لزوم تعامل وهمکاری بیش ازپیش رسانه ملی با بخش خصوصی

رییس اتاق بازرگانی خراسان شمالی بر لزوم تعامل وهمکاری بیش ازپیش رسانه ملی با بخش خصوصی ،فعالان اقتصادی و مجموعه اتاق بازرگانی بجنورد تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی،محمد صمدی در جلسه هم اندیشی با مدیرکل و معاونین صداوسیمای استان ضمن قدردانی از خدمات و فعالیت های مطلوب صداوسیمای استان  بر لزوم تعامل وهمکاری بیش ازپیش رسانه ملی با بخش خصوصی ،فعالان اقتصادی و مجموعه اتاق بازرگانی بجنورد تاکید کرد.

وی با اشاره به تاسیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از سال 87 ،گفت:علی رغم نبود زیرساخت های لازم دراستان ازجمله کمبود راه آهن،نبود فرودگاه بین المللی،نبود منطقه ویژه اقتصادی،نبود راه دریایی و خط مرزی ،اتاق بازرگانی بجنورد با گذشت 12 سال از عمر خود شاهد موفقیت ها و فعالیت های ارزنده ی دربین اتاق های بازرگانی سراسر کشور  بوده است.

صمدی به تشریح اقدامات و فعالیت های اتاق بازرگانی خراسان شمالی طی چندسال گذشته پرداخت و از جمله موفقیت های بارز اتاق بازرگانی بجنورد راکسب مقام اول آموزش طی سه سال متوالی97،96،95 دربین اتاق های بازرگانی سراسر کشور،کسب مقام پنجم جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان درسطح کشور واخذ گواهینامه ایزو 9001_2015( ارتقای کیفیت فعالیت کارکنان) در سال 96 و97 و....عنوان کرد.

وی به اخذ مجوز برگزاری 15 مین نمایشگاه جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان  از سوی سازمان توسعه تجارت به اتاق بازرگانی خراسان شمالی اشاره کرد وگفت:این نمایشگاه 13 الی 15 اسفندماه امسال در حوزه های مختلف برگزار می شود.

وی در رابطه با صادرات استان خراسان شمالی ،اظهارکرد:سال گذشته خراسان شمالی به 32 کشور دنیا مراودات تجاری  داشته است ولی امسال به دلایل تحریم ها،نوسانات ارزی با 24 کشور دنیا صادرات داشته است.

سعید پورآبادی یکی از اعضای هیات رییسه اتاق بازرگانی بجنورد نیز یکی از اهداف مهم تاسیس اتاق بازرگانی را پیگیری و تسریع وتسهیل رفع مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی در زمینه های مختلف مالیات،بیمه ،بانک و... عنوان کرد.

وی برپایی نمایشگاه ،اعزام و پذیرش،انعقاد تفاهمنامه،برگزاری دوره های آموزشی،صدور و تمدید کارت بازرگانی را از فعالیت های اتاق بازرگانی برشمرد.

اشکان کاویانی،رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز محوریت توسعه استان را بخش کشاورزی آن ذکر کرد وگفت:کشاورزی استان  از  قابلیت ها و پتانسیل های بسیار فراوان در حوزه دامپروری ،مرتع داری،آبخیزداری و...برخوردار است.

کاویانی کم هزینه ترین و پرفایده ترین کار در بخش کشاورزی را آموزش دانست و اظهار داشت :در این زمینه کمیسیون کشاورزی اتاق بجنورد  اقدام به برگزاری کارگاه های آموزشی با حضور اساتید برجسته اتاق ایران نموده که با استقبال بسیار خوب اعضا،مدیران استان مواجه شده است.

وی یکی دیگر از اقدامات موثر اتاق بازرگانی خراسان شمالی معرفی استان به عنوان پایلوت کشت گیاهان دارویی در سطح کشور اعلام کرد.

ژاله یکی دیگر از اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بجنورد نیز برعملکرد مثبت اتاق بازرگانی استان در کاهش رفع مشکلات قضایی واحدهای تولیدی وصنعتی استان اشاره کرد و این اقدام را در اثر برگزاری جلسات کارشناسی شده از سوی کمیسیون های قضایی اتاق دانست.

