پیام تسلیت اتاق بازرگانی خراسان به مناسبت اربعین حسینی؛

حسین نوریست که خاموش نشده و نخواهد شد

اتاق بازرگانی خراسان شمالی طی پیامی اربعین سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) و یاران با وفایش به آحاد امت اسلامی ایران به ویژه مردم شهید پرور استان خراسان شمالی تسلیت گفت.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی  به مناسبت فراررسیدن اربعين سيد و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (ع) و ياران باوفايش،اتاق بازرگانی بجنورد طی پیامی این روز بزرگ را به آحاد امت اسلامی ایران به ویژه مردم شهید پرور استان خراسان شمالی تسلیت گفت.

دراین پیام آمده است عظمت حضور چند ده ميليوني عاشقان و تشنگان زمزم زيارت حضرت حسين (ع) با گذشت چهارده قرن پيام "عاشوراي حسيني" و "رسالت کاروان اسيران کربلا" و حقيقت فريادهاي "دشمن شکن" و "بصيرت آفرين" زينب کبري (س)  را زنده و با طراوت بر دلهاي مشتاق معرفت مي‌تاباند و جبهه يزيديان معاصر و نماد آن يعني مثلث شيطاني "امريکا"، "رژيم صهيونيستي" و "آل سعود" را کانون برائت و بيزاري امت پيامبر اعظم (ص) قرار مي‌دهد.

همچنین  درسها و عبرت هاي عاشورا و اربعين حسيني از عوامل اصلي فروپاشي هژموني ارزشهاي غربي و سلطه امريکايي در منطقه قلمداد و تصريح شده است. دراین راستا اتاق بازرگانی خراسان شمالی خواستار شرکت  آحاد و اقشار ملت شريف و کربلايي ايران براي حضور با شور و شعور در آيين هاي اربعين حسيني شد.

ادامه مطلبعوارض کالاهای صادراتی باید حداقل برای مقاطع چند ساله ثابت بماند

استاندار خراسان شمالی با اشاره به وجود مشکلاتی در حوزه ملی و استانی در حوزه صادرات، گفت: عوارض کالاهای صادراتی باید حداقل برای مقاطع چند ساله ثابت بماند.به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد رضا صالحی در همایش تجلیل از 10 صادرکننده نمونه استان با اشاره به دستاوردهای برجام برای کشور فراهم شدن فضای فاینانس رقابتی را از مهمترین دستاوردها برشمرد که باعث شد کشورهای هدف صادراتی برای ما تعریف شده باشند.

وی از دیگر گشایش های برجام را کاهش هزینه های مبادلاتی و ریسک با برقراری ارتباط نظام بانکی کشور با نظام بانکی بین المللی اعلام کرد وگفت: اگر تولیدات ما در داخل برون گرا باشد صادرات محور، کیفیت بالا و قیمت مناسبی خواهند داشت.

صالحی وجود مشکلاتی در صدور مجوز فروش هواپیما، محدودیت های اقتصادی و دیگر مباحث را از مشکلات موجود برای صادرات برشمرد.صالحی در بخش دیگر ازسخنان به مشکلات استانی برای صادرات نیز اشاره کرد که از جمله آنها کاهش شدید قیمت جهانی اوره است که در صادرات اوره استان اثرگذار بوده است.وی افزود: در هر حال با توجه به تاثیرگذاری کیفیت و قیمت در صادرات باید آمادگی لازم را داشته باشیم تا با همان مقدار و قیمت برای ما مقرون به صرفه باشد.وی بروزآفات باغات انگور را نیز از دیگر عوامل کاهش صادرات دانست و با تاکید بر رفع آن ، گفت: همچنین باید گمرک استان تحلیل کند که چرا صادرات محصولات استان از گمرک سایر استان ها صادر می شود.

