برگزاری دوره آموزشی کارآفرینی در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی

دوره آموزشی کارآفرینی با حضور 110 نفر از تجار و بازرگانان و صاحبان صنایع و مشاغل در محل اتاق  بازرگانی استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، در راستای ارتقاء سطح آگاهی علمی و آشنایی تجار و بازرگانان، بنگاههای اقتصادی، صاحبان صنایع و مشاغل؛ دوره آموزشی کارآفرینی در محل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد.

بر اساس این گزارش در این دوره آموزشی تعداد 110 نفر از تجار و بازرگانان و صاحبان بنگاههای اقتصادی، صنایع و مشاغل شرکت داشتند. بنا بر این گزارش دوره آموزشی" کارآفرینی " 30 شهریورماه با حضور "جناب آقای  دکتر براری" از اساتید برجسته اتاق ایران، برگزار شد. گفتنی است بعد از برگزاری این سمینار، گواهینامه معتبر صادر و تقدیم حضور افراد شرکت کننده می شود.

 

ادامه مطلبرسیدگی به وضعیت بدهی 2 واحد تولیدی در کمیته قضایی حمایت از سرمایه گذاری

رسیدگی به وضعیت بدهی 2 واحد تولیدی در کمیته قضایی حمایت از سرمایه گذاری استان، به یک مصادره و یک مصالحه واحد تولیدی ختم شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان در دهمین جلسه کمیسیون حل اختلاف تولیدکنندگان و صنعتگران خراسان شمالی که جهت رسیدگی به اختلاف شرکت اورماتوسکا (سوله) و شرکت شهد خراسان (سردخانه) در محل اتاق بازرگانی استان برگزار شد، گفت: برای جلوگیری از ورشکستگی و فعال نگه داشتن چرخ تولید، هر ماه جلسه کمیته قضایی حمایت از سرمایه گذاری در اتاق بازرگانی استان تشکیل و مشکلات واحدهای تولیدی بررسی می شود.

«محمد صمدی» افزود: دو واحد تولیدی استان که هر کدام 5 میلیارد ریال  به بانک بدهکار بودند، یکی به مصالحه با بانک و دیگری ناگزیر به مصادره شد که اگر این گونه واحدها با بنیاد برکت مشارکت کنند، از ورشکستگی و مصادره نجات خواهند یافت.به گفته وی در حال حاضر پرداخت وام جدید به منظور تسویه وام قبلی، موجب مصالحه  در مورد این واحد تولیدی شد.وی اظهار کرد: در این میان برای واحد تولیدی دیگر که توان بازپرداخت اقساط را ندارد، نتیجه مناسبی حاصل نشد .

صمدی،  تصریح کرد: در این نشست موضوع مشکل عدم بازپرداخت به موقع واحد شهد خراسان(سردخانه) به بانک صنت و معدن  مورد بررسی قرار گفت.وی افزود: این شرکت به دلیل رکود بازار و تورم توان پرداخت تسهیلات را نداشته و میزان جرایم و سود بانکی انباشته شده که از توان پرداخت واحد تولیدی خارج می باشد.صمدی خاطرنشان کرد: همچنین در ادامه جلسه مشکل شرکت اورماتوسکا(تولید سالاد)مطرح گردید در خصوص شرکت در مزایده خرید سوله سوخته ایشان در سال 94 که به دلیل تجهیز کردن واحد تولیدی توان پرداخت بدهی های بانک را نداشته است و درخواست امهال از بانک را داشتند و نماینده بانک اظهار کردند مساعدت لازم را مبذول می نمایند.  

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی متذکر شد: در این راستا با توجه به مشکلات مطرح شده پیشنهاد گردید به دلیل اجرای حکم شرکت شهد خراسان، نسبت به معرفی اموال خود به بانک اقدام کند.وی افزود: همچنین پیشنهاد مشارکت با بنیاد برکت برای این شرکت ارائه گردید که در صورت تمایل شرکت مذکور تقاضای خود را به دبیرخانه کمیسیون بصورت کتبی اعلام نماید.

