پیام تبریک رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به مناسبت آغاز سال 1396

رئیس اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی در پیامی آغاز بهار طبیعت ونوروز باستانی سال  1396 را به تمامی مردم ایران به ویژه جامعه بزرگ فعالان اقتصادی و مردم غیور، ولایت مدار و شهید پرور خراسان شمالی تبریک و تهنیت گفت.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی در متن پیام آمده است.

یا مقلب القلوب والابصار، یا مدبر اللیل و النهار یا محول الحول و الاحوال، حول حالنا الی احسن الحال، دوباره رستاخیز طبیعت به پا شد و دعای شاخه های خشک به رویش جوانه مستجاب شد.

با ادای احترام و عرض لبیک به پیام نوروزی مقام معظم رهبری امام خامنه ای (مدظله العالی)  که در آستانه آغازین دقایق سال نو خواهد داشت حلول سال 1396 هجری شمسی را به حضور یکایک مردم شریف و شهید پرور خراسان شمالی تبریک و تهنیت گفته و ضمن گرامیداشت ایام  باولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا(س)در روزهای پایانی سال 95 درودها و ستایش ها را نثار پیشگاه آن بانوی یگانه می نماییم.

در پایان ضمن قدردانی از تعامل بسیار خوب و تلاش های یک ساله  هیات رئیسه وهیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی و جامعه بزرگ فعالان اقتصادی استان با اغتنام از این ایام مبارک فرارسیدن سال جدید و نوروز باستانی 96 را تبریک وتهنیت عرض نموده  و از درگاه باریتعالی سالی پربار همراه با موفقیت وسعادت و سربلندی در سایه توجهات حضرت ولی عصر(عج) را خواستاریم.امید که تحت توجهات خاصه حضرتش، برترین تقدیر و بهترین احوال و شهادت در راه ولایت روزیمان گردد.

ادامه مطلبدوره آموزشی" هوش هیجانی در فروش و بازاریابی" در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، دوره آموزشی" بسته بندی صادراتی" شنبه 21 اسفند ماه با حضور بیش از 80 نفر از تجار و بازرگانان در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد.

بر اساس این گزارش هدف از برگزاری این دوره در راستای ارتقاء سطح آگاهی علمی و آشنایی تجار و بازرگانان، بنگاههای اقتصادی، صاحبان صنایع و مشاغل بود که در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بجنورد برگزار شد. بنا بر این گزارش " مهندس آرمین سپیده دم " از اساتید بین المللی و برجسته کشور آموزش مباحث این دوره آموزشی را بر عهده داشت. این گزارش حاکی است در این دوره آموزشی بیش از 80 نفر از تجار و بازرگانان، بنگاههای اقتصادی، صاحبان صنایع و مشاغل شرکت داشتند. گفتنی است بعد از برگزاری این سمینار، گواهینامه معتبر صادر و تقدیم حضور افراد شرکت کننده میگردد.

ادامه مطلبتجلیل و قدردانی رئیس اتاق بازرگانی از هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی در پایان سال 95

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به پاس زحمات و تلاش های ارزنده تمامی اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی استان در زمینه های مختلف صنعتی، کشاورزی، گردشگری و... در پایان سال 95 تجلیل وقدردانی کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی،محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی استان در آخرین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی که با حضور تمامی اعضا درمحل اتاق بازرگانی بجنورد در پایان سال 95 برگزار شد از تلاش ها و زحمات بی شائبه تمامی اعضای هیات نمایندگان طی یکساله گذشته و سال های قبل تجلیل و قدردانی کرد.وی از کسب مقام دوم و سوم اتاق بازرگانی خراسان شمالی از لحاظ عملکرد آموزشی و برگزاری جلسات شورای گفتگو و سایر اقدامات در سطح کشور خبرداد و  گفت : دراین راستا براساس بررسی های انجام شده از سوی اتاق ایران، اتاق بازرگانی خراسان شمالی از لحاظ عملکرد توانست در ردیف  دوم و سوم کشوری اتاق های بازرگانی قرار گیرد.