مقام عالی دولت در خراسان شمالی در ادامه بر تبین راهکارهای لازم برای محقق شدن کف صادرات 190 میلیون دلاری تعیین شده برای امسال تاکید کرد تا در 4 ماه باقی مانده از سال به اهداف مورد نظر برسیم. وی اظهارکرد: دراین راستا از بخش دولتی انتظار می رود رویه های اداری را بیش از گذشته تسهیل کرده و زمان انجام امور مرتبط با صادرکنندگان را کاهش دهد. وی افزود: همچنین ایجاد شرایط لازم به منظور حضور بنگاه های توانمند صادراتی در بازارهای منطقه ای و بین المللی، هماهنگی برنامه های همه دستگاه ها با سیاست های کلان صادراتی، احصاء راهکارهای حمایت بیشتر از صادرکنندگان، تکمیل زیرساخت ها در استان از دیگر انتظارات موجود از بخش دولتی است.

صالحی گفت: عوارض کالاهای صادراتی نیز باید حداقل برای مقاطع چند ساله ثابت بماند و سند راهبرد ملی توسعه صادرات غیر نفتی نیز به روز شده و مشوق های صادراتی پرداخت شود.

وی از مهمترین انتظارات از بخش خصوصی را پیش بینی ساز و کارهای اجرایی مناسب برای ارتقای کیفیت، رعایت استاندارد، کاهش هزینه صادراتی و استفاده از ظرفیت دانشگاه ها در جهت کمک به بازاریابی کالا و خدمات اعلام کرد.

صالحی همچنین بر معافیت صادر کنندگان از مالیات تاکید کرد و گفت: مباحث مربوط به حمل و نقل ریلی، جاده ای و هوایی نیز در دست بررسی است تا طی آن مشکلات استان حل شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان شمالی نیز در این همایش با اشاره به کاهش چشمگیر صادرات در سال جاری، اظهار کرد: این کاهش در بحث صادرات در حالی است که شرایط نسبت به سال گذشته تغییر نکرده و حتی بهتر نیز بوده است.

محمود دلپسند افزود: باید علت کاهش صادرات در سال جاری بررسی و در ماه های باقی مانده سال نیز تلاش ها مضاعف شود تا به هدف تعیین شده در  سال به میزان 190 میلیون دلار برسیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی نیز دراین همایش هدف گذاری سال گذشته صادراتی استان را 170 میلیون دلار اعلام کرد که در پایاین سال علی رغم همه مشکلات 179 میلیون  دلار صادرات انجام گرفته است. یحیی نیکدل با اشاره مشکلات زیرساختی استان در حوزه صادرات از قبیل نبود راه ریلی و هوایی، اجرای راه آهن جوین -اسفراین و مشهد- بجنورد – گرگان را به عنوان یک پروژه زیرساختی مهم درتوسعه صادرات بسیار تاثیرگذار دانست.

 

ادامه مطلبتجلیل از 10 صادرکننده نمونه استان خراسان شمالی

 

از 10 صادرکننده نمونه استان خراسان شمالی با حضور استاندار و مسئولان ارشد  و جمعی از صادرکنندگان استان درمحل سالن همایش استانداری خراسان شمالی تجلیل شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی درهمایش تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان، ضمن اعلام آمادگی اتاق بازرگانی برای توسعه اقتصادی و صادراتی استان، گفت: در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و توسعه صادرات در سال جاری تا کنون چندین هیأت تجاری و بازاریابی به کشورهای مختلف اعزام و پذیرش داشته ایم.

وی پیش بینی چگونگی دستیابی به بازارهای صادراتی جدید، نحوه تقویت رقابت پذیری اقتصاد کشور، راه کارهای فعال سازی سرمایه های استانی و علمی برای مدیریت صادرات، نوع حمایت هایی که باید به طور همه جانبه و هدفمند از صادرکنندگان کالاها و خدمات متناسب با ارزش افزوده یا خالص ارز آوری انجام گیرد را از جمله راهکارها و پیشنهادات در جهت افزایش صادرات برشمرد.

