دستاوردها و اهداف یوم الله 13 آبان باید به نسل جوان انتقال یابد

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با تاکید بر اینکه دستاوردها و اهداف یوم الله 13 آبان باید به نسل جوان انتقال یابد، گفت: باید در همه حال نسبت به حفظ و پاسداشت این روز بزرگ در طول تاریخ انقلاب اقدام شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی، در اولین جلسه ستاد گرامیداشت 13 آبان که با حضور معاون سیاسی امنیتی استانداری خراسان شمالی برگزار شد، با اشاره به اهمیت 13 آبان درتاریخ انقلاب اسلامی از این روز به عنوان یکی از ایام سرنوشت ساز در تعیین سرنوشت انقلاب یاد کرد . وی خاطرنشان کرد: باتوجه به اهمیت این ایام باید در همه حال نسبت به حفظ و پاسداشت این روز بزرگ در طول تاریخ انقلاب و شناساندن اهداف و دستاوردهای این روز به ویَژه به نسل جوان و دانش آموز امروزی  تلاش کرد.

صمدی امنیت و آسایش و رفاه موجود درحال حاضر جامعه را نتیجه تلاش های صورت گرفته در همه مناسبت ها دانست که با رهنمودهای رهبر کبیر انقلاب و مقام معظم رهبری و نیز سایر دولتمردان و دستگاه های انتظامی و امنیتی و به ویژه حضور گسترده و جانانه مردم محقق شده است. وی متذکر شد: برهمین اساس اطلاع رسانی لازم به منظور شرکت همه فعالان اقتصادی و مدیران و کارکنان دستگاه های تولیدی استان برای حضور فعالان در راهپیمایی این روز صورت خواهد گرفت.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی یاد آور شد: اتاق بازرگانی خراسان شمالی در برنامه های مختلف از جمله اعزام و پذیرش هیات های تجاری و بازاریابی و نمایشگاه های بین المللی و در نتیجه آن حضور در صحنه های بین المللی گام های خوبی در راستای معرفی پتانسیل ها و توانمندی های استان برداشته است. وی ضمن یادآوری پذیرش هیات تجاری از گرجستان و اعزام هیات به آذربایجان و گرجستان طی ماه گذشته از معرفی توانمندی های استان به عنوان مهمترین اهداف این برنامه ها یاد کرد. وی در پایان نیز با اشاره به سفر سفیر قزاقستان به خراسان شمالی در مورخه 10 آبان ماه، انجام این سفر را نیز در نتیجه همین اهداف برشمرد.

ادامه مطلبسفیر قزاقستان به خراسان شمالی سفر می کند

همزمان با 10 آبان ماه؛

سفیر قزاقستان به خراسان شمالی سفر می کند

همزمان با 10 آبان ماه سفیر قزاقستان به منظور توسعه همکاری و روابط اقتصادی به خراسان شمالی سفر می کند.

محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در این رابطه به خبرنگار عصر اترک ،اظهار داشت: " بغداد امیروف" سفیر کشور قزاقستان همزمان با 10 آبان ماه امسال به این استان به اتفاق چند نفر ازهمراهان اقتصادی سفر خواهد کرد.وی افزود: این سفر به منظور دیدار با استاندار خراسان شمالی و رئیس اتاق بازرگانی استان و فعالان اقتصادی انجام خواهد گرفت. صمدی خاطرنشان کرد: همچنین  بازدید از تعدادی واحدهای تولید و صنعتی استان نیز در برنامه کاری سفر سفیر قزاقستان قرار دارد.

وی توسعه روابط تجاری و اقتصادی و شناسایی بازارهای استان را از مهمترین اهداف این سفر برشمرد که در نتیجه آن منجر به انعقاد تفاهم نامه و چندین قرارداد تجاری خواهیم داشت.