وی یادآور شد: در خصوص شرکت اورماتوسکا نیز پیشنهاد گردید طرفین جهت نحوه پرداخت بدهی و جرایم به توافق برسند و مصوب گردید بانک صنعت و معدن نیز نهایت همکاری را با این شرکت داشته باشند و ضمناً با مرکز مکاتبه ای داشته باشند و درخواست ابطال حکم را ارائه نمایند.

گفتنی است در این نشست آقایان محجوب معاون اجتماعی و پیشگیری از جرم استان، محمد صمدی رئیس اتاق بازرگانی، حیدریان رییس خانه صنعت و معدن  و نماینده سازمان صنعت،معدن و تجارت و نمایندگان بانکهای صنعت،معدن و تجارت و اقتصاد نوین حضور داشتند.

ادامه مطلبعدم آشنایی صنعتگران به قوانین بانکی و امضای قراردادها

 

معاون پیشگیری و اجتماعی دادگستری خراسان شمالی با اشاره به عدم آشنایی صنتتگران به قوانین بانکی و امضای قراردادها از این مساله به عنوان یکی از مشکلات یاد کرد و خواستار ارائه مشاوره توسط نهادهای مربوطه با شناسایی وکلای حقوقی زبده در این رابطه شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی خراسان شمالی، سید ابراهیم محجوب در نشست هم اندیشی مشکلات قضایی واحدهای تولیدی استان با اشاره به فعالیت های خوب انجام گرفته توسط اتاق بازرگانی استان برای داشتن صنعت پویا، گفت: از اتاق بازرگانی و اتاق صنعت انتظار می رود علل ورشکستگی و مشکلات صنعتگران را بررسی و در اختیار صنتتگران جوان قرار دهند تا دیگر تجارب تلخ قبلی ها را نداشته باشند.

وی از مجهز نبودن برخی صنعتگران به دانش کاری که قصد انجام آن را دارند به عنوان ایرادات یاد کرد و افزود: این افراد فقط به صرف داشتن سرمایه شخصی و یا گرفتن تسهیلات اقدام به انجام کاری می کنند و در نتیجه دچار مشکل می شوند.

محجوب انجام کار صنعتی در شرایط فعلی بازار و‌تورم را کاری خدایی دانست و تصریح کرد: باید صنعتگر به سمت و‌سویی هدایت شود که بتواند کالایی تولید کند که مصرف کننده نیز داشته باشد.

وی از بخش خصوصی به عنوان نهادهایی مردمی یاد کرد که می بایست مشکلات واحدهای تولیدی را پیگیری و نقصان را برطرف کنند و صنوف را متقاعد کنند که کالاهایی را که مشابه آن در استان تولید می شود در بازار نفروشند تا صنعت استان پیشرفت و اشتغال ایجاد شود.

معاون اجتماعی و‌پیشگیری دادگستری خراسان شمالی از دیگر مشکلات صنعتگران را عدم آشنایی صنعتگران با قراردادهای بانکی در زمان عقد قرارداد اخذ تسهیلات اعلام کرد و گفت: بر همین اساس هر برگی که بانک جلوی آنها گذاشته را بدون مطالعه و‌آشنایی، حسب اعتمادی که به بانک دارند آن ها را امضا می کنند و در مراحل بعدی با خیانت بانک مواجه می شوند.وی با اشاره به اعلام دریافت سود ۲۵ درصد از تسهیلات داده شده به صنعتگر توسط بانک، خاطرنشان کرد: با این وجود در مراحل بعدی با دریافت جریمه دیرکرد ۱۴ درصد در مجموع ۳۹ درصد سود از تسهیلات توسط بانک ها گرفته می شود.

وی ادامه داد: این مشکلات به این دلیل است که در هنگام تنظیم قرارداد با بانک، کارشناس حقوقی زبده همراه سرمایه گذار و صنعتگر نبوده تا قراردادها را با بانک و سایر پیمانکاران تنظیم کند.