وی همچنین بر احصاء راهکار چگونگی تشویق سرمایه گذاریهای خارجی در بخش صادرات و اصلاحاتی که لازم است در قانون جلب سرمایه گذاری های خارجی به عمل آید، نحوه شکل دهی بازارهای جدید و چگونگی تعامل فعال با کشورهای منطقه و تنوع بخشی به پیوندهای اقتصادی با اقتصادهای نوظهور تاکید کرد.صمدی اظهار کرد: در این میان با توجه به اینکه هزینه های بازاریابی و اعزام و پذیرش هیأتهای تجاری و برگزاری نمایشگاههای بین المللی و خارجی که موثرین روش برای توسعه صادرات استان است چندین برابر افزایش پیدا کرده این مشکلات تمایل شرکتها را به حضور فعال در نمایشگاهها و یا عضویت در هیأتهای بازاریابی نسبت به سالهای قبل کاهش داده است.وی افزود: با وجود این مشکلات واحدهای صنعتی استان در حال حاضر با کمترین ظرفیت فعالیت می کنند و قادر نیستند که در جهت تحقق اهداف تولیدی و صادراتی گامهای اساسی بردارند.

رئیس اتاق بازرگانی استان مهمترین مشکلات این واحدها را شامل عدم دسترسی به نقدینگی و سرمایه در گردش کافی برای خرید مواد اولیه، بالا بودن نرخ بهره تسهیلات که حداقل چند برابر میانگین نرخهای بین المللی است و سختگیری دستور العملهای بانکها در اعطای تسهیلات صادراتی اعلام کرد.وی بالا بودن هزینه های تمام شده محصولات به سبب گرانی هزینه های مواد اولیه،حمل و نقل ،سوخت نبود ساختار مالیاتی مناسب را از دیگر مشکلات برشمرد و گفت: ، با توجه به اینکه توسعه صادرات موجب رشد و بالندگی اقتصادی می شود پرداخت به موقع مشوقها و جوایز صادراتی و سرمایه در گردش با نرخ سود مناسب به صادرکنندگان و ارائه یارانه از طریق معافیتهای مالیاتی کمک شایانی به تحقق توسعه صادرات در سال های آینده می کند.

ادامه مطلباخذ مالیات ها ازتولید کنندگان باید عادلانه و براساس درآمدهای واقعی باشد

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با تاکید براینکه  شیوه اخذ مالیات ها از تولید کنندگان باید عادلانه و براساس درآمدهای واقعی باشد، گفت: این مهم باعث جلوگیری از فرار مالیاتی وکاهش مشکلات مالیاتی برای تولید کنندگان خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد  صمدی در هفتمین جلسه کمیته بررسی قوانین مرتبط باحوزه بازرگانی،صنعت، معدن و کشاورزی در خصوص کاهش ضرایب مالیاتی بر درآمدهای واحدهای تولیدی ،گفت: شیوه اخذ مالیات ها باید عادلانه و براساس درآمدهای واقعی باشد تا فرار مالیاتی صورت نگیرد.وی افزود: عدم تعیین مالیات واقعی در بخش مالیات بر ارزش افزوده موجب حذف رقبا در بازار، فرار مالیاتی وضرر تولید کننده می شود.

صمدی تصریح کرد: در راستای کاهش ضرایب مالیاتی درآمدهای واحدهای تولیدی  بایستی نظارت دقیق وکارشناسی شده بر  اخذ مالیات ها از تولید کنندگان صورت گیرد.وی به ضرایب مالیاتی استان های محروم وکمتر توسعه یافته اشاره کرد وگفت: دراین رابطه  پیشنهاد می شود طی مراحل کارشناسی ضرایب مالیاتی باتوجه به مسائل فعلی کشور از 25 درصد به 10 تا 15 درصد کاهش پیدا کند تا کمکی برای واحدهای تولیدی این مناطق باشد.وی اظهارکرد: باتوجه به این که استان خراسان شمالی نیز یکی از استان های کمتر توسعه یافته و محروم است برای کمک به واحدهای تولیدی این استان، ضرایب مالیاتی ویژه استان های کمتر توسعه یافته درنظرگرفته شود و تخفیف لحاظ شود.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی رعایت قانون صحیح در اخذ مالیات های واحدهای تولیدی را نکته مهم دانست وگفت: تا زمانی که نظام جامع مالیاتی بر نحوه اجرای اخذ مالیات نظارت دقیق وشفاف  داشته باشد هیچ گونه فرار مالیاتی و مشکلی برای واحدهای تولیدی ایجاد نمی شود.وی به کاهش 60 درصدی صادرات استان خراسان شمالی نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته اشاره کرد وگفت:  یکی از علت  این عامل مهم براین است که تولید کنندگان و صادرکنندگان به جهت اخذ مالیات های بالا صادرات انجام نمی دهند.

