معرفی توانمندی ها ونیازمندی های دو کشور توسعه اقتصادی و تجاری به دنبال دارد

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی خواستار اعلام نیازمندی ها ومعرفی  توانمندی های کشور ترکمنستان در زمینه های مختلف صنعتی، گردشگری ، کشاورزی و... شد وگفت: این مهم توسعه اقتصادی وتجاری  برای طرفین به دنبال خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ، صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی ، محمد صمدی در جلسه هم اندیشی با سرکنسول ترکمنستان در مشهد و اعضای هیات رئیسه اتاق بازرگانی که درمحل اتاق بجنورد برگزار شد از جمله اهداف این جلسه را گسترش توسعه روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور، صادرات و واردات ، اعزام و پذیرش هیات های تجاری ، بازاریابی و برگزاری نمایشگاه های مشترک عنوان کرد.

وی تسهیل در صدور ویزا و روادید، پیگیری مطالبات تجار و بازرگانان، سرمایه گذاری های مشترک بین دوکشور در زمینه های مختلف کشاورزی ، گردشگری ، صنعت و ... را ازدیگر اهداف این جلسه ذکر کرد.

صمدی به سابقه طولانی روابط تجاری خراسان شمالی با کشور ترکمنستان اشاره کرد و گفت: استان خراسان شمالی تنها استان هم مرز با کشور ترکمنستان است که حدود 311 کیلومتر مرز مشترک با ترکمنستان دارد.

وی با اشاره به آداب ، سنت ،فرهنگ و قومیت های نزدیک و مشترک استان خراسان شمالی با کشور همسایه ترکمنستان ، اظهار کرد: در تلاشیم با تقویت اعزام و پذیرش هیات های تجاری طرفین این روابط را بیش از پیش بهبود ببخشیم.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در رابطه با درخواست استان و بخش خصوصی در خصوص تسریع در بازگشایی مرز پروسه سو نیز اظهارداشت: بازگشایی این مرز توسعه اقتصادی بین دو کشور، سرمایه گذاری مشترک، توسعه بازاریابی و افزایش اشتغالزایی به دنبال خواهد داشت.

وی همچنین به پتانسیل ها و ظرفیت های بالقوه استان خراسان شمالی اشاره کرد وگفت: استان خراسان شمالی قطب کشاورزی در کشور است و دارای ذخایر معدنی ، صنایع دستی و آثار باستانی و تاریخی باارزشی است که می توانیم از این ظرفیت ها برای توسعه روابط با کشور ترکمنستان استفاده کرد.

صمدی خواستار اعلام نیازمندی ها ومعرفی  توانمندی های کشور ترکمنستان در زمینه های مختلف صنعتی، گردشگری ، کشاورزی و... شد و افزود: محصولات سیمان و گیاهان دارویی خراسان شمالی یک ظرفیت بالقوه برای بهره مندی تجار ترکمنستانی برای شرکت ها و داروخانه ها  است.

وی با اعلام این که کشور ترکمنستان دومین کشور هدف صادراتی استان خراسان شمالی است، از برنامه ریزی برای پذیرش هیات تجاری از ترکمنستان به استان در سال جاری خبرداد.

وی همچنین خواستار افزایش واگن های ترکمنستان برای انتقال کالای تجار ایرانی ومشکل انتقال پول از ترکمنستان و کاهش تعرفه ها برای کالاهای صادراتی ایران را از دیگر مشکلات تجار ایرانی برشمرد.

رییس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در ادامه به اخذ مجوز برگزاری نمایشگاه تخصصی بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان توسط اتاق بازرگانی خراسان شمالی اشاره کرد وگفت: این نمایشگاه امسال 21 مرداد ماه در منطقه آوازه ترکمنستان برگزار می شود.

