه کشاورزی مکانیزه ، نحوه واگذاری زمین های کشاورزی، قیمت، آب و برق و .... مذاکراتی انجام و منجر به انعقاد قرارداد شد.

صمدی متذکر شد: دراین خصوص یک تفاهم نامه کلی در 11 ماده با اتاق بازرگانی کشورآذربایجان و استان خراسان شمالی در زمینه های اعزام و پذیرش هیات تجاری، برپایی نمایشگاه، توسعه صادرات و واردات و توسعه اقتصادی و.... منعقد شد. وی یاداور شد: جلسات مختلف با مرکز تجاری این کشور منجر به انعقاد تفاهم نامه ای در رابطه با واگذاری 20 فروشگاه بزرگ مرکز تجاری آن کشور شده که این مراکز را به مدت 5 سال به تجار و بازرگانان خراسان شمالی واگذار شود تا تولیدات و محصولات این استان دراین مراکز تجاری به فروش برسد. وی به برگزاری جلسات بسیار مطلوب در زمینه توریست وگردشگری اشاره کرد  وگفت: دراین زمینه کشور آذربایجان ابراز علاقمندی برای اعزام هیات تجاری به استان خراسان شمالی کردند.وی افزود: همچنین در زمینه ساخت هتل های 5 ستاره ، تولید و فرآوری گیاهان دارویی سرمایه گذاری مشترک ابراز علاقمندی  کردند.

صمدی نتایج کلی این سفر را انعقاد قرارداد 2 تفاهم نامه کلی با کشور آذربایجان و گرجستان و استان خراسان شمالی در زمینه های مختلف اعزام و پذیرش هیات تجاری، توریست، گردشگری و... عنوان کرد  وافزود: در این سفر 6 قراداد در زمینه های مختلف صادرات، واردات و یک تفاهم نامه در زمینه توسعه مکانیزه کشاورزی، خدمات فنی مهندسی و.... منعقد شد.وی ارائه بیانیه مشترک بین کشور گرجستان و خراسان شمالی، تولید مصالح و تولیدات ساختمانی، صنایع دستی، تولید لامپ و ....را از جمله محورهای اصلی این سفر برشمرد. وی نتایج سفر اخیر اتاق بازرگانی خراسان شمالی به کشور گرجستان و آذربایجان را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و اظهار کرد: هم اکنون درحال پیگیری جلسات تجار وبازرگانان طی سفر به این کشورها هستیم.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی همچنین در ادامه به برنامه های اتاق بازرگانی استان تا پایان سال اشاره کرد و گفت: درصدد برنامه ریزی برای اعزام هیات تجاری به کشور های اروپایی ازجمله کشور آلمان به جهت علاقمندی  این کشور به استان خراسان شمالی در زمینه صنایع دستی ، اسب اصیل ترکمن و محصولات ارگانیک هستیم. وی همچنین از اعزام چند هیات تجاری از اتاق بازرگانی استان به کشورهای همسایه از جمله قرقیزستان، پاکستان ، روسیه، عراق،افغانستان، ترکیه  در آینده نزدیک خبرداد وگفت: استان خراسان شمالی به دلیل مشکلات فراوان ازجمله نبود زیرساخت های مناسب چون راه آهن، نبود فرودگاه بین الملی، دریایی و راه های مناسب در زمینه صادرات و واردات بسیار موفق عمل کرده است.

صمدی در ادامه با بیان این که در حال حاضر در استان 600 نفر از تجار و بازرگانان دارای کارت بازرگانی هستند، خاطرنشان کرد: دراین خصوص عده ای از تجار و بازرگانان سال ها است که اقدام به تمدید کارت بازرگانی خود نکرده اند که به منزله نداشتن کارت بازرگانی است. وی افزود: از این تعداد 100 نفر کارت بازرگانی آنها تمدید شده و دارای اعتبار است و حدود 60 نفر هم صادرات و فعالیت های تجاری انجام می دهند. وی ادامه داد: کسانی که سابقه سه ساله فعالیت تجاری و یا دارای کارخانه و غیره هستند می تواند از مزایای کارت بازرگانی بهره مند شوند.

ادامه مطلبانعقاد چندین تفاهم نامه مشترک بین تجار خراسان شمالی و گرجستان و آذربایجان

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از انعقاد چندین تفاهم نامه مشترک بین تجار خراسان شمالی و گرجستان و آذربایجان در نتیجه اعزام هیات تجاری و بازاریابی به این دو کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در این رابطه اظهار داشت: طی نشست های مشترک بین تجار خراسان شمالی و آذربایجان قرارداد یک میلیون دلاری جهت ارسال خدمات فنی و مهندسی در زمینه مصالح ساختمانی بین دو کشور منعقد شد. وی با اشاره به انعقاد قرارداد صادرات دو تن محصولات پلاستیکی از جمله نایلون یک بار مصرف به کشور آذربایجان توسط یکی از تولیدکنندگان استان، افزود: همچنین قراردادی بالغ بر یک میلیون دلار در زمینه انواع محصولات ابزارهای دکوراتیو جهت مصرف در دکوراسیون داخلی منعقد شد.

