تسهیل در امور ویزا و روادید تجار پاکستان

 

نماینده وزارت امور خارجه در خراسان شمالی گفت: تجار پاکستان مشکلی در خصوص گرفتن ویزا و روادید نخواهند داشت و این امر تسهیل می شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، شنوایی در نشست مشترک تجار و بازرگانان پاکستان و خراسان شمالی با اشاره به وجود 900 کیلومتر مرز مشترک بین ایران و پاکستان، گفت: می توانیم از این مرزها بهترین استفاده را داشته و سطح روابط را گسترش دهیم.

وی افزود: در حال حاضر روابط ایران با پاکستان در حد بسیار خوبی است و بعد از برجام نیز این روابط مطلوب تر شده و فضای بسیار خوبی ایجاد شده است که امیدواریم سطح این روابط و مبادلات تجاری با ایران و خراسان شمالی افزایش پیدا کند.شنوایی یادآور شد: دکتر ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان امسال را سال دیپلماسی اقتصادی نامگذاری کرده اند که با نگاه ویژه به همسایگان کشور به همان مساله ای که در قانون اساسی تاکید شده توجه خاصی داشته اند.

وی متذکر شد: با توجه به وجود مشکلاتی در حوزه ویزا و روادید به عنوان نماینده وزارت خارجه این اطمینان را می دهم که تجار و بازرگانان پاکستان مشکلی در خصوص گرفتن ویزا و روادید نخواهند داشت و این امر تسهیل می شود.

نماینده وزارت امور خارجه در خراسان شمالی متذکر شد: از تجار خراسان شمالیو کشور نیز در مقابل انتظار دارند راحت تر وارد کشور پاکستان شده و روابط تجاری برقرار کنند.وی ابراز امیدواری کرد: با پیگیری هیات پاکستانی این روابط تسهیل و مبادلات تجاری گسترش یابد تا مبنایی برای افزایش سطح تجارت پاکستان و خراسان شمالی باشد.

 

ادامه مطلباحیای نظام بانکی و برقراری پرواز به پاکستان برای برقراری روابط تجاری قوی تر بین دو کشور

رئیس اتاق بازرگانی مشترک بین ایران و پاکستان احیای نظام بانکی و برقراری پرواز به پاکستان برای برقراری روابط تجاری بهتر وقوی تر بین دو کشور را خواستار شد.

 به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی خراسان شمالی، والی محمد در نشست مشترک تجار و بازرگانان پاکستان و خراسان شمالی با اشاره به تحول اقتصادی ایجاد شده در دنیا، گفت: دراین راستا می خواهیم با توجه به این تغییرات جهان امور تجاری خود را با امور تجاری منطقه پیشرفت دهیم.

وی خاطرنشان کرد: ایران و پاکستان دو کشوری هستند که ازگذشته در امور تجاری با هم توافقات بسیار داشته و از لحاظ جغرافیایی و منطقه نیز نزدیکی بسیاری باهم دارند و می توانند از این نظر با هم بهترین مراودات  تجاری را داشته باشند.

والی محمد با ابراز امیدواری برای گسترش روابط تجاری در مسیر اروپا و سایر کشورهای جهان، افزود: با ایجاد یک مرکز مشترک در شهرهای مختلف دو کشور و راه اندازی اتاق مشترک می توان روابط تجاری و بین المللی را گسترش دهند و راحت تر برقرار کرد.

وی باتاکید بر لزوم برقراری روابط اقتصادی مشترک براساس اصول بین دوکشور، تصریح کرد: در دوران گذشته برخی کشورها و افراد تلاش کردند وحدت و دوستی بین دوکشور را برهم زنند که امروز این تلاش ها به نتیجه ای نرسیده و دو کشور در امور تجاری و روابط به هم نزدیک تر نیز شده اند.

وی خاطرنشان کرد: باتلاش و همراهی دو کشور جدا سازی ایران و پاکستان و تلاش دشمنان برای ایجاد مشکل در امور تجاری به سرانجام نرسید و با وجود همه مشکلات امور تجاری بهتر از قبل  ادامه دارد.

سرپرست هیات تجاری پاکستان  میزان صادرات و واردات انجام گرفته بین دو کشور را 230 میلیون دلار اعلام کرد و گفت: سهم ایران از صادرات به پاکستان 184 و واردات انجام گرفته از پاکستان به ایران 44 میلیون دلار است.

وی با اشاره به پیش بینی افزایش میزان صادرات و واردات در آینده به میزان 500 میلیون دلار، بیشترین محصولات تجاری صادر شده به پاکستان خشکبار، میوه ، انگور و ... اعلام کرد.

