اولین جلسه دبیرخانه مشترک اتاق بازرگانی، تعاون و اصناف درخراسان شمالی برگزار شد

 

اولین  جلسه دبیرخانه مشترک اتاق بازرگانی، تعاون و اصناف  در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی استان در این جلسه گفت: هم گرایی، انسجام بخش خصوصی وپیگیری مطالبات پیش رو از اهداف تشکیل این اتاق سه گانه است.وی هماهنگی و تعاملات فی مابین بخش خصوصی و یکپارچه نگری این اتاق ها را مهم ارزیابی کرد و افزود: پیگیری مطالبات پیش روی حوزه اقتصادی، شناسایی مشکلات، چالش ها ارائه راه کارها از اهداف تشکیل دبیرخانه مشترک این سه اتاق است.

صمدی اظهارکرد: همسو نگری و نگرش کلی بخش خصوصی درمسائل اقتصادی یک ضرورت است مسائل ، مشکلات و چالش هایی که دراین جلسه مطرح خواهد شد در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی نیز ارائه خواهد شد.وی افزود: ایجاد این دبیرخانه می تواند تعامل خوبی بین سه اتاق مهم اقتصادی ایجاد کند، چنانچه قابلیت های این سه بخش در یک نقطه متمرکز شود منافع مشترک زیادی برای اقتصاد استان به همراه خواهد داشت.

صمدی تصریح کرد: همچنین مسائل مختلف قانونی ، مالیاتی، حقوقی ، امور توسعه در بخش اقتصاد وسایر موارد مرتبط با حوزه اقتصاد دراین اتاق پیگیری خواهد شد.

ادامه مطلبپیگیری خواهر خواندگی بجنورد با یکی از شهرهای ترکیه

مسئول نمایندگی وزارت امور خارجه درخراسان شمالی از پیگیری خواهر خواندگی بجنورد با یکی از شهرهای ترکیه خبرداد.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی احمد شنوایی در جلسه مشترک اعضای هیات تجاری و سرمایه گذاری کشور ترکیه با تجار و بازرگانان خراسان شمالی اظهارکرد: باتوجه به روابط تجاری و اقتصادی دیرینه بین ایران و ترکیه و نیز خراسان شمالی با این کشور بحث خواهرخواندگی بجنورد بایکی از شهرهای ترکیه مطرح شده که هم اکنون در شورای شهر در حال پیگیری است.
وی خاطرنشان کرد: درحال حاضر درتمام نشست های سیاسی بین سران دو کشور بحث توسعه مناسبت های تجاری در زمینه صنعت، گمرک و سایر زمینه ها از قبیل گردشگری مطرح است که طی آن چشم انداز 30 میلیارد دلاری را برای مبادلات تجاری ترسیم کرده اند.شنوایی به تاکیدات دکتر ظریف وزیر امور خارجه کشور نیز اشاره کرد وگفت: براساس این تاکیدات امسال سال دیپلماسی اقتصادی نامگذاری شده که طی آن توجه به همسایگان و تاکید به افزایش دیپلماسی اقتصادی به عنوان دو سیاست عمده وزارت خارجه و دولت مطرح شده است.
وی با بیان این که توجه به این دو سیاست می تواند کمک بسیار ی به توسعه مناسبات کند، تصریح کرد: هم اکنون موافقت نامه تجارت ترجیحی بین ترکیه و جمهوری اسلامی ایران منعقد شده که می تواند به گسترش صادرات در زمینه های مختلف کمک کند.
مسئول نمایندگی وزارت امور خارجه درخراسان شمالی ادامه داد: این موافقت نامه اجازه گسترش صادرات در زمینه 140 کالای کشاورزی و تحقیقاتی ترکیه  را به ایران و 130 کالای صنعتی و تحقیقاتی ایران را به تجار ترکیه می دهد.وی ابراز امیدواری کرد: با استفاده درست از این فرصت ها زمینه گسترش مناسبات تجاری بین خراسان شمالی و ترکیه به خوبی فراهم شود.شنوایی متذکر شد: نمایندگی وزارت خارجه آمادگی دارد تا به عنوان تسهیل کننده روابط، هرجا لازم باشد وارد عمل شده و به توسعه تجارت بین دوکشور کمک کند.

