دوره آموزشی تحت عنوان دوره آموزشی اعتبارات اسنادی LC و مقررات حاکم برآن

اولین دوره آموزشی اتاق بازرگانی بجنورد در سال جاری تحت عنوان اعتبارات اسنادی (LC) و مقررات حاکم برآن 19 اردیبهشت ماه امسال باحضور تجار، بازرگانان و علاقمندان درمحل  اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی ، این دوره آموزشی با حضور بیش از 80 نفر از بازرگانان ، تجار و علاقمندان به مدت 8 ساعت توسط دکتر اسماعیل محققی از اساتید برجسته اتاق ایران  درمحل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد.

براساس این گزارش ریسک های موجود در تجارت بین المللی ، روش های پرداخت درتجارت بین الملل ، اعتبارات اسنادی، طرفین درگیر در اعتبارات اسنادی، اینکوترمز 2010 و فرایند اعتبار از قرارداد تا رفع تعهد گمرکی از جمله محورهای آموزشی این دوره بود. همچنین در پایان دوره آموزشی به تمامی شرکت کنندگان از سوی اتاق ایران گواهینامه معتبر اعطا  شد.

 

ادامه مطلبدوره تخصصی آشنایی با قانون مالیات مستقیم و غیر مسقتیم

دوره تخصصی آشنایی با قانون مالیات مستقیم و غیر مستقیم پنج شنبه  27 اردیبهشت ماه برای تجار و بازرگانان و علاقمندان از سوی واحد آموزش اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی ، این دوره آموزشی از سوی واحد آموزش اتاق بازرگانی بجنورد پنج شنبه  27 اردیبهشت ماه به مدت 5 ساعت با حضور بیش از 80 نفر از علاقمندان،تجار وبازرگانان برگزار خواهد شد.

براساس این گزارش مالیات علی الراس و موارد تشخیصی، نحوه تشخیص انواع مالیات بردرآمد و تهیه اظهارنامه مالیات عملکرد سالیانه ، مقررات تنظیم و تسلیم اظهارنامه مالیات ، عملکرد و ارزش افزوده ،گزارش فصلی، ترازنامه و صورت سود و زیان ، مالیات علی الراس و موارد تشخیصی اختلافات مالیاتی (اعتراض به مالیات) و هیات های رسیدگی کننده و نحوه تنظیم لوایح مالیاتی از جمله محورهای این دوره تخصصی بود. همچنین این دوره آموزشی  توسط دکتر فرهاد فلاح نژاد از اساتید برجسته اتاق ایران،برگزار شد ودر پایان  دوره آموزشی به تمامی شرکت کنندگان از سوی اتاق ایران گواهینامه معتبر اعطا شد.

 

ادامه مطلب

  

برگزاری دومین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی در سال جاری


دومین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی با حضور تمام اعضا در محل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در دومین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بجنورد پیشاپیش فرار رسیدن حلول ماه مبارک رمضان را به اعضای حاضر درجلسه تبریک گفت  و ابراز امیدواری کرد تا همه بتوانیم از فضلیت های این ماه به نحوه احسن بهره ببریم. وی  با اشاره به  نشست تخصصی سالیانه روسا و دبیران کمیسیون کشاورزی و آب اتاق های سراسر کشور در اتاق بازرگانی شیراز اظهار داشت:  دراین نشست به تدوین برنامه منطقه بندی اتاق های بازرگانی با نگاه اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی پرداخته شد.وی افزود: همچنین اعلام شد به دنبال منطقه بندی کشور، بر اساس تجارت کشورهای مختلف در بحث ایجاد صندوق توسعه منطقه ای هستیم و به زودی این طرح به وزارت کشور ارائه خواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی همچنین به سفر اخیر خود   در سی و ششمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به میزبانی مشهد اشاره کرد و در ارائه گزارش مختصری ازاین سفر خطاب به هیات نمایندگان بجنورد گفت: دراین جلسه مشکلات فعالان اقتصادی  ونوسانات ارزی درکشور پرداخته شد.وی افزود: دراین جلسه روسای اتاق های استانی به بیان دغدغه فعالان اقتصادی در بخش‌های مختلف صنعت، کشاورزی و خدمات پرداختند .

