استاندار خراسان شمالی : دستگاه های اجرایی کالاهای مورد نیاز را از تولیدات داخل استان تامین کنند

استاندار خراسان شمالی  با تاکید بر حمایت از تولید داخل و لزوم استفاده از کالاهای تولید داخل، گفت: دستگاه های اجرایی کالاهای مورد نیاز را از تولیدات داخل استان تامین کنند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمدرضا صالحی در نشست شورای گفت و گوی دولت با بخش خصوصی استان که از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی با حضور فعالان اقتصادی استان برگزارشد بر حمایت از تولید داخل و لزوم استفاده از کالاهای تولید داخل تاکید کرد .وی افزود: این بدان معنا نیست که مکلف باشیم هر کالای تولید داخل را با هر قیمت و هر کیفیت خریداری کنیم.

صالحی با بیان این که تولیدکنندگان مکلف هستند که برای ارتقای کیفیت محصولات تولیدی خود اقدام کننداظهارکرد: اگر محصولات تولید داخل کیفیت مناسب داشته باشد، هیچ عقل سلیم قبول نمی کند که کالای مورد نیاز خود را از استان های دیگر و با پرداخت هزینه های جابه جایی تامین کند.استاندار خراسان شمالی در ادامه از تحقق یک اتفاق خوش برای مردم استان در دولت تدبیر وامید خبرداد وگفت:100 درصد اعتبارات عمرانی استان محقق شد.

صالحی با بیان اینکه به زودی این اعتبارات به تمام دستگاه های اجرایی استان ابلاغ خواهد شد، اظهارکرد: با اختصاص این اعتبارات حدود 70 میلیارد تومان اعتبار جدید به استان ابلاغ شد.

وی این رقم اعتبار را برای رونق استان بسیار مطلوب دانست و گفت:در تلاشیم رقم های اعتباری جدیدی به استان وارد کنیم خوشبختانه تمام اعتبارات استانی تاکنون جذب شده و حتی یک ریال اعتبار برگشتی نداشتیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار خراسان شمالی نیز در ادامه بر درخواست بخش خصوصی در این شورا، اواخر سال گذشته  اشاره کرد وگفت: دراین رابطه با دستگاه های اجرایی مکاتبه و تاکید شد که در حد امکان تمام نیازهای خود را از تولیدات داخل استان تامین کنند.وی با اشاره به اینکه در استفاده از تولید داخل نباید رانت ایجاد شود افزود: به دستگاه های اجرایی تاکید شده در مناقصه ها، از قید شدن خرید کالا با برند خاص خودداری کنند.دلپسند تصریح کرد: الزام به تامین مایحتاج اداره ها از تولیدات داخل استان، تنها مربوط به کالاهای مورد نیاز اجرای پروژه ها نیست و این امر مشمول تمام نیازها حتی خوراک می شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه خراسان شمالی نیز در این نشست با بیان اینکه ملزم شدن دستگاه های اجرایی به خرید از داخل استان تنها با انجام مکاتبه میسر نمی شود گفت: باید کاری کنیم که الزام برای خرید داخلی ایجاد شود و در این باره نقش سازمان های نظارتی باید بیشتر باشد.مجید پورعیسی اظهار کرد: تولیدکنندگان باید محصولات خود را در سامانه مربوط به ثبت برسانند و تولیدات خود را معرفی کنند تا استفاده از کالاهای تولید در داخل استان راحت تر محقق شود.وی با بیان اینکه ناظران فنی در دستگاه های اجرایی باید نسبت به اجرایی شدن خرید کالای داخل حساس تر شوند خاطرنشان کرد: بعضا نگاه ناظران فنی به لزوم خرید کالای مورد نیاز پروژه ها و یا سایر اقلام، نگاه فنی است این درحالی است که باید رویکرد اجتماعی هم در استفاده از کالاهای داخلی مد نظر باشد.

ادامه مطلببرگزاری اولین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی در سال 96

اولین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی با حضور تمام اعضاء درمحل اتاق بازرگانی بجنورد به منظور هم اندیشی و ارائه برنامه های پیشنهادی در سال جاری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی، رییس اتاق بازرگانی استان در اولین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی در سال 96که با حضور تمام اعضا درمحل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد از فعالیت های هیات نمایندگان طی سال گذشته قدردانی کرد . وی از اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی استان خواست در سال جدید در تمام برنامه ها در زمینه های صنعتی،گردشگری، کشاورزی و...مشارکت و همکاری بیشترداشته باشند تا شاهد موفقیت های بیشمار برنامه اتاق بازرگانی وتوسعه و ابادانی استان باشیم.

