برگزاری دوره آموزشی اصول و فنون بازاریابی با شرکت بیش از 170 نفر

دوره آموزشی اصول و فنون بازاریابی با شرکت بیش از 170 نفر در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، دوره آموزشی اصول و فنون بازاریابی طی 29 و 30 آبان ماه در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد.

بر اساس این گزارش این دوره آموزشی با حضور ارزشمند دکتر کامبیز طهرانی از اساتید برجسته دارنده دکتری تخصصی مدیریت بازاریابی، مدیر و مشاور بازاریابی و فروش در پروژه های صنعتی و سازمان ها و مدرس دوره های تخصصی و دانشگاه ها برگزار شد.

این گزارش حاکی است این دوره آموزشی روز گذشته به درخواست مدیریت شعب بانک رفاه استان با شرکت بیش از 70 نفر از مدیران و کارکنان این بانک در محل سالن جلسات اتاق بازرگانی استان برگزار شد.

همچنین دوره آموزشی فوق امروز نیز با حضور بیش از 100 نفر از تجار و بازرگانان و صاحبان مشاغل و بنگاه های تولیدی استان برگزار شد.

گفتنی است در پایان این دوره آموزشی به شرکت کنندگان در این دوره آموزشی گواهینامه معتبر از سوی اتاق ایران اعطا می شود.

ادامه مطلببرگزاری دوره آموزشی اصول و فنون بازاریابی در اتاق بازرگانی خراسان شمالی

دوره آموزشی اصول و فنون بازاریابی طی امروز و فردا در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار می شود

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، دوره آموزشی اصول و فنون بازاریابی طی 29 و 30 آبان ماه در محل اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار می شود.

بر اساس این گزارش این دوره آموزشی با حضور ارزشمند دکتر کامبیز طهرانی از اساتید برجسته دارنده دکتری تخصصی مدیریت بازاریابی، مدیر و مشاور بازاریابی و فروش در پروژه های صنعتی و سازمان ها و مدرس دوره های تخصصی و دانشگاه ها برگزار خواهد شد.

این گزارش حاکی است این دوره آموزشی از ساعت 14 الی 19 امروز 29 آبان ماه به درخواست مدیریت شعب بانک رفاه استان و فردا از ساعت 8 الی 13 ویژه تجار و بازرگانان و صاحبان مشاغل و بنگاه های تولیدی استان خواهد بود.گفتنی است در پایان این دوره آموزشی به شرکت کنندگان در این دوره آموزشی گواهینامه معتبر از سوی اتاق ایران اعطا می شود.

 

ادامه مطلبموافقت هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی برای واگذاری پایانه های صادراتی کشور به اتاق های بازرگانی

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از موافقت هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی برای واگذاری پایانه های صادراتی کشور به اتاق های بازرگانی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی درنشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بجنورد ضمن ابراز تاسف و عرض تسلیت به مناسبت وقوع زلزله در استان های غربی کشور که جمع کثیری از هموطنانمان را داغدار کرد برای هر گونه کمک به زلزله زدگان اعلام آمادگی کرد.

وی با اشاره به دریافت مجوز ریاست اتاق مشترک ایران و ترکمنستان توسط اتاق بازرگانی خراسان شمالی، گفت: این عنوان در بین استان های کشور به ویژه استان های همجوار ترکمنستان توسط اتاق بجنورد کسب شده است.وی افزود: هم اکنون نیز به دنبال تشکیل و پیگیری ستاد دبیرخانه اتاق مشترک با  همکاری امور بین الملل اتاق ایران و سفارتخانه ترکمنستان در ایران هستیم و در مراحل بعدی نیز پذیرش اعضا و سایر موارد انجام می شود.

صمدی پیگیری مسائل مربوط به ویزا و رواید و مطالبات و... را از مهمترین برنامه های اتاق مشترک ایران و ترکمنستان اعلام کرد.وی همچنین به پذیرش هیات 37 نفره اتاق بازرگانی مشترک ایران و پاکستان در خراسان شمالی طی روزهای اخیر اشاره کرد و گفت: دراین راستا تفاهم نامه کلی در زمینه های مختلف همکاری مشترک بین خراسان شمالی و پاکستان امضاء شد.وی از اعزام هیات تجاری به تاجیکستان طی روزهای آینده خبرداد وگفت: پیشنهادات لازم اعزام هیات تجاری به چندین کشور دیگر نیز دریافت شده که در موعد  مقرر انجام می شود.