صمدی یکپارچه سازی پرداخت مالیات ها را بسیار مهم دانست وگفت:  برای اجرای شیوه صحیح اخذ مالیات از تولید کنندگان اجرای راه صحیح و اصولی قانون و استفاده از تجربه استان های بزرگتر وموفق ضرورت دارد.

مدیرعامل شرکت آذین فوچ اسفراین نیز دراین جلسه بزرگترین فشار برای دریافت مالیات بر تولید را اخذ 9 درصد مالیات برارزش افزوده دانست وگفت: فشار زیاد بر تولید کنندگان استان باعث کاهش تولید و بزرگتر شدن رقبا در شهرها بزرگ می شود.فرج الله علیزاده بزرگترین و بهترین درآمد تولیدی کننده را درآمدی دانست که به دولت بدهند ودولت در زمینه های مختلف راه وساختمان سازی و... بکار ببرد.وی با بیان اینکه یکنواخت برخورد کردن براخذ مالیات باعث جلوگیری از فرار مالیاتی می شود، گفت: متاسفانه هم اکنون فرار مالیاتی بیشتر از پرداخت مالیات صورت می گیرد.

علیزاده معتقد است 80 درصد فرار مالیاتی در کشور وجود دارد که  تنها 20 درصد دریافت مالیات صورت می گیرد.وی تنها راه جلوگیری ازفرار مالیاتی را دراین دانست که عدد مالیات در برابر گردش مالی  رقم قابل توجهی نباشد .

مدیرعامل شرکت آذین فوچ اسفراین مشکل حاضر در اخذ مالیات ها را نحوه اجرای آن دانست و معتقد است در بخش خصوصی در کشورما  عدد مالیاتی آن  آنقدر بزرگ است که باعث شده فرار مالیاتی بیشتری صورت بگیرد درحالی که اگر این عدد کمتر شود فرار مالیاتی کمتر می شود ودرنهایت دریافتی دولت ازمحل مالیات ها بیشتر می شود.علیزاده یکی از نگرانی های عمده درآینده نظام مالیاتی را دراین دانست که در آینده فعالیت وفروش در شهرهای کوچک و مناطق محروم بشدت کاهش پیدا کند.

معاون شرکت خدمات سرمایه گذاری اداره کل اقتصاد و دارایی خراسان شمالی نیز مشکل درحال حاضر کشور در اخذ مالیات ها را ضمانت های اجرایی قانون دراین خصوص دانست وگفت: چراکه مالیات های اخذ شده باید در راستای رفاه جامعه باشد.محسن بجنوردی افزود: دراین خصوص پیشنهاد می شود اجرای اخذ مالیات با نظارت بیشتر و شفاف سازی صورت گیرد تا فرار مالیاتی کمتر صورت گیرد.وی موضوع فرار مالیاتی را مشکل اصلی دولت اعلام کرد وگفت: باتوجه به کاهش نفت درکشور و ضعیف شدن تولید کننده اخذ مالیات با مشکل مواجه شده است .

وی  بر اجرای صحیح قانون در اخذ مالیات تاکید کرد وگفت: در بحث مالیات بر ارزش افزوده واحدهای تولیدی پیشنهادات اصلاحی صورت گیرد تا بخشی از مشکلات تولید کنندگان کاهش یابد.بجنوردی به معافیت 10 درصدی مالیات در مناطق محروم اشاره کرد وگفت: در مناطق محروم مصرف کنندگان به خاطر این که هزینه های پایین  است بیشتر از این مناطق خریداری می کنند.وی با بیان این که 30 درصد درآمدهای حاصل هدفمندی یارانه هااز بخش تولید اخد می شود، پیشنهاد می شود 25 درصد مالیات را از محل 30 درصد یارانه به تولید بدهند ومعادل آن را تهاتر کنند.

