هیات تجاری و بازاریابی خراسان شمالی به آلمان و فرانسه سفر می کند

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی از اعزام هیات تجاری و بازاریابی به کشورهای آلمان و فرانسه خبر داد.

محمد صمدی اظهار کرد: سفر این هیات 38 نفره متشکل از تجار و بازرگانان در بخش های مختلف صنعت، تجارت، کشاورزی، گردشگری و موادغذایی و شماری از مدیران کل دستگاه های اجرایی در حوزه های اقتصادی به مدت یک هفته است. وی با بیان اینکه این هیات سوم اسفند ماه سال جاری اعزام می شود، افزود: هدف از اعزام این هیات مطالعه بازار و امکان سنجی به منظور توسعه صادرات غیرنفتی و مبادلات تجاری فی مابین با این دو کشور اروپایی است. وی اظهار کرد: هیات تجاری خراسان شمالی در سفر به کشور آلمان و فرانسه ظرفیت های استان در زمینه های مختلف از جمله صادرات غیرنفتی را معرفی و برای سرمایه گذاری خارجی در این استان هم تلاش خواهند کرد.

وی افزود: بسته های تبلیغاتی و توانمندی این استان هم به عنوان نمونه در آن دو کشور ارائه می شود تا منجر به قراردادها و تفاهم نامه هایی تجاری و بازرگانی شود. صمدی اظهار کرد: در خصوص کالاهایی که می توان از آنان خریداری کرد و کالاها و خدمات سرمایه گذاری که از آنان دریافت می شود مذاکره خواهد شد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی به برجام هم اشاره و تصریح کرد: هم اکنون یک از اهداف مسئولان استان توسعه تجاری بین کشورهای اروپایی در پسا برجام است. وی یکی از ظرفیت های این استان را معرفی صنایع دستی به کشورهای اروپایی در زمینه های گوناگون دانست و گفت: باید این توانمندی را به کشور های اروپایی معرفی کنیم.

ادامه مطلباستاندار خراسان شمالی: استفاده از تولیدات استان باید در اولویت مردم و دستگاه ها باشد

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از تاکید استاندار خراسان شمالی بر استفاده از تولیدات واحدهای تولیدی خود استان به عنوان اولویت اصلی برای مردم ودستگاه ها خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی با اشاره به برگزاری دهمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با حضور استاندار خراسان شمالی، گفت: در این جلسه استاندار با بیان اینکه برنامه ریزی و تزریق کوتاه مدت نمی تواند راهگشای حل مشکل باشد، اظهار کرد: باید برنامه ریزی بلند مدتی در این زمینه داشته باشیم. به گفته وی مهندس صالحی از ویژگی های اقتصادمقاومتی را نگاه برون گرا در تولید دانست و افزود: بر این اساس باید کالایی تولیدشود که قابل رقابت با خارج باشد و به صورت درون زا از مواد داخلی استفاده و از کیفیت و قیمت قابل قبولی نبز برخوردار باشد.صالحی با بیان اینکه در غیر این صورت فقط باید با فشار و رانت کالا را سرپا نگه داشت، بیان کرد: با این وجود اگر محدودیت هیچ گونه استفاده از تولیدات سایر استان ها در نظر گرفته شود ممکن است آنها نیز این محدودیت را برای خراسان شمالی اعمال کنند که باعث ضرر خواهد شد.

صمدی تصریح کرد: استاندار خراسان شمالی با تاکید بر ارایه راهکار دو طرفه برای گرایش مردم ودستگاه ها به سمت استفاده از تولیدات داخل استان، گفت: باید ضمن پایین بردن میزان هزینه ها، تولید را نیز افزایش دهیم.وی اظهارکرد: در این میان باید کمک کنیم تا واحدهای تولیدی که با ظرفیت پایین به بهره برداری نرسیده اند با نهایت ظرفیت کار کنند تا منجر به رونق تولید و کاهش هزینه ها شود.