والی محمد در ادامه از مهمترین خواسته های تجار پاکستان از جمهوری اسلامی ایران را احیای نظام بانکی برای امور تجاری و برقراری پروازهای هوایی برای رفت و آمد تجاری و زیارتی به ایران ذکر کرد.

وی از جمهوری اسلامی ایران خواست به آغاز این برنامه قوت بیشتری دهد چراکه بدون همکاری ایران ، کشور پاکستان توان انجام این کار را ندارد.

وی همچنین خواستار قوی تر شدن امور بازرگانی بین دو کشور شد وگفت: باید امور تجاری را بیشتر نزدیک کرده تا کارها جلوتر بیفتد.

وی متذکر شد: پاکستان آماده هر نوع همکاری برای خدمت و راهنمایی به تجار ایران و خراسان شمالی در جهت تسهیل در امور تجاری بوده تا روابط گسترش یابد.

والی محمد تقاضای سفر مسئولان امور اقتصادی و وزاری کشور ایران به پاکستان و متقابلا سفر دولت مردان پاکستان به ایران برای بررسی شرایط و برقراری مراودات تجاری و اقتصادی بیشتر شد.

وی ضمن استقبال از انعقاد تفاهم نامه و قرارداد مشترک با اتاق بازرگانی خراسان شمالی و ایران، گفت: با انعقاد این قرارداد از صلاحیت اتاق ها برای حل و فصل امور و سهولت در کارها بهره مند می شویم.

وی تشکیل کمیته های مشترک در ادامه انعقاد این تفاهم نامه را از دیگر برنامه ها اعلام کرد وگفت: این کمیته متشکل از 3 عضو از اتاق جمهوری اسلامی و 3 عضو از اتاق بازرگانی پاکستان خواهد بود که وظیفه راهنمایی و خدمت و حل و فصل امور و دعوایی را برعهده خواهد داشت.

وی درپایان اظهارکرد: تلاش می کنیم تا توسط این کمیته ها نمایشگاه بزرگی در پاکستان دایر و تجار ایرانی از آن برای امور تجاری دو کشور بهره مند شوند.8/8

 

ادامه مطلبانعقاد تفاهمنامه همکاری مشترک بین خراسان شمالی و پاکستان

طی سفر هیات تجاری و بازرگانی پاکستان به خراسان شمالی تفاهم نامه مشترک فی ما بین اتاق بازرگانی خراسان شمالی و اتاق مشترک بازرگانی ایران و پاکستان در زمینه های مختلف منعقد شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی خراسان شمالی، محمد صمدی در نشست مشترک امضای این تفاهم نامه اظهار داشت: در راستای تمایل و اراده دولت جمهوری اسلامی ایران و کشور دوست و برادر پاکستان به تقویت پیوندهای دوستی و برادرانه از طریق توسعه همکاری های تجاری و نظر به اشتراکات تاریخی فرهنگی و مذهبی، تفاهم نامه مشترک بین اتاق بازرگانی خراسان شمالی و اتاق مشترک  بازرگانی ایران و پاکستان منعقد شد.

وی هدف اصلی از انعقاد این تفاهم نامه را بهره برداری بهینه از ظرفیت های دو استان خراسان شمالی و استانهای مختلف کشور پاکستان و توسعه روابط دوستانه دو کشور  اعلام کرد.صمدی به مفاد این تفاهم نامه اشاره کرد و گفت: بر این اساس طرفین اظهار داشتند که  منبعد  برای توسعه همه جانبه مناسبتهای سودمند، فعالیتها و همکاری های خود را در زمینه های  اقتصادی و تجاری و بازاریابی ادامه دهند.

وی ادامه داد: همچنین انجام اقدامات لازم در خصوص اعزام وپذیرش هیأت های طرفین و  تدوین و برگزاری نمایشگاه در ایران و نمایشگاه خراسان شمالی در پاکستان  و راه اندازی مبادله اطلاعات تجاری واقتصادی و بازرگانی و ایفای نقش در زمینه صادرات  و واردات کالاهای مختلف بوسیله بازرگانان هردو کشور از دیگر مفاد این تفاهم نامه است.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی بیان داشت: برای رشد و توسعه تجارت نیز طرفین تمام اقدامات لازم را   به عمل می آورند تا بازرگانان هر دو کشور همکاری و فعالیتهای لازم را داشته و بازدیدهای تجاری و اقتصادی و داد و ستد بازرگانان هردو کشور همواره برگزار شود.

وی یادآور شد: دو طرف در ادامه توافق کردند که برای رشد مناسبتهای تجاری و اقتصادی  در آینده  بین دو کشور، دوست و همزبان ،شورای  همکاری تجار و بازرگانان و صادرکنندگان خراسان شمالی وتاجران  پاکستانی تشکیل و تمامی برنامه های همکاری مورد تأیید و بررسی طرفین قرار گیرد.

ادامه مطلب