بجنوردی در راستای کاهش فرار مالیاتی، گفت: دراین خصوص پیشنهاد می شود شاخص ها و آیتم ها بابت اخذ مالیات شناسایی و مشخص شود تا از اخذ سلیقه ای مالیات جلوگیری شود.

وی افزود: دراین خصوص بهتر است تمام دستگاه ها و استانها به یک شیوه مالیات اخذ شود.

 

 

ادامه مطلبهمزمان با 27 آبان ماه امسال؛ تجلیل از 10 صادرکننده نمونه خراسان شمالی

 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی از برگزاری همایش تجلیل از 10 نفر از صادرکنندگان نمونه خراسان شمالی در سال جاری همزمان با 27 آبان ماه سال جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی اظهار داشت: همزمان با 27 آبان ماه از 10 تن از صادرکنندگان نمونه استان در بخش های مختلف تجلیل می شود. وی افزود: این صادرکنندگان مربوط به بخش های مختلف پتروشیمی، بازرگانی، کشاورزی، مصالح ساختمانی و مواد غذایی و ... هستند.

صمدی تصریح کرد: این همایش با حضور نماینده سازمان توسعه تجارت و تنی چند از مسئولین ارشد استان در محل سالن اجتماعات استانداری خراسان شمالی برگزار می شود.وی یادآور شد: این صادرکنندگان از میان مجموع صادرکنندگان استان در بخش های مختلف برگزیده شدند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی شرکت در نمایشگاه بین المللی، حضور در اعزام و پذیرش هیات های تجاری و بازاریابی و میزان صادرات انجام گرفته در سال جاری را از مهمترین معیارهای انتخاب این صادرکنندگان برتر برشمرد.

 

ادامه مطلبسمینار فوق تخصصی تشریفات و آداب بین المللی در محل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد

دوره آموزشی "سمینار فوق تخصصی تشریفات و آداب بین  المللی" با حضور 80 نفر از تجار و بازرگانان و صاحبان مشاغل در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، دوره آموزشی سمینار فوق تخصصی تشریفات و آداب بین المللی با حضور  80 نفر از کارشناسان دستگاه های اجرایی استان و فعالان اقتصادی، تجار و بازرگانان استان  درمحل سالن آموزش اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد. این دوره آموزشی با حضور جناب آقای دکتر وحید خدری کیا  از اساتید برجسته اتاق ایران در راستای ارتقاء سطح آگاهی علمی و آشنایی تجار و بازرگانان، بنگاههای اقتصادی، صاحبان صنایع و مشاغل؛ اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بجنورد برگزار شد.

این گزارش حاکی است اصول تخصصی تشریفات، رفتار و آداب بین الملل، ارتباط و نزاکت جهانی، اصول جهانی بادی لن گوئیج و رعایت تکنیک های رفتاری، اصول استفاده از البسه و پوشش حرفه ای، زیورآلات در مکان ها و مجالس داخلی و بین المللی و چارچوب شخصیت و حفظ کلاس شخصیت افراد  و آداب تخصصی دعوت از میهمانان و مدعوین از اهم محورهای این دوره آموزشی است.

برپایه این گزارش بعد از برگزاری این سمینار 8 ساعته گواهینامه معتبر برای شرکت کنندگان صادر و به تمامی افراد شرکت کننده اهدا می شود.