ادامه مطلب

 

منطقه ویژه اقتصادی پل ورودی سرمایه گذاران به استان/نصب باسکول در منطقه ویژه اقتصادی

 

 رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با بیان این که منطقه ویژه اقتصادی درهر استانی موجب ورود سرمایه گذاران بیشتر به استان می شود، گفت: وجود امکانات و زیرساخت های مناسب دراین منطقه باعث جذب و علاقمندی بیشتر سرمایه گذاران خارجی به کالاهای تولیدی استان می شود .

 به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در هفتمین جلسه کمیته بررسی قوانین مرتبط باحوزه بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی بر اهمیت منطقه ویژه اقتصادی به ویژه در عرصه بین الملل تاکید کرد واظهارداشت: به طور حتم وجود منطقه ویژه اقتصادی در عرصه تولید، کسب وکار، رونق وتوسعه استان بسیار تاثیرگذار است.

وی با بیان این که منطقه ویژه اقتصادی درهر استانی موجب ورود سرمایه گذاران بیشتر به استان می شود، گفت: وجود امکانات وزیرساخت های مناسب دراین منطقه باعث جذب و علاقمندی بیشتر سرمایه گذاران خارجی به کالاهای استان می شود .

صمدی به تاثیر واثرگذاری ورود تجار وبازرگانان بخش خصوصی در عرصه فعالیت های منطقه ویژه اقتصادی تاکید  کرد وگفت: برای کمبود بودجه تکمیلی منطقه ویژه اقتصادی استان پیگیری های لازم از مراجع مربوطه انجام خواهد شد.

 

مشمولیت شرکت های تعاونی مرزنشینان از مزایای ماده 133 قانون مالیات مستقیم

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در رابطه با بررسی مشکلات ماده 133 قانون مالیات مستقیم شرکت های تعاونی مرزنشینان، افزایش اقلام قابل ورود و تخفیف حقوق ورودی کالاهای مرزنشینان نیزگفت: براساس این ماده قانونی، 100 درصد درآمد صندوق توسعه بخشی کشاورزی، شرکت های تعاونی روستایی، عشایری، صیادی، کارگری، دانشجویی و اتحادیه های آنها از مالیات معاف هستند .

وی یکی از مشکلات عمده شرکت های تعاونی مرزنشینان استان را عدم  بهره مندی این شرکت ها در ماده 133 قانون مالیات های مستقیم عنوان کرد وگفت: طی مکاتبات فراوان با ارگان های مربوطه متاسفانه این موضوع به نتیجه نرسیده است براین اساس مقرر شد این موضوع از طریق شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مطرح و پیگیری شود.

وی خواستار مشمولیت شرکت های تعاونی مرزنشینان درماده 133 قانون مالیات مستقیم شد واظهارکرد: شرکت های تعاونی مرزنشینان بایستی به همان میزان که واردات انجام می دهند صادرات هم داشته باشند.

صمدی به واردات  72 قلم کالای ضروری شرکت های تعاونی مرزنشینان استان اشاره کرد وگفت: متاسفانه اکنون واردات این اقلام  به 41 قلم کاهش یافته است.وی افزود:باتوجه به این که  تخفیف حقوق ورودی کالاهایی مانند اقلام خوراکی توسط شرکت های تعاونی مرزنشینان درگذشته 100 درصد بود درحال حاضر به 70 درصد کاهش یافته است.صمدی در ادامه  باتاکید بر بهره مندی از توانمندی پیمانکاران بومی در عملیات پروژه های استانی و قانون مناقصات ترک تشریفات، گفت: دعوت ازپیمانکاران داخلی و بومی باعث تقویت بنیه توان مالی و تزریق مسقیم سرمایه به استان می شود.