ادامه مطلب

  

برگزاری دوره آموزشی مدیریت تبلیغات در فرآیند بازاریابی و فروش در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی

دوره آموزشی مدیریت تبلیغات در فرآیند بازاریابی و فروش با حضور فعالان اقتصادی امروز در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، دوره آموزشی مدیریت تبلیغات در فرآیند بازاریابی و فروش با حضور  بیش از 70 نفر از فعالان اقتصادی در محل سالن جلسات اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد.

بر اساس این گزارش تعریف و مفهوم تبلیغات، جایگاه کلیدی آن در فرآیند بازاریابیو صادرات، اقسام گوناگون تبلیغات و منطق در تعیین بودجه و هزینه تمام شده تبلیغاتی یک شرکت و برنامه ریزی و اثربخشی و هدفگذاری در تبلیغات از مهمترین محورهای این دوره آموزشی است.همچنین روانشناسی رنگ ها، شکل ها و معماری و تاثیرات متقابل آن در صنعت تبلیغات، تبلیغات پنهان در بازاریابی و اثرات آن، بسته بندی-فروشنده خاموش، تبلیغات در عصر نوین و نیز تاثیر تبلیغات بر تصمیمات خرید و میزان فروش نیز در این دوره به شرکت کنندگان آموزش داده شد.

بنا بر این گزارش آموزش محورهای این دوره آموزشی را مهندس مازیار قاسم زاده سنگرودی، مدرس دانشگاه و مشاور مدیریت بازاریابی و فروش شرکت های داخلی و بین المللی بر عهده داشتند. این دوره آموزشی با شرکت بیش از 70 تن از تجار و بازرگانان، صاحبان صنایع و فعالان اقتصادی به مدت 8 ساعت در محل اتاق بازرگانی استان برگزار شد.

 

 

ادامه مطلبحمایت و اشتغالزایی برای جوانان جزء برنامه های بلند مدت اتاق بازرگانی خراسان شمالی

اتاق بازرگانی خراسان شمالی حمایت از جوانان استان را جزء برنامه های اصلی خود قرار داده تا جوانان  به سمت وسوی  اشتغالزایی و سرمایه گذاری در زمینه های مختلف پیش روند همچنین رایزانی با مراکز تجاری ، توسعه اقتصادی صادرات و واردات ، کشاورزی ،اعزام و پذیرش هیات های تجاری و... از جمله اقدامات اتاق بازرگانی جهت اشتغالزایی بیشتر استان به ویژه جوانان بوده است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، به نقل از روزنامه همشهری، اتاق بازرگانی  از جمله نهادهای فعال در بخش خصوصی است که برنامه های جامعی را نیز در راستای تحقق شعار سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل در برنامه کاری خود دارد. از جمله این برنامه ها اعزام و پذیرش هیات های تجاری و بازاریابی است که هر ساله در برنامه کاری این اتاق قرار دارد. مصاحبه ذیل درگفتگو با محمد صمدی، رییس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در رابطه با فعالیت های اتاق در رابطه با برنامه های اقتصاد مقاومتی انجام شده است.اقدامات و عملکرد اتاق بازرگانی خراسان شمالی در چارچوب شعار سال مقام معظم رهبری ا"قتصاد مقاومتی و اقدام عمل" تاکنون چگونه بوده است.

در راستای تحقق برنامه های اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل مقام معظم رهبری و ریاست جمهور و دولتمردان،  اتاق بازرگانی خراسان شمالی اقدامات موثری در زمینه توسعه اقتصادی، صادرات، واردات و... انجام داده است.

سفر اخیر هیات تجاری اتاق بازرگانی خراسان شمالی به کشور گرجستان و آذربایجان در چه راستایی انجام شد؟

این سفر در راستای تحقق برنامه های اقتصاد مقاومتی با یک هیات تجاری متشکل از 22 نفر از استان خراسان شمالی با سرپرستی اتاق بازرگانی استان به کشورهای گرجستان و آذربایجان انجام شد.

