بررسی مشکلات واحدهای تولیدی در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید

مشکلات چند واحد تولیدی با حضور معاون اقتصادی استانداری و رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی خراسان شمالی، با وجود مشکلاتی که بخش تولید و یا راه اندازی یک واحد تولیدی در شرایط امروز جامعه با آن مواجه هستند این بار مشکلات دو مجتمع دامپروری قارلق و مجتمع سنگ شکن بجنورد به منظور رفع موانع پیش رو و کمک به رفع مشکلات انها در  جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید با حضور رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مجری طرح مجتمع دامپروری قارلق در این جلسه با اشاره به تاسیس این مجتمع در سال ۸۴ در محدوده بجنورد با هدف کمک به تولید و بهداشت عمومی، گفت: به همین منظور مقرر شد با تاسیس این مجتمع دامداران حاشیه شهر جمع آوری و تعطیل شده و دراین مجتمع تجمیع شوند.محمد سیاح بازخانه با اشاره به دریافت مبلغ ۳۵ میلیون تومان تسهیلات برای این مجتمع درابتدای کار،  اظهار کرد: این در حالی است که تخصیص این وام بدون انجام کارشناسی بود چرا که در مجموع از ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار تخصیصی برای چند طرح با وجود اهمیت این طرح این مقدار به این مجتمع تخصیص یافت.

وی با بیان اینکه با وجود اهمیت این مجتمع اکنون ۱۱  سال است که پیگیر احداث آن هستیم، افزود: با وجود تمام تلاش ها در این سال ها برای احداث این مجتمع اکنون به ما اعلام شده که زمینی که مجتمع در آن احداث شده اوقافی است.

سیاح از مشکلات این طرح را عدم توانایی در پرداخت اقساط دانست و گفت: در این مدت مبلغ وام دریافتی ما به ۱۵۰ میلیون تومان افزایش یافته و توان پرداخت سود بانکی را نداریم و در نتیجه نیازمند بخشودگی سودها برای انجام کار در مراحل بعدی هستیم.وی اظهار کرد: تمامی این مشکلات باعث شده تا این مجتمع که در سال ۸۴ با تمام امکانات طراحی و مجوزها گرفته شد تا به امروز به صورت واقعی راه اندازی نشود.

مجری طرح مجتمع دامپروری قارلق خواستار اختصاص تسهیلات مناسب برای راه اندازی هر چه سریعتر این مجتمع با توجه به خواسته مردمی و مزایای آن در خارج کردن دامداری ها از سطح شهر شد چرا که با وجود خشکسالی ها و سرمازدگی، دامداران با مشکلات عدیده مواجه هستند.مجری پروژه سنگ شکن منطقه بیدک دشت بجنورد نیز در این جلسه با اشاره به سرمایه گذاری این شرکت در این منطقه، میزان اشتغال زایی این شرکت را در صورت رفع مشکلات بیش از ۱۰۰ نفر اعلام کرد.

محمود جهانی فر از مشکلات موجود را تامین آب این پروژه اعلام کرد و افزود: هم اکنون در منطقه ای که سنگ شکن احداث شده آب وجود ندارد در حالی که در سه کیلومتری ما آب فراوانی وجود دارد که با حفر چاه تا عمق ۱۰ متر آب قابل توجهی استحصال و مشکل پروژه را می تواند حل کند.وی در رابطه با علت اینکه چرا قبل از احداث پروژه در این محل مساله آب بررسی نشده و مجوز نگرفته، گفت: بنا بر جلسات برگزار شده در ابتدای امر اعلام شد ابتدا باید تاسیسات در محل نصب شود تا جواز تاسیس و بهره برداری داده شود.

محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز در این جلسه با اشاره به مشکلات واحدهای تولیدی بر حمایت هر چه بیشتر از این واحدها در جهت کمک به رونق تولید با تقسیط بدهی ها و سودهای آنها تاکید کرد.معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز در رابطه با مشکل مجتمع قارلق اظهار کرد: با توجه به اینکه ذکل پلاک این مجتمع در چند سال اخیر در رهن بانک بوده نتوانسته کار اجرایی موثری در این سال ها انجام دهد.