وی موضوع دیگر جلسه را بررسی تعرفه کالای ایرانی به عراق عنوان کرد وگفت: دراین زمینه هر تریلی که از ایران به کشور عراق وارد می شود حدود 20 میلیون تومان هزینه می برد این نشان می دهد که هیچ علاقه ای برای  تجارت دراین کشور وجود ندارد و این مسئله باعث شده صادرات ما نیزکاهش یابد.وی افزود: دراین راستا پیشنهاد ما براین است که این موضوع از ظریق مذاکره بین دو کشور هرچه زودتر به صورت جدی انجام شود.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی موضوع دیگر جلسه را بررسی لزوم اصلاح ماده 59 قانون ثبت اختراعات طرح های صنعتی و علایم تجاری مصوبه سال 86 اعلام کرد وگفت: براساس این ماده رسیدگی به اختلافات ناشی آن و آیین نامه اجرایی آن بر صلاحیت شعبه و یا شعبه خاص عمومی دادگاه های تهران می باشد که توسط قوه قضائیه تایید می شود.وی افزود: دراین رابطه پیشنهاد داریم حداکثر نسبت به اصلاح این ماده در مراکز استان ها و یا حتی کلان شهرها انجام شود.

 

نصب باسکول درمنطقه ویژه اقتصادی استان

سیاوش وحدت، مدیرعامل شهرک های صنعتی خراسان شمالی نیز دراین جلسه به وضعیت منطقه ویژه اقتصادی استان اشاره کرد ومجموع مساحت این منطقه را 350 هکتار اعلام کرد که در فاز نخست زیر ساخت 49 هکتار آن  در دست اجرا است.

وی از اجرای پروژه باسکول منطقه ویژه اقتصادی خراسان شمالی خبرداد وگفت: هم اکنون باسکول منطقه ویژه اقتصادی در حال نصب است.وی افزود: با نصب باسکول درمنطقه ویژه اقتصادی استقرار گمرگ دراین منطقه دیگر با مشکلی روبرو نخواهد شد و واحدهای صنعتی می توانند دراین منطقه زمین بگیرند.وی افزود: درحال حاضر پیمانکار در منطقه درحال فعالیت است و خیابان کشی و آسفالت آن به طول یک کیلومتر در دست اجرا است.

وحدت از ابلاغ 5 میلیارد تومان از اعتبارات این پروژه خبرداد وگفت: در صورت تخصیص 100 درصدی 5 میلیارد تومان تا پایان سال جاری پروژه های تعریف شده در فاز یک منطقه ویژه اقتصادی به پایان می رسد.

وی مجموع اعتبار تکمیلی منطقه ویژه اقتصادی خراسان شمالی را 80 میلیارد تومان اعلام کرد وافزود: براین اساس  سالی 10 میلیارد تومان برای منطقه ویژه اقتصادی نیاز داریم.وی یاد آور شد: همچنین به سازمان صنایع کوچک اعلام کردیم باتوجه به زیرساخت های لازم در شهرک صنعتی بیدک ، این شهرک شرایط برخورداری از منطقه ویژه اقتصادی را دارد.مدیرعامل شهرک های صنعتی خراسان شمالی با بیان این که در هیچ منطقه ویژه اقتصادی بورس کالا وجود ندارد،اظهارکرد: فقط در 2 منطقه آزاد بورس کالا وجود دارد .

وحدت با بیان این که بورس کالا رابطه ای بین خریدار و فروشنده است و ایرادی که بورس کالا در منطقه دارد این است که همه اقدامات آن ریالی انجام و ارزی انجام نمی شود.وی اظهارکرد: براین اساس اگر بخواهیم در منطقه ویژه اقتصادی سرمایه گذاری خارجی انجام گیرد باید به دنبال قانونی باشیم که مبادلات کالا در بورس به صورت ارزی انجام شود.وی از استقرار پست 132 کیلو واتی در منطقه ویژه اقتصادی استان خبرداد وگفت: این پست 13 میلیارد تومان هزینه در برداشته که 6ونیم میلیارد تومان آن را منطقه خراسان برای دو سال آینده تامین می شود .وی افزود: همچنین 5 میلیارد تومان هم از محل اعتبارات استانی تامین می شود که تاکنون مورد موافقت قرار گرفته است.

قنادیان، مدیرمسئول بورس خراسان شمالی نیز با بیان این که وظیفه بورس جذب مشتری است نه خریدار، گفت: یکی از مزیت های بورس کالا این است که خریدار و فروشنده را به یک تفاهم مشترک برسانند.وی اظهار داشت:باتوجه به قابلیت های فراوان منطقه ویژه اقتصادی خواستار حمایت های لازم برای اختصاص تالار اختصاصی بورس دراین منطقه شد.