وی به ارسال نامه اتاق ایران مبنی بر دریافت نظر اعضا در خصوص واگذاری پایانه های صادراتی کشور به اتاق های بازرگانی و ایجاد دفاتر تجاری در 5 نقطه دنیا و ارائه پیشنهادات درخصوص کشورهای هدف نیز اشاره کرد.

گفتنی است در پایان این نشست با اکثریت اعضا پیشنهاد واگذاری پایانه های صادراتی به اتاق های بازرگانی مورد موافقت واقع شد.همچنین هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی کشورهای آفریقای جنوبی، ایتالیا، هندوستان و مجارستان را به دلیل داشتن روابط تجاری خوب، شرایط مناسب با ایران و قدرت اقتصادی بالا برای ایجاد دفاتر تجاری مناسب دانستند.

ادامه مطلب

 

انتخاب رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به عنوان رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکمنستان

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با اکثریت آراء به عنوان رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکمنستان انتخاب شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در این رابطه با اشاره به برگزاری انتخابات هیات موسس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکمنستان طی روزهای گذشته در سطح کشور، اظهار داشت: بر این اساس هیات مدیره این اتاق مشترک نیز روز گذشته انتخاب شدند.

وی افزود: در این راستا با توجه به فعالیت های موثر و پیگیری های مستمر اتاق بازرگانی خراسان شمالی، رئیس اتاق بازرگانی استان با اکثریت آراء به عنوان رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان برگزیده شد.

صمدی یادآور شد: اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکمنستان با پیگیری امر بین الملل اتاق ایران در بین اتاق های بازرگانی کشور و اتاق های هم مرز با این کشور که فعالیت بازرگانی و تجاری بیشتری را با ترکمنستان دارند تشکیل شد.

وی ابراز امیدواری کرد: کسب این موفقیت امتیاز بزرگ برای خراسان شمالی، نتیجه مثبتی را بیش از گذشته برای کشور و استان در برقراری ارتباطات تجاری موثرتر و قوی تر با این کشور داشته باشد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی ارائه خدمات مشاوره ای توسط کارشناسان و مشاورین اتاق درامور بازرگانی و سرمایه گذاری و تولیدی، حقوقی، حمل و نقل و اموربانکی، ثبت شرکتها و اقامت و اخذ ویزا و روادید برای فعالان اقتصادی و شناسایی و اطلاع رسانی فرصت های کسب وکار، سرمایه گذاری، مناقصات و مزایده های بازار کشور ترکمنستان را از جمله اهداف تشکیل این اتاق مشترک برشمرد.

وی بیان داشت: همچنین شناسایی و اطلاع رسانی و مشارکت موثر در نمایشگاهها، کنفرانس ها، کارگاه های آموزشی، بازدیدهای میدانی در کشور ترکمنستان، شناسایی و اطلاع رسانی و مشارکت در اعزام و پذیرش هیأت های تجاری- نمایشگاهی دو کشور ایران و ترکمنستان، سازماندهی در جهت ایجاد سایت اطلاع رسانی و بانک اطلاعاتی اعضای اتاق مشترک بازرگانی دو کشور و شناسایی موانع و مشکلات و ارائه راهکارهای آن در راستای تجارت و سرمایه گذاری ایران و ترکمنستان با مقامات ذیصلاح را از دیگر اهداف اعلام کرد.

صمدی تصریح کرد: ارائه مشاوره در پروژه های سرمایه  گذاری، پژوهشی، امورتجاری، بازارشناسی و بازاریابی و آموزشی دو کشور، ارائه خدمات داوری توسط مشاور حقوقی اتاق و یا ارجاع به مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران ، شناسایی و اطلاع رسانی از ظرفیت های حوزه گردشگری به خصوص گردشگری سلامت در کشور از وظایف این اتاق مشترک است.

وی متذکر شد: این اتاق همچنین فعالیت هایی از قبیل  شناسایی و سازماندهی و اطلاع رسانی از ظرفیت های خدمات فنی و مهندسی و سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی و کشت فراسرزمینی، همکاری مستمر و موثر با اتاق های بازرگانی ایران و استانها، اتاق های تعاون و اصناف، تشکل های بخش خصوصی و سازما نها و مقامات دولتی به منظور شناسایی و معرفی فرصت ها و توانمندی های دو کشور در راستای توسعه و تعمیق روابط اقتصادی میان دو کشور ایران و ترکمنستان را در برنامه کاری خود دارد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی اظهار داشت: اعضای اتاق های هم مرز و کاری با ترکمنستان شامل استان های خراسان رضوی، شمالی، گلستان، مازندران وگیلان و حتی تهران در این اتاق حضور دارند.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی متذکر شد: تشکیل این اتاق مشترک می تواند فعالیت ها در زمینه تسهیلات ویزا و روادید، توسعه اقتصادی، شرکت در نمایشگاه ها، پذیرش و اعزام هیات های تجاری و بازاریابی و رفت و آمدهای تجاری را برای تجار تسهیل کند.

