برگزاری اولین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی در سال 97

 

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی ، رئیس اتاق بازرگانی استان در اولین جلسه هیات نمایندگان در سال جاری به مشکلات نوسانات قیمت ارز در کشور اشاره کرد وگفت:  این نوسانات قدرت تصمیم گیری واحدهای تولیدی و صنعتگران را گرفته و مشکلات عدیده ای برای آنها به وجود آورده است.وی در رابطه با جلسه اخیر خود با دیگر  روسای اتاق ایران با بانک مرکزی اظهارکرد:  دراین جلسه به نوسانات نرخ ارز درکشور که صنعتگران و واحدهای تولیدی را با مشکل مواجه  کرده پرداخته شد و مقرر شد راهکارهای پیشنهادی به منظور برون رفت از این مشکل هر چه زودتر ارائه شود.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی همچنین به تشریح گزارشی ازانجام تفاهم نامه های منعقد شده ایران و ترکمنستان در سفربه این کشور پرداخت وگفت: دراین سفر اقدامات موثری نیز در راستای حمایت از فعالان اقتصادی و صنعتگران انجام شد  که از جمله آن تسهیل در صدور ویزا و روادید، پیگیری نحوه وصول مطالبات فعالان اقتصادی و... بود.وی تشکیل شورای مشترک اتاق بازرگانی ترکمنستان و ایران ، برگزاری سمینارها، همایش ها ، اعزام و پذیرش هیات های تجاری وبازاریابی ، برگزاری نمایشگاه های مشترک و بازاریابی و سرمایه گذاری های مشترک در زمینه های مختلف تولیدی و... را از دیگر  اقدامات سفر به ترکمنستان عنوان کرد و از مهمترین اقدامات این سفر را آزادی 283 زندانی و انعقاد 14 تفاهم نامه همکاری ذکر کرد.

صمدی در ادامه به برنامه ریزی اعزام هیات تجاری از استان  به 15 کشورهمسایه طی سال جاری از سوی اتاق بازرگانی استان اشاره کرد از جمله این کشورها را  تاجیکستان،ترکمنستان ، عراق، ترکیه، روسیه ، افغانستان، گرجستان و... اعلام کرد.وی دراین راستا از اعزام  هیاتی اقتصادی - تجاری از خراسان شمالی  به عشق اباد پایتخت ترکمنستان دراردیبهشت ماه امسال خبرداد و زمان این سفر را 23 الی 26 اردیبهشت ماه امسال به مدت 3 روز اعلام کرد .

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی گفت:دراین سفر بررسی چشم انداز توسعه همکاری های اقتصادی ، ایجاد رونق فضای کسب و کار توسط بخش خصوصی ایران و ترکمنستان در قالب هیات اقتصادی – تجاری خراسان شمالی و عشق آباد جهت تدوین برنامه ریزی شده است.وی همچنین بازدید از مراکز تجاری، تفریحی ، دیدار با مقامات کشور ترکمنستان، دیدار با صنعتگران و تجار و فعالان اقتصادی ترکمنستان و برگزاری همایش ایران و ترکمنستان را از جمله اهداف این سفر عنوان کرد.وی افزود: این اعزام از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی به همراه اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکمنستان انجام می شود.

در ادامه حسنعلی مرادیان یکی از اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز به مشکلات فراوان صنعتگران و تولید کنندگان طی سال های گذشته درکشور اشاره کرد وگفت: در سال جدید نیز با جهش قیمت دلار مشکلات بخش صنعت در کشور مضاعف شده است.وی افزود: درحالی که درکشورهای دیگر شاهد هستیم به صادرکنندگان پاداش می دهند تا بتواند در رقابت کند و در بازارهای بین المللی را بدست گیرد.

بیگر پرهامی یکی دیگر از هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی با تاکید بر ریشه یابی و شناسایی علل مشکلات صنعتگران و واحدهای تولیدی ، گفت: متاسفانه امروزه بهره ها و جرایم بالای بانکی ، مالیات و... تولید کنندگان را با چالش جدی مواجه کرده که نیازمند تدابیر ویژه از سوی مسئولین است.