صمدی تصریح کرد: توافق نامه ای نیز فی مابین دو تن از فعالان اقتصادی در بخش کشاورزی خراسان شمالی و گرجستان در زمینه های توسعه اقتصادی و کشاورزی و توسعه کشاورزی مکانیزه و کشت پیاز و گوجه فرنگی و گندم و اصلاح بذرها در آینده نزدیک منعقد شد.وی یادآور شد: همچنین اجاره نامه ای فی ما بین مدیرعامل شرکت سهامی آرازآویا و رئیس اتاق بازرگانی استان در رابطه با واگذاری استیجاری مدت دار فروشگاه های تجاری متعلق به این شرکت جهت عرضه محصولات تولیدی اشخاص حقیقی و حقوقی به منظور فعالیت های تولیدی و تجاری، اداری، نمایشگاهی و خدمات کاربردی و دیگر خدمات غیرمسکونی به مدت 5 سال منعقد شد.

صمدی تصریح کرد: همچنین تفاهم نامه 120 هکتار زمین به ارزش یک میلیارد تومان در گرجستان برای انجام خدمات توریستی و گردشگری منعقد شد.رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی توسعه صادرات و واردات و سرمایه گذاری مشترک را از مهمترین اهداف این سفر برشمرد و گفت: با توجه به تعاملات رو در روی طرفین پیش بینی می شود رقم فعلی مبادلات اقتصادی دو طرف به 500 میلیون دلار افزایش یابد.

ادامه مطلبقراردادهای تجار با کشورهای مختلف باید با در نظر گرفتن منافع بلندمدت استمرار داشته باشد

استاندار خراسان شمالی گفت: قراردادهای منعقده تجار با کشورهای مختلف باید با در نظر گرفتن منافع بلندمدت استمرار داشته باشد و فقط به منافع فردی توجه نشود. محمدرضا صالحی در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان با اشاره به دیده شدن نشانه های احیای اقتصاد درایران پس از بحث های برجام، گفت: تبدیل رشد اقتصادی از منفی 6.8 دهم به 4.4 دهم درصد، کاهش تورم از بالای 40 به زیر 10،  پیشی گرفتن صادرات از واردات و تراز تجاری از منفی به مثبت، افزایش شفافیت محیط اقتصادی و پیش رفتن صادرات نفت به سمت قبل از تحریم ها از نشانه های احیای اقتصاد است.وی افزود: با این وجود هنوز مشکلاتی در بحث نقل و انتقال پول باقی مانده که امیدواریم با بهبود وضعیت و ارتباط بهتر بانک های داخلی وبین المللی این وضعیت بهبود یابد.

صالحی با تاکید بر ترویج فرهنگ اولویت منافع ملی بر منافع فردی و گروهی در بخش صادرات، اظهارکرد: باید تلاش شود قراردادی که با یک کشور بسته می شود صرفا سود دهی آن در همان قرارداد فقط مدنظر نباشد بلکه باید منافع کشور در بلند مدت توجه شود تا این قراردادها استمرار پیدا کند.وی همچنین به ثبات در قیمت ها در صادرات و واردات تاکید کرد و گفت: نباید با افزایش و کاهش قیمت ها دچار تزلزل در اصل قرارداد شویم و به  تعهدات روز امضای قرارداد پایبند باشیم.وی  قاچاق کالا را از معضلات بخش های مختلف تجاری برشمرد که باعث خروج اقتصاد از مسیر سالم، شکل گیری اقتصاد زیرزمینی، افزایش بیکاری و کاهش سرمایه گذاری شده و اظهارکرد : براساس آمارها میزان قاچاق در سال 83 ، 6 میلیارد دلار بوده که این میزان در سال 92 به 20 میلیارد دلار افزایش یافته این درحالی است که هر یک میلیارد دلار کالای قاچاق 100 هزار فرصت شغلی را از بین می برد که براین اساس سالانه یک میلیون فرصت شغلی از دسترس خارج می شود.