 صمدی به شعار سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال از سوی مقام معظم رهبری اشاره کرد وگفت: براین اساس دستگاه های دولتی و خصوصی در زمینه های مختلف اعلام آمادگی و برنامه های کاری خود را اعلام کردند . وی افزود: به همین منظور اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز درراستای تحقق پیام مقام معظم رهبری به منظور ارائه برنامه ها و راهکارهای جدید در جهت بهبود فعالیت ها اعلام آمادگی کرده است.

 صمدی به ارائه  گزارش مختصری از فعالیت  های اتاق بازرگانی استان در سال گذشته پرداختند و برگزاری 14 دوره آمورشی، اعزام و پذیرش هیات های تجاری، بازاریابی به کشورهای مختلف آسیایی و حتی کشورهای اروپایی، برگزاری 12 جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و 13 جلسه کمیته زیرمجموعه شورای گفتگو  و برگزاری چندین جلسه کمیته قضایی باسرمایه گذاران و... را ازجمله برنامه های اتاق بازرگانی استان در سال گذشته اعلام کرد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی درادامه از برگزاری سمینار تخصصی،آموزشی فرصت های سرمایه گذاری وتجاری کشور عراق در 7و 8 اردیبهشت ماه امسال طی مدت دو روز دراستان  خبرداد. وی  همچنین اعزام  به کشورهای مورد هدف از جمله قرقیزستان، هلند، بلژیک، ایتالیان را ازجمله برنامه های سال جدید اتاق بازرگانی خراسان شمالی اعلام کرد و افزود: امسال درنظر داریم برنامه های اعزام به کشورهای اروپایی را نیز جز برنامه  های اصلی اتاق قرار دهیم.

دراین جلسه استفاده از افراد متخصص و کارشناس در کمیسیون های اتاق در زمینه های مختلف کشاورزی، صنعت، گردشگری و...،ارائه گزارش ازنتایج برنامه های اعزام و پذیرش به کشورهای مختلف ،توانمند کردن کارکنان اتاق در زمینه های مختلف کاری، برگزاری جلسات هیات نمایندگان به صورت مداوم و اعلام نتایج و پیگیری مصوبات جلسات قبل، ارائه گزارش عملکرد از سوی کمیسیون های اتاق و... از جمله برنامه های پیشنهادی اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی استان در سال جدید اعلام شد.

ادامه مطلبکاهش حدود 50 درصدی صادرات در سال گذشته و بررسی دلایل این کاهش

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با اشاره به کاهش حدود 50 درصدی صادرات در سال گذشته میزان صادرات انجام گرفته را از نظر ارزشی 4/94 میلیون دلار و از نظر وزنی 728  هزار تن اعلام کرد.

محمد صمدی در جمع خبرنگاران استان هدف گذاری انجام گرفته برای صادرات در سال گذشته را 190 میلیون دلار ذکر کرد و افزود: بر این اساس  میزان صادرات 7/49 درصد از برنامه سال 95 کاهش داشته است. وی اظهار کرد: صادرات انجام گرفته نسبت به مدت زمان مشابه در سال قبل از لحاظ ارزشی 2/47  و از لحاظ وزنی 5/2 درصد کاهش داشته است. صمدی به عمده دلایل کاهش صادرات طی سال 95 اشاره کرد و گفت: کاهش شدید قیمت جهانی اوره باعث شده صادرات این کالا که جزو کالاهای مهم صادراتی شرکت پتروشیمی است تحت تاثیر قرار گیرد در حالی که طی سال های گذشته به کشورهای هند، ترکیه، افغانستان و عراق صادرات این محصول انجام می شد و در سال جاری فقط کشورهای افغانستان و عراق بازارهای هدف صادراتی این محصول هستند.