محجوب در ادامه گلایه ای نیز به اداره کل صنعت و معدن و تجارت استان داشت و گفت: هم اکنون کارگروه رفع موانع تولید برای صنتتگران دارای مشکل در استان برگزار می شود و با داشتن مسوبات خوب، اهرم فشار را نیز بر روی دستگاه ها دارند ولی این اداره کل پیگیر اجرای مصوبات نیست.

وی همچنین پیشنهاد داد با همکاری کمیسیون قاچاق کالا، اجازه واردات کالاهایی که در استان تولید می شود داده نشود تا از این طریق صنعتگر حداقل بتواند بازار فروش استان را داشته باشد و با ظرفیت بسیار پایین کار نکند

ادامه مطلبحمایت قضایی از توسعه صنعت و تولید و اشتغال کشور با حضور بخش خصوصی تقویت شود

مشاور عالی و حقوقی خانه صنعت کشور بر تقویت حکایت قضایی بیشتر برای توسعه صنعت و تولید و اشتغال کشور با حضور پررنگ تر بخش خصوصی تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی خراسان شمالی، محمودی در نشست هم اندیشی مشکلات قضایی واحدهای تولیدی استان که در محل اتاق بازرگانی استان برگزار شد، با تاکید بر تشکیل کارگروه صیانت و حمایت قضایی از تولید و اشتغال در استان، گفت: با تشکیل این کارگروه ظرفیت و قدرت و ضمانت اجرایی به اندازه کافی برای اجرای مصوبات وجود دارد.وی با اشاره به تشکیل این کارگروه به دستور رئیس قوه قضاییه در کشور، از وظایف این کارگروه را اقدام پیشگیرانه و‌حمایتی در جهت جلوگیری از ورشکستگی واحدهای تولیدی و صنعتی و ایجاد زمینه تداوم فعالیت تاجر بدهکار اعلام کرد.

محمودی شناسایی قصور و تقصیر متولیان دستگاه های دولتی به ویژه آن دسته از ترک فعل ها که عملا موجب ایجاد اخلال در نظام اقنصادی و سرمایه ای کشور می شود را از دیگر وظایف برشمرد.وی متذکر شد: در این راستا اگر کسی بخواهد با تعطیلی یک واحد و یا  ممانعت از سرمایه گذاری در اقتصاد اخلال ایجاد کند  به صورت جدی برخورد خواهد شد.

وی با تاکید بر تقویت تعامل نظام مند و مستمر با فعالان بخش خصوصی در جهت اطلاع از مسائل حقوقی و قضایی و‌سرمایه گذاری، خاطرنشان کرد: هم اکنون قوانین بسیاریاز جمله قانون پیشگیری از وقوع جرم و برنامه ششم توسعه را در این رابطه داریم.وی به ذکر مثال فتوای آیت الله کاشانی در رابطه با حرام بودن استفادن از تنباکو اشاره کرد و گفت: پس چرا با وجود ۶۱ فتوای مراجع که اعلام می کندبانکها ربوی عمل می کنند اقدامی صورت نمی گیرد.

مشاور عالی و‌حقوقی خانه صنعت کشور با تاکید بر مجهز شدن به دانش در پذیرش هر کاری، متذکر شد: باید در زمان عقد قراردادها، صنعتگران از ابزار حقوقدانان حرفه ای مسلط به قوانین مربوطه بهره بگیرند تا دچار مشکلات بعدی نشوند.وی از دستگاه قضایی به عنوان تنها ملجا وپناهگاه اصناف و تجار به ویژه در بحث ضمانت اجرایی قوانین یاد کرد و‌گفت: بازدیدهای دوره ای قضات از واحدهای تولیدی و بررسی مشکلات آنها می تواند بسیار اثربخش باشد.