صمدی تلاش و حضور فعال هیات نمایندگان اتاق بازرگانی استان را طی یکساله گذشته  در زمینه مختلف صنعتی، کشاورزی، گردشگری و... بسیار مطلوب و مثبت ارزیابی کرد واظهارامیدواری کرد: تا این تلاش ها پیش از بیش در سال آینده در راستای رونق و توسعه استان ادامه  داشته باشد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در ادامه به تشریح گزارش مختصری از سفر اخیر هیات تجاری استان به کشور آلمان و فرانسه پرداخت واهداف اصلی این  سفر تجاری استان را توسعه فعالیت های اقتصادی، تجاری، سرمایه گذاری و جلب و جذب سرمایه گذاران اعلام کرد.وی معرفی توانمندی ها و پتانسیل های استان خراسان شمالی به تجار و بازرگانان خارجی را از جمله اولویت های اصلی سفر هیات تجاری به کشورهای اروپایی ذکر کرد.صمدی اظهارکرد: خوشبختانه دراین سفر تجاری به ظرفیت ها، پتانسیل ها و توانمندی های این استان در زمینه های مختلف سرمایه گذاری، توسعه اقتصادی،صنایع دستی،پرورش اسب اصیل ترکمن، کشاورزی، صادرات وواردات در بین تجار و بازرگانان کشور های آلمان و فرانسه پرداخته شد  که با استقبال خوب مواجه شد.وی افزود:دراین سفر در رابطه با مباحث سرمایه گذاری از جمله راه اندازی صنایع بزرگ، ایجاد صنایع وابسته یا پایین دستی استان توضیحاتی را ارائه شد که مقرر شد طی سفر به استان از نزدیک با پتانسیل های صنایع استان آشنا شوند.وی افزود:همچنین کتابچه فرصت های سرمایه گذاری و پتانسیل های استان خراسان شمالی به دو زبان فارسی و انگلیسی تهیه و در اختیار سرمایه گذاران آلمان قرارگرفت.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از راه اندازی و تشکیل اتاق مشترک خراسان شمالی با شهر فرانکفورت آلمان خبرداد واظهار داشت: مقرر شده در آینده نزدیک تفاهم نامه ای دراین زمینه منعقد شود که درحال تهیه مقدمات اولیه آن هستیم.وی افزود: با راه اندازی اتاق مشترک رفت  و آمدها ، تهیه واخذ ویزا، مسائل اقتصادی بین دو کشور تسهیل و تسریع خواهد یافت.وی افزود: دراین سفر از سرمایه گذاران آلمانی به استان خراسان شمالی دعوت شد تا از نزدیک بازدیدی از کارخانه ها ، صنایع و... داشته باشند تا ظرفیت های استان به خوبی آشنا شوند.

صمدی از استقبال و اظهار تمایل هیات تجاری و سرمایه گذاران آلمانی و فرانسوی به استان خراسان شمالی خبرداد و اظهارامیدواری کرد تا بعد از نوروز 96 مجوزهای لازم جهت ورود هیات خارجی به استان اخذ شود تا در زمینه های مختلف کاری جلسات و بازدیدهای در استان انجام گیرد.رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از اعزام هیات تجاری به کشورهای آسیای میانه از جمله ترکمنستان، قزاقستان، اندولزی، مالزی و.. در سال آینده خبرداد.

وی افزود: همچنین اعزام هیات تجاری به کشورهای اروپایی از جمله اتریش، هلند، سوئیس از برنامه های سفراعزام هیات تجاری اتاق بازرگانی استان در سال 96 است.گفتنی است همچنین در آستانه ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) روز مادر و زن ازتمامی همسران هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز به پاس گرامیداشت این روز بزرگ قدردانی وهدایای نفیسی از سوی اتاق بازرگانی بجنورد اهدا شد.

ادامه مطلبدروازه ورود به کشورهای اروپایی به خراسان شمالی باز شد/ اعزام هیات تجاری به سوئیس، هلند واتریش درسال 96

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به تشریح ودستاوردهای سفر هیات تجاری خراسان شمالی به کشورهای آلمان و فرانسه پرداخت واظهار امیدواری کرد: دروازه ورود به کشورهای اروپایی برای شکوفایی رونق و توسعه اقتصادی  خراسان شمالی بازشد.محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک ازاهداف اصلی سفرهیات تجاری استان به کشورهای آلمان و فرانسه  را توسعه فعالیت های اقتصادی، تجاری، سرمایه گذاری و جلب و جذب سرمایه گذاران ر اعلام کرد.

وی معرفی توانمندی ها و پتانسیل های استان خراسان شمالی به تجار و بازرگانان خارجی را از جمله اولویت های اصلی سفر هیات تجاری به کشورهای اروپایی عنوان کرد.صمدی به صادرات استان خراسان شمالی به 22 کشور دنیا اشاره کرد وگفت: خوشبختانه دراین سفر تجاری به ظرفیت ها، پتانسیل ها و توانمندی های این استان در زمینه های مختلف سرمایه گذاری، توسعه اقتصادی،صنایع دستی،پرورش اسب اصیل ترکمن، کشاورزی، صادرات وواردات در بین تجار و بازرگانان کشور های آلمان و فرانسه پرداختیم که با استقبال خوب مواجه شد.