این گزارش حاکی است مقام عالی دولت در خراسان شمالی همچنین خواستار تشکیل کارگروهی مشخص به منظور ارایه راهکار در خصوص استفاده از تولیدات داخل استان در سریع ترین زمان ممکن شد و گفت: در این میان می توان راهکارهایی از قبیل برگزاری مناقصه محدود و یا عدم در نظر گرفتن برند را به صرف درجه تولیدات به کار بست.صمدی یادآور شد: ایشان همچنین به ثبت نام کالاهای تولیدی استان در سامانه ستاد، بیان کرد: باید با در نظر گرفتن افزایش کیفیت کالاها، دستگاه ها ملزم شوند که از طریق سامانه خرید کنند.

معاون اقتصادی استاندار خراسان شمالی نیز در این جلسه با اشاره به اهمیت سامانه ستاد، از ستاد به عنوان سامانه تدارکات دولت یاد کرد از واحدهای تولیدی خواست نسبت به معرفی کالاهای تولیدی خود در این سامانه اقدام کنند. محمود دلپسند افزود: در غیر این صورت حتی اگر به همه دستگاه ها و مردم تکلیف شود که از تولید کننده داخلی حمایت کنند باز هم امکان خرید به دلیل عدم معرفی درست وجود ندارد.

مدیرکل صنتت، معدن و تجارت نیز به الزام مدیران استان به برگزاری مناقصه محدود حداقل در حوزه تامین مصالح ساختمانی و تجهیزات الکترونیکی برای استفاده از تولیدات داخلی تاکید کرد.یحیی نیکدل همچنین اظهار کرد: همچنین بهتر این است در بحث تامین کالا، قیدنوع کالا و برند را نداشته باشیم و فقط به داشتن استاندارد لازم اکتفا شود.وی بیان کرد: هم اکنون واحدهای تولیدی در استان هستند که ۹۵ درصد تولیدات خود را در خارج استان و کشور به فروش می رسانند ولی در بحث داخل استان مشکل دارند.

مدیر کل اقصاد و دارایی خراسان شمالی نیز در ادامه عدم اشراف به اطلاعات را از مشکلات موجود در راستای پیوند دادن بخش خصوصی و دولت اعلام کرد.رضا بهمن پور با تاکید بر نبود اطلاعات درست در زمینه میزان تولیدات مناسب استان، گفت: به همین منظور طی سال گذشته آسبب شناسی لازم صورت گرفت و واحدهای تولیدی در چهار حوزه تامین مواد اولیه، مدیریت، تکنولوژی و بازار مورد بررسی علمی و مطالعاتی قرار گفتند. وی هدف از اجرای این مطالعات را برنامه ریزی بهتر برای ادامه حیات واحد و توسعه آنها ذکر کرد و افزود: درحال حاضر اکثر واحدهای استان مزیت سرمایه گذاری دارند و در همین راستا واحدهایی که متقاضی معرفی برای سرمایه گذاری باشند در بخش های مختلف معرفی انجام می شود.

ادامه مطلبدوره آموزشی" مقررات صادرات و واردات" در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد

دوره آموزشی" مقررات صادرات و واردات" صبح امروز  28 بهمن ماه در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی/ بجنورد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، در راستای ارتقاء سطح آگاهی علمی و آشنایی تجار و بازرگانان دوره  آموزشی " مقررات صادرات و واردات" در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بجنورد برگزار شد.

این گزارش حاکی است این دوره آموزشی ویژه تجار و بازرگانان، بنگاههای اقتصادی و صاحبان صنایع و مشاغل با حضور سرکار خانم تقی زاده از اساتید برجسته اتاق ایران برگزار شد.باتوجه به استقبال خوب علاقمندان به دوره آموزشی" مقررات صادرات و واردات" بیش از 90 نفر دراین دوره آموزشی شرکت کردند. شایان ذکر است بعد از برگزاری این سمینار، گواهینامه معتبر صادر و تقدیم حضور افراد شرکت کننده خواهد شد.

ادامه مطلببرگزاری دوره آموزشی " مقررات صادرات و واردات" در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی

دوره آموزشی " مقررات صادرات و واردات" همزمان با 28 بهمن ماه در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، در راستای ارتقاء سطح آگاهی علمی و آشنایی تجار و بازرگانان دوره  آموزشی " مقررات صادرات و واردات" در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بجنورد برگزار می شود.بر اساس این گزارش این دوره آموزشی با حضور سرکار خانم تقی زاده  از اساتید برجسته اتاق ایران برگزار می شود.