ادامه مطلبحمایت  بانک ها از بخش تولید و صنعت نقشی تاثیرگذار در افزایش رونق اقتصادی کشور دارد

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی برضرورت حمایت بانک ها از بخش تولید و صنعت تاکید کرد وگفت: به طور حتم حمایت بانک ها از صنعتگران و تولید کنندگان نقشی تاثیرگذار در افزایش رونق اقتصادی کشور به دنبال خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در اولین جلسه کمیته بررسی قوانین مرتبط با حوزه بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی،بهبود مستمر محیط کسب وکار دستور این جلسه را بررسی مشکلات بخش خصوصی در حوزه بانکی وارائه پیشنهادات مناسب جهت تسهیل گری و بررسی ماده 81 قانون الحاق 2 در خصوص وزارتخانه های نیرو، نفت، ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد.

وی در رابطه با مشکلات بانکی واحدهای تولیدی و صنعتی استان اظهارداشت: پرداخت وام های بانکی بالا با بهره 24 درصد به واحدهای تولیدی مشکلات عدیده ای را برای صنعتگران وتولید کنندگان ایجاد کرده است.صمدی افزود: بهره های بالای بانکی برای واحدهای تولیدی مقرون به صرفه نیست و توجیه اقتصادی ندارد.وی همچنین به جلسه اخیر خود با دیگر مقامات اتاق ایران با بانک مرکزی اشاره کرد و اظهارکرد: دراین جلسه در رابطه با نوسانات نرخ ارز درکشور که صنعتگران و واحدهای تولیدی را با مشکل مواجه  کرده پرداخته شد و مقرر شد راهکارهای پیشنهادی به منظور برون رفت از این مشکل هر چه زودتر ارائه شود.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به سفر ترکمنستان به همراهی هیات همراه ریاست جمهور ایران به عنوان رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان در اوایل فروردین ماه امسال اشاره کرد و از جمله مهمترین اقدامات این سفر را انعقاد 14تفاهم نامه و آزادی 283 زندانی عنوان کرد.وی افزود: دراین سفر اقدامات موثری نیز در راستای حمایت از فعالان اقتصادی و صنعتگران انجام شد  که از جمله آن تسهیل در صدور ویزا و روادید، نحوه وصول مطالبات فعالان اقتصادی و... بود.

مدیرعامل شهرک های صنعتی خراسان شمالی نیز دراین جلسه  دررابطه با بررسی ماده 81 قانون الحاق 2 وزارتخانه های نفت ، نیرو  و فناوری اطلاعات گفت: در سال 93 مصوب شد وزارتخانه های فوق مکلف هستند نسبت به تامین آب، برق وگاز و امکانات مخابراتی شهرک ها ونواحی صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی تا درب واحد صنعتی مستقر در شهرک ها اقدام کنند.

سیاوش وحدت افزود: دراین زمینه تبصره ای وجود دارد که سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اعتبار مورد نیاز را از لوایح بودجه سنواتی به این موضوع پیش بینی کند.وی اظهارداشت: ولی متاسفانه در سال 95 و 96 هیچ ردیف بودجه به این امر اختصاص نیافت بنابراین دراین زمینه پیشنهاد دادیم حداقل یک ردیف بودجه قانونی، سازمان برنامه وبودجه به این مهم اختصاص دهند.

وحدت همچنین از تخصیص ردیف اعتبار استانی برای راه اندازی فیبر نوری در مخابرات شهرک صنعتی بیدک و شهرک صنعتی بجنورد طی سال جاری و یا سال آینده خبرداد .

مدیرعامل شرکت آذین فورچ اسفراین نیز دراین جلسه برضرروت حمایت از تولید در داخل تاکید کرد و گفت: اگر بخواهیم زمینه اشتغال درکشور ایجاد و تولید در داخل رونق یابد باید از صنایع وتولید کنندگان حمایت شود.تورج علیزاده  با بیان این که مشکلات واحدهای تولیدی تنها با تسهیلات بانکی مرتفع نمی شود، گفت: اگر به یک واحد تولیدی که مشکل دار است و توان پرداخت تسهیلات ندارد تسهیلات پرداخت کنیم هم بانک و هم واحد صنعتی دچار مشکل جدی خواهد شد.وی بانک را یک بنگاه اقتصادی دانست واظهارکرد: برای این که بانک و صنعت دچار آسیب نشود باید راهکارهای اساسی پیشنهاد و ارائه شود .

مدیرعامل شرکت امین آوا پلاست  بجنورد نیز نوسانات قیمت مواد اولیه بازار، رکود بازار، نرخ های بالای بهره های بانکی ،مالیات را از جمله مشکلات واحدهای تولیدی عنوان کرد و بر حمایت دولت از بخش تولید تاکید کرد.عبدالحسین گلکار افزود: برای این  که صادرات خوب داشته باشیم باید بستری آرام و خوب درکشور فراهم شود.گلکار گفت: پیشنهاد ما دراین زمینه این است که برای حمایت از صنعت یارانه و وام های بلاعوض به بخش صنعت اختصاص یابد تا صنعت قدری بتواند نفس بکشد.