وی افزود:دراین سفر در رابطه با مباحث سرمایه گذاری از جمله راه اندازی صنایع بزرگ، ایجاد صنایع وابسته یا پایین دستی استان توضیحاتی را ارائه کردیم که مقرر شد طی سفر به استان از نزدیک با پتانسیل های صنایع استان آشنا شوند.صمدی ادامه داد: همچنین دراین سفر با ارائه گزارش مفصلی در رابطه با پتانسیل های بالقوه استان خراسان شمالی در زمینه های گردشگری، بناهای تاریخی،موزه، محصولات کشاورزی، نیروگاه خورشیدی، احداث هتل 5 ستاره اعلام آمادگی برای سرمایه گذاری  کردیم.وی افزود:همچنین کتابچه فرصت های سرمایه گذاری و پتانسیل های استان خراسان شمالی به زبان آلمانی تهیه و در اختیار سرمایه گذاران آلمان قرارگرفت.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به برگزاری جلساتی با سرمایه گذاران مقیم ایران در فرانکفورت اشاره کرد وگفت: این تیم در ایران در حوزه نفت، پتروشیمی و صنایع فولادی و... فعالیت می کنند که بیش از 400 میلیون یورو قرارداد سرمایه گذاری دارند. وی افزود: خوشبختانه این تیم از فرصت های سرمایه گذاری موجود دراستان خراسان شمالی شناخت کامل داشتند که مورد استقبال آنان قرار گرفت.

راه اندازی اتاق مشترک خراسان شمالی با شهرفرانکفورت آلمان

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از راه اندازی و تشکیل اتاق مشترک خراسان شمالی با شهر فرانکفورت آلمان خبرداد واظهار داشت: مقرر شده در آینده نزدیک تفاهم نامه ای دراین زمینه منعقد شود که درحال تهیه مقدمات اولیه آن هستیم.وی افزود: با راه اندازی اتاق مشترک رفت  و آمدها ، تهیه واخذ ویزا، مسائل اقتصادی بین دو کشور تسریع خواهد یافت.

صمدی به نشست تجاری با شورای شهر فرانکفورت و مدیران اقتصادی آن شورا اشاره کرد وگفت: دراین سفر یکی از اقدامات بسیار مسرت بخش به احتراز درآمدن پرچم جمهوری اسلامی ایران از سردرب این شورا و استقبال بسیار با اهمیت  هیات تجاری خراسان شمالی در سالن پادشاهان ایالت هسن آلمان  بود.وی افزود: خوشبختانه شورای اقتصاد ایالت هسن در فرانکفورت متشکل از هزار و 200 شرکت فعال داشت که از توانمندی های استان خراسان شمالی در بخش های مختلف استقبال کردند.

وی  یادآور شد: همچنین دراین سفر به مذاکراتی در رابطه تولید برق بادی و خورشیدی با شرکت های سرمایه گذاری در حوزه برق  درشهرهای برمن و فرانکفورت انجام شد و مقرر شد مذاکرات تکمیلی  پس از بازدیدها ادامه یابد.وی افزود: دراین سفر از سرمایه گذاران آلمانی به استان خراسان شمالی دعوت کردیم تا از نزدیک بازدیدی از کارخانه ها ، صنایع و... داشته باشند تا ظرفیت های استان به خوبی آشنا شوند.

احداث نیروگاه خورشیدی 30 مگاواتی توسط شرکت آلمانی

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از جمله برنامه های خوب این سفر را احداث نیروگاه خورشیدی 30 مگاواتی در اسفراین، نیروگاه 10 مگاواتی در شهرک صنعتی بیدک و نیروگاه خورشیدی 2 و 3 مگا واتی در گرمه و اسفراین توسط شرکت آلمانی در آینده اعلام کرد.وی افزود: همچنین درادامه سفر هیات تجاری خراسان شمالی به کشور فرانسه ازکارخانه تبدیل بازیافت شهر پاریس بازدید کردند و رایزنی های مقدماتی جهت انتقال تکنولوژی بازیافت زباله و تامین برق از سوزاندن زباله خانگی به استان انجام شد که با استقبال شرکت فرانسوی روبرو شد.

وی اظهارکرد: دراین بازدید مذاکرات فی مابین خوبی بین طرفین در خصوص نحوه انتقال تکنولوژی به استان صورت گرفت و مقرر شد رایزنی های بعدی و پی گیری های لازم توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاریس انجام شود.صمدی از استقبال و اظهار تمایل هیات تجاری و سرمایه گذاران آلمانی و فرانسوی به استان خراسان شمالی خبرداد و اظهارامیدواری کرد تا بعد از نوروز 96 مجوزهای لازم جهت ورود هیات خارجی به استان اخذ شود تا در زمینه های مختلف کاری جلسات و بازدیدهای در استان انجام گیرد.

اعزام هیات تجاری خراسان شمالی به هلند، اتریش و سوئیس

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از اعزام هیات تجاری به کشورهای آسیای میانه از جمله ترکمنستان، قزاقستان، اندولزی، مالزی و.. در سال آینده خبرداد و کشورهای اتریش، هلند، سوئیس نیز از جمله برنامه های سفراعزام هیات تجاری اتاق بازرگانی  استان به کشورهای اروپایی در سال 96 اعلام کرد.