این گزارش حاکی است این دوره آموزشی ویژه تجار و بازرگانان، بنگاههای اقتصادی و صاحبان صنایع و مشاغل است.این دوره آموزشی همزمان با روز پنجشنبه  مورخ 28بهمن ماه 1395 ساعت 8 صبح در محل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار می شود. گفتنی است بعد از برگزاری این سمینار، گواهینامه معتبر صادر و تقدیم حضور افراد شرکت کننده می شود.

ادامه مطلبپیشنهادات اتاق بازرگانی خراسان شمالی در رابطه با پیش نویس لایحه قانون مالیات بر ارزش افزوده

پیش نویس لایحه قانون مالیات بر ارزش افزوده اتاق بازرگانی خراسان شمالی در راستای تسهیل در روند فعالیت های واحدهای تولیدی و صنعتگران تهیه وارائه شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی استان در دوازدهمین جلسه  جلسه کمیته شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی هدف از برگزاری این جلسه را ارائه اظهار نظر پیرامون پیش نویس لایحه دائمی کردن قانون مالیات بر ارزش افزوده اعلام کرد که پس تبادل نظر وپیشنهادات با فعالان و واحدهای اقتصادی استان به منظور جمع بندی و ارائه به اتاق ایران ارسال خواهد شد. وی دراین رابطه به برخی از پیشنهادات اشاره کرد و گفت:علی الرغم انتقاداتی که ظرف دو سال اخیر به متن پیش نویس وارد شده نسبت به شفاف سازی برخی از تعاریف و رفع ابهامات اصلاحیه اقدام اساسی انجام نگرفته است.

صمدی اظهار داشت: در قانون یاد شده تعریف دقیقی از خدمات ارائه نشده که این موضوع در اجرا ابهامات زیادی ایجاد خواهد کرد درحالی که در قوانین اغلب کشورها خدمات مشمول مالیات دقیقا طبقه بندی و احصا شده است.وی با بیان این که مالیات بر ارزش افزوده عمدتاً باید از مصرف کننده نهایی اخذ شود، گفت:نحوه تدوین لایحه به گونه است  که امکان اخذ مالیات مضاعف در مراحل مختلف ورود کالا،فرآوری،عرضه و...وجود دارد.وی افزود: در مالیات بر ارزش افزوده تاریخ صورتحساب نمی تواند ملاک تعلق مالیات باشد زیرا هیچ صنعتگر یا تولید کننده ای در نخستین مرحله ی صدور صورتحساب بهای کالای عرضه شده به توزیع کننده یا خریدار را از وی دریافت نمی کند.وی ادامه داد: درحالی که زمان پرداخت صورتحساب یا تسویه حساب نهایی باید ملاک پرداخت مالیات باشد. 

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با تاکید براین که نرخ مالیات بر ارزش افزوده باید در متن قانون دقیقاً مشخص باشد،اظهارکرد: زیرا تغییر سالانه این نرخ عملاً تولید کنندگان یا بازرگانان را به ویژه در مواقع اتمام دوره مالی که پرداخت بهای کالا به سال بعد موکول می شود با مشکل روبرو می کند.وی افزود: درحالی که نرخ مالیات بر ارزش افزوده همه کالاها و خدمات نباید یکسال باشد و این نرخ لزوما باید بر اساس تجملی بودن کالا یا جزو اقلام اساسی بودن آن به صورت حداقل و حداکثر تعیین شود.وی با بیان این که مبلغ مالیات ارزش افزوده باید از اصل کالا یا خدمات اخذ شود نه از اقلام متعددی که در صورتحساب ذکر می شود،افزود: درحالی که در مواردی دیده شده است که شرکت پست یا سازمان های دولتی رقم مالیات ارزش افزوده را به مجموع اقلامی که در یک صورتحساب قید شده است تسری داده اند.