وی افزود: همچنین بنا به اظهارات مدیر فروش شرکت پتروشیمی، راه آهن ج.ا.ایران تخفیفات بیشتری جهت ترانزیت کالاهای صادراتی به صادرکنندگان کشور ترکمنستان نسبت به صادرکنندگان داخلی اعطا می کندکه این امر هزینه حمل را بالا برده و توان رقابت با صادرکنندگان کشور ترکمنستان را کاهش می دهد و باعث از دست رفتن بازارهای هدف صادراتی می شود. صمدی عدم وصول کامل مطالبات از خریداران خارجی و کاهش انگیزه صادرکنندگان برای صادارت  را از دیگر دلایل برشمرد و گفت: کاهش نرخ جهانی فولاد نیز باعث شده با توجه به قیمت بالای تمام شده این محصول در کشور، صادارت این محصول که جزو کالاهای صادارتی مجتمع صنعتی اسفراین است صرفه اقتصادی نداشته باشد. وی با بیان اینکه در بخش کشاورزی نیز بروز آفت در محصولات باغی به خصوص انگور، منجر به کاهش تولید و در نتیجه کاهش صادرات این محصول شده، بیان کرد: صادرات مقداری از محصولات تولیدی استان نیز توسط کارت بازرگانی صادرکنندگان خارج از استان و از دیگر گمرکات اجرایی کشور انجام می گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی هزینه بالای گاز به منظور تولید کود اوره در مقایسه با سایر کشورها و تاثیر آن در بالا رفتن قیمت نهایی این کالا را منجر به کاهش قدرت رقابت پذیری در عرصه صادرات دانستوی اظهار کرد: کمبود سرمایه در گردش واحدهای تولیدی نیز باعث می شود شرکت های تولیدکننده توان خرید مواد اولیه صنایع پلیمری مانند پلی اتیلن ترفتالایت را از بورس نداشته باشند و در نتیجه مجبور به خرید مواد اولیه از بازار آزاد به قیمت بالاتر از بورس از طریق بازپرداخت بلند مدت باشند که این امر باعث افزایش قیمت نهایی محصولات تولیدی می شود و قدرت رقابت پذیری صادرات را کاهش می دهد.

صمدی در ادامه بیان کرد: عرضه مواد اولیه توسط کشورهای حاشیه خلیج فارس به قیمتی پایین تر از قیمت داخل کشور به شرکت های خارجی رقیب به خصوص ترکیه نیز باعث کاهش هزینه های تولید رقبا می شودکه این امر صادرات کشور ما را تحت تاثیر قرار می دهد.وی اظهار کرد: عدم وجود زیر ساخت های لازم جهت افزایش توان صادراتی  از جمله سردخانه های تخصصی جهت ذخیره سازی محصولات باغی استان و همچنین نبود صنایع تبدیلی نیز باعث کاهش صادرات شده است.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  همچنین گفت: در این میان ثابت نبودن عوارض کالاهای صادراتی نیز باعث می شود شرکت های تولیدی استان پس از انعقاد قراردادها با طرف های تجاری دچار ضرر و زیان شوند که این امر باعث شده انگیزه صادرکنندگان برای صادارت کاهش یابد.وی افزود: تعطیلی شرکت پتروشیمی به مدت حدوداً دو ماه در اوایل امسال به دلیل تعمیرات اساسی نیز منجر به کاهش تولید و در نتیجه افت صادرات شرکت پتروشیمی به عنوان بزرگترین صادرکننده استان شده است.

وی در ادامه عمده کالاهای صادراتی استان طی سال 95 را  محصولات پتروشیمی، اکسید آلومینیوم، محصولات فولادی، محصولات پلاستیکی، محصولات ساختمانی، مواد غذایی، محصولات کشاورزی، فرش، مصنوعات کاغذی، ابزارآلات کارگاهی و غیره اعلام کرد.صمدی اظهار کرد: این میزان کالا به کشورهای عراق، تاجیکستان، آذربایجان، قطر، ترکیه، افغانستان، ترکمنستان، هند، بحرین، آلمان، کویت، پرتقال، اسپانیا، هلند، اردن، بلژیک، موزامبیک، سریلانکا، قزاقستان، ایتالیا، گرجستان، مکزیک، میانمار و روسیه صادر شده است .

وی افزود: در این میان افغانستان با 5/34 درصد، ترکمنستان  5/17 درصد، ترکیه 5/11 درصد، هند 5/10 و سایر کشورها با 26 درصد بیشترین  سهم صادرات استان را به خود اختصاص داده اند.رئیس اتاق بازرگانی همچنین به واردات استان نیز اشاره کرد و گفت: طی سال 95 به ارزش 610/18 میلیون دلار و وزن 566/11 هزار تن واردات به استان انجام گرفته ذاست.وی افزود: این میزان نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل 5/13 درصد از لحاظ ارزشی و 7 درصد از لحاظ وزنی رشد داشته است.