ادامه مطلبیازدهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی برگزار شد

یازدهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با حضور مسئولین مرتبط حوزه اقتصادی استان و فعالان بخش خصوصی از سوی اتاق بازرگانی بجنورد درمحل استانداری خراسان شمالی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی  استان درآخرین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی پایان سال 95 به تشریح گزارشی از سفر اخیر هیات تجاری خراسان شمالی به کشور آلمان و فرانسه پرداخت.وی اهداف اصلی این سفر را توسعه فعالیت های اقتصادی، تجاری، سرمایه گذاری و جلب و جذب سرمایه گذاران اعلام کرد.صمدی با بیان این که با سفر به کشورهای اروپایی توانستیم بسیار از پتانسیل ها، توانمندی ها استان خراسان شمالی را معرفی کنیم که این مهم با استقبال تجار کشورهای اروپایی مواجه شد.

وی بازتاب و نتایج مذاکرات و ملاقات های متعدد این سفر تجاری را بسیار مطلوب ارزیابی کرد وگفت: مقرر شد در سال آینده مجوزهای لازم جهت ورود هیات خارجی به استان اخذ شود تا در زمینه های مختلف کاری جلسات و بازدیدهای در استان انجام شود.رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در ادامه به مصوبات جلسه قبل در رابطه با اختیارات ذی حسابان نیز اظهارکرد: در مصوبه استانی مقرر شد ذی حسابان در دستگاه های اجرایی، دولتی و خصوصی در زمان خرید استانی از اولویت برخوردار باشند.

وی همچنین درباره آیین نامه  ساماندهی دستگاه های اجرایی در بازدید از واحدهای تولیدی براساس ماده 7 قانون بهبود محیط کسب وکار، اظهارداشت: دراین زمینه مقرر شده کمیته ای تشکیل شود تا دراین کمیته دستگاه های اجرایی که به صورت ناگهانی به واحدهای تولیدی سر می زنند ابتدا مشکلات بررسی و ازموازی کاری ها جلوگیری شود.صمدی تصویب این ماده قانونی با درک درست از معضلات  ومشکلات واحدهای تولیدی در راستای کاهش مراجعات ناگهانی،خودسرانه، سلیقه ای نمایندگان دستگاه های اجرایی و مطالبات برخی اسناد بوده است.

وی افزود: دراین راستا نیز پیشنهاد شد کمیته ساماندهی مراجعین نمایندگان دستگاه های اجرای به واحدهای تولیدی برابر آیین نامه دراستان توسط سازمان صنعت ومعدن و تجارت تشکیل شود.

وی اظهارکرد: همچنین  در رابطه ماده 18 مالیات بر ارزش افزوده در صدور و تمدید گواهینامه مودیان پیشنهاد شد شرکت ها وافرادی که طلب قطعی از دولت دارند برای صدور گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده پس از تعیین ترتیب پرداخت، میزان درصدی را که به صورت نقد پرداخت کنند با کاهش  10 درصدی مواجه می شوند.

سرپرست امورمالیاتی خراسان شمالی نیزدراین جلسه در رابطه با مالیات بر ارزش افزوده پیمانکاران، گفت: پیمانکارانی که بتوانند به امور مالیاتی اثبات کنند هنوز دستگاه های اجرایی مطالبات خود را به آنها پرداخت نکرده امورمالیاتی گواهینامه موقت3ماهه مالیات بر ارزش افزوده  برای آنها صادر خواهد کرد.یعقوب نژاد افزود: واحدهای تولیدی  که اثبات کردند مالیات را نگرفتند امورمالیاتی حداقل دریافتی یعنی همان 10 تا 20 درصد را نقد ومابقی را اقساط بلندمدت در نظر می گیرد.

رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت خراسان شمالی نیز با اعلام این که مالیات بر ارزش افزوده متعلق به مصرف کننده است نه تولید کننده،اظهارداشت:مالیات برارزش افزوده از مصرف کننده نهایی گرفته می شود.یحیی نیکدل افزود: تولید کنندگان ما پرداخت کننده مالیات بر ارزش افزوده نیست در مراحل مختلف وصول کننده است.

نماینده مردم بجنورد،مانه وسملقان، گرمه وجاجرم و راز جرگلان  نیزدرباره مالیات برارزش افزوده واحدهای تولیدی اظهارکرد: اخیرا در مجلس این موضوع مطرح شده که  تولید کنندگان ما در بحث مالیات بر ارزش افزوده با مشکل جدی مواجه هستند که نیازمند است تدابیر جدی و ویژه دراین خصوص اندیشیده شود.علی قربانی تنها راه نجات اقتصادی مملکت را حمایت از بخش خصوصی و سرمایه گذار خارجی دانست واظهارداشت: ریشه اکثر مسائل و مشکلات کشور ما سیاسی است.