صمدی  همچنین از اعزام هیات تجاری از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی به کشورتاجیکستان اواخر خردادماه امسال خبرداد ومتذکر شد:  استان خراسان شمالی به عنوان اتاق معین تاجیکستان انتخاب شده است و دربحث مراودات تجاری می توانیم روابط تجاری خوبی داشته باشیم. وی سفر به ترکمنستان، عراق ، روسیه و... سفر های بعدی هیات تجاری استان در سال جاری عنوان کرد. گفتنی است دراین جلسه موضوعاتی ازجمله اتخاذ تدابیر ویژه از سوی دولت در راستای رفع مشکلات واحدهای تولیدی و دعوت وزیر صنعت معدن و تجارت به استان خراسان شمالی به منظور بیان مشکلات اقتصادی موجود فعالان اقتصادی وبخش خصوصی مطرح شد. 

ادامه مطلبّرگزاری دوره تخصصی آشنایی با قانون مالیات مستقیم و غیر مستقیم از سوی اتاق بازرگانی بجنورد


دوره تخصصی آشنایی با قانون مالیات مستقیم و غیر مستقیم پنج شنبه  27 اردیبهشت ماه برای تجار و بازرگانان و علاقمندان درمحل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی ، دوره تخصصی آشنایی با قانون مالیات مستقیم و غیر مستقیم از سوی واحد آموزش اتاق بازرگانی بجنورد پنج شنبه  27 اردیبهشت ماه راس ساعت 8 صبح  برگزار خواهد شد.

براساس این گزارش محورهای این دوره تخصصی  شامل مالیات علی الراس و موارد تشخیصی، نحوه تشخیص انواع مالیات بردرآمد و تهیه اظهارنامه مالیات عملکرد سالیانه ، مقررات تنظیم و تسلیم اظهارنامه مالیات ، عملکرد و ارزش افزوده می باشد.گزارش فصلی، ترازنامه و صورت سود و زیان ، مالیات علی الراس و موارد تشخیصی اختلافات مالیاتی (اعتراض به مالیات) و هیات های رسیدگی کننده و نحوه تنظیم لوایح مالیاتی از دیگر محورهای این دوره تخصصی است.

این گزارش حاکی از این است  دوره تخصصی آشنایی با قانون مالیات مستقیم و غیر مستقیم توسط  دکتر فرهاد فلاح نژاد از اساتید برجسته اتاق ایران،برگزار می شود.

دکتر فلاح نژاد  دارای سوابقی چون دکتری حسابداری،ارائه کننده بیش از دهها مقاله و طرح پژوهشی به مجلات داخلی و خارجی،سخنران بیش از دهها کنفرانس و همایش داخلی و خارجی وعضو باشگاه نخبگان دانشگاهی می باشد. لازم به ذکر است دوره آموزشی اعتبارات اسنادی (LC ) و مقررات حاکم برآن  در روز پنج شنبه 27 اردیبهشت ماه امسال راس ساعت 8 صبح  تا ساعت 13 به مدت 5 ساعت برای تجار و بازرگانان و علاقمندان درمحل  اتاق بازرگانی بجنورد برگزار خواهد شد.

همچنین در پایان این دوره آموزشی به تمامی شرکت کنندگان از سوی اتاق ایران گواهینامه معتبر اعطا خواهد شد.

 

ادامه مطلببرگزاری دوره آموزشی قوانین امور گمرکی و ترخیص کالا

دوره آموزشی قوانین امور گمرکی و ترخیص کالا پنج شنبه  25 مرداد ماه درمحل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی ، دوره آموزشی قوانین امور گمرکی و ترخیص کالا در روز پنج شنبه   25 مرداد ماه باحضور علاقمندان، تجار و بازرگانان درمحل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار خواهد شد.

محورهای این دوره آموزشی شامل تشریح اقدامات و وظایف صاحبان کالا قبل از مراجعه به گمرک ، معرفی تشریفات گمرکی، معرفی کنترل های گمرکی و معرفی نحوه رسیدگی به اختلافات گمرکی است.

براساس این گزارش دوره آموزشی قوانین امور گمرکی و ترخیص کالا توسط دکتر سعید دست مردی  از اساتید برجسته اتاق ایران، برگزار می شود.