باقری معاون امور فنی گمرگ استان نیز فلسفه گمرگ در منطقه ویژه اقتصادی را کنترل ورود و خروج کالا اعلام کرد وگفت: منع قانونی برای استقرار گمرگ دراین منطقه وجود ندارد باید یک سری سخت افزارها و نرم افزارهایی درآنجا تعبیه و زیرساخت های  آن آماده شود.    

ادامه مطلبتجار خراسان شمالی لیست اجناس مورد نیاز استان را برای واردات اعلام کنند

تعیتر 2: خراسان شمالی شریک تجاری مناسب برای تجار ترکیه
نماینده انجمن موسیاد در ایران خراسان شمالی از شریک تجاری مناسب برای تجار ترکیه یاد کرد و  از تجار خراسان شمالی خواست لیست اجناس مورد نیاز استان را برای واردات اعلام کنند.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، فاتح چایباتماز، مدیر شرکت کاروانسرای نازنین (ثبت شده در ایران) و نماینده موسیاد در ایران  در نشست هیات تجاری و سرمایه گذاری ترکیه با فعالان بخش خصوصی خراسان شمالی از فعالیت شرکت  در زمینه تولید پروفیل یوپی وی سی سخن گفت و اظهار داشت: این شرکت هم اکنون به مدت 10 سال است که به ایران صادرات و واردات انجام می دهد. وی از تجاز خراسان شمالی خواست تولیداتی که در ترکیه امکان فروش دارد را به همراه قیمت ها و کالای مورد نیاز برای استان لیست کنند تا زمینه واردات و صادرات فراهم شود.
مدیر شرکت کاروانسرای نازنین (ثبت شده در ایران) و نماینده موسیاد در ایران  خاطرنشان کرد: با اعلام این نیازمندی ها به صورت مستقیم یا به شرکت های زیرمجموعه انجمن می توان زمینه برقراری روابط تجاری بیشتر را بین دو کشور بیشتر فراهم کرد. وی ابراز امیدواری کرد: با تداوم این گونه جلسات و سفرها زمینه تجارت مطلوب تر بین خراسان شمالی و ترکیه بیش از گذشته فراهم شود.

ادامه مطلبدوستی ایران و ترکیه مهمترین مساله در برقراری روابط بین دو کشور است

مدیر شرکت بازرگانی یوواگروپ دوستی ایران و ترکیه را مهمترین مساله ای دانست که در برقراری روابط بین دو کشور اهمیت دارد.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، احمت اوزچام در نشست هیات تجاری و سرمایه گذاری ترکیه با فعالان بخش خصوصی خراسان شمالیبا اشاره به برقراری روابط تجاری ایران و کشورهای اروپایی از جمله آلمان و فرانسه و ... به گفته رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی، گفت: آنچه برای ما اهمیت دارد رابطه دوستی بین ایران و ترکیه است.
وی با اشاره به برقراری روابط کاری بیشتر با ایران و خراسان شمالی بر اساس روابط دوستی، خاطرنشان کرد: امیدواریم با برقراری روابط بیشتر این مناسبات توسعه یابد.اوزچام انجمن موسیاد را بزرگترین کمپانی اقتصادی ترکیه داست و اظهار داشت: در این راستا آمادگی هر گونه همکاری را با کشور ایران و به ویژه استان خراسان شمالی داریم.وی با اشاره به فعالیت 25 ساله این شرکت در زمینه تهیه و تولید ماشین آلات هیدرولیک، یادآور شد: در زمینه ساخت و ساز و دامداری و تجارت نیز این شرکت به صورت بازرگانی عمومی فعالیت دارد.
مدیر شرکت بازرگانی یوواگروپ متذکر شد: این شرکت هم اکنون شرکای بسیاری در کشورهای مختلف دنیا دارد که در زمینه های داروهای گیاهی و منسوجات فعالیت دارد و آماده برقراری روابط تجاری با تجار خراسان شمالی است.

