سفر هیات تجاری بازاریابی عراق به استان خراسان شمالی

هیات تجاری بازاریابی کشور عراق به منظور سرمایه گذاری مشترک و صادرات و واردات اول بهمن سال جاری به مرکز استان خراسان شمالی بجنورد سفر می کنند.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن وکشاورزی استان خراسان شمالی، هیت تجاری بازاریابی کشور عراق فردا (اول بهمن ) امسال در راستای  سرمایه گذاری مشترک به مرکز استان خراسان شمالی  شهر بجنورد  سفر می کنند.
این گزارش حاکی است  باتوجه به فعالیت هیات تجاری بازاریابی عراق در زمینه مواد غذایی، محصولات کشاورزی، این سفر در راستای سرمایه گذاری مشترک و صادرات و واردات انجام خواهد شد.درهمین راستا جلسه ای روز جمعه اول بهمن 95 با حضور تجار و بازرگانان استان خراسان شمالی در محل اتاق بازرگانی بجنورد راس ساعت 16 برگزار می شود. گفتنی است اعضای هیات تجاری وبازاریابی عراق در این سفر به مرکز استان خراسان شمالی متشکل از حمید جیاد موحان رئیس انجمن دوستی عراق وایران،عادل قاسم عگیل تاجر مواد غذایی ورحیم ثجیل جیر تاجر مواد غذایی است.

ادامه مطلبدهمین جلسه کارشناسی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی برگزار شد

 

 

دهمین جلسه کارشناسی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با حضور رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی، کارشناسان اداره جهاد کشاورزی استان ونماینده ای از اداره کل بیمه  و رئیس کانون کارشناسان دادگستری استان پیرامون 3 دستور کار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در این نشست با اشاره به وارد آمدن خسارت به تاکداران استان  بر اثر بیماری سفیدک انگور پیشگیری از بروز این آفت در سال آینده را از مهمترین برنامه ها برشمرد.وی افزود: مسئولان مربوطه باید با اطلاع رسانی مناسب و حمایت از تاکداران چاره ای اساسی برای عدم بروز این آفت در سال آینده بیندیشند.صمدی خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت اقتصادی کشاورزان، در طول سال تنها امیدشان به همین برداشت محصول در موعد مقرر است که در صورت آفت زدگی انها را با مشکلات عدیده مواجه می کند.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز دراین جلسه با اشاره به مواجه شدن سطح بسیار زیادی  از باغات استان با بیماری سفیدک داخلی انگور، گفت: این بیماری خسارت میلیاردی به باغات انگور استان و به ویژه بجنورد وارد آورد.

اشکان کاویانی با بیان اینکه گاها حدود 100 سال از ایجاد این تاکستان ها می گذرد، اظهار کرد: این بیماری در طول سال های گذشته همیشه بوده و تاکداران همواره با آن مواجه بوده اند ولی علت اینکه چرا در سال جاری تا این اندازه خسارت داشته مشخص نشده است.وی با تاکید بر برنامه ریزی دقیق تر برای عدم بروز این بیماری در سال آینده، افزود: هم اکنون با توجه به وجود این بیماری در باغات که این بیماری منتظر مساعد شدن شرایط دما و رطوبت برای تکثیر مجدد است تا باغات را از بیخ و بن برچیند، تاکداران  بسیار نگران این مساله هستند.

کاویانی از این باغات به عنوان سرمایه ملی یاد کرد که زحمات بسیاری برای آنها تا به امروز کشیده شده و گفت: با این وجود هیچ گونه حمایت دولتی تا کنون صورت نگرفته در حالی که باید برای این معظل اهمیت بسیار زیادی قائل بود و به کشاورزان و تاکداران برای حل آن کمک کرد تا این بیماری در سال 96 توسعه پیدا نکند.وی بیان کرد: در حال حاضر تاکداران از نظر معیشت بسیار در سختی قرار دارند و در صورت عدم کنترل این بیماری در سال آینده و وارد آمدن خسارت مجدد به آنها می تواند مشکلات بسیاری را برای آنها به همراه آورد.وی با بیان اینکه در سال های گذشته سموم معرفی شده فایده ای در کنترل این بیماری نداشته ، گفت: کشاورزان هزینه بسیاری برای خرید این سموم صرف کردند ولی فایده ای برای آنها نداشته است.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی خراسان شمالی با اشاره به معرفی یک سم موثر در سطح دنیا برای کنترل این بیماری، اظهار کرد: اگر فقط بر اساس دستورالعمل های موجود در سال آینده هم پیش رویم بی شک کارایی لازم را نخواهد داشت.وی افزود: در سال جاری شاید بیش از 10 هزار خانوار در سطح 30 روستای استان به دلیل شیوع این بیماری بیچاره شده اند.

وی خواستار تعیین تکلیف برای جلوگیری از بروز این بیماری در سال آینده توسط مسئولین زیربط و یا حداقل واگذاری اقدامات به یک شرکت متخصص شد تا این مشکل را در سال آینده نیز شاهد نباشیم.

 وطنی، نماینده تامین اجتماعی نیز دراین جلسه بر نهایت همکاری اداره کل تامین اجتماعی استان با کارفرماها و واحدهای تولیدی بدهکار به این سازمان در راستای حمایت از  تولید و رونق استان تاکید کرد.وی اظهارکرد: سازمان تامین اجتماعی با مدنظر قرار دادن وضعیت نامناسب اقتصادی کشور در راستای حمایت از کارفرماها و صنعتگران در پرداخت بدهی های و جرایم خود به سازمان به صورت اقساط موافقت کرده است.وی افزود: در راستای مساعدت و همکاری سازمان تامین اجتماعی با کارفرماها و صنایع بدهکار به سازمان تامین اجتماعی  مقرر شده بدهی وجرایم کارفرماها در شعب تامین اجتماعی شهرستان ها 24 ماهه و دراستان 36 ماهه قسط بندی شود.

