پیام تبریک ریاست اتاق بازرگانی خراسان شمالی به مناسبت روز ملی صادرات

 

روز ملی صادرات فرصت ارزشمندی برای پرداختن به صادرات غیر نفتی و نقطه عطفی دراین مسیر است. باتوجه به نامگذاری سال جاری به نام  حمایت از  کالای ایرانی و همچنین باتوجه به شرایط کنونی در حوزه تجارت خارجی لزوم تاکید بر توسعه صادرات بیش از پیش آشکار است. نهادها و بخش های مختلفی در تحقق هدف گذاری صادرات سهیم هستند و مدیریت کننده فرایند توسعه صادرات محسوب می شوند که لازم است این بخش ها حامی و پیشتیبان صادرات باشند. صادرات و مقوله تجارت خارجی امری فرابخشی است که منحصر به یک سازمان نیست و نیازمند مشارکت بخش های مختلف است. امروزه سیاستمداران و دولت مداران هر کشوری می کوشند تا با افزایش قدرت اقتصادی ، علاوه بر افزایش رفاه و قدرت خرید در جامعه خود، قدرت بین المللی خود را در عرصه مبادلات  و تعاملات جهانی افزایش داده  و بسیاری از اقدامات سیاسی امروزی ریشه درموضوعات اقتصادی دارد. یکی از مهمترین مسایل اقتصادی درکشورها قدرت صادراتی آنها می باشد. صادرات هر کشور آیینه ای از قدرت اقتصادی آن کشور است. از آنجایی که توسعه صادرات هر کشور منشا اشتغال زایی ، کسب درآمد ارزی بیشتر و تعامل مثبت تجاری با دیگر کشورهای جهان است لذا کشورهای مختلف برای برخورداری از ثمرات آن نسبت به حمایت ازصادرات اقدام می کنند. حمایت از صادرات در واقع هر گونه برنامه ای است که به طور مستقیم یا غیر مستقیم نسبت به تشویق و حمایت از صادرات و صادرکنندگان اقدام می کند. اصولا برنامه های حمایت از صادرات به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شوند. حمایت مستقیم از صادرات شامل آن دسته حمایت هایی است که دولت به طور مستقیم و نقدی نسبت به پرداخت مشوق های مالی به صادرکنندگان اقدام می کند و ازآن جمله می توان به جوایز و یارانه های صادراتی اشاره نمود . در سوی دیگر حمایت های غیر مستقیم قرار دارند که شامل حمایت های اعطا شده از سوی دولت به فعالیت های تحقیق و توسعه ، حمل و نقل، بسته بندی ، نمایشگای و... می باشد. در دنیای کنونی نقش صادرات تنها به افزایش درآمد ارزی از طریق صادرات کالا و خدمات محدود نمی شود، بلکه نقش مهمتری را به عنوان یک راهبرد رشد و حتی توسعه اقتصادی در جهان برعهده دارد.   

به همین مناسبت درآستانه روز ملی صادرات 29 مهرماه از طرف هیات رئیسه، هیات نمایندگان، اعضا و کارکنان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی / بجنورد این روز به تمام فعالان عرصه تولید کشور تبریک و تهنیت عرض می نمایم ، امیدواریم همیشه در تمام عرصه های جهانی کشور شاهد رشد و پیشرفت اقتصاد  باشیم.

محمد صمدی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی / بجنورد

ادامه مطلب

 

برگزاری همایش روز ملی صادرات اواخر آبان ماه امسال /اعزام هیات تجاری به قرقیزستان در سال جاری

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از روز ملی صادرات به عنوان  فرصت ارزشمندی برای پرداختن به صادرات غیر نفتی یاد کرد و  از برگزاری همایش روز ملی صادرات در استان در اواخر آبان ماه امسال  خبرداد .

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی  ، محمد صمدی در نشست خبری با خبرنگاران استان به مناسبت 29 مهرماه روز ملی صادرات، ضمن تبریک این روز به تمامی فعالان عرصه تولید و اقتصاد کشور از برگزاری همایش روز ملی صادرات به منظور تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان در اواخرآبان ماه امسال خبرداد.

وی افزود: این همایش به مانند سال های گذشته با حضور صنعتگران، صادرکنندگان ، تولید کنندگان و فعالان اقتصادی ، مدیران دستگاه های اجرایی و مقامات ارشد استانی برگزار خواهد شد.