ادامه مطلبخراسان شمالی آماده همکاری در زمینه ایجاد صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی با ترکیه است

سرپرست دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی گفت: این استان آماده همکاری در زمینه ایجاد صنایع تبدیلی و فرآوری و بسته بندی محصولات کشاورزی با ترکیه است.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، مهدی عابدی در جلسه مشترک اعضای هیات تجاری و سرمایه گذاری کشور ترکیه با تجار و بازرگانان خراسان شمالی با بیان اینکه این استان ظرفیت های خوبی در حوزه صنعت، معدن وکشاورزی دارد، گفت: ظرفیت تولید محصولات کشاورزی استان به میزان تولید یک میلیون و 500 هزارتن در سال است.وی افزود: این درحالی است که عمده این محصولات کشاورزی به صورت خام به بازار عرضه می شود و دراین راستا می طلبد با فرصت های که دراستان وجود دارد زمینه سرمایه گذاری ترکیه در بخش صنایع تبدیلی، فرآوری و بسته بندی این محصولات و تبدیل آنها برای جلوگیری از خام فروشی فراهم شود.
عابدی تصریح کرد: همچنین خراسان شمالی توانمندی های بالقوه ای در بخش گردشگری با وجود ظرفیت های مناسب در زمینه میراث فرهنگی و تاریخی و دیگرجاذبه ها دارد.وی یاد آور شد: این ظرفیت ها نیز می تواند شرایط وفرصت های بسیار مناسبی را برای حضور گردشگران ترک در کشور فراهم کند.
سرپرست دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی خاطرنشان کرد: با وجود این همه قابلیت در استان، خراسان شمالی آمادگی دارد که به نحو احسن با این هیات و سایر هیات هایی که از ترکیه دراستان حضور دارند همکاری لازم را داشته باشد.

ادامه مطلبایران می تواند شریک مهمی برای انجمن موسیاد و ترکیه باشد/تمرکز بیشتر برای ورود به تکنولوژی جدید

رئیس کمیسیون تجارت خارجی و امور بین الملل موسیاد ترکیه از ایران به عنوان کشوری یاد کرد که می تواند شریک مهمی برای انجمن موسیاد و ترکیه باشد.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمت گوورچین در نشست هیات تجاری و سرمایه گذاری ترکیه با فعالان بخش خصوصی خراسان شمالی از انج=من موسیاد به عنوان دو گروه بزرگ اقتصادی ترکیه یاد کرد و گفت:  انجمن مستقل صنایع صنعتی و بازرگانان ترکیه معروف به موسیاد در سال ۱۹۹۰ توسط افرادی سرشناس در ترکیه تاسیس شده که در حال حاضر این انجمن جزو دو گروه بزرگ اقتصادی ترکیه است.وی تصریح کرد: این انجمن هم اکنون بیش از 11.000 عضو صنعتی و هلدینگ داشته و دارای ۵۰ هزار شرکت تجاری و ۱۸۱ دفتر ارتباطی در ۶۸ کشور دنیا ،  نمایندگی تقریبا 60،000 کسب و کار و تقریبا 1.6 میلیون نفر است.
گوورچین با اشاره به همکاری دیرینه دو کشور دوست و برادر ایران و ترکیه، اظهار داشت: کشور ایران می تواند شریک مهمی برای انجمن موسیاد و ترکیه باشد.وی یادآور شد: در حال حاضر 20 سال است که تفاهم نامه های بسیاری در حوزه های مختلف صنعت، معدن و ... با ایران دارد و با بخش تعاونی این کشور نیز وارد میدان همکاری شده است.
عضو هیات مدیره و رئیس کمیسیون تجارت خارجی و امور بین الملل موسیاد هدف از سفر به خراسان شمالی را برقراری روابط با این استان و شناسایی توانمندی های موجود در این استان اعلام کرد و ابراز امیدواری کرد: انجام این سفر منجر به انعقاد تفاهم نامه در زمینه های مختلف شود.وی با اشاره به اینکه هم اکنون بخش های مختلفی از جمله معدن داریم که بسیار سنتی و قدیمی هستند، خاطرنشان کرد: بر این اساس قصد داریم بیشتر بر روی بخش های مختلف و تکنولوژی های جدید تمرکز داشته باشیم.
گوورچین متذکر شد: این تمرکز به ویزه در حوزه صنعتی که می تواند باعث ایجاد انقلاب صنعتی شود بیشتر خواهد بود.