محمودی متذکر شد: اگر یک واحد تولیدی تعطیل شود آثار اجتماعی بیکاری کارگران و بروز سرقت و فحشا و بزهکاری اجتماعی  به دنبال خواهد داشت که همین امر می طلبد تا به هر نحوممکن نگذاریم واحدی تعطیل شود.وی به ابلاغ دادستانی در برخی استان ها به بانک ها مبنی بر اینکه حق ندارند واحدی را تعطیل کنند اشاره کرد و بیان داشت: بر اساس قانون جلوگیری از فعالیت تمام یا بخشی از هر گونه امور تولیدی، خدماتی کارگاه ها و‌کارخانه ها و‌ ... ممنوع است مگر اینکه موجب ارتکاب اعمال مجرمانه مخل امنیت عمومی شود.

وی  ‌مرجع کارشناسی وصول مطالبات بانک ها را فقط کارشناس رسمی دادگستری دانست و‌گفت: بر اساس بخشنامه بانک مرکزی اولویت برای اخذ وثیقه جهت دریفت تسهیلات بامحل اجرای طرح است تا انگیزه افراد برای سرمایه گذاری بیشتر شود.وی در پایان از اتاق بازرگانی استان خراسان شمالی که مرتبا پیگیر مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی بوده و هست قدردانی کرد.

ادامه مطلببرگزاری نشست هم اندیشی بررسی مشکلات قضایی واحدهای تولیدی و صنعتی خراسان شمالی

نشست هم اندیشی  بررسی مشکلات قضایی واحدهای تولیدی و صنعتی خراسان شمالی با حضور مشاور عالی خانه صنعت کشور در محل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در این رابطه اظهار داشت:  پیرو سفر دکتر محمودی مشاور عالی خانه صنعت کشور نشست هم اندیشی  به منظور بررسی مشکلات قضایی واحدهای تولیدی و صنعتی استان در محل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد.وی افزود: این نشست  بنا به درخواست اعضای بخش خصوصی جهت تشکیل جلسه در راستای بررسی مشکلات قضایی واحدهای تولیدی در استان برگزار گردید.

صمدی تقویت ارتباط تشکل های استانی با دادگستری به ویژه در ارتباط با ماده 113 برنامه  ششم توسعه در خضوص استفاده قوه قضاییه از ظرفیت ها و بهره گیری از مشارکت اجتماعی و سازمان های مردم نهاد و ... به جهت حفظ حقوق صنعتگران و تولید کنندگان و حمایت قانونی از انها و  شرایط بحرانی واحدهای تولیدی را از مهمترین اهداف برگزاری این نشست اعلام کرد.وی ابراز امیدواری کرد: حاصل این نشست تعیین ترکیب  و ساختار کارگروه صیانت و حمایت قضایی از تولید و اشتغال ابلاغی از سوی   معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه به دادگستری استان باشد.

وی متذکر شد: بی شک با راه اندازی دبیرخانه این کارگروه با توجه به تجربیات موجود در خانه  صنعت کشور و نمونه های موفق استانی بتوانیم با همدلی همه دستگاه ها و تمامی متولیان امر اقتصاد و تولید در سال اقتصاد مقاومتی، مردم استان از فعالیت خوب و موثر این کارگروه بهره مند شوند.

ادامه مطلببرگزاری نشست هم اندیشی بررسی مشکلات قضایی واحدهای تولیدی و صنعتی خراسان شمالی

نشست هم اندیشی  بررسی مشکلات قضایی واحدهای تولیدی و صنعتی خراسان شمالی فردا با حضور مشاور عالی خانه صنعت کشور در محل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در این رابطه اظهار داشت:  پیرو سفر دکتر محمودی مشاور عالی خانه صنعت کشور نشست هم اندیشی  به منظور بررسی مشکلات قضایی واحدهای تولیدی و صنعتی استان فردا در محل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار می شود.وی افزود: این نشست  بنا به درخواست اعضای بخش خصوصی جهت تشکیل جلسه در راستای بررسی مشکلات قضایی واحدهای تولیدی در استان برگزار می شود.