وی در خصوص زمان اخطار و حکم اجرائیه سازمان تامین اجتماعی و با صنایع بدهکار، گفت:  زمانی که بدهی صنایع بدهکار برآورد شود یک ماه به صنایع و کارفرما بدهکارمهلت داده می شود که نسبت به رای اعتراض کنند.وی مدت زمان ارجاع پرونده کارفرمای بدهکار به هیات های بدوی واجرایی را 4 تا5 ماه اعلام کرد وافزود: زمانی که بدهی کارفرما به سازمان تامین اجتماعی قطعی شد کارفرما مکلف است ظرف 48 درصد نسبت به واریز بدهی خود اقدام کند.وی ادامه داد: اگر کارفرمای بدهکار نقدا تمام بدهی خود را پرداخت کرد 40 درصد جرایم بدهی آن بخشیده می شود.

وطنی قسط بندی صفر تا 100 بدهی ها را تنها راهکار سازمان تامین اجتماعی برای کارفرماهایی که نمی توانند بدهی خود را پرداخت کنند اعلام کرد وافزود: جرایم قبل از اجرائیه حکم بخشیده می شود درصورتی که کارفرماها تمام بدهی خود را پرداخت کنند.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی نیز در رابطه با تقسیط بدهی ها کارفرماهای بدهکار به سازمان تامین اجتماعی ، پیشنهاد داد: در راستای تسهیل وکمک بیشتر به صنایع وکارفرماهای بدهکار به تقسیط بدهی ماهانه این افراد یک سال مهلت داده شود.هادی عسگری، افزود: این بدان معنا است که تقسیط بدهی کارفرماهای بدهکار در شعب تامین اجتماعی شهرستان ها از 24 ماه به 36 ماه و استان از 36 ماه به 48 ماه افزایش یابد.

عسکری از سازمان تامین اجتماعی خواست قبل از ثبت اجرائیه نهایی وتقسیط بدهی کارفرماها  با معاونت اقتصادی استانداری هماهنگ شوند تا طی تعیین تکلیف با تولید کننده یک فرصت حداقل یک ماهه داده  شود تا تسویه حساب بدهی خود را انجام دهند.

 

ادامه مطلبپیگیر حمایت از باغداران برای پیشگیری از بروز دوباره سفیدک انگور در سال آینده هستیم

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از  پیگیری جدی اتاق بازرگانی استان در راستای حمایت از باغداران استان به منظور پیشگیری از شیوع بیماری سفیدک داخلی انگور در سال آینده  در سطح کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی ، جلسه رایزنی چگونگی نحوه پیشگیری شیوع  بیماری سفیدک داخلی انگور با  حضور رئیس اتاق بازرگانی، رئیس کمیسیون کشاورزی و ارگانیک اتاق بازرگانی، رئیس حفظ نبات، معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی و تنی از چند از باغداران انگور خراسان شمالی برگزار شد.محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی استان دراین جلسه که با حضور مسئولین مربوطه و تنی از چند از باغداران فعال استان درمحل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد از پیگیری جدی اتاق بازرگانی استان در راستای حمایت از باغداران استان به منظور پیشگیری از شیوع این بیماری در سال آینده  در سطح کشور خبرداد .وی افزود: متاسفانه از نظر اقتصادی تاکداران این استان خسارا ت زیادی دیده اند که باید با راهکارهای عملی و اقدامات جدی درصدد رفع این مشکل باشیم.

صمدی از مسئولان مربوطه خواستار کمک ومساعدت برای تامین نقدینگی کشاورزان برای هزینه های تولید شد.وی اظهارکرد: هم اکنون تاکداران این منطقه برای هزینه های نیروی کار ، تغذیه گیاهان سموم  و... نیاز به کمک دارند.وی خواستار چاره سازی برای رفع بیماری سفیدک داخلی انگور شد و گفت: متاسفانه امسال مشتری های انگور را در بازارهای خارجی و داخلی از دست داده ایم.وی اظهارکرد: هرساله  محصول تاکستان های این استان به بازار کشورهای خارجی صادر و همچنین به سایر استان های کشور حمل می شد اما در سال جاری به علت شیوع بیماری سفیدک داخلی و کاهش تولید مشتری های خود را دراین خصوص از دست داده ایم.

وی تاکید بر اطلاع رسانی به موقع از زمان سم پاشی به کشاورزان استان از سوی جهاد کشاورزی، گفت:بایستی بازدیدها به صورت میدانی به موقع  توسط کارشناسان جهاد کشاورزی از سطح باغات استان انجام شود.صمدی افزود: همچنین تمامی سم های ایرانی و خارجی با نظارت سازمان حفظ نباتات و جهاد کشاورزی  در اختیار باغداران قرار گیرد.وی اطلاع رسانی از نوع سم، بیمه فراگیر محصول و پیگیری بخش مالی و تسهیلات به کشاورزان خسارت دیده از دیگر اقدامات موثر در پیشگیری این بیماری در سطح باغات استان در سال آینده عنوان کرد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در بخش دیگر سخنان خود  استان خراسان شمالی را به عنوان قطب کشاورزی در سطح کشور یاد کرد و به تولید و پرورش 24 نوع گیاهان دارویی دراین استان اشاره کرد که بایستی برای فروش وصادرات محصولات استان به دیگر کشورها به دنبال راهکار اساسی باشیم.صمدی افزود: دراین راستا طی پیگیری های انجام شد ه از سوی اتاق بازرگانی بجنورد مکاتباتی  با روسای اتاق بازرگانی سراسراستان ها درخصوص کیفیت بالای محصولات استان خراسان شمالی منجمله پیاز وسیب زمینی و... انجام شد.