علی مبارکی با اشاره به خارج شدن پلاک این مجتمع از سال گذشته از رهن بانک با توج به توافقات انجام گرفته، افزود: باهم اکنون واگذاری کل 122 واحد این مجتمع انجام شده و  فقط سه واحد باقی مانده که با اوقاف مشکلاتی دارند.وی اظهار کرد: در حال حاضر منابع طبیعی ثبت اراضی است ولی ثبت اسناد این سندها را ثبت نمی کند و اختلاف اوقاف و منابع طبیعی نیز دامنگیر دامداران این مجتمع شده است.مبارکی ادامه داد: در این راستا بر اساس توافقات انجام گرفته با رفع اختلاف بین منابع طبیعی و اوقاف مشکل دامداران برطرف شده و زمین از حالت اوقافی خارج شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان شمالی در ادامه از جهاد کشاورزی خواست در صورت تکمیل نبودن زیر ساخت ها برای مجتمع دامپروری قارلق حتما در اسرع وقت این کار انجام شود. محمود دلپسند افزود: در صورتی نیز که این مجتمع نیازمند تسهیلات است در طرح های در حال پیگیری و نیمه تمام لحاظ شود تا کار به سرانجام برسد و مشکل دامداران رفع شود.وی با اشاره به تقسط وام های قبلی برابر آیین نامه  قدیم برای این مجتمع، اظهار کرد: منابع طبیعی نیز مکلف است طی مدت دو هفته مشکل را با اداره ثبت اسناد حل کند.

دلپسند همچنین در خصوص مجتمع سنگ شکن نیز ضمن تاکید بر عدم اعطای مجوز به هر واحدی قبل از تامین زمین و سایر منابع مورد نیاز، گفت: انجام هر گونه اقدامی بدون هماهنگی با نهادهای مسئول امکانپذیر نیست.وی ادامه داد: بر اساس اعلام شرکت آب منطقه ای از این مجتمع خواسته شده تا برای تامین آب مورد نیاز خود یکی از راهکارهای خرید و تغییر نوع مصرف، ارائه منبع آب و صدور مجوز برای آن و حفر چاه کشاورزی را به کار گیرد.وی افزود: این در حالی است که با توجه به محدودیت منابع آبی در شرایط فعلی امکان تامین آب برای این مجتمع از منابع زیرزمینی امکانپذیر نیست.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان شمالی از این مجتمع خواست با توجه به حیاتی بودن آب در چارچوب سیاست های ابلاغی، بر اساس راهکارهای ارائه شده توسط شرکت آب منطقه ای یکی از این راهکارها را برگزیده و آب مورد نیاز خود را تامین کند و شرکت آب منطقه ای نیز مساعدت لازم را به این مجتمع داشته باشد.

ادامه مطلببرگزاری کمیته بررسی قوانین مرتبط با بازرگانی در محل اتاق بازگانی خراسان شمالی

کمیته بررسی قوانین مرتبط با بازرگانی و صنعت در خصوص بررسی بسته حمایت از اشتغال پایدار با حضور اعضای مربوطه در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد.

به گزارس روابط عمومی اتاق بازرگانی خراسان شمالی محمد صمدی، در این جلسه از این بسته به عنوان یکی از برنامه های دولت در راستای ایجاد اشتغال پایدار یاد کرد.وی افزود: با این وجود منبع تامین اعتباری این بسته جای بحث دارد .وی با اشاره به برنامه ها ی دولت برای ایجاد اشتغال، گفت: بدون شک با حمایت از صنعت و واحد های تولیدی استان می توان گام های مهمی در جهت ایجاد اشتغال برداشت.وی با اشاره به مشکلات عدیده واحد های تولیدی اظهار کرد : در صورتی که گامی موثر برای رفع مشکلات این واحد ها برداشته نشود باعث بیکاری بسیاری از شاغلین در این بخش می شود.وی ابراز امید واری کرد: با برنامه های موثر دولت از قبیل اینگونه بسته ها وضعیت اشتغال در استان بهبود یابد.

در ادامه جلسه موضوع مطالبه پیمانکاران عمرانی از دستگاههای اجرایی و عدم دریافت گواهینامه ارزش افزوده پیمانکاران بدهکار به امور مالیاتی مطرح شد که نماینده انجمن پیمانکاران توضیحات لازم را بیان نمود.همچنین یعقوب نژاد سرپرست سازمان امور مالیاتی استان نیز ضمن بررسی موضوع قول مساعد همکاری در جهت تقسیط بدهی با مبالغ بالای پیمانکاران ارائه داد.