ادامه مطلبصادرات بیش از 3میلیون دلار کالا از استان به ترکیه

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی با اشاره به صادرات بیش از 3.3 میلیون دلار کالا از استان به ترکیه در 8 ماهه ابتدای امسال،  گفت: خراسان شمالی ظرفیت های خوبی برای انجام مراودات تجاری با ترکیه دارد.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در نشست هیات تجاری و سرمایه گذاری ترکیه با فعالان بخش خصوصی با اشاره به سابقه طولانی ایران با کشور دوست و برادر ترکیه گفت: در زمینه صادرات و واردات ، اعزام و پذیرش هیات های تجاری و برگزاری نمایشگاه های مختلف همکاری نزدیکی داشته اند که امیدواریم ادامه یابد.وی به توانمندی ها و پتانسیل های بالای خراسان شمالی برای انجام همکاری مشترک اشاره کرد و افزود: فقط در 8 ماهه ابتدای سال جاری 3 میلیون و 321 هزار و951 دلار میزان صادرات خراسان شمالی به کشور ترکیه بوده است.
صمدی خاطرنشان کرد: این میزان صادرات به وزن 6 میلیون و 26 هزار و 240 تن انجام گرفته که عمدتا شامل محصولات پتروشیمی و فولادی بوده است.وی همچنین با اشاره به واردات 392 هزار دلاری خراسان شمالی از ترکیه به وزن 422 هزار و 300 کیلوگرم، یادآور شد: محصولات پرس هیدرولیک، پارچه، کف قالب و فروکروم نیکل عمده محصولات وارداتی را شامل می شود.
رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی یاد آور شد: این درحالی است که هم اکنون خراسان شمالی با وجود تحریم ها و تورم به 28 کشور دنیا صادرات دارد که کشورهای اروپایی از قبیل اسپانیا، ایتالیا، فرانسه و آلمان نیز در زمره کشورهای هدف صادراتی این استان قرار دارد.وی با اشاره به افزایش صادرات این استان درسال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، متذکر شد: خراسان شمالی می تواند در زمینه های مختلف کاری و اقتصادی همکاری لازم را با ترکیه داشته باشد.
وی با بیان این که خراسان شمالی ظرفیت های بسیار خوبی برای انجام مراودات تجاری با ترکیه دارد، متذکرشد:این استان توانمندی های خوبی در زمینه پتروشیمی و صنایع فولادی دارد که با داشتن 406 کارخانه تولیدی 71 نوع کالای تولیدی مصرف داخل ایران و صادرات را تولید می کند.صمدی ضمن یادآوری دارا بودن 8 شهرستان و 860 روستا با جمعیت بیش از 900 هزار نفر در خراسان شمالی، اظهار داشت: این استان از توانمندی های نسبی در زمینه تولید انواع فرش های دستباف و فرش دورو که در هیچ جای دنیا تولید نمی شود و نیز اسب اصیل ترکمن برخوردار است.
وی با بیان این که وجود این توانمندی ها می تواند زمینه همکاری مشترک بین خراسان شمالی و ترکیه فراهم کند، تصریح کرد: این استان از لحاظ تولیدات محصولات کشاورزی نیز قطب کشاورزی محسوب شده و انواع محصولات کشاورزی از قبیل پسته، زعفران و خشکبار و... در آن به صورت شاخص تولید می شود.وی به بازدید این هیات طی فردا از منطقه ویژه اقتصادی درحال احداث بجنورد نیز اشاره کرد وگفت: امیدواریم با فراهم سازی زیر ساخت ها و نیازمندی ها زمینه سرمایه گذاری این هیات دراین بخش نیز فراهم شود.

ادامه مطلبمنطقه ویژه اقتصادی پل ورودی سرمایه گذاران به استان/نصب باسکول در منطقه ویژه اقتصادی

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با بیان این که منطقه ویژه اقتصادی درهر استانی موجب ورود سرمایه گذاران بیشتر به استان می شود، گفت: وجود امکانات و زیرساخت های مناسب دراین منطقه باعث جذب و علاقمندی بیشتر سرمایه گذاران خارجی به کالاهای تولیدی استان می شود .