 

ادامه مطلببرگزاری سمینار فوق تخصصی تشریفات و آداب بین المللی در محل اتاق بازرگانی بجنورد

دوره آموزشی "سمینار فوق تخصصی تشریفات و آداب بین  المللی" فردا در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، دوره آموزشی سمینار فوق تخصصی تشریفات و آداب بین المللی با حضور  کارشناسان دستگاه های اجرایی استان و فعالان اقتصادی، تجار و بازرگانان استان ساعت 8 صبح فردا 17 آبان ماه درمحل سالن آموزش اتاق بازرگانی بجنورد برگزار می شود. این دوره آموزشی در راستای ارتقاء سطح آگاهی علمی و آشنایی تجار و بازرگانان، بنگاههای اقتصادی، صاحبان صنایع و مشاغل؛ اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بجنورد برگزار می شود.براساس این گزار ش این سمینار به همت اتاق بازرگانی استان و با حضور جناب آقای دکتر وحید خدری کیا  از اساتید برجسته اتاق ایران برگزار می شود.

این گزارش حاکی است اصول تخصصی تشریفات، رفتار و آداب بین الملل، ارتباط و نزاکت جهانی، اصول جهانی بادی لن گوئیج و رعایت تکنیک های رفتاری، اصول استفاده از البسه و پوشش حرفه ای، زیورآلات در مکان ها و مجالس داخلی و بین المللی و چارچوب شخصیت و حفظ کلاس شخصیت افراد  و آداب تخصصی دعوت از میهمانان و مدعوین از مهمترین محورهای این دوره آموزشی است.

همچنین آداب تخصصی استقبال، پذیرش و هدایت مدعوین و آداب حرفه ای میزبانی از میهمانان داخلی و بین المللی و اصوی سخنوری و سخنرانی در مجامع عمومی و اصول جهانی ایستادن، نشستن و ... در سطح بین الملل و دهها آیتم تخصصی دیگر از دیگر محورهای این دوره است.

برپایه این گزارش بعد از برگزاری این سمینار، گواهینامه معتبر صادر و به تمامی افراد شرکت کننده اهدا خواهد شد.

 

ادامه مطلبآماده برقراری روابط تجاری نزدیک با قزاقستان هستیم

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از آمادگی اتاق بازرگانی این استان برای برقراری روابط تجاری و اقتصادی نزدیک تر با کشور دوست و همسایه قزاقستان خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی ، محمد صمدی  در دیدار سفیر قزاقستان در جمهوری اسلامی ایران با استاندار خراسان شمالی گفت: این استان با وجود نداشتن زیرساخت های لازم برای صادرات و واردات هم اکنون با بیش از 20 کشور دنیا ارتباط تجاری دارد. وی  افزود: دراین راستا این استان آمادگی برای تبادل ارتباط تجاری با کشور قزاقستان را دارد چرا که ظرفیت ها و پتانسیل های متنوعی وجود دارد.

صمدی خاطرنشان کرد: این استان آمادگی راه اندازی کنسولگری را نیز دارد و هم اکنون تفاهم نامه هایی در راستای توسعه بازرگانی با این کشور انجام شده است.وی یادآورشد: ظرفیت ها خراسان شمالی به عنوان حلقه اتصال ایران در شمال شرق می تواند بسیاری از نیازهای کشور را تامین کند.وی گفت:  این درحالی است که هم اکنون در خراسان شمالی از نظر ریلی و سایر زیرساخت های مورد نیاز برای توسعه صادرات و واردات و نیز روابط تجاری وضعیت چندان مناسبی نداریم.

ادامه مطلباز برقراری ارتباط خواهر خواندگی خراسان شمالی با قزاقستان پشتیبانی می کنیم

استاندار خراسان شمالی با اشاره به پیشنهاد سفیر قزاقستان درکشورمان مبنی بر برقراری ارتباط خواهرخواندگی خراسان شمالی با یکی از استان های کشور قزاقستان، پشتیبانی خود را از برقراری این ارتباط اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمدرضا صالحی در دیدار سفیر قزاقستان با اشاره به وجود امکانات و محصولات بالقوه به ویژه در بخش های کشاورزی وصنایع دراین استان، اظهارکرد: براین اساس آمادگی داریم که با برقراری ارتباطات هر چه قوی تر رشد و توسعه هر دو کشور و استان ها را با فعالیت های اتاق بازرگانی شاهد باشیم. وی افزود: باتوجه به این که هر دو کشور مسلمان هستند می تواند زمینه خوبی برای ارتباطات بیشتر باشد.