استاندار خراسان شمالی ارائه آمارهای متفاوت را از دیگر مشکلات برشمرد وگفت: مبنای آمار فقط مرکز آمار ایران است که براین اساس آخرین آمار بیکاری استان 11.1 دهم است که متوسط کشوری بالاتر است. وی افزود: باید کاری کنیم که بیکاری به عنوان یک معضل خانمان سوز در جامعه رفع شود و دراین راستا از بانک ها انتظار می رود با هزینه کرد سرمایه ها و منابع استان در داخل خود استان و تقویت بخش خصوصی این معضل تا حدود زیادی حل شود.

صالحی اظهار کرد: هم اکنون براساس قانون نسبت مصارف به منابع بین 0.85 تا 0.95 است که این میزان در استان 1.16 است که براین اساس باید نسبت به مصارف به منابع کمتر شود و راهکارهایی اساسی برای این امر صورت گیرد.وی با بیان این که برای کاهش این نسبت راهکاری جز  کاهش صورت کسر یا مخرج کسر وجود ندارد اظهار کرد: دراین راستا اصلا نباید به سمت کوچک کردن صورت کسر برویم بلکه به دنبال منابع جدید بوده و اعتبارات خاص و خط های اعتباری برای استان تعریف شود تا منابع استان رشد پیدا کند.وی شناخت و معرفی توانمندی ها را از مهمترین خواسته ها از بخش خصوصی اعلام کرد وگفت: باید نسبت به معرفی توانمندی ها در بخش های مختلف، فرهنگ، تاریخ، توانمندی های اقوام و ... برای جذب گردشگر و تقویت صنایع دستی و مباحث مرتبط با شاخه های فرهنگی و میراث استان اقدامات موثری صورت گیرد.

صالحی راهکار چگونگی رفع نیازها را از یک طرف با معرفی توانمندی ها دانست که باید نیازها دراین رابطه احصاء و به تدریج رفع شود و گفت: هر چقدر فرآوری مواد اولیه را در استان افزایش دهیم بی شک منجر به افزایش سرانه درآمد استان خواهد شد.وی با اشاره به استقبال هیات گرجستان برای سرمایه گذاری مشترک با خراسان شمالی به ویژه در حوزه کشاورزی، گفت: براین اساس با توجه به کمبود آب از زمین های کشورهای همسایه به خصوص در زمینه تولید محصولات پرآب استفاده کرد.

استاندار خراسان شمالی بر شناسایی توانمندی ها، نیازها ودرخواست ها و مشکلات بخش خصوصی و جمع بندی آن توسط اتاق بازرگانی تاکید کرد و گفت: باید مشکلات بخش خصوصی به صورت موردی تهیه شده و فرآیند آن در شورا مورد بررسی قرار گیرد.وی باتاکید ارتباط مستمر اتاق بازرگانی با استانداری و دیگر بخش های مرتبط برای برگزاری جلسات شورای گفتگو با حضور نمایندگان مجلس و استاندار در دومین پنج شنبه هر ماه اعلام آمادگی کرد.

استاندار خراسان شمالی اظهار کرد: باید در هر جلسه یک یا دو نیاز استان به صورت کارشناسی بررسی و با احصاء مشکلات مطرح شده نسبت به رفع آنها در سطح استان اقدام کرد و حتی اگر در سطح ملی نیاز به بررسی و اصلاح داشتن تبادل نظر و پیگیری لازم به منظور اصلاح بخشنامه دستورالعمل ها و یا درصورت نیاز اصلاح قانون اقدامات لازم صورت گیرد.وی تاکید بیشتر خود را بر کمتر بودن موارد اصلاح قانونی دانست و گفت: هم اکنون ظرفیت های خالی از دستور العمل ها و قوانین و مقررات آنقدر زیاد است که استفاده نشده و بنابراین باید تلاش شود تا اصلاحات بیشتر در بخش درون استانی با استفاده از  امکانات و توانمندی های بخش خصوصی برای رفع مشکلات و افزایش صادرات و واردات، ایجاد اشتغال پایدار و افزایش درآمد سرانه استان باشد.

ادامه مطلبپنجمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی ، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی که درمحل استانداری خراسان شمالی با حضور نمایندگان بخش خصوصی استان برگزارشد، از انعقاد چندین تفاهم نامه مشترک بین تجار خراسان شمالی ، گرجستان و آذربایجان در نتیجه اعزام هیات تجاری و بازاریابی به این دو کشور خبر داد.وی اظهار کرد: طی نشست های مشترک بین تجار خراسان شمالی و آذربایجان قرارداد یک میلیون دلاری جهت ارسال خدمات فنی و مهندسی در زمینه مصالح ساختمانی بین دو کشور منعقد شد.