وی به جلسه اخیر شورای روسای اتاق های بازرگانی سراسر استان ها درتهران و جلسه کمیسیون سرمایه گذاری کشور اشاره کرد و افزود: استان خراسان شمالی بیش از  124  هزار تن پیاز و محصولات کشاورزی مازداد برمصرف استان تولید کرده که هم اکنون در انبارهای استان به نحوه مطلوب نگهداری می شود.وی ادامه داد: دراین راستا از تجار و بازرگانان سایر استان ها در سطح کشور خواسته ایم تا نسبت به صادرات محصولات خراسان شمالی به کشورهای هدف وتامین مایحتاج استان های مورد نیاز با اتاق بازرگانی خراسان شمالی در ارتباط باشند.

درادامه رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی خراسان شمالی به وارد شدن خسارت 100 میلیارد تومانی  بیماری سفیدک داخلی انگور به باغات انگور استان و به ویژه بجنورد اشاره کرد. اشکان کاویانی با اذعان به اینکه این بیماری در طول سال های گذشته همیشه بوده و تاکداران همواره با آن مواجه بوده اند، اظهارکرد: متاسفانه علت اینکه چرا در سال جاری تا این اندازه خسارت داشته مشخص نشده است.وی باغات استان را یک  سرمایه ملی دانست که زحمات بسیاری برای آنها تا به امروز کشیده شده است ولی متاسفانه هیچ گونه حمایت دولتی تا کنون صورت نگرفته در حالی که باید برای این معضل اهمیت بسیار زیادی قائل بود و به کشاورزان و تاکداران برای حل آن کمک کنند.

وی در رابطه با سموم معرفی شده از سوی جهاد کشاورزی نیز گفت: در سال های گذشته سموم معرفی شده فایده ای در کنترل این بیماری نداشته  و کشاورزان هزینه بسیاری برای خرید این سموم صرف کردند .وی خواستار تعیین تکلیف برای جلوگیری از بروز این بیماری در سال آینده توسط مسئولین زیربط و یا حداقل واگذاری اقدامات به یک شرکت متخصص شد تا این مشکل را در سال آینده نیز شاهد نباشیم.

محمد رضایی ، رئیس حفظ نباتات خراسان شمالی نیز بیماری سفیدک داخلی را از جمله بیماری های جلبگی یاد کرد که رطوبت بالا را می طلبد و در روستاهای که رطوبت نسبی بالای دارد عارض می شود.وی افزود:میزان شدت بیماری سفیدک داخلی انگور درتمام باغات استان کمتر از 20 درصد نبوده و باغاتی که خسارت 100 درصد داشته اند  شامل باغ هایی بودند که اکثرا رها شده وکمترین رسیدگی را داشتند.وی ازران ترین قیمت سم دراین نوع بیماری را از 30 تا 40 هزارتومان اعلام کرد که تا 180 هزار تومان هم می رسد.

رضایی آموزش 6 ناظر وکارشناسان گیاه شناسی از بخش خصوصی در 33 روستا شهرستان بجنوردرا از جمله  اقدام موثرسازمان حفظ نبات استان برای مقابله با شیوع این بیماری درسال آینده اعلام کرد.رضایی به سفر رئیس ستاد مدیریت بحران کشور در مردادماه امسال به استان اشاره کرد وگفت: طی این سفر مورد موافقت قرار گرفت بیماری سفیدک داخلی انگور یک بیماری بحرانی است که باید مورد توجه و حمایت های خاص قرار گیرد.وی افزود: بنابراین در نهایت پیشنهاد داد دراین خصوص یک میلیارد تومان اعتبار به صورت تملک و مبلغ 2 میلیارد تومان نیز از طریق تسهیلات سرمایه درگردش برای تاکداران خسارت دیده لحاظ شود.

وی از مستقر کردن ایستگاه های پیش آگاهی در مناطق روستایی درداخل باغ ها خبرداد تا این ایستگاه ها درجه و رطوبت هوا را نشان دهند  که به محض تامین اعتبارات مربوطه اقدام به نصب آن در باغات خواهیم کرد تا بهترین زمان مقابله با این بیماری را به کشاورزان اعلام شود.رضایی در رابطه با تامین سم این بیماری نیز گفت: دراین رابطه تمام اقدامات انجان شده خوشبختانه تنوعی از سموم قدیم و جدید تهیه شده و سم های مورد نظر در اسفند ماه امسال وارد استان می شود.

بهنام تشکری معاون بهبود سازمان جهاد کشاروزی خراسان شمالی نیز دراین جلسه یکی از اصول اولیه مقابله با این بیماری را پیشگیری قبل از وقوع اعلام کرد وگفت: متاسفانه اکنون تمام باغات استان مستعد این بحران برای سال آینده هستند چون عامل بیماری وجود دارد و باید تلاش کنیم این عامل بیماری را ازباغات استان خارج کنیم.وی موضوع سم را یک موضوع فوق العاده تخصصی دانست وافزود: منتهی روش استفاده از این سم باید مورد توجه باغدران قرار گیرد.تشکری درپایان متذکر شد: مرجع تخصصی سم سازمان حفظ نباتات است و مانباید ضعف مدیریت خودمان را پایه ضعف سم قرار دهیم.

گفتنی است: دراین جلسه مقرر شد جهت پیگیری مصوبات جلسه فوق و نتایج اقدامات صورت گرفت به زودی جلسه دیگر با حضور باغداران برگزارشود.

ادامه مطلبپیام تسلیت اتاق بازرگانی خراسان شمالی به مناسبت ارتحال جانگذار آیت الله هاشمی رفسنجانی

در پی درگذشت ناگهانی آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام یار دیرین امام، انقلاب و رهبری  و خدمتگذار جمهوری اسلامی ایران اتاق بازرگانی خراسان شمالی پیام تسلیت صادراست.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، متن پیام تسلیت به شرح ذیل است.