صمدی با اعلام این که از صادرکنندگان کالا،هنگام صدور کالا به خارج اصولاً، نباید هیچ نوع مالیات یا عوارضی دریافت شود، اظهارداشت: زیرا استرداد مالیاتهای پرداخت شده در مواردی چندین ماه یا حتی سالها به طول می انجامد و بخشی از سرمایه صادرکننده راکد می ماند و از ارزش آن کاسته می شود.وی متذکر شد: در لایحه تدوین شده توسط وزرات امور اقتصادی و دارایی به سازمان امور مالیاتی اختیار داده شده است که تمام یا برخی از مودیان مالیاتی را مکلف کنند که مالیات ارزش افزوده را همزمان با عرضه کالا یا ارایه خدمت به صورت ONLIN  پرداخت کنند.

وی افزود:این روش را می توان در مورد فروشگاه های زنجیره ای،مغازه داران خرد،صاحبان رستورانها و برخی از مشاغل اعمال کرد.وی ادامه داد: اما اغلب واحدهای تولیدی و صاحبان صنایع،همزمان با عرضه کالا به عمده فروشان یا توزیع کنندگان بهای کالای خود را دریافت نمی کنند که مالیات آن را پرداخت کنند..وی اظهارکرد: دراین زمینه  موارد متعددی به علت رکود اقتصادی یا شرایط نامساعد کسب و کار،پرداخت بهای کالای عرضه شده سالها به طول انجامیده  یا وصول نشود چگونه می توان بابت مطالبات وصول نشده یا درآمد تحقق نیافته مالیات پرداخت کرد؟

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی یادآور شد: مهلت تقسیط اصل و جریمه مودیانی که توانایی پرداخت مالیات ارزش افزوده را ندارند یک سال تعیین شده است.وی افزود: درحالی که اصولاً از مودیانی که توانایی پرداخت مالیات را ندارند نباید جریمه ای دریافت شود و مهلت تعیین شده برای تقسیط نیز باید برای کمک به این مودیان افزایش یابد.وی همچنین در ادامه گفت: مرجع رسیدگی به اختلافات مالیات بر ارزش افزوده صرفاً نباید محدود به مراجع دادرسی تعیین شده در قانون مالیاتهای مستقیم باشد اگر مودیان در زمره اعضای اتاق های بازرگانی یا اتاق اصناف یا اتاق تعاون باشند به این نهادها نیز باید اختیاراتی برای قضاوت در مورد رفع اختلافات مالیاتی یا حل و فصل آنها اعطا شود.

صمدی افزود: هر گاه به دلایلی مودیان مالیاتی مشمول پرداخت جریمه شوند این جریمه باید از زمان قطعی شدن بدهی به مودی تعلق یابد.نه از زمان صدور صورتحساب. وی اظهارکرد: همه قوانین و به طور کلی مصوبه ها به مرور زمان به اصلاح تغییر یا فسخ شدن دارند و تنها قوانین الهی دائمی هستند بنابراین صفت دایمی باید از پیش نویس لایحه حذف شود.صمدی خاطر نشان کرد که ارزش افزوده  VALUE-ADDED  یک مفهوم اقتصادی است که تعریف مشخصی دارد  و به  ارزشی اطلاق میشود که در نتیجه فرآوری یا پردازش و یا فعل و انفعالات دیگر در هر مرحله به تولید اضافه میشود. مثلا اگر یک قطعه طلای خام که 1000 دلار قیمت دارد به زیور آلات تبدیل میشود ممکن است 30 درصد به قیمت آن افزوده شود که 1300 دلار قیمت خواهد داشت.

وی افزود: در نتیجه مالیاتی که به این کالا تعلق میگیرد با ضریب 9 درصد 27 دلار خواهد بود در حالی که در حال حاضر مالیاتی که از مشمولان قانون اخذ می شود بر مبنای ارزش کل کالا (1300 دلار) گرفته می شود که هیچ گونه تناسبی با ارزش افزوده ندارد.وی اظهار داشت: بنابراین بهتر است عنوان ارزش افزوده به مالیات بر مصرف CONSUMPTION  TAK  تغییر یابد و ضریب آن در سطح معقولی  که به تورم نیفزاید تعیین شود زیرا برای صاحبان مشاغل و واحدهای تولیدی – صنعتی و تجاری که بر مبنای درآمد سالانه خود مالیات می پردازند پرداخت یک مالیات اضافی که در حقیقتSURPLUS  TAK است منطقی نیست و دور از انصاف است.   