وی تصریح کرد: همچنین تشکیل این اتاق مشترک کمک بزرگی برای توسعه اقتصادی بین دو کشور برای پیگیری مسائل اقتصادی خواهد بود.

صمدی از خراسان شمالی به عنوان یکی از استان های همجوار ترکمنستان یاد کرد که با داشتن حدود 312 کیلومتر مرز مشترک خشکی می تواند دراین خصوص فعالان برای توسعه اقتصادی وهمکاری های متقابل اتاق بازرگانی فعالیت گسترده ای داشته باشد.

وی یاد آور شد: کشور ترکمنستان دومین کشور صادراتی خراسان شمالی از 22 کشوری است که این استان به آنها  صادرات دارد.

ادامه مطلببیانیه اتاق بازرگانی خراسان شمالی به مناسبت گرامیداشت یوم الله 13 آبان روز مبارزه با استکبار جهانی

اتاق بازرگانی خراسان شمالی در بیانیه‌ای با گرامیداشت یوم الله 13 آبانماه، روز ملی مبارزه با استکبار جهانی، مقاومت و ایستادگی ملت ایران را بمثابه‌ سدی محکم و صخره‌ای استوار مانع یکه تازی‌ها و تعبیر رؤیاهای اهریمنی قدرت‌های سلطه گر به ویژه امریکای خبیث در قبال انقلاب و نظام اسلامی دانست.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی در متن این بیانیه آمده است:

انقلاب اسلامی ایران را می توان به جرات تجلی تمام نمای استکبار ستیزی و آزادی خواهی به معنای نفوذ در رفتار ملت ها وکشور های دنیا بدون تهدید وارعاب به شمار آورد.13 آبانماه که در تقویم رسمی کشور به عنوان "روز ملی مبارزه با استکبار جهانی" نامگذاری شده است فرصت ارزشمندی برای تبیین چرایی این اقدام و بازخوانی و تبیین حوادث و رخدادهای مهم و تعیین کننده‌ای بشمار می‌رود که در سه مقطع زمانی متفاوت، عرصه‌هایی از مصاف ملت ایران با امریکای سلطه گر و جنایتکار طی پنج دهه اخیر را عرضه می‌کند.

در ادامه این بیانیه امده است:  تبعید امام خمینی (ره) به ترکیه در سال 1343، کشتار وحشیانه دانش آموزان انقلابی در سال 1357 و تسخیر غرورانگیز لانه جاسوسی امریکا در سال 1358 و در ادامه تظاهرات سراسری و هرساله ملت ایران در محکومیت جنایت‌ها، خیانت‌ها و خباثت‌های ایالات متحده، در یوم الله 13 آبانماه طی 37 سال گذشته، صحنه‌های معناداری است که به خوبی تقابل راهبردی و هویتی انقلاب اسلامی با نظام سلطه و امریکا را ترسیم و تبیین می‌کند.

نظام اسلامی ایران امروز در عرصه بین الملل در تمامی کرسی های مطالبه گری وعدالتخواهی همصدا با سایر ملل مسلمان وآزادیخواه اعلام کرده که نظام کفر به پایان راه خود رسیده وخیلی نزدیک است که شاهد فروپاشی واضمحلال آنها باشیم.

در این بیانیه ملت استکبار ستیز، عاشورایی، فهیم و قدرشناس ایران اسلامی و به ویژه تجار و بازرگانان و فعالان اقتصادی و صاحبان مشاغل استان خراسان شمالی به حضور پرشور و گسترده، فعال و آگاهی بخش در تظاهرات ضداستکباری یوم‌ا... 13آبان دعوت شده اند.

گفتنی است راهپیمایی بزرگ 13 آبان امسال به صورت هر چه باشکوه تر از سال های گذشته در سراسر استان برگزار خواهد شد.لهذا از اعضای محترم اتاقهای بازرگانی استان،مدیران واحدهای تولیدی و فعالان اقتصادی درخواست می گردد در راهپیمایی 13 آبانماه شرکت فرمایند.