اناالله واناالیه راجعون

رحلت جانگذار آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام، انقلاب و رهبری  و خدمتگذار جمهوری اسلامی ایران را به محضر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) ملت شریف ایران به ویژه مردم شهید پرور و غیور خراسان شمالی تسلیت عرض می نمائیم. بی شک نقش اساسی این مجاهد نستوه در مبارزه با رژیم ستم شاهی، شکل گیری و پیشبرد نهضت اسلامی به رهبری امام راحل و عظیم الشان و همچنین خدمات ارزشمند ایشان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در جایگاه ها و مسئولیت های گوناگون سیاسی، هیچگاه از ستور ماندگار تاریخ انقلاب اسلامی و خاطره مردم انقلابی ایران محو نخواهد شد . این ضایعه دردناک را و از خداوند تبارک و تعالی برای آن مجاهد بزرگ، علو درجات را آرزومندم. با دعای خیر در حق این عالم ربانی علو درجات آن فقید وصبر واجر بازماندگان را از خداوند متعال خواستاریم.

 

ادامه مطلبدوره آموزشی " امور گمرکی و ترخیص کالا" در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد

 

دوره آموزشی " امور گمرکی و ترخیص کالا" به مدت دو روز و با شرکت 120 نفر نفر از تجار و بازرگانان استان در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، در راستای ارتقاء سطح آگاهی علمی و آشنایی تجار و بازرگانان، بنگاههای اقتصادی، صاحبان صنایع و مشاغل دوره آموزشی " امور گمرکی و ترخیص کالا" همزمان با 18 و 19 دی ماه در محل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد.

بر اساس این گزارش در این دوره آموزشی بیش از  120 نفر از تجار و بازرگانان و صاحبان صنایع و مشاغل و بنگاه های اقتصادی شرکت داشتند. این گزارش حاکی است آموزش مباحث این دوره را دکتر راشدی اشرفی از اساتید برجسته اتاق ایران بر عهده داشت. گفتنی است بعد از برگزاری این دوره، گواهینامه معتبر صادر و تقدیم حضور افراد شرکت کننده می شود.

 

 

ادامه مطلبعال سازی مرکز تجاری فعال به منظور افزایش مبادلات تجاری بین دو کشور

رایزن جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان از فعال سازی مرکز تجاری به منظور افزایش مبادلات تجاری بین دو کشور خبرداد وگفت: این کشور به منظور افزایش و تقویت مبادلات و محصولات با کیفیت درصدد فعال کردن مرکز تجاری است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، نشست تجار وبازرگانان خراسان شمالی با رایزن بازرگانی ایران در ترکمنستان در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در این نشست با اشاره به مرز مشترک ترکمنستان و خراسان شمالی، مشکلات موجود بین این استان و ترکمنستان را تشریح کردند. محمد صمدی عدم تعامل و صدور ویزا و روادید برای تجار و بازرگانان ایرانی از کشور ترکمنستان و عدم انتقال حوالجات و انتقال پول از کشور ترکمنستان  را از مشکلات موجود برشمرد.وی همچنین اظهار داشت: متاسفانه مطالبات معوق تجار و بازرگانان ازموسسات دولتی و خصوصی ترکمنستان نیز پرداخت نشده که مطالبه جدی تجار این استان است.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با تاکید بر عدم وجود گمرک مرزی و بازارچه مرزی در استان خراسان شمالی در منطقه پرسه سو، گفت: با توجه به تردد و جمعیت بسیار این منطقه در استان و تصویب بازگشایی این مرز در دوره های گذشته لازم این تا این مرز مجددا بازگشایی شود. رایزن بازرگانی ایران در ترکمنستان نیز در این نشست در رابطه با رسیدگی  به مشکلات تجار خراسان شمالی و تقویت روابط تجاری بین کشور ترکمنستان و خراسان شمالی به بحث و گفتگو پرداختند.

رحمت الله خرمالی به مزیت ها و پتانسیل های کشور ترکمنستان اشاره کرد وگفت: این کشور به منظور افزایش و تقویت مبادلات و محصولات با کیفیت درصدد فعال کردن مرکز تجاری است. وی صنعت نفت و گاز ترکمنستان را از مهمترین ارکان اقتصاد ملی و منبع درآمد ارزی این کشور دانست و دررابطه با توسعه واردات محصولات به کشورهای همسایه،اظهارکرد: خیلی ازکشورها از جمله افغانستان وهندوستان محصولات پتروشیمی و نفتی  به ایران و ترکمنستان صادرات و واردات دارند. وی به حجم مبادلات کالا بین ایران و ترکمنستان اشاره کرد که تراز مثبت آن به نفع کشور ترکمنستان بوده و قسمت عمده آن را معاملات خرید و فروش گاز تشکیل می‏ دهد.

خرمالی به پتانسیل های استان خراسان شمالی درحوزه کشاورزی، محصولات ساختمانی، فولاد و...اشاره کرد وگفت: باید رفتار و کالاهای مصرفی این کشور و کشور ایران را در حوزه محصولات ساختمانی ، قیر و....  مورد  مطالعه  قرار دهیم تا بیشتر بتوانیم دراین حوزه ها برای صادرات و واردات ورود پیدا کنیم. وی پیشنهاد داد به طور جد استان خراسان شمالی پیگیر طراحی کمیته توسعه تجارت باشد تا بتوانیم به صورت فصلی و پایشی مشکلات استان درحوزه های تجاری باعضویت صنایع و اتاق بازرگانی استان  مورد رسیدگی قرار گیرد.