ادامه مطلبصورت جلسه چهارمین جلسه کمیسیون حل اختلاف صنعتگران و تولیدکنندگان استان

صورت جلسه چهارمین جلسه کمیسیون حل اختلاف صنعتگران و تولیدکنندگان استان

موضوع:  بررسی مشکل شرکت سردخانه حسام یزدان و بانک صنعت و معدن

 

جلسه در ساعت 12 روز چهارشنبه با حضور جناب آقای محجوب( معاون اجتماعی و پیشگیری از جرم استان)، جناب آقای محمد صمدی رئیس اتاق بازرگانی، جناب آقای حیدریان(رئیس خانه صنعت و معدن) جناب آقای امینی به نمایندگی از ریاست سازمان صنعت و معدن، آقای مشایخی به نمایندگی از شرکت شهرکهای صنعتی و نیز دبیر کمیسیون سرکار خانم سیده زهرا سعادتی تشکیل گردید.

طرفین اختلاف جناب آقای حسینی مدیرعامل شرکت سردخانه حسام یزدان و نیز جناب آقای غنی نماینده حقوقی بانک صنعت و معدن نیز حضور داشتند.

 

در ابتدای جلسه آقای حسینی به شرح مشکل خود پرداختند. ایشان اظهار داشتند که در سال 87 به منظور تاسیس سردخانه در شهرک صنعتی بیدک از بانک صنعت و معدن وام گرفته اند و پس از آن در محل مذکور، جهت احداث سردخانه پی ریزی نموده اند و سوله ای را به این منظور برافراشته اند. اما متاسفانه به علت وزش بادهای شدید در این منطقه بنای احداث شده فروریخت که مجددا آن را احیا و بازسازی نمودند که برای بار دوم نیز بر اثر وزش باد، بنا تخریب شد. حال پس از گذشت چند سال از اخذ وام و فرارسیدن زمان بازپرداخت آن، با توجه به اینکه از این واحد هیچ گونه سود و بهره ای نبرده ام، نمی توانم تمام مبلغ آن تسویه نمایم. از این رو از بانک تقاضای مساعدت دارم.

در مقابل نماینده بانک نیز بیان نمود که بدهکار بانکی باید بدهی خود را پرداخت نماید و بانک نمی تواند در میزان خسارات تاخیر تادیه دخل و تصارفی داشته باشد. اما چنانچه طبق دستورالعمل بانک، تا آخر سال 95 بدهی خود را پرداخت نماید، مشمول سود بانکی 14 درصد خواهد شد.

در انتها با مساعدت و راهنمایی اعضای کمیسیون، تصمیم گرفته شد که مدیرعامل شرکت،با فروش زمین شهرک صنعتی که البته در رهن بانک است( با اجازه بانک راهن) به شرط اینکه ابتدا بدهی بانک از محل فروش آن پرداخت شود، دین خود را به بانک ادا نماید.

ادامه مطلبدوازدهمین جلسه کمیته شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی برگزار شد

دوازدهمین جلسه کمیته شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با حضور فعالان اقتصادی و متولیان این حوزه در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی / بجنورد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی استان مالیات را یکی از مشکلات عمده واحدهای تولیدی و صنعتگران استان عنوان کرد که باعث شده امسال بخش بیشماری از صادرات استان با مشکل مواجه شود.وی خواستار توجه و حمایت بیشتر دستگاه ها و متولیان حوزه مالیات از تولید کنندگان استان شد و اظهارکرد: متاسفانه خراسان شمالی اولین استان در کشور است که بیشترین مالیات از واحدهای تولیدی و صنعتگران می گیرند.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با بیان این که اخذ مالیات بر ارزش افزوده محصولات صادراتی می تواند اثرات مخربی را در صادرات محصولات ایرانی به همراه داشته باشد،گفت:به موجب قانون برنامه پنجم توسعه دولت مکلف است مالیات ارزش افزوده دریافتی را به صادرکنندگان آنها بازگرداند.وی اظهارکرد: هم اکنون مالیات کمر تولید را خم و کارخانه های ما را به تعطیلی کشانده است.صمدی افزود: درحال حاضر عدم شفایت درروش هزینه درآمد مالیاتی و تبعیض در اخذ مالیات، بازار تولید کنندگان و بخش خصوصی را نابود کرده است.