یکی از صنعتگران استان نیز به مشکلات بیشمار واحدهای تولیدی با بانک ها اشاره کرد واظهارداشت: بایستی قوانین بانکداری با شرایط کشاورزی و صنعت ما پیش رود چراکه اگر صنعت وکشاورزی وجود نداشته باشد سیستم بانکی درکشور معنا ندارد.نعمت اله حسن زاده افزود: دراین زمینه سیاست پولی و نظام ما باید به گونه ای باشد که تولید کننده در دورترین نقطه مرزی کشور مورد حمایت  قرار گیرد.حسن زاده بر الزام حمایت نظام بانکداری از بخش صنعت و تولیدکنندگان تاکید کرد وگفت: بانک ها باید هم سو با صنعت کشاورزی و صنعتی حرکت کنند در غیر این صورت کشاورزی و صنعت در کشور معنا پیدا نمی کند.

ادامه مطلبآمادگی همکاری سازمان صنعت،معدن و تجارت خراسان شمالی با اتاق بازرگانی در زمینه گسترش روابط تجاری وافزایش توسعه صادرات و واردات استان

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی بر ضرورت تعامل ،همکاری وهمگرایی بیش از پیش اتاق بازرگانی با سازمان صنعت معدن استان در سال جاری تاکید کرد و از آمادگی طرفین برای همکاری های توسعه روابط تجاری، اقتصاد وافزایش صادرات واردات دراستان طی سال جاری خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در دیدار نوروزی با ریاست و معاون های سازمان صنعت و معدن و تجارت استان ضمن تبریک آغاز سال 97 بر ضرورت تعامل ،همکاری وهمگرایی بیش از پیش اتاق بازرگانی استان با سازمان  در سال جاری تاکید کرد.

وی افزود: اتاق بازرگانی  در زمینه های مختلف از جمله اعزام، پذیرش هیات های تجاری، برپایی نمایشگاه های مشترک، بازاریابی و... با سازمان صنعت، معدن و تجارت استان می تواند همکاری فی مابین ونزدیک تری  در راستای هرچه بهتر برگزار شدن این فعالیت ها داشته باشد. وی به نامگذاری سال 97 تحت عنوان حمایت ازکالای ایرانی از سوی مقام معظم رهبری اشاره کرد و اظهارکرد: حمایت از کالای ایرانی و تولید باعث رونق و توسعه فعالیت های اقتصادی درکشور خواهد شد.

صمدی به جایگاه خوب اتاق بازرگانی خراسان شمالی ازلحاظ عملکرد در بین اتاق های سراسر کشور اشاره کرد وگفت: باتوجه به گذشت 10 سال از زمان تاسیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی ، این اتاق جزو اتاق های برتر در بین اتاق های سراسر کشور شناخته شده است.وی این موفقیت ها را مرهون همکاری وتعامل خود دستگاه های متولی از جمله سازمان صنعت،معدن وتجارت استان با اتاق بازرگانی  ذکرکرد.

صمدی به برگزاری کارگروه تخصصی امور اقتصادی استان در فاروج اشاره کرد وگفت: دراین کارگروه مطرح  شد با همکاری اتاق بازرگانی استان ، دستگاه های متولی حدود 15 هیات تجاری دراستان طی سال جاری در زمینه اقتصادی برنامه ریزی شود.

یحیی نیکدل، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز با تبریک آغاز سال 97 و آرزوی توفیق خدمت رسانی بهتر مسئولان کشور به نظام در سال جاری،گفت: با عنایت به نامگذاری سال 97 تحت عنوان حمایت از کالای ایرانی از سوی مقام معظم رهبری بحث مراودات تجاری با کشورهای دیگردر راستای رونق وتوسعه اقتصادی کشور جزو تکالیف است.

وی افزود: براین اساس ضروری است سازمان با همکاری اتاق بازرگانی تعامل و همفکری نزدیکتری در خصوص فعالیت های اقتصادی، صادرات و واردات، روابط تجاری با کشورهای همسایه و... داشته باشد.