رایزن جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان در باره کشت محصولات فرا سرزمینی نیز گفت: دراین رابطه مکاتباتی را با طرف ترکمنی انجام داده ایم تا توسعه همکاری بین خراسان شمالی  وکشور ترکمنستان به خوبی انجام شود. خرمالی به برگزاری کنفرانس منشور انرژی به میزبانی کشور ترکمنستان در سال 2017 اشاره کرد.

رایزن بازرگانی ایران در ترکمستان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون افزون بر 395 میلیون دلار کالا از کشورمان به ترکمنستان صادر شده است. وی محصولات عمده صادرات به این کشور را شامل سیب زمینی، سیمان، محصولات پلاستیکی، ساختمانی، قیر، سرامیک و سایر موارد ذکر کرد و افزود: خراسان شمالی پتانسیل خوبی برای بحث صادرات به این کشور دارد که باید تقویت شود.

رایزن بازرگانی کشورمان در ترکمنستان گفت: در سال 94، جمهوری اسلامی ایران 724 میلیون دلار کالا به کشور ترکمستان صادرات داشته است.وی با بیان اینکه هم اکنون مشکلاتی در واردات و صادرات با این کشور وجود دارد افزود: هم اکنون از سوی دو طرف تلاش می شود تا این مشکلات برطرف و تبادلات تقویت شود.

خرمالی میزان صادرات این کشور در سال 2015 را 9.9 میلیارد دلار و وارات را5.5 میلیارد دلار عنوان کرد. وی بر رفع مشکلات ارتباطات بانکی تاکید کرد و گفت: در این خصوص مکاتباتی داشته ایم، همچنین سعی خواهد شد مشکلات ترانزیتی برطرف شود و تردد کامیون ها افزایش یابد. خرمالی با بیان اینکه پرواز مستقیم تهران - عشق آباد نیز توافق شده است افزود: در آینده نزدیک در هفته دو پرواز مستقیم خواهیم داشت. وی به عدم وصول مطالبات برخی تجار ایرانی نیز در این کشور اشاره کرد و گفت: باید قراردادها مستند نوشته شوند که بتوانیم در این خصوص پیگیری کنیم، قرار داد دو طرف باید به اتاق بازرگانی دو کشور، بورس و سفارت خانه در کشور برسد.

رایزن اتاق بازرگانی ایران در ترکمنستان افزود: آمادگی ایجاد مرکز تجاری نیز داریم و در این خصوص بین دو کشور مبادلاتی شده است.

ادامه مطلببرگزاری نشست هم اندیشی در خصوص مسائل و مشکلات خراسان شمالی و ترکمنستان

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان در نشست هم اندیشی در خصوص مسائل و مشکلات خراسان شمالی و ترکمنستان که با حضور تنی چند از مدیران در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد، اشاره ای به وضعیت اقتصادی و تجاری کشور ترکمنستان و نیز قابلیت های این کشور در زمینه های مختلف کرد.

رحمت الله خرمالی باتاکید بر شناخت مسیر حرکت کشورها در آغاز تجارت با آنها، گفت: باید رفتار کشورها را در زمینه  مورد نظر مطالعه کرده و براین اساس وارد ارتباط با آنها شویم. وی با اشاره به صادرات 9.9 میلیارد دلاری این کشور در سال گذشته، 90 درصد این صادرات را مربوط به نفت وگاز طبیعی و450 میلیون دلار را مربوط به پنبه و منسوجات اعلام کرد. وی رفتار مصرفی این کشور را شامل ماشین آلات، محصولات ساختمانی و ... اعلام کرد که به نوعی مطابق با رفتار تولیدی خراسان شمالی است و افزود: باید تمرکز روی محصولات سیمانی، ساختمانی ومواد غذایی داشته باشیم.

خرمالی با تاکید براین که باید توانمندی های خود و رفتار ترکمن ها را بشناسیم ، متذکر شد: این کشور دنبال متنوع سازی اقتصادی است. وی با اشاره به عدم حضور قدرتمند تجار ایران و خراسان شمالی حتی در حد یک کمیسیون مشترک، خاطرنشان کرد: هم اکنون ارتباط ریلی با این کشور مناسب است و مشکلاتی که درخصوص راه آهن اینچه برون وجود داشت که در حال حل شدن است.خرمالی ادامه داد: با این وجود تردد کامیون های بالای 20 تن در محور باجگیران مورد تایید طرف ترکمن نیست. وی در رابطه با لغو نمایشگاه ایران در ترکمنستان نیز گفت: با توجه به رایزنی انجام شده این نمایشگاه به تعویق افتاد که اطلاع رسانی جدید برای نمایشگاه بعدی انجام و تا 20 دی ماه تعیین تکلیف خواهدشد.

رایزن جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان تصریح کرد: درحوزه فردوگاهی نیز با پیگیری های سفیر کشورمان از اول بهمن ماه پرواز مستقیم بین ایران و ترکمنستان در صورت توافق طرفین انجام می شود. وی با اشاره به تاکید رئیس جمهور ترکمنستان به تولید محصولات جایگزین، گفت: درخواست های استان در خصوص کشت فرا سرزمینی ارسال شده ولی پیگیری در سطح وزیر کشاورزی را می طلبد تا زمینه سازی لازم صورت گیرد.خرمالی در رابطه با خواسته تجارحوزه کشاورزی مبنی بر واگذاری زمین به منظور کشت محصولات کشاورزی، خاطرنشان کرد: براساس قانون ترکمنستان واگذاری عرصه زمین به اتباع خارجی مجاز نیست و باید از طریق پروتکل ورود پیدا کرد تا کارها جلو بیفتد.وی از ایران به عنوان شریک چهارم ترکمنستان در صادرات کالا طی سال گذشته یاد کرد که با 28 درصد کاهش در سال جاری مواجه بوده است.