صمدی روز ملی صادرات را فرصت ارزشمندی برای پرداختن به صادرات غیر نفتی عنوان کرد وافزود:برهمین اساس   باتوجه به نامگذاری سال جاری به نام  حمایت از  کالای ایرانی و همچنین باتوجه به شرایط کنونی در حوزه تجارت خارجی لزوم تاکید بر توسعه صادرات بیش از پیش آشکار است.

وی یکی از مهمترین مسایل اقتصادی درکشورها را قدرت صادراتی ذکر کرد و از صادرات هر کشور به عنوان آیینه ای از قدرت اقتصادی آن کشور یاد کرد .

 وی افزود:  توسعه صادرات هر کشور منشا اشتغال زایی ، کسب درآمد ارزی بیشتر و تعامل مثبت تجاری با دیگر کشورهای جهان به دنبال دارد.

صادرات 60.5 میلیون دلاری از استان طی 6 ماه امسال

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به رشد 82 درصدی صادرات استان به 32 کشور دنیا طی سال گذشته اشاره کرد وگفت: در 6 ماهه نخست سال جاری 60.5 میلیون دلار صادرات از لحاظ ارزشی و از لحاظ وزنی 237.8  هزار تن صادرات از استان انجام شده است.

وی واردات استان را طی 6 ماه امسال به ارزش 10.77 میلیون دلار و از لحاظ وزنی 3.078 هزار تن اعلام کرد و عمده ترین کالاهای صادراتی استان را محصولات پلاستیکی، سیمان، محصولات کشاورزی و... ذکر کرد که بیشترین این کالاها به کشورهای افغانستان، ترکمنستان، تاجیکستان، قزاقستان، ترکیه، هند ، امارات، بلغارستان ، ایتالیا، آلمان ، ازبکستان و... صادرات می شود.

اعزام هیات تجاری و بازاریابی به بیشکک پایتخت قرقیزستان اواخر آبان ماه

صمدی در ادامه از اعزام هیات تجاری ، بازاریابی به بیشکک پایتخت کشور قرقیزستان در سالجاری خبرداد وگفت: این اعزام اواخر آبان ماه از استان خراسان شمالی انجام خواهد شد.

وی مهمترین برنامه های این اعزام را نشست وملاقات هیات تجاری با اتاق بازرگانی و تجارت بیشکک ، نشست و ملاقات هیات تجاری با سفارت جمهوری اسلامی ایران – بیشکک ، ملاقات با مقامات و مسئولین محلی و بازدید هیات تجاری از بازار محلی ومراکز تجاری بیشکک اعلام  کرد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  مهمترین اقدامات اتاق بازرگانی در 6 ماهه سال سالجاری را  برگزاری جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی ،برگزاری جلسات کمیسیون های صنعت، گردشگری ، کشاورزی ، برگزاری جلسات هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ، برگزاری بیش از  25دوره آموزشی در محل اتاق بازرگانی طی 6 ماه اخیر امسال و... عنوان کرد.

وی  دیدار  رایزن اقتصادی ایران در آلمان با تجار و بازرگانان خراسان شمالی  ،انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک اتاق بازرگانی خراسان شمالی با سرمایه گذاران پنج کشور چین، یونان، ایتالیا، قطر، قرقیزستان، پذیرش هیات تجاری قرقیزستان به استان از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی و اعلام آمادگی قرقیزستان برای  سرمایه گذاری در ایجاد کارخانجات خوراک دام، اصلاح نژاد دام،حوزه پرورش آبزیان، کشتارگاه صنعتی و واحدهای فرآوری تولیدات کشاورزی عنوان کرد.

ادامه مطلب

  

دوره تخصصی اسناد حمل ونقل از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی برگزار شد

 

دوره تخصصی اسناد حمل  ونقل 17 مهرماه با حضور شرکت کنندگان  درمحل سالن آموزش   اتاق بازرگانی خراسان شمالی/ بجنورد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی دوره تخصصی اسناد حمل  ونقل در در راستای ارتقاء سطح آگاهی علمی و آشنایی سرمایه گذاران، مدیران ارشد اقتصادی، تجار و بازرگانان، بنگاههای اقتصادی و صاحبان صنایع و مشاغل با حضور شرکت کنندگان درمحل اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد. سرفصل های این دوره آموزشی شامل تعریف سند، تفاوت اسناد بازرگانی و حمل و نقل، روش های حمل و نقل و مسئولیت های متصدیان براساس اسناد  ... می باشد.

براساس این گزارش  این دوره آموزشی با حضور ارزشمند سرکار خانم دکتر  اشرف تقی زاده  از اساتید برجسته و به نام اتاق ایران برگزار شد.