نیکدل از آمادگی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با اتاق بازرگانی در زمینه هر نوع همکاری طرفین در چارچوب ماموریت ها خبرداد واظهارداشت: دراین راستا به مانند گذشته انتظار براین است اتاق بازرگانی بیش از پیش به عنوان یک مجموعه اصلی و قانونی در بحث تجارت و در زمینه های مختلف اقتصادی و توسعه استان پیش رود.وی افزود: بایستی تمام فعالیت های حوزه تجارت خارجی در حوزه مدیریت اتاق بازرگانی انجام شود و دراین زمینه از بخش خصوصی استان نیز  استفاده شود. 

ادامه مطلبالزام گسترش روابط تجاری و اقتصادی خراسان شمالی  با کشورهای همسایه در سال جاری


رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی بر الزام  گسترش روابط اقتصادی و تجاری استان با کشورهای همسایه در سال جاری تاکید کرد وگفت: براین اساس کشور ایران به خصوص خراسان شمالی همواره علاقمند به برقراری روابط نزدیک تجاری، اقتصادی و سرمایه گذاری با کشورهای همسایه ازجمله سوریه دارد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی محمد صمدی در دیدار با بشر الخیر تاجر سوری از همکاری و تعامل خوب کشور همسایه سوریه با کشور ایران قدردانی کرد و از آمادگی روابط تجاری واقتصادی بیشتر با این کشور خبرداد. وی به ظرفیت ها، پتانسیل ها و توانمندی های استان خراسان شمالی اشاره کرد و از جمله پتانسیل های این استان را در زمینه تولید محصولات کشاورزی، صنعت، معدن ، گردشگری و... برشمرد.

صمدی تاجیکستان، ترکمنستان، افغانستان، هندوستان،ترکیه ، لبنان ، عراق ، سوریه و... را از جمله کشورهای هدف صادراتی استان خراسان شمالی اعلام کرد  وگفت: درحال حاضر علی رغم تحریم ها و تورم موجود این استان با 30 کشور دنیا مراودات تجاری دارد.وی به افزایش 98 درصدی صادرات استان خراسان شمالی در سال 96 نسبت به سال 95 اشاره کرد واظهارداشت: تحقق آمار بالای صادرات استان نشان دهنده روابط خوب تجاری، اقتصادی و بازاریابی با کشورهای همسایه است.وی داشتن صداقت در کار  را برای تجار در داشتن یک روابط  تجاری قوی در امر صادرات و واردات و فعالیت های اقتصادی برای طرفین یک ضرورت دانست وتصریح کرد: صداقت درکار درمرغوبیت کیفیت جنس ، قیمت و...بایستی در بین دوطرف رعایت شود.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به سفر اخیر خود به همراهی هیات همراه ریاست جمهوری ایران به ترکمنستان با عنوان رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکمنستان در اوایل فروردین ماه امسال اشاره کرد و ازجمله اقدامات موثر این سفر را آزادی 283 زندانی ایرانی و انعقاد 14تفاهم نامه همکاری مشترک در زمینه های مختلف عنوان کرد.

بشرالخیر تاجر سوری که از منطقه الاذقیه کشور سوریه است از روابط تجاری کشور دوست و همسایه ایران با سوریه قدردانی کرد وگفت: این کشور همواره از روابط خوب کشور ایران در بخش های مختلف استقبال خواهد کرد.وی به ظرفیت ها خوب شهر الاذقیه کشور سوریه در زمینه های مختلف اشاره کرد واظهار داشت: این شهر یکی از شهرهای خوب در پرورش و صادرات محصولات صنایع غذایی، میوه جات از جمله تولید و پرورش زیتون وروغن زیتون است.

تاجر سوری بر اهمیت  سرمایه گذاری در زمینه تولید زیتون درکشور سوریه تاکید کرد و اظهارداشت: این کشوردر تولید و پرورش فرآوردهای زیتون حرف اول را می زند.وی همچنین با اشاره به  صادرات میوه از کشور سوریه ، افزود: این کشور دارای کارخانه های منجمد کردن مواد غذایی و سردخانه های قوی است و دراین خصوص آمادگی همکاری با کشور ایران منجمله خراسان شمالی را دارد.

ادامه مطلب15 هیات تجاری در زمینه اقتصادی با کشورهای همسایه  برنامه ریزی شده است

رئیس اتاق بازرگانی،صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی گفت: در نشست کارگروه تخصصی امور اقتصادی استان عنوان شد باهمکاری اتاق بازرگانی ، دستگاه های متولی، 15 هیات تجاری در استان با هدف فراهم کردن زمینه توسعه اقتصادی  با کشورهای همسایه برنامه ریزی شده است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع،معادن وکشاورزی خراسان شمالی محمد صمدی به تشریح مهمترین  اقدامات سفر خود با عنوان  رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان به همراه هیات ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران به ترکمنستان  در اوایل فروردین ماه سال 97 پرداخت .