مدیرعامل شرکت آذین فورج اسفراین نیز با بیان این که هم اکنون  صادرکنندگان و تولید کنندگان با پرداخت ارزش افزوده مالیات مشکلی ندارند، اظهارداشت: اما مشکل این است که برخی فرار مالیاتی می کنند و ارزش افزوده مالیات را نمی دهند.علیزاده  افزود: درحالی که اگر قانون همه راموظف کند ارزش افزوده مالیات را بپردازند دیگر کسی فرار مالیاتی نمی کند و عدالت بین تمام افراد برقرار می شود.

کارشناس امور مالیاتی استان درباره مطالبات بخش خصوصی از دستگاه های دولتی نیز گفت: معضل نقدیندگی و مطالبات بخش خصوصی از سازمان های دولتی یکی از گرفتاری های جدی فعالان کسب و کار طی سال های اخیر بوده است.محمود مجرد  همچنین در رابطه با مالیات مطالبات بخش خصوصی از دستگاه های دولتی اظهارکرد: بخش خصوصی هرگونه مطالباتی از دستگاه دولتی داشته باشد براساس بخشنامه سال 93، دولت جریمه مالیات از دستگاه های دولتی اخذ می کند.

وی  درخصوص اخذ مالیات ارزش افزوده از مردم همان مصرف کنندگان نیزاظهارداشت: مردم مصرف کننده نهایی هستند و مالیات بر ارزش افزوده یک حلقه زنجیره ای است و کسی که مواد اولیه را به شما فروخته و یا می خرد قابل شناسایی نیست.وی با اشاره به  شروع  طرح جامع مالیاتی در برخی استان ها منجمله استان خراسان شمالی،گفت:به منظور شفافیت فعالیت های اقتصادی واستقرار نظام یکپارچه اطلاعات مالیاتی، ایجاد پایگاه های اطلاعات هویتی و عملکردی دستگاه های دولتی بانک ها ملزم هستند اطلاعات مورد نیاز در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهند.

وی افزود: براین اساس  مالیات بر ارزش افزوده عملکرد دستگاه ها و بخش خصوصی  در قالب یک پرونده تهیه و بررسی و رسیدگی خواهد شد.مجرد با اذعان براین که هم اکنون فرار مالیاتی در کشور در حال به صفر رسیدن است، اظهارداشت: براساس ماده 169 قانون مالیات بانک ها و دستگاه ها مکلف هستند تمام اطلاعات اشخاصی که با آنها ارتباط دارند شناسایی کنند و مالیات از آنها اخذ کنند.وی با بیان این که هم اکنون اخذ مالیات بر ارزش افزوده به صورت مرحله ای در حال اجرا است، گفت: دراین باره تمامی شرکت ها و اشخاص حقوقی در چرخه پرداخت مالیات قرار دارند.مجرد از اجرای طرح الکترونیکی پرداخت مالیات در کشور ، ثبت نام، ارائه اظهارنامه به صورت الکترونیکی خبرداد وگفت: دراین خصوص ماموران مالیاتی کمترین برخورد کاری با تولید کنندگان خواهند داشت.

کارشناس امور مالیاتی در رابطه با مهلت پرداخت مالیاتی واحدهای تولیدی نیز گفت: براساس توافق دولت واحدهای تولیدی و بخش خصوصی تا 6 ماه فرصت دارند پرداخت مالیات داشته باشند.وی بر ثابت بودن نرخ مالیات بر ارزش افزوده تاکید کرد و در رابطه با تفاوت نرخ مالیات برارزش افزوده در کالاها نیز گفت: برخی کالاهای خاص و مصرفی نرخ مالیات آنها متفاوت و طبقه بندی شده است.مجرد با بیان این که مبلغ مالیات بر ارزش افزوده به تمامی کالاهایی تعلق می گیرد که در برابر پول در داخل کشور داد وستد می شوند، اظهارداشت: درحالی که تاریخ صورت حساب برای جریمه مالیاتی نباید محاسبه شود و از تاریخ اظهارنامه مالیاتی محاسبه می شود.