صالحی از توسعه صادرات غیر نفتی را از وظایف اصلی برنامه ریزی شده در کشور دانست و گفت: براین اساس برنامه ریزی شده تا از ظرفیت کشورهای همسایه دراین راستا به خوبی استفاده شود.وی خراسان شمالی را دروازه ورود به کشورهای آسیای میانه دانست و بر توسعه روابط در بخش دولتی و خصوصی وانعقاد تفاهم نامه های مشترک به وسیله اتاق بازرگانی استان تاکید کرد.

وی همچنین موافقت خود را با پیشنهاد سفیر قزاقستان مبنی بر خواهر خواندگی خراسان شمالی با یکی از استان های کشور قزاقستان اعلام کرد و گفت: از این مسئله پشتیبانی خواهیم کرد تا مراودات بیشتراز کانال این دو استان انجام شود.

استاندار خراسان شمالی ابراز امیدواری کرد با راه اندازی قطار بجنورد به گرگان و اینچه برون ارتباطات بیشتر از طریق ریلی فراهم شود. وی وجود فرش دورو و اسب اصیل ترکمن و نیز صنایع پیشرفته از قبیل پتروشیمی، آلومینا و سیمان را از مهمترین ظرفیت های استان دانست که می تواند باعث رونق بیشتر مراودات تجاری شود.

 

ادامه مطلبسفیر قزاقستان در ایران: روابط دوجانبه در پسا برجام افزایش می یابد

 

سفیر کشور قزاقستان در کشورمان گفت: روابط آستانه با تهران همواره خوب بوده و انتظار می رود در پسا برجام این روابط بیش از هر زمان دیگر گسترش یابد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، بغداد امریوف در نشست هیات نمایندگان اتاق بازگانی و فعالان حوزه اقتصادی استان خراسان شمالی اظهار کرد: قزاقستان در زمان تحریم هم با جمهوری اسلامی ایران ارتباط تنگاتنگ داشت بنابراین مانعی برای گسترش روابط دوجانبه وجود ندارد. وی گسترش روابط در زمینه های مختلف از جمله کشاورزی و صنعت را از اولویت های گسترش سیاست کشورش با جمهوری اسلامی دانست و گفت: برای تحقق این امر تلاش دوچندانی خواهم کرد.

سفیر قزاقستان در ایران یکی از اهداف سفرش به استان های ایران را هم یافتن زمینه های گسترش روابط دوجانبه دانست و گفت: استان خراسان شمالی یکی از این استان ها است. وی با بیان اینکه استان خراسان شمالی یکی از استان های است که می تواند ارتباط مستقیم با قزاقستان داشته باشد، گفت: پیشنهاد می شود یکی از استان های کشور متبوعش با خراسان شمالی خواهر خوانده شود.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز دراین جلسه از خراسان شمالی به عنوان دروازه ورود به کشورهای آسیای میانه یاد کرد و بر توسعه هر چه بیشتر روابط بین این استان و کشورقزاقستان تاکید کرد.محمد صمدی دراین جلسه اشاره ای به وضعیت استان در بخش های مختلف اقتصادی، تولیدی، کشاورزی و صنایع کرد و شرایط اقتصادی استان را برای هیات قزاقستان تشریح کرد.وی بااشاره به راه اندازی دفتر خدمات مشاوره و بازاریابی در محل اتاق بازرگانی، تصریح کرد: هم اکنون اتاق بازرگانی با 100 کشور دنیا ارتباط اقتصادی برقرار کرده است.

صمدی همچنین اظهار داشت: با وجود روابط اقتصادی گسترده بین ایران و قزاقستان و نیز روابط نزدیک تر بین خراسان شمالی و این کشور امیدواریم در آینده نزدیک توسعه هر چه بیشتر روابط تجاری و اقتصادی را شاهد باشیم.

ادامه مطلب