ایشان دارای سوابقی ازجمله مدرس رسمی دورس تخصصی ، بازاریابی، گمرک و حمل و نقل آکادمی فیاتا، مدرس رسمی تخصصی گمرک،سازمان گمرک ایران، مترجم و مولف بیش از دهها کتاب تخصصی در زمینه گمرک و ترانزیت کالا می باشد.

براساس این گزارش دوره آموزشی در روز  پنج شنبه 25 مرداد ماه امسال راس ساعت 8:30  صبح درمحل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار خواهد شد.

همچنین  در پایان این دوره آموزشی به تمامی شرکت کنندگان از سوی اتاق ایران گواهینامه معتبر اعطا خواهد شد.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره 39-05832728238 داخلی 15 تماس حاصل فرمایند.

ادامه مطلبضرورت نقش بانک ها درتامین مالی صادرات و کمک به صادرکنندگان  

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی نقش بانک ها درتامین مالی صادرات کشور  و کمک به صادرکنندگان و تولید کنندگان را ضروری و موثر  دانست .به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع ،معادن وکشاورزی خراسان شمالی ، محمد صمدی در نشست تخصصی آشنایی با خدمات بانک توسعه صادرات که باحضور فعالان اقتصادی استان در محل هتل داریوش بجنورد برگزار شد، با بیان این که نقش بانک ها درتامین مالی صادرات و کمک به تولید کنندگان کشور ضروری است، گفت: فعالیت های بانک ها باید برای صادرکنندگان شفاف باشد تا تولید کنندگان آگاه باشند با چه بانک‌ها در دنیا و به چه میزان مبادلات داشته باشند.

وی  با بیان این که رشد اقتصادی نیازمند توسعه تولیدات صادراتی و هدایت سرمایه‌گذاری‌ها به بخش تولید است اظهارداشت:  برای جذب سرمایه مورد نیاز تولید و توسعه بازار تولید‌کنندگان داخلی و حضور شایسته آن‌ها در بازارهای جهانی، توسعه تعاملات با کشورهای هدف از ملزومات اساسی به شمار می‌رود.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با بیان این که  تعیین نرخ ارز نقش موثری در صادرات و واردات کشور دارد، اظهارکرد:  چرا که این عامل مهم در تعیین قدرت رقابتی تولید کنندگان داخلی در برابر رقبای خارجی در بازارهای داخلی و خارجی نقش موثری دارد.صمدی  کم‌توجهی به قوانین و معافیت‌های مالیاتی برای صادرکنندگان،  بالا بودن سود تسهیلات بانکی،کمبود نقدینگی ناشی از افزایش قیمت ارز، حمایت کم رنگ بانک‌ها از واحدهای تولیدی ،  عدم امکان نقل و انتقالات پول و... را ازجمله مشکلات صادرکنندگان و واحدهای تولیدی استان اعلام کرد.

صمدی پرداخت تسهیلات با نرخ سود پایین تر به صادر کنندگان با معرفی اتاق بازرگانی استان،استمهال و تجدید تقسیط دیون معوقه صادرکنندگان ،جلوگیری از اجرائیات بانک ها علیه واحدهای تولیدی و... را ازجمله پیشنهادات برای تسهیل در روند فعالیت های صادرکنندگان و واردکنندگان ذکر کرد.

محمد رضا حمزه  ای ، رئیس بانک توسعه صادرات استان خراسان شمالی نیز  به برخی اقدامات بانک توسعه صادرات در راستای حمایت از تولید کنندگان اشاره کرد وگفت: بانک توسعه صادرات ایران به منظور توسعه اقتصادی، جهش صادراتی و ایجاد اشتغال در کشور تسهیلات به صورت ریالی به متقاضی که به منظور تأمین سرمایه در گردش برای تهیه یا تولید کالا و صدور آن نیاز مالی دارند، در قالب یکی از عقود اسلامیپرداخت میکند.