وی یکی از مهمترین اقدامات این سفر را  آزادی 283 زندانی ایرانی و 4 زندانی ترکمنستانی عنوان کرد و گفت:  همچنین دراین سفر 14  سند و یادداشت تفاهم  همکاری  در حضور روسای جهموری اسلامی ایران و ترکمنستان منعقد شد .

صمدی از جمله اسناد همکاری دو طرف را موافقت همکاری تشکیل شورای مشترک تجاری ایران و ترکمنستان،تبادل الکترونیکی اطلاعات گمرکی، همکاری های بازرگانی، صنعتی، افزایش صادرات و واردات و مبادلات مرزی، تسهیل در صدور ویزا و روادید برای فعالان اقتصادی  از سوی اتاق های بازرگانی دو کشور، رفع موانع و مشکلات دو کشور در زمینه نحوه وصول مطالبات فعالان صادراتی و بازرگانی، پیگیری نحوه اجرایی شدن بازگشایی بازارچه مرزی پرسه سو و داینه ترکمنستان از دیگر اقدامات قابل همکاری دراین سفر عنوان کرد.وی از آمادگی اتاق بازرگانی خراسان شمالی در زمینه اعزام و پذیرش هیات تجاری کشورهای همسایه طی سال جاری خبرداد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان شمالی نیز در این نشت از تصویب ایجاد نمایندگی گمرک در شرق استان، پژوهشکده و بازارچه تخصصی و جشنواره زعفران و ایجاد نخستین ناحیه صنعتی خصوصی خبر داد.مجید پورعیسی  افزود: ایجاد شهرک های گلخانه ای با اولویت دانش آموختگان بخش کشاورزی از سیاست های استان در سال 97 است که در تحقق هدفمند این طرح باید از تجارب استان های موفق در این حوزه بهره مند شویم تا با با اجرایی شدن این طرح شاهد صرفه جویی در منابع آبی و خاکی باشیم.

وی از راه اندازی نخستین ناحیه صنعتی خصوصی در استان در سطح روستای خرق خبرداد وگفت: این ناحیه صنعتی با توجه به فعالیت کارگاه های چوب آن ایجاد می شود.وی با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهوری و هیات همراه به ترکمنستان و ثمرات آن بیان داشت: با همکاری اتاق بازرگانی و دستگاه های متولی، 15 هیات تجاری در استان با هدف فراهم کردن زمینه توسعه اقتصادی با کشورهای همسایه برنامه ریزی شده است.

فرماندار فاروج درادامه این نشست اظهارداشت: با توجه به اینکه فاروج رتبه نخست سطح زیر کشت و تولید زعفران استان را دارد ایجاد نمایندگی گمرک شرق کشور گام موثری در توسعه این حوزه است.

هادی رجائی نیا ایجاد مجتمع گلخانه ای ، ثبت آجیل فاروج، ایجاد ناحیه صنعتی در روستای خرق و حصار،برگزاری جشنواره گل محمدی و زعفران، توسعه زیر ساخت ها در مناطق روستایی بویژه در روستاهای سیاهدشت و سه گنبد، کمک به راه اندازی تنها واحد تولید جوجه یک روزه استان در این شهرستان، ساماندهی ناحیه صنعتی واقع شده در ورودی شهر از سمت شهرستان قوچان ، ایجاد پژوهشکده و بازارچه زعفران را ازمطالبات شهرستان در حوزه اقتصادی عنوان کرد.

ادامه مطلب

  

آمادگی سازمان تامین اجتماعی در رفع مشکلات بیمه ای واحدهای تولیدی استان

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به آمادگی اداره کل  تامین اجتماعی در رفع مشکلات بیمه ای واحدهای تولیدی استان اشاره کرد و  از آمادگی اتاق بازرگانی استان در راستای همکاری و همراهی بیش از پیش در برنامه ها و فعالیت ها با سازمان تامین اجتماعی خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در دیدار با مدیرکل تامین اجتماعی استان ضمن تبریک آغاز سال 97 و آرزوی سال پرخیر وبرکت برای همکاران این اداره کل و خانواده بزرگ تامین اجتماعی، از تعامل و همکاری خوب این سازمان با اتاق بازرگانی و بخش خصوصی استان قدردانی کرد.

