15 هیات تجاری در زمینه اقتصادی با کشورهای همسایه  برنامه ریزی شده است

رئیس اتاق بازرگانی،صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی گفت: در نشست کارگروه تخصصی امور اقتصادی استان عنوان شد باهمکاری اتاق بازرگانی ، دستگاه های متولی، 15 هیات تجاری در استان با هدف فراهم کردن زمینه توسعه اقتصادی  با کشورهای همسایه برنامه ریزی شده است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع،معادن وکشاورزی خراسان شمالی محمد صمدی به تشریح مهمترین  اقدامات سفر خود با عنوان  رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان به همراه هیات ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران به ترکمنستان  در اوایل فروردین ماه سال 97 پرداخت .

وی یکی از مهمترین اقدامات این سفر را  آزادی 283 زندانی ایرانی و 4 زندانی ترکمنستانی عنوان کرد و گفت:  همچنین دراین سفر 14  سند و یادداشت تفاهم  همکاری  در حضور روسای جهموری اسلامی ایران و ترکمنستان منعقد شد .

صمدی از جمله اسناد همکاری دو طرف را موافقت همکاری تشکیل شورای مشترک تجاری ایران و ترکمنستان،تبادل الکترونیکی اطلاعات گمرکی، همکاری های بازرگانی، صنعتی، افزایش صادرات و واردات و مبادلات مرزی، تسهیل در صدور ویزا و روادید برای فعالان اقتصادی  از سوی اتاق های بازرگانی دو کشور، رفع موانع و مشکلات دو کشور در زمینه نحوه وصول مطالبات فعالان صادراتی و بازرگانی، پیگیری نحوه اجرایی شدن بازگشایی بازارچه مرزی پرسه سو و داینه ترکمنستان از دیگر اقدامات قابل همکاری دراین سفر عنوان کرد.وی از آمادگی اتاق بازرگانی خراسان شمالی در زمینه اعزام و پذیرش هیات تجاری کشورهای همسایه طی سال جاری خبرداد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان شمالی نیز در این نشت از تصویب ایجاد نمایندگی گمرک در شرق استان، پژوهشکده و بازارچه تخصصی و جشنواره زعفران و ایجاد نخستین ناحیه صنعتی خصوصی خبر داد.مجید پورعیسی  افزود: ایجاد شهرک های گلخانه ای با اولویت دانش آموختگان بخش کشاورزی از سیاست های استان در سال 97 است که در تحقق هدفمند این طرح باید از تجارب استان های موفق در این حوزه بهره مند شویم تا با با اجرایی شدن این طرح شاهد صرفه جویی در منابع آبی و خاکی باشیم.

وی از راه اندازی نخستین ناحیه صنعتی خصوصی در استان در سطح روستای خرق خبرداد وگفت: این ناحیه صنعتی با توجه به فعالیت کارگاه های چوب آن ایجاد می شود.وی با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهوری و هیات همراه به ترکمنستان و ثمرات آن بیان داشت: با همکاری اتاق بازرگانی و دستگاه های متولی، 15 هیات تجاری در استان با هدف فراهم کردن زمینه توسعه اقتصادی با کشورهای همسایه برنامه ریزی شده است.

فرماندار فاروج درادامه این نشست اظهارداشت: با توجه به اینکه فاروج رتبه نخست سطح زیر کشت و تولید زعفران استان را دارد ایجاد نمایندگی گمرک شرق کشور گام موثری در توسعه این حوزه است.

هادی رجائی نیا ایجاد مجتمع گلخانه ای ، ثبت آجیل فاروج، ایجاد ناحیه صنعتی در روستای خرق و حصار،برگزاری جشنواره گل محمدی و زعفران، توسعه زیر ساخت ها در مناطق روستایی بویژه در روستاهای سیاهدشت و سه گنبد، کمک به راه اندازی تنها واحد تولید جوجه یک روزه استان در این شهرستان، ساماندهی ناحیه صنعتی واقع شده در ورودی شهر از سمت شهرستان قوچان ، ایجاد پژوهشکده و بازارچه زعفران را ازمطالبات شهرستان در حوزه اقتصادی عنوان کرد.

ادامه مطلب