ادامه مطلبتسهیل در امور ویزا و روادید تجار پاکستان

 

نماینده وزارت امور خارجه در خراسان شمالی گفت: تجار پاکستان مشکلی در خصوص گرفتن ویزا و روادید نخواهند داشت و این امر تسهیل می شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، شنوایی در نشست مشترک تجار و بازرگانان پاکستان و خراسان شمالی با اشاره به وجود 900 کیلومتر مرز مشترک بین ایران و پاکستان، گفت: می توانیم از این مرزها بهترین استفاده را داشته و سطح روابط را گسترش دهیم.

وی افزود: در حال حاضر روابط ایران با پاکستان در حد بسیار خوبی است و بعد از برجام نیز این روابط مطلوب تر شده و فضای بسیار خوبی ایجاد شده است که امیدواریم سطح این روابط و مبادلات تجاری با ایران و خراسان شمالی افزایش پیدا کند.شنوایی یادآور شد: دکتر ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان امسال را سال دیپلماسی اقتصادی نامگذاری کرده اند که با نگاه ویژه به همسایگان کشور به همان مساله ای که در قانون اساسی تاکید شده توجه خاصی داشته اند.

وی متذکر شد: با توجه به وجود مشکلاتی در حوزه ویزا و روادید به عنوان نماینده وزارت خارجه این اطمینان را می دهم که تجار و بازرگانان پاکستان مشکلی در خصوص گرفتن ویزا و روادید نخواهند داشت و این امر تسهیل می شود.

نماینده وزارت امور خارجه در خراسان شمالی متذکر شد: از تجار خراسان شمالیو کشور نیز در مقابل انتظار دارند راحت تر وارد کشور پاکستان شده و روابط تجاری برقرار کنند.وی ابراز امیدواری کرد: با پیگیری هیات پاکستانی این روابط تسهیل و مبادلات تجاری گسترش یابد تا مبنایی برای افزایش سطح تجارت پاکستان و خراسان شمالی باشد.

 

ادامه مطلباحیای نظام بانکی و برقراری پرواز به پاکستان برای برقراری روابط تجاری قوی تر بین دو کشور

رئیس اتاق بازرگانی مشترک بین ایران و پاکستان احیای نظام بانکی و برقراری پرواز به پاکستان برای برقراری روابط تجاری بهتر وقوی تر بین دو کشور را خواستار شد.

 به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی خراسان شمالی، والی محمد در نشست مشترک تجار و بازرگانان پاکستان و خراسان شمالی با اشاره به تحول اقتصادی ایجاد شده در دنیا، گفت: دراین راستا می خواهیم با توجه به این تغییرات جهان امور تجاری خود را با امور تجاری منطقه پیشرفت دهیم.

وی خاطرنشان کرد: ایران و پاکستان دو کشوری هستند که ازگذشته در امور تجاری با هم توافقات بسیار داشته و از لحاظ جغرافیایی و منطقه نیز نزدیکی بسیاری باهم دارند و می توانند از این نظر با هم بهترین مراودات  تجاری را داشته باشند.

والی محمد با ابراز امیدواری برای گسترش روابط تجاری در مسیر اروپا و سایر کشورهای جهان، افزود: با ایجاد یک مرکز مشترک در شهرهای مختلف دو کشور و راه اندازی اتاق مشترک می توان روابط تجاری و بین المللی را گسترش دهند و راحت تر برقرار کرد.

وی باتاکید بر لزوم برقراری روابط اقتصادی مشترک براساس اصول بین دوکشور، تصریح کرد: در دوران گذشته برخی کشورها و افراد تلاش کردند وحدت و دوستی بین دوکشور را برهم زنند که امروز این تلاش ها به نتیجه ای نرسیده و دو کشور در امور تجاری و روابط به هم نزدیک تر نیز شده اند.

وی خاطرنشان کرد: باتلاش و همراهی دو کشور جدا سازی ایران و پاکستان و تلاش دشمنان برای ایجاد مشکل در امور تجاری به سرانجام نرسید و با وجود همه مشکلات امور تجاری بهتر از قبل  ادامه دارد.

سرپرست هیات تجاری پاکستان  میزان صادرات و واردات انجام گرفته بین دو کشور را 230 میلیون دلار اعلام کرد و گفت: سهم ایران از صادرات به پاکستان 184 و واردات انجام گرفته از پاکستان به ایران 44 میلیون دلار است.