سفر تجاری به کشور گرجستان و آذربایجان چه نتایجی به همراه داشت؟

در نتیجه این اعزام مذاکرات و برنامه هایی که قبلا با سفارتخانه های ما درگرجستان و آذربایجان برنامه ریزی و تدوین شده بود پیگیری های لازم انجام و طی آن ملاقات های مختلفی در سطح معاونین وزارتخانه، رئیس اتاق بازرگانی گرجستان، تجار و بازرگانان، سرمایه گذاران و مراکز تجاری و... صورت گرفت.

چه اقداماتی در سفر به گرجستان و آذربایجان صورت گرفت؟

درگرجستان کارها و اقدامات زیادی انجام شد بین اتاق مشترک ایران و گرجستان قراردادهای مختلفی در زمینه های اقتصادی، اعزام هیات، پذیرش هیات، برگزاری نمایشگاه های مشترک طرفین، توسعه صادرات و واردات و... منعقد شد.

در زمینه سرمایه گذاری مشترک نیز اقداماتی انجام شد؟

اقداماتی در زمینه سرمایه گذاری مشترک از جمله محصولات کشاورزی مکانیزه به ویژه به جهت علاقمندی تجار گرجستان و آذربایجان به منظور آموزش کشاورزی مکانیزه، خدمات فنی و مهندسی و تولید وفرآوری های محصولات کشاورزی چون پیاز، پسته و زعفران نیز قراردادها و تفاهم نامه هایی منعقد شد.

 این سفر را چگونه ارزیابی می کنید؟

این سفر، بسیار سفر خوب و مطلوبی بود به طوری که سفارتخانه گرجستان و اذربایجان سفر هیات تجاری از خراسان شمالی را بهترین و منظم ترین سفر ایران به این کشور اعلام کردند.

 در زمینه صنعت صادرات بین دو کشور قراردادهایی منعقد شد؟

در راستای صنعت قراردادهای در زمینه خدمات فنی صدور کالا، تولیدات مورد نیازمنعقد شد پتانسیل ها و توانمندی های استان خراسان شمالی برای تجار و بازرگانان کشور گرجستان و آذربایجان بازگو شد که خوشبختانه با ابراز علاقمندی تجار بازرگانان و معاونین کشاورزی آنجا روبرو شد.

همچنین در زمینه توریست، گردشگری و سایر موارد دیگر توافقات لازم به انجام رسید و تعدادی قرارداد دراین زمینه بین دو کشور منعقد شد.

 - آیا درجهت حمایت سرمایه های خرد جوانان استان در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل اتاق بازرگانی خراسان شمالی اقداماتی را انجام داده است؟

مسلما اتاق بازرگانی خراسان شمالی حمایت از جوانان استان را جزء برنامه های اصلی خود  قرار داده است  تا این جوانان  به سمت وسوی  اشتغالزایی و سرمایه گذاری در زمینه های مختلف پیش روند.

دراین خصوص اتاق بازرگانی  با دعوت از سرمایه گذار در زمینه سرمایه گذاری گیاهان دارویی و ساخت و ساز هتل دراستان طی سفر به کشور گرجستان و آذربایجان به منظور توسعه استان و همچنین حمایت جوانان درجهت اشتغالزایی درآینده برنامه ریزی بلند مدت داشته است.

همچنین رایزانی با مراکز تجاری ، توسعه اقتصادی صادرات و واردات  و... از جمله اقدامات اتاق بازرگانی جهت اشتغالزایی بیشتر استان به ویژه جوانان بوده است.

- وی در پایان از مسئولین استانی درخواست تعامل  همکاری بیشتر با اتاق بازرگانی استان در زمینه های مختلف اقتصادی، بازاریابی، توسعه صادرات و واردات و ...  دراستای توسعه  و تولید چرخه اقتصادی استان را بیش از پیش خواستاریم.