صمدی کالاهای وارداتی را شامل برنج، چای، الکترود گرافیتی، ماشین های صنعتی، چراغ اتاق عمل، ندول، چراغ ها و لوستر، کف قالب، فروکروم، نازل های نسوز، درب آلومینیومی شیشه دارو، چرخهای دوزندگی، پارچه و ماسه ذکر کرد که از کشورهای اوکراین، روسیه، چین، پاکستان، ترکیه، ایتالیا، ترکمنستان، کنیا و آلمان وارد شده است.

ادامه مطلباعزام هیات تجاری به قزاقستان، هلند، بلژیک، اتریش، ایتالیا و ارمنستان در سال جاری

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی برنامه امسال اتاق بازرگانی استان را اعزام هیات های تجاری به کشورهای قزاقستان، هلند، بلژیک، اتریش، ایتالیا و ارمنستان در سال جاری اعلام کرد.

محمد صمدی در گفت و گو با خبرنگار فارس در بجنورد با اشاره به اعزام و پذیرش هیات های مختلف تجاری به عنوان یک برنامه اولویت دار در اتاق بازرگانی، گفت: بر این اساس اعزام هیات های تجاری به ویژه به کشورهای اروپایی در برنامه امسال اتاق قرار دارد.وی از جمله کشورهای مورد هدف برای اهزام هیات های تجاری و بازاریابی را کشورهای قزاقستان، هلند، بلژیک، اتریش، ایتالیا و ارمنستان ذکر کرد و گفت: با توجه به اعزام هیات به گرجستان و آذربایجان به کشورهای گرجستان و آذربایجان  هیات هایی نیز در صورت نیاز به  این کشورها اعزام خواهیم کرد.

صمدی یادآور شد: با توجه به اینکه تا به امروز هیاتی اعزامی به کشور ارمنستان نداشته ایم در ابتدای کار هیاتی متشکل از تجار و بازرگانان این کشور 10 اردیبهشت ماه به ایران می آیند که یک روز را میهمان خراسان شمالی خواهند بود.وی هدف از اعزام و پذیرش هیات های تجاری به این کشور را افزای زمینه های کاری در زمینه های مختلف صادرات و واردات و روابط تجاری و ... ذکر کرد.رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی پذیرش هیات از قزاقستان، ترکمنستان، عراق و ... را نیز از دیگر برنامه های پذیرش هیات های تجاری در سال جاری برشمرد.

ادامه مطلببرگزاری نشست خبری ریاست اتاق بازرگانی خراسان شمالی

اولین نشست خبری رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با اصحاب رسانه استان پیرامون ارائه عملکرد سال گذشته و برنامه های سال جاری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن وکشاورزی خراسان شمالی،محمد صمدی، در جمع خبرنگاران استان با تاکید بر اهمیت شعار سال مقام معظم رهبری با عنوان اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال در سطح کشور، گفت: تحقق شعار سال با همدلی و همکاری تمام دستگاه های اجرایی میسر می شود. وی نقش بخش خصوصی را در تحقق شعار سال با اهمیت خواند واظهارداشت: تحقق شعار سال در بخش خصوصی در گرو تولید محصول با کیفیت است که باید تمامی تولید کنندگان در راستای محصولات باکیفیت با قیمت مناسب تلاش بیشتری کنند.

وی افزود: به همین منظور اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز باهمکاری تمامی دستگاه های اجرایی استان در راستای تحقق شعار سال تاکنون اقدامات مناسبی داشته که منجمله آن اعزام و پذیرش هیات های تجاری ، بازاریابی و مراودات تجاری ، صادرات و واردات، برگزاری دوره های آموزشی، تشویق و ترغیب فعالان اقتصادی برای اخذ کارت بازرگانی و... بوده است.رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی ابراز امیدواری کرد: در سال جاری درصدد هستیم صادرات دراستان در بخش های مختلف افزایش یابد.

صمدی بیشترین صادرات استان در سال 95 را مربوط به کشورهای افغانستان با 34.5 درصد ، ترکیه با 11.5 درصد، ترکمنستان با 17.5 درصد و هند 10.5 درصد و 26 درصد مربوط به سایر کشورهای هدف صادراتی استان اعلام کرد.