صمدی با اشاره به انعقاد قرارداد صادرات دو تن محصولات پلاستیکی از جمله نایلون یک بار مصرف به کشور آذربایجان توسط یکی از تولیدکنندگان استان، افزود: همچنین قراردادی افزون بر یک میلیون دلار در زمینه انواع محصولات یونولیت و تجهیزات خط تولید و مواد اولیه منعقد شد.وی تصریح کرد: همچنین توافق نامه ای فی مابین دو تن از فعالان اقتصادی در بخش کشاورزی خراسان شمالی و گرجستان در زمینه های توسعه اقتصادی و کشاورزی و توسعه کشاورزی مکانیزه و کشت پیاز و گوجه فرنگی و گندم و اصلاح بذرها در آینده نزدیک منعقد شد.

هادی قوامی، نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی نیز دراین جلسه  ضمن تاکید بر پایش عملکرد کارآفرینان گفت: کارآفرینان برتر باید از منظرهای مختلف عملکردی نظیر ایجاد اشتغال، مسائل تامین اجتماعی، مالیات و تسهیلات بررسی شوند.وی افزود: چراکه هم اکنون احساس می شود آنانی که تسهیلات بیشتر دریافت کرده اند تعطیل شده اند و فعالیتی ندارند.

قوامی همچنین بر شناسایی کار آفرینان برتر این استان تاکید کرد و افزود: باید تبعیض قایل شویم و به افراد موفق در این راستا بیشتر کمک کنیم اما متاسفانه وضعیت برعکس است به همین دلیل هم اکنون بیکاری داریم.وی اظهار کرد: باید به کار آفرینان واقعی توجه کنیم و در این راستا باید نگاه تبعیض آمیز داشته باشیم و آنان را برای بزرگ شدن کمک کنیم.وی در ادامه با بیان اینکه از صنایع بزرگ انتظار اشتغال نداریم گفت: صنایع خرد به خصوص خانگی در ایجاد اشتغال نقش موثری دارند.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: هم اکنون مهم ترین مشکل و چالش کشور بیکاری است که باید این معضل مهم را برطرف کنیم.وی گفت: ایجاد اشتغال نیز با راه اندازی صنایع بزرگ به سرانجام نخواهد رسید بلکه باید با کمک به صنایع کوچک، خرد و حتی خانگی برای اقشار مختلف جامعه شغل ایجاد کنیم.وی با بیان اینکه باید کمک شود محصولات صنایع کوچک و خانگی به فروش برسد افزود: باید برای پایدار شدن این اشتغال نیز بازار ایجاد کنیم. این نشست با حضور استاندار خراسان شمالی و بخشی از فعالان حوزه اقتصادی در تالار اجتماعات استانداری خراسان شمالی برگزار شد.

ادامه مطلبتوسعه همکاری های

 

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی،  محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی استان خراسان شمالی با ابراز خرسندی از بازدید دو روزه هیئت 22نفره این استان از ظرفیت های تبادل تجاری با گرجستان گفت: قرار است تفاهم نامه مشترکی بین تجار و بازرگانان دو کشور امضا شود.وانو متورالا شویلی، رئیس اتحادیه مواد نفتی گرجستان نیز با بیان اینکه ایران از بزرگترین صادرکنندگان قیر به این کشور است، گفت: امیدواریم با هیئت تجاری خراسان شمالی برای سرمایه گذاری های تجاری و گسترش روابط اقتصادی، به تفاهم برسیم.

سفیر ایران در گرجستان نیز در حاشیه نشست مشترک هیئت های تجاری استان خراسان شمالی و گرجستان از حضور تجاری موثر ایران در گرجستان خبر داد و گفت: بیش از 4هزار شرکت ایرانی در گرجستان به ثبت رسیده است که به صورت ویژه در زمینه کشاورزی سرمایه گذاری می کنند.عباس طالبی فر، میزان تبادلات تجاری دو کشور را نزدیک به 200میلیون دلار در سال اعلام کرد و افزود: از ابتدای امسال با ورود 8 هزار کامیون صادراتی از ایران به گرجستان، افزایش دو برابری مبادلات به ثبت رسید. هیات تجاری استان خراسان شمالی، بعداز ظهر امروز در ادامه این سفر تجاری وارد باکو پایتخت جمهوری آذربایجان شد.