ادامه مطلبپرداخت سرمایه در گردش از نیازمندی های ضروری استان است

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با اشاره به وجود مشکلات فراوان واحدهای تولیدی در بحث سرمایه درگردش، پرداخت سرمایه در گردش را از نیازمندی های ضروری استان دانست.به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن وکشاورزی خراسان شمالی محمد صمدی در جلسه شورای اداری استان که با حضور معاون اول رئیس جمهور و دو تن از وزرا در محل سالن جلسات استانداری خراسان شمالی برگزار شد، با اشاره به این مطلب خواستار اختصاص سرمایه درگردش در قالب وام های کم بهره و مدت دار در قبال تضمین های مناسب به وسیله بانک های استان برای توسعه اقتصادی شد.

وی با اشاره به بالا بودن تسهیلات بانکی و بهره های بانکی در استان این امر را برای واحدهای تولیدی و بخش خصوصی مقرون به صرفه ندانست و گفت: باید دراین زمینه برای واحدهای تولیدی تعدیل شود.صمدی بابیان این که هم اکنون تمامی صادر کنندگان، تجار وبازرگانان استان در بحث سرمایه درگردش و نقدیندگی به منظور صادرات محصولات خود به بازارهای هدف مشکل دارند، اظهار کرد: این مسئله از نیازهای ضروری این بخش بوده که بارها مطرح شده ونیازمند توجه جدی است.

وی به تشکیل کمیته حمایت قضایی از سرمایه گذار برای رفع موانع کارخانجات نیز اشاره کرد وگفت: با پیگیری این کمیته و برگزاری جلسات مختلف از صدور اجرائیات برای 37 کارخانه جلوگیری و نسبت به تقسیط بدهی آنها اقدامات لازم صورت گرفت که کمک بزرگی در جهت رونق تولید بود.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی اظهار کرد: با این وجود واحدهای تولیدی استان با مشکلات بسیاری مواجه هستند که نیاز به توجه و مساعدت بیشتر برای رفع موانع و مشکلات خود دارند.

ادامه مطلبپرونده چهار واحدهای تولیدی درکمیته قضایی استان بررسی شد

با حضور دادستان عمومی و انقلاب بجنورد چهار پرونده قضایی واحدهای تولیدی و سرمایه گذاری استان بررسی و رسیدگی شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن وکشاورزی خراسان شمالی درجلسه کمیته قضایی واحدهای تولیدی و سرمایه گذاری با حضورمسلم محمد یاران، دادستان عمومی و انقلاب بجنورد پرونده قضایی چهار واحد تولیدی استان مورد بررسی و رسیدگی قرار گرفت. دراین جلسه اولین پرونده قضایی مربوط به سرمایه گذار پرورش بوقلمون در راستای دریافت تسهیلات جهت ادامه پروژه بود مشکل اصلی میزان وثیقه سرمایه گذار از محل اجرای طرح بود که باید آزاد می شد ولی متاسفانه آزاد نشده بود که دراین راستا طی حکم دادستان مصوب شده تا 50 درصد فعالیت سرمایه گذار از طریق امور اراضی تخفیف داده شود.

بر اساس این گزارش پرونده دوم نیز مربوط به شرکت پول آوران تاتار در راستای عدم همکاری شرکت های راهسازی با شرکت مربوطهبود که بیان شد محدوده تخلف تقاضای واگذاری ممنوع است  ومقرر شده تقاضای محدوده واگذاری جدید داده شود و در این راستا با سازمان صنعت ،معدن وتجارت هماهنگی لازم صورت گیرد.این گزارش حاکی است در ادامه این نشست پرونده سوم مربوط به مشکل اجرائیه بانک تجارت جاجرم به دلیل بدهی های معوق و تعطیلی گاوداری بود که به دلیل خشکسالی، بدهی و پاره ای موارد تعطیل شده و با بدهی 72 میلیون تومانی به بانک مواجه شده بود.