معاون توسعه و اقتصادی استانداری خراسان شمالی نیز گفت:تمام تصمیماتی که دراین نوع جلسات گرفته می شود در راستای رفع و تسهیل مشکلات موجود است .محمود دلپسند به زحمات بسیار متولیان حوزه اقتصاد و مسئولان استانی در راستای حمایت از طرح های واحدهای تولیدی اشاره کرد وگفت:خوشبختانه درحال حاضر با برگزاری این جلسات بسیاری از مشکلات واحدهای تولیدی در زمینه بانک ، بیمه و مالیات روند مشکلات آنها رفع یا کاهش پیدا کرده است.وی خروج ازمعضل رکود اقتصادی را از اهداف و رویکرد های اصلی استان اعلام کرد  وافزود: دراین زمینه اولویت اصلی ما حمایت از طرح های توجیه دار واحدهای تولیدی است.

ادامه مطلبکاهش بازدیدهای ناگهانی،خودسرانه، سلیقه ای دستگاه های اجرایی از واحدهای تولیدی

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی برکاهش بازدیدهای ناگهانی،خودسرانه، سلیقه ای نمایندگان دستگاه های اجرایی از واحدهای تولیدی و جلوگیری از موازی کاری ها تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی، رییس اتاق بازرگانی استان در سیزدهمین جلسه کمیته بررسی قوانین حوزه بازرگانی که درمحل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد  دستور جلسه این کمیته را بررسی اجرای ماده 7 بهبود محیط کسب وکار و بررسی ماده 18 قانون مالیات بر ارزش افزوده  و تسهیل صدور و تمدید گواهی ثبت نام اعلام کرد.

وی در رابطه با اجرای ماده 7 بهبود محیط کسب و کار،اظهارکرد: دراین آیین نامه  بر ساماندهی دستگاه های اجرایی در بازدید از واحدهای تولیدی تاکید شده است.وی افزود: دراین زمینه مقرر شده کمیته ای تشکیل شود تا دراین کمیته دستگاه های اجرایی که به صورت ناگهانی به واحدهای تولیدی سر می زنند ابتدا مشکلات بررسی و ازموازی کاری ها جلوگیری شود.صمدی تاکید کرد: دراین خصوص کلیه دستگاه های اجرایی موظف به همکاری باکمیته مربوطه، تصمیمات و دستورالعمل های آن هستند.وی اظهار کرد: تصویب این ماده قانونی با درک درست از معضلات  ومشکلات واحدهای تولیدی در راستای کاهش مراجعات ناگهانی،خودسرانه و سلیقه ای نمایندگان دستگاه های اجرایی و مطالبات برخی اسناد بوده است.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی وظایف این کمیته را بهبود و اصلاح فرایندهای موازی و تکراری دستگاه های اجرایی برای کاهش مراجعات از واحدهای تولیدی، نظارت بر عملکرد دستگاه های اجرایی و واحدهای تولیدی دراجرای مفاد آیین نامه فوق،صدور دستور العمل های مورد نیاز ومتناسب با فرآیندهای مشمول آیین نامه ، تعیین ضوابط سطح دسترسی دستگاه های اجرایی درسامانه برای بخش غیر دولتی و... عنوان کرد.

صمدی بازدیدهای ضروری برای رفع موانع تولید واحدهای تولیدی استان را یک نیاز برشمرد.مصطفی عربی، معاون برنامه ریزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز دراین جلسه بر ساماندهی بازدیدهای مکرر  و جلوگیری از موازی کاری دستگاه های اجرایی از واحدهای تولیدی براساس ماده  7 قانون بهبود محیط کسب وکار تاکید کرد .وی افزود: دراین ماده قانونی مذکور بر تعریف سامانه ای جهت ثبت اطلاعات واحدهای تولیدی از سوی سازمان صنعت ومعدن تکلیف شده است که این سامانه نیاز به چه اقلام و بانک اطلاعاتی است.

عربی دراین مورد برضرورت آسیب شناسی واحدهای تولیدی تاکید کرد وگفت: اولویت بازدیدها برای واحدهای تولیدی مشخص شود  و در مرحله اول مشکلات بیان و طی بررسی مشکلات واحدهای تولیدی طی فرایندی آسیب شناسی شود.

مدیرعامل کارخانه آذین فورج اسفراین نیز گفت: هرگونه مراجعاتی که اطلاعات بیشتر برای واحدهای تولیدی به همراه داشته باشد به طور حتم به نفع واحد تولیدی خواهد بود.فرج الله علیزاده معتقد است بازدیدهای مستمر از واحدهای تولیدی برای رفع مشکلات این واحدها ضروری است.رستمی نماینده امور مالیات استان نیز بر صدور گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده به صورت الکترونیکی تاکید کرد و از جمله عوامل ناشی از آن را فاکتورهای سوری، لیست سیاه و جعل این اوراق عنوان کرد.