صمدی همچنین به گزارش مختصری از فعالیت های اتاق بازرگانی استان در سال گذشته اشاره کرد وگفت: در سال گذشته 14 دوره آموزشی در زمینه های مختلف  قوانین مقرارت بازرگانی، صادرات، تجارت و بازاریابی و.... برای تجار، بازرگان و فعالان اقتصادی حتی ادارات برگزار کرده است. وی از پیش بینی برگزاری 12 دوره آموزشی برای تجارو بازرگان در سال جاری خبرداد واظهارداشت: همچنین در سال گذشته 12 جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و 13 جلسه کمیته شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و...از سوی اتاق بازرگانی استان برگزار شده است.

وی یکی دیگر از برنامه های مهم اتاق بازرگانی در سال گذشته را برگزاری جلسات کمیته حمایت قضایی  از سرمایه گذاران با همکاری دستگاه قضایی  ذکر کرد وگفت: با برگزاری این جلسات بسیار از مسائل  ومشکلات واحدهای تولیدی در زمینه های مختلف بانک ها، تخصیص بدهی و جلوگیری از صدور اجرائیات مرتفع شده است.وی متذکر شد: همچنین برگزاری جلسه کمیته حمایت قضایی از سرمایه گذاران باعث جلوگیری از تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی استان شد .

صمدی از جمله اقدامات موثر اتاق بازرگانی در سال گذشته رااعزام و پذیرش هیات های تجاری به کشورهای گرجستان، عراق، سوریه، ازبکستان، تاجیکستان و.. برگزای نمایشگاه های داخلی و خارجی . عنوان کرد وافزود: در سال 95 اتاق بازرگانی خراسان شمالی توانست بازاریابی ومراودات تجاری ، صادرات و واردات به کشورهای مختلف داشته باشد.

برگزاری سمینار تخصصی،آموزشی فرصت های سرمایه گذاری وتجاری کشور عراق در 7و 8 اردیبهشت ماه امسال

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی درادامه از برگزاری سمینار تخصصی،آموزشی فرصت های سرمایه گذاری وتجاری کشور عراق در 7و 8 اردیبهشت ماه امسال طی مدت دو روز دراستان  خبرداد  که با حضور صنعتگران، تولید کنندگان،تجار و بازرگانان و فعالان حوزه عمران و ساختمان درراستای شناسایی بازارهای هدف و آشنایی با اقتصاد و پتاسیل ها و راهکارهای ورود به کشورها ی هدف انجام می شود.

وی مجری این سمینار را شرکت بازرگانی بین الملی ارتان اعلام کرد و افزود:بیشتر جبنه برگزای این سمینار اموزشی  و کارگاهی پیش بینی شده است. صمدی میهمانان این این سمینار را شرکت بیرو وریتاس فرانسه و اس جی اس سوئیس اعلام کرد و افزود: روسای اتاق های بازرگانی استان های بغداد، کربلا، نجف ، بصره و برخی تجار سرشناس عراقی و نمایندگان اتاق های بازرگانی استان های خراسان شمالی ، رضوی، جنوبی، گلستان، سمنان و مازندران نیز در سمینار حضور دارند.

 

پیش بینی صادرات به 26 کشور دنیا در سال جاری

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از پیش بینی صادرات به 26 کشور دنیا در سال جاری خبرداد از جمله این کشورها راعراق، امارات متحده ، پاکستان، افغانستان، اوکراین و... اعلام کرد و افزود: در سال جا ری در صدد افزایش صادرات وواردات به کشورهای مختلف هستیم.صمدی همچنین به مرز مشترک خراسان شمالی و ترکمنستان اشاره کرد وگفت: درحال حاضر استان خراسان شمالی تنها استان درکشور است که بازارچه مرزی ندارد. وی افزود: با بازگشایی این مرز مشترک کمک بسیاری بزرگی به توسعه اقتصادی و اشتغال و... به استان خواهد شد.