ادامه مطلبامضای تفاهم نامه مشترک اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی و اتاق بازرگانی جمهوری آذربایجان در باکو

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از امضای تفاهم نامه مشترک بین اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان شمالی و اتاق بازرگانی جمهوری آذربایجان در باکو خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در این رابطه افزود: این تفاهم نامه در زمینه های مختلف از جمله توسعه اقتصادی صادرات، واردات و سرمایه گذاری مشترک منعقد شد. وی افزود: همچنین برگزاری نمایشگاههای بین المللی و اعزام و پذیرش هیات دو طرف همکاری از دیگر مفاد این تفاهم نامه بود. صمدی خاطرنشان کرد: هیات تجاری بازاریابی خراسان شمالی در  چهار روز حضور خود در آذربایجان ضمن ارائه توانمندیهای خود با تجار و بازرگانان بخش های دولتی و خصوصی جمهوری آذربایجان در بخش های مختلف دیدار کردند.

ادامه مطلبآمادگی برای برگزاری نمایشگاه تولیدات خراسان شمالی در این کشور

مسوول اتاق بازرگانی جمهوری آذربایجان از آمادگی برای برگزاری نمایشگاه تولیدات خراسان شمالی در این کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، مسوول اتاق بازرگانی جمهوری آذربایجان در دیدار اعضای هیات رئیسه اتاق بازرگانی خراسان شمالی در باکو گفت: کالاهای ایرانی طرفداران خوبی در آدربایجان دارد و ما علاقه مندیم نمایشگاه تولیدات خراسان شمالی را در این کشور برگزار کنیم. وی افزود: در تلاش هستیم تا با اتاق بازرگانی  خراسان شمالی علاوه بر تبادل اطلاعات و افزایش دانش تجار از این طریق  در زمینه توریسم و انتقال تکنولوژی هم به تفاهم برسیم. محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز در این دیدار گفت در این سفر تفاهم نامه مشترک با اتاق اذربایجان در زمینه توسعه تجارت و...منعقد خواهد شد

ادامه مطلبدیدار هیات تجاری خراسان شمالی با مسئولان بازرگانی گرجستان

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی،  رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی گفت: هیات  تجاری بازاریابی ایران که با محوریت اتاق بازرگانی این استان به گرجستان سفر کرد، در اولین روز حضور خود در تفلیس با تعدادی از تجار و بازرگانان این کشور و اعضای اتاق مشترک ایران و گرجستان دیدار و مذاکره کرد.محمد صمدی افزود:  این مذاکرات در زمینه توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری های مشترک صورت گرفت.

وی با بیان اینکه این هیات تجاری شامل 22 تاجر و بازرگان است، گفت: مطالعه بازار و امکان سنجی بخش های مختلف اقتصادی برای توسعه صادرات و مبادلات تجاری، از اهداف اعزام این هیات است.  صمدی افزود: امروز هم این هیات علاوه بر دیدار با سفیر ایران در گرجستان با تعدادی از مسئولان گرجی از جمله معاونان وزارت کشاورزی دیدار خواهند کرد.همچنین فردا نیز این هیات، گرجستان را به مقصد جمهوری آذربایجان ترک می کند تا  با تجار و مسئولان آن کشور نیز دیدار و مذاکره کند.

ادامه مطلببررسی راهکارهای توسعه همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور

 به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران  در جمهوری آذربایجان دراین نشست با اشاره به افزایش 66 درصدی مبادلات اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان در شش ماه گذشته گفت: این میزان افزایش در حالیست که مبادلات اقتصادی جمهوری آذربایجان با دیگر کشورها کاهش داشته است.محسن پاک آیین با تاکید بر معرفی توانمندیهای خراسان شمالی در جمهوری آذربایجان افزود: بخش کشاورزی، صنایع ساختمانی و کالاهای بهداشتی، کشت های فرامرزی و صنایع تکمیلی زمینه مناسبی برای توسعه تجارت با جمهوری آذربایجان است.

صاحب محمداف، معاون وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان نیز در این نشست با ابراز علاقمندی به توسعه روابط تجاری و بازرگانی دوکشور همسایه گفت: حضور هیات بازرگانی استان خراسان شمالی فرصت مناسبی برای معرفی توانمندی های دو طرف در جهت افزایش تبادلات اقتصادی است.محمدصمدی رییس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان شمالی و سرپرست هیات ایرانی  نیز با بیان اینکه خراسان شمالی می تواند در عرصه بین المللی توانمندیهای خود را عرضه کند افزود: این هیات تجاری در چهار روز حضور خود در جمهوری آذربایجان، علاوه بر نشست مشترک با اتاق بازرگانی و تجار و بازرگانان این کشور، از توانمندیهای این کشور در بخش اقتصادی نیز بازدید خواهد کرد.

هیات بازرگانی استان خراسان شمالی دیروز پس از دو روز رایزنی با تجار گرجستان از تفلیس وارد باکو پایتخت جمهوری آذربایجان شد.

 

 

 

 

ادامه مطلب