دکتر عربی، نماینده سازمان برنامه و بودجه استان نیز ضمن بررسی این بسته مواردی از جمله عدم مشخص بودن دبیر جلسه ، ارتباط این کارگروه موازی باکارگروههای اشتغال، اقتصاد مقاومتی و عدم مشخص بودن مشوقها از جمله تخصیص یارانه مناطق-عدم مشخص بودن تامین منابع اعتباری جهت تسهیل گری و کمکهای آموزشی وفنی  اعتباری... را بیان کرد و پیشنهاد گردید چنانچه محل تامین اعتبار در مجلس مصوب گردد و بصورت قانونی باشد ،دستگاههای اجرایی مکلف به پرداخت آن می باشند.

نجفی معاون کار آفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی نیز در این نشست خواستار مقایسه این بسته با طرح های در دست دولت شد.وی به منطبق بودن این بسته با بسته تکاپوی وزارت کار  و طرح توسعه پایدار، خاطر نشان کرد: به همین منظور این دو طرح با هم موازی بوده و باید وضعیت آن تعیین تکلیف شود  چرا که طرح های مذکور در حال اجرا است.وی در خصوص اجرای این  طرح اظهار داشت: در این طرح نظارت دولت در پرداخت تسهیلات بر اساس رسته و زنجیره مشخص می شود که جزء محسنات طرح است.

ادامه مطلببازاریابی مراودات تجاری صادرات و وواردات خراسان شمالی با 26 کشور دنیا

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از بازاریابی مراودات تجاری، صادرات و واردات کالا این استان  با26کشور دنیا خبرداد و از جمله آنها را اقلیم گرجستان، عراق، سوریه، امارات متحده عربی، پاکستان، افغانستان، ترکیه،ازبکستان و.... برشمرد

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی با تاکید بر استمرار و تداوم روابط تجاری واقتصادی و... با کشور های مختلف به خصوص همسایه به تشریح پتانسیل ها و ظرفیت های استان خراسان شمالی پرداخت وگفت: دراین راستا اتاق بازرگانی خراسان شمالی با کمک وهمراهی دستگاه های اجرایی استان به ویژه استانداری درتمام صحنه ها حضور فعال داشته است.

وی اظهارکرد: سال گذشته با وجود تحریم ها و تمام مشکلات موجود استان خراسان شمالی توانست به 22 کشور دنیا صادرات داشته باشد.وی به وجود حدود 400 کارخانه تولیدی در استان خراسان شمالی و صادرات 71 نوع کالا از این استان به کشورهای مختلف اشاره کرد وگفت: استان خراسان شمالی یکی از استان های فعال در زمینه تولید صنادیع  دستی از جمله تولید گلیم بافی و فرش است.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی پذیرش واعزام هیات های تجاری به کشورهای مختلف را از جمله اقدامات مهم اتاق بازرگانی خراسان شمالی برشمرد و از جمله آن را پذیرش هیات تجاری از گرجستان به این استان و بالعکس اعزام هیاتی تجاری از خراسان شمالی به گرجستان اعلام کرد که نتایج موثری به همراه داشت.صمدی استان خراسان شمالی را قطب کشاورزی در کشور اعلام کرد که محصولات کشاورزی فراوانی دراین استان تولید و به کشورهای همسایه صادر می شود.وی پرورش دام حیوانی استان خراسان شمالی را از دیگر پتانسیل های خوب این استان برشمرد که از این استان دام های فراوانی به استان های دیگر صادر می شود.وی همچنین تولید پرورش اسب اصیل ترکمن و فرش دورو را از مزیت های خوب این استان دانست که مورد استقبال و علاقمندی اکثر کشورهای همسایه چون قرقیزستان، تاجیکستان و... قرار گرفته است.