وی با اشاره به پیش بینی افزایش میزان صادرات و واردات در آینده به میزان 500 میلیون دلار، بیشترین محصولات تجاری صادر شده به پاکستان خشکبار، میوه ، انگور و ... اعلام کرد.

والی محمد در ادامه از مهمترین خواسته های تجار پاکستان از جمهوری اسلامی ایران را احیای نظام بانکی برای امور تجاری و برقراری پروازهای هوایی برای رفت و آمد تجاری و زیارتی به ایران ذکر کرد.

وی از جمهوری اسلامی ایران خواست به آغاز این برنامه قوت بیشتری دهد چراکه بدون همکاری ایران ، کشور پاکستان توان انجام این کار را ندارد.

وی همچنین خواستار قوی تر شدن امور بازرگانی بین دو کشور شد وگفت: باید امور تجاری را بیشتر نزدیک کرده تا کارها جلوتر بیفتد.

وی متذکر شد: پاکستان آماده هر نوع همکاری برای خدمت و راهنمایی به تجار ایران و خراسان شمالی در جهت تسهیل در امور تجاری بوده تا روابط گسترش یابد.

والی محمد تقاضای سفر مسئولان امور اقتصادی و وزاری کشور ایران به پاکستان و متقابلا سفر دولت مردان پاکستان به ایران برای بررسی شرایط و برقراری مراودات تجاری و اقتصادی بیشتر شد.

وی ضمن استقبال از انعقاد تفاهم نامه و قرارداد مشترک با اتاق بازرگانی خراسان شمالی و ایران، گفت: با انعقاد این قرارداد از صلاحیت اتاق ها برای حل و فصل امور و سهولت در کارها بهره مند می شویم.

وی تشکیل کمیته های مشترک در ادامه انعقاد این تفاهم نامه را از دیگر برنامه ها اعلام کرد وگفت: این کمیته متشکل از 3 عضو از اتاق جمهوری اسلامی و 3 عضو از اتاق بازرگانی پاکستان خواهد بود که وظیفه راهنمایی و خدمت و حل و فصل امور و دعوایی را برعهده خواهد داشت.

وی درپایان اظهارکرد: تلاش می کنیم تا توسط این کمیته ها نمایشگاه بزرگی در پاکستان دایر و تجار ایرانی از آن برای امور تجاری دو کشور بهره مند شوند.8/8

 

ادامه مطلبانعقاد تفاهمنامه همکاری مشترک بین خراسان شمالی و پاکستان

طی سفر هیات تجاری و بازرگانی پاکستان به خراسان شمالی تفاهم نامه مشترک فی ما بین اتاق بازرگانی خراسان شمالی و اتاق مشترک بازرگانی ایران و پاکستان در زمینه های مختلف منعقد شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی خراسان شمالی، محمد صمدی در نشست مشترک امضای این تفاهم نامه اظهار داشت: در راستای تمایل و اراده دولت جمهوری اسلامی ایران و کشور دوست و برادر پاکستان به تقویت پیوندهای دوستی و برادرانه از طریق توسعه همکاری های تجاری و نظر به اشتراکات تاریخی فرهنگی و مذهبی، تفاهم نامه مشترک بین اتاق بازرگانی خراسان شمالی و اتاق مشترک  بازرگانی ایران و پاکستان منعقد شد.

وی هدف اصلی از انعقاد این تفاهم نامه را بهره برداری بهینه از ظرفیت های دو استان خراسان شمالی و استانهای مختلف کشور پاکستان و توسعه روابط دوستانه دو کشور  اعلام کرد.صمدی به مفاد این تفاهم نامه اشاره کرد و گفت: بر این اساس طرفین اظهار داشتند که  منبعد  برای توسعه همه جانبه مناسبتهای سودمند، فعالیتها و همکاری های خود را در زمینه های  اقتصادی و تجاری و بازاریابی ادامه دهند.

وی ادامه داد: همچنین انجام اقدامات لازم در خصوص اعزام وپذیرش هیأت های طرفین و  تدوین و برگزاری نمایشگاه در ایران و نمایشگاه خراسان شمالی در پاکستان  و راه اندازی مبادله اطلاعات تجاری واقتصادی و بازرگانی و ایفای نقش در زمینه صادرات  و واردات کالاهای مختلف بوسیله بازرگانان هردو کشور از دیگر مفاد این تفاهم نامه است.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی بیان داشت: برای رشد و توسعه تجارت نیز طرفین تمام اقدامات لازم را   به عمل می آورند تا بازرگانان هر دو کشور همکاری و فعالیتهای لازم را داشته و بازدیدهای تجاری و اقتصادی و داد و ستد بازرگانان هردو کشور همواره برگزار شود.