ادامه مطلبشرکت 11 تن از روسای اتاق های بازرگانی ایران و عراق در سمینار تخصصی آموزشی فرصت های تجاری و سرمایه گذاری بازار عراق

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از شرکت 11 تن از روسای اتاق های بازرگانی ایران و عراق در سمینار تخصصی آموزشی فرصت های تجاری و سرمایه گذاری بازار عراق خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی محمد صمدی با اشاره به برگزاری سمینار تخصصی آموزشی فرصت های تجاری و سرمایه گذاری بازار عراق در استان، گفت: این سمینار 7 و 8 اردیبهشت ماه در محل شهرستان بجنورد برگزار می شود. وی افزود:  روسای اتاق های بازرگانی استانهای بغداد ، کربلا ، نجف ، میسان ، بصره و برخی تجار سرشناس عراقی و نیز روسای اتاق های بازرگانی استان های خراسان شمالی ، رضوی ، جنوبی ، گلستان، سمنان و مازندران، در این سمینار شرکت دارند. وی همچنین نماینده شرکت بیرو وریتاس فرانسه ) bv ( و اس جی اس ) (SGS سوئیس  را میهمانان ویژه سمینار برشمرد.

صمدی با اشاره به شرکت مقامات عالی رتبه و مدیران کل اقتصادی استان در این سمینار، تصریح کرد:  سخنرانان سمینار نیز شاکر رزاق الدعومی، رایزن بازرگانی کشور عراق در ایران"،عبدالعال الیاسری، رئیس مرکز مشاوره سرمایه گذاری کشور عراق ورئیس سابق پارلمان محلی استان کربلا"،مهدی نجات نیا "مسئول امور تجاری عراق در سازمان توسعه تجارت و رایزن سابق بازرگانی ایران در کشور عراق خواهند بود. وی اظهار داشت: سید ابراهیم حسینی،"معاون واردات دفتر مقررات صادرات و واردات کشور"، نیز از دیگر سخنرانان این سمینار هستند.

وی بیان کرد: همچنین در حال رایزنی حضور مهدی کرمی دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ،صنایع، معادن و کشاورزی ایران وعراق و نماینده یکی از شرکت های BV یا SGS هستیم.

ادامه مطلببرگزاری سمینارتخصصی، آموزشی فرصت های تجاری و سرمایه گذاری کشور عراق در اردیبهشت ماه امسال

 

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از برگزاری سمینار تخصصی آموزشی فرصت های تجاری و سرمایه گذاری در هفتم و هشتم اردیبهشت ماه امسال به مدت دو روز در مرکز استان بجنورد خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی استان با اعلام این خبر گفت: حضور صنعتگران ، تولیدکنندگان ، تجار ، بازرگانان و فعالان حوزه عمران و ساختمان در بدست آوردن بازارهای هدف نیاز به آشنایی با اقتصاد ، پتانسیل ها و راهکارهای ورود به کشورهای هدف دارد. وی افزود: بر این اساس شرکت بازرگانی بین المللی آرتان اقدام به برگزاری سلسله سمینارهای تخصصی با حضور مدیران و فعالان اقتصادی استان کرده است .

صمدی با اعلام این که برگزاری این سمینار در بطن آن جنبه آموزشی و کارگاهی پیش بینی شده است، اظهارداشت: هدف این سمینارضمن آشنایی با قوانین واردات و صادرات کشور ، کمک به توسعه صادرات و آگاهی بخشی به فعالان اقتصادی استان در بدست آوردن بازارهای هدف می باشد.وی موضوعات اصلی سمینار را  صنعت،کشاورزی و مواد غذایی ، خدمات فنی ومهندسی عنوان کرد.

صمدی مدت برگزاری این سمینار را   2 روزه اعلام کرد که در روز اول کنفرانس ، سخنرانی و پرسش و پاسخ و روز دوم نشست تجار بصورت میزگرد و تبادل اطلاعات و عقد تفاهم نامه های تجاری بین بازرگانان همچنین نشست تخصصی با مسئولین و میهمانان حاضر در سمینار انجام می شود.  رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در رابطه با  راهبردها و رویکردهای سمینار نیز گفت: این سمینار در راستای  آشنایی با قوانین و مقررات صادرات و واردات جمهوری اسلامی ایران، آشنایی با چگونگی ثبت سفارش کالا وچشم انداز آینده صنعت و تجارت استان درمبادلات تجارتی با کشورهای هدف انجام می شود.