صمدی تقویت ارتباط تشکل های استانی با دادگستری به ویژه در ارتباط با ماده 113 برنامه  ششم توسعه در خضوص استفاده قوه قضاییه از ظرفیت ها و بهره گیری از مشارکت اجتماعی و سازمان های مردم نهاد و ... به جهت حفظ حقوق صنعتگران و تولید کنندگان و حمایت قانونی از انها و  شرایط بحرانی واحدهای تولیدی را از مهمترین اهداف برگزاری انی نشست اعلام کرد.وی ابراز امیدواری کرد: حاصل این نشست تعیین ترکیب  و ساختار کارگروه صیانت و حمایت قضایی از تولید و اشتغال ابلاغی از سوی   معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه به دادگستری استان باشد.

وی متذکر شد: بی شک با راه اندازی دبیرخانه این کارگروه با توجه به تجربیات موجود در خانه  صنعت کشور و نمونه های موفق استانی بتوانیم با همدلی هم دستگاه ها و تمامی متولیان امر اقتصاد و تولید در سال اقتصاد مقاومتی، مردم استان از فعالیت خوب و موثر این کارگروه بهره مند شوند.

این گزارش حاکی است دادستان عمومی و انقلاب بجنورد و معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان شمالی و نیز جمعی از مدیران کل و مدیران واحدهای تولیدی استان در این نشست حضور خواهند داشت.گفتنی است زمان برگزاری این نشست ساعت 10 صبح روز چهارشنبه 15 شهریورماه در محل اتاق بازرگانی ،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی/بجنورد است.

 

ادامه مطلببرگزاری دوره جامع آموزش داوری مقدماتی از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی

 

دوره جامع آموزش داوری مقدماتی  از سوی مرکز داوری اتاق بازرگانی خراسان شمالی درمحل سازمان برنامه و بودجه استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، دوره جامع آموزش داوری مقدماتی توسط اتاق بازرگانی خراسان شمالی - مرکز داوری اتاق ایران دفتر بجنورد امروز با حضور بیش از 80 نفر از حقوقدانان  در محل سالن جلسات سازمان برنامه و بودجه استان برگزار شد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی در ابتدای این دوره هدف از راه اندازی مرکز داوری اتاق بازرگانی را رسیدگی به پرونده های تجار و بازرگانان استان اعلام کرد.محمد صمدی با اشاره به اینکه در سال 1958کنوانسیونی با عضویت 180کشور دنیا به منظور رسیدگی به پرونده های تجار راه اندازی شد، افزود: در این کنوانسیون ایران نیز عضویت دارد و برای رسیدگی به پرونده های تجار خراسان شمالی نیز این مرکز داوری راه اندازی شد.

وی ادامه داد: رسیدگی به پرونده های تجار از طریق این مرکز زودتر به نتیجه می رسد و نیازمند صرف هزینه های هنگفت نیز نمی باشد.

صمدی اظهار کرد: این مرکز از سوی کشورهای عضو محترم شمرده می شود و احکام از سوی آن ها قابل اجرا است.وی توضیح داد: در حال حاضر بسیاری از تجار و بازرگانان هستند که طلب های زیادی در سایر کشورها دارند که با مراجعه به این مراکز می توانند زودتر به نتیجه برسند.

براساس این گزارش مباحث این دوره پیرامون مبانی و مفاهیم روش های حل اختلاف به ویژه داوری و موافقتنامه داوری برگزار شد.این گزارش حاکی است آموزش مباحث این دوره آموزشی را استاد دکتر علیرضا ایرانشاهی داور مرکز داوری اتاق ایران، وکیل پایه یک دادگستری و عضو هیئت علمی دانشگاه  برعهده داشت.

بنا بر این گزارش این دوره آموزشی از ساعت 8 صبح  تا 13 درمحل سازمان برنامه و بودجه برگزار شد.گفتنی است در پایان دوره آموزشی گواهینامه آموزشی معتبر از سوی مرکز داوری اتاق ایران  به شرکت کنندگان اهدا خواهد شد.