بر این اساس توافق شد 50 میلیون تومان مابقی بدهی باقی مانده از 72 میلیون تومان بانک ،از سوی سرمایه گذار پرداخت شود.همچنین پرونده چهارم بررسی شده در این کمیته مربوط به شرکت آذین کاوان شرق  بابت پرداخت حق مرتع و مشکلات ناشی از عدم پرداخت سهوی حق مرتع و جریمه بیش از سرمایه کارگاه مربوطه و تعطیلی آن بود که مقررشد  به دلیل نیاز مذاکرات ویژه  درخصوص این پرونده، این پرونده طی نشست قضایی به بحث گذاشته شود تا نتیجه حاصل شود.

گفتنی است کمیته قضایی واحدهای تولیدی وصنعتی استان از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی و باهمکاری دادسرای عمومی وانقلاب بجنورد و استانداری درمحل سالن جلسات دادسرای بجنورد برگزار شد.

ادامه مطلباصل کسب و کار از سوی دولت و بخش خصوصی مورد حمایت قرار گیرد

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: باید اصل کسب و کار از سوی دولت و بخش خصوصی مورد حمایت قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی، دکتر عیسی منصوری در نشست مشترک گیاهان دارویی که با حضور رئیس  اتاق بازرگانی خراسان شمالی، اعضای هیات نمایندگان و جمعی از فعالان اقتصادی استان در محل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد در رابطه با مشکلات صنایع کوچک گفت:تسهیلات و وام تنها مشکل واحدهای تولیدی و صنایع کوچک نیست چرا که بایستی اصل کسب و کار از سوی دولت و بخش خصوصی مورد حمایت قرار بگیرد. وی وزارت کار را مسئول اصلی حوزه اشتغال در کشور دانست وگفت:اگر در بخش تولید اعم از خدمات،کشاورزی،صنعت و...هماهنگی و انسجام بین دستگاه ها صورت گیرد بخشی زیادی از مشکلات اشتغال در کشور کاهش پیدا می کند ولی متاسفانه اکثرا در این خصوص جزیزه ای عمل می کنند.

دکتر هادی هزار خانی، دبیر کانون کارآفرینی کشور نیز در این نشست با تاکید بر کارآفرینی، گفت: در جامعه امروز چاره ای جز کارآفرینی نداریم. وی کارآفرینی را به معنای نو آفرینی دانست که طی آن زیرساخت های یک اقتصاد توسعه ای با نگاه پایداری دنبال شده و حفظ منابع طبیعی و محیط زیست در اولویت آن قرار دارد.دکتر هزار خانی با اشاره به بکر بودن استان خراسان شمالی از این عامل به عنوان یک مزیت و فرصت یاد کرد که می تواند باعث ایجاد صنایع نو در استان شود.وی با تاکید بر استفاده از روش های علمی و کاربردی و هماهنگی با مراکز دانشگاهی، تصریح کرد: اتاق بازرگانی استان و کانون کارآفرینی به صورت هماهنگ این مقوله را پیگیری کرده تا بحث سرمایه گذاری بالادستی و تجارت را به بهترین شکل مدیریت کنند.

هزارخانی متذکر شد: خراسان شمالی بهشت گیاهان دارویی است که اگر این مسئله در استان رقم بخورد می تواند در بوم گردی تورهای خارجی و ایجاد هتل های 5 ستاره بسیار موثرباشد.وی خاطرنشان کرد: باید در حوزه گردشگری به دنبال برند سازی باشیم تا ثروت آفرینی در بین مردم اتفاق افتد و طی آن وقتی گردشگری خارجی وارد استان و کشور می شود احساس حقارت نکنیم.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز در ادامه این نشست اظهار کرد: با توجه به اقلیم مناسب و فرهنگ کشاورزی که در استان حاکم است یکی از اولویت های اصلی استان می تواند گیاهان دارویی باشد که در صورت توجه  به این مسئله موجی دراین رابطه  ایجاد شده و نو آفرینی  را برای جامعه پایین روستایی و شهری  ایجاد کند.محمد صمدی از احداث کارخانه بزرگی با استفاده از سرمایه گذاران خارجی در استان در زمینه گیاهان دارویی خبرداد که می تواند با کشت علمی و فرآوری گیاهان دارویی در کارگاه های کوچک شهری و روستایی ارزش افزوده بالایی به همراه آورد.وی اظهار داشت: هدف اصلی در اجرای این پروژه ایجاد موجی از کارآفرینی به ویژه در بین جوانان است تا با عزت نفس شروع به اجرای ایده های جدید کنند.

