بخش صنعت ومعدن از مهمترین بخش های اقتصاد ملی کشور محسوب می شود

 

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از بخش صنعت و معدن به عنوان یکی از مهمترین بخش های اقتصاد ملی کشور یاد کرد و گفت: این بخش  علاوه بر ایجاد اشتغال و تأمین نیازهای داخلی سالانه میلیاردها دلار درآمد ارزی عاید کشور می سازد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی ، محمد صمدی در همایش روز بزرگداشت صنعت ومعدن ضمن تبریک این روز به  مدیران فعال بنگاههای صنعتی،معدنی و فعالان اقتصادی و کار آفرینان و اعضای اتاق بازرگانی ،اتاق اصناف و اتاق تعاون و تشکل های صنعتی استان خراسان شمالی، گفت: با  تلاش و زحمات شبانه روزی شما عزیزان چرخ های بخش صنعت و معدن درکشور به حرکت درمی آید.وی از بخش صنعت و معدن به عنوان یکی از مهمترین بخش های اقتصاد ملی کشور یاد کرد و افزود: این بخش  علاوه بر ایجاد اشتغال و تأمین نیازهای داخلی سالانه میلیاردها دلار درآمد ارزی عاید کشور می سازد.

صمدی متذکر شد: برهمین اساس جمهوری اسلامی ایران در تولید تعدادی از کالاهای مهم صنعت نظیر آلومینیوم،فولاد،مس سیمان و فرآورده های پتروشیمی در ردیف کشورهای شاخص دنیا قراردارد.وی افزود: بنابراین تردیدی نیست که صنعت،نیروی محرکه اقتصاد کشور است و شتاب بخشیدن به رشد آن می تواند درآمد ملی را به شدت افزایش و کمبودها را جبران کند وحتی بسیاری از مشکلات اقتصادی واجتماعی فعلی را برطرف کند.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی   بخش صنعت و معدن را در کسب درآمدهای ارزی برای کشور بسیار تاثیرگذار دانست و گفت: این مهم به ویژه در شرایط فعلی که قدرت های سلطه گر ما را مورد تحریم های ظالمانه اقتصادی قرار داده اند نقش مهمی را ایفا می کند.صمدی مشکلات بخش صنعت در استان را شامل دشواری اخذ تسهیلات اعتباری با شرایط و بهره مناسب، بالا رفتن هزینه های تولید به سبب افزایش تورم و هزینه های جانبی عنوان کرد و مراحل دریافت اعتبار از بانکها و افزایش شدید هزینه های تهیه موارد اولیه  از دیگر مشکلات بخش صنعت برشمرد

وی افزود:همچنین  توسعه صادرات (به ویژه محصولات صنعتی و معدنی که ارزش افزوده بالایی دارند می تواند در راستای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری در حماسه اقتصاد مقاومتی" سال حمایت از کالای ایرانی" نقش آفرین می باشد.

وی اظهارکرد: دراین زمینه بخش خصوصی و تشکلهای صنعتی، معدنی، اتاق های بازرگانی کشور ظرف سالهای اخیرخواسته ها و پیشنهادهای خود را جهت بهبود فضای کسب و کار و رونق مجدد فعالیتهای صنعتی و معدنی و ثبات نرخ ارز و تعامل فعال با اقتصاد جهانی مطرح کرده اند و دیدگاههای خود را به استحضار دولت محترم "تدبیر و امید" رسانده اند.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی ابراز امیدواری کرد: با توجه به برنامه های مناسبتی که جهت تحرک بخشی، به بخش صنعت و معدن و بهره گیری از پتانسیل های کامل آن ایجاد خواهد شد، مشکلات موجود به تدریج برطرف شود و استان خراسان شمالی نیز  بتواند از لحاظ توسعه صادرات کالاهای صنعتی – با توجه به موقعیتهای مناسب و مساعدی- که دارد به یکی از استانهای برتر کشور تبدیل شود.

وی متذکر شد: اتاق بازرگانی برای رفع موانع و مشکلات واحدهای تولیدی و تقویت زمینه های اقتصادی با پذیرش و اعزام هیأتهای تجاری و بازاریابی و سرمایه گذاری و معرفی توانمندیها و پتانسیلهای استان در اولویت اصلی برنامه های خود قرار داده است.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی افزایش 98 درصدی صادرات در سال گذشته،تشکیل اتاق مشترک ایران و ترکمنستان، انتخاب رییس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به عنوان رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان، انتخاب اتاق بازرگانی خراسان شمالی به عنوان  معین روابط تجاری ایران و تاجیکستان ،حل مشکلات واحد های تولیدی در کمیته قضایی اتاق بازرگانی و... از جمله اقدامات اتاق بازرگانی در سال گذشته عنوان کرد.

وی  تجلیل از 11 صادرکننده برتر خراسان شمالی درهمایش روز ملی سال گذشته،برگزاری بیش از 45 دوره آموزشی-کسب رتبه اول حوزه آموزش در بین اتاق های سراسر کشور،کسب رتبه پنجم شورای گفت و گوی استان در بین اتاق های سراسر کشور،اعزام و پذیرش هیات های تجاری از کشورهای ترکیه، ترکمنستان، تاجیکستان، آلمان، هلند، افغانستان،عراق و...

صمدی سفر رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان به همراه هیات همراه رئیس جمهوری به عشق آباد پایتخت کشور ترکمنستان در اوایل سالجاری ( آزادی 283 زندانی ایرانی و 4 زندانی ترکمنستانی و انعقاد 14 سند همکاری مشترک )،برگزاری جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با سرفصل های رفع مشکلات وموانع صادراتی استان، کمک به واحدهای تولیدی و صنعتی استان، برگزاری جلسات کمیسیون های صنعت، گردشگری ، کشاورزی و... با هدف رفع مشکلات وموانع...،برگزاری جلسات هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بابرنامه ریزی اعزام و پذیرش هیات های تجاری استان به کشورهای همسایه ،برگزاری بیش از  5 دوره آموزشی در محل اتاق بازرگانی طی سه ماه اخیر امسال و... از جمله اقدامات اتاق بازرگانی در سه ماه اخیر عنوان کرد.

ادامه مطلب