وی با اشاره به واردات تجهیزات گلخانه ای به ترکمنستان از کشورمان، اظهار داشت: دراین میان حوزه کشاورزی خراسان شمالی نیز می تواند به این امر ورود پیدا کند. خرمالی با تاکید براین که باید هم سفره بودن با ترکمن ها را تقویت کنیم، افزود: در تقویت حضور در ترکمنستان باید به دنبال سرمایه گذاری مشترک در دو کشور باشیم . وی متذکر شد: به تجار ایرانی توصیه می شود حتما قراردادهای دلاری در مراوادات تجاری خود منعقد کنند و قراردادها را در سازمان های مربوطه را رجیستر کنند.

رایزن جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان  مشکل اصلی در حال حاضر محدودیت های ارزی دانست وگفت: دولت ترکمنستان محدودیت های در انتقال ارز دارد که براین اساس تجار استان فقط می توانند 3 تا 6 درصد پولی که سپرده گذاری کرده اند را به دلار تبدیل کنند. وی براین اساس پیشنهاد تنظیم موافقت نامه جامع تجاری، اقتصادی و صنعتی بین ایران و ترکنستان داد وگفت: سخت گیری ترکمنستان در صدور ویزای تجاری و مشکلات گشایش ال سی نیز 80 درصد مشکلات تجار را شامل می شود که به این  منظور پیشنهاد می شود خط اعتباری به ترکمنستان داده شود. خرمالی همچنین در رابطه با بازارچه مرزی پرسه سو نیز اظهارکرد تمرکز ترکمنستان بیشتر تاکید به همین مرزهای موجود است مگر این که با توجه به توافقات قبلی پیگیری های لازم در رابطه با مطالبه جدی و واقعی استان به منظور بازگشایی این مرز مطرح شود.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز  در این نشست با اشاره به ارتباطات گسترده خراسان شمالی و ترکمنستان از سالیان گذشته تا کنون، گفت: این استان و ترکمنستان در زمینه های مختلف تجاری و اقتصادی مراودات دیرینه ای داشته اند. محمد صمدی با اشاره به کمتر شدن این مراودات در سال جاری، عدم تعاملات بالقوه رایزنان بازرگانی  سفارتخانه ها با اتاقهای سراسر کشور به خصوص ترکمنستان را از دیگر مشکلات برشمرد. وی از عدم تعامل و صدور ویزا و روادید برای تجار و بازرگانان ایرانی از کشور ترکمنستان نیز به عنوان دیگر مشکلات یاد کرد و افزود: متاسفانه امکان انتقال ارز بیش از 10 هزار دلار از این کشور برای تجار فراهم نیست.

صمدی به عدم انتقال حوالجات و انتقال پول از کشور ترکمنستان نیز اشاره کرد و اظهار داشت: اتاق مشترکی نیز بین دو کشور ایران و ترکمنستان وجود ندارد که پیگیری های تشکیل این اتاق توسط اتاق بازرگانی استان در حال انجام است. وی تصریح کرد:  متاسفانه مطالبات معوق تجار و بازرگانان ازموسسات دولتی و خصوصی ترکمنستان نیز پرداخت نشده که مطالبه جدی تجار این استان است.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با تاکید بر عدم وجود گمرک مرزی و بازارچه مرزی در استان خراسان شمالی در منطقه پرسه سو، گفت: با توجه به تردد و جمعیت بسیار این منطقه در استان و تصویب بازگشایی این مرز در دوره های گذشته لازم این تا این مرز مجددا بازگشایی شود. وی عدم وجود مرکز تجاری و اقتصادی جمهوری اسلامی در ترکمنستان را از دیگر مشکلات دانست و گفت: طی سال های گذشته سازمان توسعه تجارت مجوز اجاره یک مکان به عنوان مرکز دائمی نمایشگاه های خراسان شمالی را داده ولی به دلیل اجاره های بالا و یا مناسب نبودن فضا فعلا انجام نگرفته است.

رئیس جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز دراین نشست با اشاره به فعالیت قالب کشاورزی استان خراسان شمالی گفت: این استان تولیدات متنوعی دارد که برخی از آنها قابلیت صادرات به کشورهای مختلف از جمله ترکمنستان را دارد. دکتر عبدالله یوسفی همچنین صدور خدمات فنی و مهندسی به لحاظ قابلیت بالای استان در دانش فنی و نهادهای مورد نیاز واحدهای تولیدی و تجهیزات گلخانه ای، خوراک دام وطیور و آبزیان و بذر را از دیگر قابلیت های استان برشمرد. وی با اشاره به ظرفیت بالای کارخانه قند شیروان، خاطرنشان کرد: دراین راستا می توان در صورت دراختیار داشتن آب و زمین، سرمایه گذاران استان در ترکمنستان کشت چغندر قند داشته باشند تا از محصول تولیدی برای تامین نیاز این کارخانه استفاده شود. یوسفی خاطرنشان کرد: در صورت ایجاد این تفاهم باید اطمینان لازم از طرف ترکمنستان برای تجار ایجاد شود چرا که اگر این اتفاق رخ دهد تحول اساسی در این رابطه ایجادمی شود.

هادی عسگری نیز دراین جلسه از نبود مرز تردد بین خراسان شمالی و ترکمنستان به عنوان مهمترین مسائل یاد کرد و خواستار پیگیری به منظور بازگشایی مرز پروسه سو به عنوان یک ظرفیت بسیار مناسب در استان در ترانزیت کالا و مسائل زیر ساختی شد.