حیدر حیدریان، مدیرعامل شرکت بجنورد پلاستیک و یکی از اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز بیشترین صادرات شرکت خود را به کشور ترکمنستان اعلام کرد و به شرایط سخت اخذ ویزا تجار ایرانی از ترکمنستان اشاره کرد و تقاضای تسهیل در صدور ویزا و روادید برای تجار و بازرگانان شد.

اشکان کاویانی ، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز  بر ضرورت معرفی توانمندی ها  و پتانسیل های دو کشور با یکدیگر تاکید کردو افزود: استان خراسان شمالی علاقمند به روابط تجاری در بخش کشاورزی با کشور ترکمنستان است.

سعید پورآبادی، رئیس کمیسیون گردشگری استان خراسان شمالی باتاکید بر  ظرفیت نقاط بالقوه و بکر مناطق گردشگری استان برای سرمایه گذاری ، گفت: حمل و نقل مسافر ، کالا ازاستان به راحتی انجام می شود و از لحاظ گردشگری اعزام و پذیرش هیات های تجاری برای توسعه اقتصاد طرفین بسیار موثر خواهد بود براین اساس  خواستار گسترش در صدور ویزا و روادید در حوزه گردشگری  شد.

شنوایی ، سرپرست نمایندگی وزارت امور خارجه خراسان شمالی نیز اشتراکات قومی ، زبانی ، فرهنگی استان خراسان شمالی با کشور ترکمنستان اشاره کرد وگفت: از حساس ترین نقاط استراتژیک دو کشور مسئله آب است.

وی برگسترش تعاملات ، روابط تجاری و اقتصادی بین دو کشور تاکید کرد و به آزادی زندانیان ایرانی در ترکمنستان و انعقاد 13 تفاهم نامه مشترک در زمینه های مختلف فرهنگی، اقتصادی و ورزشی طی سال گذشته اشاره کرد.

شنوایی طولانی شدن روند صدور روادید برای بازرگانان را از مهمترین مشکلات تجار ایرانی در ترکمنستان اعلام کرد .

الیاس غایب اوف ، سرکنسول ترکمنستان درمشهد با ابراز علاقمندی به همکاری مشترک بااستان خراسان شمالی، گفت: برای توسعه حوزه کشاورزی علاقمند به استفاده از تجربیات کارشناسان و کشاورزان این استان هستیم.

وی درباره بازگشایی مرز پروسه سو استان خراسان شمالی با کشور ترکمنستان ، گفت: بازگشایی این مرز از قبیل  جاده سازی و مسائل دیگر نیز در دستور کار دو کشور است و جز برنامه های در دست اجرا و پیگیری می باشد.

وی در رابطه با مطالبات تجار ایرانی از ترکمنستان، اظهار داشت : در زمینه داد وستد و مطالبات نیازمند اطلاعات کامل هستیم که آیا مشکل بانکی دارند و یا براساس چه قراردادهایی این مطالبات ایجاد شده است.

سرکنسول ترکمنستان در مشهد در باره مشکل ویزا و روادید تجار ایرانی از کشور ترکمنستان ،گفت: تجاری که قرارداد همکاری از سال های گذشته داشتن براساس قرارداد همکاری تا 6 ماه ویزا برای آنها صادر می شود و تجاری که سابقه همکاری نداشته و جدیدا وارد همکاری می شوند می توانند با ارائه معرفی نامه از اتاق بازرگانی و نمایندگی وزارت امور خارجه از  ویزاهای یک بار ورود استفاده کنند.

وی بر الزام معرفی نیازمندی ها و پتانسیل های طرفین تاکید کرد و افزود: ترکمنستان علاقمند به برگزای نمایشگاه ساخت و ساز ، نساجی و محصولات پتروشیمی در خراسان شمالی است.

گفتنی است : دیدار با استاندار خراسان شمالی ، بازدید از مناطق باستانی و گردشگری استان از دیگر برنامه های سفر هیات همراه  سرکنسول ترکمنستان بود.

ادامه مطلب