صمدی به 310 کیلومتر مرز مشترک استان خراسان شمالی با کشور ترکمنستان اشاره کرد وگفت:به طور حتم بازگشایی این مرز در آینده در مراودات و روابط تجاری در توسعه این استان تاثیرگذار خواهد بود.وی استان خراسان شمالی رایکی از استان های فعال در زمینه های مختلف سرمایه گذاری و تولیدات داخلی دانست وافزود: این استان دارای کارخانجات بزرگ چون پتروشیمی، کارخانه آلومینا، سیمان و ... است که بیشترین صادرات را به کشورهای دنیا دارد.وی همچنین تولید زعفران ، پسته  و خشکبار را از دیگر پتانسیل های دیگر این استان برشمرد .

وی از رصدد بازاریابی مراودات تجاری، صادرات و واردات کالا این استان  با 26 کشور دنیا خبرداد و از جمله آنها را اقلیم گرجستان، عراق، سوریه، امارحات متحده عربی، پاکستان، افغانستان، ترکیه،ازبکستان، تاجیکستان ، روسیه، اوکراین، هند، چین،لهستان وحتی ایتالیا، آلمان بازاریابی صادرات و واردات انجام می شود.

ادامه مطلبسفر هیات تجاری خراسان‌شمالی به کشور آلمان

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان‌شمالی از سفر یک هیات تجاری از این استان به کشور آلمان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در گفت و گو با ایسنا، منطقه خراسان‌شمالی، گفت: به احتمال فراوان این هیات تجاری در اوایل دی ماه سال جاری به این کشور سفر می‌کند.وی با اشاره به اینکه آلمان کشوری است که به صنایع دستی علاقه فراوانی دارد، افزود: یکی از اهداف اصلی این سفر برای بازاریابی فرش‌های این استان به خصوص فرش‌های دو رویه تمام ابریشم دویدوخ است.

صمدی ادامه داد: آلمان یکی از بازارهای اصلی فرش ایران بود که این بازار هنگام تحریم از رونق افتاد. به گفته وی معرفی محصولات کشاورزی همچون زعفران، پسته و همچنین محصولات پتروشیمی از دیگر اهداف سفر این هیات تجاری است.

این مقام مسئول در ادامه بیان کرد: علاوه بر آن درصدد هستیم تا یک هیات تجاری را به کشور ایتالیا اعزام کنیم اما هنوز مجوزهای لازم دریافت نشده است.وی تصریح کرد: اتاق بازرگانی این استان به منظور شناسایی بازارهای هدف و همچنین معرفی محصولات این استان در سال جاری سفرهایی به کشورهای مختلف همچون گرجستان، آذربایجان، قزاقستان و ترکیه داشته است.

 

ادامه مطلب

  

آمادگی اتاق بازرگانی برای برگزاری دوره آموزشی مرتبط با مشکلات بیمه ای برای کارفرمایان

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از آمادگی اتاق بازرگانی برای برگزاری دوره آموزشی مرتبط با مشکلات بیمه ای برای کارفرمایان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی محمد صمدی در دیدار با مدیرکل تامین اجتماعی خراسان شمالی با تاکید بر توسعه تعاملات با این اداره کل، گفت: هرچه روابط فی مابین اتاق بازرگانی و تامین اجتماعی بیشتر باشد بی شک مشکلات مرتبط نیز کاهش می یابد.وی افزود: باتوجه به اینکه تمامی واحدهای تولیدی و کارفرمایان به نوعی با تامین اجتماعی و بیمه مرتبط هستند توسعه تعاملات با این نهاد می تواند باعث رفع مشکلات این حوزه شود.

صمدی اظهار داشت: دراین راستا به منظور آشنایی هر چه بیشتر کارفرمایان با قوانین و مقررات بیمه ای اتاق بازرگانی آمادگی برگزاری دوره های آموزشی مرتبط با قوانین بیمه ای برای این اقشار را دارد.وی تصریح کرد: اتاق بازرگانی طی برنامه ریزی انجام گرفته هر ماه جلسات و دوره های آموزشی متعدد را در حوزه های کاری مختلف برای کارفرمایان و مدیران واحدهای تولیدی برگزار می کند.وی خاطرنشان کرد: به همین منظور در اولین فرصت  ممکن دوره آموزشی قوانین بیمه ای نیز برای کارفرمایان با استفاده از اساتید مطرح کشور برگزار  خواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی متذکر شد: بی شک با آگاهی هر چه بیشتر کارفرمایان با این مسائل بیشتر در جریان قوانین مرتبط قرار گرفته و با اطلاع حقوق خود بیشتر نیز به آنها توجه می کنند که می تواند تاثیرگذاری خوبی در کاهش مشکلات این حوزه داشته باشد.وی از خراسان شمالی به عنوان استانی کمتر توسعه یافته یاد کرد که نیازمند همراهی و همکاری هر چه بیشتر دستگاه های دولتی و خصوصی برای حل مشکلات و توسعه هر چه بیشتر استان است.مدیرکل تامین اجتماعی خراسان شمالی نیز دراین دیدار با تایید سخنان ریاست اتاق بازرگانی مبنی بر توسعه همکاری ها، گفت: یکی از مشکلات امروز تامین اجتماعی عدم اطلاع اقشار مختلف جامعه از قوانین ومقررات بیمه ای است.