وی از تعامل و همکاری خوب سازمان تامین اجتماعی در رفع مشکلات بیمه واحدهای تولیدی خبرداد و افزود: این سازمان همواره درتمام زمینه ها از جمله بخشودگی جرایم، مشکلات بیمه ای  ،مساعدت و... همکاری لازم را داشته است.

صمدی به نامگذاری سال 97 از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان حمایت ازکالای ایرانی اشاره کرد واظهارداشت:این مهم یکی از ضروریات مهم در داشتن اقتصاد پویا در کشور است که بایستی تمامی مسئولان و مردم در تحقق شعار سال تلاش کنند.وی بااشاره به وجود 470 واحد تولیدی در استان خراسان شمالی ،بیان داشت: هم اکنون بیش از 71 نوع کالای تولیدی دراستان وجود دارد که بایستی  در راستای رونق وتوسعه استان از کالاهای تولیدی استان حمایت کرد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از آمادگی اتاق بازرگانی استان در راستای همکاری و همراهی بیش از پیش در برنامه ها و فعالیت ها با سازمان تامین اجتماعی خبرداد وگفت: این اتاق آمادگی  برگزاری دوره های آموزشی تحت عنوان رعایت الزامات قوانین و مقررات سازمان تامین اجتماعی برای جامعه مخاطب وکارفرمایان دارد.وی به تشریح برخی از اقدامات و فعالیت های اتاق بازرگانی خراسان شمالی در سال گذشته پرداخت و گفت: اتاق بازرگانی استان جز استان های تازه تاسیس محسوب می شود که با گذشت 9 سال از تاسیس آن یکی از اتاق های برتر در سطح کشور از لحاظ عملکرد شناخته می شود.

صمدی ازصادرات محصولات استان به بیش از 30 کشور دنیا خبرداد ویاد آور شد:با وجود تحریم های فراوان طی سال های اخیر توانستیم بازارهای کشور را  حفظ کنیم و از افزایش 98 درصدی صادرات خراسان شمالی در سال 96 نسبت به سال گذشته برخوردار شویم.وی به سفر اخیر خود به ترکمنستان به عنوان رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکمنستان همراه هیات ریاست جمهوری به ترکمنستان در اوایل فروردین ماه امسال اشاره کرد وگفت: دراین سفر اقدامات مهم و موثری از جمله آزادی 283 زندانی ایرانی و  14 سند تفاهم نامه همکاری منعقد شد.

محمد علی عباس زاده وحید،مدیرکل تامین اجتماعی خراسان شمالی نیز دراین دیدار با تبریک سال 97 از همکاری خود اتاق بازرگانی استان با سازمان تامین اجتماعی قدردانی کرد.وی در رابطه با شعار سال مقام معظم رهبری تحت عنوان حمایت از کالای ایرانی گفت:  کارکنان اداره کل تامین اجتماعی استان آمادگی خود را در راستای حمایت از کالای ایرانی اعلام می دارند و استفاده از کالای ایرانی را در دستور کاری خود قرار می دهند.

عباس زاده حمایت از کالای ایرانی در اقتصاد کشور را  بسیار موثر دانست وگفت: حمایت ازکالای ایرانی در اقتصاد و تولید کشور نقش بسزایی به همراه خواهد داشت.وی افزود: براین اساس تولید کنندگان ما ضمن ارتقای کیفیت کالا ، رعایت مشتری مداری و رضایت مندی مخاطبان خود می توانند درتوسعه و آبادانی کشور نقش دو چندان داشته باشند.

عباس زاده با بیان این که سازمان تامین اجتماعی حامی کارگران و کارفرمایان  است، گفت: این سازمان آمادگی خود را برای حفظ منافع کارفرمایان ، واحدهای تولیدی و فعالان بخش خصوصی با رعایت اجرای قانون و رضایتمندی مخاطبان اعلام می دارد.وی به 110 هزار بیمه شده در استان خراسان شمالی اشاره کرد واظهارداشت: درحال حاضر حدود 14 هزار مستمری بگیر دراستان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند.