حسنعلی مرادیان از اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بجنورد نیز به نوپا بودن اتاق بجنورد اشاره کرد و گفت: انتظارات ما از اتاق بازرگانی  باید براساس زیرساخت ها و امکانات موجود استان و با اتاق های همتراز خود  در استان ها در نظر گرفته شود نه با استان های چون شیراز و تبریز با قدمت 120 ساله

وی به ساختمان استجیاری اتاق بازرگانی خراسان شمالی طی سال های گذشته اشاره کرد و افزود:هم اکنون اتاق بازرگانی بجنورد طی پیگیری ها و تلاش های شبانه روزی  صاحب ساختمان مستقل و درشان استان شده است.

وی نبود خط ریلی،نداشتن فرودگاه باری را از جمله مشکلات صادرکنندگان استان در امر صادرات ذکر کرد .

مرادیان  همچنین از صداوسیمای استان در امر پخش برنامه زنده از شبکه استانی اترک تحت عنوان برنامه رصد به نمایندگی از اعضای هیات رییسه،هیات نمایندگان ،اعضا و دیگر فعالین استان گلایه کرد و خواستار دعوت از  صادرکنندگان فعال و مطرح استان در امر کارشناسی اقتصاد وصادرات شد و بر شفاف سازی ارائه فعالیت ها و خدمات چندساله یک مجموعه از رسانه ملی تاکید کرد.

مدیرکل صداوسیمای خراسان شمالی از تعامل، اقدامات، فعالیت ها و همکاری های بسیارخوب اتاق بازرگانی بجنورد با صداوسیما استان قدردانی کرد .

وی توجه به بخش خصوصی،دولت و کارآفرین را از جمله رسالت های اصلی رسانه ها  دانست .

قربانی با بیان این که جنس کار تولید کنندگان شبهات زیادی با صداوسیما دارد،اظهار داشت:تولیدکننده خروجی آن تولید کالا ست صداوسیماهم تولید کالای فرهنگی و ترویج آن  در سطح جامعه برعهده دارد.

وی هم افزایی،همگرایی،همپوشانی،تعامل سازنده را از اهداف اصلی صداوسیما دانست و داشتن توکل به خدا وشفاف سازی فعالیت ها را از اقدامات دستگاه های موفق برشمرد.29/11/97

ادامه مطلب

   

سفر سفیر ایران در ترکمنستان به استان خراسان شمالی

 رییس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از سفر سفیر ایران در ترکمنستان در اوایل اسفندماه( یکم تا دوم )به بجنورد مرکز استان خراسان شمالی خبر داد و ارزش گذاری کالا،مطالبات،تشریفات گمرکی ،حمل ونقل کالا ،بیمه را از جمله مشکلات صادرکنندگان استان با کشور ترکمنستان اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی،محمد صمدی در جلسه رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدی و فعالان اقتصادی که باحضور مدیران دستگاه های اجرایی،صادرکنندگان و فعالان اقتصادی استان در محل اتاق بجنورد برگزار شد بر همگرایی،همکاری و همراهی تمام دستگاه های دولتی با بخش خصوصی در راستای کاهش مشکلات اقتصادی استان تاکید کرد.

وی به برگزاری نمایشگاه ایران در تر کمنستان 13 الی 15 اسفندماه امسال در عشق آباد پایتخت کشور ترکمنستان اشاره کرد و گفت تاکنون حدود 400 نفر تقاضای ثبت نام در نمایشگاه ترکمنستان کرده اند.

وی زمینه شرکت در نمایشگاه را در بخش های مختلف  صنعت،بازرگانی،کشاورزی،صنایع ساختمانی و....عنوان کرد.

صمدی همچنین از سفر دکتر احمدی سفیر ایران در ترکمنستان یکم اسفندماه سال جاری به استان خراسان شمالی خبر داد وگفت:این سفر به منظور بحث تبادل و نظر در زمینه مسائل و مشکلات مختلف استان با کشور ترکمنستان انجام می شود.

قنبری،مدیرکل اقتصاد و دارایی خراسان شمالی نیز در این جلسه لازمه داشتن بخش خصوصی قوی در استان را همراهی دستگاه های دولتی با تولیدکنندگان ،صادرکنندگان دانست.

وی چهار رکن اساسی در بخش اقتصاد را شامل صادرات،واردات، بازارچه مرزی و نمایشگاه ذکر کرد.