محمد علی عباس زاده اظهارداشت: متاسفانه جامعه بیمه شدگان و کارفرمایان در مواقعی به دلیل همین عدم اطلاع زمانی به سازمان مراجعه می کنند که دچار مشکل شده و این مشکل حاد گشته و کار از کار گذاشته است.وی تصریح کرد: این درحالی است با مراجعه به موقع و آشنایی با حق و حقوقات خود می توانند از بروز این مشکلات جلوگیری کنند.

عباس زاده خواستار برقراری روابط حسنه هر چه بیشتر با اتاق بازرگانی با توجه به مرتبط بودن این اتاق با کارفرمایان شد و گفت: با همکاری این اتاق و تعاملات بیشتر با کارفرمایان بدهکار واحدهای تولیدی می توان در جهت حل مشکلات بیمه ای این واحدها قبل از اینکه مشکل حاد شود اقدامات لازم صورت گیرد.وی از اتاق بازرگانی به عنوان اهرمی مناسب برای وصول مطالبات و دفاع از حق و حقوقات کارفرمایان و بیمه شدگان یاد کرد.

مدیرکل تامین اجتماعی خراسان شمالی یاد آور شد: دراین راستا می توان با همکاری بیشتر اسامی کارفرمایان بدهکار را به اتاق اعلام کرد تا با پیگیری اتاق بازرگانی نسبت به پرداخت حق بیمه خود اقدام کنند.وی افزود: با این اقدام در صورت امکان نسبت به تقسیط بدهی این واحدها اقدام لازم صورت می گیرد تا جلوی جرایم بیشتر گرفته شود.عباس زاده متذکر شد: براساس قانون این اداره کل اختیارات تام برای قسط بندی بدهی کارفرمایان بدهکار تا 36 قسط را دارد که کارفرمایان می توانند از این امتیاز استفاده کنند تا منجر به جرایم بیشتر نشود.وی نیز برای برگزاری دوره های آموزشی مرتبط با مشکلات بیمه ای برای کارفرمایان به منظور آشنایی هر چه بیشتر آنها با دعوت از کارشناسان بیمه ای این اداره کل اعلام آمادگی کرد.

ادامه مطلباستقبال سرکنسول ترکیه درمشهد از برقراری پرواز مستقیم بجنورد به ترکیه

سرکنسول ترکیه در استان های خراسان شمالی، جنوبی و رضوی با اظهار خوشبختی از تکمیل شدن فرودگاه بجنورد برای پرواز بین المللی گفت: ما مایل هستیم که از استان خراسان شمالی به ترکیه پرواز مستقیم وجود داشته باشیم و این امر را یک فرصت می دانیم.

 به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی به نقل از خبرگزاری ایرنا، محمت دوغان در دیدار با استاندار خراسان شمالی با بیان اینکه از هشت شهر ایران پرواز مستقیم به ترکیه وجود دارد اظهار کرد: پرواز مستقیم از این استان ظرفیت و پتانسیل برای برقراری ارتباط های بیشتر و رفت و آمد ها خواهد بود. وی با بیان اینکه ترکیه با کشور ایران دارای فرهنگ مشترک است گفت: در منطقه خراسان شمالی ترک زبانانی زندگی می کنند که این امر می تواند روابط بین این دو کشور را بیشتر فراهم کند.وی افزود: به مدت دو سال سرکنسولگری ترکیه در مشهد دایر شده است و امیدوار هستیم که روابط بین این دو کشور بیش از گذشته گسترش یابد.