مجرد در رابطه حذف مالیات علی الرس اظهارکرد: قانون علی الراس مالیاتی تا پایان سال 98 ادامه خواهد داشت و دراین خصوص درصدد حذف آن نیز هستیم.وی افزود: با حذف علی الراس مالیات اطلاعات ارائه شده از سوی مودیان بر مبنای دریافت مالیات خواهد بود وهیچ مالیاتی بدون اظهارنامه دریافت نخواهد شد.مجرد یکی از دغدغه های تولید کنندگان در برگزاری مناقصات رابطه ای بودن و پایین بودن قیمت ها از سوی افراد شرکت کننده در مناقصات عنوان کرد.

معاون نظارت مالی و رئیس خزانه استان نیزباتاکید برحمایت از تولید داخلی گفت: دراین راستا تمامی دستگاه ها بایستی موظف باشند از تولید داخلی استان به بهترین نحوه استفاده کنند.سید محسن ابراهیمی در رابطه با چالش تولید در برگزاری مناقصات نیز گفت:در قانون آمده است در برگزای مناقصات قیمت مناسب و مناسب ترین قیمت اعلام شود نه پایین ترین قیمت که به ضرر تولید کننده تمام شود.وی اظهارکرد: دراین راستا بایستی ابتدا توانایی و امکانات استان بیان شود و ظرفیت ها بالقوه استان به بالفعل تبدیل شود.

ابراهیمی بر الزام استفاده ازتوان داخلی تولید کنندگان استان تاکید کرد وگفت: دراین رابطه با همکاری تمام دستگاه ها و استانداری می توانیم دراین مهم موفق عمل کنیم.وی همچنین در رابطه نصاب های معاملاتی نیز گفت: نصاب های معاملاتی نباید با تفکیک اقلامی که به طور متعارف یک مجموعه واحد تلقی شوند، خرد و به نصاب پایین تر برود.ابراهیمی شکست نصاب معاملات را خلاف دانست واظهارداشت: ولی تفکیک منطقی موارد مناقصه مشکلی ندارد.وی افزود: به همین منظور نصاب مالیاتی تا میزان 20 میلیون تومان جزئی است کارپرداز می تواند خودش خرید کند در حالی که برای استان نیاز است محدودیت استانی در نصاب مالیاتی لحاظ شود.وی ادامه داد: این بدان معناست که باید خرید زیر 20 میلیون تومان در محدوده استان انجام شود .

ابراهیمی  در رابطه  معاملات نصاب تا سقف 200 میلیون تومان نیزگفت: در معاملات نصاب تا این سقف امکان آن وجود دارد  با کنترل داخلی و تذاکرات از طریق استانداری، اداره کل اقتصاد و دارایی  محدودیت استانی را لحاظ کنیم و مختص خود استان کنیم.وی افزود: برای نصاب معاملات بزرگ لازم است در روزنامه های رسمی، سامانه مناقصات کشوری و رقابت کشوری انجام شود .

معاون نظارت مالی و رئیس خزانه استان ارائه وشناسایی توانمندی هاو ظرفیت های استان، برگزاری جلسه ای با شورای نظارت و تعیین مطالبات،برگزاری جلسه ای با ذی حسابان و فعالان اقتصادی استان را سه گام اصلی در رفع موانع تولید استان و حمایت از تولید عنوان کرد.

 

ادامه مطلبسامانه سراسری ویدئو کنفرانس اتاق های بازر گانی راه‌اندازی شد

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از راه اندازی سامانه سراسری ویدئو کنفرانس در راستای بهبود فضای کسب کار واحصا و پایش مشکلات واحدهای تولیدی خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی از راه اندازی سامانه ویدیو کنفرانس تحت عنوان مرکز آمار و تحقیقات واحدهای تولیدی در راستای بهبود فضای کسب وکار از 23 بهمن ماه امسال برای اتاق های بازرگانی سراسر استان ها خبرداد. وی افزود: این سامانه در راستای بهبود فضای کسب وکار اتاق های بازرگانی سراسر کشور راه اندازی و عملیاتی می شود.وی افزود: براساس این سامانه طبق ماده 4 قانون بهبود فضای کسب وکار این امکان وجود دارد دارندگان دارای کارت بازرگانی به احصاء و ارائه مشکلات واحدهای تولیدی استان خود  بپردازند.