مدیرکل اقتصاد و دارایی خراسان شمالی نیز شناخت بیشتر مسائل فرهنگی کشور ترکمنستان را در نحوه رفتار تجار کشورمان با آنها بسیار تاثیرگذار دانست وگفت: نباید نگاه کوتاه مدت در روابط داشته باشیم تا با حضور دائمی در ترکمنستان ضربه وارد نشود. رضا بهمن پور با تاکید بر شناخت فرهنگی، رفتاری و ارتباطی در روابط به عنوان گام اول، خاطرنشان کرد: اگر این رفتارها اصلاح شود توسعه مسائل اقتصادی راحتر انجام  می شود.

مدیرکل صنعت،معدن وتجارت خراسان شمالی نیز باتاکید براطلاع رسانی نیازهای طرف ترکمن به استان ها در مقاطع زمانی مختلف توسط رایزن ها، گفت: رایزنان می توانند پل ارتباطی بین تجار هر دو طرف باشند. یحیی نیکدل با بیان این که باید آسیب شناسی و تحلیل درستی از بازار این کشور صورت گیرد، خاطرنشان کرد: راهنمایی کردن و مشاوره درست دادن می تواند از بزرگترین کمک های رایزنان به تجار در کشورهای مختلف باشد. وی با اشاره به قابلیت های استان در حوزه خدمات فنی و مهندسی، ساخت و ساز، راهسازی، ساختمان و معادن سنگ مرمر و مرمریت سفید غنی در استان، اظهارداشت: باتوجه به هم مرز بودن با این کشور می توان از این ظرفیت ها برای توسعه روابط و تجارت استفاده کرد.

ادامه مطلب18 و 19 دی ماه؛برگزاری دوره آموزشی امور گمرکی و ترخیص کالا در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی

همزمان با 18 و 19 دی ماه دوره آموزشی " امور گمرکی و ترخیص کالا" در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، دوره آموزشی " امور گمرکی و ترخیص کالا" همزمان با 18 و 19 دی ماه در محل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار می شود. بر اساس این گزارش این دوره آموزشی در راستای ارتقاء سطح آگاهی علمی و آشنایی تجار و بازرگانان، بنگاههای اقتصادی، صاحبان صنایع و مشاغل برگزار می شود.در این دوره آموزشی جمعی از تجار و بازرگانان و صاحبان صنایع و مشاغل و بنگاه های اقتصادی شرکت دارند.این گزارش حاکی است آموزش مباحث این دوره را دکتر راشدی اشرفی از اساتید برجسته اتاق ایران بر عهده دارد.

این دوره آموزشی روز های  شنبه و یکشنبه  مورخ های 18 و 19 دی ماه  1395 ساعت 8 صبح در محل اتاق آغاز می شود.گفتنی است بعد از برگزاری این سمینار، گواهینامه معتبر صادر و تقدیم حضور افراد شرکت کننده میگردد.

ادامه مطلبدومین جلسه کمیسیون حل اختلاف صنعتگران خراسان شمالی برگزار شد

دومین جلسه کمیسیون حل اختلاف صنعتگران خراسان شمالی با بررسی پرونده شرکت آب معدنی کیسما و شرکت بارساوا  در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی دومین جلسه کمیسیون حل اختلاف صنعتگران استان با حضور دادستان دادسرای انقلاب عمومی، معاون اجتماعی دادگستری کل و جمعی از صنعتگران استان در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد . به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، مشکلات شرکت آب معدنی کیسما در رابطه با اختلاف موجود با عشایر منطقه در برداشت آب از چشمه و اختلاف شرکت بارساوا در رابطه با بدهی این شرکت به بانک صادرات مورد بررسی قررار گرفت.

بر اساس این گزارش در این جلسه با ارائه توضیحات توسط مدیرعامل شرکت آب معدنی کیسما مبنی بر مشکل موجود و اختلاف این واحد صنعتی با چند دامدار وعشایر منطقه مقرر شد این شرکت کار خود را در اسرع وقت آغاز کند.همچنین در راستای حل این مشکل مقرر شد جلسه ای در دادسرای شیروان با حضور عشایر منطقه برگزار و تعهدات لازم از عشایر گرفته شود و درصورت مواجه شدن با کوچکترین تعرض از سوی عشایر برخورد قاطع و محکم از سوی دادگستری با افراد خاطی انجام می شود.

 این گزارش حاکی است همچنین در ادامه این جلسه پرونده شرکت بارساوا و اختلاف موجود این شرکت با بانک صادرات در رابطه با بدهی این شرکت به بانک مورد برسی قرار گرفت که با توجه به صحبت های انجام گرفته هیچ کدام از طرفین به توافق نرسیده و این پرونده به جلسه دیگری موکول شد.

ادامه مطلبعدم استقبال بخش خصوصی از اجرای پروژه های نیمه تمام دولتی

در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خراسان شمالی بیان شد که از ۷۰ پروژه نیمه تمام شناسایی شده در استان فقط ۹ پروژه به بخش خصوصی واگذار شده است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با حضور رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در رابطه با وضعیت واگذاری پروژه های نیمه تمام استان، مساعدت های مالیاتی به تولید کنندگان و چند مصوبه دیگر در محل استانداری برگزار شد. محمد صمدی اظهار داشت: در این نشست مصوبات جلسه گذشته کمیته شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی  با حضور نمایندگان مربوطه مورد بررسی قرار گرفت. وی بررسی گزارش کمیته در خصوص کاهش ضریب مالیات بر درآمدهای واحدهای تولیدی برای رغبت سرمایه گذار و گزارش کمیته در خصوص بررسی مسائل و مشکلات بدهی های پیمانکاران عمرانی از دستگاههای اجرایی را از جمله دستورکارهای این جلسه ذکر کرد.

صمدی همچنین بررسی گزارش کمیته در خصوص بررسی بسته حمایت از اشتغال پایدار، گزارش کمیته در خصوص قانون نیم عشر دولتی برای تولیدکنندگان و گزارش در خصوص مواد  قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار بررسی شده در کمیته شورا را از دیگر مصوبات جلسه برشمرد.