وی ماموریت سرکنسولگری را قوی تر کردن رابطه ها بین دو کشور عنوان و تصریح کرد: استان خراسان شمالی دارای پتانسیل های زیادی است که به مردم ترکیه معرفی خواهیم کرد و همچنین با سرمایه گذاران ترک نیز در میان خواهیم گذاشت.سرکنسول ترکیه در مشهد با بیان اینکه فرش بافی یک هنر مهم و ظرفیت است گفت: وجود فرش در هر منطقه ای نشان از فرهنگ و تاریخ آن کشور است که ظرفیت اقتصادی نیز به دنبال دارد.

ادامه مطلبارتقاء و استمرار روابط تجاری با کشور ترکیه از برنامه های اصلی اتاق بازرگانی خراسان شمالی

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی ارتقاء، استمرار و تداوم روابط تجاری و صادراتی با کشور ترکیه را از جمله برنامه های اصلی اتاق بازرگانی بجنورد عنوان کرد وگفت: به طور حتم این روابط در توسعه و پیشرفت استان تاثیرگذار خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در دیدار سرکنسول ترکیه وهیات همراه آن که در محل اتاق بازرگانی بجنورد با حضور تنی چند از مدیران کل دستگاه های اجرایی استان و اعضای هیات نمایندگان اتاق بجنورد برگزار شد، ضمن قدردانی از حضور این هیات ترکی در استان خراسان شمالی، روابط ایران با کشور ترکیه را در زمینه های مختلف تجاری، اقتصادی و... طی سالیان گذشته واکنون مطلوب ارزیابی کرد.وی با تاکید بر استمرار و تداوم روابط تجاری واقتصادی و... با کشور ترکیه، اظهارکرد: قدمت تاریخ، فرهنگ و اقتصاد ایران با کشور ترکیه از هر نظر به هم نزدیک است براین اساس بایستی از این پتانسیل و ظرفیت به خوبی استفاده کنیم.

صمدی به تشریح پتانسیل ها و ظرفیت های استان خراسان شمالی پرداخت وگفت: اتاق بازرگانی خراسان شمالی با کمک وهمراهی دستگاه های اجرایی استان به ویژه استانداری درتمام صحنه ها حضور فعال داشته است.وی اظهارکرد: سال گذشته با وجود تحریم ها و تمام مشکلات موجود، استان خراسان شمالی توانست به 22 کشور دنیا صادرات داشته باشد.

وی به وجود حدود 400 کارخانه تولیدی در استان خراسان شمالی و تولیدات 71 نوع کالا و صادرات 22 نوع کالا از این استان به کشورهای مختلف اشاره کرد وگفت: استان خراسان شمالی یکی از استان های فعال در زمینه تولید صنایع  دستی از جمله تولید گلیم و فرش است.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی پذیرش واعزام هیات های تجاری به کشورهای مختلف را از جمله اقدامات مهم اتاق بازرگانی خراسان شمالی برشمرد که از جمله آن را پذیرش هیات تجاری از گرجستان به این استان و بالعکس اعزام هیاتی تجاری از خراسان شمالی به گرجستان و آذربایجان اعلام کرد که نتایج موثری به همراه داشته است.صمدی استان خراسان شمالی را قطب کشاورزی در کشور اعلام کرد که محصولات کشاورزی فراوانی دراین استان تولید و به کشورهای همسایه صادر می شود.وی پرورش دام حیوانی استان خراسان شمالی را از دیگر پتانسیل های خوب این استان برشمرد که از این استان دام های فراوانی به استان های دیگر صادر می شود.

صمدی همچنین تولید پرورش اسب اصیل ترکمن و فرش دورو را از مزیت های خوب این استان دانست که مورد استقبال و علاقمندی اکثر کشورهای همسایه چون قرقیزستان، تاجیکستان و... قرار گرفته است. صمدی به 310 کیلومتر مرز مشترک استان خراسان شمالی با کشور ترکمنستان اشاره کرد و گفت: به طور حتم بازگشایی این مرز در آینده در مراودات و روابط تجاری در توسعه این استان تاثیرگذار خواهد بود.