وی یادآور شد: دو طرف در ادامه توافق کردند که برای رشد مناسبتهای تجاری و اقتصادی  در آینده  بین دو کشور، دوست و همزبان ،شورای  همکاری تجار و بازرگانان و صادرکنندگان خراسان شمالی وتاجران  پاکستانی تشکیل و تمامی برنامه های همکاری مورد تأیید و بررسی طرفین قرار گیرد.

ادامه مطلبوجود قابلیت های فراوان خراسان شمالی برای انجام مراودات تجاری با کشور پاکستان

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از وجود قابلیت های فراوان خراسان شمالی برای انجام مراودات تجاری با کشور پاکستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در نشست با هیات 24 نفره از تجار و بازرگانان پاکستان با اشاره به سابقه 10 ساله تشکیل اتاق بازرگانی استان از خراسان شمالی به عنوان استان باب الرضا و گنجینه فرهنگ ها یاد کرد گفت: اتاق بازرگانی این استان در صحنه بین المللی و برگزاری دوره های آموزشی و بازاریابی و پذیرش و اعزام هیأت های تجاری و بازاریابی و جلب و جذب سرمایه گذاران خارجی و داخلی و سایر عملکردها بین 34 اتاق بازرگانی استانها در ردیف اول و دوم قرار دارد.

وی به صادرات محصولات این استان به 24 کشور دنیا با وجود تحریم ها ی مختلف نیز اشاره کرد و یادآور شد: صادرات انجام گرفته در سال جاری نسبت به سال گذشته 92 درصد رشد داشته است.

صمدی خاطرنشان کرد: در خراسان شمالی حدود 450 واحد تولیدی بزرگ و متوسط و کوچک فعالیت دارند که تولید کننده 71 نوع انواع و اقسام کالاهای صنعتی، ساختمان و غذائی هستند.وی تصریح کرد: همچنین این استان به عنوان قطب کشاورزی محسوب می شود به طوری که بسیاری از  محصولات کشاورزی و ارگانیک از قبیل انگور، زعفران، سیب زمینی، پیاز و انواع میوه و خشکبار برای مصارف داخلی و صادراتی تولید می شود.

وی با اشاره به صادرات بسیاری از این محصولات به وسیله بازرگانان و صادرکنندگان به کشور پاکستان، متذکر شد: همچنین میراث فرهنگی و آثار تاریخی و گردشگری و صنایع دستی مناسبی برای گردشگران از قبیل فرش دست باف، پشتی و جاجیم و گلیم و به ویژه فرش دو رو ترکمنی در این استان وجود دارد که در دنیا بی نظیر است.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی اظهار داشت: از دیگر مزیت های نسبی استان پرورش اسب اصیل ترکمن است که برای مسابقات اسب دوانی و ورزشی و اسب سواری بسیار حائز اهمیت است .وی در ادامه یادآور شد: خراسان شمالی دارای 28 هزار و 197 کیلومتر مربع وسعت است که 312 کیلومتر مرز مشترک خشکی با کشور ترکمنستان دارد و دارای 8 شهرستان بزرگ و 8شهر متوسط و45 دهستان و 960روستا و جمعیت حدود 950 هزار نفر است.

 صمدی با اشاره به سابقه 12 ساله تاسیس این استان، خاطرنشان کرد: اقوام پارس،کرد، ترکمن، بلوچ و تات با آداب و رسوم و فرهنگ خودشان در کنار هم برادرانه زندگی می کنند که از این جهت به گنجینه فرهنگ ها معروف است.وی به ارائه پیشنهاداتی پیرو مراودات تجاری با هیات پاکستانی  از جمله امضای امضای تفاهم نامه مشترک به منظور پیگیری و تحقق برنامه های مطروحه طرفین و  انعقاد قرارداد در خصوص صادرات و واردات پس از توافق فعالان اقتصادی دو طرف پرداخت.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در پایان از اعزام یک هیأت تجاری وبازاریابی و صادراتی و سرمایه گذاری با استان های مختلف کشور در آینده بر اساس توافق و دعوت هیأت پاکستانی از طرف اتاق بازرگانی  خراسان شمالی خبر داد.

ادامه مطلب