وی نقش و جایگاه کشور عراق در تجارت جهانی و منطقه، تجارب موفق در سیاست های عمرانی ، صنعتی و تجاری ایران با کشور عراق و امکان الگو گیری از آنها و بومی سازی، سیاستگذاری پشتیبان توسعه صنعتی استان با محورت صادرات کالا به بازارهای هدف، بررسی پتانسیل های عمرانی و ساختمان کشور عراق و نحوه ورود به بازار هدف در حوزه عمران و ساختمان و.. را ازدیگر راهبردها و رویکردهای سمینار برشمرد.صمدی اهداف عملی و مزیت های شرکت در سمیناررا  صدور گواهینامه آموزشی برای شرکت کنندگان، تبادل نظر و آشنایی با رایزن بازرگانی سابق ایران در کشور عراق، پرسش و پاسخ با رایزن بازرگانی کشور عراق بصورت آزاد، آشنایی و شناسایی بازار هدف کشور عراق، شناسایی عمده رقبای تجاری ایران د رکشور عراق و ... ذکر کرد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی میهمانان ویژه سمینار را نماینده شرکت بیرو وریتاس فرانسه ) bv ( و اس جی اس ) (SGS سوئیس ،روسای اتاق های بازرگانی استانهای بغداد ، کربلا ، نجف ، میسان ، بصره و برخی تجار سرشناس عراقی، روسای اتاق های بازرگانی استان های خراسان شمالی ، رضوی ، جنوبی ، گلستان، سمنان و مازندران، مقامات عالی رتبه استان و مدیران کل اقتصادی استان خراسان شمالی اعلام کرد. وی همچنین  سخنرانان سمینار شاکر رزاق الدعومی، رایزن بازرگانی کشور عراق در ایران"،عبدالعال الیاسری، رئیس مرکز مشاوره سرمایه گذاری کشور عراق ورئیس سابق پارلمان محلی استان کربلا"،مهدی نجات نیا "مسئول امور تجاری عراق در سازمان توسعه تجارت و رایزن سابق بازرگانی ایران در کشور عراق اعلام کرد .

وی دیگر سخنران سمینار را سید ابراهیم حسینی،"معاون واردات دفتر مقررات صادرات و واردات کشور"،مهدی کرمی پور )در حال رایزنی(بیرکل اتاق مشترک بازرگانی ،صنایع، معادن و کشاورزی ایران وعراق،نماینده یکی از شرکت های BV یا SGS ذکرکرد.

ادامه مطلبکسب کارهای کوچک، متوسط و بزرگ نقش بخش خصوصی در تحقق شعار سال

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی نقش موثر و سهم بخش خصوصی در تحقق شعار سال را کسب کارهای کوچک، متوسط و بزرگ عنوان کرد وافزود: با مقاومت فعالان اقتصادی این حوزه می تواند اقتصاد کشور را روی پا نگه دارد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی با اشاره به شعار مقام معظم رهبری در سال جاری گفت:رهبرمعظم انقلاب اسلامی در پیامی سال 96 را سال "اقتصاد مقاومتی، تولید واشتغال" نامگذاری کردند و در بیانات خود توجه به نام اقتصاد مقاومتی را به تنهایی موثر ندانستند.وی تحقق شعار سال جدید را در گرو تولید محصول با کیفیت دانست  که بایستی تولید کنندگان در راستای تولید محصولات با کیفیت یا قیمت مناسب به دست مصرف کننده برسانند.

صمدی افزود: دراین زمینه نکته حائز اهمیت این است که مردم باید از خود شروع کرده و با حمایت از تولید داخل و خرید محصولات ایرانی از تولید کننده حمایت کنند تا محصولی با کیفیت و با قیمت مناسب به دست خریدار برسانند و در پی آن اشتغالزایی توسعه قابل توجهی پیدا کند.وی نقش موثر بخش خصوصی در تحقق شعار سال را کسب کارهای کوچک، متوسط و بزرگ عنوان کرد وافزود: با مقاومت فعالان اقتصادی این حوزه می تواند اقتصاد کشور را روی پا نگه دارد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در رابطه با کارکرد اتاق بازرگانی در تحقق شعار سال، اظهارکرد: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی به عنوان پارلمان بخش خصوصی بایستی تمام تلاش خود را در اجرایی کردن سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی برای رشد و شکوفایی کشور، رقابتی بودن اقتصاد ارتقای تولید ملی و افزایش صادرات به کار گیرد.وی افزود: تا هم راستا با دولت و ارکان نظام بتوانیم سریع تر نسبت به ارتقای شاخص های اقتصادی کشور اقدام کند.