وی با تاکید بر حساسیت بالا در ارائه گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده، اظهارکرد:دراین خصوص گواهینامه به اشخاصی داده می شود که ازمودیان با تجربه باشند.رستمی مرحله اول صدور گواهینامه  مالیات بر ارزش افزوده برای واحدهای تولیدی را سه ماهه و مرحله بعدی که هیچ بدهی واحد تولیدی نداشته و اظهارنامه آن تکمیل باشد یکساله اعلام کرد وگفت: جز در موارد خاص  واحدهای که بدهی داشته باشند با نظر مدیرکل انجام خواهد شد.وی با بیان این که میزان بدهی واحدهای تولیدی براساس ترتیب پرداخت آن مشخص می شود، افزود: این بدان معناست تا حدود 40 درصد پرداخت بدهی به صورت اقساط بلند مدت انجام خواهد شد.

نماینده امور مالیات استان با بیان این که دراین خصوص بیشتر بدهی ها مربوط به پیمانکاران است ، اظهارکرد: گواهینامه مالیات برارزش افزوده برای اشخاصی که بدهی نداشته باشند یکساله و بدهی داشته باشند شش ماهه خواهد بود.وی گفت: دراین زمینه پیمانکارانی که از دولت طلب دارند برای صدور گواهینامه در ترتیب پرداخت میزان درصدی که باید پرداخت کنند کاهش می یابد.

ادامه مطلبدوره آموزشی" بسته بندی صادراتی" در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، دوره آموزشی" بسته بندی صادراتی" فردا 11 اسفند ماه در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار می شود.

بر اساس این گزارش این دوره در راستای ارتقاء سطح آگاهی علمی و آشنایی تجار و بازرگانان، بنگاههای اقتصادی، صاحبان صنایع و مشاغل در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بجنورد، برگزار می شود.

بنا بر این گزارش " دکتر مازیار قاسم زاده " از اساتید برجسته اتاق ایران آموزش مباحث این دوره آموزشی را بر عهده دارند. این گزارش حاکی است دوره آموزشی" بسته بندی صادراتی" ساعت 8 صبح روز 4 شنبه  مورخ 11 اسفند  1395 در محل اتاق بجنورد آغاز می شود.گفتنی است بعد از برگزاری این سمینار، گواهینامه معتبر صادر و تقدیم حضور افراد شرکت کننده میگردد.

ادامه مطلببیست و ششمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد

 

بیست و ششمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی با حضور تمامی اعضا در محل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی استان در این جلسه از انعقاد تفاهم نامه همکاری فی مابین مرکز داوری اتاق و برخی از دستگاه های مرتبط خبرداد.

وی افزود: مرکز داوری اتاق به عنوان پل ارتباطی بین تجار در تسریع حل دعاوی و امور حقوقی تجار عملکرد تاثیر گذاری دارد.

صمدی با اشاره به تشکیل مرکز داوری اتاق بجنورد  در آذرماه سال 94 از اعلام آمادگی همکاری این مرکز برای انجام امور حقوقی تجار و نهادهای مختلف در حوزه های تخصصی خبرداد.وی تخصصی بودن، کم هزینه بودن و روند سریع حل دعاوی در این مرکز را از مهمترین مزایای آن برشمرد و افزود: همچنین این مرکز می تواند پیگیر مسائل بین تجار در خارج از کشور و سایر استان ها نیز باشد.وی اظهارداشت: براین اساس می توان در زمینه های مختلف داوری و آموزشی با دستگاه های مرتبط تبادل و همکاری داشته باشیم.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با اشاره به حضور قضات رسمی دراین مرکز، خاطرنشان کرد: مرکز داوری اتاق ایران همانند دادگاه عمل کرده و احکامی که در آن صادر می شود بین المللی بوده و قوه قضائیه فورا نسبت به اجرای آن اقدام می کند.

وی در ادامه به برگزاری دوره های آموزشی مختلف در محل اتاق بازرگانی بجنورد اشاره کرد وگفت: اتاق بجنورد با توجه به ارزیابی های انجام گرفته از لحاظ آموزشی در سطح کشور از سایر استان ها جلوتر است.صمدی اتاق بازرگانی استان خراسان شمالی را دومین استان در برگزاری دوره های آموزشی در سطح کشور اعلام کرد وگفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 13 دوره آموزشی در مباحث مختلف در محل اتاق بجنورد برگزار شده است.وی خاطرنشان کرد: همچنین تا پایان سال جاری نیز دو دوره آموزشی دیگر برگزار خواهیم کرد.

 

ادامه مطلبتبلیغات حلقه گمشده توسعه گردشگری درخراسان شمالی

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، استان خراسان شمالی در شمال شرق کشور با وجود جاذبه های کم نظیر درحال حاضر از فقر زیرساختی در جذب گردشگر رنج می برد که لازم است توجه ویژه ای در استفاده بهینه از این ظرفیت که کمک کننده به رونق اقتصادی استان است صورت گیرد . همانطور که رهبر معظم انقلاب در سفر مهرماه سال 91 به استان خراسان شمالی سرمایه گذاری در استفاده بهینه از حوزه گردشگری استان را اولویت دوم توسعه این استان اعلام کردند. در همین راستا  تنی چند از فعالان حوزه گردشگری در دهمین نشست کمیسیون گردشگری استان گرد هم آمدند تا به بررسی مشکلات موجود در این حوزه با توجه به نزدیک شدن به ایام  نوروزی و  ارائه راهکار بپردازند.