 

 

ادامه مطلباظهار تمایل سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در زمینه گیاهان دارویی در استان

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از اظهار تمایل سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در زمینه گیاهان دارویی در استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در نشست تخصصی گیاهان دارویی که با حضور دبیر کانون کارآفرینی کشور در محل اتاق بجنورد برگزار شد با اشاره به وجود انواع مختلفی از گیاهان دارویی در استان، گفت: در همین راستا خراسان شمالی پایلوت تولید و فرآوری گیاهان دارویی در کشور شناخته شده است.وی با اشاره به اظهار تمایل سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری دراین راستا، افزود: کشورهای مختلفی از قبیل گرجستان، آذربایجان، ترکمنستان، تاجیکستان و افغانستان برای تامین مواد خام گیاهان دارویی که در استان کمبود داریم اعلام آمادگی کرده اند.وی اظهار کرد: با تامین این مواد خام می توان گیاهان دارویی را دراستان فرآوری و به کشورهای مختلف صادر کرد تا به عنوان برند خراسان شمالی مورد استفاده قرار گیرد.

صمدی ضمن یاد آوری اعزام هیاتی از خراسان شمالی به کشورهای گرجستان و آذربایجان در اوایل شهریورماه امسال، خاطرنشان کرد: طی این سفر یک شرکت هلدینگ هواپیمایی به منظور راه اندازی پروازهای مسافری و باری به این استان اعلام امادگی کرده است.وی تصریح کرد: براین اساس به محض بین المللی شدن فرودگاه بجنورد مقرر شده براساس توافق انجام شده این شرکت هفته ای یک پرواز به استان داشته باشد.

رئیس اتاق بازرگانی استان ابراز امیدواری کرد با راه اندازی این پروازها در استان زمینه صادرات محصولات مختلف استان به سایر کشورها به ویژه در زمینه تولید گیاهان دارویی که شاخص خراسان شمالی است عملکرد مطلوبی داشته باشیم.

دبیر کانون کارآفرینی کشور نیز دراین نشست که پیرامون تشکیل شرکت سهامی خاص گیاهان دارویی در استان برگزار شد از فراهم سازی یک تیم موفق و با تجربه متشکل از یکی از مدیران موفق ملی در حوزه داروهای گیاهی و یکی از افراد موفق در حوزه تکنولوژی و چند تن از افراد خبره در این زمینه برای تشکیل این شرکت سخن گفت.هادی هزارخوانی افزود: دراین رابطه می توان سهامی را به صورت ممتاز برای اتاق بازرگانی مشخص کرد تا با استفاده از امکانات اتاق بازرگانی بتوان به صورت سازنده دراین مقوله وارد شد.وی متذکر شد: بی شک با راه اندازی این شرکت و فرآوری گیاهان دارویی در استان با توجه به مزیت های بالقوه خراسان شمالی در حوزه گیاهان دارویی می توانیم گردشگری طب سنتی را نیز در استان داشته باشیم.

لازم به یادآوری است دراین جلسه پیرامون تشکیل این شرکت و اعضای هیات موسس و هیات مدیره و نیز نام تجاری شرکت با حضور اعضا بحث و تبادل نظر شد.

ادامه مطلب