 به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در هفتمین جلسه کمیته بررسی قوانین مرتبط باحوزه بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی بر اهمیت منطقه ویژه اقتصادی به ویژه در عرصه بین الملل تاکید کرد واظهارداشت: به طور حتم وجود منطقه ویژه اقتصادی در عرصه تولید، کسب وکار، رونق وتوسعه استان بسیار تاثیرگذار است.وی با بیان این که منطقه ویژه اقتصادی درهر استانی موجب ورود سرمایه گذاران بیشتر به استان می شود، گفت: وجود امکانات وزیرساخت های مناسب دراین منطقه باعث جذب و علاقمندی بیشتر سرمایه گذاران خارجی به کالاهای استان می شود .

صمدی به تاثیر واثرگذاری ورود تجار وبازرگانان بخش خصوصی در عرصه فعالیت های منطقه ویژه اقتصادی تاکید  کرد وگفت: برای کمبود بودجه تکمیلی منطقه ویژه اقتصادی استان پیگیری های لازم از مراجع مربوطه انجام خواهد شد.

 

مشمولیت شرکت های تعاونی مرزنشینان از مزایای ماده 133 قانون مالیات مستقیم

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در رابطه با بررسی مشکلات ماده 133 قانون مالیات مستقیم شرکت های تعاونی مرزنشینان، افزایش اقلام قابل ورود و تخفیف حقوق ورودی کالاهای مرزنشینان نیزگفت: براساس این ماده قانونی، 100 درصد درآمد صندوق توسعه بخشی کشاورزی، شرکت های تعاونی روستایی، عشایری، صیادی، کارگری، دانشجویی و اتحادیه های آنها از مالیات معاف هستند .

وی یکی از مشکلات عمده شرکت های تعاونی مرزنشینان استان را عدم  بهره مندی این شرکت ها در ماده 133 قانون مالیات های مستقیم عنوان کرد وگفت: طی مکاتبات فراوان با ارگان های مربوطه متاسفانه این موضوع به نتیجه نرسیده است براین اساس مقرر شد این موضوع از طریق شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مطرح و پیگیری شود.

وی خواستار مشمولیت شرکت های تعاونی مرزنشینان درماده 133 قانون مالیات مستقیم شد واظهارکرد: شرکت های تعاونی مرزنشینان بایستی به همان میزان که واردات انجام می دهند صادرات هم داشته باشند.

صمدی به واردات  72 قلم کالای ضروری شرکت های تعاونی مرزنشینان استان اشاره کرد وگفت: متاسفانه اکنون واردات این اقلام  به 41 قلم کاهش یافته است.وی افزود:باتوجه به این که  تخفیف حقوق ورودی کالاهایی مانند اقلام خوراکی توسط شرکت های تعاونی مرزنشینان درگذشته 100 درصد بود درحال حاضر به 70 درصد کاهش یافته است.صمدی در ادامه  باتاکید بر بهره مندی از توانمندی پیمانکاران بومی در عملیات پروژه های استانی و قانون مناقصات ترک تشریفات، گفت: دعوت ازپیمانکاران داخلی و بومی باعث تقویت بنیه توان مالی و تزریق مسقیم سرمایه به استان می شود.

وی موضوع دیگر جلسه را بررسی تعرفه کالای ایرانی به عراق عنوان کرد وگفت: دراین زمینه هر تریلی که از ایران به کشور عراق وارد می شود حدود 20 میلیون تومان هزینه می برد این نشان می دهد که هیچ علاقه ای برای  تجارت دراین کشور وجود ندارد و این مسئله باعث شده صادرات ما نیزکاهش یابد.وی افزود: دراین راستا پیشنهاد ما براین است که این موضوع از ظریق مذاکره بین دو کشور هرچه زودتر به صورت جدی انجام شود.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی موضوع دیگر جلسه را بررسی لزوم اصلاح ماده 59 قانون ثبت اختراعات طرح های صنعتی و علایم تجاری مصوبه سال 86 اعلام کرد وگفت: براساس این ماده رسیدگی به اختلافات ناشی آن و آیین نامه اجرایی آن بر صلاحیت شعبه و یا شعبه خاص عمومی دادگاه های تهران می باشد که توسط قوه قضائیه تایید می شود.وی افزود: دراین رابطه پیشنهاد داریم حداکثر نسبت به اصلاح این ماده در مراکز استان ها و یا حتی کلان شهرها انجام شود.