قنبری ازجمله مشکلات بخش صادرات استان را نبود قیمت ثابت در ارزش گذاری کالا،حمل و نقل کالا،بیمه کالا،انتقال مبادلات مالی، کاهش تشریفات گمرکی عنوان کرد.

وی انتقال وجه،ثبت سفارش،حمل ونقل،مالیات،تشریفات گمرکی ،ویزا و نداشتن بازارچه مرزی را از مشکلات واردات کنندگان خراسان شمالی برشمرد.

مدیرکل اقتصاد و دارایی استان در رابطه بازارچه مرزی ایران و ترکمنستان اظهارکرد:حدود 100هزار نفر در استان خراسان شمالی به طول310 کیلومتر ساکن مرز ترکمنستان هستند که این افراد پاسداران مرزند ویکی از عوامل ماندگاری این افراد ایجاد اشتغال است.

وی افزود:بنابراین بازگشایی مرز خراسان شمالی با کشور ترکمنستان رونق اقتصادی،امنیت،اشتغال به همراه می آورد.

امید حیدریان،رییس خانه صنعت خراسان شمالی نیز در این جلسه با تاکید بر تسریع و تسهیل در ارزش گذاری قیمت کالا گمرکی،گفت:متاسفانه صادرکنندگان استان با چالش صادرات مواجه شده اند بنابراین ضرورت دارد قیمت کالا ها هر چه زودتر ارزش گذاری شود و روندبازگشت ارز نهادینه شود.

وی افزود:یکی دیگر از مشکلات این است که طرف دیگر صادرکنندگان در کشور ترکمنستان اظهارنامه های مالیاتی را بایک عدد پایین و غیر واقعی تکمیل می کنند و این امر موجب عودت ارز تاجر ایرانی می شود.

نیستانی از صادر کنندگان استان نیز از جمله دغدغه ها و نگرانی های صادرکنندگان و فعالان اقتصادی را مشکل نقل وانتقال ارز عنوان کرد ونوسات قیمت ارز و نوسانات قیمت های متغیر مواد اولیه را از دیگر مشکلات این قشر بیان کرد.

وحیدی از دیگر صادرکنندگان استان نیز یاد آور شد:کشور ترکمنستان تا دی ماه سال 96 به کشورهای ازبکستان،تاجیکستان و افغانستان اجازه بارگیری از طریق واگن می داد ولی بعداز آن زمان اجازه بارگیری به واحدهای تولیدی ترکمن نمی دهد که خواستار رفع هرچه سریعتر این مشکل هستیم.

عبدالحسین گلکار از دیگر صادرکنندگان خراسان شمالی نیز بابیان این که یک ریال پول از این کشوربه ایران از طریق نقل و انتقالات بانکی انجام نمی شود،گفت:حتی اگر کالای ایرانی بخواهد با ماشین ایرانی به ترکمنستان صادر شود پول صادرکنندگان باز نخواهد گشت.

27/11/97

ادامه مطلب

   

بیانیه اتاق بازرگانی خراسان شمالی به مناسبت یوم الله 22 بهمن

اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی  با انتشار بیانیه ای به مناسبت 22 بهمن از آحاد مردم انقلابی ایران به ویژه مردم ولایتمدار خراسان شمالی  برای حضور آگاهانه و پرشور در راهپیمایی این روزبرزگ دعوت کرد.

به گزارش اتاق بازرگانی،صنایع،معادن وکشاورزی خراسان شمالی متن بیانیه به شرح ذیل آمده است؛

اتاق بازرگانی بجنورد  ضمن عرض تبریک  به مناسبت ایام ا... 22 بهمن دوشادوش مردم غیور خراسان شمالی در راهپیمایی باشکوه چهلمین  سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شرکت می نمایند تا برگ زرینی در تاریخ کشور عزیزمان ایران رقم زنند.

براساس این گزارش اعضای هیأت رئیسه و هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان شمالی/بجنورد از تمامی آحاد مردم  و اعضای اتاق بازرگانی،واحدهای تولیدی و فعالان و تشکل های اقتصادی استان دعوت  می نماید تا  در یوم ا... 22 بهمن با  حضور باشکوه و دشمن شکن خود در راهپیمایی بزرگ 22 بهمن بار دیگر  انسجام و یکپارچگی خود را اعلام نمایند.

 

 

ادامه مطلب