تبلیغات گردشگری در استان بسیار ضعیف عمل کرده است

نماینده جامعه واحدهای پذیرایی خراسان شمالی یکی از اقدامات مفید در حوزه گردشگری استان را ظرفیت سنجی برای واحدهای اقامتی اعلام کرد وافزود: این بدان معنا که چه تعداد هتل 5-4-3 ستاره استان نیاز دارد.مسیب امیرخانلو دراین زمینه  طرح های در حال اجرا دراستان را شامل هتل 5 ستاره هماگ، هتل 4 ستاره طلای سفید، مجتمع خدمات رفاهی کنارگذر و... اعلام کرد و از راه اندازی و اخذ مجوز مجتمع خدما ت رفاهی محور جوزک به آشخانه و بالعکس خبرداد.وی از راه اندازی اردوگاه رفاهی و مکان های ارزان قیمت در سطح مرکز استان خبرداد وگفت: این اردوگاه با هزینه شبی 10 تا 15 هزار تومان  برای افرادی که قصد دارند هزینه کمتری پرداخت کنند درنظر گرفته شده است.

امیرخانلو با اذعان براینکه متاسفانه هیچ بودجه ای از سوی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور بابت تبلیغات گردشگری در نظر گرفته نمی شود، اظهار داشت: به همین منظور تبلیغات در حوزه  گردشگری برای مکان های که پتانسیل لازم را دارند برای مسافرانی که حداقل یک بار به این شهر می آیند بسیار تاثیرگذار است.وی دراین خصوص به دو تفرجگاه مهم استان از جمله بش قارداش و باباامان اشاره کرد وافزود: این دو تفرجگاه با توجه به شناخت خوب مردم استان، بازهم نیاز به تبلیغات وسیع برای دیگر استان ها،مسافران گذری و توریست ها به این شهر را دارد.وی با بیان این که تبلیغات هزینه نیست یک سرمایه گذاری بلند مدت است بر اهمیت تبلیغات گردشگری در استان تاکید کرد واظهار داشت: این درحالی است که متاسفانه تاکنون تبلیغات گردشگری در استان بسیار ضعیف عمل کرده است.

 

حمل و نقل درحوزه گردشگری بسیار ضعیف است

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز یکی از مشکلات استان در زمینه گردشگری را حمل و نقل اعلام کرد واظهارداشت: حمل و نقل  استان در حوزه گردشگری بسیار ضعیف عمل کرده است.سعید پور آبادی افزود: متاسفانه هیچ گونه عملکردی حمل ونقل استان  درحوزه گردشگری ندارد درحالی که حمل و نقل زیرساخت گردشگری است.وی در رابطه با مشکلات جذب سرمایه گذار نیزاظهارکرد: سرمایه گذار از برگشت سرمایه خود می ترسد چراکه حمایت لازم از سرمایه گذار نمی شود .

90 درصد برنامه های گردشگری بر پایه تبلیغات است

مدیر فرودگاه بجنورد  با اعلام این که 90 درصد برنامه های  گردشگری بر پایه تبلیغات است، گفت: بایستی در حوزه گردشگری به د نبال ایجاد بسترهای لازم ازجمله جاذبه ها و طبیعت گردی ، بازارهای اقتصادی در قالب صنایع دستی در استان باشیم.سید مهدی رزاز با بیان این که توریست هر کجا برود عمران و آبادی به همراه دارد و بیزینس در آن شهر رونق پیدا می کند، اظهارداشت: دراین راستا باید بسترهای تشویقی و راهکارهای  پول خرج کردن توریست را در شهر فراهم کنیم.

وی افزود: باید با ایجاد و راه اندازی مکان ها و اردوگاه های رفاهی مناسب و فراهم سازی بسترهای خرید در جذب و ماندگاری توریست در استان بیشتر تلاش کنیم.وی با تاکید براین که باید دراین حوزه دیدگاه ها به سمت سرمایه گذار ی برود، اظهارکرد: معمولا شهرهای شمالی کشور از جمله  استان خراسان شمالی  به دلیل اب و هوای سرد به ویژه ایام نوروز و بهار مسافر کمتر  به آنجا می آیند.وی افزود: بنابراین بایستی برنامه ریزی داشته باشیم پتانسیل های بالقوه استان را شناسایی ومعرفی کنیم و مسافران را در قالب گروه های توریستی  جذب کنیم درحالی که متاسفانه تا به امروز در استان چنین برنامه ای نداشته ایم.