گفتنی است در پایان این دوره آموزشی به تمامی شرکت کنندگان از سوی اتاق ایران گواهینامه معتبر اعطا خواهد شد.

ادامه مطلبنقش بسیج تجار، بازرگانان در اقتصاد کشور تاثیرگذار است /افتتاح دفتر رابط بسیج در اتاق بازرگانی بجنورد

مسئول بسیج اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی ایران  از افتتاح دفتر رابط بسیج در اتاق بجنورد  خبرداد ، گفت: باتوجه به این که کشور در جنگ اقتصادی قرار دارد نقش بسیج تجار و بازرگانان در اقتصاد کشور بسیار تاثیرگذار است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، علی درویش در مراسم افتتاح دفتر رابط بسیج اتاق بازرگانی بجنورد  با تاکید بر اهمیت و جایگاه بسیج در بین آحاد مردم ،نهادینه شدن فرهنگ بسیجی در جامعه یک ضرورت دانست.

وی افزود:  به همین منظور درراستای تحقق اهداف انقلاب ،نهادینه کردن فرهنگ بسیجی در بین آحاد جامعه بایستی تمام مسئولان همکاری لازم را داشته باشند.

وی با بیان این که بسیج و سپاه بایستی همگام با بازاریان و تجار در تمام عرصه ها حرکت کنند، اظهارداشت: بنابراین دراین رابطه اگر مشکلاتی  برای تجار و بازرگانان ایجاد شود می توانند با همکاری و همراهی بسیج و متقابلا بازرگانان از سد مشکلات عبور کرد.

درویش به تفاهمنامه اخیر اتاق ایران با سازمان بسیج ، بازاریان و تجار اشاره کرد و به تشریح برخی از فعالیت های اتاق ایران در حوزه فرهنگی و... ازجمله برپایی نمایشگاه،مراسمات هفته دفاع مقدس، نیمه شعبان ، کمک به ایتام ، احداث مدارس و...پرداخت.

 محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز  به اهمیت و جایگاه بسیج درسطح کشور اشاره کرد وگفت: نقش بسیج  در عرصه های مختلف اجتماعی،فرهنگی، اقتصادی به ویژه  اهداف انقلاب اسلامی بسیار مهم و انکار ناپذیر است.

صمدی از آمادگی اتاق بازرگانی بجنورد با مجموعه بسیج استان خبرداد  و  و از جمله اقدامات اتاق خراسان شمالی را برگزاری دوره های آموزشی مختلف برای تجار، بازرگانان و فعالان اقتصادی ، برگزاری جلسات کمیته قضایی به منظور رفع مشکلات واحدهای تولیدی ، برگزاری جلسات کمیسیون ها صنعت، گردشگری، حمل و نقل ، مالیات و تامین اجتماعی عنوان کرد.

وی از دیگر اقدامات اتاق بازرگانی را اعزام و پذیرش هیات های تجاری به استان، برپایی نمایشگاه و برگزاری جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و... اعلام کرد و افزود: دراین راستا اتاق بازرگانی استان می تواند همکاری و هماهنگی لازم را با بسیج داشته باشد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  به روابط رو به رشد  و خوب تجاری استان با کشورهای جهان اشاره کرد  واظهارداشت:  درحال حاضر علی رغم تحریم ها و تورم موجود کشور  اتاق بازر گانی خراسان شمالی توانسته با  34کشور دنیا مراودات تجاری داشته باشد.

سرهنگ محرابی نژاد، مسئول بسیج اصناف ، بازاریان و تجار استان نیز ضمن قدردانی از همکاری خوب اتاق بازرگانی استان با مجموعه بسیج ، افتتاح دفتر رابط بسیج اتاق بازرگانی بجنورد را به فال نیک گرفت و اظهارامیدواری کرد تا با روابط و همکاری های یکدیگر باتوجه به شرایط امروز کشور که درجنگ اقتصادی قرارداریم روند روبه رشد برای توسعه کشور داشته باشیم.

سرهنگ مجید فغانی، فرمانده ناحیه بسیج شهرستان بجنورد نیزگفت: امروز اگر نامی از استان خراسان شمالی در کشور برده می شود   همراهی ، همکاری و همگرایی تمام دستگاه های اجرایی استان  با یکدیگر درجهت اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بوده است.

وی به پیشرفت و روند رو به رشد جمهوری اسلامی ایران در جهان اشاره کرد و گفت: باتوجه به هجمه های جهانی و استکبار این مهم مایه افتخار است چراکه  تمام سنگرها و اهداف کلیدی  ایران اسلامی به واسطه جبهه مفاومت فتح شده است.

ادامه مطلب