صمدی اظهارکرد: دراین راستا اتاق بازرگانی خراسان شمالی تمام تلاش خود را برای  تحقق اقتصاد مقاومتی به کار گرفته  و با همکاری فعالان اقتصادی،دستگاه های اجرایی برنامه ها وفعالیت های خود را تدوین و عملیاتی کرده است.وی از جمله اقدامات موثر اتاق بازرگانی خراسان شمالی  با کمک وهمراهی دستگاه های اجرایی استان به ویژه استانداری  را حضور فعال درتمام صحنه ها ذکر کرد که باوجود تحریم ها و مشکلات موجود توانسته به 22 کشوردنیا صادرات داشته باشد.

وی افزود: استان خراسان شمالی با وجود حدود 400 کارخانه تولیدی و تولیدات 71 نوع کالا از این استان به کشورهای مختلف ، اعزام و پذیرش هیات های تجاری به کشورهای مختلف از جمله گرجستان، افغانستان، عراق، ترکیه و... وکشورهای اروپایی چون آلمان، فرانسه  درتحقق شعارسال اقتصاد مقاومتی قدم برداشته است.صمدی از دیگر اقدامات اتاق بازرگانی خراسان شمالی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی را  بازاریابی و مراودات تجاری، صادرات و واردات کالا با 26 کشور دنیا از جمله اقلیم گرجستان، عراق، سوریه ، امارات متحده عربی، پاکستان، افغانستان، ترکیه، ازبکستان، تاجیکستان ، روسیه، اوکراین،هند، چین، لهستان و ایتالیا و... برشمرد.

وی تشویق و ترغیب فعالان اقتصادی برای اخذ کارت های بازرگانی ،برگزاری دوره های آموزشی برای تجار وبازرگانان، برگزاری جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی، برگزاری جلسات کمیسیون حل اختلاف درراستای رفع مشکلات واحدهای تولیدی،برگزاری کمیته های ذیل شورای گفتگو شامل رسیدگی به مشکلات بیمه ای،مالیات واحدهای تولیدی و...از دیگر اقدامات اتاق بازرگانی خراسان شمالی در سال گذشته عنوان کرد.

ادامه مطلب12 فروردین نشان از ارادت مردم به نظام مقدس جمهوری اسلامی دارد

اتاق بازرگانی خراسان شمالی  بیانیه ای به مناسبت فرا رسیدن روز جمهوری اسلامی، 12 فروردین را نشان باشکوهی از ارادت مردم به حضرت امام (ره) و نظام مقدس جمهوری اسلامی دانست. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی،  یوم الله 12 فروردین سالروز استقرار و تثبیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، روز تجلی مشارکت و همدلی واقعی مردم در تعیین سرنوشت خود است در این روز مردم انقلابی و مسلمان پس از به ثمر رسیدن پیروزی انقلاب و پایان حکومت چندین صد ساله استکبار، ظلم و ستمشاهی، پای صندوق های رای رفته و با قاطعیت به تشکیل حکومتی مبتنی بر اصول، قوانین، احکام و ارزشهای اسلامی رای دادند.

12 فروردین روز تحقق آرمان های بلند مردم بود؛ مردمی که در راه انقلاب، زندان ها، تبعیدها، شکنجه ها، سختی ها و محرومیت های زیادی کشیدند و شهادت بهترین فرزندان خود را دیدند، بعد از پیروزی انقلاب، در یک همه پرسی تاریخی، برای تحقق آرمان های والای شهیدان، به استقرار جمهوری اسلامی، رأی دادند.

دراین راستا تمام فعالان اقتصادی، اعضای هیات رئیسه ،هیات نمایندگان و کارکنان  اتاق بازرگانی خراسان شمالی  با تبریک این روز فرخنده و پربرکت؛ در سالی که توسط مقام معظم رهبری به نام «اقتصاد مقاومتی، تولید واشتغال» مزین گشته، می کوشند تا با تلاش بی شائبه، تشویق و حمایت فعالان اقتصادی استان با همکاری منسجم در راستای شکوفایی اقتصاد و توسعه استان گام های موثر بردارند و در کنار ملت رشید ایران در جهت اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی به سمت قله های پیشرفت و عدالت گامهای اساسی بر دارند.

 

ادامه مطلب