ادامه مطلبتشریح اقدامات سفر رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران وترکمنستان به کشور ترکمنستان در فروردین سال 97

به گزا رش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی، رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان به  سفر دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری ایران به ترکمنستان در هفتم وهشتم فروردین ماه سال 97 اشاره کرد وگفت: دراین راستا رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به عنوان رئیس اتاق مشترک  بازرگانی بین ایران و ترکمنستان به همراه هیات تجاری و مذاکره کننده ایرانی متشکل از کارشناسان ارشد وزارتخانه ها به منظور بررسی اسناد همکاری دوجانبه با ترکمنستان در تاریخ 25 الی 28 اسفند سال 96 عازم عشق آباد پایتخت کشور ترکمنستان شد.

وی افزود:  همچنین این سفر به منظور بحث و بررسی پیرامون تفاهم نامه های قبلی و برای نهایی و اجرایی کردن آن در سفر ریاست جمهوری اسلامی ایران به ترکمنستان در 7 و 8 فرودین ماه سال 97 انجام شد.

صمدی اظهارداشت: اینجانب  نیز ضمن مشارکت فعال در اجلاس های مختلف هیات طرفین به عنوان رئیس  اتاق بازرگانی خراسان شمالی و اتاق مشترک دو کشور با موضوع همکاری های تجاری میان اتاق مشترک ایران و ترکمنستان و شورای مشترک ترکمنستان و ایران و نشست های مختلف با طرف های ترکمنی به خصوص اتاق بازرگانی در سفر ریاست جمهور ایران  شرکت کردم.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  انعقاد تفاهم نامه مشترک ایران و ترکمنستان و شورای مشترک ترکمنستان و ایران در زمینه های مختلف اقتصادی ، برگزاری سمینارها، همایش ها ، اعزام و پذیرش هیات های تجاری وبازاریابی ، برگزاری نمایشگاه های مشترک و بازاریابی و سرمایه گذاری های مشترک در زمینه های مختلف تولیدی و... را از جمله اقدامات سفر به ترکمنستان در پایان سال 96 اعلام کرد.

صمدی افزود: امیدواریم با انعقاد این تفاهم نامه  ها در آینده برای اجرایی کردن آن از طریق اتاق های بازرگانی پیگیری های لازم انجام شود.

آزادی 283 زندانی ایرانی در سفر رئیس جمهور ایران به ترکمنستان

رئیس اتاق مشترک بازرگانی بین ایران و ترکمنستان از آزادی 283 زندانی ایرانی و 4 زندانی ترکمنستانی در اولین  سفر رئیس جمهورایران در سال جاری به کشور ترکمنستان به عنوان مهمترین اقدام دراین سفر خبرداد.وی اظهارداشت: همچنین دراین سفر با هماهنگی های دو طرف ترانزیت و سوآپ گاز ترکمنستان در اینده نزدیک عملیاتی خواهد شد.صمدی از تسهیل صدور ویزا بین دو کشور خبرداد واظهارکرد: براساس توافقات انجام گرفته صدور ویزا با معرفی اتاق های بازرگانی دو طرف تسهیل خواهند یافت.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی تحکیم روابط دوجانبه و منطقه ای را از اهداف اصلی سفر رئیس جهمور ایران به ترکمنستان در سال جاری عنوان کرد وگفت: این سفر به منظور بررسی اسناد همکاری دو جانبه با ترکمنستان در زمینه های های مختلف توسعه اقتصادی، افزایش  صادرات و واردات و... و بررسی تفاهم نامه های قبلی و اجرایی کردن آنها انجام شد.

 

امضای 14 سند همکاری مشترک بین روسای جمهوری ایران و ترکمنستان

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران  و ترکمنستان به امضای 14 سند و یادداشت تفاهم  همکاری در حضور روسای جهموری اسلامی ایران و ترکمنستان اشاره کرد و از جمله اسناد همکاری دو طرف را تفاهم نامه همکاری تشکیل شورای مشترک تجاری ایران و ترکمنستان،تبادل الکترونیکی اطلاعات گمرکی، همکاری های بازرگانی، صنعتی و... عنوان کرد.

وی تفاهم نامه همکاری در زمینه صدور گواهی بین سازمان ملی استاندارد ایران و اداره دولتی استاندارد ترکمنستان، همکاری بین وزارت ورزش و جوانان ایران و وزارت ورزش و سیاست جوانان ترکمنستان، تفاهم نامه همکاری حمل و نقل هوایی میان سازمان هواپیمایی کشوری ایران و اداره دولتی هواپیمایی کشور ترکمنستان و تفاهم نامه همکاری میان دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه ایران و موسسه روابط بین المل وزارت امور خارجه ترکمنستان را ازدیگر اسناد همکاری روسای جمهوری ایران و ترکمنستان ذکرکرد.

رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان از دیگر اسناد همکاری بین روسای جمهوری  ایران و ترکمنستان را تفاهم نامه دوجانبه همکاری های علمی آموزشی میان دانشگاه فردوسی مشهد و موسسه ملی زبان های خارجی ترکمن دولت محمدی آزادی، تفاهم نامه دوجانبه همکاری آموزشی میان دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه کشاورزی ترکمن به نام صفر مراد نیازاف عنوان کرد.

صمدی افزایش صادرات و واردات و مبادلات مرزی، تسهیل در صدور ویزا و روادید برای فعالان اقتصادی  از سوی اتاق های بازرگانی دو کشور، رفع موانع و مشکلات دو کشور در زمینه نحوه وصول مطالبات فعالان صادراتی و بازرگانی، پیگیری نحوه اجرایی شدن بازگشایی بازارچه مرزی پرسه سو و داینه ترکمنستان از دیگر اقدامات قابل همکاری دراین سفر عنوان کرد.

استفاده از توانمندی ها و فرصت های موجود ایران و ترکمنستان برای توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی دو کشور

رئیس اتاق مشترک بازرگانی بین ایران و ترکمنستان نیز درسخنرانی نشست تجار بخش خصوصی ترکمنستان بر استفاده از توانمندی ها و فرصت های موجود ایران و ترکمنستان برای توسعه روابط تجاری،اقتصادی و.... تاکید کرد.صمدی  به اهداف و برنامه های اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکمنستان اشاره کرد و ازجمله این اهداف را ارائه خدمات مشاوره ای توسط کارشناسان و مشاورین اتاق درامور بازرگانی و سرمایه گذاری و تولیدی،حقوقی،حمل و نقل و اموربانکی ،ثبت شرکتها و اقامت و اخذویزا و روادیدبرای فعالا اقتصادی عنوان کرد.

وی  شناسایی و اطلاع رسانی فرصت های کسب وکار،سرمایه گذاری،مناقصات و مزایده های بازار کشور ترکمنستان،شناسایی و اطلاع رسانی و مشارکت موثر در نمایشگاهها،کنفرانس ها،کارگاه های آموزشی،بازدیدهای میدانی در کشور ترکمنستان وشناسایی و اطلاع رسانی و مشارکت در اعزام و پذیرش هیأت های تجاری-نمایشگاهی دو کشور ایران و ترکمنستان را ازدیگر اهداف و برنامه های اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکمنستان اعلام کرد.

وی همچنین سازماندهی در جهت ایجاد سایت اطلاع رسانی و بانک اطلاعاتی اعضای اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکمنستان، شناسایی موانع و مشکلات و ارائه راهکارهای آن در راستای تجارت و سرمایه گذاری ایران و ترکمنستان با مقامات ذیصلاح ،ارائه مشاوره در پروژه های سرمایه گذاری،پژوهشی،امورتجاری،بازارشناسی و بازاریابی و آموزشی دو کشور ایران و ترکمنستان را از دیگر اهداف و برنامه مشترک بین دو کشور برشمرد.

صمدی از دیگر اهداف مشترک بین کشور ایران و ترکمنستان را ارائه خدمات داوری توسط مشاور حقوقی اتاق و یا ارجاع به مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران به منظور حل و فصل مطالبات و انتقال حوالجات پولی تجار و بازرگانان و صادرکنندگان در زمینه های مختلف اقتصادی و صادراتی و پیگیری معوق مطالبات تجار و بازرگانان از موسسات دولتی و خصوصی ترکمنستان،شناسایی و اطلاع رسانی از ظرفیت های حوزه گردشگری به خصوص گردشگری سلامت در کشور ایران و ترکمنستان ،شناسایی و سازماندهی و اطلاع رسانی از ظرفیت های خدمات فنی و مهندسی و سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی و کشت فراسرزمینی،همکاری مستمر و موثر با رایزنان بازرگانی و اقتصادی سفارتخانه ها با اتاق های بازرگانی ایران و استانها،اتاق های تعاون و اصناف ،تشکل های بخش خصوصی و سازما نها و مقامات دولتی به منظور شناسایی و معرفی فرصت ها و توانمندی های دو کشور در راستای توسعه و تعمیق روابط اقتصادی و گشایش بازارچه های مرزی و مرز تردد و مناطق اقتصادی و گردشگری بین ایران و ترکمنستان ذکر کرد.

ادامه مطلب