ادامه مطلبآموزش و فراهم سازی امکانات حداقل نیاز ارتقای بخش کشاورزی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی رسیدن بخش کشاورزی به جایگاه واقعی را نیازمند آموزش و فراهم سازی امکانات برای رقابت صادراتی با کشورهای مختلف دانست.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در آیین اختتامیه جشنواره ملی انگور و فرآورده های جانبی که در محل هتل داریوش بجنورد برگزار شد، با اشاره به فعالیت ۹ ساله اتاق بازرگانی، گفت: فعالیت همه جانبه اتاق در سطوح مختلف کاری اقتصادی، آموزشی و تحقیقات و پژوهش ها و بازاریابی و برگزاری دوره های آموزشی و معرفی توانمندی های استان و‌جلب و جذب سرمایه گذاران باعث شد این استان به عنوان دومین استان در بین استان های کشور در سال اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال به شمار آید.

وی  به انجام اقدامات اساسی توسط اتاق در رابطه با توسعه و افزایش صادرات محصولات کشاورزی و به ویژه انگور نیز اشاره کرد و افزود: در سال گذشته خریدارانی از کشور پاکستان داشتیم که با انعقاد قراردادهای مختلف مستقیما این محصول را از باغات انگور بارگیری و از طریق مرز میرجاوه به این کشور صادر شد.

صمدی افزایش تعرفه کشور پاکستان را از دلایل کاهش صادرات انگور به این کشور دانست و اظهار داشت: در حال حاضر تمامی محصولات کشاورزی و تولیدات واحدهای تولیدی و صنایع دستی به ۱۹ کشور دنیا صادر می شود.

وی از خراسان شمالی به واسطه تنوع محصولات کشاورزی و تولید بالا به عنوان قطب کشاورزی یاد کرد و گفت: با تلاش های اتاق بازرگانی، خراسان شمالی اولین استان کشور بود که انجمن ارگانیک را ا جهاد کشاورزی در محل اتاق تشکیل داد.وی افزود: این انجمن برای تولید محصولات ارگانیک به دست اندرکاران آموزش های لازم را به وسیله کارشناسان مربوطه و کمیسیون کشاورزی اتاق پیگیری می کند.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به وجود مشکلاتی در زمینه کاشت و برداشت و فرآوری محصولات کشاورزی در همه استان ها نیز اشاره کرد و متذکر شد: با این وجود خراسان شمالی استان کمتر توسعه یافته است.وی اجرای کلیات برنامه های کشاورزی مکانیزه کاشت و برداشت و فرآوری را نیازمند سرمایه گذاری و اختصاص بودجه دانست و گفت: هم اکنون باغات انگور در مرحله های مختلف به صورت سنتی است و نیاز به کمک های مالی دارد.

صمدی خاطرنشتن کرد: با  این وجود رقابت گسترده ای که در امر عرضه محصولات باغی و فرآورده ها به ویژه انگور در بازارهای جهانی وجود دارد فعالان عرصه کشاورزی باید در این رقابت جهانی شرکت کرده و توان خود را در سطح بازارهای بین امللی ارائه دهند.وی متذکر شد: برای رسیدن به جایگاه واقعی صادرات انگور در بازارهای هدف باید از نظر کمیت و کیفیت پاسخگوی تقاضای بازار بوده و آموزش و امکانات لازم و توان مالی حداقل نیازهای رسیدن فعالان این بخش به سطح فعالان دیگر کشورهای رقیب فراهم شود.

وی با اشاره به بهره گیری دولت در راستای تحقق این امر از وجود کارشناسان بین المللی و امکانات روز دنیا در جهت ارتقای این بخش، حمایت هایی از قبیل حمل و نقل و سرمایه در گردش و سایر امکانات لازم برای صدور محصولات کشاورزی و مشوق های صادراتی و تسهیل در امور صادرات را ضروری خواند.

ادامه مطلب