 

نصب باسکول درمنطقه ویژه اقتصادی استان

سیاوش وحدت، مدیرعامل شهرک های صنعتی خراسان شمالی نیز دراین جلسه به وضعیت منطقه ویژه اقتصادی استان اشاره کرد ومجموع مساحت این منطقه را 350 هکتار اعلام کرد که در فاز نخست زیر ساخت 49 هکتار آن  در دست اجرا است.وی از اجرای پروژه باسکول منطقه ویژه اقتصادی خراسان شمالی خبرداد وگفت: هم اکنون باسکول منطقه ویژه اقتصادی در حال نصب است.وی افزود: با نصب باسکول درمنطقه ویژه اقتصادی استقرار گمرگ دراین منطقه دیگر با مشکلی روبرو نخواهد شد و واحدهای صنعتی می توانند دراین منطقه زمین بگیرند.وی افزود: درحال حاضر پیمانکار در منطقه درحال فعالیت است و خیابان کشی و آسفالت آن به طول یک کیلومتر در دست اجرا است.

وحدت از ابلاغ 5 میلیارد تومان از اعتبارات این پروژه خبرداد وگفت: در صورت تخصیص 100 درصدی 5 میلیارد تومان تا پایان سال جاری پروژه های تعریف شده در فاز یک منطقه ویژه اقتصادی به پایان می رسد.وی مجموع اعتبار تکمیلی منطقه ویژه اقتصادی خراسان شمالی را 80 میلیارد تومان اعلام کرد وافزود: براین اساس  سالی 10 میلیارد تومان برای منطقه ویژه اقتصادی نیاز داریم.وی یاد آور شد: همچنین به سازمان صنایع کوچک اعلام کردیم باتوجه به زیرساخت های لازم در شهرک صنعتی بیدک ، این شهرک شرایط برخورداری از منطقه ویژه اقتصادی را دارد.

مدیرعامل شهرک های صنعتی خراسان شمالی با بیان این که در هیچ منطقه ویژه اقتصادی بورس کالا وجود ندارد،اظهارکرد: فقط در 2 منطقه آزاد بورس کالا وجود دارد .وحدت با بیان این که بورس کالا رابطه ای بین خریدار و فروشنده است و ایرادی که بورس کالا در منطقه دارد این است که همه اقدامات آن ریالی انجام و ارزی انجام نمی شود.وی اظهارکرد: براین اساس اگر بخواهیم در منطقه ویژه اقتصادی سرمایه گذاری خارجی انجام گیرد باید به دنبال قانونی باشیم که مبادلات کالا در بورس به صورت ارزی انجام شود.

وی از استقرار پست 132 کیلو واتی در منطقه ویژه اقتصادی استان خبرداد وگفت: این پست 13 میلیارد تومان هزینه در برداشته که 6ونیم میلیارد تومان آن را منطقه خراسان برای دو سال آینده تامین می شود .وی افزود: همچنین 5 میلیارد تومان هم از محل اعتبارات استانی تامین می شود که تاکنون مورد موافقت قرار گرفته است.

قنادیان، مدیرمسئول بورس خراسان شمالی نیز با بیان این که وظیفه بورس جذب مشتری است نه خریدار، گفت: یکی از مزیت های بورس کالا این است که خریدار و فروشنده را به یک تفاهم مشترک برسانند.وی اظهار داشت:باتوجه به قابلیت های فراوان منطقه ویژه اقتصادی خواستار حمایت های لازم برای اختصاص تالار اختصاصی بورس دراین منطقه شد.

باقری معاون امور فنی گمرگ استان نیز فلسفه گمرگ در منطقه ویژه اقتصادی را کنترل ورود و خروج کالا اعلام کرد وگفت: منع قانونی برای استقرار گمرگ دراین منطقه وجود ندارد باید یک سری سخت افزارها و نرم افزارهایی درآنجا تعبیه و زیرساخت های  آن آماده شود.   

ادامه مطلب