وی استان خراسان شمالی را یکی از استان های فعال در زمینه های مختلف سرمایه گذاری و تولیدات داخلی دانست و افزود: این استان دارای کارخانجات بزرگ چون پتروشیمی، کارخانه آلومینا، سیمان و ... است که بیشترین صادرات را به کشورهای دنیا دارد.وی همچنین تولید زعفران ، پسته  و خشکبار را از دیگر پتانسیل های این استان برشمرد .

وی از رصد بازاریابی مراودات تجاری، صادرات و واردات کالا  با 26 کشور دنیا خبرداد و گفت: از جمله آنها با اقلیم گرجستان، عراق، سوریه، امارات متحده عربی، پاکستان، افغانستان، ترکیه،ازبکستان، تاجیکستان ، روسیه، اوکراین، هند، چین، لهستان وحتی ایتالیا، آلمان بازاریابی صادرات و واردات انجام می شود.

صمدی از سرمایه گذاران تجاری ترکیه خواست صادرات محصولاتی از قبیل پیاز، سیب زمینی، انگور از استان خراسان شمالی داشته باشند و به صورت تهاتر این استان هم کالاهای مورد نیاز خود را ازکشور ترکیه خریداری کند.

سرکنسول ترکیه در استان های خراسان شمالی، جنوبی و رضوی نیز در این نشست اظهار داشت: در سفر به خراسان شمالی به این نتیجه رسیدیم که این استان در تقویت روابط ایران و ترکیه سهم بسیار خوبی دارد.محمت دوغان افزود: این استان به ویژه در زمینه  گردشگری می تواند روابط خوبی با ترکیه داشته و تبادلاتی برقرار کند.وی تصریح کرد: در این راستا به مرور زمان و با تکمیل شدن فرودگاه بین المللی بجنورد می توان پروازهای مستقیمی ازاین استان به ترکیه برقرار کرد.

سرکنسول ترکیه در استان های خراسان متذکر شد: با توجه به اطلاعات خوبی که از این استان به دست آورده ایم بسیار علاقه مند به برقراری روابط در حوزه های مختلف اقتصادی، گردشگری و ... با این استان هستیم.

ادامه مطلبقابلیت بالای خراسان شمالی برای سرمایه گذاران ترک

رییس اتاق بازرگانی، کشاورزی، صنایع و معادن خراسان شمالی با اشاره به  قابلیت بالای خراسان شمالی برای سرمایه گذاران ترک از آنها خواست تا در این استان در زمینه های مختلف سرمایه گذاری مشترک داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، رییس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در دیدار سرکنسول ترکیه در استان های خراسان شمالی، جنوبی و رضوی با استاندار خراسان شمالی با بیان اینکه این استان به بیش از 22 کشور دنیا صادرات دارد گفت: کشور ترکیه چهارمین مقصد صادرات کالاهای تولیدی این استان است. محمد صمدی با بیان اینکه خراسان شمالی دارای ظرفیت و پتانسیل بالایی در حوزه های محصولات کشاورزی، صنعت، صنایع دستی است افزود: همچنین از نظر گردشگری نیز به دلیل داشتن امکان تاریخی، تفریحی و مناطق سرسبز و بکر نیز ظرفیت بسیار بالایی دارد.

وی از سرمایه گذران ترک خواست تا در این استان در زمینه های مختلف سرمایه گذاری داشته باشند و افزود: روابط تجاری این استان با ترکیه خوب است اما باید تلاش کنیم تا از ظرفیت ها بیشتر استفاده کنیم.

معاون هماهنگی و امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان شمالی نیز در این نشست گفت: قابلیت این استان در حوزه فرش و صنایع دستی برای صادرات بسیار بالا است و قابلیت عرضه جهانی دارد.محمود دلپسند اظهار کرد: فرش ابریشم دوروی ترکمن و فرش کردی این استان به ثبت ملی و بین المللی رسیده و از نظر کیفیت بسیار بالا است.وی با بیان اینکه فرش این استان امکان حضور در بازارهای جهانی دارد گفت: هم اکنون می طلبد که این صنعت به دانش نیز وصل شود و برای صادرات آن بازاریابی شود.

دلپسند اظهار کرد: فرش تولیدی این استان این ظرفیت را دارد که با سلیقه مشتری بافته و به سفارش آنان بسته بندی شود.وی از دیگر قابلیت های این استان در حوزه صادرات را محصولات باغی، خشکبار و سایر عنوان کرد.

ادامه مطلب