نماینده سازمان برنامه و بودجه خراسان شمالی  در این جلسه به قانون واگذاری پروژه ها به بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۷۰ پروژه نیمه تمام در استان شناسایی شده است.مصطفی عربی افزود: از این تعداد فقط ۹ پروژه قابل واگذاری است که ۶ پروژه در حوزه آب و فاضلاب شهری و سه پروژه در حوزه ورزش و جوانان است.وی با بیان اینکه مابقی پروژه های دولتی به دلایل مختلف از جمله نداشتن توجیه اقتصادی برای سرمایه گذار استقبالی نشده، اظهار کرد: باید مشوق ها و مزایا برای تشویق سرمایه گذاران بخش خصوصی بیشتر شود.

عربی با اشاره به عدم تمایل دستگاه های اجرایی استان برای معرفی پروژه ها، گفت: در آیین نامه فرآیند واگذاری دستگاه ها باید گزارش تصمیم به واگذاری باید تهیه کنند که با توجه به نداشتن توانایی تهیه این گزارش این پروژه ها وارد مراحل بعد توجیه پذیری، قیمت، هزینه ها و دوره بازگشت نشدند.وی با تاکید بر تصویب لایحه ای در دولت برای واگذاری بهتر و سریع تر پروژه ها، بیان کرذد: با توجه به اینکه اغلب پروژه ها در روستاها و مکتن های غیرقابل توجیه اقتصادی هستند سرمایه گذار تمایلی برای مشارکت ندارد.وی با اشاره به عدم امکان تغییر کاربری این پروژه ها، گفت: همین امر باعث شده تا سرمایه گذار تمایلی برای ورود به این پروژه ها نداشته باشد چرا که سود کافی برای آنها ندارد.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری خراسان شمالی  نیز در این جلسه به بلوکه شدن بخش قابل توجهی از منابع دولت در این پروژه ها اشاره کرد و گفت: سیاست دولت بر این است که به هر نحو ممکن این پروژه ها را فعال کند.محمد رضا موفق با تاکید بر استخراج کامل مجموع پروژه های نیمه تمام استان، اظهار کرد: باید دستگاه های اجرایی از تصدی گری خارج شوند.وی با اشاره به معرفی غیراقتصادی ترین پروژه های نیمه تمام توسط دستگاه ها، افزود: در این میان پروژه هایی که خروجی خوبی می توانند داشته باشند معرفی نشده اند در صورتی که این دستگاه ها توان اتمام پروژه ها را نیز ندارند.

موفق واگذاری یک پروژه از 9 پروژه قابل واگذاری در استان را عدد قابل قبولی ندانست و بیان کرد: باید رقم ها تعدیل شوند تا بخش خصوصی رغبت بیشتری برای ورود به عرصه اتمام این پروژه ها پیدا کند.وی اظهار کرد: حتی اگر 50 درصد مجموع پروژه های نیمه تمام استان هم محقق شود هم به نفع منابع دولت بوده و هم بهره برداری بهتری از آنها صورت می گیرد.

معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان شمالی نیز در این نشست با اشاره به وجود پروژه های نیمه تمام فراوان در کشور و استان، گفت: بی شک توان اتمام این پروژه ها را با اعتبارات فعلی عمرانی محدود نداریم. محمود دلپسند افزود: در صورتی که بخواهیم با این اعتبارات پروژه ها را تکمیل کنیم زمان بسیاری می برد و در نتیجه مشمول مرور زمان و مستهلک شدن می شود.

وی با اشاره به واگذاری دو هزار و 500 پروژه نیمه تمام در کشور با توجه به سیاست دولت مبنی بر حذف تصدی گری،  اظهار کرد: در راستای تسریع این فرآیند دستگاه های دولتی مکلف به واگذاری پروژه های نیمه تمام خود هستند چرا که به تنهایی قادر به انجام آن نیستند.

دلپسند با اشاره به اینکه عمده پروژه های نیمه تمام استان در حوزه آب و فاضلاب است، این پروژه ها را دارای توجیه اقتصادی برای بخش خصوصی دانست و گفت: باید مجموع این پروژه ها مجددا در سایت استانداری، سازمان مدیریت و اتاق بازرگانی استان قرار گیرد تا قابل استفاده برای همه باشد. وی از بخش خصوصی خواست تقاضای خود را محدود به همین آمار پروژه های شناسایی شده نکند و  ادامه داد: حتی اگر در فضای فعلی پروژه ای را خود بخش خصوصی معرفی کند پیگیری های لازم در رابطه با امکان واگذاری صورت می گیرد.

معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان شمالی با تاکید بر اینکه دولت بنا ندارد در واگذاری پروژه ها پولی دریافت کند، اظهار کرد: حتی اگر پروژه ای نیز ارزش گذاری می شود با حداقل ها در مراحل بعدی است. وی با اشاره به حفظ کاربری این پروژه ها بر اساس تاکید قانون، گفت: این پروژه ها بر اساس یک نیاز اجتماعی تعریف شده اند و اگر افراد بدانند این پروژه در همان کاربری توجیه اقتصادی دارد پیگیری لازم برای پیشرفت سریع تر کار صورت می گیرد. دلپسند همچنین در رابطه با قطع خدمات گاز و برق و مخابرات واحدهای تولیدی در زمان افت فشار و لزوم بیمه واحدها توسط این شرکت ها نیز از این شرکت ها خواست به گونه ای برنامه ریزی کنند تا در زمانی که خدمات خود را از واحدهای تولیدی قطع می کنند در قالب بیمه، خسارات احتمالی را جبران کنند

ادامه مطلب