صمدی اظهارداشت : درحال  حاضر دراین سامانه 70 مولفه به منظور رفع موانع ومشکلات واحدهای تولیدی تعریف شده است.وی یادآورشد: هم اکنون 28 واحد تولیدی دارنده کارت بازرگانی سراسر کشور در این سامانه وارد شدند و نظرات و مشکلات موجود واحدهای تولیدی خود را بیان کردند.وی افزود: برهمین اساس مشکلات واحدهای تولیدی از طریق اتاق بازرگانی استان ها  اعلام و پایش می شود و به اتاق بازرگانی ایران ارسال وطی بررسی های لازم به بخش دولتی به منظور حمایت و مساعدت بیشتر ارسال و اعلام می شود.

 

ادامه مطلبشناسایی کارگاه های کوچک درحوزه پوشاک استان ضروری است

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی بر شناسایی کار گاه های کوچک و خرد در حوزه پوشاک تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی درکارگروه اشتغال استان برشناسایی کارگاه های کوچک وخرد درحوزه پوشاک تاکید کرد و گفت: باید این کارگاه ها شناسایی شوند تا در بحث بازار یابی در حوزه داخلی و خارجی اقدام شود.

محمد صمدی با بیان اینکه بحث پوشاک در کشورهای مختلف بازار مناسبی دارد، افزود: دراین راستا بایستی این کالاها به صورت مناسب در کارگاه ها و فضاهایی برای عرضه به نمایش گذاشته شود تا در این خصوص بازار خوبی دراستان فراهم شود. وی ادامه داد: این مهم  در اقتصاد و اشتغال استان تاثیر بسزایی خواهد داشت.معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار خراسان شمالی نیز دراین جلسه با بیان اینکه طرح های اشتغال در روستاها را مورد حمایت قرار می دهیم افزود: ایجاد اشتغال و هزینه تمام شده در مناطق روستایی به دلایل های مختلف پایین تر است اما باید بازار تولیدات آنان را در مراکز استان ها تقویت کنیم.

محمود دلپسند با بیان اینکه هم اکنون در راز و جرگلان قطب های حمایتی در بحث پوشاک ایجاد شده است افزود: بنیاد جانباران و استانداری از کارگاه های پوشاک حمایت خواهند کرد و حتی بخشی از آنان تجهیز و از آموزش های لازم برخوردار شده اند.وی بر مهارت آموزی، تامین مواد اولیه و بازار یابی برای این طرح های اشتغال در حوزه پوشاک تاکید کرد و افزود: باید درخواست ها را تفکیک و اولویت بندی کنیم و طرح ها را مورد حمایت قرار دهیم.دلپسند دراین جلسه از بانک ها خواست تا در خصوص بخشنامه ها و مصاحبه ها در زمینه بخشودگی جرایم در جامعه و مشتریان خوب اطلاع رسانی کنند.

 

ادامه مطلببرگزاری اولین نمایشگاه تخصصی خودرو،قطعات یدکی و خودروهای سنگین در خراسان شمالی

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از برگزاری اولین نمایشگاه تخصصی خودرو،قطعات یدکی و خودروهای سنگین خراسان شمالی در محل نمایشگاه بین المللی بجنورد خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن کشاورزی خراسان شمالی،محمد صمدی با اعلام این خبر گفت:نمایشگاه تخصصی خودرو،قطعات یدکی و خودروهای سنگین برای اولین بار در بجنورد مرکز استان خراسان شمالی برگزار می شود.
وی محل برگزاری این نمایشگاه را در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی واقع در مسیر جاده تخت ارکان بجنورد اعلام کرد. صمدی زمان برگزاری نمایشگاه  را از امروز 11 بهمن تا 15 بهمن به مدت 5 روز عنوان کرد وگفت:این نمایشگاه برای علاقمندان  از ساعت 16 الی 21 دایر است. گفتنی است این نمایشگاه امروز عصر ساعت 16 با حضور  معاون استاندار و برخی از مسئولین استانی افتتاح خواهد شد

ادامه مطلب