ادامه مطلب

 

راهکار اصلی سیاست های ارزی بازگشت ارزحاصل از صادرات به چرخه اقتصادی است


رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  یكی از اصلی ترين اولويت ها در سياست های ارزی را  بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد كشور عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در جلسه رسیدگی با مشکلات صادرکنندگان و وارد کنندگان استان یكی از اصلی ترين اولويت ها در سياست های ارزی را  بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد كشور عنوان کرد.وی بر ايجاد بستر مناسب برای افزايش صادرات به بازارهای هدف تاکید کرد وگفت: حمايت از صادر كنندگان بايد با نهايت سرعت و دقت انجام شود تا بتوانیم از منابع ارزی حاصل از صادرات به بهترين نحو در مديريت منابع ارزی كشور استفاده کنیم.صمدی افزود: برهمین اساس دولت باید به دنبال ايجاد فضای آرام و امن به منظور تسهيل در فعاليت صادر كنندگان و وارد كنندگان باشد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی ازجمله مشکلات  صادرکنندگان را کم‌توجهی به قوانین و معافیت‌های مالیاتی برای صادرکنندگان، بالا بودن سود تسهیلات بانکی، وجود مشکلات مالیاتی به خصوص مالیات بر ارزش افزوده و افزایش نرخ سالیانه آن عنوان کرد .صمدی افزایش هزینه‌های سوخت و حمل مواد اولیه و صدور پروانه‌های مازاد در استان، کمبود نقدینگی ناشی از افزایش قیمت ارز، نوسانات بازار ،عدم حمایت بانک‌ها از واحدهای تولیدی را ازدیگر مشکلات واحدهای تولیدی و صادرکنندگان استان بیان کرد.

رئیس اتاق بازرگانی در رابطه با صدور کارت بازرگانی گفت: صدور کارت بازرگانی به تولید کنندگان براساس شرایط قانونی انجام می شود ودارندگان کارت حقوقی وکارخانه ها اعتبار صدور کارت بازرگانی آنها 5 ساله است.وی افزود: همچنین اشخاص حقیقی صدور کارت بازرگانی آنها یکساله است بنابراین بازرگانی که 2 سال از اعتبار کارت بازرگانی آنها بگذرد به منزله نداشتن کارت بازرگانی تلقی می شود.وی متذکر شد: اتاق بازرگانی در راستای حل مشکلات واحدهای تولیدی و صادرکنندگان استان همواره همراه و حامی تولید کنندگان است.

یکی از صادرکنندگان استان نیز  به مشکلات صادرکنندگان استان اشاره کرد وگفت: باتوجه به این که صادرات از مالیات معاف است ولی متاسفانه این قانون برای صادرکنندگان به درستی اعمال نمی شود.

امرالله فیاض افزود : این درحالی است که تمام کالاهای ما از مجاری قانونی و از گمرک جهموری اسلامی ایران انجام می شود و ارزش گذاری و ارزیابی لازم انجام و اظهارنامه الکترونیکی آن ثبت واز مرزهای قانونی خارج می شود ولی بازهم شاهد جرایم بالا از سوی اداره مالیات هستیم.

حسن عطایی یکی دیگر از صادرکنندگان استان نیز گفت: صادرات در استان زمانی رونق می یابد که افراد خبره و کارشناس در حوزه صادرات وارد شود.وی افزود:دراین زمینه صادرکنندگان استان ما نیازمند مدیریت قوی در حوزه صادرات هستند  تا مشکلات تولید کنندگان رفع شود.

عبدالحسین گلکار مدیرعامل شرکت امین آوا پلاست بجنورد نیز گفت: متاسفانه روز به روز شاهد افزایش مشکلات صادرکنندگان درکشور هستیم.وی افزود: امروزمتاسفانه صادرات انجام شده به منزله ضرر برای تولید کننده است.گلکار خواستار حمایت بیشتر دولت از تولید کنندگان و بازرگان شد و اظهارداشت: این درحالی است که اگر تولیدکنندی نباشد توسعه، آبادانی واشتغال در کشورنخواهیم داشت.

امین قربانی  رئیس اداره بازرگانی سازمان صنعت و معدن و تجارت خراسان شمالی نیز با بیان این که نوسانات ارزی تولید کنندگان را با مشکل مواجه کرده است، گفت: برهمین اساس  تثبیت نرخ ارز از مطالبات فعالان اقتصادی است.وی با اذعان براین که امروز تولید کنندگان بیشتر مشکلات را در بخش مالیات اعلام می دارند اظهارداشت: دراین خصوص عدم آگاهی لازم از قوانین و مقررات صادرات و واردات و مالیات و... باعث شده بر مشکلات این اقشار افزوده شود.وی ارائه مدارک مستند از فاکتورها و اظهارنامه های مالیاتی برای تولید کنندگان در امر صادرات واردات  را ضروری دانست.

ادامه مطلب