 

به دنبال سرمایه گذار برای چارتری کردن هواپیما فرودگاه بجنوردهستیم

مدیر فرودگاه بجنورد دررابطه وضعیت فرودگاه بجنورد نیز گفت: همچنان به دنبال سرمایه گذار برای چارتری کردن هواپیما فرودگاه بجنورد هستیم تا بتوانیم حداقل پروازهای تهران – بجنورد را افزایش دهیم.رزاز افزود: واقعیت این است هم اکنون هواپیمای ها و ایرلان  ها بخش خصوصی هستند به غیر از ایرانیر  وقسمتی از آسمان خصوصی هستند ایرلان ها به دنبال این هستند که صندلی های و پروازها آنها تضمین شودوی اظهارکرد: دراین خصوص متاسفانه تاکنون نتوانستیم آژانس های هواپیمایی  استان را تشویق کنیم تا بیزینس و درآمدی در بحث فرودگاه داشته باشند.

وی با تاکید براین که باید از بسترهای موجود فرودگاه در ایام بهار و نوروز استفاده کنیم، گفت: فرودگاه بجنورد همه چیز آن تکمیل است و با هیچ کمبودی مواجه نیستیم.وی با بیان این که  فرودگاه بجنورد باید مدیریت زمان داشته باشد گفت: بنابراین بایستی براساس مدیریت زمان از فرودگاه استفاده کنیم این بدان معنا است اگر اکثر صبح ها به دلیل شرایط نامساعد آب و هوایی پروازها کنسل می شود باید پروازها را به سمت بعدازظهر سوق دهیم.وی با بیان این که سرمایه گذار باید از پتانسیل  و از اهرم های تشویقی برخوردار باشد،گفت: برای رونق پروازهای فرودگاه بجنورد بایستی تمام دستگاه های استان ورود پیدا کنند.

استفاده از ظرفیت مردم در حوزه تبلیغات گردشگری استان

سهیلا پور رمضان کارآفرین و صادرکننده صنایع دستی استان در رابطه با رونق حوزه گردشگری استان نیز پیشنهادداد: بهتر است مراکز تبلیغاتی و آژانس های مسافربری در استان های دیگر برای تبلیغ پتانسیل های گردشگردی استان خراسان شمالی راه اندازی شود.وی اهرم استفاده مردمی به صورت خودجوش در تبلیغ حوزه گردشگری استان را تاثیرگذار دانست و اظهارداشت: باید دراین زمینه فقط به فکر حمایت از دولت و فلان ارگان دولتی نباشیم بایستی از ظرفیت مردم نیز بهره ببریم.

ادامه مطلببرگزاری نشست تجاری با سرمایه گذاران ایرانی مقیم فرانکفورت

در اولین شب اعزام هیات تجاری به آلمان نشست تجاری با سرمایه گذاران ایرانی مقیم فرانکفورت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، در اولین شب ماموریت هیات تجاری و بازاریابی به آلمان نشست مشترک با سرمایه گذاران ایرانی مقیم فرانکفورت برگزار شد. بر اساس این گزارش تیم سرمایه گذاران ایرانی مقیم فرانکفورت در ایران در حوزه نفت وپتروشیمی وصنایع فولادی و....بیش از400میلیون یورو قرارداد سرمایه گذاری دارند و خوشبختانه از استان وفرصتهای سرمایه گذاری آن نیز اطلاعات بسیار دقیقی داشتند.

این گزارش حاکی است استاندار خراسان شمالی در این نشست توضیحات مشروحی در خصوص وضعیت خراسان شمالی و نیز پتانسیل ها و ظرفیت های موجود در آن و فرصتهای سرمایه گذاری استان بیان کرد.بر اساس این گزارش در نتیجه این نشست قرارشد کتابچه فرصتها به همراه سی دی زبان آلمانی تهیه شده و در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد.همچنین مقرر شد این گروه به زودی از استان به صورت چند روزه و به تفکیک شهرستانها بازدید کرده واز پتانسیل این سرمایه گذاران ایرانی که می توانند از تسهیلات ارزان قیمت کشور المان استفاده کنند بهره برداری لازم صورت گیرد.

گفتنی است سفر این هیات 38 نفره متشکل از تجار و بازرگانان در بخش های مختلف صنعت، تجارت، کشاورزی، گردشگری و موادغذایی و شماری از مدیران کل دستگاه های اجرایی در حوزه های اقتصادی به مدت یک هفته است.

هدف از اعزام این هیات مطالعه بازار و امکان سنجی به منظور توسعه صادرات غیرنفتی و مبادلات تجاری فی مابین با این دو کشور اروپایی است.بر اساس برنامه ریزی، هیات تجاری خراسان شمالی در سفر به کشور آلمان و فرانسه ظرفیت های استان در زمینه های مختلف از جمله صادرات غیرنفتی را معرفی و برای سرمایه گذاری خارجی در این استان هم تلاش خواهند کرد ضمن اینکه بسته های تبلیغاتی و توانمندی این استان هم به عنوان نمونه در آن دو کشور ارائه می شود تا منجر به قراردادها و تفاهم نامه های تجاری و بازرگانی شود.

 

 

ادامه مطلب